Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΒΡΕΦΙΚΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΚΑ ΚΑΛΛΥΝΤΙΚΑ


Recommended Posts

Προσωπικά όταν ακούω για φυτικό - βιολογικό - 150% ασφαλές έχω τις αμφιβολίες μου. Γιατί φυτικό είναι και το κώνειο, αυτό δεν σημαίνει ότι θα το δώσω στο παιδί μου αντί για coca-cola.

 

Mια πολύ καλή μου φίλη είναι χημικός και μάλιστα ασχολείται επαγγελματικά με την παραγωγή καλλυντικών, και η ίδια θεωρεί ότι τα Frezyderm είναι τα καλύτερα. Τα Johnsons τα θεωρεί από τα χειρότερα (και προσωπικά δεν μου κάνει καμία εντύπωση).

 

Με δική της ενθάρρυνση εμείς χρησιμοποιούμε κυρίως Frezyderm, αλλά έχουμε χρησιμοποιήσει και Proderm, Avene, Chicco, Johnsons, Sudocrem και Weleda (τα περισσότερα μας τα έχουν κάνει δώρο). Σαν δεύτερη επιλογή μετά τα Frezyderm, θα πρότεινα τα Avene Pediatril, ειδικά το υγρό σαπούνι-σαμπουάν είναι πολύ ωραίο και ξεβγάζεται πάρα πολύ εύκολα με νεράκι (δεν είναι σαν το Proderm που πρέπει να ξεπλένεις μια ώρα).

 

Πάντως γενικά χρησιμοποιούμε καλλυντικά με φειδώ. Δεν θεωρώ ότι το μωρό χρειάζεται π.χ. καθάρισμα με σαπούνι και πασάλειμα με κρέμες κάθε φορά που αλλάζουμε πάνα. Μέχρι στιγμής δεν έχουμε συγκαεί ούτε μια φορά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 93
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα mustela δεν έχουν παραμπενς, το γράφει πάνω στις συσκευασίες ΚΑΙ στην ιστοσελίδα της εταιρείας!!! Ούτε phalates και phenoxyethanol, που είναι συντηρητικά. Τα frezyderm δεν έχουν;;

Link to comment
Share on other sites

Τα mustela δεν έχουν παραμπενς, το γράφει πάνω στις συσκευασίες ΚΑΙ στην ιστοσελίδα της εταιρείας!!! Ούτε phalates και phenoxyethanol, που είναι συντηρητικά. Τα frezyderm δεν έχουν;;

 

 

τα frezyderm ξερω οτι δεν εχουν paraben,τα αλλα 2 δεν ξερω γιατι στο σαιτ τους δεν βρηκα πουθενα να αναγραφονται τα χημικα συστατικα τους.παντως τα θεωρω πολυ ακριβα χωρις λογο και εννοειται δεν τα αγοραζω.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρήγγειλα της Weleda το Baby Starter Kit, http://usa.weleda.com/our-products/shop/baby-starter-kit.aspx

Είναι ένα πακετάκι γνωριμίας, με σχετικά μικρές ποσότητες προϊόντων, αν μείνουμε ικανοποιημένοι, εγώ και το μωρό :P , θα πάρω και τις κανονικές συσκευασίες.

Έχω δοκιμάσει αρκετά προϊόντα εγκυμοσύνης της συγκεκριμένης εταιρίας, και είμαι πολύ ικανοποιημένη.

http://www.weleda.gr/products/349/4

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρήγγειλα της Weleda το Baby Starter Kit' date=' http://usa.weleda.com/our-products/shop/baby-starter-kit.aspx[/size']

Είναι ένα πακετάκι γνωριμίας, με σχετικά μικρές ποσότητες προϊόντων, αν μείνουμε ικανοποιημένοι, εγώ και το μωρό :P , θα πάρω και τις κανονικές συσκευασίες.

Έχω δοκιμάσει αρκετά προϊόντα εγκυμοσύνης της συγκεκριμένης εταιρίας, και είμαι πολύ ικανοποιημένη.

http://www.weleda.gr/products/349/4

Για το μωράκι σου δεν θα χρειαστείς πολλά πολλά καλλυντικά.Ένα σαμπουάν-αφρόλουτρο, μια κρέμα συγκάματος και μια κρεμούλα για το σωματάκι του.Της Weleda πάντως είναι κορυφαίο το σαμπουάν-αφρόλουτρο και η κρέμα συγκάματος!Με το καλό το μωράκι σου!

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για το μωράκι σου δεν θα χρειαστείς πολλά πολλά καλλυντικά.Ένα σαμπουάν-αφρόλουτρο, μια κρέμα συγκάματος και μια κρεμούλα για το σωματάκι του.Της Weleda πάντως είναι κορυφαίο το σαμπουάν-αφρόλουτρο και η κρέμα συγκάματος!Με το καλό το μωράκι σου!

 

Να σου πω και εγώ δεν θέλω να το φορτώσω με πολλά πολλά, τα άκρως απαραίτητα, ευχαριστώ για το review και για τις ευχούλες!

Και εσύ να χαίρεσαι την γατουλίνα σου την γλυκιά!:D

----------------------

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Να σου πω και εγώ δεν θέλω να το φορτώσω με πολλά πολλά' date=' τα άκρως απαραίτητα, ευχαριστώ για το review και για τις ευχούλες!

Και εσύ να χαίρεσαι την γατουλίνα σου την γλυκιά!:D[/quote']

Να είσαι καλά!Τώρα είδα το μήνυμα σου και από ό,τι πρόσεξα το μωράκι σου ήρθε!!!!ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ!!!!:P

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

εμένα το μωρό μου γεμίζει κοκκινίλες και σπυθουράκια μετά το μπάνιο...γνωρίζετε κάποιο καλό αφρολουτρο και σαμπουαν χωρίς χημικούρες-καρκινογόνες ουσίες.επίσης μπορειτε να μου προτείνετε υγρο πλυντηριου για τα ρούχα του,υγρα μαντηλάκια και κρεμα για το συγκαμα?

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

τα frezyderm ξερω οτι δεν εχουν paraben,τα αλλα 2 δεν ξερω γιατι στο σαιτ τους δεν βρηκα πουθενα να αναγραφονται τα χημικα συστατικα τους.παντως τα θεωρω πολυ ακριβα χωρις λογο και εννοειται δεν τα αγοραζω.

 

κάποια καλλυντικά είναι όντως πολύ ακριβά, και εγώ το σκέφτηκα όταν τα πρωτοαγόρασα, και έλεγα τι καθε μήνα θα δινω 50άρια? Απλά να πω στις νέες μανούλες ότι η ποσότητα που χρησιμοποιής έιναι μικρή και σου κρατάνε μέχρι και 3 μήνες, μπορει και τέσσερις.

 

καλά μπανάκια !!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμένα το μωρό μου γεμίζει κοκκινίλες και σπυθουράκια μετά το μπάνιο...γνωρίζετε κάποιο καλό αφρολουτρο και σαμπουαν χωρίς χημικούρες-καρκινογόνες ουσίες.επίσης μπορειτε να μου προτείνετε υγρο πλυντηριου για τα ρούχα του,υγρα μαντηλάκια και κρεμα για το συγκαμα?

κανείς???

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

κανείς???

ψάξε για βρεφικά στο

www.iherb.com

www.lovelula.com

 

Δες και το topic με τα βιολογικά προϊόντα, υπάρχουν πολλές προτάσεις εκεί.

Κι αν θέλεις να τσεκάρεις την επικινδυνότητα κάποιου συστατικού, το αναζητάς εδώ:

 

http://www.ewg.org/skindeep/

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

ψάξε για βρεφικά στο

www.iherb.com

www.lovelula.com

 

Δες και το topic με τα βιολογικά προϊόντα, υπάρχουν πολλές προτάσεις εκεί.

Κι αν θέλεις να τσεκάρεις την επικινδυνότητα κάποιου συστατικού, το αναζητάς εδώ:

 

http://www.ewg.org/skindeep/

ευχαριστώ πολύ.ο αντρας μου μου πήρε frezyderm χθες..τι λέτε για αυτό;

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

εμένα το μωρό μου γεμίζει κοκκινίλες και σπυθουράκια μετά το μπάνιο...γνωρίζετε κάποιο καλό αφρολουτρο και σαμπουαν χωρίς χημικούρες-καρκινογόνες ουσίες.επίσης μπορειτε να μου προτείνετε υγρο πλυντηριου για τα ρούχα του,υγρα μαντηλάκια και κρεμα για το συγκαμα?

Για τα ρουχα Αρκαδι (πρασσινο σαπουνι) υπαρχει τωρα πια και για το πλυντηριο.

Για το συγκαμα sudocrem ...πολυ πολυ καλη

Μαντηλακια....φτιαξε μονη σου

 

1 κουταλια baby oil

2 κουταλιες απο το αφρολουτρο του

200ml νερο

1/2 ρολλο κουζινας πολυ καλης ποιοτητας κομμενο στη μεση(αφαιρεις το χαρτονι και τραβας απο το κεντρο)

1 μπολ για να το βαλεις μεσα (να κλεινει πολυ καλα)

 

Αν θες εχεις μονο το υργο και βρεχεις το μανηλακι πριν την χρηση !!!!

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολυ καλη επιλογη !!!!

τα weleda καλύτερη;ζητησα αλλαγη από το φαρμακειο αλλά μου είπαν 17 ευρω...πανακριβη μου φάνηκε.αν είναι καλή για το παιδι οκ τι να κάνουμ θα τα δωσουμε γιατι με αυτα που διαβαζω εχω φρικαρει.ολοι μου λενε πως υπερβάλλω με τοσο ψαξιμο αλλά για το μωρο μου θελω το καλυτερο...

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

τα weleda καλύτερη;ζητησα αλλαγη από το φαρμακειο αλλά μου είπαν 17 ευρω...πανακριβη μου φάνηκε.αν είναι καλή για το παιδι οκ τι να κάνουμ θα τα δωσουμε γιατι με αυτα που διαβαζω εχω φρικαρει.ολοι μου λενε πως υπερβάλλω με τοσο ψαξιμο αλλά για το μωρο μου θελω το καλυτερο...

Τι να σου πω ?

Καθε περιπτωση ειναι μοναδικη...εμενα μονο η frezyderm εκανε για το παιδι μου ειχα δοκιμασει ενα καρο...ειδικα η κρεμα emolient ηταν ενα και ενα.

Καλα κανεις και ψαχνεις.....

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω ?

Καθε περιπτωση ειναι μοναδικη...εμενα μονο η frezyderm εκανε για το παιδι μου ειχα δοκιμασει ενα καρο...ειδικα η κρεμα emolient ηταν ενα και ενα.

Καλα κανεις και ψαχνεις.....

σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ.να χαίρεσαι την οικογένεια σου!

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζονται μωρομάντηλα στο σπίτι. Ένα θερμός με ζεστό νεράκι και τα τέλεια βαμβάκια της chicco που είναι τετράγωνα και είσαι μια χαρά. Τοπικό πλύσιμο ουσιαστικά στην ευκολία της αλλαξιέρας σου.

 

Τα welleda και τα lavera δε χρειάζεται να τα χρυσοπληρώνεις. Μπορείς να τα παραγγείλεις πολύ οικονομικότερα στο ίντερνετ. (π.χ. στο bce-europe.com )

 

Για το σύγκαμα αγνή κεραλοιφούλα, χωρίς χημικά είναι ό.τι πρέπει κι αν τύχει να συγκαεί πολύ δοκιμάζεις ελαιόλαδο με νισεστέ που έχει σώσει πολλές εδώ μέσα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζονται μωρομάντηλα στο σπίτι. Ένα θερμός με ζεστό νεράκι και τα τέλεια βαμβάκια της chicco που είναι τετράγωνα και είσαι μια χαρά. Τοπικό πλύσιμο ουσιαστικά στην ευκολία της αλλαξιέρας σου.

 

Τα welleda και τα lavera δε χρειάζεται να τα χρυσοπληρώνεις. Μπορείς να τα παραγγείλεις πολύ οικονομικότερα στο ίντερνετ. (π.χ. στο bce-europe.com )

 

Για το σύγκαμα αγνή κεραλοιφούλα, χωρίς χημικά είναι ό.τι πρέπει κι αν τύχει να συγκαεί πολύ δοκιμάζεις ελαιόλαδο με νισεστέ που έχει σώσει πολλές εδώ μέσα.

΄ναι και εγώ δεν τα χρησιμοποιω στο σπίτι.ετσι τον καθαρίζωεχεις συνταγή για κεραλοιφή?επίσης νισεστε τι ειναι?

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το "νισεστέ" είναι το κορν φλάουρ (άνθος αραβόσιτου).

 

δεν ειναι το κορν φλαουερ,νισεστε το βρισκετε στα σουπερ μαρκετ,ειναι διαφορετικο σκευασμα

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

η μαμά μου με έπλενε με johsson μέχρι που πήγα γυμνάσιο που λέει ο λόγος, όπως και όλο τα παιδάκια τότε... τι πάθαμε; τίποτα... ή θα φανεί αργότερα :)

 

εγώ έψαχνα για ένα καλό αντιηλιακό, φαντάζομαι κι αυτά θα είναι τίγκα στα χημικά. και τι θα κάνουμε, θα τα βγάζουμε έτσι στον ήλιο ή θα τα κλείνουμε σπίτι;

Link to comment
Share on other sites

επίσης νισεστε τι ειναι?

Καταρχάς:Για να απαντηθεί «σωστά» το ερώτημα πρέπει πρώτα να δούμε από πού μάς έρχεται η λέξη νισεστές.

Ανοίγοντας λοιπόν ένα καλό λεξικό θα διαπιστώσουμε ότι η λέξη είναι τούρκικη (με περσική προέλευση). Στα τουρκικά λοιπόν nişasta = άμυλο.

Το οποίο θεωρητικά σημαίνει ότι: Όλων των ειδών τα άμυλα μπορούμε να τα πούμε νισεστέ, δηλ. το άμυλο σιταριού, το άμυλο καλαμποκιού (άνθος αραβοσίτου), το άμυλο ρυζιού (άνθος ορύζης), το άμυλο της πατάτας (πατατάλευρο), του κριθαριού, της βρώμης, της μανιόκας (ταπιόκα), της μαράντας (αραρούτι), κ.λ.π.

Η ιστορία του νισεστέ: Στα ελληνικά βιβλία μαγειρικής ξεκινά στα τέλη του 19ου αιώνα. Τότε δεν κυκλοφορούσαν στο εμπόριο οι γνωστές, σήμερα, συσκευασίες νισεστέ. Οι νοικοκυρές έφτιαχναν μόνες τους το νισεστέ από σιτάρι.

Χαρακτηριστική είναι η περιγραφή της παρασκευής νισεστέ σε ελληνικό βιβλίο μαγειρικής πριν από μερικές δεκαετίες:

«….Πως γίνεται ο νισεστές

Χρησιμοποιούμε σιτάρι καλής ποιότητας.

Καθαρίζουμε 5 κιλά σιτάρι από πέτρες και χώματα. Το βάζουμε σε λεκάνη σκεπασμένο με νερό, το οποίο φροντίζουμε να το αλλάζουμε κάθε μέρα για 40 ημέρες.

Κατόπιν το στραγγίζουμε καλά και το αφήνουμε σε πετσέτα να στεγνώσει. Όταν στεγνώσει καλά το στουμπίζουμε στο γουδί και η σκόνη που παίρνουμε είναι ο νισεστές….»

Πολύ σωστά θα αναρωτηθεί κανείς: Αξίζει τον κόπο όλη αυτή η ταλαιπωρία για μερικές σέσουλες νισεστέ?

 

Η απάντηση είναι ότι: Αξίζει και πολύ μάλιστα, ειδικά αν θέλεις να φτιάξεις κάποια κρέμα, να δέσεις μια σάλτσα ή να φτιάξεις μουσταλευριά χωρίς να σού σβωλιάσει.

Την απάντηση στο πρόβλημα μας έδωσε η τεχνολογία στις αρχές του 20ου αιώνα.

Άλεσε την άσπρη καρδιά του σπόρου του καλαμποκιού σε πολύ λεπτή «μεταξένια» σκόνη. Το γνωστό σε όλους κορν φλάουρ, (άνθος αραβοσίτου, μαϊζένα, άμυλο καλαμποκιού, κ.λ.π.)

Τις τελευταίες δεκαετίες: Πολλές εταιρείες αλεύρων διακινούν το άμυλο καλαμποκιού, και μόνον αυτό, με την ονομασία νισεστές.

Έτσι, χωρίς ταλαιπωρία και χασομέρια έχουμε τα επιθυμητά αποτελέσματα στη μαγειρική μας.

Στο μεταξύ, το άμυλο του σιταριού: Δεν ονομάζεται νισεστές (αν και είναι και αυτό νισεστές [άμυλο]) και κυκλοφορεί σε 25κιλες συσκευασίες για εξειδικευμένες παρασκευές των αρτοποιείων και ζαχαροπλαστείων, μιας και είναι αλεύρι χωρίς γλουτένη.

Συνοψίζοντας: Νισεστέ(ς) είναι η εμπορική ονομασία του άμυλου καλαμποκιού και είναι το ίδιο με το άνθος αραβοσίτου, το κορν φλάουρ και τη μαϊζένα.

Χρησιμοποιείται όχι μόνον σε σάλτσες ή κρέμες αλλά και συμπληρωματικά σε ζύμες με αλεύρι (εννοείται σιταριού), όπως π.χ. σε κέικ.

 

by blogomagiros

----------------------

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κάθε χρόνο, περίπου 30.000 ζώα θανατώνονται στο βωμό της ομορφιάς.

Έχει βρεθεί ότι σε πολλούς τομείς μπορούν να αντικαταστήσουν τα πειραματόζωα κάνοντας τα πειράματα σε καλλιέργειες κυττάρων ή καλλιέργειες βακτηριδίων ή χρησιμοποιώντας τελειότατους ηλεκτρονικούς υπολογιστές.

Γιατί δεν το κάνουν;

 

Το πείραμα DRAIZE

 

test2.jpg

 

Στο πείραμα DRAIZE η ουσία αλείφεται κάτω από τα βλέφαρα ή εγχύνεται στα μάτια.

Τα κουνέλια προτιμώνται γιατί παράγουν μικρή ποσότητα δακρύων και έτσι δεν απομακρύνονται οι ερεθιστικέs ουσίες και τα μεγάλα μάτια τους επιτρέπουν στους πειραματιστές να παρακολουθούν με ευκολία τα χημικά να καίνε και να πληγιάζουν τις κόρες των ματιών τους

 

Το πείραμα LD-50

 

test11.jpg

 

Στο πείραμα LD-50 (Θανατηφόρα Δόση-50), φουρνιές ζώων ταΐζονται με το ζόρι τη χημική ουσία σε αυξανόμενες δόσεις έως ότου τα μισά πεθάνουν από δηλητηρίαση.Τα

ζώα που επιβιώνουν θανατώνονται ή αποτεφρώνονται.

 

Τα μάτια του πιθήκου στο βωμό της γυναικείας ομορφιάς

 

peirama1_2.jpg

 

Δεν είναι ευρέως γνωστό ότι το ρίμελ που χρησιμοποιούν οι γυναίκες για να γίνουν πιο όμορφες έχει προηγουμένως δοκιμαστεί στα μάτια κάποιου πιθήκου. Βλέπετε φροντίζουν οι εταιρίες ομορφιάς να μην διαρρέει πρός τους καταναλωτές τα αίσχη πρός χάριν του κέρδους τους.

 

Τα κουνέλια “υπηρετούν” στην πρώτη γραμμή την ομορφιά

 

test18.jpg

 

Στα πειράματα για τον ερεθισμό του δέρματος ξυρίζεται το τρίχωμα της πλάτης των κουνελιών. Στη συνέχεια το γυμνό δέρμα γδέρνεται, ώστε να σκληρύνει και να δεχθεί το χημικό, που συχνά δίνεται σε τόσο συμπυκνωμένη μορφή που κατακαίει το δέρμα.

 

Τυφλώνονται εκατομύρια κουνέλια για τα χρωμοσαμπουάν

 

test1.jpg

 

Τα χρωμοσαμπουάν που χρησιμοποιούν οι γυναίκες για να γίνουν ξανθές ή για να κρύψουν τις άσπρες τρίχες, δοκιμάζονται κι αυτά στα μάτια των κουνελιών, με αποτέλεσμα την τύφλωση τους.

 

Τα 8000 ασφαλή καλλυντικά δεν είναι αρκετά; .

Αλήθεια, χρειαζόμαστε περισσότερα;

 

Αν η εικόνα σε σοκάρει, η πραγματικότητα πρέπει να σε προβληματίζει.

Το μόνο που μένει είναι να αναρρωτηθείς!

Αξίζει, ο πόνος ενός τέτοιου αθώου πλάσματος για την δική σου Ομορφιά;

 

 

Εταιρίες που δεν δοκιμάζουν τα προϊόντα ή τα συστατικά τους σε ζώα:

 

Alcina Cosmetic (B )

Alfred Korcher (D)

Alva Umweltschonende Produkte (D)

Amber Aromatherapy (GB)

Amyris (GB)

Animal Shield (D)

Appearance Matters (GB)

Argiletz (F)

ASDA Stores Ltd (GB)

Aura-Soma Products Ltd (GB)

Auromere (USA)

Austrian Moor Products (GB)

Aux Senteurs de Delph (F)

Badgequo Ltd (GB)

Barry M Cosmetics (GB)

Baudelaire (USA)

Beauty Through Herbs (GB)

Beauty Works (GB)

Beautycology (USA)

Bio-D Company Ltd (GB)

Bioforce GmbH (D)

Biokosma AG (CH)

BioPac Inc (USA)

Biorganics (GB)

Body Centre, The (GB)

Body Reform (GB)

Body Shop International, The

Bronzo Sensual (USA)

Calder Valley Soap Company Ltd (GB)

Caurnie Soap Company (GB)

Clare Maxwell Hudson (GB)

Color My Image (USA)

Colourflair Studios Ltd (GB)

Comfrey Vertriebs GmbH (D)

Co-op (GB)

Cosmonaturel (F)

Dead Sea Magik (GB)

Diproma (F)

Dolma Vegan Perfumes (GB)

Dome Cosmetics (GB)

Dr Bronner’s All-One-God-Faith (USA)

Earth Science (USA)

Echo Essential Oils (GB)

Elisabeth Peter (A)

Elizabeth Van Buren Aromatherapy (USA)

English Ideas Ltd (USA)

Escential Botanicals (GB)

Espial Ltd (USA)

Essential Oil Company, The (GB)

Essential Products of America Inc (USA)

Faith in Nature (GB)

Fleur Aromatherapy (GB)

Forever New International (USA)

French Transit (USA)

Frische Kosmetik (D)

Fritz Schmidinger (A)

Glitz & Glam (GB)

Green Things (GB)

Hair Workshop (GB)

Hakawerk W Schlotz GmbH (D)

Hans-Joaquim Brandl (D)

Harmonie Verte (F)

Hawaiian Resources Co (USA)

HealthRite (USA)

Hemp Collective, The (GB)

Herbal Products & Development (USA)

Herbes Savantes (F)

High Energy Hair Products(GB)

Hima Laya Natural Cosmetics (D)

Hollytrees (GB)

Honesty Cosmetics (GB)

Island Dog Cosmetics (USA)

J R Liggett Ltd (USA)

Jacques G Paltz (F)

Jason Natural Products (USA)

John Paul Mitchell Systems (USA)

Kent Cosmetics (GB)

Kiss My Face (USA)

Kobashi (GB)

KSA Jojoba (USA)

L’Artisan S****nier (F)

L’Anza (B )

L’Occitane (F)

La Florina GmbH & Co KG (D)

Laura Paige Cosmetics (GB)

Lerutan (F)

Levlad Inc (USA)

Lise du Castelet (F)

Little Forest (USA)

Little Green Shop (GB)

Lothian Herbs (GB)

Louis Widmer AG (CH)

Make Up International Ltd (GB)

Marie M (F)

Maxim Marketing (GB)

Meadowsweet (A)

Michael’s Naturopathic Programs (USA)

Montagne Jeunesse (GB)

Nadina’s Cremes (USA)

Natupur Fris φ r (D)

Natural Science (USA)

Naturkosmetik (D)

Naturkosmetik Gabrielle Schachner (A)

Nectar Beauty Shops (GB)

Network Management (GB)

Nirvana Inc (USA)

Norfolk Lavender (GB)

Pamela Stevens Ltd (GB)

Penhaligon’s (GB)

Perfumer’s Guild, The (GB)

Perovit-Etol-Werk (A)

Phytoceane (F)

Phytomer (F)

Poppy Seeds Ltd (GB)

Provida Kosmetik (D)

Pur’air (F)

Pure Fantasy Cosmetics (GB)

Pure Plant (GB)

Quinessence Aromatherapy (GB)

Rachel Perry Inc (USA)

Rejuvi Skin Care (USA)

Ringana Bio-Bio (A)

Ronson Home Shopping (GB)

Sacred Blends (USA)

Sainsbury’s (GB)

Sanoll Ziegenmilch (A)

Shirley Price Aromatherapy Ltd (GB)

Soap Opera, The (USA)

Sternhof Vital-Kosmetik (A)

Styx-Naturcosmetic Kr δ utergarten (A)

Sukar (GB)

Tapir (D)

Terra Natura 100% Natur (A)

Tesco Stores Ltd (GB)

Togal Werk AG (D)

Tom’s of Maine (USA)

Tuesday’s Girl Ltd (GB)

Urban Decay (USA)

Vegan Verde (D)

Vegana Naturkraft (D)

W Ulrich (D)

Weleda Ltd (GB)

Your Body Ltd (GB)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...