Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η νταντά μας αφήνει


poulxeria

Recommended Posts

Τα πολύ μικρά παιδάκια τα έχουν στο πάτωμα εννοείται. Δεν παίζουν μεταξύ τους ακριβώς αλλά παράλληλα, το κάθε ένα μόνο του.

 

Ο δικός μου έκλαιγε μία εβδομάδα μέχρι να προσαρμοστεί (ενδεχομένως να έχεις κ εσύ θέμα προσαρμογής αλλά μπορεί κ όχι, ίσως λιγότερες μέρες).

 

Επίσης, αν κ θα το ξέρεις, να έχεις στο μυαλό σου κ τις ιώσεις, γιατί θα πρέπει να έχεις εναλλακτική λύση (άδειες εναλλάξ με τον σύζυγο, παππούς/γιαγιά). Εύχομαι να τις περνάει όσο πιο ελαφριά γίνεται ή και καθόλου.

 

Επίσης να σου πω ότι 2 μήνες πριν ξεκινήσει ο μικρός παιδικό, είχα τόσο άγχος, σχεδόν δεν κοιμόμουν. Στο λέω γιατί ενδεχομένως νιώθεις κ εσύ "κάπως".

 

Τα παιδιά, αν εξαιρέσεις τις ιώσεις, περνάνε καλά στους παιδικούς, έχουν τους φίλους τους, παίζουν, + το γεγονός ότι έχεις να κάνεις με επαγγελματίες στην προνηπιακή φροντίδα.

 

Είναι μικρή η κορούλα σου όντως, αλλά αν δεν έχεις συστημένη "νταντά", καλύτερα ο παιδικός.

 

Όλα καλά θα πάνε, θα δεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα πολύ μικρά παιδάκια τα έχουν στο πάτωμα εννοείται. Δεν παίζουν μεταξύ τους ακριβώς αλλά παράλληλα, το κάθε ένα μόνο του.

 

Ο δικός μου έκλαιγε μία εβδομάδα μέχρι να προσαρμοστεί (ενδεχομένως να έχεις κ εσύ θέμα προσαρμογής αλλά μπορεί κ όχι, ίσως λιγότερες μέρες).

 

Επίσης, αν κ θα το ξέρεις, να έχεις στο μυαλό σου κ τις ιώσεις, γιατί θα πρέπει να έχεις εναλλακτική λύση (άδειες εναλλάξ με τον σύζυγο, παππούς/γιαγιά). Εύχομαι να τις περνάει όσο πιο ελαφριά γίνεται ή και καθόλου.

 

Επίσης να σου πω ότι 2 μήνες πριν ξεκινήσει ο μικρός παιδικό, είχα τόσο άγχος, σχεδόν δεν κοιμόμουν. Στο λέω γιατί ενδεχομένως νιώθεις κ εσύ "κάπως".

 

Τα παιδιά, αν εξαιρέσεις τις ιώσεις, περνάνε καλά στους παιδικούς, έχουν τους φίλους τους, παίζουν, + το γεγονός ότι έχεις να κάνεις με επαγγελματίες στην προνηπιακή φροντίδα.

 

Είναι μικρή η κορούλα σου όντως, αλλά αν δεν έχεις συστημένη "νταντά", καλύτερα ο παιδικός.

 

Όλα καλά θα πάνε, θα δεις.

Αν τα έχουν στο πάτωμα, μια χαρά. Γιατί χθες διάβαζα μια αρκετά παλαιότερη, φρικουλέ ιστορία εδώ στο φόρουμ σχετικά με βρεφονηπιακό σταθμό και τρέμω μήπως κακοπέσει το μικρούλι.

Εμείς όχι απλώς νιώθουμε "κάπως", είναι πολύ στενάχωρη κατάσταση διότι αφενός σκεπτόμαστε τη μικρή, η οποία έχει αγαπήσει την κοπέλα που την προσέχει και αφετέρου γιατί η νταντά είναι νέα κοπέλα και η κατάσταση της υγείας της παίζει να μην της επιτρέψει να ξαναδουλέψει. Είναι πολύ, πολύ κρίμα.

Για τις ιώσεις είπαμε, μέχρι τον Αύγουστο νομίζω τον έχουμε φάει το γάιδαρο. Από Σεπτέμβρη- Οκτώβρη βαράτε βιολιτζίδες.

Εγώ ελπίζω πρωτίστως να περνάει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα έχουν στο πάτωμα, μια χαρά. Γιατί χθες διάβαζα μια αρκετά παλαιότερη, φρικουλέ ιστορία εδώ στο φόρουμ σχετικά με βρεφονηπιακό σταθμό και τρέμω μήπως κακοπέσει το μικρούλι.

Εμείς όχι απλώς νιώθουμε "κάπως", είναι πολύ στενάχωρη κατάσταση διότι αφενός σκεπτόμαστε τη μικρή, η οποία έχει αγαπήσει την κοπέλα που την προσέχει και αφετέρου γιατί η νταντά είναι νέα κοπέλα και η κατάσταση της υγείας της παίζει να μην της επιτρέψει να ξαναδουλέψει. Είναι πολύ, πολύ κρίμα.

Για τις ιώσεις είπαμε, μέχρι τον Αύγουστο νομίζω τον έχουμε φάει το γάιδαρο. Από Σεπτέμβρη- Οκτώβρη βαράτε βιολιτζίδες.

Εγώ ελπίζω πρωτίστως να περνάει καλά.

 

Η δική μου ζυγαριά πάντως είναι προς παιδικό..... πάντα ήταν, εξού και ο μεγάλος μου γιος πήγε σε παιδικό σταθμό από 12 μηνών, την κόρη μου δυστυχώς δεν την πήρανε το Σεπτέμβριο.

 

Το δικό μας το σταθμό (δημόσιος) τα μωράκια τα είχανε στο πάτωμα, δεν επιτρεπόντουσαν τα παπούτσια ακόμα και οι δασκάλες ήταν με πάντοφλες που χρησιμοποιούσαν μόνο στον σταθμό. Πάρκο είχανε μόνο ένα, ποτέ δεν βρήκα παιδάκι να κάθεται μέσα οπότε μην αγχώνεσαι. Προσαρμογή εμείς δεν είχαμε, του άρεσε και του αρέσει τόσο πολύ το σχολείο που ακόμα και τον Αύγουστο που ζήταγε να περάσει να το δει. Την πρώτη χρονιά εμείς περάσαμε 2 ιώσεις μόνο, από τον τρίτο χρόνο και μετά μας πήρε η κατηφόρα (είμαστα σε όλα η εξαίρεση στον κανόνα).

 

Το ρίσκο να βάλω μια ξένη γυναίκα μέσα στο σπίτι μου και να της εμπιστευτώ την φροντίδα του παιδιού μου είναι χίλιες φορές μεγαλύτερο από αυτό του παιδικού σταθμού. Αυτή είναι η δική μου άποψη όμως.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Είπα λοιπόν να κάνω ένα update.

Ξεκινήσαμε σήμερα τη μικρή σε σταθμό. Πήγε και έφυγε με τη νταντά της και κάθησαν συνολικά 1,5 ώρα. Το πρώτο μισάωρο ήταν μαγκωμένη και πιο πολύ παρατηρούσε τα πιτσιρίκια και το νέο περιβάλλον, παρα συμμετείχε στο οτιδήποτε έκαναν εκείνη στιγμή. Μετά άρχισε να πλησιάζει τα παιδάκια, να τους χαϊδεύει τα μαλλάκια και προσέγγισε από μόνη της τις 2 κοπέλες που ήταν μέσα με τα μωρά. Δεν έφαγε παρά ελάχιστα γιατί την ώρα που έκατσε να φάει, τα παιδάκια βγήκαν έξω και ήθελε κι εκείνη να βγει, όπως και έγινε. Στη 1,5 ώρα η νταντά έκρινε ότι έπρεπε να φύγει, πριν κουραστεί και βγάλει γκρίνια, θα μπορούσε ενδεχομένως να κάτσει κι άλλο. Όση ώρα έκατσε πάντως η νταντά ήταν μαζί της και από ένα σημείο και μετά άρχισε να την αγνοεί. Για 1η μέρα νομίζω πως πήγε πολύ καλά! Την Πέμπτη θα είμαι εγώ στην προσαρμογή οπότε θα τα δω όλα αυτά κι από κοντά, αν και όταν με βλέπει νομίζω ότι δυσκολεύεται περισσότερο να χαλαρώσει γιατί έχει μια τάση να προσκολλάται σε μένα, ενώ τη νταντά την αντιμετωπίζει περισσότερο ως έναν άνθρωπο με τον οποίο παίζει και περνάνε καλά.

Α, να πω ότι το τμήμα είναι μικρό σχετικά, 8 πιτσιρίκια με 2 κοπέλες να τα φροντίζουν.

Αυτά για την ώρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή αρχή! Πολύ καλά έκανε η κοπέλα και έκρινε ότι 1,5 ώρα ήταν αρκετή. Εύχομαι να είναι και οι υπόλοιπες σας μέρες καλές και απροβλημάτιστες :)

Να'σαι καλά, μακάρι :D

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ βρε παιδιά, το έχω απορία: πώς καταφέρνουν και κοιμούνται στους σταθμούς έτσι όλα μαζί...

Εγώ έχω κάνει το λάθος (?) να έχω σκοτεινό το δωμάτιο ακόμα και τα μεσημέρια που κοιμάται, μέχρι και white noise machine της έχω πάρει για να μην περπατάμε στις μύτες αλλά τώρα σκέφτομαι ότι έκανα βλακείες και ότι πιθανόν να δυσκολευτεί να προσαρμοστεί στις συνθήκες του σταθμού.

 

Τα παιδάκια σας ρίχνουν καλούς ύπνους στο σταθμό?

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ βρε παιδιά, το έχω απορία: πώς καταφέρνουν και κοιμούνται στους σταθμούς έτσι όλα μαζί...

Εγώ έχω κάνει το λάθος (?) να έχω σκοτεινό το δωμάτιο ακόμα και τα μεσημέρια που κοιμάται, μέχρι και white noise machine της έχω πάρει για να μην περπατάμε στις μύτες αλλά τώρα σκέφτομαι ότι έκανα βλακείες και ότι πιθανόν να δυσκολευτεί να προσαρμοστεί στις συνθήκες του σταθμού.

 

Τα παιδάκια σας ρίχνουν καλούς ύπνους στο σταθμό?

 

Μην το σκέφτεσαι, θα κοιμηθει!

 

Ο δικός μου για τον μεσημεριανό υπνο χρειαζόταν σκοτάδι, white noise και 10' κούνημα στο ρηλαξ για να κοιμηθει...στον σταθμό κοιμηθηκε στο τέλος της 1ης εβδομαδας έτσι απλά σε ενα δωμάτιο με αλλα 10 παιδια, σε ενα ραντσακι σαν τον φαντάρο!!!!

Link to comment
Share on other sites

χα χα - κι ο δικός μου κοιμόταν μόνο στην αγκαλιά κ έπρεπε με αργές κινήσεις να τον αφήνω σιγά σιγά στην κούνια - στον σταθμό όμως, κοιμήθηκε κανονικότατα στο κρεβατάκι του μέσα στην πρώτη εβδομάδα.

 

πουλχερία, μην ανησυχείς - προσαρμόζονται!!

Link to comment
Share on other sites

Είστε κούκλες που είστε τόσο καθησυχαστικές για όλα, βοηθάει πολύ.

 

*σμουτς*!

Επεξεργάστηκαν by poulxeria
τα ορθογραφικά μου μέσα!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρακάλα να μην υπάρχει κάποιος σαν τον γιο μου στην τάξη σας, που για να κοιμηθεί στην κούνια, έπρεπε να μιλήσει με τον αέρα, έπρεπε να παίξουν πόλεμο τα δυο του χέρια μεταξύ τους και βεβαίως όχι αθόρυβα.... στο τέλος όμως μάθανε όλα να κοιμούνται έτσι .....:P:p:p

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Παρακάλα να μην υπάρχει κάποιος σαν τον γιο μου στην τάξη σας, που για να κοιμηθεί στην κούνια, έπρεπε να μιλήσει με τον αέρα, έπρεπε να παίξουν πόλεμο τα δυο του χέρια μεταξύ τους και βεβαίως όχι αθόρυβα.... στο τέλος όμως μάθανε όλα να κοιμούνται έτσι .....:P:p:p

 

Χεχε και η δικιά μου έτσι είναι :cool:

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς καθόλου. Τα μικράκια μας είναι πιο προσαρμοστικά απ' ότι νομίζουμε. Κι εμένα η μεγάλη στο σπίτι μόνο αγκαλιά κοιμόταν και στον παιδικό την έβαζαν στο κρεβατάκι και αμέσως έκανε νάνι.

Ο μικρός είναι πάλι πολύ ευαίσθητος στον ύπνο. Ενώ η μεγάλη κοιμόταν και στο δίπλα δωμάτιο κάναμε πάρτυ, ο μικρός επειδή αλλάξαμε σπίτι και τα υπνοδωμάτια είναι πάνω έχει μάθει να κοιμάται με απόλυτη ησυχία. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να ξυπνάει πολύ εύκολα από διάφορους θορύβους. Στον παιδικό, όμως, όπου κοιμούνται καμιά 50αριά παιδιά στον ίδιο χώρο δεν τον νοιάζει καθόλου, κλαίει δεν κλαίει άλλο, φωνάζει δε φωνάζει άλλο, κλπ.

Σας εύχομαι καλή αρχή και είμαι σίγουρη, ότι δε θα μετανιώσεις την απόφασή σου.

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς καθόλου. Τα μικράκια μας είναι πιο προσαρμοστικά απ' ότι νομίζουμε. Κι εμένα η μεγάλη στο σπίτι μόνο αγκαλιά κοιμόταν και στον παιδικό την έβαζαν στο κρεβατάκι και αμέσως έκανε νάνι.

Ο μικρός είναι πάλι πολύ ευαίσθητος στον ύπνο. Ενώ η μεγάλη κοιμόταν και στο δίπλα δωμάτιο κάναμε πάρτυ, ο μικρός επειδή αλλάξαμε σπίτι και τα υπνοδωμάτια είναι πάνω έχει μάθει να κοιμάται με απόλυτη ησυχία. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να ξυπνάει πολύ εύκολα από διάφορους θορύβους. Στον παιδικό, όμως, όπου κοιμούνται καμιά 50αριά παιδιά στον ίδιο χώρο δεν τον νοιάζει καθόλου, κλαίει δεν κλαίει άλλο, φωνάζει δε φωνάζει άλλο, κλπ.

Σας εύχομαι καλή αρχή και είμαι σίγουρη, ότι δε θα μετανιώσεις την απόφασή σου.

Ευχαριστούμε πολύ!

Link to comment
Share on other sites

update!

Γενικώς καλά τα πάει το μικράκι, με εξαίρεση όταν αρχίζει να κουράζεται και τότε αρχίζει η γκρίνια. Μέχρι σήμερα πηγαίναμε και την παίρναμε από το σταθμό όποτε έφτανε σε αυτό το στάδιο, σήμερα είπαμε να αφήσουμε τις κοπέλες να το διαχειριστούν, και τους είπαμε όταν ξεκινήσει η γκρίνια να τη βάλουν για ύπνο. Κοιμήθηκε μονάχα 1 ώρα, τα κορίτσια είπαν ότι μάλλον ενοχλείται από τη βαβούρα το βλαστάρι μου που το'χω μες στα πούπουλα και ότι θα συνηθίσει. Άντε να δούμε. Είναι και 1 μήνας τώρα που κάθε 2η (???) μέρα ξυπνάει τα βράδια και μένει ξύπνια 1,5-2,5 ώρες, οπότε την επομένη δεν πολυπαλεύται λόγω κούρασης και την επομένη που έχει κοιμηθεί είναι χάρμα και πολύ συνεργάσιμη. Γενικώς με αυτό το παιδί όλα περιστρέφονται γύρω από τον ύπνο, ξεκούραστη είναι φουλ ευπροσάρμοστη, κουρασμένη είναι διαόλι σκέτο.

Άσχετο, αυτό το καθε-2η-μέρα-κάνω-λες-και-με-τσίμπησε-μύγα-και-δεν-κλείνω-μάτι έχει συμβεί σε καμία? Ξέρω, θα μου πείτε πάλι καλά που δεν το κάνει κάθε μέρα, αλλά είναι λίγο μυστήριο. Deena συ που ξέρεις τα πολλά κι ο νους σου κατεβάζει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

update!

...

Άσχετο, αυτό το καθε-2η-μέρα-κάνω-λες-και-με-τσίμπησε-μύγα-και-δεν-κλείνω-μάτι έχει συμβεί σε καμία? ....

 

γεια σου πουλχερία! χαίρομαι που όλα καλά !

Εμένα ο μεγάλος μου γιος, που γενικά ήταν ένα βολικότατο μωράκι με πολλές ώρες ύπνο, όταν ήταν περίπου 1,5 χρονών - 2 χρονών ξεκίνησε να ξυπνά τα βράδια περί τις 2-3 φορές την εβδομάδα (δεν νομίζω ότι ήταν κάθε 2η ημέρα πάντως) κ έκλαιγε κ ήθελε να δει τηλεόραση (!!) κ γενικώς ήταν μία περίεργη κατάσταση που κράτησε μερικούς μήνες. Δεν πήγαινε ακόμα παιδικό σταθμό. Του έφυγε από μόνο του πάντως.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου πουλχερία! χαίρομαι που όλα καλά !

Εμένα ο μεγάλος μου γιος, που γενικά ήταν ένα βολικότατο μωράκι με πολλές ώρες ύπνο, όταν ήταν περίπου 1,5 χρονών - 2 χρονών ξεκίνησε να ξυπνά τα βράδια περί τις 2-3 φορές την εβδομάδα (δεν νομίζω ότι ήταν κάθε 2η ημέρα πάντως) κ έκλαιγε κ ήθελε να δει τηλεόραση (!!) κ γενικώς ήταν μία περίεργη κατάσταση που κράτησε μερικούς μήνες. Δεν πήγαινε ακόμα παιδικό σταθμό. Του έφυγε από μόνο του πάντως.

Μερικούς μήνες!? :shock: Τη βάψαμε.

Από περιέργεια, συ πώς ήξερες ότι ήθελε να δει τηλεόραση, στο έλεγε? Εγώ κάτι τέτοιες ώρες δεν έχω ιδέα τι θέλει η μικρή, απλώς υποθέτω ότι ίσως θέλει παρέα αλλά και δίπλα της που καθόμαστε είναι σα να μην είμαστε εκεί.

 

Οπότε καθόσασταν και βλέπατε τιβι?

Link to comment
Share on other sites

update!

Γενικώς καλά τα πάει το μικράκι, με εξαίρεση όταν αρχίζει να κουράζεται και τότε αρχίζει η γκρίνια. Μέχρι σήμερα πηγαίναμε και την παίρναμε από το σταθμό όποτε έφτανε σε αυτό το στάδιο, σήμερα είπαμε να αφήσουμε τις κοπέλες να το διαχειριστούν, και τους είπαμε όταν ξεκινήσει η γκρίνια να τη βάλουν για ύπνο. Κοιμήθηκε μονάχα 1 ώρα, τα κορίτσια είπαν ότι μάλλον ενοχλείται από τη βαβούρα το βλαστάρι μου που το'χω μες στα πούπουλα και ότι θα συνηθίσει. Άντε να δούμε. Είναι και 1 μήνας τώρα που κάθε 2η (???) μέρα ξυπνάει τα βράδια και μένει ξύπνια 1,5-2,5 ώρες, οπότε την επομένη δεν πολυπαλεύται λόγω κούρασης και την επομένη που έχει κοιμηθεί είναι χάρμα και πολύ συνεργάσιμη. Γενικώς με αυτό το παιδί όλα περιστρέφονται γύρω από τον ύπνο, ξεκούραστη είναι φουλ ευπροσάρμοστη, κουρασμένη είναι διαόλι σκέτο.

Άσχετο, αυτό το καθε-2η-μέρα-κάνω-λες-και-με-τσίμπησε-μύγα-και-δεν-κλείνω-μάτι έχει συμβεί σε καμία? Ξέρω, θα μου πείτε πάλι καλά που δεν το κάνει κάθε μέρα, αλλά είναι λίγο μυστήριο. Deena συ που ξέρεις τα πολλά κι ο νους σου κατεβάζει?

 

Μπράβο σας που τα πάτε τόσο καλά! Σχετικά με τον ύπνο και εμένα έχουν περάσει από αυτό το στάδιο, για να πω την αλήθεια το απέδιδα σε δόντια ή σε κάποιο κακό όνειρο που τους δημιουργούσε εκείνη την ώρα και ίσως και κάποιες μέρες μετά κάποια ανασφάλεια και φοβία.... φάση είναι και θα περάσει.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Μερικούς μήνες!? :shock: Τη βάψαμε.

Από περιέργεια, συ πώς ήξερες ότι ήθελε να δει τηλεόραση, στο έλεγε? Εγώ κάτι τέτοιες ώρες δεν έχω ιδέα τι θέλει η μικρή, απλώς υποθέτω ότι ίσως θέλει παρέα αλλά και δίπλα της που καθόμαστε είναι σα να μην είμαστε εκεί.

 

Οπότε καθόσασταν και βλέπατε τιβι?

 

Μου έδειχνε το σαλόνι, τον έβγαζα από την κούνια, πηγαίναμε στο σαλόνι κ μετά μου έδειχνε την τηλεόραση. Στις 4 το πρωί. Και βλέπαμε dvd μίκυ. Ναι. Το περάσαμε κ αυτό. ..... (απλώς δεν θυμάμαι το πότε ακριβώς, δηλαδή είχα γεννήσει το 2ο ή όχι ? αναρωτιέμαι)

 

Αλλά όπως λέει και η demi, μάλλον έβλεπε όνειρο, κ ότι τα μωράκια περνάνε διάφορες φάσεις. Υπομονή, γερά να είναι, αυτό έχει την μεγαλύτερη σημασία.

Link to comment
Share on other sites

@Poulxeria

 

Τι ηλικια έχει η μικρή; Μήπως έκοψε πρόσφατα τους 2 ημερησιους υπνους; Συνήθως αυτα τα ξυπνηματα ειναι ενδείξεις υπερκουρασης.

14,5 μηνόνε!

Πριν τους κόψει ξεκίνησε να κάνει τσιριμονιές το βράδυ.

Κι αφού πέρασε καμιά βδομάδα και συμπέρασμα δεν έβγαζα, άρχισα εγώ σταδιακά να της κόβω τον 1 ύπνο, αφενός μήπως και βελτιωθεί η κατάσταση και αφετέρου επειδή έπρεπε να μεσολαβήσει πια ένα 5ωρο από τον απογευματινό ύπνο ως το βραδινό (κι ας ήταν μικρός ο 2ος ύπνος), οπότε έφτανε να κοιμάται για βράδυ στις 21.00. Οπότε λέω απ'το να κάνει 2 χαζο-ύπνους και να κοιμάται και αργούτσικα (για τα δεδομένα μου προφανώς) ας κάνει έναν καλό, να κοιμάται και νωρίς.

Ε και που της τον έκοψα, κι ας προσαρμόστηκε καλά, πάλι έχουμε αυτό το "κάθε 2η μέρα".

Κάποια φάση/ ανασφάλεια/ όνειρο θα'ναι που λένε και οι τσούπρες από πάνω. Δόντια δεν παίζει, ένας μήνας έχει περάσει πια:evil:

Link to comment
Share on other sites

14,5 μηνόνε!

Πριν τους κόψει ξεκίνησε να κάνει τσιριμονιές το βράδυ.

Κι αφού πέρασε καμιά βδομάδα και συμπέρασμα δεν έβγαζα, άρχισα εγώ σταδιακά να της κόβω τον 1 ύπνο, αφενός μήπως και βελτιωθεί η κατάσταση και αφετέρου επειδή έπρεπε να μεσολαβήσει πια ένα 5ωρο από τον απογευματινό ύπνο ως το βραδινό (κι ας ήταν μικρός ο 2ος ύπνος), οπότε έφτανε να κοιμάται για βράδυ στις 21.00. Οπότε λέω απ'το να κάνει 2 χαζο-ύπνους και να κοιμάται και αργούτσικα (για τα δεδομένα μου προφανώς) ας κάνει έναν καλό, να κοιμάται και νωρίς.

Ε και που της τον έκοψα, κι ας προσαρμόστηκε καλά, πάλι έχουμε αυτό το "κάθε 2η μέρα".

Κάποια φάση/ ανασφάλεια/ όνειρο θα'ναι που λένε και οι τσούπρες από πάνω. Δόντια δεν παίζει, ένας μήνας έχει περάσει πια:evil:

 

To ζήτημα είναι ότι από εκεί που η μικρή πριν λίγο καιρό έκανε 2 ύπνους, με συνολικά διάρκεια - εικάζω - 2 ωρών περίπου (και βάλε πιθανόν), πλέον κοιμάται μόνο μια φορά και για μία μόνο ώρα, υπό συνθήκες μάλιστα που δεν έχει συνηθίσει ακόμα (όχι απόλυτη ησυχία). Σε συνδυασμό με το γεγονός ότι πάει και σταθμό, άρα κουράζεται περισσότερο, θα εικάσω ότι τα βραδυνά ξυπνήματα συνδέονται με overtiredness, μπορεί το φαινόμενο να ξεκίνησε από τυχαίο γεγονός, π.χ. μια φάση, μια ανησυχία κ.λπ., αλλά οι αλλαγές που μεσολάβησαν στο ενδιάμεσο δεν την αφήνουν να επανέλθει.

 

Στην θέση σου, όσο ακόμα παλεύει να προσαρμοστεί στον σταθμό και στις νέες συνθήκες ύπνου, θα την έβαζα για ύπνο νωρίτερα το βράδυ, ώστε να αναπληρώνει τις ώρες ύπνου που χάνει.

 

Τουλάχιστον αυτές τις ώρες που κάθεται ξύπνια τη νύχτα, κάθεται μόνη της ή βαράτε σκοπιά κι εσείς?:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

To ζήτημα είναι ότι από εκεί που η μικρή πριν λίγο καιρό έκανε 2 ύπνους, με συνολικά διάρκεια - εικάζω - 2 ωρών περίπου (και βάλε πιθανόν), πλέον κοιμάται μόνο μια φορά και για μία μόνο ώρα, υπό συνθήκες μάλιστα που δεν έχει συνηθίσει ακόμα (όχι απόλυτη ησυχία).

Στους 2 ύπνους, 2 ώρες κοιμόταν σε πολύ εξαιρετικές περιπτώσεις. Συνήθως έκανε 1 ωρίτσα το πρωί και 45' το απόγευμα, και ήταν ok με αυτό από 10 μηνών. Τώρα που τη βάζω 1 φορά, αν έχει σαπίσει το βράδυ θα κοιμηθεί για μεσημέρι 1 ώρα και 45' (δηλ. αθροιστικά το ίδιο με πριν), αν έχει περάσει δύσκολα 2,5 ώρες.

 

Σε συνδυασμό με το γεγονός ότι πάει και σταθμό, άρα κουράζεται περισσότερο, θα εικάσω ότι τα βραδυνά ξυπνήματα συνδέονται με overtiredness, μπορεί το φαινόμενο να ξεκίνησε από τυχαίο γεγονός, π.χ. μια φάση, μια ανησυχία κ.λπ., αλλά οι αλλαγές που μεσολάβησαν στο ενδιάμεσο δεν την αφήνουν να επανέλθει.

Καλέ 3 βδομάδες ΠΡΙΝ πάει σταθμό ξεκίνησε τα κόλπα και ενώ την κοίμιζα 2 φορές/ημέρα. Αρχικά είχαμε κλάμα οταν έφευγα απ'το δωμάτιο και σύντομα ξεκίνησε το "καθε 2η μέρα ξύπνημα". Ίσα ίσα τη 2η εβδομάδα στο σταθμό που την αφήσαμε και πιο πολλές ώρες δείχνει σα να έστρωσε να χτυπήσω ξύλο.

 

Στην θέση σου, όσο ακόμα παλεύει να προσαρμοστεί στον σταθμό και στις νέες συνθήκες ύπνου, θα την έβαζα για ύπνο νωρίτερα το βράδυ, ώστε να αναπληρώνει τις ώρες ύπνου που χάνει.

Αυτό κάμω η κακομοίρα.

Έχει 4 μέρες τώρα να ξυπνήσει. Και 2 μέρες να κλάψει όταν φεύγω το δωμάτιο. Πέφτει και ξεραίνεται. Και ρίχνει κι ένα 11ωρο+ το βράδυ που δεν το συνήθιζε ποτέ, από μικρό με 10-10,5 ώρες βολευόταν μια χαρά.

 

Τουλάχιστον αυτές τις ώρες που κάθεται ξύπνια τη νύχτα, κάθεται μόνη της ή βαράτε σκοπιά κι εσείς?:D:D:D

Μέχρι πρότινος πήγαινε ο άντρας μου δίπλα της και τη χάιδευε και της έκανε σσσσσσ για 1,5-2,5 ώρες. Μια φορά είπαμε άστη να δούμε τι θα κάνει και ξανακοιμήθηκε μόνη της μετά από 1,5 ώρα. Μετά από 2 μέρες που ξαναξύπνησε την ξαναφήσαμε και πάλι ξανακοιμήθηκε μετά από 1,5 ώρα. Ε έχει σταματήσει από τότε να ξυπνάει, τι να πω.

Στο σταθμό χθες κοιμήθηκε 1.45', το κλασικό της δηλαδή μιας και ήταν καλοκοιμισμένη το βράδυ. Αν είναι έτσι μέχρι το τέλος της εβδομάδος, νομίζω είμαστε μια χαρά.

Αυτά περί ύπνου, γιατί βλέπω ότι έβγαλα off topic το ίδιο μου το topic :-D

 

Καλά πάμε πάντως κορίτσια, ξεκίνησε και εντατικό περπάτημα χθες εκεί που το σνόμπαρε! Βλέπει μάλλον τα άλλα πιτσιρίκια που είναι όλα μεγαλύτερα και έχει ξεψαρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Super πάτε, μια χαρά!!!

 

Ειδικά αφού δεν σας θέλει οπωσδήποτε να είστε μαζί της για να ξανακοιμηθεί τη νύχτα, no problem, η αλήθεια είναι ότι και μένα η μικρή μου (17 μηνών) κατά διαστήματα ξυπνάει μέσα στη νύχτα αλλά κατά κανόνα δεν κλαίει ή π.χ. κλαίει για 10' και μετά ξαπλώνει, αλλά ποιος ξέρει μετά από πόση ώρα κοιμάται?

 

Ομολογώ ότι έχω παύσει πια να ακούω και την παραμικρή ανάσα της, οπότε είναι πιθανότατο να είναι ξύπνια και παραπάνω από 1 ώρα κι εγώ εν τω μεταξύ να κοιμάμαι!:oops::oops::oops:

 

Όσο είναι ακόμα σε κούνια, αυτά τα ξυπνήματα μην τα φοβάσαι, μετά αρχίζει το θέμα που ξεκινούν τα νυχτοπερπατήματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ ότι έχω παύσει πια να ακούω και την παραμικρή ανάσα της, οπότε είναι πιθανότατο να είναι ξύπνια και παραπάνω από 1 ώρα κι εγώ εν τω μεταξύ να κοιμάμαι!:oops::oops::oops:

Ω καλά είσαι. Πριν αρχίσουν τα ξυπνήματα το μόνιτορ το είχα κλειστό όλη νύχτα. Ακριβώς για να μην ακούω το παραμικρό. Κι αν δω ότι στρώσαμε θα το ξανακλείσω.

Το κλάμα εννοείται το ακούω, δίπλα είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...