Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λαπαροσκόπηση: που κάνατε;


Recommended Posts

Αγαπητές φίλες, γεια σας!

 

Έχω μία υπόνοια ότι μπορεί να έχω ενδομητρίωση (μου το είχε πει ένας γυναικολόγος αλλά επειδή ήθελε να με βάλει στο χειρουργείο την άλλη μέρα που λέει ο λόγος, πήγα και είδα και έναν άλλον ο οποίος μου είπε ότι δεν έχω τίποτα οπότε το άφησα). Έχω λοιπόν αρκετά συμπτώματα συν ότι έχω κάνει τρεις εξωσωματικές χωρίς παράγοντα υπογονιμότητας (αλλά για πρόληψη μεσογειακής αναιμίας) και ενώ είχα εμφύτευση δεν προχωρούσαν (βιοχημικές). Έχω λοιπόν μπει σε αυτό τον προβληματισμό και αναρωτιέμαι αν πάω κάπου που να είναι αυτό. Ποιος θεωρείται καλός στις λαπαροσκοπήσεις; Εσείς τι εμπειρίες έχετε από το θέμα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Για σου indyla υποβληθηκα σε λαπαροσκοπηση την Τετάρτη στο Ιασω για ενδομητριωση σαν διαδικασία δεν μπορώ να πω ότι ήταν και το πιο τρομερό πράγμα την επόμενη ήμουν λες και δεν είχα τίποτα μόνο που δεν μπορούσα να σκύβω. Και εγώ ός παράγοντας υπογονιμοτητας μπήκα στο χειρουργείο και οι δείκτες είχαν βγει αρνητικοί.

Link to comment
Share on other sites

Να την κανεις κοριτσάκι μου. Και εγω λόγω των αποτυχημένων εξωσωματικών την εκανα. Ήμουν γεμάτη συμφησεις και αυτό δεν φαινόταν σε υπερήχους. Εγω την εκανα στην Κύπρο και είμαι πολυ ευχαριστημένη!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητές φίλες, γεια σας!

 

Έχω μία υπόνοια ότι μπορεί να έχω ενδομητρίωση (μου το είχε πει ένας γυναικολόγος αλλά επειδή ήθελε να με βάλει στο χειρουργείο την άλλη μέρα που λέει ο λόγος, πήγα και είδα και έναν άλλον ο οποίος μου είπε ότι δεν έχω τίποτα οπότε το άφησα). Έχω λοιπόν αρκετά συμπτώματα συν ότι έχω κάνει τρεις εξωσωματικές χωρίς παράγοντα υπογονιμότητας (αλλά για πρόληψη μεσογειακής αναιμίας) και ενώ είχα εμφύτευση δεν προχωρούσαν (βιοχημικές). Έχω λοιπόν μπει σε αυτό τον προβληματισμό και αναρωτιέμαι αν πάω κάπου που να είναι αυτό. Ποιος θεωρείται καλός στις λαπαροσκοπήσεις; Εσείς τι εμπειρίες έχετε από το θέμα;

 

Καλημέρα Indyla! Πολλοί γιατροί ειδικευμένοι στη λαπαροσκοπική χειρουργική μπορούν να φέρουν εις πέρας μία τέτοια επέμβαση. Προσωπικά, την έκανα πέρυσι τον Ιούλιο με τον Κων/νο Αλεξανδρόπουλο, τον πρόεδρο του μαιευτηρίου ΓΑΙΑ. Έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη. Θεωρείται πολύ καλός χειρουργός. Επίσης αν, χρειαστεί στο μέλλον να ξανα κανω λαπαροσκόπηση, θα εμπιστευόμουν με κλειστά μάτια και τον εξωσωματικό μου, τον Αθανασίου, ο οποίος εχει ειδικευτεί στην ενδοσκοπική σε Γαλλία και Έλβετία.

 

Αν όντως έχεις ενδομητρίωση, πράγματι επηρεάζεται η εμφυτευση. Καλή επιτυχια γλυκιά μου!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει εξέταση αίματος ca125 δείχνει αν υπάρχει ενδομητριωση αν είναι αυξημένη οι δείκτες από τα φυσιολογικά τότε υπάρχει

Μετά από πολλές εξωσωματικες και 3 ατυχές κύησης έκανα την εξέταση ca125 και έδειξε ότι έχω ενδομητριωση η οποία είναι εμπόδιο για την συλληψη.

Έκανα την λαπαροσκοπηση το Νοέμβριο του 2015 στο γένεσις ο Παντος, μου αφαιρεσαν μια εστία ενδομητριωσης και για δύο μήνες μου έδωσαν σε συγκεκριμενω κύκλο δύο ενέσεις elytiran για να θεραπευτεί το σημείο για να μην ξαναπαρουσιαστη.

Mετά το χειρουργείο έκανα προσπάθεια και πέτυχε!

 

Σου εύχομαι τα καλύτερα!!!!!

bsglp2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μου γλυκά, σας ευχαριστώ πολύ!

 

Caramelaki, να έχεις μία υπέροχη εγκυμοσύνη! "Θαυματοποιός" ο Πάντος. Έχω φυσιολογική Ca αλλά λένε ότι δεν είναι απόλυτη ένδειξη αυτό για το αν έχεις ή όχι. Έχω αρκετές ενδείξεις αλλά καμία απόδειξη μια που δεν υπάρχει σίγουρη απόδειξη αν δεν μπει μέσα η κάμερα της λαπαροσκόπησης. Το γνωρίζω ότι ο Πάντος το κοιτάζει πάντα αυτό και ίσως να έχει δίκιο.

Άλλοι γιατροί από την άλλη σου λένε "όχι χειρουργείο χωρίς σοβαρό ρόλο" μια που οι έρευνες είναι κάπως αντικρουόμενες για το κατά πόσο βελτιώνονται τα ποσοστά επιτυχίας μετά από χειρουργείο για ενδομητρίωση. Πρέπει να το συζητήσω με τον γιατρό πάντως γιατί και τα ΝΚ μου είναι αυξημένα που αποτελούν επίσης ένδειξη για ενδομητρίωση...:roll:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι αυτή την εξέταση αίματος που λέτε δεν την έκανα ποτέ...και τις 2 φορές που εντοπίσαμε ενδομητρίωση φάνηκε στον απλό υπέρηχο...εγώ θα σου έλεγα να κάνεις μια έρευνα αγοράς, να επισκεφτείς 2-3 γιατρούς και να αποφασίσεις μόνη σου...κ ξέρεις γιατί; διότι πχ. εγώ θα σου πω το όνομα ενός γιατρού, μια άλλη κοπέλα το όνομα ενός άλλου κ άκρη δε θα βγαλεις

...εμείς δε που προχωρήσαμε σε χειρουργείο και καπάκι πετύχαμε εγκυμοσύνη με εξωσωματική δε θα είμαστε αντικειμενικές...πιστεύω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω...καλοί γιατροί υπάρχουν, ψάξε κ βρες τους κ διάλεξε μόνη σου με ποιον θα συνεχίσεις...παντως προσωπικα θεωρω οτι καλα κανεις κ το ψαχνεις διοτι πολυ πιθανον(αν φυσικα εχουν ελεγχει ολα τα υπολοιπα πχ. θρομβοφιλία, καρυότυπος, ζάχαρο,θυρεοειδής, σπερμοδαγραμμα κλπ) αυτος να ειναι κ ο λογος που δεν προχωρουν οι κυήσεις...ευχομαι συντομα να βρεις την ακρη του νηματος που θα σε φερει πιο κοντα στο ονειρο...καλη συνεχεια...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, Sunrise.

Το ότι θα αποφασίσω μόνη μου είναι αυτονόητο. Αλλά από κάπου πρέπει να ξεκινήσει κανείς και το forum είναι ένα πολύτιμο "εργαλείο" μια που ακούς τις εμπειρίες και τις γνώμες πολλών γυναικών που βρίσκονται στην ίδια ή σε παρόμοια θέση μ᾽ εσένα. Οπότε αυτά που μου γράφετε είναι πολύ χρήσιμα. Σε ό,τι αφορά τους γιατρούς τώρα, το έχουμε γράψει και "ματαξαναγράψει" :) ότι σε μεγάλο βαθμό είναι υποκειμενικό το θέμα και δεν ξέρεις τι "κλικ" θα σου κάνει ένας γιατρός αν δεν τον επισκεφθείς. Όταν όμως ακούς για χειρουργεία που τα ακολούθησαν επιτυχημένες προσπάθειες εξωσωματικής, αυτό είναι ένα σημαντικό δεδομένο που αξίζει να λάβεις υπόψιν σου αναζητώντας έναν γιατρό και μία λύση στο πρόβλημά σου.

Σ᾽ ευχαριστώ κι εσένα για την συμμετοχή στην κουβέντα!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε μένα οι δείκτες ήταν φυσιολογικόί το μόνο συμπτώμα ήταν τα καφέ πριν αδιαθετισω και οι περισσότεροι γιατροί λένε ότι δεν είναι αξιόπιστη εξέταση

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, Sunrise.

Το ότι θα αποφασίσω μόνη μου είναι αυτονόητο. Αλλά από κάπου πρέπει να ξεκινήσει κανείς και το forum είναι ένα πολύτιμο "εργαλείο" μια που ακούς τις εμπειρίες και τις γνώμες πολλών γυναικών που βρίσκονται στην ίδια ή σε παρόμοια θέση μ᾽ εσένα. Οπότε αυτά που μου γράφετε είναι πολύ χρήσιμα. Σε ό,τι αφορά τους γιατρούς τώρα, το έχουμε γράψει και "ματαξαναγράψει" :) ότι σε μεγάλο βαθμό είναι υποκειμενικό το θέμα και δεν ξέρεις τι "κλικ" θα σου κάνει ένας γιατρός αν δεν τον επισκεφθείς. Όταν όμως ακούς για χειρουργεία που τα ακολούθησαν επιτυχημένες προσπάθειες εξωσωματικής, αυτό είναι ένα σημαντικό δεδομένο που αξίζει να λάβεις υπόψιν σου αναζητώντας έναν γιατρό και μία λύση στο πρόβλημά σου.

Σ᾽ ευχαριστώ κι εσένα για την συμμετοχή στην κουβέντα!

 

Συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα είπες...Τότε λοιπόν να προσθέσεις κ εμένα στη λίστα των επιτυχημένων...αν το επιθυμείς μπορώ να σου στείλω πμ...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια.

Μπαίνω κι εγώ στην παρέα σας, έκανα την περασμένη εβδομάδα την εξέταση ca125 και βγήκε πάρα πολύ ανεβασμένη 33.5. Σήμερα θα μιλήσω με το γιατρό να δω τι θα μου πει.

Πάντως, από όσα διάβασα στο Ίντερνετ, αγχώθηκα αρκετά, κυρίως γιατί κάπου αναφέρουν ότι είναι επικίνδυνο να μειωθούν κι άλλο τα αποθέματα ωαρίων.. Έχετε ακούσει κάτι σχετικό??

mHAbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.

Μπαίνω κι εγώ στην παρέα σας, έκανα την περασμένη εβδομάδα την εξέταση ca125 και βγήκε πάρα πολύ ανεβασμένη 33.5. Σήμερα θα μιλήσω με το γιατρό να δω τι θα μου πει.

Πάντως, από όσα διάβασα στο Ίντερνετ, αγχώθηκα αρκετά, κυρίως γιατί κάπου αναφέρουν ότι είναι επικίνδυνο να μειωθούν κι άλλο τα αποθέματα ωαρίων.. Έχετε ακούσει κάτι σχετικό??

Αν υπάρχει ενδομητριωση είναι εμπόδιο για σύλληψη,αλλά δεν γνωρίζω αν επηρεάζει τα αποθεματα ωαρίων αλλά δεν νομίζω γιατί είχα και εγώ ενδομητριωση αλλά από αποθέμα ωαρίων δεν είχα πρόβλημα.

bsglp2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.

Μπαίνω κι εγώ στην παρέα σας, έκανα την περασμένη εβδομάδα την εξέταση ca125 και βγήκε πάρα πολύ ανεβασμένη 33.5. Σήμερα θα μιλήσω με το γιατρό να δω τι θα μου πει.

Πάντως, από όσα διάβασα στο Ίντερνετ, αγχώθηκα αρκετά, κυρίως γιατί κάπου αναφέρουν ότι είναι επικίνδυνο να μειωθούν κι άλλο τα αποθέματα ωαρίων.. Έχετε ακούσει κάτι σχετικό??

 

Όταν υπάρχει η ενδομητριωση πάνω στις ωοθήκες ο γιατρός τις {ξύνει } για να τις καθαρίσει. Με αυτην την λογική η ωοθηκη δεν ειναι πλέον τόσο λειτουργική και μειώνεται ο αριθμός των ωαρίων που μπορει να παράξει. Να μας ενημερώσεις τι σου ειπε ο γιατρός σου.

Link to comment
Share on other sites

Όταν υπάρχει η ενδομητριωση πάνω στις ωοθήκες ο γιατρός τις {ξύνει } για να τις καθαρίσει. Με αυτην την λογική η ωοθηκη δεν ειναι πλέον τόσο λειτουργική και μειώνεται ο αριθμός των ωαρίων που μπορει να παράξει. Να μας ενημερώσεις τι σου ειπε ο γιατρός σου.

 

Καλημέρα!

 

Με την κοινή λογική μου σκέφτομαι ότι αυτός ο κίνδυνος θα υπάρχει κυρίως όταν οι εστίες εντοπίζονται στις ωοθήκες. Επίσης αυτός προφανώς θα είναι ο κύριος λόγος που πολλοί γιατροί είναι αρνητικοί στο χειρουργείο πριν την εξωσωματική αν δεν είναι εκτεταμένη η ενδομητρίωση αλλά είναι ήπιου με μέτριου βαθμού...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Με την κοινή λογική μου σκέφτομαι ότι αυτός ο κίνδυνος θα υπάρχει κυρίως όταν οι εστίες εντοπίζονται στις ωοθήκες. Επίσης αυτός προφανώς θα είναι ο κύριος λόγος που πολλοί γιατροί είναι αρνητικοί στο χειρουργείο πριν την εξωσωματική αν δεν είναι εκτεταμένη η ενδομητρίωση αλλά είναι ήπιου με μέτριου βαθμού...

 

Γεια σας κοριτσια.

Indyla πολύ σωστά τα λες.

λοιπον εγω εκανα λαπαροσκόπηση στο Μητερα.

ο λογος ηταν η ca125. ηταν πανω απο 100. ηξερα οτι εχω ενδομητριώση αλλα το νούμερο ηταν τεραστιο. τελικα η εικονα που μου εδωσε η λαπαροσκοπηση δεν συμβάδιζε με την τιμή της Ca125, δηλαδη δεν ειχα εκτεταμένη ή βαριας μορφης ενδομητρίωση. ειχα ομως εστία στην αριστερη ωοθηκη, η οποια χρειαστηκε να καυτηριαστει, κ το αποτελεσμα ήταν μειωση του αποθεματος ωαρίων.

η γνωμη μου ειναι να προχωραμε σε εξωσωματικη χωρίς χειρουργείο κ αν δεν πετυχει τοτε ναι, κανουμε λαπαροσκόπηση.

εγω αν γυρναγα τον χρονο πισω δεν θα εκανα λαπαροσκόπηση. ηταν χαμένος χρόνος κ χρήμα αφου το αποτελεσμα ήταν να χασω κι αλλα ωαρια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσια.

Indyla πολύ σωστά τα λες.

λοιπον εγω εκανα λαπαροσκόπηση στο Μητερα.

ο λογος ηταν η ca125. ηταν πανω απο 100. ηξερα οτι εχω ενδομητριώση αλλα το νούμερο ηταν τεραστιο. τελικα η εικονα που μου εδωσε η λαπαροσκοπηση δεν συμβάδιζε με την τιμή της Ca125, δηλαδη δεν ειχα εκτεταμένη ή βαριας μορφης ενδομητρίωση. ειχα ομως εστία στην αριστερη ωοθηκη, η οποια χρειαστηκε να καυτηριαστει, κ το αποτελεσμα ήταν μειωση του αποθεματος ωαρίων.

η γνωμη μου ειναι να προχωραμε σε εξωσωματικη χωρίς χειρουργείο κ αν δεν πετυχει τοτε ναι, κανουμε λαπαροσκόπηση.

εγω αν γυρναγα τον χρονο πισω δεν θα εκανα λαπαροσκόπηση. ηταν χαμένος χρόνος κ χρήμα αφου το αποτελεσμα ήταν να χασω κι αλλα ωαρια.

 

 

Κορίτσι καταλαβαίνω πως νιωθεις αλλά επέτρεψέ μου να διαφωνήσω...κατά τη δική μου γνώμη όταν καποιος γνωριζει οτι εχει ενδομητριωση και προχωραει σε ivf ειναι σα να παιρνει φορα και να χτυπαει μετα στον τοιχο...δλδ εσυ προτιμας να φορτωσεις τον οργανισμο σου δις(τουλάχιστον) με τις παλιοορμόνες; γιατί αυτό γράφεις...

βεβαια, καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη κ μπορει σε καποιες περιπτωσεις ηπιας μορφης της νοσου, να αρκει κ μονον η θεραπεια, αλλα δυστυχως στην πλειοψηφια των περιπτωσεων το χειρουργειο θεωρω οτι ειναι αναποφευκτο αλλα αναγκαιο παρα τις οποιες απωλειες...εσυ σε τι φαση βρισκεσαι αν επιτρεπεται;

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω κρύσταλλια μου νομίζω με ca125 100, δεν θα ηταν λογικό να κανεις προσπαθεια χωρίς χειρουργείο πρώτα.

Τελικά αυτή η τιμή που αποδόθηκε? είπαμε ειναι απλά ένας δείκτης, αλλα τι σου έδειχνε εσένα?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητές φίλες, γεια σας!

 

Έχω μία υπόνοια ότι μπορεί να έχω ενδομητρίωση (μου το είχε πει ένας γυναικολόγος αλλά επειδή ήθελε να με βάλει στο χειρουργείο την άλλη μέρα που λέει ο λόγος, πήγα και είδα και έναν άλλον ο οποίος μου είπε ότι δεν έχω τίποτα οπότε το άφησα). Έχω λοιπόν αρκετά συμπτώματα συν ότι έχω κάνει τρεις εξωσωματικές χωρίς παράγοντα υπογονιμότητας (αλλά για πρόληψη μεσογειακής αναιμίας) και ενώ είχα εμφύτευση δεν προχωρούσαν (βιοχημικές). Έχω λοιπόν μπει σε αυτό τον προβληματισμό και αναρωτιέμαι αν πάω κάπου που να είναι αυτό. Ποιος θεωρείται καλός στις λαπαροσκοπήσεις; Εσείς τι εμπειρίες έχετε από το θέμα;

 

Καλησπερα Indyla,

εγω δεν αντιμετωπιζω προβλημα ενδομητριωσησ αλλα πριν 3 χρονια εκανα αφαιρεση ινομυωματοσ 6 εκατοστων λαπαροσκοπικα.

την επεμβαση την εκανα στην θεσ/νικη στον γκριμπιζη γρηγοριο. ειναι κορυφη στισ λαπαροσκοπησεισ και στην ενδομητριωση.βεβαια εισαι στην αθηνα, αλλα ειπα να σου γραψω γιατι ειδα οτι ψαχνεισ γενικα...καλη επιτυχια σου ευχομαι..

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, πέσατε να την "φάτε" την Κρυσταλία! :-D

 

Λοιπόν είχα κουβέντα με τον γιατρό μου σήμερα και δεν το θέλει το χειρουργείο. Ούτε ο προηγούμενος το ήθελε. Αυτό που λέει η Κρυσταλία είναι σωστό γιατί συνάδει με την πιο σύγχρονη "τάση" στην εξωσωματική διεθνώς να μην την πειράζουν την ενδομητρίωση. Τώρα για να δούμε ποια από τις δύο τάσεις είναι η πιο σωστή, θα πρέπει να κάνουμε γκάλοπ στο forum για να βγάλουμε στατιστικές σχετικά με την αύξηση των ποσοστών επιτυχίας μετά το χειρουργείο. Πάντως, εγώ που διαβάζω την διεθνή βιβλιογραφία, όντως τα αποτελέσματα είναι αμφιλεγόμενα.

Τελικό συμπέρασμα, να κάνει η κάθε κοπέλα αυτό που προτείνει ο γιατρός τον οποίο εμπιστεύεται. Και αν δεν είναι απόλυτα σίγουρη, ας παίρνει και δεύτερη γνώμη.

 

Anna ana, σ' ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία.

 

Σας φιλώ!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πάνω σ αυτό που λες indyla, φαντάζομαι οτι θα υπάρχουν κριτήρια για να σε βάλει ένας γιατρός στο χειρουργείο. Πχ μια γυναίκα με πολυ χαμηλή αμυ φαντάζομαι αν χειρουργηθεί ρισκάρει να χάσει όλο της το απόθεμα.

Απο την άλλη πλευρά ο γιατρός που με χειρούργησε ξεκίνησε με το θα μπω να σε δω και θα βγω. Άλλο κεφάλαιο μετα τι βρήκε και τι έκανε.

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας μέρα!

 

Ναι, σίγουρα θα υπάρχουν κριτήρια, άλλωστε η ενδομητρίωση "σταδιοποιείται" σε Ι, ΙΙ, ΙΙΙ και ΙV (από ελάχιστη έως βαριά) αλλά σίγουρα έχει να κάνει και με τον γιατρό (είναι εξωσωματικός; γιατί έχεις πάει σε αυτόν; ). Αν για παράδειγμα μία γυναίκα έχει χρόνιο πυελικό άλγος ή υπογονιμότητα (χωρίς να θέλει να υποβληθεί σε εξωσωματική) λόγω της ενδομητρίωσης εκεί μπορεί ο γιατρός να πει "πάμε να την αφαιρέσουμε". Τους γιατρούς της εξωσωματικής όμως στην πλειοψηφία τους δεν τους νοιάζει και τόσο γιατί σου λέει "εγώ θα παρακάμψω το πρόβλημα της υπογονιμότητας (δηλαδή της δυσκολίας στη σύλληψη) αφού θα σου κάνω εξωσωματική". Οπότε συνήθως δεν την πειράζουν. Άλλωστε λένε ότι η καλύτερη θεραπεία για την ενδομητρίωση είναι η εγκυμοσύνη! Αρκεί να την πετύχεις βέβαια! :-D

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, πέσατε να την "φάτε" την Κρυσταλία! :-D

 

Λοιπόν είχα κουβέντα με τον γιατρό μου σήμερα και δεν το θέλει το χειρουργείο. Ούτε ο προηγούμενος το ήθελε. Αυτό που λέει η Κρυσταλία είναι σωστό γιατί συνάδει με την πιο σύγχρονη "τάση" στην εξωσωματική διεθνώς να μην την πειράζουν την ενδομητρίωση. Τώρα για να δούμε ποια από τις δύο τάσεις είναι η πιο σωστή, θα πρέπει να κάνουμε γκάλοπ στο forum για να βγάλουμε στατιστικές σχετικά με την αύξηση των ποσοστών επιτυχίας μετά το χειρουργείο. Πάντως, εγώ που διαβάζω την διεθνή βιβλιογραφία, όντως τα αποτελέσματα είναι αμφιλεγόμενα.

Τελικό συμπέρασμα, να κάνει η κάθε κοπέλα αυτό που προτείνει ο γιατρός τον οποίο εμπιστεύεται. Και αν δεν είναι απόλυτα σίγουρη, ας παίρνει και δεύτερη γνώμη.

 

Anna ana, σ' ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία.

 

Σας φιλώ!

 

Επιβεβαιώνω και γω Κρυσταλία.

Όντως η πιο σύγχρονη στάση απέναντι στο χειρουργείο της λαπαροσκόπησης είναι ''πρώτα εξωσωματική''.

Και γω έχω σκεφτεί ότι μπορεί να έχω αλλά κανενας γιατρός δε μου το πρότεινε χωρίς τις συγκεκριμένες ενδείξεις.

Και η γιατρός που είχα χρόνια μου έλεγε ότι μπορείς να μείνεις έγκυος με ενδομητρίωση,αρκεί να μην έχεις κύστες στις ωοθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας μέρα!

 

Ναι, σίγουρα θα υπάρχουν κριτήρια, άλλωστε η ενδομητρίωση "σταδιοποιείται" σε Ι, ΙΙ, ΙΙΙ και ΙV (από ελάχιστη έως βαριά) αλλά σίγουρα έχει να κάνει και με τον γιατρό (είναι εξωσωματικός; γιατί έχεις πάει σε αυτόν; ). Αν για παράδειγμα μία γυναίκα έχει χρόνιο πυελικό άλγος ή υπογονιμότητα (χωρίς να θέλει να υποβληθεί σε εξωσωματική) λόγω της ενδομητρίωσης εκεί μπορεί ο γιατρός να πει "πάμε να την αφαιρέσουμε". Τους γιατρούς της εξωσωματικής όμως στην πλειοψηφία τους δεν τους νοιάζει και τόσο γιατί σου λέει "εγώ θα παρακάμψω το πρόβλημα της υπογονιμότητας (δηλαδή της δυσκολίας στη σύλληψη) αφού θα σου κάνω εξωσωματική". Οπότε συνήθως δεν την πειράζουν. Άλλωστε λένε ότι η καλύτερη θεραπεία για την ενδομητρίωση είναι η εγκυμοσύνη! Αρκεί να την πετύχεις βέβαια! :-D

 

Ετσι ακριβώς κορίτσι μου!

Εγώ έχω πυελικό άλγος αλλά το εχουν αποδώσει σε ευερέθιστο έντερο.Τωρα είναι έτσι,δεν είναι....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι καταλαβαίνω πως νιωθεις αλλά επέτρεψέ μου να διαφωνήσω...κατά τη δική μου γνώμη όταν καποιος γνωριζει οτι εχει ενδομητριωση και προχωραει σε ivf ειναι σα να παιρνει φορα και να χτυπαει μετα στον τοιχο...δλδ εσυ προτιμας να φορτωσεις τον οργανισμο σου δις(τουλάχιστον) με τις παλιοορμόνες; γιατί αυτό γράφεις...

βεβαια, καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη κ μπορει σε καποιες περιπτωσεις ηπιας μορφης της νοσου, να αρκει κ μονον η θεραπεια, αλλα δυστυχως στην πλειοψηφια των περιπτωσεων το χειρουργειο θεωρω οτι ειναι αναποφευκτο αλλα αναγκαιο παρα τις οποιες απωλειες...εσυ σε τι φαση βρισκεσαι αν επιτρεπεται;

 

Δεν παίρνω ορμόνες οποτε δεν θα φόρτωνα τον εαυτό μου με φαρμακα. κανω παρακολουθηση των φυσικών κύκλων.

ισως θα ήταν καλύτερα πρωτα να συλλέξω κ μετα λαπαροσκόπηση διότι θα σου ξαναπω ότι το αποτέλεσμα της λαπαροσκόπησης ήταν να αυξηθεί η fsh.

 

Κάντι μετα την λαπαροσκόπηση η ca125 έπεσε.

 

Επίσης, φίλη μου κοντινή με βαριάς μορφής ενδομητρίωση έμεινε έγκυος με την πρώτη. αυτό πώς το εξηγείτε;δεν χρειάστηκε ουτε λαπαροσκόπηση ουτε εξωσωματικη.

Κάπου διάβασα ότι ο Πάντος συνηθίζει να κανει λαπαροσκόπηση πριν την μεταφορα. Δεν ισχύει. επειδή "συχνάζω" στο κέντρο του τον τελευταίο καιρό θα σας πω για περιπτώσεις με κύστες ενδομητρίωσης στις ωοθηκες στις οποίες προχωρησε σε εξωσωματικη χωρίς να τις αφαιρέσει κ έδωσαν εγκυμοσύνη-γέννα. ενταξει δεν λεω ειναι ρίσκο γιατι μπορει να σπασει κατα την διάρκεια της κύησης αλλά.....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ξαναφέρνω το αρχικό μου ερώτημα με μία μικρή διαφοροποίηση. Ποια έχει πάρει από τον Μαστρομηνά διάγνωση ενδομητρίωσης και να έκανε χειρουργείο μαζί του; Αν όχι με τον ίδιο, έστω στο κέντρο του;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...