Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γονείς δεν θέλουν να επιτρέψουν στα παιδιά προσφύγων/μεταναστών να πάνε σχολείο


Recommended Posts

Annoulen ξέρει πόσα ελληνόπουλα στερούνται στις μέρες μας το βιοτικό επίπεδο το δικό σου/μου που αναφέρεις? Πολλά :-( θα έκανες την ίδια δήλωση και σε αυτά ή όχι? Για να σταματήσουμε να αναρωτιόμαστε αν έχει μπει στην σωστή ενότητα:confused:

 

Όταν κάποιοι λένε σε 5 γραμμές στην κυριολεξία όχι στους πρόσφυγες αλλιώς θα κάνουμε κατάληψη, αν δεν είναι ρατσιστικό, τι ακριβώς είναι; Τυχόν πρακτικά προβλήματα, θα μπορούσαν να συζητηθούν. Ένα ξερό όχι δεν αφήνει περιθώρια.

 

 

Καλό είναι πιστεύω, ανεξάρτητα από το αν συμφωνώ ή όχι με τα μέτρα που έχουν ληφθεί, το δικό σου και το δικό μου παιδί να αρχίσουν να βλέπουν και πέρα από τη μύτη τους. Μόνο καλό θα τους κάνει.

 

για μένα, είναι μάθημα ζωής όσο 100 βιβλία ιστορίας, και πολλών άλλων μαθημάτων να καταλάβει ένα παιδί, τι σημαίνιε άνθρωπος, τι σημαίνει πολιτισμός, και τι σημαίνει ηθική, τι σημαίνει θέληση.

η αλήθεια είναι ότι όλα γίνονται, και η στήριξη ατόμων που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα, μπορεί να γεννήσει αγάπη, κατανόηση, μάθηση,.

 

όμως, ένα παιδί δε μπορεί αυτό να το κάνει μόνο του χωρίς την στήριξη των γονέων του (και όλων των ανθρώπων μιας κοινωνίας πολης χωριού).

 

εάν οι γονείς έχουν μίσος για αυτή την αλλαγή ρόλου

[- η οποία είναι δεδομένη για μένα -

καθώς το θεωρώ άρνηση να θέλει κάποιος να εξαφανίσει αυτά τα παιδιά και φετος και του χρόνου από το πρόσωπο της γής ]

 

και δεν προσπαθήσουν να την αγκαλιάσουν αλλά αντίθετα να την πολεμήσουν, αυτό που καλλιεργούν είναι θυμός

χωρίς να υπάρχει καμία προοπτική απολύτως για το πότε αυτός ο θυμός θα τελειώσει,

στην κοινωνία, στην οικογένεια στο σχολείο.

ο μόνος τρόπος που θα ήταν ανώδυνος για τα ίδια τα παιδιά μιας οικογένειας σε σπίτι αυτή τη στιγμή που ήδη ζεί στην ελλάδα και είναι ενταγμένη στην κοινωνία ,

είναι οι γονείς να καταφέρουν να δουν το δυναμικό αυτής της τεράστιας πρόκλησης, και τι μπορούν να δώσουν στα παιδιά τους μέσα από αυτή την δοκιμασία.

 

σαφέστατα είναι δοκιμασία, αλλά ,... θυμαμαι ότι ολα τα μαθήματα και των αρχαίων και των συγχρονων μιλούσαν για το πόσο σημαντικό είναι στην ζωή να μπορείς να κοιτάξεις κατάματα μια δύσκολη κατάσταση και να την λύσεις.

 

αυτά τα βιβλία θα πάρουν στα χέρια τους να τα αποστηθίσουν σε λίγα χρόνια.

ότι στην δυσκολία, συνεχίζεις, παλεύεις σηκώνεσαι.

αναρρωτηθείτε εάν τα διαβάσουν, κάποια χρόνια μετά, τι θα σκέφτονται, για τους γονείς τους.

 

εγώ θα πω μπράβο σε όσους εθλοντές μπορούν και έχουν το χρόνο και πάνε να φροντίσουν αυτά τα παιδιά.

Εάν κάποιοι θεωρούν ότι αυτά τα παιδιά δεν έχουν πολιτισμό/μόρφωση/γλώσσα, να πω το εξής. αυτά ειναι επίκτητα αγαθά. αποκτιούνται. μαθαίνονται, από την μίμηση.

 

όσο για την έννοια ρατσισμός, η έννοια είναι συγκεκριμένη.

...δεν υπαρχει ρατσιστης ανθρωπος. υπαρχει ρατσιστικός τρόπος σκέψης ο οποίος είναι προιόν μάθησης.... δεν είναι στοιχείο στον χαρακτήρα κάποιου... είναι κάτι που έχει μάθει να σκέφτεται ή να κάνει ή να λέει.

όπως το έμαθε μπορεί και να το αναλογιστεί κ πιθανώς να αλλάξει τη γνώμη του ή να συνεχίσει να την έχει. είναι επιλογή.

....ας μην το μεταχειριζόμαστε ώς αδιέξοδη ασπρόμαυρη κατάσταση.

 

το μόνο που είναι σίγουρο/μαυρόασπρο είναι το τι λένε οι συγκεκριμένοι νόμοι. οπότε, ρατσιστική φράση είναι να λές "εσυ και εσυ που είσαι απο εκεί και εκεί, δεν θα πας σχολείο " ενώ ο νόμος και τα ανθρώπινα δικαιώματα εξηγούν καλά ότι δεν εχεις καν δικαίωμα να το κάνεις αυτό. δηλαδή είναι και κάτι παράνομο εκτός απο ρατσιστικό. δε μπορείς να απαγορέψεις δηλαδή σε παιδί να μην πάει στο σχολείο. αλλά ούτε και να του πεις τι θα κανει εξαιτίας της εθνικής του προέλευσης.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 308
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δε φτάνει που τα ξερίζωσαν από την πατρίδα τους, που έζησαν βόμβες και θανάτους, που άφησαν πίσω την ασφάλεια του σπιτιού τους, τους συγγενείς τους, τα παιχνίδια τους, τη ζωή της, αλλά κυρίως την παιδική τους ηλικία. Που απειλήθηκαν με πνιγμούς, που είδαν ανθρώπους να πνίγονται δίπλα τους, ίσως και τη μάνα ή τον αδερφό τους, που βρίσκονται στιβαγμένα σε σύγχρονα στρατόπεδα συγκέντρωσης να στερούνται τα βασικά: νερό, φαγητό, ζέστη, δροσιά... Να μην ενταχθούν κιόλας σε ένα σχολειό. Ναι, οι υποδομές είναι ελλειπείς, ναι θα έπρεπε τα παιδιά αυτά, τους ανθρώπους αυτούς με άλλους όρους να τους φροντίζει το κράτος σε όλα τα επίπεδα, αλλά έχουν το δικαίωμα να πάνε σχολείο.

Ας σκεφτούμε το δικό μας παιδί στη θέση τους. Ξέρετε, δίπλα μας πέφτουν οι βόμβες, κανένας δεν μπορεί να διασφαλίσει ότι αύριο - μεθαύριο δε θα είμαστε εμείς και τα παιδιά μας στη δική τους θέση....

Link to comment
Share on other sites

Είναι ρεαλιστικό.

Τόσο η μητέρα μου, όσο και η αδελφή μου είχαν ουκ ολίγες φορές να αντιμετωπίσουν στην τάξη τους παιδάκια που μόλις είχαν ερθει και δεν ήξεραν κυριολεκτικά ούτε λέξη Ελληνικά. Παιδάκια από 1η μέχρι και 6η δημοτικού. Όμως στο τέλος της χρονιάς, μιλούσαν και έγραφαν σε πολύ καλό επίπεδο. Ήθελε βέβαια και προσωπική προσπάθεια από τον δάσκαλο. Πχ η μαμά μου θυμάμαι ότι δεν τα άφηνε να μιλάνε την μητρική τους καθόλου στο σχολείο και στα διαλλείματα φρόντιζε να είναι ήταν πάντα μαζί με Ελληνάκια ώστε να μαθαίνουν μέσα από το παιχνίδι. Δεν τα άφηνε ποτέ μόνα με ομοεθνείς. Σωστό, λάθος δεν ξέρω, πάντως απέδιδε.

 

Για να γίνω πιο συγκεκριμένη, μιλάμε για 20.000 προσφυγόπουλα που πρέπει να ενταχθούν σε ένα σύστημα ήδη προβληματικό, και μάλιστα στις περιοχές που υπάρχουν camps, όχι οπουδήποτε. Δεν είναι ότι θα μοιραστούν ισομερώς σε όλα τα σχολεία της χώρας, αυτό είναι αδύνατο. Σε κάποιες περιοχές λοιπόν, θα γίνει "ντου". Μακάρι να είναι οπλισμένοι με γνώση και υπομονή οι δάσκαλοι για να το διαχειριστούν.

 

Και εμείς στο σχολείο μας είχαμε παιδάκι που δεν ήξερε λέξη ελληνικά. Προς το τέλος της χρονιάς είχε κάνει πολύ μεγάλη πρόοδο. Το σίγουρο πάντως είναι ότι δεν κράτησε την τάξη πίσω, ούτε και εμπόδισε-επηρέασε σε κάτι τα υπόλοιπα παιδιά.

Ένα παιδάκι φαίνεται παράλογο να μπορεί να κρατήσει ολόκληρη τάξη πίσω. Μπορείς να πεις το ίδιο για 5 παιδάκια? Για 7?

Link to comment
Share on other sites

Ένα παιδάκι φαίνεται παράλογο να μπορεί να κρατήσει ολόκληρη τάξη πίσω. Μπορείς να πεις το ίδιο για 5 παιδάκια? Για 7?

 

Δεν θα είναι στην ίδια τάξη προς το παρόν.

 

Αλλά και μέσα στην ίδια τάξη δεν υπάρχουν κακοί μαθητές; Είναι όλα τα παιδιά στο ίδιο επίπεδο; Αυτά γιατί πρέπει εξ ορισμού να υστερούν. Λόγω γλώσσας;

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα υπάρχουν πρακτικά θέματα που θα πρέπει να αντιμετωπιστούν-λυθούν. Δεν αντιλέγω. Το να βγάζει ένας σύλλογος γονέων ανακοίνωση των 5 γραμμών όπου δεν δέχεται λέει πρόσφυγες (έτσι γενικά και αόριστα) αλλιώς θα κάνει κατάληψη, λες και είναι τσιφλίκι τους, είναι απαράδεκτο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν θα είναι στην ίδια τάξη προς το παρόν.

 

Αλλά και μέσα στην ίδια τάξη δεν υπάρχουν κακοί μαθητές; Είναι όλα τα παιδιά στο ίδιο επίπεδο; Αυτά γιατί πρέπει εξ ορισμού να υστερούν. Λόγω γλώσσας;

Φυσικά λόγω γλώσσας...:shock:.

Επίσης, στους ήδη υπάρχοντες "κακούς" μαθητές που δεχόμαστε ότι υπάρχουν σχεδόν σε κάθε τάξη, θα προστεθούν και κάποια παιδιά που δε μιλούν καλά τη γλώσσα. Κι αυτό αν καταλαβαίνω σωστά δε θα επηρεάσει το "τέμπο" της τάξης? Μην το σκέφτεσαι συναισθηματικά, σκέψου το ρεαλιστικά.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα υπάρχουν πρακτικά θέματα που θα πρέπει να αντιμετωπιστούν-λυθούν. Δεν αντιλέγω. Το να βγάζει ένας σύλλογος γονέων ανακοίνωση των 5 γραμμών όπου δεν δέχεται λέει πρόσφυγες (έτσι γενικά και αόριστα) αλλιώς θα κάνει κατάληψη, λες και είναι τσιφλίκι τους, είναι απαράδεκτο.

Ήταν κάκιστος ο χειρισμός και η διατύπωση, ναι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή μιλάμε τελείως θεωρητικά. Θα είναι σε άλλη τάξη απογευματινή. Αυτοί που διαμαρτύρονται δεν τους θέλουν καν στο ίδιο κτίριο έστω και άλλες ώρες.

 

Τώρα τι θα γίνει του χρόνου και του παραχρόνου και σε ποιο επίπεδο θα ξέρουν ελληνικά, το συζητάμε τότε.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δε θα χαλάσει το tempo της τάξης. Στις τάξεις που γνώρισα, τα "ξένα" ήταν οι πλειοψηφία. Και πήγαν γυμνάσιο όλα, ισότιμα με τα ελληνάκια. Κάποια προχώρησαν, τελείωσαν πανεπιστήμιο, κάποια έμειναν πίσω, ακριβώς όπως οι συμμαθητές τους. Επιμένω ότι είναι σε μεγάλο ποσοστό θέμα δασκάλου. Και οι δάσκαλοι του 90, απροετοίμαστοι ήταν και έννοιες όπως ενισχυτική διδασκαλία δεν είναι ακόμα "εφευρευθεί". Και όμως πολλοί από αυτούς τα κατάφεραν.

 

Πριν από μήνες είχε τρέξει εδώ ένα θεμα, και είχα λινκάρει το Δελτίο Τύπου του Υπουργείου Παιδείας που έλεγε ακριβώς πως σκοπεύει να χειριστεί η κυβέρνηση το θέμα εκπαίδευσης για τα μεταναστάκια. Εκεί λοιπόν έλεγε ότι ο λόγος που μαθαίνουν την ελληνική ως ξένη γλώσσα είναι ότι οι προσδοκίες της κυβέρνησης για τα παιδιά και τις οικογένειες τους είναι να προωθηθουν στις χώρες που αυτοί επιθυμούν (και όπως είναι ευρέως γνωστό δεν θέλουν να μείνουν Ελλάδα οι άνθρωποι). Μόνο όσοι επιθυμούν να παραμείνουν να ενταχθούν στη συνέχεια στα σχολεία - εκεί θα χρειαστεί να έχουν γνώση ελληνικής.

Link to comment
Share on other sites

.....

Ας σκεφτούμε το δικό μας παιδί στη θέση τους. Ξέρετε, δίπλα μας πέφτουν οι βόμβες, κανένας δεν μπορεί να διασφαλίσει ότι αύριο - μεθαύριο δε θα είμαστε εμείς και τα παιδιά μας στη δική τους θέση....

 

Από τις απαντήσεις σας, κρατάω κυρίως αυτό, το οποίο το έχω σκεφτεί εκατοντάδες φορές.

 

Κ η αλήθεια είναι ότι εντυπωσιάστηκα με την πληθώρα "θερμών υποστηρικτών" των "μεικτών" σχολείων. Δεν το περίμενα.

 

Μακάρι να βγω λάθος. :|

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από τις απαντήσεις σας, κρατάω κυρίως αυτό, το οποίο το έχω σκεφτεί εκατοντάδες φορές.

 

Κ η αλήθεια είναι ότι εντυπωσιάστηκα με την πληθώρα "θερμών υποστηρικτών" των "μεικτών" σχολείων. Δεν το περίμενα.

 

Μακάρι να βγω λάθος. :|

 

Λογικό να επιλέξεις το πιο ψαγμένο post!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά λόγω γλώσσας...:shock:.

Επίσης, στους ήδη υπάρχοντες "κακούς" μαθητές που δεχόμαστε ότι υπάρχουν σχεδόν σε κάθε τάξη, θα προστεθούν και κάποια παιδιά που δε μιλούν καλά τη γλώσσα. Κι αυτό αν καταλαβαίνω σωστά δε θα επηρεάσει το "τέμπο" της τάξης? Μην το σκέφτεσαι συναισθηματικά, σκέψου το ρεαλιστικά.

Για την μη εξελιξη καποιων παιδιων θα πρεπει οι γονεις να ανοιξουν τα ματια τους και να δουν τι φταιει και τα παιδια τους δεν προχωρανε και να μην τα βαζουν με τους αλλους. Το παιδι μου ας το πουμε,ηταν το "μαυρο προβατο" λογο δυσλεξιας. Ακομη και η ιδια η δασκαλα το θεωρουσε βαρος οπως και καθε αλλο παιδι που δεν ηταν αριστο (επρεπε να κανει σωστα τη δουλεια της βλεπετε..). Το παιδι μου, επειδη το προσεξα εγω και οχι το συστημα οπως οφειλε, ειναι αριστος μαθητης. Τα βλασταρια καποιων που ειχαν θεμα οτι και καλα ο γιος μου ή αλλα παιδια καθυστερουν την εξελιξη της, παρεμενουν ως ειχαν γιατι απλα οπως ειπα οι γονεις ψαχνουν σε αλλους να βρουν ευθυνες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή μιλάμε τελείως θεωρητικά. Θα είναι σε άλλη τάξη απογευματινή. Αυτοί που διαμαρτύρονται δεν τους θέλουν καν στο ίδιο κτίριο έστω και άλλες ώρες.

 

Τώρα τι θα γίνει του χρόνου και του παραχρόνου και σε ποιο επίπεδο θα ξέρουν ελληνικά, το συζητάμε τότε.

Πάμε και βλέπουμε κοινώς?

 

Όχι, δε θα χαλάσει το tempo της τάξης. Στις τάξεις που γνώρισα, τα "ξένα" ήταν οι πλειοψηφία. Και πήγαν γυμνάσιο όλα, ισότιμα με τα ελληνάκια. Κάποια προχώρησαν, τελείωσαν πανεπιστήμιο, κάποια έμειναν πίσω, ακριβώς όπως οι συμμαθητές τους. Επιμένω ότι είναι σε μεγάλο ποσοστό θέμα δασκάλου. Και οι δάσκαλοι του 90, απροετοίμαστοι ήταν και έννοιες όπως ενισχυτική διδασκαλία δεν είναι ακόμα "εφευρευθεί". Και όμως πολλοί από αυτούς τα κατάφεραν.

 

Πριν από μήνες είχε τρέξει εδώ ένα θεμα, και είχα λινκάρει το Δελτίο Τύπου του Υπουργείου Παιδείας που έλεγε ακριβώς πως σκοπεύει να χειριστεί η κυβέρνηση το θέμα εκπαίδευσης για τα μεταναστάκια. Εκεί λοιπόν έλεγε ότι ο λόγος που μαθαίνουν την ελληνική ως ξένη γλώσσα είναι ότι οι προσδοκίες της κυβέρνησης για τα παιδιά και τις οικογένειες τους είναι να προωθηθουν στις χώρες που αυτοί επιθυμούν (και όπως είναι ευρέως γνωστό δεν θέλουν να μείνουν Ελλάδα οι άνθρωποι). Μόνο όσοι επιθυμούν να παραμείνουν να ενταχθούν στη συνέχεια στα σχολεία - εκεί θα χρειαστεί να έχουν γνώση ελληνικής.

Δεν καταλαβαίνω, αυτή η βεβαιότητα από πού απορρέει? Από τις δικές σου θετικές εμπειρίες?

Επίσης, στις τάξεις που γνώρισες, πριν γίνουν τα "ξένα" η πλειοψηφία, τι ίσχυε?

Προσωπικά θέλω πολύ να πιστέψω ότι δε θα ανοίξει ρουθούνι, απλώς μου φαίνεται δύσκολο.

Και μακάρι να προωθηθούν οι άνθρωποι στις χώρες που θέλουν, οι χώρες υποδοχής δε φαίνονται πρόθυμες...

Link to comment
Share on other sites

Από τις απαντήσεις σας, κρατάω κυρίως αυτό, το οποίο το έχω σκεφτεί εκατοντάδες φορές.

 

Κ η αλήθεια είναι ότι εντυπωσιάστηκα με την πληθώρα "θερμών υποστηρικτών" των "μεικτών" σχολείων. Δεν το περίμενα.

 

Μακάρι να βγω λάθος. :|

Κοιτα να δεις,ειμαι απο τους ανθρωπους που δεν συμφωνω που ανοιξαν τα συνορα και μπηκε καθε καρυδιας καρυδι,χωρις κανεναν ελεγχο. Ναι ειμαι υπερ του να βοηθησουμε ανθρωπους που ηρθαν απο πολεμο.Οσο μπορουμε δηλαδη , γιατι και η Ελλαδα σε κακο χαλι ειναι. Οχι ειμαι κατα που μπηκαν οοοολοι αυτοι που μπηκαν και βαπτιστηκαν προσφυγες.

Απο την στιγμη που δεν γινεται για τον Α Β λογο ειτε να επιστρεψουν ειτε να προωθηθουν σε Ευρωπαικες χωρες, κατι πρεπει να γινει. Το να μεινουν αμορφωτα τα παιδακια αυτοματως δημιουργειται γκετο με οτι αυτο συνεπαγεται. Αμορφωτα, σαν ζωα (συγνωμη για την εκφραση) ειναι πολυ πιο επικινδυνοι.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά μένω άναυδη με αυτά που διαβάζω.Αν σαν κοινωνία έχουμε Ενα και Μόνο όπλο για να προλάβουμε τα προβλήματα που μπορεί να δημιουργήθούν από την αιφνίδια εισροή τόσων προσφύγων ειναι η παιδεία.Το μόνο μας όπλο πάμε να παροπλίσουμε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για την μη εξελιξη καποιων παιδιων θα πρεπει οι γονεις να ανοιξουν τα ματια τους και να δουν τι φταιει και τα παιδια τους δεν προχωρανε και να μην τα βαζουν με τους αλλους. Το παιδι μου ας το πουμε,ηταν το "μαυρο προβατο" λογο δυσλεξιας. Ακομη και η ιδια η δασκαλα το θεωρουσε βαρος οπως και καθε αλλο παιδι που δεν ηταν αριστο (επρεπε να κανει σωστα τη δουλεια της βλεπετε..). Το παιδι μου, επειδη το προσεξα εγω και οχι το συστημα οπως οφειλε, ειναι αριστος μαθητης. Τα βλασταρια καποιων που ειχαν θεμα οτι και καλα ο γιος μου ή αλλα παιδια καθυστερουν την εξελιξη της, παρεμενουν ως ειχαν γιατι απλα οπως ειπα οι γονεις ψαχνουν σε αλλους να βρουν ευθυνες.

Κατ'εμέ ανοίγεις άλλο θέμα αυτή τη στιγμή. Εγώ απλώς λέω ότι στους ήδη υπάρχοντες "κακούς" μαθητές, θα προστεθούν παιδιά που δε μιλούν καλά τη γλώσσα. Δε νομίζω ότι αυτό είναι κάτι που αφήνει ανεπηρέαστη μια τάξη. Εσείς λέτε το αντίθετο. Time will tell.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'εμέ ανοίγεις άλλο θέμα αυτή τη στιγμή. Εγώ απλώς λέω ότι στους ήδη υπάρχοντες "κακούς" μαθητές, θα προστεθούν παιδιά που δε μιλούν καλά τη γλώσσα. Δε νομίζω ότι αυτό είναι κάτι που αφήνει ανεπηρέαστη μια τάξη. Εσείς λέτε το αντίθετο. Time will tell.

Οπως ειπα,εχοντας φοιτησει η κορη μου σε Αμερικανικο σχολειο,και εχοντας συμμαθητες που η μητρικη τους γλωσσα δεν ηταν αγγλικα, δεν ειδα να επηρεαστει η ταξη ή να μεινει πισω. Αντιθετα οταν η μικρη μου γυρισε Ελλαδα ήταν πιο προχωρημενη.

Σαφως ομως για να τα λεμε ολα,χρειαζεται ειδικος χειρισμος και προγραμματισμος. Δεν πεταμε απλα τα παιδια μεσα και οτι γινει εγινε.

Το οτι αρχικα τα παιδια θα πανε για εναν χρονο σε απογευματινο τμημα το βρισκω αρκετα θετικο απο την στιγμη ποου δεν υπαρχουν αυτη την στιγμη υποδομες για να τα στηριξει στο πρωινο σχολειο. Αφου κανουν εναν χρονο, σιγουρα την επομενη χρονια θα μπορουν να ενταχθουν καλυτερα,ελπιζω και ευχομαι αυτον τον χρονο να δραστηριοποιηθουν και την επομενη χρονια να φτιαξουν τα τμηματα πουπρεπει για να στηριχτει ολο αυτο το εγχειρημα.

Η αληθεια ειναι οτι αυτα τα παιδια πρεπει να μορφωθουν.

(Η αληθεια ειναι οτι απορω και λιγο με τον εαυτο μου γιατι γενικα με εχουν χαρακτηρισει ρατσιστρια ;))

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ προσπαθήστε να μείνετε εντός θέματος, δεν είναι ωραίο να πάτε από το ένα στο άλλο...

Εαν αναφερεσαι σε εμενα δεν ειναι διαφορετικο θεμα. Απλα επικρατει συγκεκριμενη νοοτροπια. Ενοχλει ο ενας ο αλλος ο παραλλος ;) . Εκει το πηγαινα εγω.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι ανθρώποι έχουν δικαίωμα στην ζωή, στην μόρφωση κλπ.

 

Στα τελευταία επεισόδια ανά την Ευρώπη , ο χ δράστης ήταν παιδί μεταναστών/προσφύγων κλπ που είχε πάρει μεν ευρωπαϊκή παιδεία που πλήρωνε ο Ευρωπαίος πολίτης του οποίου το παιδί/εγγόνι/ανήψι σκότωσε/ακρωτηρίασε ο προανεφερθείς ευνοημένος. Ή όχι ???

 

Πήρα ακραίο παράδειγμα αλλά ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω, αυτή η βεβαιότητα από πού απορρέει? Από τις δικές σου θετικές εμπειρίες?

Επίσης, στις τάξεις που γνώρισες, πριν γίνουν τα "ξένα" η πλειοψηφία, τι ίσχυε?

Προσωπικά θέλω πολύ να πιστέψω ότι δε θα ανοίξει ρουθούνι, απλώς μου φαίνεται δύσκολο.

Και μακάρι να προωθηθούν οι άνθρωποι στις χώρες που θέλουν, οι χώρες υποδοχής δε φαίνονται πρόθυμες...

 

Όπως έγραψα στο αρχικό μήνυμα, τυχαίνει στον κύκλο μου (οικογενειακό και κοινωνικό) να έχω πάρα πολλούς εκπαιδευτικούς. Κυριώς πρωτοβάθμιας. Και σε μεγάλο εύρος ηλικιακό, από συνταξιούχους μέχρι νεοδιόριστούς. Που πέρασαν από κάθε λογής σχολείο, ακριτικό, αστικό, σε καλές περιοχές, σε δύσκολες περιοχές. Όπως καταλαβαίνεις το θέμα των μεταναστών το συζητάμε πολύ. Κατά κοινή τους ομολογία, αν ο δάσκαλος έχει την όρεξη και αν υποστηρίζουν οι γονείς, τότε η ένταξη γίνεται πολύ γρήγορα. Δεν έχει σημασία ο αριθμός των παιδιών, αλλάζει μόνο η εκπαιδευτική προσέγγιση. Δεν πάει η γλώσσα πίσω ένα τμήμα. Η διάθεση για δουλειά του δασκάλου είναι που καθορίζει το επίπεδο και αν έχει ειδικούς για παράλληλη στήριξη σε παιδιά που το χρειάζονται. Το παιδάκι που δεν ξέρει τη γλώσσα δε θα του δημιουργήσει πρόβλημα. Το παιδάκι όμως με μη λειτουργικό αυτισμό, που η πολιτεία δεν του εξασφαλίζει παράλληλη στήριξη (ή οι γονείς του δεν αναγνωρίζουν τη δυσκολία), θα δυσκολέψει την τάξη, όσο και αν προσπαθήσει μόνος του ο εκπαιδευτικός. Γιατί οι ανάγκες του είναι διαφορετικές και μόνος του ο εκπαιδευτικός δύσκολα θα τα καταφέρει.

 

annoulen, αν το παιδί μεταναστών μεγάλωσε σε ένα γκέτο χωρίς καμία προοπτική και υποδομή ενσωμάτωσης, γιατί σου κάνει εντύπωση η μετέπειτα πορεία του; Αφου δεν βρήκε αποδοχή και προοπτικές στην ευρύτερη κοινωνία, βρήκε καταφύγιο στον πρώτο που του άνοιξε την αγκαλιά του, μια ακραία ισλαμιστική οργάνωση. Επόμενο δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι ανθρώποι έχουν δικαίωμα στην ζωή, στην μόρφωση κλπ.

 

Στα τελευταία επεισόδια ανά την Ευρώπη , ο χ δράστης ήταν παιδί μεταναστών/προσφύγων κλπ που είχε πάρει μεν ευρωπαϊκή παιδεία που πλήρωνε ο Ευρωπαίος πολίτης του οποίου το παιδί/εγγόνι/ανήψι σκότωσε/ακρωτηρίασε ο προανεφερθείς ευνοημένος. Ή όχι ???

 

Πήρα ακραίο παράδειγμα αλλά ισχύει.

 

Αν δλδ ο δραστης ηταν αμόρφωτος θα αλλαζε κατι?Μηπως θα υπηρχαν περισσοτεροι δραστες σαν αυτον και λογω αμορφωσιας?

Link to comment
Share on other sites

Εαν αναφερεσαι σε εμενα δεν ειναι διαφορετικο θεμα. Απλα επικρατει συγκεκριμενη νοοτροπια. Ενοχλει ο ενας ο αλλος ο παραλλος ;) . Εκει το πηγαινα εγω.

1ον Άστην αυτήν.

2ον Πράγματι επικρατεί συγκεκριμένη νοοτροπία. Αλλά προσπαθώ να το βλέπω ως εξής: αν είναι να συμπονώ τα προσφυγόπουλα και τους γονείς τους, θα προσπαθώ παράλληλα να δείχνω και λίγη κατανόηση και να μην τσουβαλιάζω άλλους ανθρώπους που ένα συγκεκριμένο πρόβλημα χτύπησε την πόρτα τους. Θα προσπαθήσω να μπω και στη δική τους θέση και να δω αν θα μπορούσα να επιδείξω την απόλυτη ανωτερότητα. Απαντώ: "δεν ξέρω". Και μέχρι να μάθω, δεν κρίνω (είναι από αυτά που μου έμαθε η μητρότητα =]).

Ή θα δεχτώ ότι είμαστε όλο το ανθρώπινο είδος ένα μάτσο σκατ*&&ψυχοι, που παίζει και να ισχύει βέβαια οπότε καλά θα κάνω να τα παρατήσω όλα και να πάω να ζήσω σε μια σπηλιά.

Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις...

Link to comment
Share on other sites

Κατ'εμέ ανοίγεις άλλο θέμα αυτή τη στιγμή. Εγώ απλώς λέω ότι στους ήδη υπάρχοντες "κακούς" μαθητές, θα προστεθούν παιδιά που δε μιλούν καλά τη γλώσσα. Δε νομίζω ότι αυτό είναι κάτι που αφήνει ανεπηρέαστη μια τάξη. Εσείς λέτε το αντίθετο. Time will tell.

 

Και μονο η αναφορα σου σε 'κακους' μαθητες όπως λες με ενοχλεί.

Link to comment
Share on other sites

Η διάθεση για δουλειά του δασκάλου είναι που καθορίζει το επίπεδο και αν έχει ειδικούς για παράλληλη στήριξη σε παιδιά που το χρειάζονται.

Εγώ να θεωρήσω τη διάθεση για δουλειά από πλευράς δασκάλου δεδομένη. Από την εμπειρία σου, υπάρχουν οι ειδικοί για παράλληλη στήριξη στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...