Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έως πότε σιδέρωμα μέσα-έξω στα ρούχα του μωρού;


Recommended Posts

Μέχρι να πλύνεις το πάτωμα η ζημιά μπορει να εχει γίνει και ας πλένεις και καθημερινά ....

Ασε που μερικα σκ**α ειναι μικρα δεν ειναι εύκολο να τα δεις, για αυτο και πολλοί απο μας δεν επιτρέπουμε παπούτσια

Αλοιμονο καμμια κριτική ομως ο καθένας οτι γουστάρει στο σπίτι του...

 

Δε χρειάζεται να τα πατήσεις, αρκεί να πατήσεις εκεί οπού πρίν υπήρχαν ένα σωρό απο δαύτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 220
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • EVIL

    EVIL 36 δημοσιεύσεις

  • BabyCute

    BabyCute 24 δημοσιεύσεις

  • Salomia

    Salomia 20 δημοσιεύσεις

  • mkcm

    mkcm 17 δημοσιεύσεις

Εγω το εχω πει και σε ιερέα που ηρθε να μας διαβάσει... Είχε ενα παπούτσι νααααα!! Τεράστιο και γεμάτο λάσπη , μένω και σε μονοκατοικία οποτε μπήκε με τη λάσπη άμεσως μεσα είχα και μωρο στο πάτωμα δεν γινόταν. Οποτε του ειπα να του βάλω κατι σαν πατάκια που βάζουν κατω απο το παπούτσι ωστε να μην χρειαστεί να το βγάλει, αλλα ειπα αμεςως μόνος του να τα βγάλει : κανενα προβλημα μου ειπε αφού εχεις μωρο εννοείται

Άνθρωπος λογικός καταλαβαίνει...

 

Σε εμενα πρόσφτατα ήρθε υδραυλικός να περασει καλοριφέρ στο κάτω μπάνιο και μόνος του τα έβγαλε, ''έχω παιδια και ξέρω είπε''

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά βγάζω τα παπούτσια μόνο το χειμώνα όσο υπάρχουν χαλιά. Το καλοκαίρι πατάμε με τα παπούτσια στο σπίτι. Τους καλεσμένους δεν τους υποχρεώνω να βγάλουν τα παπούτσια τους γιατί ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΕΩΡΩ ΑΓΕΝΕΙΑ. Έρχονται οι άνθρωποι μια στο τόσο επίσκεψη και θα τους πω "βγάλτε τα παπούτσια"? Όταν θα φύγουν , θα καθαρίσω μια χαρά το σπίτι μου που ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ θα το έκανα. Όσον αφορά την προφύλαξη των παιδιών , όταν θα πάνε στην παιδική χαρά να παίξουν θα έρθουν σε επαφή με ένα κάρο μικρόβια. Το ίδιο και αργότερα στο σχολείο! Μην είστε τόσο υπερπροστατευτικές...αφήστε να αναπτύξουν αντισώματα... Σημειωτέον ότι το σπίτι μου το σκουπίζω - σφουγγαρίζω ΑΝΕΛΛΙΠΩΣ κάθε μέρα αλλά όπως και να το κάνουμε μικρόβια θα υπάρχουν. Δε ζούμε σε αποστειρωμένο περιβάλλον! Τέλος για τα σκ...α των σκύλων πόσο πιθανό είναι να πατήσεις ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ και από ένα?

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν είμαι υπέρ της αποστείρωσης όμως τα παπούτσια τα βγάζουμε πριν μπούμε στο σπίτι.Οχι μονο γιατί μπορεί να έχεις πατήσει σκ... αλλά ένα σωρό άλλες βρωμιες όπως σάλια, τσίσα και διαφορά αλλά.Ομως σε κάποιες περιπτώσεις νομίζω ότι δεν μπορείς να αποφύγεις να πατήσει κάποιος με παπούτσια.Αν πχ κανείς ρεβεγιόν και έχει έρθει η άλλη ντυμένη στολισμένη, δεν το θεωρώ σωστό να της πω βγάλε τις γόβες σου και μείνε ξυπόλυτη.επισης επειδή εχω σκύλο στην αυλή, εχω ένα ζευγάρι παντοφλες που τα φοράω μονο όταν καθαρίζω το σκύλο για να μην μεταφέρω τρίχες και αλλά στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά βγάζω τα παπούτσια μόνο το χειμώνα όσο υπάρχουν χαλιά. Το καλοκαίρι πατάμε με τα παπούτσια στο σπίτι. Τους καλεσμένους δεν τους υποχρεώνω να βγάλουν τα παπούτσια τους γιατί ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΕΩΡΩ ΑΓΕΝΕΙΑ. Έρχονται οι άνθρωποι μια στο τόσο επίσκεψη και θα τους πω "βγάλτε τα παπούτσια"? Όταν θα φύγουν , θα καθαρίσω μια χαρά το σπίτι μου που ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ θα το έκανα. Όσον αφορά την προφύλαξη των παιδιών , όταν θα πάνε στην παιδική χαρά να παίξουν θα έρθουν σε επαφή με ένα κάρο μικρόβια. Το ίδιο και αργότερα στο σχολείο! Μην είστε τόσο υπερπροστατευτικές...αφήστε να αναπτύξουν αντισώματα... Σημειωτέον ότι το σπίτι μου το σκουπίζω - σφουγγαρίζω ΑΝΕΛΛΙΠΩΣ κάθε μέρα αλλά όπως και να το κάνουμε μικρόβια θα υπάρχουν. Δε ζούμε σε αποστειρωμένο περιβάλλον! Τέλος για τα σκ...α των σκύλων πόσο πιθανό είναι να πατήσεις ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ και από ένα?

Τι σχέση εχει η παιδική χαρα με τα παπούτσια του καθενός στο σπίτι;

Έρχεσαι απο την παιδική χαρα βγάζεις ρουχα πλένεις χέρια τελείωσε η ιστορία. Στο σπίτι πως ελέγχεις τι σκ*τα φέρνει ο άλλος μεσα; Δηλαδη ειμαςτε αγενης επειδη δεν τους αφήνουμε να μπούνε και στο υπνοδωμάτιο με παπούτσια;

Να τα αφήσω να αναπτύξουν τα αντισώματα οσο μπουσουλάει η περπατάει φορώντας την πανα μονο στο σπίτι και μετα παει στο κρεβάτι του κατευθείαν οχι φιλη μου δεν το κάνω στα δικά μου παιδια..

Και αν δεν πατήσεις καθε μερα σκ... σκύλου, αν ειναι μια μερα της μαϊμος και την αλλη μέρας του σκύλου τι διαφορα κανει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι σχέση εχει η παιδική χαρα με τα παπούτσια του καθενός στο σπίτι;

Έρχεσαι απο την παιδική χαρα βγάζεις ρουχα πλένεις χέρια τελείωσε η ιστορία. Στο σπίτι πως ελέγχεις τι σκ*τα φέρνει ο άλλος μεσα; Δηλαδη ειμαςτε αγενης επειδη δεν τους αφήνουμε να μπούνε και στο υπνοδωμάτιο με παπούτσια;

Να τα αφήσω να αναπτύξουν τα αντισώματα οσο μπουσουλάει η περπατάει φορώντας την πανα μονο στο σπίτι και μετα παει στο κρεβάτι του κατευθείαν οχι φιλη μου δεν το κάνω στα δικά μου παιδια..

Και αν δεν πατήσεις καθε μερα σκ... σκύλου, αν ειναι μια μερα της μαϊμος και την αλλη μέρας του σκύλου τι διαφορα κανει;

 

Τι δουλειά έχει ο επισκέπτης στο υπνοδωμάτιο?:confused::confused: Όταν τα παιδάκια σου θα παίξουν στην παιδική χαρά με τα χαλικάκια που προηγουμένως τα έχει κατουρήσει σκύλος και μετά βάλει και τα χεράκια του στο στοματάκι έλα να μου πεις... Εκτός αν είσαι από αυτές τις μαμάδες που τρέχουν γύρω από τα παιδιά τους με το ντετόλ στο χέρι...

Τελοσπάντων για να τελειώνουμε , ο καθένας κάνει κουμάντο στο σπίτι του.

Και όπως είπε και μια άλλη κοπέλα , αν κάνεις ρεβεγιόν και η άλλη έχει ντυθεί γκράντε , άντε πες της να βγάλει το δωδεκάποντο και να φορέσει την παντόφλα!

Link to comment
Share on other sites

Καλά μόνο για αστείο μου κάνει η εικόνα να έρχεται κάποιος στο σπίτι ......και να του λέω να βγάζει τα παπούτσια του!!!!!!!

Αγένεια στο φούλ!

Μπορεί και να μυρίζουν τα πόδια τους εν τω μεταξύ ...αηδία.Αλλά και να μην μυρίζουν απο που και ως που θα περπατάει ο άλλος ξυπόλητος στο δήθεν καθαρό σπίτι σας? Μα τι κάθεστε και γράφετε εδω μέσα....

 

Εμεις σπίτι μας το πρώτο πράγμα που κάνουμε όταν μπαίνουμε όλοι μας είναι να βγάζουμε τα παπούτσια μας αλλα πρωτίστως για την άνεση μας. Σε καμία περίπτωση δεν απαιτώ να βγάλει κάποιος άλλος τα παπούτσια του και ούτε βεβαίως μου έτυχε ποτέ να μου το ζητήσουν...

 

Τι άλλο θα ακούσω....

Link to comment
Share on other sites

Καλά μόνο για αστείο μου κάνει η εικόνα να έρχεται κάποιος στο σπίτι ......και να του λέω να βγάζει τα παπούτσια του!!!!!!!

Αγένεια στο φούλ!

Μπορεί και να μυρίζουν τα πόδια τους εν τω μεταξύ ...αηδία.Αλλά και να μην μυρίζουν απο που και ως που θα περπατάει ο άλλος ξυπόλητος στο δήθεν καθαρό σπίτι σας? Μα τι κάθεστε και γράφετε εδω μέσα....

 

Εμεις σπίτι μας το πρώτο πράγμα που κάνουμε όταν μπαίνουμε όλοι μας είναι να βγάζουμε τα παπούτσια μας αλλα πρωτίστως για την άνεση μας. Σε καμία περίπτωση δεν απαιτώ να βγάλει κάποιος άλλος τα παπούτσια του και ούτε βεβαίως μου έτυχε ποτέ να μου το ζητήσουν...

 

Τι άλλο θα ακούσω....

 

Πόσο συμφωνώ... ειδικά στο σημείο που γράφεις για το δήθεν καθαρό σπίτι!!!!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Τι δουλειά έχει ο επισκέπτης στο υπνοδωμάτιο?:confused::confused: Όταν τα παιδάκια σου θα παίξουν στην παιδική χαρά με τα χαλικάκια που προηγουμένως τα έχει κατουρήσει σκύλος και μετά βάλει και τα χεράκια του στο στοματάκι έλα να μου πεις... Εκτός αν είσαι από αυτές τις μαμάδες που τρέχουν γύρω από τα παιδιά τους με το ντετόλ στο χέρι...

Τελοσπάντων για να τελειώνουμε , ο καθένας κάνει κουμάντο στο σπίτι του.

Και όπως είπε και μια άλλη κοπέλα , αν κάνεις ρεβεγιόν και η άλλη έχει ντυθεί γκράντε , άντε πες της να βγάλει το δωδεκάποντο και να φορέσει την παντόφλα!

 

 

 

Μμμ σωστά μιας και κάθε μέρα κανουμε ρεβεγιόν....

Link to comment
Share on other sites

Καλά μόνο για αστείο μου κάνει η εικόνα να έρχεται κάποιος στο σπίτι ......και να του λέω να βγάζει τα παπούτσια του!!!!!!!

Αγένεια στο φούλ!

Μπορεί και να μυρίζουν τα πόδια τους εν τω μεταξύ ...αηδία.Αλλά και να μην μυρίζουν απο που και ως που θα περπατάει ο άλλος ξυπόλητος στο δήθεν καθαρό σπίτι σας? Μα τι κάθεστε και γράφετε εδω μέσα....

 

Εμεις σπίτι μας το πρώτο πράγμα που κάνουμε όταν μπαίνουμε όλοι μας είναι να βγάζουμε τα παπούτσια μας αλλα πρωτίστως για την άνεση μας. Σε καμία περίπτωση δεν απαιτώ να βγάλει κάποιος άλλος τα παπούτσια του και ούτε βεβαίως μου έτυχε ποτέ να μου το ζητήσουν...

 

Τι άλλο θα ακούσω....

 

 

Μη ταραζεσαι τοσο κουβεντα κάνουμε όπου καθμειαεει την άποψη της.

 

Τι θα πει δήθεν καθοαρο σπιτι.;;;; Και όσοι βγάζουν παπουστσια ειναι αυτονόητο πως δεν κυκλοφορούν ξυπόλητοι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτό βρήκες να σχολιάσεις ? Άσε που το έγραψε άλλη κοπέλα και όχι εγώ...

 

 

 

Ναι αυτό βρήκα να αχολιασω, ξέρω οτι το είπε άλλη κοπελα και εσύ αυμφωνησες, εδώ αναφερόμαστε (τουλάχιστον εγώ) για την καθημερινότητα. Αν π.χ. κάνω γενεθλια ή γιορτή θα σηκωσω τα χαλια και φυσικα δε θα βγαλεινκανεις παπούτσια.

 

Δε χρειάζεται να είμαστε τόσο επιθετικές.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό βρήκα να αχολιασω, ξέρω οτι το είπε άλλη κοπελα και εσύ αυμφωνησες, εδώ αναφερόμαστε (τουλάχιστον εγώ) για την καθημερινότητα. Αν π.χ. κάνω γενεθλια ή γιορτή θα σηκωσω τα χαλια και φυσικα δε θα βγαλεινκανεις παπούτσια.

 

Δε χρειάζεται να είμαστε τόσο επιθετικές.

 

ε ωραία αφού λοιπόν αναφερόμαστε στην καθημερινότητα , εσύ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ έχεις επισκέπτες σπίτι σου???? Εγώ ήδη έχω πει ότι το χειμώνα με τα χαλιά βγάζω παπούτσια...

Άσε που το θέμα εδώ δεν είναι τα παπούτσια αλλά αν διπλοσιδερώνουμε τα ρούχα του μωρού και ως πότε!:-D Παρεπιπτόντως , και στα δυο μου παιδιά , τα σιδέρωνα μόνο από την καλή!

Link to comment
Share on other sites

Καθε μέρα όχι αλλα αρκετα συχνά...ειτε μια φορά το πατήσουν το χαλί έιτε 100 το ιδιο είναι για μένα.

Κι εγω απαντησα στο διπλοσιδέρωμα, αρχικά το έκανα και μετα το θεωρησα ακυρο μιας και τα σιδερα τωρα εχουν πολύ δυνατό ατμό.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ανέφερα το ακραίο παράδειγμα με το ρεβεγιόν για να πω οτι κατα τη γνώμη μου δεν χρειάζεται να τραβάμε τα άκρα.Κι εμείς έχουμε σαν αρχή οικογενειακώς να βγάζουμε τα παπούτσια πριν μπούμε στο σπίτι όπως και το οτι δεν ξαπλώνουμε ποτέ με τα ρούχα στο κρεβάτι.Ομως υπάρχουν περιπτώσεις όπως ρεβεγιόν-γιορτή κτλ που δεν μπορείς να πεις σε κάποιον να βγάλει τα παπούτσια του. οι περισσότεροι που έχουν παιδιά το καταλαβαίνουν και τα βγάζουν απο μόνοι τους όπως κάνω κι εγω αντιςτοιχα όταν πάω επίσκεψη σε σπίτι με παιδιά.Προςωπικα δεν εχω ζητήσει σε κανέναν να βγάλει τα παπούτσια του.Αν το κάνει μόνος του καλώς, αν όχι δεν θα πεθάνουμε κιόλας.Οσο για το σιδέρωμα κι εγω τα σιδέρωνα μέσα-έξω τους πρώτους μήνες κάτι που στην πορεία το μετάνιωσα γιατί το θεώρησα περιττό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παντως ουτε αγενεια το θεωρω ουτε με πειραζει να βγαλω τα παπουτσια μου.Ομως παντοφλες ξενες που δεν ξερω ποιος αλλος τις εχει φορεσει δε φοραω...χιλιες φορες να παμε για καφε σε καφετερια να μην εχουμε να ασχολουμαστε και με παπουτσια...χεχεχε.

Και ναι σιχαινομαι να παταει ο καθε ασχετος ξυπολητος στο σπιτι μου...προτιμω να μπει με παπούτσια.Απο κει και περα ο καθενας κανει κουμαντο σπιτι του.

Link to comment
Share on other sites

Τι δουλειά έχει ο επισκέπτης στο υπνοδωμάτιο?:confused::confused: Όταν τα παιδάκια σου θα παίξουν στην παιδική χαρά με τα χαλικάκια που προηγουμένως τα έχει κατουρήσει σκύλος και μετά βάλει και τα χεράκια του στο στοματάκι έλα να μου πεις... Εκτός αν είσαι από αυτές τις μαμάδες που τρέχουν γύρω από τα παιδιά τους με το ντετόλ στο χέρι...

Τελοσπάντων για να τελειώνουμε , ο καθένας κάνει κουμάντο στο σπίτι του.

Και όπως είπε και μια άλλη κοπέλα , αν κάνεις ρεβεγιόν και η άλλη έχει ντυθεί γκράντε , άντε πες της να βγάλει το δωδεκάποντο και να φορέσει την παντόφλα!

 

Τελος πάντων για να τελειώνουμε; :? αν εχεις αλλα να κανεις να μην σε κρατάμε....

Το οτι τα χαλικακια εχουν τα ουρα του σκύλου σημαίνει οτι πρεπει να τα φέρω και στο σπίτι μου; Νομίζω ξαναείπα οτι μετα την παιδική συνηθως ο κόσμος πλένει χεράκια κλπ; :roll:

Τι σχέση εχει αυτο με το το μωρο να κυλιέται στο πάτωμα και μετα να πηγαινει κρεββάτι κατευθείαν;

Link to comment
Share on other sites

Καλά μόνο για αστείο μου κάνει η εικόνα να έρχεται κάποιος στο σπίτι ......και να του λέω να βγάζει τα παπούτσια του!!!!!!!

Αγένεια στο φούλ!

Μπορεί και να μυρίζουν τα πόδια τους εν τω μεταξύ ...αηδία.Αλλά και να μην μυρίζουν απο που και ως που θα περπατάει ο άλλος ξυπόλητος στο δήθεν καθαρό σπίτι σας? Μα τι κάθεστε και γράφετε εδω μέσα....

 

Εμεις σπίτι μας το πρώτο πράγμα που κάνουμε όταν μπαίνουμε όλοι μας είναι να βγάζουμε τα παπούτσια μας αλλα πρωτίστως για την άνεση μας. Σε καμία περίπτωση δεν απαιτώ να βγάλει κάποιος άλλος τα παπούτσια του και ούτε βεβαίως μου έτυχε ποτέ να μου το ζητήσουν...

 

Τι άλλο θα ακούσω....

Γιατι να μυρίζουν τα ποδια του; Μήπως να τα πλένει να μην μυρίζουν;

Link to comment
Share on other sites

Τελος πάντων για να τελειώνουμε; :? αν εχεις αλλα να κανεις να μην σε κρατάμε....

Το οτι τα χαλικακια εχουν τα ουρα του σκύλου σημαίνει οτι πρεπει να τα φέρω και στο σπίτι μου; Νομίζω ξαναείπα οτι μετα την παιδική συνηθως ο κόσμος πλένει χεράκια κλπ; :roll:

Τι σχέση εχει αυτο με το το μωρο να κυλιέται στο πάτωμα και μετα να πηγαινει κρεββάτι κατευθείαν;

 

κοπελιά κρατα την ειρωνεία για εκεί που σε παίρνει. Τα δικά μου τα μωρά όταν κυλιοντουσαν στο πάτωμα δεν πήγαιναν στο κρεβάτι κατευθείαν. Είθισται να κάνουμε μπάνιο πρώτα...

Link to comment
Share on other sites

κοπελιά κρατα την ειρωνεία για εκεί που σε παίρνει. Τα δικά μου τα μωρά όταν κυλιοντουσαν στο πάτωμα δεν πήγαιναν στο κρεβάτι κατευθείαν. Είθισται να κάνουμε μπάνιο πρώτα...

 

Που ειδες την ειρωνία; :?

Δηλαδη κάνετε δυο μπάνια και πριν μεσημεριανό ύπνο και πριν το βραδινό; :shock:

Link to comment
Share on other sites

Που ειδες την ειρωνία; :?

Δηλαδη κάνετε δυο μπάνια και πριν μεσημεριανό ύπνο και πριν το βραδινό; :shock:

 

Φυσικά. Που είναι το περίεργο? Αυτό όσο ήταν μικρά που σέρνονταν στα πατωματα. Τώρα που είναι μεγάλα μια και καλή το βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Στο διπλόσιδέρωμα συμφωνω και εγώ δεν ειναι απαραίτητο.

 

Αλλα μάλλον εγώ ζω στο αλλο άκρο και ναι όλοι εδω είμαστε αγενείς γιατι παντού σε ολα τα σπίτια που πανε η που έρχονται βγάζουμε τα πάπουτσια! Βέβαια κανεις δεν το ζητάει σε κανέναν γινεται αυτόματα.

Και ναι όταν το ρεβεγιόν η γιορτή γινεται εντός σπιτιού ώ ναι βγάζουμε τα δωδέκαποντα μας :shock:(μάλλον γι αυτό προτιμάμε πιο στρωτά γιατι ούτως η άλλως θα τα βγάλουμε;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...