Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρωτη φορα φρουτοκρεμα και πληρης αποτυχια


Momof2

Recommended Posts

Καλησπερα στην παρεα. Τα φωτα σας παρακαλω... 5,5 μηνων η δευτερη κορουλα μου και τρεις μερες τωρα παλευουμε με το κουταλακι. Σταδιακα εισαγω τα φρουτακια αλλα η μπεμπα κλαιει, πνιγεται και τελικα βγαζει ο,τι εχει μπει στο στοματακι της. Η πρωτη μου αγαπησε αμεσως το κουταλι και το οποιοδηποτε περιεχομενο του και αυτο τωρα ειναι πρωτογνωρο για μενα. Να σημειωσω οτι δεν θηλαζει και γενικα ειναι ενα πολυ καλοβολο μωρο. Καμια ιδεα?

Μηπως ο,τι θαρρουμε βασιλεμα, γλυκοχαραγμα αυγης ειναι περα κι αντι να ρθει μια νυχτα αξημερωτη, ξημερωνει μια αβραδιαστη μερα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στο γιο μου επειδη δεν του αρεσαν η γευση των φρουτων με ειχαν συμβουλευσει να βαζω μεσα λιωμενο ενα πτιμπερ μπισκοτο κ ειχε πιασει τα ετρωγε μια χαρα.τωρα σχετικα με το κουταλι για να το συνηθησει δεν ξερω να σου πω....

2004-2008-2016[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω! Το προβλημα δεν ειναι το κουταλι αλλα τα φρουτα. Καλη η λυση που προτεινεις αλλα μπορω να βαλω μπισκοτο σε τοσο μικρο μωρο που μολις εφαγε την πρωτη του στερεα? Θα δωσω μια βδομαδα καιρο να το παλεψω και θα απευθυνθω και στην παιδιατρο.

Μηπως ο,τι θαρρουμε βασιλεμα, γλυκοχαραγμα αυγης ειναι περα κι αντι να ρθει μια νυχτα αξημερωτη, ξημερωνει μια αβραδιαστη μερα;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω! Το προβλημα δεν ειναι το κουταλι αλλα τα φρουτα. Καλη η λυση που προτεινεις αλλα μπορω να βαλω μπισκοτο σε τοσο μικρο μωρο που μολις εφαγε την πρωτη του στερεα? Θα δωσω μια βδομαδα καιρο να το παλεψω και θα απευθυνθω και στην παιδιατρο.

 

Φυσικα κ να απευθυνθεις στο παιδιατρο σου απλως σου εδωσα την δικια μου εκδοχη που ειχε πιασει σαυτην την ηλικια κ δεν ειχα προβλημα.:D

2004-2008-2016[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ειναι νωρις ακομα...δωσε της λιγο ακομα χρονο να συνηθισει...σε μερικες ημερες τα πραγματα πιστευω θα ειναι καλυτερα...επισης, δοκιμαζε κ εσυ πριν της τη δωσεις...καμια φορα μπορει πχ. να ειναι λιγο ξυνη...βαλε μπολικη μπανανουλα που γλυκιζει κ σιγα σιγα αλλαζε κ τους συνδιασμους των φρουτων...ισως καποιο να μην της αρεσει κ πιθανοτατα σε καποιο αλλο να δειξει μεγαλυτερη επιθυμια...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω πολυ. Μαλλον θελει περισσοτερη υπομονη εκ μερους μου και λιγη εφευρετικοτητα.

Μηπως ο,τι θαρρουμε βασιλεμα, γλυκοχαραγμα αυγης ειναι περα κι αντι να ρθει μια νυχτα αξημερωτη, ξημερωνει μια αβραδιαστη μερα;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ. Μαλλον θελει περισσοτερη υπομονη εκ μερους μου και λιγη εφευρετικοτητα.

Ανυπομονω ποτε θα ερθει κ η σειρα της δικιας μου σαυτες τις γευσεις!!καλη σου νυχτα!!!

2004-2008-2016[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εμένα του μικρού μου δεν του άρεσε το μήλο, οπότε για λίγο καιρό μέχρι να αρχίσει να δέχεται την γεύση ο γιατρός με συμβούλευσε να βάλω μέσα στην κρέμα μπισκότο μιράντα, έτσι άρχισε να την τρώει σιγά σιγά.

Καλύτερα να μιλήσεις με τον γιατρό σου να σου πει εκείνος τι είναι καλύτερο να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δεν κατάλαβα αν της φταίει το κουτάλι ή η γεύση.

Η κόρη μου στην αρχή μάλλον την ψιλο έβρισκε ξινή, οπότε της έβαζα μία κουταλιά από την έτοιμη μέσα, και την έτρωγε κανονικά (με τον καιρό μείωνα την ποσότητα, μέχρι που κόψαμε τελείως την έτοιμη, και πια τρώει αποκλειστικά φυσική φρουτόκρεμα). Αλλιώς κάνε δοκιμές με τα φρούτα, όπως σου είπαν και οι άλλες κοπέλες, να δεις μήπως κάποιο δεν της αρέσει καθόλου.

Αν το θέμα της είναι το κουτάλι, και προκειμένου να πάρει το παιδί σιγα-σιγά τις απαιτούμενες βιταμίνες, δοκίμασε μήπως της τη δίνεις με το μπιμπερό (υπάρχουν θηλές για μεγαλύτερη ροή). Επειδή, όμως, πρέπει, ούτως ή άλλως να μάθει σιγά-σιγά το κουτάλι, δες μήπως της δίνεις κάποια ποσότητα με το μπιμπερό, και μετά να παλέψεις λίγο το κουτάλι, για να το συνηθίζει.

Αλλά είναι αρχή ακόμα, μην απελπίζεσαι, δώσε της λίγο χρόνο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα. Τα φωτα σας παρακαλω... 5,5 μηνων η δευτερη κορουλα μου και τρεις μερες τωρα παλευουμε με το κουταλακι. Σταδιακα εισαγω τα φρουτακια αλλα η μπεμπα κλαιει, πνιγεται και τελικα βγαζει ο,τι εχει μπει στο στοματακι της. Η πρωτη μου αγαπησε αμεσως το κουταλι και το οποιοδηποτε περιεχομενο του και αυτο τωρα ειναι πρωτογνωρο για μενα. Να σημειωσω οτι δεν θηλαζει και γενικα ειναι ενα πολυ καλοβολο μωρο. Καμια ιδεα?

 

Θα το πάτε σιγά - σιγά. 5,5 μηνών πιθανά να μην είναι ακόμη έτοιμο το μωράκι για κουτάλι. Είναι μωρούλι ακόμα. Μια κουταλίτσα σήμερα, μια - δυο κουταλίτσες αύριο μετά γάλα κι αν δεις ότι δεν ανταποκρίνεται το ξανασυζητάς με τον παιδίατρο. Ίσως αν σε 1 εβδομάδα - 10 μέρες δεν ανταποκρίνεται να χρειαστεί να το πάτε πιο πίσω.

Σημαντικό είναι να μην την πιέσεις και να μην αγχωθείς, προκειμένου να μη δημιουργηθεί αποστροφή.

Επίσης, το ένα παιδάκι δεν έχει καμία σχέση με το άλλο.

Ως μαμά ενός κακόφαγου κι ενός παμφάγου παιδιού το μόνο που μπορώ να σου πω ως συμβουλή είναι ηρεμία, ψυχραιμία, υπομονή και καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα μπορεις να παρεις κρεμα ρυζαλευρου με βανιλια και να βαλεις μια κουταλια μεσα στην φρουτοκρεμα αν το θεμα ειναι η γευση υπαρχουν και βιολογικες χωρις ζαχαρες οπως η frezylac απο το φαρμακειο

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ ότι είναι προτιμότερο να μαθαίνουν τα παιδάκια στις original γεύσεις χωρίς "ζαβολιές" από μέρους μας για να φάνε το φαγητό τους. Η ευκολία του παρόντος είναι η δυσκολία του μέλλοντος και το αντίστροφο. Αν εθιστεί το μωρό στη γλυκιά γεύση του μπισκότου, της ζάχαρης, κοκ, είναι πολύ πιθανό να συνεχίσει να την αποζητά για πολύ καιρό. Μια ώριμη μπανάνα, με λίγη υπομονή, ίσως κάνει την ίδια δουλειά.

Είναι πράγματι μικρούλι το μωρό πάντως, και η έναρξη των στερεών δεν είναι ένας δρόμος στρωμένος με ροδοπέταλα, θέλει υπομονή...

Να θυμάσαι ότι μέχρι το έτος η βασική τροφή είναι το γάλα και μέχρι το έτος, σκοπός είναι η εξοικείωση με τις στερεές, οπότε μην τρελαίνεσαι αν δεν κατεβάζει το καταπέτασμα. Χαλαρά όσο μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα κ κάτι άλλο...Αλήθεια, τι κουτάλι χρησιμοποιείς; Αν δεν έχεις προμηθευτεί βρεφικό, διάλεξε ένα καλό κουταλάκι σιλικόνης από αυτά που κυκλοφορούν γιατί κ αυτό βοηθάει. Αν βρεις χρωματιστό κ με σχεδιάκια ακόμα καλύτερα....Υπομονή κ όλα θα πάρουν το δρόμο τους...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Ηδη σημερα τα πηγαμε καλυτερα, δεν εκλαιγε και εφαγε 5-6 κουταλιτσες. Ναι εννοειται οτι εχω ειδικο κουταλι. Συνεχιζουμε...βλεποντας και κανοντας.

Μηπως ο,τι θαρρουμε βασιλεμα, γλυκοχαραγμα αυγης ειναι περα κι αντι να ρθει μια νυχτα αξημερωτη, ξημερωνει μια αβραδιαστη μερα;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...