Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΑΣΤΡΟΟΙΣΟΦΑΓΙΚΗ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ 4 ΕΤΩΝ


Recommended Posts

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες.

 

Η διαφορα που βλεπω, ειναι σημαντικη: σε εσας, ειπαν να παρετε αγωγη πριν την ενδοσκοπηση, για να μη βγει falce positive. Σε εμας, εδω λενε να μην εχεις παρει καιρο, για να μη βγει false negative. Oποτε πρεπει να το ψαξω τελικα πριν την κανω. Ειναι σε εξαρση τωρα που μιλαμε.

 

Το γαλα, εμεις δεν το ηπιαμε ουσιαστικα, ποτε. Θηλασε 2 χρονια, ηπιε λιγο κατσικισιο και μεχρι σημερα, γαλα δεν πινει. Τρωει βεβαια τυρια, αιγοπροβεια ομως. Και γιαουρτι. Λεμε να της κοψουμε εντελως γαλακτοκομικα-σοκολατα-μοσχαρι για ενα διαστημα, και αν δεν βελτιωθει να παρει laprazol. Μετα λεω να κανουμε την εξεταση...απλα δεν ξερω σε ποιο σημειο να κοψω την αγωγη. Εδω θα επιμενουν να εχει περασει καιρος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες.

 

Η διαφορα που βλεπω, ειναι σημαντικη: σε εσας, ειπαν να παρετε αγωγη πριν την ενδοσκοπηση, για να μη βγει falce positive. Σε εμας, εδω λενε να μην εχεις παρει καιρο, για να μη βγει false negative. Oποτε πρεπει να το ψαξω τελικα πριν την κανω. Ειναι σε εξαρση τωρα που μιλαμε.

 

Το γαλα, εμεις δεν το ηπιαμε ουσιαστικα, ποτε. Θηλασε 2 χρονια, ηπιε λιγο κατσικισιο και μεχρι σημερα, γαλα δεν πινει. Τρωει βεβαια τυρια, αιγοπροβεια ομως. Και γιαουρτι. Λεμε να της κοψουμε εντελως γαλακτοκομικα-σοκολατα-μοσχαρι για ενα διαστημα, και αν δεν βελτιωθει να παρει laprazol. Μετα λεω να κανουμε την εξεταση...απλα δεν ξερω σε ποιο σημειο να κοψω την αγωγη. Εδω θα επιμενουν να εχει περασει καιρος.

Λοιπόν το πιστεύεις οτι σε μας η μεγαλύτερη βελτίωση ηρθε οταν κόψαμε τα αιγοπροβεια;;;; Έπινε λιγο γαλα και έτρωγε αρκετά αιγοπροβεια (γιαουρτι και τυριά). Το neocate το θελουμε ωστε αν μπλεχτούμε σε άλλες καταστάσεις και προχωρήσουμε σε περαιτέρω αποχή, να εχουμε μια βάση... Αν ηταν μεγαλύτερος και υπήρχε καλύτερη συνεννόηση πιθανότατα δεν θα το ξεκινούσαμε.... Για το μοσχάρι μας είπε η διατροφολόγος (ειδική στην ΕοΕ) οτι δεν εμπλέκεται ιδιαίτερα στην κατασταση.... Μονο αν καταναλωθεί μισοψημενο... (Εχω κανει αποχή κι εγω, οταν θηλαζα, οποτε την ρώτησα είδικα αυτο)

Ελπιζω να βελτιωθεί γρηγορα η κατασταση της μικρής σας!!!!

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites

Τα γαλοκτομικα τα εκοψα περιπου για 20 ημερες. Και τα κρυφα. Ουτε γαλα απο σογια μου ειχε πει η γιατρος. Μονο απο καρυδα.

Με το γαλα κοριτσια εχω δει σημαντικη διαφορα στην ποσοτητα. Επειδη το βραδυ στο τελυταιο γευμα ειχα ελαχιστο γαλα πινω το μεσημερι μισο λιτρο και πραγματικα ειδα μεγαλη διαφορα . Τα μακαρονια δεν με βοηθουν ιδιαιτερα.

 

Εκτος απο τα γαλακτοκομικα ποια αλλα εκοψες baby

 

Έκοψα παρα πολλα , έτρωγα μονο γαλοπούλα και ρύζι για πολλες μέρες ηταν αίσχος υποθεση.. Το προβλημα ηταν οτι είχα ενα παιδογαστρεντερολογο υποθέτει απο τους καλύτερος αλλα ηταν το λιγότερο μάπα! Ηταν εντελώς εναντίον του θηλασμου απλα και Μονο γιατι δεν ήξερε τι τροφές είχε μεσα το γαλα και τον έκαναν να εχει κρύφη ΓΟΠ. Με τον που τον είδε μόλις 5 εβδομάδων τον έβαλε στα πιο δυνατά φαρμακα... Μου ειπε η κόβεις θηλασμο η τρως μονο ρύζι και γαλοπούλα .. Και το έκανα (έκανα σούπερ σώμα τουλαχιςτον!)

Ευτυχως μου έκοψε, έκανα πολυ έρευνα, ρώτησα και κατι άλλες μανούλες και πηγα στον παιδίατρο του (οχι στον παιδογαστρεντερολογο ) και του λέω να του δώσω σαουερκραουτ (μια σταλιά) ; Ο ένας μου ειπε ναι οπωσδήποτε και μου έδωσε και κατι αλλα προβιοτικα.. Πηγα και σε άλλον παιδίατρο για δευτερη συμβουλή (με καλή φήμη) και ειπε ναι και το έκανα... Αυτο ηταν λύθηκε το θεμα!!

Ο δικός μου δεν χώνευε καλα γιατι πήρε αντιβίωση πολυ μικρο και υου σκότωσε την καλή φλορα! Οποτε και δεν μπορούσε να χωνέψει τιποτα , τα προβιοτικα βοήθησαν να επανέλθει η φλορα :-)

 

Απο περίεργια έκανες υπέρηχο να δεις αν εχε πυλωρικη στένωση;

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν ξερεις τι σημαινει διαβητης και το ερμηνευεις ετσι.

 

Νομιζω οτι εχουμε ελευθερια λογου!

 

Να σου πω ποιον εχεις, τύπου 2; Αυτο εχει η μανα μου ειναι παλούκι και τωρα σε μεγαλη ηλικία της γύρισε στο ανάποδο :shock:

 

Πολυ προτεινη, κρέας, ψάρι θα αυξήσει το γαλα γιατι έτσι ειναι θελει προτεινη το άτιμο (για αυτο το γαλα σε βοήθησε γιατι ειναι τιγκα σε προτεινη)

Επιςης στον μεγάλο που εχει λιγο θεμα με γλυκόζη και δεν του δινω πόλους υδρατανθρακες δινω κινοα διπλα στο κρέας , εχει και καλή προτεινη!

Το αρνί ειναι απο τα λιγότερα αλλεργιογόνα (περα απο την γαλοπούλα που δεν τρώγεται), το είχα ταράξει οταν τελείωσα απο γαλοπούλα!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το πιστεύεις οτι σε μας η μεγαλύτερη βελτίωση ηρθε οταν κόψαμε τα αιγοπροβεια;;;; Έπινε λιγο γαλα και έτρωγε αρκετά αιγοπροβεια (γιαουρτι και τυριά). Το neocate το θελουμε ωστε αν μπλεχτούμε σε άλλες καταστάσεις και προχωρήσουμε σε περαιτέρω αποχή, να εχουμε μια βάση... Αν ηταν μεγαλύτερος και υπήρχε καλύτερη συνεννόηση πιθανότατα δεν θα το ξεκινούσαμε.... Για το μοσχάρι μας είπε η διατροφολόγος (ειδική στην ΕοΕ) οτι δεν εμπλέκεται ιδιαίτερα στην κατασταση.... Μονο αν καταναλωθεί μισοψημενο... (Εχω κανει αποχή κι εγω, οταν θηλαζα, οποτε την ρώτησα είδικα αυτο)

Ελπιζω να βελτιωθεί γρηγορα η κατασταση της μικρής σας!!!!

 

Μας το ειχαν πει, οτι υπαρχουν παιδια που εχουν ευαισθησια μεγαλυτερη στα αιγοπροβεια. Εμεις παντως το εχουμε σιγουρεψει, οταν πιει αγελαδινο γαλα ή φαει μοσχαρι, ειναι πολυ χαλια. Καθε φορα δηλαδη. Τη Δευτερα εκανα μετα απο πολυ καιρο, μακαρονια με μοσχαρισιο κιμα και δεν κοιμηθηκαμε 2 βραδια μετα. Προφανως το καθε παιδακι εχει αλλη ευαισθησια...

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ, ευχομαι και σε εσας γρηγορη αναρρωση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έκοψα παρα πολλα , έτρωγα μονο γαλοπούλα και ρύζι για πολλες μέρες ηταν αίσχος υποθεση.. Το προβλημα ηταν οτι είχα ενα παιδογαστρεντερολογο υποθέτει απο τους καλύτερος αλλα ηταν το λιγότερο μάπα! Ηταν εντελώς εναντίον του θηλασμου απλα και Μονο γιατι δεν ήξερε τι τροφές είχε μεσα το γαλα και τον έκαναν να εχει κρύφη ΓΟΠ. Με τον που τον είδε μόλις 5 εβδομάδων τον έβαλε στα πιο δυνατά φαρμακα... Μου ειπε η κόβεις θηλασμο η τρως μονο ρύζι και γαλοπούλα .. Και το έκανα (έκανα σούπερ σώμα τουλαχιςτον!)

Ευτυχως μου έκοψε, έκανα πολυ έρευνα, ρώτησα και κατι άλλες μανούλες και πηγα στον παιδίατρο του (οχι στον παιδογαστρεντερολογο ) και του λέω να του δώσω σαουερκραουτ (μια σταλιά) ; Ο ένας μου ειπε ναι οπωσδήποτε και μου έδωσε και κατι αλλα προβιοτικα.. Πηγα και σε άλλον παιδίατρο για δευτερη συμβουλή (με καλή φήμη) και ειπε ναι και το έκανα... Αυτο ηταν λύθηκε το θεμα!!

Ο δικός μου δεν χώνευε καλα γιατι πήρε αντιβίωση πολυ μικρο και υου σκότωσε την καλή φλορα! Οποτε και δεν μπορούσε να χωνέψει τιποτα , τα προβιοτικα βοήθησαν να επανέλθει η φλορα :-)

 

Απο περίεργια έκανες υπέρηχο να δεις αν εχε πυλωρικη στένωση;

 

Αυτο με τα προβιοτικα το εχω δει να λειτουργει σε βρεφος, ειχε οντως βελτιωση-στον ανηψιο μας. Με σταγονες προβιοτικων ειδικα για μωρα.

 

Ο υπερηχος οντως θα δειξει τι συμβαινει σε πρωτη φαση.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω xena

Δεν βλαπτει το παιδι σε τετοιες ποσοτητες ο μαραθοσπορος?

Θα κοιταξω και στο βιβλιο του Μπαζαιου .

 

Σε εσας η λακτοζη τελικα ηταν το θεμα?

Κοιταξε μια φορα της ειχα δωσει υποαλλεργικο γαλα και ειδα οτι την ενοχλησε λιγοτερο απο το δικο μου γαλα. Αλλα απο μια φορα δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα . Ισως ειναι καποιο συστατικο που την ενοχλει. Δεν εχουμε σοβαρο προβλημα. Η παιδιατρος μου λεει οτι ειναι σε φυσιολογικα πλαισια αλλα διαβαζοντας οτα αρχικα μηνυματα και εχοντας την καλη εμπειρα με το γιο μου προβληματιστηκα αρκετα. Και η θεματοθετρια θηλαζε 3 χρονια.

 

Οχι, δεν βλάπτει. Μου το εχει πει η παιδίατρος μας, υπέρμαχος θηλασμού και θα το βρεις και παντου ως συμβουλή (στα εξιδεικευμένα site κλπ). Ξεκίνα με 1 φλιτζάνι γιατί δεν θέλεις και υπερπαραγωγή!

Μην συγκρίνεις το τρετν εδώ, καλά λένε τα κορίτσια, άδικα σε τρομάζει, δες μόνο για τα βρέφη. Είναι σχεδόν βέβαιο πως θα στρώσει.

Εμένα έβγαζε γουλιές στον ύπνο. Σηκώσαμε την κούνια βάζοντας κάτω από τα πόδια της μιας πλευράς βιβλία - κάπου 15 εκατοστά. Κοιμόταν το παιδί με κάμερα και όλη νύχτα την είχα ανοιχτή στο κομοδίνο και ανοιγόκλεινα τα μάτια μου έχοντας το νου μου :?

Η παιδίατρος μου είναι εναντίον του επαντορέν και λοιπών φαρμάκων σε απλές παλλινδρομήσεις, γιαυτό κάναμε τον υπέρηχο. Φαίνεται το ανατομικό θέμα και γνωρίζεις πως θα στρώσει!

Για τις ανησυχίες μου λοιπόν - μήν μου πνιγεί το παιδί στον ύπνο του, ήταν κάθετη: μου έλεγε πως "είσαι γονιός και απλα έχεις την ευθύνη να ελέγχεις το παιδί! θα έχεις το νου σου". Είναι θέλω να πω μία πολύ δύσκολη και απαιτητική περίοδος που χρειάζεται υπομονή και δυνάμεις από τη μητέρα.

Υπομονή και θα γίνει ανάμνηση, θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τα προβιοτικα το εχω δει να λειτουργει σε βρεφος, ειχε οντως βελτιωση-στον ανηψιο μας. Με σταγονες προβιοτικων ειδικα για μωρα.

 

Ο υπερηχος οντως θα δειξει τι συμβαινει σε πρωτη φαση.

 

Ναι στα μεγαλύτερα εχει γίνει μεγαλύτερη ζημιά ηδη οποτε θελουν προβιοτικα αλλα και πολλα αλλα - όπως αυτο που έκανε επιτυχώς η miriki με την GAPS και φύγανε οι αλλεργίες του παιδιού της!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια με όλα αυτά που διαβάζω απογοητευτηκα πλήρως. Ηθελα ως δια μαγείας κάποιος να μου γράψει μην ανησυχείς εξαφανίζεται η παλλινδρόμηση μετά τα 4 απλά σε κάποια παιδάκια αργεί πολύ! θέλω να αποφύγω τη δευτερη πεχαμετρία με νύχια και με δόντια! μα να μου πουν τι?? ότι το παιδί έχει παλλινδρόμηση?? αφού το βλέπω το ακουω!!!! γλου γλου γλου στο λαιμό όλη την ώρα και σαν να καταπίνει! το παιδί το παρακολουθεί η Φεσσάτου στο Αττικό και δεν θέλει να το πάει για γαστροσκόπηση τη στιγμή που αναπτύσσεται και ακολουθεί τη καμπύλη του. είναι κακόφαγος αλλά μάλλον από επιλογή τρώει μόνο αυτό που του αρέσει

Χαρα - Μαρία η κόρη σου που είναι 7 χρονών πια τι σου λεει??? ποναει όταν συμβαίνει αυτό τη νύχτα??? Νιώθει να πνίγεται έχει καούρες??? τι???

οι γιατροί τι λένε υπάρχει περίπτωση να συνεχιστεί αυτό και στην ενήλικη ζωή η θα περάσει??

και τελικά βρε κορίτσια αυτό που λένε μέχρι να δέσει ο σφιγκτήρας θα υπάρχει παλλινδρόμηση (τη στιγμή που δεν υπάρχει ανατομική ανωμαλία) ισχύει η δεν ισχύει???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Xrysoval ειχα την ιδια απορια με εσενα χρονια, τελικα εμας οι γιατροι μας ειπαν τα εξης: (σου τα γραφω οσο πιο πιστα γινεται)

 

α-Στη συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων, η παλινδρομηση οφειλεται στον κατώτερο οισοφαγικό σφιγκτήρα. Οσο μεγαλωνει το μωρο, ωριμαζει και κλεινει. Δεν μπορουν να σου πουν σε ποια ηλικια ακριβως συμβαινει γιατι δεν εχουμε ολοι τον ιδιο ρυθμο αναπτυξης, αλλα συνηθως περναει απο μονο του. Σε σπανιες μονο περιπτωσεις, δεν περναει. Γι αυτο κανουμε εξετασεις με βαριουχο διαλυμα ή/και γαστροσκοπηση, για να δουμε εαν υπαρχει ανατομικο προβλημα που θελει πχ επεμβαση.

 

β-Αν δεν εχει περασει μετα απο καποια ηλικια, και μετα απο εξετασεις δει ο γιατρος οτι δεν υπαρχουν ανατομικα προβληματα, τα πραγματα ειναι πιο πολυπλοκα. Πρεπει πρωτα λοιπον να αποκλεισει ο γιατρος το ανατομικο προβλημα. Μπορει να οφειλεται σε αλλεργιες, μπορει να οφειλεται σε δυσανεξια, να συνυπαρχει ηωσηνοφιλια ή αλλες σπανιες περιπτωσεις. Τοτε δυστυχως, μπορει να διαρκεσει σε ολη τη ζωη του ατομου. Υπαρχουν ανθρωποι, που ζουν με αυτο ολη τους τη ζωη και απλα προσεχουν τη διατροφη τους και παιρνουν αντιοξινα οσο χρειαζεται. Υπαρχουν ομως και περιπτωσεις που διορθωνεται, με διαιτες, επανενεργοποιηση/προκληση σε τροφες κλπ, καλυτερα ομως οταν εισαι ακομα παιδι. Ωστε ο οργανισμος σου, να συνηθισει και παλι μια τροφη και να μην σε πειραζει πια. Η ηωσηνοφιλια πχ εχει πολυπλοκη θεραπεια απ ο,τι μας ειπαν προσφατα και θελει χρονια.

 

Οποτε μας εξηγησαν οτι για εμας δεν ισχυει πλεον το α-μαλλον δεν ισχυσε ποτε για εμας, διοτι το παιδι δεν εχει ανατομικο προβλημα. Τωρα πρεπει να κανουμε γαστροσκοπηση για να δουμε αν θα καταφερουμε να βρουμε τι το πειραζει κι αν διορθωνεται.

 

Δεν ξερω τη δικη σας περιπτωση, πρεπει να παρετε μια δευτερη γνωμη, να κανετε τις εξετασεις που θα σας πουν βασει του δικου σας ιστορικου.

Link to comment
Share on other sites

Xrysoval ειχα την ιδια απορια με εσενα χρονια, τελικα εμας οι γιατροι μας ειπαν τα εξης: (σου τα γραφω οσο πιο πιστα γινεται)

 

α-Στη συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων, η παλινδρομηση οφειλεται στον κατώτερο οισοφαγικό σφιγκτήρα. Οσο μεγαλωνει το μωρο, ωριμαζει και κλεινει. Δεν μπορουν να σου πουν σε ποια ηλικια ακριβως συμβαινει γιατι δεν εχουμε ολοι τον ιδιο ρυθμο αναπτυξης, αλλα συνηθως περναει απο μονο του. Σε σπανιες μονο περιπτωσεις, δεν περναει. Γι αυτο κανουμε εξετασεις με βαριουχο διαλυμα ή/και γαστροσκοπηση, για να δουμε εαν υπαρχει ανατομικο προβλημα που θελει πχ επεμβαση.

 

β-Αν δεν εχει περασει μετα απο καποια ηλικια, και μετα απο εξετασεις δει ο γιατρος οτι δεν υπαρχουν ανατομικα προβληματα, τα πραγματα ειναι πιο πολυπλοκα. Πρεπει πρωτα λοιπον να αποκλεισει ο γιατρος το ανατομικο προβλημα. Μπορει να οφειλεται σε αλλεργιες, μπορει να οφειλεται σε δυσανεξια, να συνυπαρχει ηωσηνοφιλια ή αλλες σπανιες περιπτωσεις. Τοτε δυστυχως, μπορει να διαρκεσει σε ολη τη ζωη του ατομου. Υπαρχουν ανθρωποι, που ζουν με αυτο ολη τους τη ζωη και απλα προσεχουν τη διατροφη τους και παιρνουν αντιοξινα οσο χρειαζεται. Υπαρχουν ομως και περιπτωσεις που διορθωνεται, με διαιτες, επανενεργοποιηση/προκληση σε τροφες κλπ, καλυτερα ομως οταν εισαι ακομα παιδι. Ωστε ο οργανισμος σου, να συνηθισει και παλι μια τροφη και να μην σε πειραζει πια. Η ηωσηνοφιλια πχ εχει πολυπλοκη θεραπεια απ ο,τι μας ειπαν προσφατα και θελει χρονια.

 

Οποτε μας εξηγησαν οτι για εμας δεν ισχυει πλεον το α-μαλλον δεν ισχυσε ποτε για εμας, διοτι το παιδι δεν εχει ανατομικο προβλημα. Τωρα πρεπει να κανουμε γαστροσκοπηση για να δουμε αν θα καταφερουμε να βρουμε τι το πειραζει κι αν διορθωνεται.

 

Δεν ξερω τη δικη σας περιπτωση, πρεπει να παρετε μια δευτερη γνωμη, να κανετε τις εξετασεις που θα σας πουν βασει του δικου σας ιστορικου.

 

Τα είπες όλα!!!!!! Προχθές διάβαζα μια περιληπτικη μελέτη και ελεγε στην ουσία ότι αν βρεις σε μικρή ηλικία το πρόβλημα ακόμα και η ΕοΕ ξεπερνιέται....

Αλλά το θεμα είναι ότι επειδή χρειάζονται επεμβατικες εξετάσεις, τις περισσότερες φορές αργεί ή διάγνωση.....

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites

Χαρά Μαρία ξέρεις τι δεν καταλαβαίνω?? εχουμε κάνει και εμεις την εξέταση με το σκιαγραφικό (οσο μπορέσαμε γιατι ήταν μωρό και δεν το έπινε με τίποτα). Εκεί μας αποκλείσαν ανατομική ανωμαλία παρολαυτά φαινοταν έντονη η παλλινδρόμηση. Κάποια στιγμη που ρώτησα αν πρέπει να ξαναγίνει μου έιπαν όχι βέβαια τι θα χάλασε η ανατομία του παιδιού?? οκ λογικό!! Ωστόσο θα προτιμούσα γαστροσκόπηση παρά πεχαμετρία να δούμε τουλάχιστον τι γίνεται εκεί μέσα! δευτερη γνώμη έχω πάρει από ένα αχαρακτήριστο τύπο που έδωσε για 2 εβδομάδες laprazol και η διαγνωση ήταν αν δεν τον πιάσει ίσως χρειαστεί χειρουργείο! Κι όταν του είπα ότι ακόμα και όταν τρέχει η παίζει η χοροπηδάει τον πιάνει εντονη παλλινδρόμηση μου απάντησε το θεικό γιατι να χοροπηδάει??? σωστα ακου εκει παράλογα πράγματα για ένα 3χρονο!!!!!! φυσικά δεν ξαναπάτησα! αυτή που τον παρακολουθεί τώρα στο Αττικο φαίνεται καλή αλλά επιμένει για πεχαμετρια! για να μη του δώσουμε λέει φάρμακα ετσι αν δεν έχει πρόβλημα! και επανέρχομαι αφου το ακουω το παιδί!!!!!! όταν βήχει κλαει τρέχει γίνεται παρτυ από τα υγρά που κάνουν τσουλήθρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Xrysoval ειχα την ιδια απορια με εσενα χρονια, τελικα εμας οι γιατροι μας ειπαν τα εξης: (σου τα γραφω οσο πιο πιστα γινεται)

 

α-Στη συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων, η παλινδρομηση οφειλεται στον κατώτερο οισοφαγικό σφιγκτήρα. Οσο μεγαλωνει το μωρο, ωριμαζει και κλεινει. Δεν μπορουν να σου πουν σε ποια ηλικια ακριβως συμβαινει γιατι δεν εχουμε ολοι τον ιδιο ρυθμο αναπτυξης, αλλα συνηθως περναει απο μονο του. Σε σπανιες μονο περιπτωσεις, δεν περναει. Γι αυτο κανουμε εξετασεις με βαριουχο διαλυμα ή/και γαστροσκοπηση, για να δουμε εαν υπαρχει ανατομικο προβλημα που θελει πχ επεμβαση.

 

β-Αν δεν εχει περασει μετα απο καποια ηλικια, και μετα απο εξετασεις δει ο γιατρος οτι δεν υπαρχουν ανατομικα προβληματα, τα πραγματα ειναι πιο πολυπλοκα. Πρεπει πρωτα λοιπον να αποκλεισει ο γιατρος το ανατομικο προβλημα. Μπορει να οφειλεται σε αλλεργιες, μπορει να οφειλεται σε δυσανεξια, να συνυπαρχει ηωσηνοφιλια ή αλλες σπανιες περιπτωσεις. Τοτε δυστυχως, μπορει να διαρκεσει σε ολη τη ζωη του ατομου. Υπαρχουν ανθρωποι, που ζουν με αυτο ολη τους τη ζωη και απλα προσεχουν τη διατροφη τους και παιρνουν αντιοξινα οσο χρειαζεται. Υπαρχουν ομως και περιπτωσεις που διορθωνεται, με διαιτες, επανενεργοποιηση/προκληση σε τροφες κλπ, καλυτερα ομως οταν εισαι ακομα παιδι. Ωστε ο οργανισμος σου, να συνηθισει και παλι μια τροφη και να μην σε πειραζει πια. Η ηωσηνοφιλια πχ εχει πολυπλοκη θεραπεια απ ο,τι μας ειπαν προσφατα και θελει χρονια.

 

Οποτε μας εξηγησαν οτι για εμας δεν ισχυει πλεον το α-μαλλον δεν ισχυσε ποτε για εμας, διοτι το παιδι δεν εχει ανατομικο προβλημα. Τωρα πρεπει να κανουμε γαστροσκοπηση για να δουμε αν θα καταφερουμε να βρουμε τι το πειραζει κι αν διορθωνεται.

 

Δεν ξερω τη δικη σας περιπτωση, πρεπει να παρετε μια δευτερη γνωμη, να κανετε τις εξετασεις που θα σας πουν βασει του δικου σας ιστορικου.

τελικά δεν μου απάντησες όμως η 7χρονη κόρουλα σου λόγω του ότι είναι μεγάλο παιδί τι σου λέει ότι αισθάνεται πόνο κάψιμο πνίξιμο καουρες τι???

εμενα μου λέει μην ανυσηχεις μαμά παλλινδρόμηση με έπιασε και όταν τον ρωτάω τι νιώθει μου δειχνει τη κοιλια του. ότι τον ποναει! μπλέξιμο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εξετάσεις για αλλεργίες είναι αυτές που γίνονται στο χέρι?? οι μόνες που έχουμε κάνει εμείς είναι αίματος που δείχνει ένα δείκτη ότι είναι ανεβασμένος για αλλεργίες αλλά δεν ξέρουμε που! ισως αλλεργική ρινίτιδα μιας και τον τελευταιο χρόνο με τον παιδικό δεν έχει υπάρξει μέρα που να είναι τελείως καλά! φαγητο δεν έχει δείξει να τον πειράξει! ουτε μπορώ να προσδιορίσω πότε τον πιάνει παλλινδρόμηση και αν τον ενοχλεί συγκεκριμένη τροφή γιατι το κάνει σε άσχετες φασεις! ενώ παιζει ας πουμε η κλαιει όπως προανέφερα!

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου λέει μην ανυσηχεις μαμά παλλινδρόμηση με έπιασε και όταν τον ρωτάω τι νιώθει μου δειχνει τη κοιλια του. ότι τον ποναει! μπλέξιμο!

 

Αφου τον ποναει η κοιλια του, πρεπει να το δειτε. Ισως εχει τελικα ηωσηνοφιλια.

 

Το καθε παιδι εχει αλλα συμπτωματα, δεν εχουν ολοι το ιδιο. Αλλα κανουν εμετους πχ, αλλα οχι.

Link to comment
Share on other sites

εξετάσεις για αλλεργίες είναι αυτές που γίνονται στο χέρι?? οι μόνες που έχουμε κάνει εμείς είναι αίματος που δείχνει ένα δείκτη ότι είναι ανεβασμένος για αλλεργίες αλλά δεν ξέρουμε που! ισως αλλεργική ρινίτιδα μιας και τον τελευταιο χρόνο με τον παιδικό δεν έχει υπάρξει μέρα που να είναι τελείως καλά! φαγητο δεν έχει δείξει να τον πειράξει! ουτε μπορώ να προσδιορίσω πότε τον πιάνει παλλινδρόμηση και αν τον ενοχλεί συγκεκριμένη τροφή γιατι το κάνει σε άσχετες φασεις! ενώ παιζει ας πουμε η κλαιει όπως προανέφερα!

 

Χρειαζονται οπως ειπαμε και patch tests, αυτοκολλητα στην πλατη. Αφου βρηκατε το δεικτη, δεν το εψαξε αλλο ο αλλεργιολογος?

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζονται οπως ειπαμε και patch tests, αυτοκολλητα στην πλατη. Αφου βρηκατε το δεικτη, δεν το εψαξε αλλο ο αλλεργιολογος?

Δεν έχουμε επισκεφτεί ακόμα αλλεργιολόγο. Η παιδίατρος είπε ότι είναι πολύ μικρό για να κάτσει να κάνει αυτά τα τεστ

Link to comment
Share on other sites

Αφου τον ποναει η κοιλια του, πρεπει να το δειτε. Ισως εχει τελικα ηωσηνοφιλια.

 

Το καθε παιδι εχει αλλα συμπτωματα, δεν εχουν ολοι το ιδιο. Αλλα κανουν εμετους πχ, αλλα οχι.

λογικο πιστέυω να τον πονάει! όταν συμβαινει παλλινδόρμηση αισθάνεται καούρα

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστακια στο χέρι εμάς ο αλλεργιολογος μας τα έκανε όταν ήταν 6,5 μηνών ομικρος.Δεν ξέρω αν μιλάτε για αλλά τεστ.Τον έλεγξε για αλλεργία στο γάλα,στη καζεινη,στο μοσχάρι.Οταν ήταν 9 μηνών του έκανε για αυγό,ξηρους καρπούς και σουσαμι.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σε όλους. Επαναφέρω το θέμα καθώς το πρόβλημα μας συνεχίζεται.. όχι καθημερινα αλλά όταν αρρωσταινει και βήχει γίνεται το έλα να δεις. βόμβα το στομαχάκι του! σκέφτομαι σοβαρα για γαστροσκόπηση αλλά φοβάμαι τη νάρκωση. διάβασα και κατι για συνδρομα barrett και μου κοπήκαν τα πόδια

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...
On 5/10/2016 at 7:40 AM, dimibo76 said:

Λοιπόν ppi (proton-pump inhibitors) ειναι τα φαρμακα για την παλινδρόμηση... Δεν ειναι απλη οισοφαγιτιδα αυτο που εχουμε.... Εναι χρόνιο νόσημα, ανοίκει στα αυτοάνοσα αλλα εχει αλλεργική αιτιολογία εξού και ρυθμίζεται με διατροφη και αν οχι με στεροειδή.... Λοιπόν η ανάπτυξη του μικρού μου ειναι μια χαρα! Αν ζούσαμε σε αλλη χώρα πιθανότατα θα αργούσε με πολυ να παρουμε διάγνωση αν κι εγω αμφιβάλω αν θα παίρναμε και ποτε..... Ζούμε ομως στην Αμερική και ΕΤΥΧΕ στην κυριολεξία να πέσουμε πανω σε ειδικό στην ΕοΕ! Αμφιβάλω αν καπου αλλου ή κάποιος άλλος γιατρος θα έβαζε για γαστροσκοπηση παιδι με νορμαλ ανάπτυξη, χωρις εμετους, χωρις βηχα, που δεν πνίγεται οταν καταπίνει, ουτε ποναει, κτλ.... ΑΛΛΑ! ειχαμε ενα χαρτι εναντίον μας.... το ppi (το αντίστοιχο επαντορεν, που περνούμε) δεν "γιατρεψε" την κατασταση, αν και την βελτίωσε αισθητά.... Οποτε έχοντας την ειδικό + αδιαφορία για το φαγητο, συνέχιση παλινδρόμησης (και μετα την λήψη φαρμακου), μικρές ποσότητες οταν τρωει κομμάτια και κάποιες αλλεργίες (καρύδι και ψάρια), οδηγηθήκαμε στις ενδοσκοπήσεις.....

Άλλες εξετάσεις δεν κάναμε! Δεν τις θεώρησε απαραίτητες....

Γιατι άλλαξε η κατασταση μετα την 1η ενδοσκοπηση δεν ξέρουμε..... Η 1η μάλιστα ειχε μηδενικά ιωσηνοφιλα!!!!! Πιθανότατα δεν ειχε εκδηλωθεί ακομα.... δεν πιστευω ομως οτι ηταν false negative γιατι η συγκεκριμένη γιατρός ξερει πολυ καλα απο που να παρει βιοψίες (αν ο γιατρός δεν ειναι εξοικειωμένος με την νόσο πολυ εύκολα του ξεφεύγουν τα σημεία!). Η κατασταση δεν χειροτερεψε καθολου ανάμεσα στις δυο ενδοσκοπήσεις! Μάλιστα ειχε καλυτερέψει με το ppi (π.χ βελτιώθηκαν οι ποσότητες και οι χρόνοι που έτρωγε) αλλα δεν άλλαζε και κατι δραματικα.... Οποτε είπαμε αλλη μια εξέταση και τελειώσαμε και καπου εκει μας ηρθε ο ουρανός στο κεφαλι!!!!

Παντως να επαναλάβω οτι σε καμια περιπτωση δεν θελω να σε αγχώσω! Απλά να προσθέσω αλλη μια διάσταση σε καποιον που ισως διάβασει το θεμα καποια στιγμη.... Η απλη παλινδρόμηση ειναι πολυ συνηθισμένη σε αντίθεση με αυτο που εχουμε εμεις.....

Καλημέρα… ο γιος μου διαγνώστηκε με ΕΟΕ οτΑν ήταν 1,5 έτους περίπου , τώρα είναι 3.  Ξαφνικά άρχισε να κάνει εμετούς και ο παιδίατρος του αμέσως μας είπε να κάνει γαστροσκόπηση. Μετά απο πολυ ψάξιμο και αγχος την καναμε και έδειξε ΕΟΕ. Σταματήσαμε τα γαλακτοκομικά δώσαμε κ ppi και Αμεσως οι εμετοι σταμάτησαν. Μετά απο λιγο καιρό κοψαμε κ τα ppi και η εξωτερικη του εικονα ήταν τέλεια , καθόλου εμετοι, μεγαλη ορεξη για φαγητο, κανονικη αναπτυξγ (συνεχιζει να μην τρωει γαλακτοκομικα, ψάρια, σογια, ξηρους καρπους)ο γιατρος επεμενε οτι πρεπει να κανουμε μια 2η γαστροσκοπηση για να δούμε αν η εξωτερική εικονα συμβαδιζει με την εσωτερικη. Την καναμε και η 2η γαστροσκόπηση έδειξε αυξηση των ηωσινοφιλων (έχει γύρω στα 100). Τώρα μας είπε να πάρουμε ppi για 3 μηνές και να ξανακάνουμε γαστροσκόπηση για να δούμε αν ειναι ppi responsive , αν ειναί συνεχίζουμε τα ppi αν δεν είναι λογικά πάμε σε budesonide. Ήθελα να σε ρωτήσω μετα απο χρόνια πως έχει εξελιχθεί η ΕΟΕ για το παιδάκι σου; Εχετε βρει τι το πειράζει; Ξερω πως η λύση ειναι να αποκλείσεις όλες τις τροφες κ να τις ξαναβάζεις κάνοντας γαστροσκοπήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...