Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΒΡΕΦΙΚΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΚΑ ΚΑΛΛΥΝΤΙΚΑ


Recommended Posts

Γεια σας!

Προσφατα η παιδίατρός μας μάς ενημέρωσε ότι υπάρχουν υπόνοιες για καρκινογόνες ουσίες σε βρεφικά προϊόντα.

Συγκεκριμένα, μας είπε να προσέχουμε στα συστατικά του κάθε προϊόντος,

εάν η κατάληξή τους είναι σε -paraben. Διάβασα τα συστατικά του Fissan που χρησιμοποιώ για τα μωρά και είναι γεμάτο από τέτοια. Έχει πέσει κάτι στην αντίληψή σας σχετικά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 93
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βρηκα αυτο το αρθρο,

 

 

Επικίνδυνες ουσίες σε βρεφικά προϊόντα

 

 

Σάββατο, 14.03.09

Επικίνδυνες χημικές ουσίες που ενδέχεται να προκαλέσουν σοβαρότατες βλάβες, ακόμη και καρκίνο, ανίχνευσε σε δεκάδες προϊόντα βρεφικής περιποίησης μία αμερικανική οργάνωση-ομπρέλα για την προστασία των καταναλωτών. Στο στόχαστρο τίθενται κολοσσοί, όπως οι Johnson & Johnson, Procter & Gamble και Unilever, που έσπευσαν να καθησυχάσουν ότι τα προϊόντα τους πληρούν όλες τις προδιαγραφές ασφαλείας.

 

Η έκθεση που έδωσε στη δημοσιότητα η Campaign for Safe Cosmetics εξέτασε 48 προϊόντα για παιδιά, όπως αφρόλουτρα, σαμπουάν, λοσιόν και βρεφικές πάνες. Τα 32 περιείχαν ίχνη της ουσίας 1,4-διοξάνη και τα 23 μικρές ποσότητες φορμαλδεΰδης. Δεκαεπτά προϊόντα ανιχνεύθηκαν «θετικά» και στις δύο ουσίες, οι οποίες έχουν ταξινομηθεί από την αμερικανική Υπηρεσία για την Προστασία του Περιβάλλοντος (ΕΡΑ) ως «πιθανές καρκινογόνες».

 

Η Ε.Ε. έχει απαγορεύσει την 1,4-διοξάνη από τα προϊόντα προσωπικής φροντίδας, ενώ και η φορμαλδεΰδη, που μπορεί να προκαλέσει ερεθισμό των βλεννογόνων, απαγορεύεται σε πολλές χώρες του κόσμου, όπως η Ιαπωνία και η Σουηδία.

 

Προς το παρόν, ο αμερικανικός Οργανισμός Τροφίμων και Φαρμάκων δεν έχει θέσει όριο ασφαλείας για τη συγκέντρωση των εν λόγω ουσιών. Παρά το συναγερμό που σήμανε η έκθεση στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού, οι κατασκευάστριες διαμηνύουν ότι είναι γνωστό εδώ και χρόνια πως αρκετά προϊόντα περιέχουν μικρές ποσότητες χημικών, που εκλύονται κατά τη διαδικασία παρασκευής. «Τα προϊόντα μας είναι ασφαλή και πληρούν όλες τις προδιαγραφές ασφαλείας» ανακοίνωσε εκπρόσωπος της Johnson & Johnson.

 

«Σκοπός μας δεν είναι να προκαλέσουμε συναγερμό στους γονείς, αλλά να τους ενημερώσουμε ότι προϊόντα που διαφημίζονται ως αγνά και ήπια επιβαρύνονται με καρκινογόνες ουσίες» τόνισε εκπρόσωπος της Campaign for Safe Cosmetics.

 

 

Tης Νατάσας Παυλοπούλου

 

Ελεύθερος Τύπος

 

 

 

 

Τα συμπερασματα δικα σας................

 

Link to comment
Share on other sites

ουυυυυυ. Εχω παθει τοσο φρικη που δεν ξερω τι να κανω. Ολα ειναι ......αστα να πανε. Μακρια απο johnson σιγουρα (το πηρα ειδηση οταν ο Βασιλης ηταν 3 και ειχε λουστει αμετρητες φορες με αυτο με λεβαντα).

Οποια εχει να συστησει καποιο εχω τα αυτια τεντομενα

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Παιδικά σαμπουάν με τοξικές ουσίες

 

Εδώ και πολλά χρόνια, πλένουμε και λούζουμε και πλατσουρίζου- με τα παιδιά μας με «απαλά» και «δερματολογικά» και «κλινικά» ελεγμένα και «υποαλλεργικά» σα- μπουάν που παράγονται από πετρέ- λαιο και συνθετικές ενώσεις που πα- ράγουν καρκινογόνες ουσίες, διοξίνη και φορμαλδεύδη. Με βάση τα αποτελέσματα έρευνας (1) που αποκάλυψε την ύπαρξη καρ- κινογόνων ουσιών στα βρεφικά προ- ϊόντα, γονείς και άλλοι καταναλωτές κατέθεσαν μήνυση στις 19 Μαρτίου στην πολιτεία Michigan μεταξύ των άλλων κατά των εταιρειών Johnson & Johnson, Procter and Gamble, Kimberly Clark, Gerber και Mustela, απαιτώντας ιατρική παρακολούθηση των παιδιών και άλλων που χρησιμο- ποίησαν τα προϊόντα για την μέτρηση των κινδύνων για την υγεία τους από την έκθεση σε καρκινογόνες ουσίες.

Οι χημικές ουσίες Διοξίνη 1-4 και Φορμαλδεΰδη σχετίζονται με καρκί- νο και δερματικές αλλεργίες και δεν αναγράφονται στην συσκευασία του προϊόντος καθώς είναι ακαθαρσίες δι- αδικασιών που χρησιμοποιούνται για την παραγωγή καλλυντικών ΔΙΟΞΙΝΗ 1-4 Παράγεται κατά την αιθοξυλίωση (ethoxylation) όπου τα συστατικά των καλλυντικών επεξεργάζονται με αιθυ- λενοξείδιο, για την διάλυση λιπαρών ουσιών μέσα στο νερό και την δημι- ουργία καθαριστικών ουσιών, απορ- ρυπαντικών, αφρών για σαμπουάν, σε οδοντόκρεμες, προϊόντα υγιεινής και σαπούνια ή καθαριστικά για οι- κιακή και βιομηχανική χρήση. Είναι απαγορευμένη ουσία στα καλλυντι- κά στην ΕΕ και τον Καναδά. Βρέθηκε σε 32 από τα 48 προϊόντα που ελέγ- χθηκαν (67%). Πολύ συνηθισμένες ουσίες στα παιδικά καλλυντικά πουπαράγεται με αιθοξυλίωση είναι το Sodium laureth sulfate, PEG -100 stearate, Polyethylene, Ceteareth- 20.

Από διάφορες μελέτες, κατηγο- ρίες ουσιών που επιμολύνονται εί- ναι αυτές με κατάληξη (-eth) όπως myreth, oleth, laureth, cet-eareth, αυτές που ξεκινούν με PEG και άλ- λες που περιέχουν στο όνομα τουςpolyethylene, polyethylene glycol, polyoxyethylene, ή oxynol. Η διοξί- νη αποτελεί κίνδυνο και για τους ερ- γαζόμενους κατά την παραγωγή τους αλλά και για το περιβάλλον. Από τον Παγκόσμια Οργανισμό Υγείας θεω- ρούνται τα καλλυντικά ως σημαντική πηγή απελευθέρωσης διοξίνης στις δεξαμενές νερού.ΦΟΡΜΑΛΔΕΥΔΗ Ύποπτη καρκινογόνος ουσία που χρησιμοποιείται μόνη της σαν συ- ντηρητικό ή ελευθερώνεται στα καλλυντικά από διάφορα άλλα συ- ντηρητικά όπως Quaternium-15, DMDM hydantoin, Imidazolidinyl urea, Diazolidinyl urea, Sodium Hydroxymethylglycinate. Είναι απα- γορευμένη ουσία στην Σουηδία και της Ιαπωνία ενώ επιτρέπεται στον Καναδά σε συγκέντρωση μέχρι 0.2%.

Στην ΕΕ επιτρέπεται μέχρι 0.1% για τα προϊόντα για την περιποίηση του στό- ματος και 0,2 για τα υπόλοιπα προϊό- ντα, ενώ τα τελικά προϊόντα που πε- ριέχουν φορμαλδεΰδη ή ουσίες που ελευθερώνουν φορμαλδεΰδη πρέπει να περιλαμβάνουν υποχρεωτικά στην επισήμανση την ένδειξη: «περιέχει φορμαλδεΰδη», εφόσον η συγκέ- ντρωση φορμαλδεΰδης στο τελικό προϊόν υπερβαίνει το 0,05 %. Βρέ- θηκε σε 23 από τα 28 προϊόντα που ελέγχθηκαν (82%). ΤΟΞΙΚΗ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΚΑΛΛΥΝΤΙΚΩΝ Βρέφη και μωρά έρχονται σε επαφή καθημερινά με πολλά προϊόντα με πολλές και διαφορετικές συνθετικές ουσίες. Στην ίδια έρευνα, βρέθηκαν σε 17 από τα 28 προϊόντα που ελέγχθη- καν (61%) να περιέχουν και τις δύο ουσίες, διοξίνη και φορμαλδεΰδη.

Σε άλλα προϊόντα που δεν ανιχνεύθη- καν αυτές οι ουσίες, άλλες και ίσως πιο επικίνδυνες ουσίες όπως συν- θετικά χρώματα και αρώματα είχαν χρησιμοποιηθεί. Ο νομοθέτης απαι- τεί αξιολόγηση της ασφάλειας που παρουσιάζει το τελικό προϊόν για την ανθρώπινη υγεία. Για το σκοπό αυτό, ο κατασκευαστής θα πρέπει να λαμ- βάνει υπόψη τις γενικές τοξικολογικές ιδιότητες των συστατικών, τη χημική τους δομή και το επίπεδο της έκθεσης του καταναλωτή στα συστατικά αυτά αλλά και τα συγκεκριμένα χαρακτηρι- στικά έκθεσης των περιοχών του σώ- ματος στα

Απαιτεί μάλιστα ειδικήαξιολόγηση για τα καλλυντικά προ- ϊόντα που προορίζονται για χρήση από παιδιά κάτω των τριών ετών και για τα καλλυντικά προϊόντα που προορίζονται αποκλειστικά για χρήση στην ιδιαίτερη εξωτερική προσωπική υγιεινή. Επιτρέπει όμως ο νομοθέτης «απόσταγμα (πετρελαί- ου), μεσαία υδρογονοαποθειωμένα (αριθ. CAS 64742-80-9) και βαζελίνη (πετρελαίου), κατεργασμένη με αλου- μίνα (αριθ. CAS 85029-74-9) και δεκά- δες παράγωγα πετρελαίου όταν «είναι γνωστή η όλη πορεία της διύλισης και μπορεί να αποδειχθεί ότι η ουσία από την οποία προέρχεται δεν είναι καρκι- νογόνος».

ΤΟΞΙΚΑ ΔΩΡΑ ΣΕ ΝΕΕΣ ΜΗΤΕΡΕΣ

Ήδη από τον Σεπτέμβριο του 2008, η «Επιτροπή για την Aειφόρο Aνάπτυξη για την Υγεία» (C2DS) απηύθυνε έκ- κληση στα μαιευτήρια της Γαλλίας να σταματήσουν τη διανομή δωρεάν καλλυντικών προϊόντων για μωρά στις νέες μητέρες, προϊόντα τα οποία αποτελούν επικίνδυνο κοκτέ- ιλ τοξικών ενώσεων. Οι επιστήμονες, ο τοξικολόγος Andre Cicolella, ο παι- δίατρος και ενδοκρινολόγος Charles Sultan με επικεφαλής τον καθηγητήDominique Belpomme (ογκολόγος στο Νοσοκομείο Georges Pompidou και πρόεδρος της ARTAC – Ένωση για την Έρευνα Αντικαρκινικών Θερα- πειών κατέληξαν σε συμπεράσματα που θα ανησυχήσουν τις μητέρες που καθημερινά χρησιμοποιούν υγρά μα- ντηλάκια, αφρόλουτρα και σαμπουάν για να καθαρίσουν τα μωρά τους.

Τα καλλυντικά για μωρά ή παιδιά δεν διαφέρουν από αυτά για τους ενήλικες παρά μόνο στην συσκευασία. Κρέμες και λοσιόν για το σώμα ή το πρόσω- πο, αφρόλουτρα, κρέμες για την αλ- λαγή πάνας, υγρά μαντηλάκια… όλα υπόσχονται την «προστασία του δέρ- ματος του βρέφους», «κλινικά δοκιμα- σμένα», «δερματολογικά ελεγμένα», «εγκεκριμένα από γιατρούς» ακόμα και «υποαλλεργικά» χαρακτηριστικά που δεν συμβαδίζουν με την σύνθεση τους. Για να διαβάσετε τον κατάλογο των συστατικών που χρησιμοποιούνται ίσως χρειάζεται πτυχίο χημείας για να αποκωδικοποιήσετε ουσίες όπως phenoxyethanol, mιthylparaben, propylparaben, butylparaben, isobutylparaben, EDTA.

Οι περισσότερες από τις τοξικές ουσίες που χρησιμοποιούνται ανησυχούντους επιστήμονες επειδή είναι ενδοκρινικοί διαταράκτες δηλαδή επηρεάζουν το σύστημα των ορμονών και μπορούν να δημιουργήσουν προβλήματα γονιμότητας, γενετικές ανωμαλίες, νευρολογικές διαταραχές και καρκίνο. Παρόλο που οι διάφορες αυτές ουσίες έχουν δοκιμαστεί, και οι συγκεντρώσεις που χρησιμοποιούνται είναι πολύ μικρές, οι ερευνητές φοβούνται για τις συνδυασμένες επιδράσεις όλων αυτών των χημικών ουσιών. Στην περίπτωση των καλλυντικών, δεν είναι ότι η δόση κάνει το δηλητήριο, αλλά η επαναλαμβανόμενη και μεγάλης διάρκειας έκθεση σε ιδιαίτερα ευαίσθητους οργανισμούς όπως τα βρέφη και τα παιδιά. Διαβάστε: 1. Κατεβάστε ολόκληρη την έρευνα από την σελίδα της Εκστρατείας για Ασφαλή Καλλυντικά http://www. safecosmetics.org/downloads/NoMoreToxicTub_ Mar09Report.pdf 2. Ασφαλή καλλυντικά http://www.facebook.com/home. php#/group.php?gid=135052600077

http://safemagazine.gr/Issues/SafeIssue03.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
κορίτσια, χθες ήρθε μια κοπέλα στο σπίτι μου, για μια έρυνα αγοράς με θέμα "Τι αγοράζω από το φαρμακείο και πόσο συχνά" Αφού απάντησα στο ερωτηματολόγιο, μου έδωσε και διάβασα για ένα προϊον mustela, φαρμακευτικό, 100% φυτικό (όπως έγραφε) το οποιο υπάρχει στα φαρμακεία (και το έχω δει)

Το έχετε χρησιμοποιήσει;;;

Σκέφτομαι να το δοκιμάσω, γιατί αν και είμαι ευχαριστημένη με τα Chicco, έχω αρχίσει και φοβάμαι μ' αυτά που διαβάζω..

 

 

Δεν θέλω να κατηγορήσω την εταιρεία αυτή αλλά να πω μόνο πως είναι η τρίτη φορά που έρχοντε στην Ελλάδα με διαφορετικό αντιπρόσωπο.Ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του.Για να είναι μέσα στα φαρμακεία θέλω να πιστεύω πως είναι προιόντα ελεγμένα και αποτελεσματικά.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να κατηγορήσω την εταιρεία αυτή αλλά να πω μόνο πως είναι η τρίτη φορά που έρχοντε στην Ελλάδα με διαφορετικό αντιπρόσωπο.Ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του.Για να είναι μέσα στα φαρμακεία θέλω να πιστεύω πως είναι προιόντα ελεγμένα και αποτελεσματικά.

το ιδιο ακριβως ξερω κι εγω...τις θυμαμαι και στο παρελθον που προσπαθουν αλλα δεν...

εμεις χρησιμοποιουμε FREZYDERM και διαβασα και ειναι χωρις paraben...

ακομη και για το οξειδιο του ψευδαργυρου που λενε η παιδιατρος μας ειπε οτι η παιδικη κρεμα της frezyderm εχει το πιο μικρο ποσοστο απ'ολες τις αλλες...ποσοστο που επιτρεπει και ο ΕΟΦ...μαλιστα διαβασα και τα συστατικα και εχει 3% οξειδιο του ψευδαργυρου σε συγκριση με αλλες που εχουν ακομη και 10%...

και το σημαντικοτερο οτι το μωρακι μας δεν συγκεγεται...

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι να χρησιμοποιήσετε καλύτερα βιολογικά προιόντα με πιστοποίηση Οκο ή BDIH ή Ecocert για να είσαι πραγματικά σίγουρη.

Οχι "φυτικά ή φαρμακευτικά" γιατί μ' αυτες τις δύο "ταμπέλες" έχουμε φάει πολύ χημικό στην Ελλάδα.

Η mustella πχ είναι "φυτική και φαρμακευτική" και έχει parabens τα αναφέρει και στην ιστοσελίδα της.

Η Freezyderm έχει PEG (παραφινέλαιο) δηλαδή πετρελεοπαράγωγα και ορυκτά έλαια που δεν είναι αποροφήσιμα από την βρεφική επιδερμίδα

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς χρησιμοποιούμε από τότε που γεννήθηκε, εδώ και δύο χρόνια δηλαδή, proderm. Έχετε ακούσει κάτι για την συγκεκριμένη εταιρεία? Πάντως έχω να πω ότι μία φορά πήρα Jonshon σαμπουάν το οποίο χρησιμοποίησα και εγώ στα μαλλιά μου και ήταν τζίβα μετά και σκληρά. Και εννοείται ότι δεν το ξανα χρησιμοποίησα. Δεν ξέρω τί να πω, από πού να φυλαχτούμε! Ο Θεός να φυλάει!

[sIGPIC][/sIGPIC] Η ανάσα της ζωής μου, το μωρό μου!

:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γνώμη μου είναι να χρησιμοποιήσετε καλύτερα βιολογικά προιόντα με πιστοποίηση Οκο ή BDIH ή Ecocert για να είσαι πραγματικά σίγουρη.

Οχι "φυτικά ή φαρμακευτικά" γιατί μ' αυτες τις δύο "ταμπέλες" έχουμε φάει πολύ χημικό στην Ελλάδα.

Η mustella πχ είναι "φυτική και φαρμακευτική" και έχει parabens τα αναφέρει και στην ιστοσελίδα της.

Η Freezyderm έχει PEG (παραφινέλαιο) δηλαδή πετρελεοπαράγωγα και ορυκτά έλαια που δεν είναι αποροφήσιμα από την βρεφική επιδερμίδα

ποιο προιον τηε φρεζυντερμ εχει μεσα παραφινελαιο...???

το διαβασες στα συστσατικα του στο χαρτι οδηγιων...???:-(

Link to comment
Share on other sites

ποιο προιον τηε φρεζυντερμ εχει μεσα παραφινελαιο...???

το διαβασες στα συστσατικα του στο χαρτι οδηγιων...???:-(

 

Το βρεφικό λάδι σώματος που έχει με χαμομήλι

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γεια σας κοριτσια . εγω χρησιμοποιω ενα αφρολουτρο της chicco το οποιο χρησιμοποιουσαν και στην κλινικη. εχετε κατι υπο οψιν σας γι αυτο? το θεωρησα ασφαλες αφου το χρησιμοποιουσαν εκει.

helenap :-P

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια . εγω χρησιμοποιω ενα αφρολουτρο της chicco το οποιο χρησιμοποιουσαν και στην κλινικη. εχετε κατι υπο οψιν σας γι αυτο? το θεωρησα ασφαλες αφου το χρησιμοποιουσαν εκει.

 

 

κατι δειγματα που μου δωσανε διαβασα στα συστατικα τους οτι εχουν παραμπεν και τα πεταξα.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...

καλησπερα κοριτσια.........θελω την βοηθεια σας ....εχω μπει στον μηνα μου και ψαχνομαι για καλλυντικα για το μωρακι μου και η αληθεια ειναι οτι μπερδευτηκα με ολα αυτα που διαβασα....τελικα που να καταληξω και σε ποια μαρκα??????????????

Link to comment
Share on other sites

εγω χρησιμοποιω σαμπουαν αφρολουτρο της klorane και της a-derma. λεει χωρις paraben, και απο κει και περα...ο Θεος βοηθος!

 

 

 

αυτα ειναι μαλλον φαρμακευτικα ετσι:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι

 

εχει και η avene σειρα bebe αλλα δεν την εχω δοκιμασει.

 

Παντως αυτα τα 2 που σου ειπα, εχουν 13 ευρω τα 500ml. Δεν ειναι και πολυ ακριβα....

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Με από την ταμπέλα "φυτικό" στην ελλάδα μας πουλάνε χίλια δύο χημικά τα όποια βλάπτουν πραγματικά την υγεία.

Καλύτερα να προσανατολιστείς προς τα ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΛΛΥΝΤΙΚΑ είναι τα μόνα ασφαλή 100%

Τα mustela περιέχουν parabens

καλησπερα τικακο κ αυτο να μην μπορεισ να εμπιστεφτεισ τιποτα θεωρουσα τα mustela κορυφη ειναι σιγουρο οτι εχουν parabens ?ξερετε κατι για τα frezyderm?:confused:

Link to comment
Share on other sites

εγω χρησιμοποιω σαμπουαν αφρολουτρο της klorane και της a-derma. λεει χωρις paraben, και απο κει και περα...ο Θεος βοηθος!

καλησπερα το κλοραν χρησιμοποιουσα κ εγω αυτο με καλεντουλα αλλα δ ξερω αν ειναι τελικα τοσο αθωο ναι μεν φαρμακευτικο αλλα δ ξερω εχei parabens?εχω δοκιμασει κ τησ avene αλλα κ αυτα τα φοβαμαι δ ξερω τα συστατικα εχει ακουσει κανεισ κατι?:confused:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα τικακο κ αυτο να μην μπορεισ να εμπιστεφτεισ τιποτα θεωρουσα τα mustela κορυφη ειναι σιγουρο οτι εχουν parabens ?ξερετε κατι για τα frezyderm?:confused:

 

 

τα Mustela ναι εχουν paraben σιγουρα.εαν πας στο σατι τους γραφει τα συστατικα εκει που λεει composition.

τα frezyderm νομιζω δεν εχουν(ειχαν καποτε αλλα τα εβγαλαν) αλλα και παλι ειναι πολυ ακριβα χωρις λογο.θα το καταλαβαινα ισως εαν ηταν βιολογικα αλλα ετσι απλα ενα αφρολουτρο περιπου 15 ευρω ????? :shock::shock::shock:

 

 

επιλογες υπαρχουν πολλες και μαλιστα οικονομικες.:wink:

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Ετσι ακριβως. Εγω στην κορη μου δεν εβαζα και δε βαζω κρεμα στην αλλαγη και το παιδι μου δεν επαθε ποτε τιποτα. Τις ελαχιστοτατες φορες που ειδα κοκκινιλα, εβγαζε δοντι και με λιγη κρεμα που της εβαζα, της περνουσε αμεσως. Τη μονη που εχω κρατησει ειναι η sudocrem.

 

εμενα η κορη μου ελαχιστες φορες ειχε συγκαει (και εκτος απο μια φορα που ειχε κανει διαροια ενω κοιμοταν και την ειδα το πρωι ολες τις υπολοιπες ετυχε να την εχει η πεθερα μου και την αλλαζε μονο οταν εκανε κακα με τα τσισα την αφηνε ωρες, αφου τυχαινε να λειπω 5-6 ωρες απο το σπιτι και η μικρη ητν ακομα με την π[ανα που της ειχα βαλει πριν φυγω) και 3-4 φορες ηταν τοσο πολυ που η sudocrem δεν εκανε τιποτα, ειχε κανει σαν πληγες και της εβαλα fusidin. αφου μεχρι τα δυο που εκοψε την πανα ειχαμε καταναλωσει λιγοτερο απο μισο κουτακι κρεμα. στο μπεμπη οταν ερεθιζεται απ τα λαστιχα της πανας στο πλαι τον αφηνω για λιγη ωρα χωρις πανα κι αν δεν φυγει η κοκκινιλα του βαζω μια της lansinoh που την ειχε δωρο η κρεμα που εχω για το στηθος, μεχρι τωρα καλη φαινεται.

γενικα κι εγω ειμαι κατα της καθημερινης χρησης ολων αυτων

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
τ

εμεις χρησιμοποιουμε FREZYDERM και διαβασα και ειναι χωρις paraben...

ακομη και για το οξειδιο του ψευδαργυρου που λενε η παιδιατρος μας ειπε οτι η παιδικη κρεμα της frezyderm εχει το πιο μικρο ποσοστο απ'ολες τις αλλες...ποσοστο που επιτρεπει και ο ΕΟΦ...μαλιστα διαβασα και τα συστατικα και εχει 3% οξειδιο του ψευδαργυρου σε συγκριση με αλλες που εχουν ακομη και 10%...

και το σημαντικοτερο οτι το μωρακι μας δεν συγκεγεται...

 

Σχετικα με το ποσοστο ψευδαργυρου εχω την εντυπωση πως στην Ελλαδα δεν υπαρχει επισημο οριο.στην ευρωπη(και παλι νομιζω) το ανωτερο επιτρεπτο οριο ειναι 15%.ο ψευδαργυρος σε ποσοστο 10% δινει το μεγιστο αποτελεσμα χωρις να δημιουργει οποιοδηποτε προβλημα.Απλα σε τοσο μεγαλο ποσοστο υπαρχει δυσκολια εφαρμογης σε κρεμες γιατι τις κανει παχυρευστες και δεν εχουν καλη υφη.Κρεμες με 10% ψευδαργυρο το μονο προβλημα τους ειναι οτι γινονται παχυρευστες και δυσκολες στην χρηση.κατι το οποιο δεν ισχυει σε ολες τις κρεμες που ειναι σε κυκλοφορια.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ

Link to comment
Share on other sites

Ουφφφ αγχωθηκα πολυυυυ.Τελικα ποια να παρω για την ανηψια μου???

Μπηκα να ψαξω στο internet και ολες εχουν απο κατι..δεν ξερω τι να της παρωω..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...