Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νομική βοήθεια-ενδοοικογενειακή ψυχολογική βία


Recommended Posts

καλημέρα, δεν θα μπώ σε λεπτομέρειες για να μην σας κουράσω,

 

είμαι παντρεμένη 16 χρόνια με δύο κόρες 10 ετών η μία και 7 ετών η δεύτερη,

ο άντρας μου μας ασκεί καθημερινή ψυχολογική και λεκτική βία και σε'μένα και στα παιδιά και αποφάσισα οτι ήρθε η στιγμή που πρέπει να χωρίσουμε για το καλό το δικό μου αλλά και των παιδιών μου/μας

 

το πρόβλημα είναι οτι ο άντρας μου είναι πολύ νευρικός άνθρωπος και φοβάμαι πάρα πολύ την αντίδρασή του όταν θα του πώ να χωρίσουμε, έχω ακούσει στο παρελθόν κάποιες απειλές....

 

το σπίτι που μένουμε είναι στο όνομα των γονιών μου,

υπάρχει η νομική δυνατότητα να φύγω εγώ, χωρίς προειδοποίηση, μαζί με τα παιδιά και να του ανακοινωθεί η αίτηση διαζυγίου την ίδια μέρα μέσω δικηγόρου;

 

και να του ζητηθεί απο τον δικηγόρο να αποχωρήσει απο το σπίτι μέσα σε 5-6 μέρες;

 

ή αν φύγω απο το σπίτι έχοντας και τα παιδιά μαζί μου ,θα θεωρηθεί εγκατάλειψη συζυγικής στέγης;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημέρα, δεν θα μπώ σε λεπτομέρειες για να μην σας κουράσω,

 

είμαι παντρεμένη 16 χρόνια με δύο κόρες 10 ετών η μία και 7 ετών η δεύτερη,

ο άντρας μου μας ασκεί καθημερινή ψυχολογική και λεκτική βία και σε'μένα και στα παιδιά και αποφάσισα οτι ήρθε η στιγμή που πρέπει να χωρίσουμε για το καλό το δικό μου αλλά και των παιδιών μου/μας

 

το πρόβλημα είναι οτι ο άντρας μου είναι πολύ νευρικός άνθρωπος και φοβάμαι πάρα πολύ την αντίδρασή του όταν θα του πώ να χωρίσουμε, έχω ακούσει στο παρελθόν κάποιες απειλές....

 

το σπίτι που μένουμε είναι στο όνομα των γονιών μου,

υπάρχει η νομική δυνατότητα να φύγω εγώ, χωρίς προειδοποίηση, μαζί με τα παιδιά και να του ανακοινωθεί η αίτηση διαζυγίου την ίδια μέρα μέσω δικηγόρου;

 

και να του ζητηθεί απο τον δικηγόρο να αποχωρήσει απο το σπίτι μέσα σε 5-6 μέρες;

 

ή αν φύγω απο το σπίτι έχοντας και τα παιδιά μαζί μου ,θα θεωρηθεί εγκατάλειψη συζυγικής στέγης;

 

Καταρχήν δε χρειάζεται να φύγεις από το σπίτι σου. Ακόμα και σε ενοίκιο να ήσασταν πάλι αυτός είναι υποχρεωμένος να φύγει. Εκτός αν θες να φύγεις προσωρινά μέχρι να του σκάσουν τα ασφαλιστικά μέτρα. Όπως και να χει ο νόμος σε καλύπτει. Η εγκατάλειψη συζυγικής στέγης έχει καταργηθεί και πόσο μάλιστα αφού θα πάρεις και τα παιδιά μαζί σου. Το πρώτο δικαστήριο που θα γίνει είναι συνήθως μονομελες και ο δικαστής θα κρίνει αν θα πρέπει ο σύζυγος να φύγει άμεσα. Συνήθως δίνουν κάποιο χρονικό περιθώριο δύο εβδομάδων εκτός αν συντρέχει σοβαρός λόγος που τότε εκτελείται άμεσα. Πρέπει όμως να βιαστείς και ειλικρινά δεν ξέρω αν θα προλάβει ο δικηγόρος σου να κλείσει δικάσιμο γιατί τα δικαστήρια κλείνουν τον Αύγουστο. Αν είναι να κάνεις κάτι, κάντο σήμερα. Ο δικηγόρος σου πιστεύω ειναι ο αρμοδιοτερος να σε καθοδηγήσει και δε θα εχεις να φοβηθεις τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

salomia ευχαριστω για την απαντηση σου, δεν έχω πάει ακόμη σε δικηγόρο, ήθελα όμως να ξέρω αυτήν την λεπτομέρεια, αν μπορώ να φύγω με τα παιδιά χωρίς να του πώ κάτι και να του ανακοινωθεί μέσω δικηγόρου οτι χωρίζουμε,

 

δύσκολο να πάω σε δικηγόρο μέχρι να αρχίσουν τα παιδιά σχολείο , ο άντρας μου δεν εργάζεται, έχει εισόδημα απο ενοίκια και δεν χρειάζεται να εργαστεί, άρα ήμαστε οοοοόλη την μέρα μαζί, μας έχει απομονώσει απο όλους, γονείς, φίλους συγγενείς και δεν μπορώ να βρώ δικαιολογία για να φύγω απο το σπίτι έστω και για μια ώρα.....

άρα τον Σεπτέμβριο που θα ανοίξουν τα σχολεία θα μπορώ να έχω την χρονική δυνατότητα να πάω σε δικηγόρο, απο το πρωι που θα πάω τα παιδιά σχολείο μέχρι τις 11-12 το πρωι που ξυπνάει, έτσι ώστε να μην καταλάβει οτι λείπω απο το σπίτι.......

Link to comment
Share on other sites

salomia ευχαριστω για την απαντηση σου, δεν έχω πάει ακόμη σε δικηγόρο, ήθελα όμως να ξέρω αυτήν την λεπτομέρεια, αν μπορώ να φύγω με τα παιδιά χωρίς να του πώ κάτι και να του ανακοινωθεί μέσω δικηγόρου οτι χωρίζουμε,

 

δύσκολο να πάω σε δικηγόρο μέχρι να αρχίσουν τα παιδιά σχολείο , ο άντρας μου δεν εργάζεται, έχει εισόδημα απο ενοίκια και δεν χρειάζεται να εργαστεί, άρα ήμαστε οοοοόλη την μέρα μαζί, μας έχει απομονώσει απο όλους, γονείς, φίλους συγγενείς και δεν μπορώ να βρώ δικαιολογία για να φύγω απο το σπίτι έστω και για μια ώρα.....

άρα τον Σεπτέμβριο που θα ανοίξουν τα σχολεία θα μπορώ να έχω την χρονική δυνατότητα να πάω σε δικηγόρο, απο το πρωι που θα πάω τα παιδιά σχολείο μέχρι τις 11-12 το πρωι που ξυπνάει, έτσι ώστε να μην καταλάβει οτι λείπω απο το σπίτι.......

Αχ βρε κοριτσάκι ... βλέπω ότι είσαι τρομοκρατημένη εκεί μέσα αφού έχεις φτάσει σε σημείο να οργανώσεις σχέδιο δράσης για να μη σε πάρει πρέφα. Το να του το πεις οτι θες να χωρίσετε μάλλον δεν παίζει σαν ιδέα από ότι καταλαβαίνω... Εύχομαι να ξεμπερδέψεις εύκολα και γρήγορα αλλά σου το λέω από τώρα ότι ακόμα και το πιο εύκολο διαζύγιο (συναινετικό) είναι επώδυνο...

Link to comment
Share on other sites

salomia ευχαριστω για την απαντηση σου, δεν έχω πάει ακόμη σε δικηγόρο, ήθελα όμως να ξέρω αυτήν την λεπτομέρεια, αν μπορώ να φύγω με τα παιδιά χωρίς να του πώ κάτι και να του ανακοινωθεί μέσω δικηγόρου οτι χωρίζουμε,

 

δύσκολο να πάω σε δικηγόρο μέχρι να αρχίσουν τα παιδιά σχολείο , ο άντρας μου δεν εργάζεται, έχει εισόδημα απο ενοίκια και δεν χρειάζεται να εργαστεί, άρα ήμαστε οοοοόλη την μέρα μαζί, μας έχει απομονώσει απο όλους, γονείς, φίλους συγγενείς και δεν μπορώ να βρώ δικαιολογία για να φύγω απο το σπίτι έστω και για μια ώρα.....

άρα τον Σεπτέμβριο που θα ανοίξουν τα σχολεία θα μπορώ να έχω την χρονική δυνατότητα να πάω σε δικηγόρο, απο το πρωι που θα πάω τα παιδιά σχολείο μέχρι τις 11-12 το πρωι που ξυπνάει, έτσι ώστε να μην καταλάβει οτι λείπω απο το σπίτι.......

δέσποινα καλησπέρα. νομικά δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί δεν γνωρίζω αλλά μήπως να μη περίμενες μέχρι το σεπτέμβρη; μην προσθέτεις μέρες κακοποίησης σε σένα και στα παιδιά σου! κάνε κάτι τώρα! αφού ξυπνάει αργά φύγε το πρωί επικοινώνησε με την οικογένειά σου τους φίλους σου πάρε τα παιδιά και φύγε,βρες καταφύγιο και μετά επικοινωνείς με δικηγόρο και φυσικά αστυνομία! καμία στιγμή δεν θα είναι η ιδανική με τέτοιες συνθήκες για αυτό δράσε άμεσα! και μη φοβάσαι! ο φόβος σου του δίνει δύναμη! άνοιξε την πόρτα και φύγε!

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ξέρω, τί είναι πιο επώδυνο; το διαζύγιο ή το να έχεις ακούσει απο έναν άνθρωπο , τον άντρα σου, τα παρακάτω λόγια ( και όλα αυτά τα λόγια να σου τα λέει επειδή σε αγαπάει, όπως λέει , για να διορθώσω τον χαρακτήρα μου και να σταματήσω να είμαι άχρηστη μητέρα....) :

 

ΠΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙΣ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΗΛΙΘΙΑ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΑΧΡΗΣΤΗ;

 

ΠΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ ΚΑΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΣΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΣΚΑΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΤΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΣΟΥ;

 

ΠΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΤΕ ΚΑΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΣΑΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΣΚΑΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΤΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΣΑΣ;

 

ΕΙΣΑΙ ΑΧΡΗΣΤΗ

 

ΕΙΣΑΣΤΕ ΑΧΡΗΣΤΕΣ

 

ΘΑ ΕΦΕΥΓΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΛΥΠΑΜΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΣΕ ΙΔΡΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΣΕ ΙΔΡΥΜΑΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΟΥΝ ΑΧΡΗΣΤΗ ΜΑΝΑ

 

ΜΗΝ ΜΕ ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΦΥΓΩ, ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟΤΕ

 

ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥΤΑΝΕΣ ΣΑΝ ΚΑΙ ΣΕΝΑ, ΘΑ ΣΕ ΣΚΟΤΩΣΩ ΚΑΙ ΑΣ ΠΑΩ ΦΥΛΑΚΗ, ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΔΕΚΑΟΧΤΩ ΧΡΟΝΩΝ , ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ

 

ΜΗΝ ΜΕ ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΤΑ ΑΚΡΑ, ΘΑ ΣΟΥ ΣΠΑΣΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΤΑ ΑΚΡΑ

 

ΑΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΦΥΓΩ, ΝΑ ΚΑΤΣΕΙΣ ΜΕΤΑ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΕΦΥΓΕ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥΣ

 

ΕΙΣΑΙ ΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ

 

ΕΓΩ ΣΟΥ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΟΛΑ

 

ΑΝ ΔΕΝ ΣΕ ΕΙΧΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙ ΘΑ ΕΙΧΕΣ ΓΙΝΕΙ ΠΟΥΤΑΝΑ

 

ΣΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΟΤΑΝ ΓΕΡΑΣΕΙΣ ΝΑ ΣΕ ΠΕΤΑΞΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΥΠΟΓΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΑΤΗΣΟΥΝ ΜΟΝΗ ΣΟΥ

 

ΣΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ

 

ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΜΕ ΧΩΡΙΣΕΙΣ, ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΔΙΑΖΥΓΙΟ

 

ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΧΩΡΙΣΕΙΣ, ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΑΛΛΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΑΝ ΕΜΕΝΑ, ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΝΤΡΑΣ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΧΡΗΣΤΗ

 

ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΣΟΥ ΕΚΑΝΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΧΑΡΗ ΠΟΥ ΣΕ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΠΟΣΟ ΤΥΧΕΡΗ ΕΙΣΑΙ ΠΟΥ ΕΚΑΤΣΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑ, ΠΟΥ ΕΚΑΤΣΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΔΩΣΑ ΤΟΣΗ ΑΞΙΑ

 

ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΑΝ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΝΑ ΧΩΡΙΣΟΥΜΕ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΜΕΝΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑΝ, ΔΥΟ , ΤΡΕΙΣ, ΤΕΣΣΕΡΙΣ, ΠΕΝΤΕ ΜΗΝΕΣ, ΟΣΟ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΡΩ ΣΠΙΤΙ, ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΦΥΓΩ ΕΤΣΙ ΕΥΚΟΛΑ ΑΠΟ ΕΔΩ

 

ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ ΘΑ ΣΑΣ ΒΛΕΠΩ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΓΕΛΑΩ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΡΕΙΣ ΗΛΙΘΙΕΣ, ΑΧΡΗΣΤΕΣ , ΖΩΑ, ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΟΥΝ, ΘΑ ΓΕΛΑΩ ΡΕ, ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΣΤΕ ΑΧΡΗΣΤΕΣ

 

 

 

 

 

 

 

 

έγραψα στην αρχή του πρώτου μηνύματός μου οτι δεν θα μπώ σε λεπτομέρειες, για να μην σας κουράσω, αλλά έγραψα κάποιες λεπτομέρειες...

 

 

λουκουμαδακι, μας έχει απομονώσει όπως έχω γράψει απο τους πάντες, ήμαστε μόνο εμείς , οι τέσσερις μας....

 

ότι κάνω απο Σεπτέμβριο, σωματική βία δεν ασκεί, μόνο ψυχολογική , γι'αυτό και δεν το παίρνω απόφαση να φύγω πριν να μιλήσω σε δικηγόρο, θέλω να γνωρίζω τι πρέπει ακριβώς να κάνω και χωρίς συμβουλή δικηγόρου δεν τολμάω να κάνω κάποιο βήμα

 

και για να μιλήσω σε δικηγόρο πρέπει να βρώ ελεύθερο χρόνο, τον οποίο θα τον βρώ μόνο όταν αρχίσουν τα σχολεία.....

Link to comment
Share on other sites

Μου σηκώθηκε η τρίχα κάγκελο. Ο άνθρωπος αυτός έχει τόσα κόμπλεξ μα τόσα πολλά... Όπως σου είπε και το λουκουμαδάκι , φύγε τώρα!

Η ψυχολογική βία να ξέρεις είναι ισάξια της σωματικής μη σου πω και πολλές φορές χειρότερη...

Μη φοβάσαι τις απειλές του. Είναι δείγμα του αδύναμου χαρακτήρα του.

Αν πιστεύεις ότι μπορείς να κάνεις υπομονή μέχρι το Σεπτέμβρη , κάνε και μετά γαμ...σε τον! Έχω νευριάσει τόσο πολύ με την πάρτη του , δεν μπορείς να φανταστείς.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω, τί είναι πιο επώδυνο; το διαζύγιο ή το να έχεις ακούσει απο έναν άνθρωπο , τον άντρα σου, τα παρακάτω λόγια ( και όλα αυτά τα λόγια να σου τα λέει επειδή σε αγαπάει, όπως λέει , για να διορθώσω τον χαρακτήρα μου και να σταματήσω να είμαι άχρηστη μητέρα....) :

 

ΠΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙΣ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΗΛΙΘΙΑ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΑΧΡΗΣΤΗ;

 

ΠΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ ΚΑΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΣΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΣΚΑΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΤΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΣΟΥ;

 

ΠΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΤΕ ΚΑΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΣΑΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΣΚΑΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΤΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΣΑΣ;

 

ΕΙΣΑΙ ΑΧΡΗΣΤΗ

 

ΕΙΣΑΣΤΕ ΑΧΡΗΣΤΕΣ

 

ΘΑ ΕΦΕΥΓΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΛΥΠΑΜΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΣΕ ΙΔΡΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΣΕ ΙΔΡΥΜΑΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΟΥΝ ΑΧΡΗΣΤΗ ΜΑΝΑ

 

ΜΗΝ ΜΕ ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΦΥΓΩ, ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟΤΕ

 

ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥΤΑΝΕΣ ΣΑΝ ΚΑΙ ΣΕΝΑ, ΘΑ ΣΕ ΣΚΟΤΩΣΩ ΚΑΙ ΑΣ ΠΑΩ ΦΥΛΑΚΗ, ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΔΕΚΑΟΧΤΩ ΧΡΟΝΩΝ , ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ

 

ΜΗΝ ΜΕ ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΤΑ ΑΚΡΑ, ΘΑ ΣΟΥ ΣΠΑΣΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΤΑ ΑΚΡΑ

 

ΑΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΦΥΓΩ, ΝΑ ΚΑΤΣΕΙΣ ΜΕΤΑ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΕΦΥΓΕ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥΣ

 

ΕΙΣΑΙ ΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ

 

ΕΓΩ ΣΟΥ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΟΛΑ

 

ΑΝ ΔΕΝ ΣΕ ΕΙΧΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙ ΘΑ ΕΙΧΕΣ ΓΙΝΕΙ ΠΟΥΤΑΝΑ

 

ΣΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΟΤΑΝ ΓΕΡΑΣΕΙΣ ΝΑ ΣΕ ΠΕΤΑΞΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΥΠΟΓΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΑΤΗΣΟΥΝ ΜΟΝΗ ΣΟΥ

 

ΣΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ

 

ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΜΕ ΧΩΡΙΣΕΙΣ, ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΔΙΑΖΥΓΙΟ

 

ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΧΩΡΙΣΕΙΣ, ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΑΛΛΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΑΝ ΕΜΕΝΑ, ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΝΤΡΑΣ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΧΡΗΣΤΗ

 

ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΣΟΥ ΕΚΑΝΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΧΑΡΗ ΠΟΥ ΣΕ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΠΟΣΟ ΤΥΧΕΡΗ ΕΙΣΑΙ ΠΟΥ ΕΚΑΤΣΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑ, ΠΟΥ ΕΚΑΤΣΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΔΩΣΑ ΤΟΣΗ ΑΞΙΑ

 

ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΑΝ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΝΑ ΧΩΡΙΣΟΥΜΕ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΜΕΝΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑΝ, ΔΥΟ , ΤΡΕΙΣ, ΤΕΣΣΕΡΙΣ, ΠΕΝΤΕ ΜΗΝΕΣ, ΟΣΟ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΡΩ ΣΠΙΤΙ, ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΦΥΓΩ ΕΤΣΙ ΕΥΚΟΛΑ ΑΠΟ ΕΔΩ

 

ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ ΘΑ ΣΑΣ ΒΛΕΠΩ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΓΕΛΑΩ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΡΕΙΣ ΗΛΙΘΙΕΣ, ΑΧΡΗΣΤΕΣ , ΖΩΑ, ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΟΥΝ, ΘΑ ΓΕΛΑΩ ΡΕ, ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΣΤΕ ΑΧΡΗΣΤΕΣ

 

 

 

 

 

 

 

 

έγραψα στην αρχή του πρώτου μηνύματός μου οτι δεν θα μπώ σε λεπτομέρειες, για να μην σας κουράσω, αλλά έγραψα κάποιες λεπτομέρειες...

 

 

λουκουμαδακι, μας έχει απομονώσει όπως έχω γράψει απο τους πάντες, ήμαστε μόνο εμείς , οι τέσσερις μας....

 

ότι κάνω απο Σεπτέμβριο, σωματική βία δεν ασκεί, μόνο ψυχολογική , γι'αυτό και δεν το παίρνω απόφαση να φύγω πριν να μιλήσω σε δικηγόρο, θέλω να γνωρίζω τι πρέπει ακριβώς να κάνω και χωρίς συμβουλή δικηγόρου δεν τολμάω να κάνω κάποιο βήμα

 

και για να μιλήσω σε δικηγόρο πρέπει να βρώ ελεύθερο χρόνο, τον οποίο θα τον βρώ μόνο όταν αρχίσουν τα σχολεία.....

δέσποινα εσύ σε αυτά απαντάς; μέχρι που φτάνει ο καυγάς; τα παιδιά σου πως είναι; ποιά η σχέση με τον πατέρα; η συμπεριφορά του προς αυτά; η απομόνωση και το χρήμα του δίνουν την 'δύναμη' πάνω σου. δεν σε αγαπάει αυτός ο άνθρωπος. ένας σαδιστής είναι που δεν μπορεί να βρει αλλού την ικανοποίηση ότι 'μετράει'. μ'άρέσει που ρωτάς αν είναι πιο επώδυνο το διαζύγιο.. θα σου επαναλάβω να δράσεις άμεσα και όχι από 'δευτέρα'! και μη νομίζεις ότι επειδή σε απομόνωσε δεν έχεις ανθρώπους από το παρελθόν που σε νοιάζονται και σε σκέφτονται! είτε από το οικογενειακό περιβάλλον είτε από το φιλικό! ψάξε να τους βρεις!

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωριζω καθολου τι ισχυει απο νομικης πλευρας αλλα σε μια γρηγορη αναζητηση βρηκα αυτο http://www.katafygiogynaikas.org/prostasia/legal-advisory

σιγουρα μπορεις να επικοινωνησεις εστω μεσω τηλεφωνου για αρχη και θα σε κατευθυνουν.καλυτερα να ειναι δικηγορος που εχει εμπειρια και ευαισθησια πανω στο θεμα.ή αν ξερει καποια αλλη κοπελα να πει για καποιο κεντρο που ασχολειται με αυτα τα θεματα

Link to comment
Share on other sites

Aν εχεις καποιο δικο σου ανθρωπο να στηριχτεις τωρα ειναι η καταλληλη στιγμη

Φωναξε καποιον , ανακοινωσε του οτι χωριζετε, καλο θα ηταν να εχεις ηδη μιλησει και με δικηγορο..

Συνηθως οι θρασυδειλοι να ξερεις οταν τους κανεις επιθεση κανουν οπισθεν..οπου τους παιρνει ειναι...Εαν εισαι αποφασισμενη , οργανωσου μιλησε με ενα δικηγορο και βαλτο μπροστα γιατι οσο καθεσαι τοσο θα επιβαρυνεται η ψυχολογια η δικια σου αλλα πανω κι απο αυτο των παιδιων σου..

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γλυκιά μου Δεσποινα 1978, στα είπαν λίγο-πολύ και οι υπόλοιπες κοπέλες

αυτός ο άνθρωπος έχει κάνει τα πάντα για να σε απομονώσει, να σε κάνει να νιώθεις αδύναμη, και να εξαρτάσαι οικονομικά (και όχι μόνο) από αυτόν.

Σε μία επίσκεψή σου στο σούπερ μάρκετ (για να μη σε πάρει χαμπάρι, εκτός αν σε ακολουθεί κι εκεί) παρε τηλέφωνο τους γονείς σου (αν υπάρχουν), ένα συγγενή, έναν/μία παλιό/ά φίλο/η. Μίλα στο γείτονα που τον συναντάς στην είσοδο της πολυκατοικίας, ή στο δρόμο.

ή όπως έχεις μπει εδώ, τώρα, στο φόρουμ και γράφεις σε εμάς, μπες σε ένα από τα πολλά site προστασίας γυναικών και στείλε τους email. Θα σε βοηθήσουν και θα σε στηρίξουν και νομικά.

Δεν είσαι τόσο αδύναμη όσο σε έχει κάνει αυτός να πιστεύεις, ώστε να σε έχει υπό τον έλεγχό του για πάντα. Έχεις δύναμη μέσα σου, από τη στιγμή που το κοινοποίησες σε εμάς, εδώ. "Μάζεψε", λοιπόν, ακόμα λίγη και κάνε το μεγάλο βήμα. Είσαι ήδη με το ένα πόδι έξω από το "κλουβί", το καταλαβαίνεις;

Α, και σας κακοποιεί ήδη, συνειδητοποίησέ το, δε χρειάζεται να σε "σαπίσει στο ξύλο" εσένα ή τα παιδιά για να θεωρήσεις ότι κακοποιείστε...

Και κάτι τελευταίο, γιατί πραγματικά είναι γελοίο, οk όλες οι άλλες απειλές του, αλλά ότι θα σε στοιχειώνει κιόλας εσένα και τα παιδιά άμα πεθάνει, δηλαδή ... είναι απλά σοκαριστικά αστείο.

Προχώρα κοπέλα μου, το οφείλεις στον εαυτό σου και τα παιδιά σου!

 

Στο site που σου έστειλε η abebablom έχει και πολλά κέντρα στήριξης μαζεμένα, με τα emails τους, και το συγκεκριμνένο site έχει να μιλήσεις και μέσω chat. (http://www.katafygiogynaikas.org/prostasia/content/%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B5%CE%AF%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%AF%CE%BA%CE%B5%CF%82-%CE%B8%CF%8D%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B2%CE%AF%CE%B1%CF%82)

Link to comment
Share on other sites

δέσποινα εσύ σε αυτά απαντάς; μέχρι που φτάνει ο καυγάς; τα παιδιά σου πως είναι; ποιά η σχέση με τον πατέρα; η συμπεριφορά του προς αυτά; η απομόνωση και το χρήμα του δίνουν την 'δύναμη' πάνω σου. δεν σε αγαπάει αυτός ο άνθρωπος. ένας σαδιστής είναι που δεν μπορεί να βρει αλλού την ικανοποίηση ότι 'μετράει'. μ'άρέσει που ρωτάς αν είναι πιο επώδυνο το διαζύγιο.. θα σου επαναλάβω να δράσεις άμεσα και όχι από 'δευτέρα'! και μη νομίζεις ότι επειδή σε απομόνωσε δεν έχεις ανθρώπους από το παρελθόν που σε νοιάζονται και σε σκέφτονται! είτε από το οικογενειακό περιβάλλον είτε από το φιλικό! ψάξε να τους βρεις!

 

απαντώ με την σειρά στα ερωτήματά σου

 

όχι δεν ΄του απαντάω, είναι αυτός που κρατάει οικονομικά την οικογένεια, έχει καλή ακίνητη περιουσία... αλλά είναι δική του ....

 

καυγάς δεν υπάρχει, απλά βρίζει κατηγορεί, λέει οτι λέει μέχρι να του περάσουν τα νεύρα του...και εγώ απλά τον ακούω.... για να μην τον νευριάσω πρισσότερο....

 

στα παιδιά τους λέει και τα έχει πείσει με τον τρόπο του οτι είναι ο υπέροχος μπαμπας , οτι δεν θα βρούν καλύτερο μπαμπα και οτι όλοι οι υπόλοιποι γονείς είναι άχρηστοι και δεν ενδιαφέρονται για τα παιδιά τους....

 

και η συμπεριφορά του προς τα παιδιά είναι .... αν συμφωνούν τα παιδιά με τον μπαμπά, όλα ειναι υπέροχα... αν διαφωνήσουν σε κάτι που λέει ο μπαμπας τους ή με κάτι που θέλει ο μπαμπας τους , θα τα βρίσει και τα παιδιά και θα τους δείξει με λόγια, την δύναμη που έχει ως προς το οικονομικό ....

 

 

 

 

 

osin

σουπερμαρκετ μόνη μου δεν πάω, έχει καθιερώσει τα τελευταία δυο χρόνια να ήμαστε μαζί παντού....

 

έστειλα πριν απο ένα μήνα, e-mail στην γενικη γραμματεια ισοτητας , όπου τους ενημέρωσα αναλυτικά για την συμπεριφορά του , αλλά μου απάντησαν οτι πρέπει να πάω απο τα γραφεία τους για οτιδήποτε, δεν δίνουν συμβουλές - πληροφορίες μέσω e-mail

 

 

άρα όπως το βλέπω αυτό που πρέπει να κάνω είναι να μαζέψω δυνάμεις και να αρχίσω να μιλάω σε γνωστούς, συγγενείς και φυσικά επίσκψη σε δικηγόρο....όλα αυτά όμως μέχρι να αρχίσουν τα σχολεία... που θα έχω λίγο ελεύθερο χρόνο τα πρωινά....δεν γίνεται διαφορετικά....κάθε απόδραση θέλει τον χρόνο της και τον σωστό σχεδιασμό της... δεν γίνεται να κάνεις λάθη σε μια απόδραση, σωστα;

Link to comment
Share on other sites

..."απόδραση", είναι σοκαριστικό να το βλέπεις έτσι, αλλά να μου πεις, έτσι είναι.

Κοίτα, η γενική γραμματεία ισότητας δεν είναι κατάλληλη για τέτοια θέματα (τα αντανακλαστικά της εστιάζονται στην πασχαλινή διαφήμιση της Άντζελας Δημητρίου για γνωστή αλυσίδα καταστημάτων παιχνιδιών...-άσε με τώρα!!!). Αυτοί επικεντρώνονται σε έρευνες, κλπ, κλπ...

Στο site που σου γράψαμε πιο πριν, πέραν του ότι έχει live chat, έχει και emails από πολλούς φορείς. Στείλε σε όλους και ανάφερέ τους ότι δε μπορείς να φύγεις να πας στα γραφεία τους!

Μη σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν έχεις διεξόδους αυτός ο "άνθρωπος".

Καλή δύναμη (που την έχεις, βλέπω)!!! Σώσε τον εαυτό σου και τα παιδιά σου!

Link to comment
Share on other sites

Δεσποινα σωστα το σκεφτεσαι. Θελει πολυ προσοχη και καλο σχεδιασμο απο πριν. Κανε λιγη υπομονη ακομα , εως τον Σεπτεμβριο- τοσα χρονια εκανες - και απευθυνσου πρωτα σε δικηγορο ωστε να σε κατευθυνει σωστα για να μην κανεις σπασμωδικες κινησεις και αναγκαστεις να γυρισεις παλι πισω. Και οπως καταλαβαινεις τοτε θα εχεις να αντιμετωπισεις χειροτερη συμπεριφορα.

 

Η γνωμη μου ειναι φιλους μην ανακατευεις καθολου.

Μονο γονεις ή αδερφια και αυτους με μεγαλη επιφυλαξη. Εαν εισαι σιγουρη οτι θα σε στηριξουν . Εαν ομως εχεις την παραμικρη υποψια οτι θα μπουν εμποδιο στην αποφαση σου για διαζυγιο , μην τους μπλεκεις.

 

Κατα καιρους ακουμε στην τηλεοραση για οργανισμους , σωματεια που αναλαμβανουν κακοποιημενες γυναικες. Ισως εκει μπορουν να σε βοηθησουν, αλλα για αυτα θα σε ενημερωσει καταλληλα δικηγορος.

 

 

Η λεκτικη κακοποιηση πολλες φορες ειναι χειροτερη απο την σωματικη.

Τα λογια σημαδευουν την ψυχη των παιδων. Και αυτα που ακουτε ειναι πολυ βαρια.

 

Σκεψου αυτο το διαστημα , μεχρι να απευθυνθεις σε δικηγορο, τη ζωη σου μετα το διαζυγιο. Πως θα την οργανωσεις. Και να εισαι σιγουρη για την αποφαση σου . Προσεχε μην κανεις πισωγυρισματα.

 

Κανε ονειρα για μια καλυτερη ζωη! Κανενας ανθρωπος δεν αξιζει τετοια συμπεριφορα.

Link to comment
Share on other sites

osin θα επικοινωνησω και με τους υπόλοιπους φορείς που υπάρχουν στο site που έχετε γράψει, σας ευχαριστώ

 

summer white δεν γράφω κάπου για φίλους... δεν έχουμε φίλους.... κάνω την σκέψη να μιλήσω σε γειτονικά πρόσωπα, που με γνωρίζουν απο τότε που γεννήθηκα και δεν έχουν επαφές με τον άντρα μου εκτός απο μια καλημέρα αν συναντηθούν στο δρόμο

 

όσον αφορά τους γονείς μου... δεν έχω υποστήριξη.. και δεν θα έχω... κάποια στιγμή που είχα μιλήσει με την μαμα μου, μου είπε πολύ απλά να μην κάνω τίποτα και οτι τα παιδιά πρέπει να μεγαλώσουν μαζί και με τον μπαμπα τους για να μεγαλώσουν σωστά... άρα την υποστήριξη απο τους γονείς μου δεν την υπολογίζω...παρόλο που με τους γονείς μου μένουμε στο ίδιο κτίριο, στο ισόγειο μένουν οι γονείς μου και στον πρώτο όροφο μένουμε εμείς...αδέρφια δεν έχω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσι μου στην ίδια ακριβώς κατάσταση βρίσκεται και μια γνωστή μου, είναι πολύ δύσκολο, μα πάρα πολύ δύσκολο να αντιδράσεις. Ακουσε, αν μπορείς να τηλεφωνήσεις στο 15900 θα σε βοηθήσουν αρκετά, θα σε καθοδηγήσουν, αν θες και ανώνυμα, είναι το κέντρο βοήθειας για την ενδοοικογενειακή βία.

Θα χρειαστεί να κυρήξεις εναν μικρό πόλεμο - θα ετοιμαστείς για πολλές μα πολλές μάχες, όπως τα περιγράφεις τα πράγματα... θα ακούσεις ψέμματα, απειλές, βία.. όμως αξίζει τον κόπο να αντιδράσεις.

Τώρα σου φαίνεται βουνό αλλά θα δεις, θα βγεις νικήτρια. και πάνω απ' όλα θα προστατέψεις τα παιδιά.

Ασε που έχω συναντήσει τέτοιους ανθρώπους - τελικά δεν είναι τόσο αδίστακτοι όσο φαίνονται, δεν γίνεται και δεν μπορούν να σε ακουμπήσουν. Συνήθως υπάρχει ένα κυνηγητό αλλά στο τέλος σταματούν, δεν μπορει κανείς να ζήσει αναγκαστικά με έναν άλλο άνθρωπο και ευτυχώς αυτό το συνηδειτοποιούν σχετικά σύντομα.

Καλή τύχη, σχεδίασε το καλά, κοίτα όλες τις λεπτομέρειες και εύχομαι προσωπικά σύντομα και χωρίς πολλές προστριβές να σας αφήσει ήσυχες.

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ από αυτή τη γραμμή θα σου διαθέσουν ΚΑΙ δικηγόρο, και στέγη για κάποιο διάστημα αν θες για εσένα και τα παιδιά αλλά και ψυχολογική υποστήριξη και τρόπους γενικά να αντιδράσεις και να ορθοποδήσεις. Δεν έχεις κάτι να χάσεις, κάνε ένα τηλεφώνημα κάποια στιγμή που θα μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ κρίμα που Δεν εχεις τη βοήθεια των γονιών σου (από τη δική τους πλευρά εννοώ) Αλλα Δεν πειραζει,Γιατι Δεν είναι οι μόνοι που μπορούν να σε βοηθήσουν. Οπως ειδες εχεις κάποιες εναλλακτικές.

Κ κάτι τελευταίο που ηθελα να σου πω είναι ότι ολο αυτό που περνάς μπορεί να έχει στην οποιαδήποτε από εμας. Ουτε άχρηστη εισαι ούτε ηλίθια ούτε αδύναμη. Απλως εμπλεξες σε μια άσχημα κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ για όλα, για τις συμβουλές σας και για τα site που έχετε γράψει, έχω ήδη στείλει δυο e-mail και περιμένω να μου απαντήσουν... και θα προσπαθήσω όσο μπορώ , αυτό που θα ακολουθήσει, να περάσει όσο πιο ανώδυνα γίνεται στα παιδιά, το ξέρω οτι δεν γίνεται να περάσει ανώδυνα, αλλά απο την δική μου πλευρά θα το προσπαθήσω

Link to comment
Share on other sites

άλλη μια ερώτηση έχω να σας κάνω:

στα παιδιά πότε να μιλήσω για το οτι απο κάποια στιγμή και μετά δεν θα μένει μαζί μας ο μπαμπάς; είναι καλύτερο να αρχίσω απο τώρα να τις προετοιμάζω γι'αυτό το θέμα ή θα ήταν καλύτερο να το αφήσω λίγες μέρες πρίν το τελικό βήμα;

 

η μεγάλη η κόρη μου που είναι δέκα χρονών, έχει ήδη αρχίσει να αποφεύγει να είναι μαζί με τον μπαμπά της ... ενώ πριν απο μία εβδομάδα καθόταν και βλέπαμε μαζί ταινίες , τώρα όποτε καθόμαστε να δούμε ταινία, κάθεται στον υπολογιστή και παίζει παιχνίδια, προσπαθεί όσο μπορεί να τον αποφεύγει και ειδικά σήμερα απο την ώρα που ξύπνησε , πέρασαν τέσσερις ώρες μέχρι να βγεί απο το δωμάτιο της και να πεί καλημέρα στον μπαμπά , μαζί μου είχε μιλήσει αλλά τον μπαμπά της τον απέφυγε για αρκετή ώρα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Η γνωμη μου ειναι να μην πεις τιποτα στα παιδια. Μπορει κατι να τους ξεφυγει. Ειναι πολυ μικρα για να καταλαβουν την σημασια του να μεινει κατι κρυφο. Κανε τις απαραιτητες κινησεις μονη σου και μετα οταν δρομολογηθει δινεις και τις απαραιτητες εξηγησεις. Καλη δυναμη σου ευχομαι και να θυμασαι οτι αυτο που ζειτε δεν σας αξιζει. Αλλαξε το!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την maiden 1 μόνο και μόνο επειδή είναι ιδιάζουσα η περίπτωση σου και θες να κρατήσεις τις κινήσεις σου κρυφές. Σε κάθε άλλη περίπτωση τα παιδιά πρέπει να είναι προετοιμασμένα από πριν.

Link to comment
Share on other sites

αυτήν την ανησυχία έχω και εγώ, μην τους ξεφύγει κάτι ,

 

απο την μια καταλαβαίνουν οτι δεν είναι σωστό αυτό που ζούν, απο την άλλη όμως δεν θα μπορέσουν να κρατήσουν κάτι κρυφό, είναι μικρές όπως είπατε και εσείς, για να καταλάβουν πόσο σημαντικό είναι να κρατήσουν κάτι κρυφό

 

και πάλι σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας

Link to comment
Share on other sites

Δεσποινα1978, αν και δικηγόρος, δεν μπορώ δυστυχώς να σε βοηθήσω σε αυτά που ρωτάς καθώς δεν ασχολούμαι με τέτοιο αντικείμενο αλλά για την δική σου προστασία και το για το καλό σου, μέχρι να κάνεις ό,τι είναι να κάνεις μην ξαναγράψεις για το θέμα αυτό στο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

.....έχω συγκλονηστεί τόσο πολύ.....αν εισουν δίπλα μου θα σ έκανα μια τεράστια αγκαλιά και θα σ άφηνα να έκλαιγες μέχρι να ήταν αυτό το τελευταίο σου πονεμένο κλάμα. Κοριτσάκι μου γλυκό τι περνάς..... για αυτό τον ΄΄ανθρωπο΄΄ δεν θα πω κουβέντα , έχει ο καιρός γυρίσματα αυτό μονο θα πω... αλλα για τους ΄΄γονείς΄΄ σου ...... εισαι τόσο μόνη σου, τόσο φοβισμένη. Οικονομικά πως θα ανταπεξέλθεις; θα ψάξεις για δουλειά τι θα κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...