Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΖΩΝΕΣ- ΚΑΡΕΚΛΑΚΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ!! βοηθεια!!


Recommended Posts

Εχουμε δυο καρεκλάκια (το ενα rear και το αλλο front)... και στα δυο η μικρη μας (δυο ετων) μετα απο λιγο καταφερνει να κατεβαζει τις ζωνες απο του ωμους με αποτελεσμα να συγκρατειται μονο απο τους μηρους ουσιαστικα...την μαλωνουμε,,,σταματαμε το αυτοκινητο..διορθωνουμε τις ζωνες και μετα παλι τα ιδια!! Σκεφτηκα να κανω κατι αυτοσχεδιο για να δενω καπως τις ζωνες μεταξυ τους και να μην τα καταφερνει αλλα αναρωτιεμαι αν τπαρχει κατι αναλογο στο εμποριο,,,κατι που να προσαρμοζεται στις ζωνες και να τις συγκρατει μεταξυ τους!! :confused::confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις



Διαφημίσεις

Καταπληκτικο αξεσουαρ!! Ευχαριστω για την πληροφορια!! Ξερεις μηπως κανεις αν μπορει να το βρει σε κανενα πολυκαταστημα?? Μονο μεσω ιντερνετ?? Εψαξα πχ στα Λητω και δεν υπηρχε στο site...εσεις απο που το παραγγειλατε? Απο το site που φαινεται στην παραπανω απαντηση??

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, εγω το εχω παρει αυτο, και το βγαζουν παλι. Και η μεγαλη μου, αλλα και η μικρη. Δεν υπαρχει σωτηρια.... ειχα παρει και ενα ακομα με κλιπς, και το εσπασαν.... βαζω το λινκ μηπως τα δικα σας ειναι πιο ηρεμα.

 

http://www.mariaevita.gr/bolta/kathismata-aytokinitoy-aksesoyar-kathismaton/aksesoyar-gia-to-aytokinito/belt-up-kidz-gia-na-min-vgazei-ta-xerakia-apo-tis-zones.html

Link to comment
Share on other sites

http://www.babynet.gr/el/kathismata-aftokinitou/aksesouar-kathismatwn/eidi-asfalias/besafe.html

Νομίζω ότι αυτο δεν μπορει να το βγάλει εύκολα!!!!Αυτο με τα κλιπ μου το έχει πει μια φίλη ότι το ξεκουμπωνει το παιδάκι της!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα έχουμε κι εμείς, και με το καρεκλάκι φαγητού, και με το ρηλάξ (βέβαια, αυτό το έχουμε ψιλοκαταργήσει πια) και κυρίως με το κάθισμα αυτοκινήτου (που είναι και το πιο σοβαρό) με την σχεδόν 10μηνών κόρη μας. Όπου κι όπως να δέσεις τη μικρή "Χουντίνι", λύνεται.

Νομίζω ότι αν οι ιμάντες της ζώνης ήταν σε "Χ" ίσως να μην ήταν εύκολο να λυθούν τα μικρά. Σε άλλο θέμα του φόρουμ αναφέρονται καθίσματα με "μπράτσα-μπούστο", αλλά δεν ξέρω τελικά αν κι αυτά συγκρατούν τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

http://www.babynet.gr/el/kathismata-aftokinitou/aksesouar-kathismatwn/eidi-asfalias/besafe.html

Νομίζω ότι αυτο δεν μπορει να το βγάλει εύκολα!!!!Αυτο με τα κλιπ μου το έχει πει μια φίλη ότι το ξεκουμπωνει το παιδάκι της!!!

 

 

και αυτο το βγαζουν. δεν εχει καν κλιπ ή κουμπι. το βγαζουν αμεσως. δεν εχω βρει κατι αλλο. αν ξερετε τπτ εκτος απο αυτα τα 2...

 

παντως αφου ολα τα παιδακια εχουν αυτο το θεμα, γιατι δεν βαζουν κατι οι κατασκευαστες στα καρεκλακια, δεν το καταλαβαινω.... ενα επιπλεον δεσιματακι. εμ δινουμε τοσα λεφτα για τα καθισματα, και ασφαλεια δεν εχουμε αφου βγαζουν τις ζωνες. εχω εκνευριστει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και αυτο το βγαζουν. δεν εχει καν κλιπ ή κουμπι. το βγαζουν αμεσως. δεν εχω βρει κατι αλλο. αν ξερετε τπτ εκτος απο αυτα τα 2...

 

παντως αφου ολα τα παιδακια εχουν αυτο το θεμα, γιατι δεν βαζουν κατι οι κατασκευαστες στα καρεκλακια, δεν το καταλαβαινω.... ενα επιπλεον δεσιματακι. εμ δινουμε τοσα λεφτα για τα καθισματα, και ασφαλεια δεν εχουμε αφου βγαζουν τις ζωνες. εχω εκνευριστει....

 

 

Αλήθεια;;;;;Δηλαδή να περιμενω να το βγάλει και η δικιά μου;;;Κατάλαβα,πάλι θα ψαχνόμαστε!Προς το παρόν δεν το έχει βγαλει,οταν το ανακαλύψει θα βάλω λουκέτο!

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που δεν βάζουν πολλα δεσίματα ειναι γιατι δεν ειναι ασφαλές σε περίπτωση ατυχήματος. Οι προδιαγραφές λένε οτι πρέπει τα καθισματακια να ειναι single release - δηλαδή να ανοίγουν με ενα μονο κουμπί για τον εύκολο απεγκλωβισμό του παιδιού.

 

Argini κοίτα και αυτο σαν λογική - δεν το εχω δοκιμάσει όμως

https://www.amazon.com/15-30-Months-Anti-Escape-System/dp/B007FAI2AS

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που δεν βάζουν πολλα δεσίματα ειναι γιατι δεν ειναι ασφαλές σε περίπτωση ατυχήματος. Οι προδιαγραφές λένε οτι πρέπει τα καθισματακια να ειναι single release - δηλαδή να ανοίγουν με ενα μονο κουμπί για τον εύκολο απεγκλωβισμό του παιδιού.

 

Αυτό ακριβώς.

Επίσης το chest clip θεωρείται επικίνδυνο σε περιπτωση ατυχήματος (για κλασσικό καθισμα που κοιτάει μπροστά) επειδή βρίσκεται ακριβώς στο ύψος του θώρακα. Δείτε κι αυτό το άρθρο (και άλλα πολλά αν ψαξετε στο ιντερνετ): http://5pointplus.com/no-wonder-chest-clips-on-car-seats-are-illegal/

 

Argini κοίτα και αυτο σαν λογική - δεν το εχω δοκιμάσει όμως

https://www.amazon.com/15-30-Months-Anti-Escape-System/dp/B007FAI2AS

 

Το εχω χρησιμοποιήσει, δε με ικανοποίησε. Είναι σα γιλέκο που προσαρμόζεται στις ζώνες του καθίσματος. Και ζεσταίνει πολύ το παιδί, και δυσκολεύεται να κουνηθεί.

 

Η μόνη λύση που βρηκα είναι να καθομαι κι εγώ πισω (και μάλιστα ανάμεσα σε δυο καθισματακια, αφού τα παιδιά μου εχουν μικρή διαφορά ηλικίας) και να προσέχω να μη βγαζουν τα χερια από τη ζώνη. Εξηγούσα συνέχεια για πιο λόγο φοράμε ζώνη, φορούσα βεβαια κι εγώ, και μέχρι τα 3 είχαν σταματήσει να προσπαθούν να δραπετεύσουν. Εξάλλου όταν εχουν παρέα πισω και απασχολούνται με κατι, δεν δινουν ιδιαιτερη σημασία στη ζώνη.

 

Υπομονή, φάση ειναι κι αυτή, θα περάσει. :wink:

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης άλλη λύση (ακριβή όμως) είναι να πάρεις front facing καρεκλάκι με impact shield. Γενικά δεν τα έχω σε μεγάλη συμπάθεια, αλλά από το να είναι λυτό το παιδί, σίγουρα καλύτερα.

Φαντάζομαι όμως ότι από τη στιγμή που έχεις ήδη δύο καρεκλάκια δεν έχεις καμία διάθεση να πάρεις τρίτο, και λογικό το βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς.

Επίσης το chest clip θεωρείται επικίνδυνο σε περιπτωση ατυχήματος (για κλασσικό καθισμα που κοιτάει μπροστά) επειδή βρίσκεται ακριβώς στο ύψος του θώρακα. Δείτε κι αυτό το άρθρο (και άλλα πολλά αν ψαξετε στο ιντερνετ): http://5pointplus.com/no-wonder-chest-clips-on-car-seats-are-illegal/

 

 

 

Το εχω χρησιμοποιήσει, δε με ικανοποίησε. Είναι σα γιλέκο που προσαρμόζεται στις ζώνες του καθίσματος. Και ζεσταίνει πολύ το παιδί, και δυσκολεύεται να κουνηθεί.

 

Η μόνη λύση που βρηκα είναι να καθομαι κι εγώ πισω (και μάλιστα ανάμεσα σε δυο καθισματακια, αφού τα παιδιά μου εχουν μικρή διαφορά ηλικίας) και να προσέχω να μη βγαζουν τα χερια από τη ζώνη. Εξηγούσα συνέχεια για πιο λόγο φοράμε ζώνη, φορούσα βεβαια κι εγώ, και μέχρι τα 3 είχαν σταματήσει να προσπαθούν να δραπετεύσουν. Εξάλλου όταν εχουν παρέα πισω και απασχολούνται με κατι, δεν δινουν ιδιαιτερη σημασία στη ζώνη.

 

Υπομονή, φάση ειναι κι αυτή, θα περάσει. :wink:

 

Μου φαίνεται ότι ίσως ειναι η καλύτερη λύση...Με λίγη υπομονή και επιμονή να καταλάβει ότι δεν πρέπει να τα βγάζει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραία, ας κάνω υπομονή μόνο 2 χρονάκια ακόμη.....:-(

Πφ, κι έχουμε ταξίδι τώρα, πάλι θα γίνουμε "μαλλιοκούβαρα" στο πίσω κάθισμα!

Υπάρχουν και υφασμάτινα τέτοια σαν τα κλιπς που στείλατε, αλλά αν είναι να πρόκειται για κάτι επικίνδυνο, βρισκόμαστε πάλι στο σημείο μηδέν!:?

Θα έπρεπε, όντως, να είχαν βρει μία ασφαλή λύση γι' αυτό το πρόβλημα οι κατασκευαστικές εταιρίες

Link to comment
Share on other sites

Tα δικά μου πιτσιρίκια ειναι πια 6 και 7,5 και καθονται σε κάθισμα booster. Τα είχα σε rear facing κάθισμα μεχρι τα 5.

Όπως ειπα και πριν σταμάτησαν να βγάζουν τις ζώνες απ τα 3, αλλά όσο είχαν τα ανάποδα καθισματα καθόμουν κι εγώ πίσω. Είχα αγχος, γιατί αν εβγαζαν τις ζώνες δεν θα ήταν απλώς λυτά, σκεφτόμουν ότι σε ένα ατύχημα η ζώνη θα ακινητοποιούσε το σώμα τους απ τη μεση και κάτω, ενώ απ τη μεση και πάνω θα ήταν ελεύθερο... με ό,τι συνέπειες μπορεί να εχει αυτό στη σπονδυλική στήλη, στη λεκάνη... Θέλει λίγο προσοχή...

Για μενα δεν ήταν και τόσο άσχημα να καθομαι πίσω (κάνουμε και συχνά μεγάλες διαδρομές), παίζαμε, τραγουδάγαμε, περνάγαμε καλά. Τωρα με τα booster δυστυχώς δε χωράω... :-(

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι το να καθόμαστε πίσω (άλλωστε στις διαδρομές μας οδηγούμε εναλλάξ με τον άντρα μου, και αντίστοιχα καθόμαστε εναλλάξ και πίσω με τη μικρή), το θέμα είναι ότι η μικρή βγάζει έξω από τη ζώνη τα χέρια της, αν της τα ξαναβάλουμε αρχίζει τη γκρίνια και το κλάμα, και εκεί αρχίζει η ωραία φάση... Η δική μας είναι σε ηλικία που δεν καταλαβαίνει ακόμα κι αν της εξηγήσουμε, και προσπαθούμε να την απασχολήσουμε με παιχνίδια, κουβέντα, μέχρι βίντεο στο κινητό για να ξεχαστεί και να μείνει δεμένη, αλλά δεν πιάνει πάντα.

Κι όχι τίποτ' άλλο, έχουμε και πολύωρο ταξίδι τώρα, κι έχω αρχίσει να αγχώνομαι.:?

Πάντως, όσο ήταν μικρότερη που την είχαμε στο "αυγό", με ανάποδη φορά στο πίσω κάθισμα, μια χαρά ήταν. Βέβαια, επειδή ακριβώς ήταν μικρούλα δεν καταλάβαινε να λυθεί, αλλά τώρα μεγαλωσε και ξέρει τις δυνατότητές της, οπότε τα πράγματα έχουν γίνει κάπως επικίνδυνα

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, πέρα από συχνές στάσεις, και απασχόληση με παιχνίδια, τραγούδια, κλπ. κάτι άλλο υπάρχει για να "ξεγελάσουμε" τους μικρούς Χουντίνι;

Καμία ιδέα, ειδικά από εσάς τις μαμάδες που έχετε φύγει πλέον από αυτή τη φάση;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι το να καθόμαστε πίσω (άλλωστε στις διαδρομές μας οδηγούμε εναλλάξ με τον άντρα μου, και αντίστοιχα καθόμαστε εναλλάξ και πίσω με τη μικρή), το θέμα είναι ότι η μικρή βγάζει έξω από τη ζώνη τα χέρια της, αν της τα ξαναβάλουμε αρχίζει τη γκρίνια και το κλάμα, και εκεί αρχίζει η ωραία φάση... Η δική μας είναι σε ηλικία που δεν καταλαβαίνει ακόμα κι αν της εξηγήσουμε, και προσπαθούμε να την απασχολήσουμε με παιχνίδια, κουβέντα, μέχρι βίντεο στο κινητό για να ξεχαστεί και να μείνει δεμένη, αλλά δεν πιάνει πάντα.

Κι όχι τίποτ' άλλο, έχουμε και πολύωρο ταξίδι τώρα, κι έχω αρχίσει να αγχώνομαι.:?

Πάντως, όσο ήταν μικρότερη που την είχαμε στο "αυγό", με ανάποδη φορά στο πίσω κάθισμα, μια χαρά ήταν. Βέβαια, επειδή ακριβώς ήταν μικρούλα δεν καταλάβαινε να λυθεί, αλλά τώρα μεγαλωσε και ξέρει τις δυνατότητές της, οπότε τα πράγματα έχουν γίνει κάπως επικίνδυνα

 

Osin μου το "αυγό" μέχρι ποιά ηλικία ενδείκνυται για μεταφορά στο αυτοκίνητο; Αν και νωρις, εχω αρχίσει να κανω μια μικρή έρευνα αγοράς!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Osin μου το "αυγό" μέχρι ποιά ηλικία ενδείκνυται για μεταφορά στο αυτοκίνητο; Αν και νωρις, εχω αρχίσει να κανω μια μικρή έρευνα αγοράς!

Ο κατασκευαστής έγραφε μεχρι 9 μηνών,κ είναι γεγονός οτι όταν έγινε 9 μηνών δε χωρούσε πια,Κ επιπλέον σηκωνόταν. Εμάς το δικο μας ήταν από τριλογία καροτσιού κ έμπαινε κ στο καρότσι. Θέλει λιγο ψάξιμο,εχει πολλα η αγορά!

Link to comment
Share on other sites

Ο κατασκευαστής έγραφε μεχρι 9 μηνών,κ είναι γεγονός οτι όταν έγινε 9 μηνών δε χωρούσε πια,Κ επιπλέον σηκωνόταν. Εμάς το δικο μας ήταν από τριλογία καροτσιού κ έμπαινε κ στο καρότσι. Θέλει λιγο ψάξιμο,εχει πολλα η αγορά!

 

Ευχαριστώ για τη πληροφορία! Κι εγώ σε τέτοιου είδους καρότσι προσανατολίζομαι...

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...