Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αξίζει να έχεις εξοχικο??


Μαμά Λίζα

Recommended Posts

Κορίτσια,

ειλικρινά σας ευχαριστώ όλες για τις τόσο σοβαρές και εμπεριστατωμένες απόψεις που εκφράσατε, καθώς και το επίπεδο της συζήτησης που κρατήσαμε.

Με βοηθήσατε πάρα πολύ πραγματικά. Οταν άνοιξα το θέμα δεν περίμενα να έχει τόση απήχηση. Είναι τόσο ωραίο που μπορέσαμε με κόσμιο τρόπο να ανταλλάξουμε τόσες εμπειρίες. Γιατί περί προσωπικών εμπειριών πρόκειται.

Πραγματικά είναι τελικά εντελώς υποκειμενικό το θέμα αυτό και καθεμιά το βλέπει με βάση τα βιώματά της και τα γούστα περί διακοπών.

Μπορεί οι καιροί να είναι πολύ δύσκολοι, αλλά νομίζω ότι όλοι σχεδόν οι Ελληνες μπορεί να μην πηγαίνουν σε 5άστερα..... αλλά όλοι κάπου πάνε ή έχουν ένα σπίτι για διακοπές, είτε προσωπικό εξοχικό είτε το βρήκαν από γονείς και το μοιράζονται μαζί τους. Σε κάθε περίπτωση η Ελλάδα είναι πολύ όμορφη και καλά κάνουμε όλοι μας και τη χαιρόμαστε με όποιον τρόπο μπορούμε! Δεν θα έχουμε τους ξένους να αλωνίζουν κι εμείς να ψοφάμε όρθιοι....

 

Θα σκεφτώ πολύ σοβαρά την άποψη καθεμιάς από τις κοπέλες που μου έγραψαν και μου εξέφρασαν με τον πιο ειλικρινή τρόπο την εμπειρία τους. Κάθε άποψη μου είναι χρήσιμη. Κανείς δεν έχει να του περισσεύουν και να θέλει να πετάξει ένα ποσό για πλάκα. Πρέπει να ζυγιστούν αρκετά θέματα και να αξίζει τον κόπο η επένδυση.

 

Και πάλι ευχαριστώ όλες σας:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 132
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πωωω ζηλεύω Lucia! Ο δικός μου δεν έχει αντίρρηση να ταξιδεύει, αλλά δεν του κάθεται καλά το εξωτερικό, με αποτέλεσμα να κινούμαστε σχεδόν αποκλειστικά εντός της χώρας! Πράγματι έχουμε απίστευτη ποικιλία και ομορφιά στα τοπία, μόνο κοντά στην Αττική χειμώνα και καλοκαίρι, είναι απίστευτο πόσα μέρη ανακαλύπτουμε μετά από χρόνια! Δεν αξίζουν όλα για στέκια, αλλά και μόνο η εξερεύνηση μας ανανεώνει.

 

Το μόνο που πολεοδομικά αρκετές περιοχές τις ψιλοκαταστρέψαμε με το να κάνει ο καθένας ό,τι του κατεβαίνει στο κεφάλι.

 

Πολύ ωραίο τόπικ, μου άρεσε και εμένα η ανταλλαγή απόψεων. Θα ήθελα να προσθέσω ότι καθώς τα παιδιά μεγαλώνουν, έχουν πιο μεγάλη ανάγκη για πιο σταθερές παρέες, ένα στέκι και απλά να χαλαρώνουν το καλοκαίρι από τα διαβάσματα, το δικαιούνται και αυτά. Η κοινωνικοποίηση δεν γίνεται το ίδιο με περαστικά παιδάκια, παρατηρήστε το με τα μεγαλύτερα, όσες έχετε μωρά ακόμα. Θα μου πεις και αν δεν το έχεις αυτό επιβιώνεις, ήθελα όμως να το αναφέρω και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνεί κανείς σε αυτά που λες. Γούστο σου και καπέλο σου. Διαφωνούμε στο να κάνεις 10 πόστ στο ιδιο θέμα αναφέροντας την προσωπική σου άποψη. Την εμπεδώσαμε.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί απ το αν αξίζει να έχει κανείς εξοχικό τη σημερινή εποχή, το θέμα έπρεπε να καταλήξει στο αν είναι καλύτερο το ξενοδοχείο all inclusive σε νησί από το εξοχικό στην Αττική.

 

Τι σχέση είχε με την ερώτηση της θεματοθέτριας;

 

Γράφτηκαν πολλά σωστά μα και πολλά άχρηστα και εκτός θέματος σχόλια. Εγώ δεν ξέρω κανέναν, ΚΑΝΕΝΑΝ, που να του πούνε "θες να πας 5 μέρες σε All inclusive στη Σαντορίνη;" και να πει όχι. Κανέναν. Τώρα αν αυτός που ΣΙΓΟΥΡΑ θέλει να πάει στη Σαντορίνη 5 μέρες σε ΑΙ και να μη πλένει κουταλάκι (αλήθεια, όταν είχατε μικρά παιδιά, το γιαουρτάκι το δίνατε με κουτάλι μιας χρήσης; Γεγονός καθόλου μεμπτό αλλά να μη προσβάλλετε όσες θέλουν να χρησιμοποιήσουν βρεφικό και έπειτα να το πλύνουν κιόλας...), αν θέλει να διατηρεί ένα εξοχικό στο οποίο μπορεί να δραπετεύει ανα ΠΑΣΑ στιγμή μέσα στο έτος, ΠΟΥ το πρόβλημα; Συζητάτε για εντελώς διαφορετικά πράγματα. Ποιος λέει πως όποιος έχει εξοχικό πηγαίνει ΜΟΝΟ εκεί; Επίσης ποιος λέει πως το να έχεις δικό σου σπίτι σημαίνει απαραιτήτως πως θα μαγειρεύεις εάν δεν το επιθυμείς; Τέλος, και το πλέον σημαντικό: Ποιος λέει πως δεν μπορείς να αρνηθείς τις αρμένικες επισκέψεις ΕΙΔΙΚΑ ανθρώπων που δεν θες να φιλοξενήσεις; Κάτι έχετε καταλάβει λάθος...

 

Όπως είπα, καλύφθηκα από κάποια σχόλια για το πως μπορείς να τα έχεις όλα.

 

Το εξοχικό, καλύπτει την ανάγκη "πάω όποτε μου καπνίσει"! ΔΕΝ αναιρεί την ανάγκη για εξερεύνηση νέων τόπων ή τις πολυτελείς διακοπές. Επίσης, κάποιοι άνθρωποι αποζητούν την ευκαιρία να ανήκουν κάπου. Γνωρίζω πολλούς που δεν είχαν σπίτι στο χωριό τους και αγόρασαν εξοχικό αποτελώντας αναπόσπαστο κομμάτι της τοπικής κοινωνίας, δημιουργώντας φιλίες και δεσμούς με την περιοχή.

 

 

Προς τη θεματοθέτρια:

 

Πολλές σελίδες μετά το αρχικό σου ποστ, τοποθετείς πιο σωστά τον ενδοιασμό σου. Ρωτάς αν αξίζει να δαπανήσεις ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό και να δεσμευτείς με ένα ακίνητο και ότι αυτό συνεπάγεται, σε έναν προορισμό τον οποίο επισκέπτεσαι χωρίς να βαρυγκομάς κάθε ΣΚ τα τελευταία χρόνια. Η άποψή μου είναι πως όχι. Κάνεις μια τέτοια επένδυση σε ένα μέρος πιο μακριά απ τον τόπο κατοικίας, που σε τραβάει σαν εικόνα, σαν ατμόσφαιρα και που σου προσφέρει απολαύσεις που στερείσαι καθημερινά. Τόσο ώστε να θες πάντα να επιστρέφεις. Που να μη γκρινιάζεις για τα έξοδά του. Αν η τοποθεσία και το ακίνητο που έχεις βρει μισή ώρα μακριά απ την μόνιμη κατοικία σου, είναι τόσο υπέροχη και ιδανική για εσένα και την οικογένειά σου, μπορείς να κάνεις το βήμα και να την κάνεις μόνιμη. Στην Αττική, πολλοί κάνουν 1 ώρα να πάνε και άλλη μια να επιστρέψουν στην εργασία τους καθημερινά. Εντός του αστικού ιστού. Αν για εσένα είναι λιγότερο, η διαδρομή με λιγότερη κίνηση και αν το μέρος δεν αποτελεί τροχοπέδη στην μόρφωση και την κοινωνικοποίηση των παιδιών σου, μπορείς να το σκεφτείς.

 

Τέλος, ένα εξοχικό που κατοικείται συχνά, δεν χρειάζεται τόση δουλειά όση φαντάζεται κανείς. Προσωπικά, για συντηρημένο σπίτι δεν μου παίρνει πάνω από 1 ώρα κάθε φορά ώστε να το καθαρίσω. Και μιλώ για μεγάλο σπίτι. Προφανώς κάθε "άνοιγμα" κλειστού σπιτιού θέλει τη "γενική" του αλλά αυτό δεν θα γίνεται κάθε Σαββατοκύριακο.

 

Εύχομαι να πάρεις την καλύτερη απόφαση για την οικογένειά σας.

 

Η απαντηση μου απευθυνοταν στην eirinich, η οποια και με ανεφερε. Ισως πριν γινεις επιθετικη σε ενα θεμα που ολες ειχαμε ομορφη διαθεση, θα επρεπε να διαβαζεις πιο προσεκτικα.

 

Συγγνωμη αν σου εγινα κουραστικη. Παρολα αυτα, η αποψη που παραθετεις στην προτελευταια παραγραφο, ειναι ακριβως η ιδια με αυτη που εχω γραψει η ιδια. :D Οποτε ολες συμφωνουμε ως συνηθως...

 

Μια μονο διευκρινιση, κανεις δεν ειπε οτι αναγκαστικά διαλεγεις ειτε το εξοχικο, ειτε το ξενοδοχειο. Ειπαμε οτι α) αν εχεις μονο 5 μερες, σε ποιο απο τα δυο θα ηθελες να τις περασεις, β) αν δεν σου φτανουν τα χρηματα και για τα δυο, τι απο τα δυο προτιμας.

Link to comment
Share on other sites

Πωωω ζηλεύω Lucia! Ο δικός μου δεν έχει αντίρρηση να ταξιδεύει, αλλά δεν του κάθεται καλά το εξωτερικό, με αποτέλεσμα να κινούμαστε σχεδόν αποκλειστικά εντός της χώρας! Πράγματι έχουμε απίστευτη ποικιλία και ομορφιά στα τοπία, μόνο κοντά στην Αττική χειμώνα και καλοκαίρι, είναι απίστευτο πόσα μέρη ανακαλύπτουμε μετά από χρόνια! Δεν αξίζουν όλα για στέκια, αλλά και μόνο η εξερεύνηση μας ανανεώνει.

 

Το μόνο που πολεοδομικά αρκετές περιοχές τις ψιλοκαταστρέψαμε με το να κάνει ο καθένας ό,τι του κατεβαίνει στο κεφάλι.

 

Πολύ ωραίο τόπικ, μου άρεσε και εμένα η ανταλλαγή απόψεων. Θα ήθελα να προσθέσω ότι καθώς τα παιδιά μεγαλώνουν, έχουν πιο μεγάλη ανάγκη για πιο σταθερές παρέες, ένα στέκι και απλά να χαλαρώνουν το καλοκαίρι από τα διαβάσματα, το δικαιούνται και αυτά. Η κοινωνικοποίηση δεν γίνεται το ίδιο με περαστικά παιδάκια, παρατηρήστε το με τα μεγαλύτερα, όσες έχετε μωρά ακόμα. Θα μου πεις και αν δεν το έχεις αυτό επιβιώνεις, ήθελα όμως να το αναφέρω και αυτό.

 

Κι εγω ζηλεψα! Υπαρχουν και πολλες οικονομικες λυσεις για το εξωτερικο. Επισης μια και μιλαμε για εξοχικα, υπαρχουν και οι ανταλλαγες εξοχικων, με ατομα του εξωτερικου για οσες εχουν κι ενδιαφερονται. Εχεις ενα εξοχικο και το "δανειζεις" σε ατομα απο αλλες χωρες, και καποια αλλη στιγμη μενεις σε ενα δικο τους σε αλλη χωρα. Κατι σαν εξελιξη ενος συστηματος που ειχε ξεκινησει το '80, αλλα ειχε ξεπεραστει γιατι πληρωνες καποια συνδρομη. Και φυσικα υπαρχει το airbnb, και μεσω αυτου μπορεις να νοικιαζεις το εξοχικο σου, πολλοι γνωστοι μου το κανουν (για το διαστημα που δεν μενουν εκει οι ιδιοι) και εξασφαλιζουν χρηματα για τα ετησια εξοδα του.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Για να μην παρεξηγηθώ με καμιά κοπέλα, δεν ανέφερα καμία για κάτι κακό, έκανα απλά μια ερώτηση για τα ΑΙ και έγραψα τη δική μας περίπτωση, όπου και μετά άρχισαν τα σχόλια ως προς τα πεθερικά και ως προς το ότι δεν είναι ίδια η δική μου περίπτωση γιατί δεν ξόδεψα λεφτά να το αγοράσω. Γενικά όμως, θεωρώ το θέμα ένα ωραίο θέμα προς συζήτηση και όχι προς φαγωμάρα, οπότε ας μην τσακωνόμαστε!;) Μας έχει φοβηθεί το μάτι μου με άλλα θέματα που κόσμος πλακώνεται μέσα στο φόρουμ.χαχαχα

Πάντως όλες έχουμε δίκαιο ότι ο καθένας περνάει καλά με διαφορετικό τρόπο οπότε δεν γίνεται να έχουμε όλοι το ίδιο γούστο! Ευχομαι η κοπέλα να αποφασίσει το καλύτερο για την οικογένειά της και να περνάνε καλά. Μετα από καιρό μπορεί να μας πει τελικά και τι έκανε και αν περνάνε καλά! ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια! Για να μην παρεξηγηθώ με καμιά κοπέλα, δεν ανέφερα καμία για κάτι κακό, έκανα απλά μια ερώτηση για τα ΑΙ και έγραψα τη δική μας περίπτωση, όπου και μετά άρχισαν τα σχόλια ως προς τα πεθερικά και ως προς το ότι δεν είναι ίδια η δική μου περίπτωση γιατί δεν ξόδεψα λεφτά να το αγοράσω. Γενικά όμως, θεωρώ το θέμα ένα ωραίο θέμα προς συζήτηση και όχι προς φαγωμάρα, οπότε ας μην τσακωνόμαστε!;) Μας έχει φοβηθεί το μάτι μου με άλλα θέματα που κόσμος πλακώνεται μέσα στο φόρουμ.χαχαχα

Πάντως όλες έχουμε δίκαιο ότι ο καθένας περνάει καλά με διαφορετικό τρόπο οπότε δεν γίνεται να έχουμε όλοι το ίδιο γούστο! Ευχομαι η κοπέλα να αποφασίσει το καλύτερο για την οικογένειά της και να περνάνε καλά. Μετα από καιρό μπορεί να μας πει τελικά και τι έκανε και αν περνάνε καλά! ;)

 

Ηταν κατανοητο, δεν ειπες κατι κακο. Απλα για μερικες απο εμας το θεμα πεθερικα....καταλαβαινεις... :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen: Τελος παντων, πλακα καναμε για τα δικα μας, ελπιζω να μην παρεξηγηθηκες.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Θα πω ότι ναι, αξίζει με χίλια! Αν είναι εντός λίγων ωρών από Αθήνα/τόπο κατοικίας, κοντά σε θάλασσα (ή ό,τι απολαμβάνει ο καθένας) και αν μπορείς να πεταχτείς ακόμα και για ένα απόγευμα μετά τη δουλειά (δηλ. ένα μισάωρο το πολύ) αξίζει με τα χίλια.

 

Για τα παιδιά που περνούν ξέγνοιαστες διακοπές όσο οι γονείς μπορεί να εργάζονται μερικούς μήνες τα καλοκαίρια, για τις σταθερές παρέες που κάνουν και τις αναμνήσεις και τα στέκια τους, για τις παρέες και τα γλέντια που οργανώνουν οι γονείς στο εξοχικό με φίλους, για τα άπειρα Σαββατοκύριακα που θα απολαύσουν, ενώ διαφορετικά θα έμεναν στην πόλη. Και γενικώς...αν έχεις λίγη παραπάνω άδεια από 5-10 μέρες το καλοκαίρι, τα Χριστούγεννα ή το Πάσχα και τα οικονομικά δεν βγαίνουν για πάνω από 5-10 μέρες σε ένα καινούριο μέρος το χρόνο, τότε όοολες τις υπόλοιπες διακοπές/άδειες/τριήμερα τις περνάς θαύμα στο εξοχικό και δεν πήζεις στην τσιμεντούπολη.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...