Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

To κουφό είναι ότι έχετε σκοπό να κάνετε θρησκευτικό, οπότε μόνο το timing πήγε λάθος! Όταν θα κάνετε θρησκευτικό πόσο θα είναι το παιδάκι? Μήπως αν επισπεύδατε το γάμο και καθυστερούσατε τη βάφτιση? Παλιοκατάσταση! Πάντως αυτό που σου είπανε απο την ενορία είναι η τυπική επίσημη γραμμή της εκκλησίας, δεν το επινόησε κάποιος παππάς. (όπως συχνά ας μην κρυβόμαστε συμβαίνει!).

ssttaa

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 232
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

To κουφό είναι ότι έχετε σκοπό να κάνετε θρησκευτικό, οπότε μόνο το timing πήγε λάθος! Όταν θα κάνετε θρησκευτικό πόσο θα είναι το παιδάκι? Μήπως αν επισπεύδατε το γάμο και καθυστερούσατε τη βάφτιση? Παλιοκατάσταση! Πάντως αυτό που σου είπανε απο την ενορία είναι η τυπική επίσημη γραμμή της εκκλησίας, δεν το επινόησε κάποιος παππάς. (όπως συχνά ας μην κρυβόμαστε συμβαίνει!)
ΤΟ ΜΩΡΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 1,5ΧΡΟΝΩΝ ΣΤΟ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ. ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΓΕΝΙΚΑ ΟΤΙ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΔΟΥΛΕΥΩ...

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

κανένα παππα πιο "γνωστό" δεν εχέτε????

γιατί πιστεύω ότι με λιγα παραπάνο χρήματα ΟΛΑ γίνονται.

στην ΕΛΛΑΔΑ ζουμε !!!!!!!

εξάλλου που εφαρμόστηκαν οι νόμοι για να εφαρμοστουν και τώρα :lol::lol: ????

θα του υποσχεθήτε ότι θα παντρευτείτε και στην ενορία του :lol: :lol: :lol:

σίγουρα γίνετε μονο να είναι πιο γνωστός ο παππας!!!!

Link to comment
Share on other sites

κανένα παππα πιο "γνωστό" δεν εχέτε????

γιατί πιστεύω ότι με λιγα παραπάνο χρήματα ΟΛΑ γίνονται.

στην ΕΛΛΑΔΑ ζουμε !!!!!!!

εξάλλου που εφαρμόστηκαν οι νόμοι για να εφαρμοστουν και τώρα :lol::lol: ????

θα του υποσχεθήτε ότι θα παντρευτείτε και στην ενορία του :lol: :lol: :lol:

σίγουρα γίνετε μονο να είναι πιο γνωστός ο παππας!!!!

ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΜΑΣ... Ο ΑΝΘΙΜΟΣ ΟΠΟΥ Η ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ ΕΧΕΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙ ΤΙΣ ΠΛΗΡΩΜΕΣ ΣΤΟ ΓΑΜΟ... ΔΙΝΕΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΗΝ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΑΛΛΑ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟ ΨΑΞΑΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ...ΕΞΑΝΤΛΗΣΑΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ Η ΜΑΜΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΙ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΟ ΒΑΦΤΙΣΕΙ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ 6 ΜΗΝΩΝ... ΔΙΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΞΕΧΑΣΤΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα ξεκινάει απο τη Σύνοδο που έχει στείλει τη σχετική εγκύκλιο. Αν πάτε με τη λογική του λαδώματος μπορεί να γίνει χειρότερο το πράγμα. Το μόνο που πιστεύω ότι μπορεί να πιάσει είναι να εξηγήσετε σε κάποιο παπά (της Μητροπόλεως ίσως) ότι σίγουρα θα παντρευτείτε γιατί σέβεστε το μυστήριο του γάμου και ότι τον πολιτικό τον κάνατε απο γραφειοκρατικές ανάγκες λόγω της εγκυμοσύνης, να καταλάβει τον "πόνο" σας και να δεχτεί να βάλει εκ των υστέρων την ληξιαρχική σας πράξη γάμου στο φάκελλο της βαφτίσεως (παράτυπα και χαρισματικά επειδή σας κατανόησε). Υπάρχουν άνθρωποι που γίνονται παράτυποι για να βοηθήσουν. Μπορείτε να ζητήσετε να δείτε και τον νυν Αλεξανδρουπόλεως Άνθιμο αν εκεί υπάγεσθε. Δεν έχετε τίποτα να χάσετε!

ssttaa

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To πρόβλημα ξεκινάει απο τη Σύνοδο που έχει στείλει τη σχετική εγκύκλιο. Αν πάτε με τη λογική του λαδώματος μπορεί να γίνει χειρότερο το πράγμα. Το μόνο που πιστεύω ότι μπορεί να πιάσει είναι να εξηγήσετε σε κάποιο παπά (της Μητροπόλεως ίσως) ότι σίγουρα θα παντρευτείτε γιατί σέβεστε το μυστήριο του γάμου και ότι τον πολιτικό τον κάνατε απο γραφειοκρατικές ανάγκες λόγω της εγκυμοσύνης, να καταλάβει τον "πόνο" σας και να δεχτεί να βάλει εκ των υστέρων την ληξιαρχική σας πράξη γάμου στο φάκελλο της βαφτίσεως (παράτυπα και χαρισματικά επειδή σας κατανόησε). Υπάρχουν άνθρωποι που γίνονται παράτυποι για να βοηθήσουν. Μπορείτε να ζητήσετε να δείτε και τον νυν Αλεξανδρουπόλεως Άνθιμο αν εκεί υπάγεσθε. Δεν έχετε τίποτα να χάσετε!
ΤΟ ΚΑΝΑΜΕ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΤΑ ΨΑΧΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΡΙΣΚΑΡΕΙ... ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΟΔΙΚΟ ΙΣΑ ΙΣΑ ΝΑ ΜΑΣ ΧΑΛΑΣΕΙ..

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε φτάσει μέχρι Μητροπολίτη, μην το συζητάς δεν γίνεται :( και σίγουρα δεν το κάνουν για σας! η εγκύκλιος υπάρχει απο χρόνια απλά τέλειωσαν τα "δε βαριέσαι".

Μην στεναχωριέσαι...

παω για ύπνο! καληνύχτα!!!

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πότε έβγαλαν την απόφαση, εμείς πάντως βαφτίσαμε τον Μάιο του 2007 παιδάκι ενώ ήμαστε παντρεμένοι με πολιτικό γάμο. Μάλιστα το είχαμε ψάξει λίγο, γιατί το είχαμε ακούσει κι εμείς αυτό.

Στην τελική... σας ζήτησε ο παππάς ληξιαρχική πράξη γάμου; Που φαίνεται ότι είστε παντρεμένοι με πολιτικό γάμο;

Γιατί δεν πάτε σε άλλη εκκλησία να πείτε ότι δεν είστε παντρεμένοι στην τελική... Εκεί δεν θα μπορέσουν να κάνουν τίποτα.

Πάντως θα συμφωνήσω... ψάξτε το!!!

Επίσης, ας γίνει μόνο ο άντρας σου νονός στα χαρτιά. Ο παππάς δεν θα ρωτήσει καν αν είναι παντρεμένος, όχι με τι γάμο!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πότε έβγαλαν την απόφαση, εμείς πάντως βαφτίσαμε τον Μάιο του 2007 παιδάκι ενώ ήμαστε παντρεμένοι με πολιτικό γάμο. Μάλιστα το είχαμε ψάξει λίγο, γιατί το είχαμε ακούσει κι εμείς αυτό.

Στην τελική... σας ζήτησε ο παππάς ληξιαρχική πράξη γάμου; Που φαίνεται ότι είστε παντρεμένοι με πολιτικό γάμο;

Γιατί δεν πάτε σε άλλη εκκλησία να πείτε ότι δεν είστε παντρεμένοι στην τελική... Εκεί δεν θα μπορέσουν να κάνουν τίποτα.

Πάντως θα συμφωνήσω... ψάξτε το!!!

Επίσης, ας γίνει μόνο ο άντρας σου νονός στα χαρτιά. Ο παππάς δεν θα ρωτήσει καν αν είναι παντρεμένος, όχι με τι γάμο!!

ΤΑ ΠΡΑΓΑΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟΥΣ 2ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ.. ΚΑΙ ΝΑΙ ΖΗΤΑΝΕ ΧΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΛΗΞΙΑΡΧΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΓΑΜΟΥ...ΑΝ ΔΕΙΣ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟPOST ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΨΑΞΑΜΕ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ ΓΑΙ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ηκατασταση ειναι οπως αναφερθηκε και πιο πριν,εχοντας κανει πολιτικο γαμο μπορεις να βαφτισεις το δικο σου παιδι,αλλα οχι να γινεις κουμπαρος ή νονος σε αλλον.Σχετικα απο την επισημη ιστοσελιδα της εκκλησιας(http://www.ecclesia.gr):Βάπτιση τέκnων,

τα οποία προέρχονται από πολιτικό γάμο

 

Είναι γνωστόν ότι οι τελούντες πολιτικό γάμο ορθόδοξοι θέτουν εαυτούς μόνοι τους εκτός Εκκλησίας, εφ΄ όσον ενσυνείδητα και δημοσία απαρνούνται την περί των 7 μυστηρίων δογματική διδασκαλία της Εκκλησίας(1). Δεδομένου ότι , κατά τον Απόστολο Παύλο, «το μυστήριον τούτο (του γάμου), μέγα εστίν» όσοι εκ των Χριστιανών προκρίνουν τον πολιτικό γάμο αντί του εκκλησιαστικού μυστηρίου στερούν εκουσίως εαυτούς της ευλογίας της Εκκλησίας. Και ούτως ειπείν μόνοι των θεωρoύν εαυτούς αναξίους της εκκλησιαστικής ευλογίας.

 

H άρνηση όμως βαπτίσεως , εκ μέρους ορισμένων ιερέων, τέκνων, τα οποία προέρχονται εκ πολιτικού γάμου των γονέων των « είναι άστοργος και αδικαιολόγητος, νευ ουδανός κανονικού και θεολογικού ερείσματος»(2). Τοιουτοτρόπως, εφ’ όσον οι γονείς, οι οποίοι έχουν τελέσει πολιτικό γάμο , προσέρχονται εις την Εκκλησία για να βαπτίσουν τα παιδιά τους, έκαστον των οποίων αποτελεί ιδίαν εικόνα του Θεού και ανεξάρτητη ηθική προσωπικότητα, η Εκκλησία ως φιλόστοργος μητέρα εκδέχεται ως θετική την ενέργεια αυτή. Και με τη συγκατάβαση και στοργή της Εκκλησίας επηρεάζονται ευμενώς κα διευκολύνονται τα μέγιστα εις την εν καιρώ τέλεση και του θρησκευτικού τους γάμου, προς πλήρη αποκατάσταση των πνευματικών των δεσμών με τη Μητέρα Εκκλησία.

 

 

(1) Βλ. υπ’ αριθμ. 2309/1982 Εγκύκλιον της Ι. Συνόδου.

 

(2) Βλ. υπ. αριθμ. 2395/1987 Εγκύκλιον της Ι. Συνόδου

 

 

Εκ της Συνοδικής Επιτροπής Δογματικών και Νομοκανονικών ζητημάτων

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως natasa31,δε βλεπω λυση στο θεμα σας,μονο αν δεχτουν να προσκομισεις το χαρτι θρησκευτικου γαμου μετα(αν και ηδη ειπες πως υπαρχει μεγαλυτερος ελεγχος και φοβουνται να το κανουν),δοκιμασε να κλαφτεις λιγο στον παπα.

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα σας!!

Και εγώ αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα αλλα δεν τους έκανα τη χάρη!!!

Την μία μου κόρη ήθελα να την βαφτίσει η αδελφή μου που είναι παντρεμένη με πολιτικό γάμο και την βάφτισε τελικά!!! Με ρώτησαν όταν πήγα για τα χαρτιά αν είναι παντρεμένη με θρησκευτικό και τους είπα ΝΑΙ.Δεν ζητάνε χαρτιά απο τους νονούς και δεν ντρέπομαι καθόλου που τους είπα ''ψέματα''....Εδω δεν ντρεπονται αυτοί με τόσα που κάνουν θα ντραπώ εγώ που ήθελα νονά του παιδιου μου την αδελφή μου??? :twisted:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Και τελίκα τα βαφτίσια έγιναν σήμερα... Ολοι οι συγγενεις απορημένοι με όλα αυτα που τους είπαμε. το μωρό σαν να καταλαβενε ηταν κακοδιαθετο σε όλη την διαρκεια του μυστηριου και εγω με τον αντρα μου καθησαμε και παρακολουθησαμε απο τις πισω καρέκλες σιωπηλοι και υποσχόμενοι οτι θα το αγαπάμε σαν να το βαφτίσαμε εμεις!

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια, θέλω τη βοήθεια σας .....

εχω κουμπάρους που έχουν παντευτεί προσωρινά με πολιτικό γάμο και πολύ πιο μετά θα κάνουν τον θρησκευτικό .

Εμείς πρέπει να τα κάνουμε μαζί γάμο και βάφτιση και άκουσα ότι ο νονος μπορεί να είναι χριστιανός αλλά ΄πρεπει να έχει κανει θρησκευτικό γάμο εάν έχει παντρευτεί !!!!

αν είναι ανύπαντρος ποια η διαφορά????

Ξέρετε αν ο παπας ζητάει κάτι από τους κουμπάρους ή μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό ????

έχει τυχει σε κανένα.....και μην μου πείτε να .....αλλάξω κουμπάρους....χι, χι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οποιος εχει κανει πολιτικο γαμο δεν μπορει ουτε να παντρεψει ουτε να βαφτισει εαν μετα δεν εχει κανει θρησκευτικο.. Οποτε το προβλημα δου ειναι διπλο.

Δεν ξερω αν ο παπας θα ζητησει κατι.. στην δικια μου κουμπαρα εφοσον ηταν παντρεμενη ζητησε ληξιαρχικη πραξη γαμου. :lol:

 

Αν ειναι ανυπαντρος δεν τιθεται θεμα ... δεν μπορουν να ξερουν τι θα κανει μετα.

Αλλα οταν κανεις πολιτικο υποτιθεται δεν αποδεχεσαι τα μυστηρια της εκκλησιας οποτε με μια λογικη θα γινεις κουμπαρος (δεν το λεω εγω ο παπας το λεει)

 

Θα μπορουσαν να μην το αναφερουν καθολου αλλα σε περιπτωση που γινει κατι και μαθευτει ακυρωνονται τα μυστηρια

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

μηπως να τους παντρεψετε πρωτα????? :lol::lol:

 

πλακα πλακα , μπορει να εχετε προβλημα

 

μπορει να μη ρωτησει ο παπας , αλλα αν ισχυει αυτο για την ακυρωση , τι να πω??????

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή εγώ είμαι παντρεμένη με πολιτικό γάμο και το καλοκαίρι θα γίνει ο θρησκευτικός μαζί με τα βαπτήσια, το περασμένο καλοκαίρι παντρέψαμε ένα ζευγάρι και βαπτήσαμε μετά το αγοράκι τους. Δεν είχαμε κανένα πρόβλημα ούτε εμείς ούτε οι γονείς. Και είμουνα με την κοιλιά τούρλα!!!!!! Μην αγχώνεσαι, δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα. Εξάλλου δεν ζητάνε χαρτιά για απόδειξη.

.png

 

Φορφορίκη μου ήρθες και ομόρφυνες τη ζωή μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω τωρα που βαφτησα τα παιδια μου,ο παπας δεν ζητησε τιποτα απο τη νονα,ουτε ρωτησε καν αν ειναι ελευθερη η παντρεμενη.μονο ληξιαρχηκες πραξεις των παιδιων πηγα.

71107turcfebzs2.gif

252682in41fsxg03.gif

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, θέλω τη βοήθεια σας .....

εχω κουμπάρους που έχουν παντευτεί προσωρινά με πολιτικό γάμο και πολύ πιο μετά θα κάνουν τον θρησκευτικό .

Εμείς πρέπει να τα κάνουμε μαζί γάμο και βάφτιση και άκουσα ότι ο νονος μπορεί να είναι χριστιανός αλλά ΄πρεπει να έχει κανει θρησκευτικό γάμο εάν έχει παντρευτεί !!!!

αν είναι ανύπαντρος ποια η διαφορά????

Ξέρετε αν ο παπας ζητάει κάτι από τους κουμπάρους ή μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό ????

έχει τυχει σε κανένα.....και μην μου πείτε να .....αλλάξω κουμπάρους....χι, χι!!!!

Αφού αυτοί πρέπει και θέλετε να γίνουν κουμπάροι , είναι φανερό πως πρέπει να πείτε ψέματα στην εκκλησία.

Οι κουμπάροι αν ερωτηθούν θα δηλώσουν ανύπαντροι και ότι είναι απλά φίλη σας που θα μοιραστούν την κουμπαριά. Δεν θα είσαστε οι πρώτοι άλλωστε που θα έχουν 2~3 κουμπάρους για το ίδιο μυστήριο!!!!!

Δεν ζητούν χαρτιά οι παπάδες.

Όμως είναι υποχρεωμένοι να σας ρωτούν ( πολλοί από αυτούς δεν συμφωνούν με την συγκεκριμένη ρύθμιση της εκκλησίας) γι αυτό και μόνο τυπικά ρωτούν.

Η εκκλησία η ίδια άμα ήθελε να κάνει καλά την δουλειά της θα ζητούσε απ΄όλους πιστοποιητικό αγαμίας ....έστω κι αν είχες 100 κουμπάρους στην εκκλησία.

Δεν το κάνουν όμως διότι μάλλον θα τους πάρουν με τις πέτρες.

Δηλώστε ψέματα ( αν το αντέχει η συνείδησή σας ) και όλα θα παν καλά :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Δεν ξέρω να σου απαντήσω ακριβώς αλλά επειδή βαφτίζουμε τωρα κοντα τον μπεμπη μας, όταν πήγαμε στην εκκλησία να φτιαξουμε τα χαρτιά μας ρώτησε ο παπάς αν η κουμπαρα είναι παντρεμένη με θρησκευτικό γάμο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...