Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγορές μαγειρικών σκευών και ηλεκτρ. συσκευών! Help!!


Recommended Posts

Καλησπέρα!! Θα ήθελα να με συμβουλεύσετε για την αγορά ορισμένων κουζινικών συσκευών.

 

Δεν είμαι μανούλα, φοιτήτρια είμαι, για αυτό ζητώ προκαταβολικά συγνώμη για την ασχετοσύνη μου και ωμή-βιαστική γραφή μου. Αλλά έχω πολλά τρεξίματα αυτόν το καιρό με τη σχολή και πράγματα που πρέπει να 'τρέξουν' παράλληλα.. Λοιπόν, μπαίνω στο θέμα!

 

Θα κάνω πλήρες αλλαγή των μαγειρικών σκευών του σπιτιού μου, και ψάχνω για σκεύη που να είναι υγιεινά ως προς την κατασκευή τους (έχω ακούσει για τα Teflon, αλλά γενικά δεν γνωρίζω και πολλά πράγματα για το τι πρέπει να προσέξεις ως προς τα υλικά. Ξέρω όμως ότι υπάρχουν σκεύη με πολλά και διαφορετικά υλικά στην αγορά που -τα περισσότερα- δεν είναι αθώα..) Τηγανιτά δεν φτιάχνω, οπότε το τηγάνι μάλλον μου είναι άχρηστο, ωστόσο, θα ήθελα κάποιο αντικολλητικό σκεύος.. Κατά καιρούς, έχω δει κάτι τηγάνια ή κατσαρόλες που διαφημίζουν στην τηλεόραση και υποστηρίζουν πως δε βάζουν καθόλου λάδι και τα φαγητά δεν κολλάνε! Ισχύει κάτι τέτοιο;! Θα ήταν τέλειο! Γιατί είναι και αυτό που ζητάω και ψάχνω!

Υπάρχουν και τα οικολογικά σκεύη. Αυτά λογικά δε θα είναι κατασκευασμένα με πιο ακίνδυνα υλικά ή μπα;

 

Επίσης, γνωρίζετε τίποτα για τη συσκευή slow cooker (ή αλλιώς crock pot); Την έχει καμιά σας; Βολεύει; Δεν παραβράζει τα φαγητά; Το ρωτάω αυτό γιατί εμένα δε μου αρέσουν τα παραβρασμένα, αλλά τα τρώω σχεδόν όλα αλ τέντε..

Επίσης το wok πώς χρησιμοποιείται; Είναι υγιεινό ως προς τη χρήση του; Εκτός από αυτές τις συσκευές που προανέφερα, γνωρίζετε μήπως υπάρχει καμιά άλλη που να μπορείς να μαγειρεύεις υγιεινά και να "τηγανίζεις" χωρίς λιπαρή ουσία;

Για blender έχετε να προτείνετε κάποιο καλό; Οι γυάλινοι δεν είναι καλύτεροι; Αλλά είναι βαρυοί ρε γαμώτο και δε βγαίνουν συνήθως σε μικρό μέγεθος.. Εγώ θέλω να μπορεί να αλέθει και ξηρούς καρπούς.. Α! Και μιας και ανέφερα τα blender,

τα μίξερ χειρός βολεύουν; Και καθρίζουν καλά; Δε μένουν υπολλείματα φαγητού μέσα σε αυτά;

 

Χμμμμ, :roll:

Σας ζάλισα ε;! :rolleyes:

Τελειώνω, τελειώνω!

Αλήθεια!! :D

Λίγες ερωτησούλες ακόμα μόνο! :mrgreen:

 

Επιπλέον, θα αγοράσω φουρνάκι. Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω ως προς το υλικό στο εσωτερικό του φούρνου; Προσοχή! Δε μιλάω για κανονική κουζίνα αλλά για μικρό φούρνο! Δε ξέρω εάν θα αγοράσω με μάτι εστίασης ή όχι. (Υπάρχει κανονική κουζίνα σπίτι, η αγορά για το φουρνάκι είναι για αλλού..) Γνωρίζετε κανένα καλό ή κάτι που πρέπει να κοιτάω στις συσκευές όταν ψάχνω;

 

Εσείς, αν επιτρέπετε, τι συσκευές έχετε στην κουζίνα σας; Θέλω να οργανώσω πλήρως τη δικιά μου, και κοιτάω να δω τι της λείπει.. Η ζυγαριά και οι δοσομετρητές είναι απαραίτητοι, σωστά; Τι πρέπει να έχει μια κουζίνα γενικά;

 

Τέλος, όλα αυτά πιστεύετε πως με συμφέρει να τα αγοράσω από Ελλάδα ή θα μπορούσα να τα προμηθευτώ και από το εξωτερικό;

 

Λοιπόν συνοψίζω:

Θέλω τις γνώσεις σας, οτιδήποτε γνωρίζετε για υλικά που πρέπει να προσέξω ως προς την κατασκευή των σκευών και ηλεκτρικών συσκευών, για είδη κατσαρόλων-συσκευών (τύπου slow cooker), για το μαγείρεμα χωρίς λάδι και για τα φουρνάκια ... Όπως και συμβουλές για ανεφοδιασμό της κουζίνας.. Και φυσικά, οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη!

 

 

Μανούλες όλες του κόσμου, ενωθείτε και βοηθείστε!! :-D

Μια αλλοπαρμένη και απελπισμένη θα έλεγα, κατά τ'άλλα αξιαγάπητη τρελοφοιτήτρια! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...