Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοτέτσι....


Recommended Posts

Από το θέμα νομίζω παίρνετε μια ιδέα..! :D Λοιπόν, το ζήτημα έχει ως εξής: Στο σπίτι μας έχουμε κήπο. Το μπροστινό κομμάτι είναι 40τμ και το πίσω 107τμ. Όταν κάναμε διαμόρφωση χώρου αποφασίσαμε να αφήσουμε τον φυτο-φράκτη και να φυτέψουμε μόνο γκαζόν. Αυτό έγινε το 2013. Το παιδί μας έχει μεγαλώσει αρκετά είναι 7 ετών πια, ακόμα παίζει στον κήπο βέβαια αλλά νομίζω πως άντε να τραβήξει 1-2 χρόνια ακόμα. Σκεφτόμασταν ένα μέρος του κήπου πίσω να το κάναμε λαχανόκηπο, της αρέσει και της κόρης μας άλλωστε αυτή η ενασχόληση. Εμένα όμως μου έχει κολλήσει και το άλλο... Θέλω να βάλουμε κότες. Όχι πολλές 3-4 κι έναν κόκκορα βεβαίως-βεβαίως. Έχω δει διάφορες κατασκευές για κοτέτσι στο internet όπου οι κότες είναι περιφραγμένες και υπάρχει η δυνατότητα να καθαρίζονται εύκολα και άρα καθημερινά. Το πρόβλημα είναι ότι προσωπικά δεν έχω καμία σχέση με τέτοιες δουλειές, είμαι παντελώς άσχετη. Λογικό βέβαια καθώς είμαι παιδί της πόλης. Ο άντρας μου πάλι, που έχει μεγαλώσει στην επαρχία, μου λέει πως οι κότες βρωμάνε, πως όσο και να τις καθαρίζεις είναι μπελάς κοκ. Δεν είναι ότι δεν τον εμπιστεύομαι απλά νομίζω πως υπερβάλει λιγάκι. Στο κάτω κάτω της γραφής δεν θα το βάλουμε και δίπλα στο σπίτι, στην άκρη του κήπου θα το βάλουμε. Εννοείται βέβαια πως όλα αυτά είναι θεωρία καθώς αν δεν πάρουμε την έγκριση και των γειτόνων δεν έχω σκοπό να κάνω τέτοια κίνηση. Είπαμε να φάμε κανένα φρέσκο αυγό, όχι να πλακωθούμε με τη γειτονιά...!

 

Στο δια ταύτα λοιπόν... Έχει καμιά σας εμπειρία από... κότες? Να το επιχειρήσω ή θα μας φάει η βρώμα και θα τις κάνω κοκκινιστές τελικά? Όχι τίποτα άλλο αλλά θα πάνε και τζάμπα τα έξοδα για το κοτέτσι...! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν έχω εμπειρία, αλλά έχω ακούσει ότι πράγματι είναι μπελάς, πράγματι βρωμάνε και επίσης ο κόκορας είναι πολύ ενοχλητικός... Όλα αυτά που γράφεις θα τα κάνετε στο Χαλάνδρι;;;:shock::shock:

 

Πριν μερικά χρόνια κάποιος στην περιοχή μου (κάπου στην Αθήνα) φαίνεται ότι είχε την ίδια ιδέα. Αρχίσαμε να ακούμε έναν κόκορα κάθε μέρα που μας είχε πάρει τα αυτιά. Σύντομα διαπιστώσαμε ότι προερχόταν από την ταράτσα κάποιου κτιρίου -όχι τόσο κοντά σε εμάς. Ήταν 2-3 στενά παρακάτω, όμως ακουγόταν πολύ... Δηλαδή αν είχε πάρει άδεια από γείτονες, σίγουρα δεν σκέφτηκε να ρωτήσει στα παρακάτω στενά..:-D Και εκεί που επί μέρες φανταζόμουν τον κόκορα κοκκινιστό, κρασάτο, λεμονάτο κτλ, ξαφνικά σταμάτησε να ακούγεται... δεν ξέρω ίσως κανένας άλλος να έκανε πράξη τις σκέψεις του.:mrgreen:

 

Εγώ θα έλεγα να περιοριστείς στον λαχανόκηπο.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, στην περιοχή παίζει κι άλλο κοτέτσι σίγουρα γιατί ακούω τον κόκορα! :mrgreen: Δεν είμαστε πάντως στο κέντρο του Χαλανδρίου, είμαστε λίγο πιο έξω, προς Πεντέλη μεριά. Σκέψου ότι σε πρωινή Κυριακάτικη βόλτα για εφημερίδα έχουμε πετύχει πρόβατα 3 στενά κάτω από το σπίτι μας...! Χωριό λέμε...! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, στην περιοχή παίζει κι άλλο κοτέτσι σίγουρα γιατί ακούω τον κόκορα! :mrgreen: Δεν είμαστε πάντως στο κέντρο του Χαλανδρίου, είμαστε λίγο πιο έξω, προς Πεντέλη μεριά. Σκέψου ότι σε πρωινή Κυριακάτικη βόλτα για εφημερίδα έχουμε πετύχει πρόβατα 3 στενά κάτω από το σπίτι μας...! Χωριό λέμε...! :cool:

 

Αυτό αλλάζει τα πράγματα ως προς την ηχορύπανση...

 

Αλλά δεν ξέρω τι χρόνος και τι προσπάθεια απαιτείται για να διατηρείς ένα κοτέτσι σε καλή κατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

Έχω μεγαλώσει σε επαρχιακή πόλη. Το χωριό της μαμάς, στο οποίο είχαμε και σπίτι, απείχε μόλις 8χλμ από την πόλη, και οι γονείς μου πήγαιναν, αν όχι κάθε μέρα, σίγουρα κάθε δεύτερη.

Οι γονείς μου, καθηγητές και οι 2, κάποια στιγμή τους τη βίδωσε και περίφραξαν ένα κομμάτι του οικοπέδου στο χωριό κι έβαλαν κότες...

Καταρχήν ξεκινάμε από το εξής βασικό: οι κότες κάνουν κοτσουλιές όλη τη μέρα, τις οποίες φυσικά δε μπορείς να καθαρίζεις συνέχεια, κι εκεί ξεκινάει η βρωμιά και η μπόχα (ειδικά το καλοκαίρι)! Επίσης, εκεί που θα τις βάλεις, να ξέρεις ότι αν κάτω έχεις γκαζόν... δε θα αφήσουν τίποτα! Θα το φάνε και θα σκαλίσουν όλο το χώμα από κάτω, γιατί πολύ απλά με αυτό ασχολούνται όλη μέρα!

Επίσης πρέπει να κάνεις ειδική διαμόρφωση στο χώρο, δεν αρκεί η περίφραξη, καθώς οι κότες το βράδυ πρέπει κάπου να κοιμούνται (κλουβί ή έστω υποτυπώδες σπιτάκι), και φυσικά πρέπει να διαμορφώσεις και φωλιές για να κάνουν οι κότες αυγά, και να εξασφαλίσεις και σκιά. Λάβε υπόψην σου ότι υπάρχει περίπτωση να αρχίζουν να πετάνε (μη φανταστείς σαν αετοί :-D, αλλά ένα σάλτο τον ρίχνουν), οπότε ή θα πρέπει να υψώσεις κι άλλο την περίφραξη ή να βάλεις κάποιο πλέγμα σαν ταβάνι στον περιφραγμένο χώρο.

Ο κόκορας είναι όντως φασαριόζικο πτηνό, αλλά και οι κότες κακαρίζουν (δεν κάθονται φρόνιμες και σιωπηλές)!

Από την άλλη έχουν πολλά θετικά: τρώνε όλα τα οικιακά απόβλητα (φλοίδες από φρούτα και χορτοφαγικά αποφάγια, κλπ), έχεις αυγά ημέρας και πρώτης ποιότητας (κυριολεκτικά), κι αν σας ευλογήσει το σύμπαν και αποκτήσετε και κοτοπουλάκια (που εδώ χρειάζεται κατάλληλα διαμορφωμένος χώρος για να κλωσήσει η κότα τα αυγά) τα παιδιά θα ξετρελαθούν! Εμάς μας κυνηγούσε η μάνα μου, γιατί τα τρελαίναμε τα κοτοπουλάκια!

Έχει την πλάκα του, αλλά έχει αρκετή δουλίτσα!

Από νομικής απόψεως δε νομίζω ότι υπάρχει ιδιαίτερο θέμα, αλλά ας πουν οι δικηγόροι της παρέας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν απο λιγες μερες γυρισα απο διακοπες στο χωριο, όπου εχουμε κοτετσι, το οποιο συντηρει η θεια μου που μενει εκει μονιμα. Η ενασχοληση ειναι καθημερινη αλλα οχι κατι δυσκολο. Δλδ πρεπει να καθαριζεις καθε μερα και να βαζεις φαγητο. Εμας καθε χρονο που παμε, ποτε δεν μας εχει μυρισει. Αλλα η θεια μου λεει πως μυριζει οταν βρεχει. Ο κοκορας παντως ειναι πολυ ενοχλητικος. Εκτος αν δεν σε ενοχλουν αυτοι οι ηχοι.

Καθε μερα ομως ειχαμε σουπερ αυγουλακια, και αλλες χρονιες τρωγαμε και καμια κοτα. Φετος ηταν μικρες και περιοριστηκαμε στα κουνελια.

 

Εγω αν ειχα χωρο θα εβαζα. Εμας εδω που μενουμε, στο διπλα οικοπεδο, που ειναι αδειο, εχουν βαλει περιβολι και κοτετσι. Ενταξει δεν μπορω να πω οτι με ενοχλει ιδιαιτερα. Καποιες στιγμες μονο. Πιο πολυ ενοχλω εγω με τα μωρα. :P

Link to comment
Share on other sites

osin έχω δει κατασκευές σαν αυτή

coop2.jpg

οι οποίες είναι και μαζεμένες και φαίνεται εύκολο να καθαριστούν. Το πρόβλημα είναι το καλοκαίρι νομίζω περισσότερο, ειδικά αν λείψουμε για λίγες μέρες. Ελπίζω να δελεάσω κανένα γείτονα με τα αυγά μπας και ρίχνει λίγο νερό όταν δεν είμαστε εκεί... :mrgreen: Τώρα για τους ήχους... Εμένα δεν με ενοχλούν ιδιαίτερα αλλά οι γείτονες μπορεί να φρικάρουν. Κοτέτσι με ηχομόνωση δεν παίζει στην αγορά, ε?? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που μένω στην εξοχή πάντως είχα τις ίδιες ανησυχίες και την 3η ημέρα που είχα αγοράσει τα κοτοπουλάκια τα έδωσα στον γείτονα που έχει κοτέτσι :mrgreen:

Ευτυχώς δεν προλαβα να κάνω υπερκοτετσοκατασκευές!!! :mrgreen:

Οικονομικά δεν συμφέρει* και έχει δίκιο ο άντρας σου. Βέβαια καθένας ξέρει καλύτερα τις αντοχές του. :lol:

Εχω βρει αυγουλάκια αχυρώνα και τα παίρνω ζεστά ζεστά, 20 ή 30 μαζί κάθε λίγες ημέρες. Πιο καλά έτσι..

 

Οταν λέω δεν συμφέρει, εννοώ πως θα πρέπει να φατε πολλές γενιές κότες δικές σας για να αποσβέσετε την κατασκευή, την κούραση, την μυρωδιά και τους ενοχλημένους γείτονες. :lol: Γνώμη μου!

Link to comment
Share on other sites

Ω επίσης αν έχεις κόκορα θα πρέπει να ξεχάσεις την αναπαραγωγή. Ο κόκορας, ή τυχόν γάτες σκοτώνουν τα μικρούλια, πρέπει να περάσουν αρκετές εβδομάδες απομονωμένα για να μεγαλώσουν. Αν πάλι τα θέλεις μόνο για τα αυγα, δεν έχει νόημα να πάρεις κόκορα που είναι και μπελάς (εκτός του ότι φωνάζει, μπορεί να επιτίθεται στις κότες αλλά και εσάς).

 

Εχμμ.. επίσης θα μαζέψεις κι ότι ποντικάκι κυκλοφορεί στην γειτονιά! η τροφή τους είναι ετοιμη τροφή και για τα τρωκτικά. Δεν τρέχει τίποτα, απλά θα ξεχάσετε ανοικτές πόρτες ή παράθυρα, εννοώ χωρίς σίτα εστω πχ, διότι υπάρχει κίνδυνος να γεμίσετε επισκέπτες!

Link to comment
Share on other sites

Ω επίσης αν έχεις κόκορα θα πρέπει να ξεχάσεις την αναπαραγωγή. Ο κόκορας, ή τυχόν γάτες σκοτώνουν τα μικρούλια, πρέπει να περάσουν αρκετές εβδομάδες απομονωμένα για να μεγαλώσουν. Αν πάλι τα θέλεις μόνο για τα αυγα, δεν έχει νόημα να πάρεις κόκορα που είναι και μπελάς (εκτός του ότι φωνάζει, μπορεί να επιτίθεται στις κότες αλλά και εσάς).

 

Εχμμ.. επίσης θα μαζέψεις κι ότι ποντικάκι κυκλοφορεί στην γειτονιά! η τροφή τους είναι ετοιμη τροφή και για τα τρωκτικά. Δεν τρέχει τίποτα, απλά θα ξεχάσετε ανοικτές πόρτες ή παράθυρα, εννοώ χωρίς σίτα εστω πχ, διότι υπάρχει κίνδυνος να γεμίσετε επισκέπτες!

 

Εντάξει, μ' έπεισες!

 

Αλήθεια, ο κόκορας δεν χρειάζεται για να κάνουν αυγά?? Νόμιζα πως αν δεν υπάρχει δεν κάνουν...! :oops: Άσχετη είπαμε.....!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

(...)

Εχμμ.. επίσης θα μαζέψεις κι ότι ποντικάκι κυκλοφορεί στην γειτονιά! η τροφή τους είναι ετοιμη τροφή και για τα τρωκτικά. Δεν τρέχει τίποτα, απλά θα ξεχάσετε ανοικτές πόρτες ή παράθυρα, εννοώ χωρίς σίτα εστω πχ, διότι υπάρχει κίνδυνος να γεμίσετε επισκέπτες!

 

A, ναι, έχει απόλυτο δίκιο η xena σε αυτό!

Καλά, livinath, αυτό είναι βίλα!!! Έρχομαι εγώ σπίτι σου, αν θες, να κάνω την κότα!!!

:-D:grin::-D:grin::-D:grin::-D:P:p:p:p:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

A, ναι, έχει απόλυτο δίκιο η xena σε αυτό!

Καλά, livinath, αυτό είναι βίλα!!! Έρχομαι εγώ σπίτι σου, αν θες, να κάνω την κότα!!!

:-D:grin::-D:grin::-D:grin::-D:P:p:p:p:p:p:p

 

:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, μ' έπεισες!

 

Αλήθεια, ο κόκορας δεν χρειάζεται για να κάνουν αυγά?? Νόμιζα πως αν δεν υπάρχει δεν κάνουν...! :oops: Άσχετη είπαμε.....!

 

Καλά είσαι όντως άσχετη! ο κόκορας είναι για διακοσμητικούς λόγους, όπως και οι περισσότεροι άντρες στο σπίτι, συνήθως η αναπαραγωγή γίνεται είτε από τράπεζα σπέρματος ή από παρένθετη κότα...

 

εξ ου και το μέγα ερώτημα όλων των εποχών: η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα???

 

:shock::shock::shock:

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα κι εγώ κάποτε νόμιζα πως οι κότες δεν κάνουν αυγά χωρίς κόκορα! Λάθος! Οι κόκορες είναι πίκρα, λαλάνε από τις 1 το βράδυ ως το πρωί. Όποτε μου έτυχε να μείνω σε χωριό, δεν έκλεισα μάτι.

 

Το πρώτο που πρέπει να ελέγξεις είναι αν επιτρέπονται στην περιοχή σου τα κοτέτσια, γιατί εντός πόλεως απαγορεύονται, όπως και οι περιστερώνες. Να ρωτήσεις στο Υγειονομικό, γιατί αν όχι, σου τραβάει μια καταγγελία ο γείτονας και στο ξηλώνουν.

 

4-5 κότες σε περιορισμένο χώρο στην άκρη ενός κτήματος, δε νομίζω πως ενοχλούν ιδιαίτερα, αλλά δεν είναι και ό,τι καλύτερο γι' αυτές. Κανονικά θέλουν χώρο, βοσκοτόπι. Πχ αυτό που έβαλες έχει ελάχιστο χώρο για κίνηση-βοσκή και, όπως το κόβω, δεν καθαρίζεται καθόλου εύκολα. Δε φαντάζεσαι τι κουτσουλιά και πούπουλο μαζεύεται σε χρόνο dt.

 

Είχε η γιαγιά μου πολλές, όντως βρωμοκοπούσαν, αλλά ήταν και κολλητά στο σπίτι. Ένα άλλο κακό που έχουν είναι ότι συχνά πυκνά τις βρίσκεις πνιγμένες από τα κουνάβια κι είναι πολύ θλιβερό θέαμα, ειδικά για το παιδί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή τι τρώνε τα ποντικάκια; φλούδες και μαρούλια;;;

Κατά βάση τρώνε τους σπόρους (κοινώς αραποσίτι) που ταϊζεις τις κότες, αλλά πολλές φορές μπορεί να επιτεθούν και στα μικρά κοτοπουλάκια κανιβαλιστικά!

:shock:

Link to comment
Share on other sites

Έχω μεγαλώσει σε επαρχιακή πόλη. Το χωριό της μαμάς, στο οποίο είχαμε και σπίτι, απείχε μόλις 8χλμ από την πόλη, και οι γονείς μου πήγαιναν, αν όχι κάθε μέρα, σίγουρα κάθε δεύτερη.

Οι γονείς μου, καθηγητές και οι 2, κάποια στιγμή τους τη βίδωσε και περίφραξαν ένα κομμάτι του οικοπέδου στο χωριό κι έβαλαν κότες...

Καταρχήν ξεκινάμε από το εξής βασικό: οι κότες κάνουν κοτσουλιές όλη τη μέρα, τις οποίες φυσικά δε μπορείς να καθαρίζεις συνέχεια, κι εκεί ξεκινάει η βρωμιά και η μπόχα (ειδικά το καλοκαίρι)! Επίσης, εκεί που θα τις βάλεις, να ξέρεις ότι αν κάτω έχεις γκαζόν... δε θα αφήσουν τίποτα! Θα το φάνε και θα σκαλίσουν όλο το χώμα από κάτω, γιατί πολύ απλά με αυτό ασχολούνται όλη μέρα!

Επίσης πρέπει να κάνεις ειδική διαμόρφωση στο χώρο, δεν αρκεί η περίφραξη, καθώς οι κότες το βράδυ πρέπει κάπου να κοιμούνται (κλουβί ή έστω υποτυπώδες σπιτάκι), και φυσικά πρέπει να διαμορφώσεις και φωλιές για να κάνουν οι κότες αυγά, και να εξασφαλίσεις και σκιά. Λάβε υπόψην σου ότι υπάρχει περίπτωση να αρχίζουν να πετάνε (μη φανταστείς σαν αετοί :-D, αλλά ένα σάλτο τον ρίχνουν), οπότε ή θα πρέπει να υψώσεις κι άλλο την περίφραξη ή να βάλεις κάποιο πλέγμα σαν ταβάνι στον περιφραγμένο χώρο.

Ο κόκορας είναι όντως φασαριόζικο πτηνό, αλλά και οι κότες κακαρίζουν (δεν κάθονται φρόνιμες και σιωπηλές)!

Από την άλλη έχουν πολλά θετικά: τρώνε όλα τα οικιακά απόβλητα (φλοίδες από φρούτα και χορτοφαγικά αποφάγια, κλπ), έχεις αυγά ημέρας και πρώτης ποιότητας (κυριολεκτικά), κι αν σας ευλογήσει το σύμπαν και αποκτήσετε και κοτοπουλάκια (που εδώ χρειάζεται κατάλληλα διαμορφωμένος χώρος για να κλωσήσει η κότα τα αυγά) τα παιδιά θα ξετρελαθούν! Εμάς μας κυνηγούσε η μάνα μου, γιατί τα τρελαίναμε τα κοτοπουλάκια!

Έχει την πλάκα του, αλλά έχει αρκετή δουλίτσα!

Από νομικής απόψεως δε νομίζω ότι υπάρχει ιδιαίτερο θέμα, αλλά ας πουν οι δικηγόροι της παρέας

 

Στα θετικα συμφωνω απολυτα....στα αρνητικα να προσθεσω τις κοτοψειρες οπως επισης οτι αν ζεις κοντα στη φυση οι κοτες να ξερεις τραβανε φιδια, ποντικια και λοιπα τρωκτικα...

Ηθελε και ο δικος μου να κανουμε στο εξοχικο αλλα μολις ειδαμε αυτον που μενει διπλα σε αυτον με τις κοτες τι ζορι τραβανε....παμε παιρνουμε απο τη γειτονια φρεσκα αυγουλακια φερνουμε και στην Αθηνα και γλιτωνουμε απο τα παρατραγουδα....παρεπιπτοντως μεχρι κι εμεις φετος ραντισαμε γυρω απο το εξοχικο για να αποφυγουμε τα ποντικακια που κυκλοφορουν πιο πανω τα οποια οποτε παμε βολτα στο γειτονα τα βλεπουμε να κοβουν βολτες ανενοχλητα ανα φαμιλιες........;)

 

 

S

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Α, και κάτι άλλο, livinath, επειδή σε είδα και στο άλλο θέμα για τις ψείρες...

να σου πω ότι πρέπει να ψεκάζεις και για διάφορα παράσιτα στις κότες (κοινώς κοτόψειρες)

:shock::-D

Link to comment
Share on other sites

Carpediem, γράφαμε ταυτόχρονα για τις κοτόψειρες!;)

 

:P Κι εγω μετα ειδα οτι ειχαν αναφερθει ηδη τα τρωκτικα...

 

Μετά από όλες αυτές τις πληροφορίες, θα προτιμούσα τον λαχανόκηπο!!!

Χρησιμο και αποδοτικο...Ολο το καλοκαιρι τρωμε ντοματουλες απο τον κηπο μας....;)

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Και έχω μείνει και άναυδη για τον κόκκορα...! Δεν ήξερα ότι είναι "άσφαιρος". Τζάμπα μάγκας δηλαδή... Γι'αυτό φωνάζει κάθε πρωί?? Άκου διακοσμητικός ο κόκκορας... Τσ τσ τσ τσ....!

 

Α αυτό εγώ πρώτη φορά το ακούω. Της γιαγιάς μου όλοι ήταν πολύ καρπεροί, πλην ενός άσπρου, που η γιαγιά τον αποκαλούσε "λειψοσπόρη" :lol::lol::lol:

 

και μπορείτε να φανταστείτε εύκολα πού κατέληξε :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλά.... Και να το μάθει η εφορία και άντε να τους πείσω ότι εγώ για κοτέτσι ξεκίνησα αλλά μου βγήκε πισίνα στην πορεία...! :lol:

 

Πάντως, όλα αυτά δεν τα είχα υπόψιν μου.... Κοτόψειρες, ποντίκια και λοιπά παρελκόμενα δεν τα είχα κατά νου! Και έχω μείνει και άναυδη για τον κόκκορα...! Δεν ήξερα ότι είναι "άσφαιρος". Τζάμπα μάγκας δηλαδή... Γι'αυτό φωνάζει κάθε πρωί?? Άκου διακοσμητικός ο κόκκορας... Τσ τσ τσ τσ....!

 

Και ποιος σου είπε ότι και για το κοτέτσι δεν θα πληρώσεις ΕΝΦΙΑ??? :D

μαρή έχεις τρελαθεί τελείως?? τι κότες ονειρεύεσαι?? να σε φάει η βρώμα και τα ποντίκια... φύτεψε εκεί κανα δυο μαρούλια και ζαρζαβατικά..

ναι για τον κόκορα είναι μία πικρή ιστορία :mad:

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Με πατατούλες, το δόλιο πουλερικό. Τι έφταιγε κι αυτό που του έλειπε το σφρίγος; :roll:

 

Πάντως είναι γεγονός ότι η κλώσσα θέλει χωριστό χώρο για να κλωσσήσει, όπως κι ότι πολλά κοκόρια επιτίθενται στις κότες που δεν τους κάθονται και δέχονται μόνο μία ανθρώπινη παρουσία μέσα στο κοτέτσι. Κάποτε ένας κόντεψε να βγάλει τα μάτια της μάνας μου, όταν πήγε για τα αυγά. Την ίδια κατάληξη με το λειψοσπόρη είχε, γιατί διέθετε και φωνή καμπάνα, συν τοις άλλοις.

 

Πέραν πλάκας, η ενασχόληση με το κοτέτσι είναι από τις πολύ ωραίες παιδικές μου αναμνήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω, λέω νομίζω, γιατί δεν τα θυμάμαι καλά ούτε από το μάθημα της βιολογίας, ούτε από τις παιδικές μου μνήμες, οι κότες κάνουν ούτως ή άλλως αυγά μεν, τα οποία όμως αν δε γονιμοποιηθούν από τον κόκορα δε γινονται κοτοπουλάκια.:idea:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...