Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οικογενειακές διακοπές που;;;


Dragonfly

Recommended Posts

Σιγουρα εξαρταται απο το τι θελει ο καθενας στις διακοπες του εδω λεμε ιδεες και εμπειριες. Πχ εγω θελω να μην μαγειρευω, να μην καθαριζω, θελω ψυγειο για φρουτα και μικροπραγματα, αλλα προσβαση με τα ποδια για φαγητο.Να πηγαινω θαλασσα με τα ποδια Ιδανικα κηπο και κουνιες. (εχω 3 παιδια με διαφορετικες ηλικιες και αναγκες)

 

χωρις να σας κουρασω θα σας γραψω τις δικες μου εμπειριες απο ΑΙ. (αν και νομιζω καπου τα εχω ξαναγραψει)

Olympic golden Hotel. Κυληνη.

Ειχα τοτε 2 παιδια 6 και 3 ετων εγκυος στο 3ο. Μειναμε σε BANGALOW με μοιραζομενη πισινα με αλλα 2 δωματια. Πολυ ξεκουραστο αυτο. Αν και πηγαιναμε και στη μεγαλη πισινα. Περασαμε τελεια. Υπηρχαν κουνιες, εσωτερικος παιδοτοπος με κοπελες για φυλαξη. Ο μικρος επειδη ηταν και η μεγαλη πηγαινε ανετα. Μην φανταστειτε τα αφησαμε 1-2 ωρες 2 μερες. Τεραστιο δωματιο, καινουριο και καθαρο. Δεν ειναι μπροστα στη θαλασσα , αλλα πηγαινοερχεται βανακι συνεχεια. Πολυ καλο φαγητο σε αιθουσα με κλιματισμο ή αν ηθελες εξω. Οχι τεραστιο ξενοδοχειο και ετσι πιο φιλικο. Το κλισαμε αρκετα εγκαιρα και μας βγηκε Οκ για 5 μερες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 173
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

συνεχιζω Aldemare Olymbian Village Σκαφιδια.

εχουμε ακουσει τα καλυτερα. Πετυχαινουμε προσφορα με +2 μερες επιπλεον. Καταφερνουμε να μην μας χρεωσουν ατομο το διχρονο (ενω θελαν).ΟΚ ειχε αρκετες δραστηριοτητες για παιδια, αλλα δεν ενθουσιαστηκαμε. Μπορει να εφταιγε οτι ειχα και 3 παιδακια. Ο πιο μικρος περιπου 2 και δεν καθοταν σε μια μερια. Το φαγητο ηταν σε χωρο εξω με ανεμιστηρες. Στις μερες καυσωνα που πετυχαμε ηταν αποπνυκτικα. Ειχε τοσο κοσμο που σε μερικα περιμενες στην ουρα ωρα για να σερβιριστεις. Ηταν τοσο μεγαλο σε εκταση που για να παμε στο χωρο που ηταν για παιδια με δραστηριοτητες κουραζοσουν. Το δωματι καλο αλλα οχι πολυ ανετο.

Για να πω και θετικα η μεγαλη ξετρελαθηκε με τη νεροτσουληθρα, ημασταν κοντα στη θαλασσα. Υπηρχε γιατρος (που μας εκανε και 2 ραματα). Καθαρο και καινουριο δωματιο. Το βραδι ειχε υπαθριο παρτυ και δρομενα (σε κεντρικο σημειο).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!Εχετε εμπειρίες διακοπών από ορεινή κορινθία και συγκεκριμένα από τρίκαλα κορινθίας η από άλλο μέρος εκείγύρω??Εχετε να μου προτείνετε κάποιο οικονομικό κατάλυμα για οικογένεια 4 ατομών(2 ενηλικές+2 παιδιά).Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, μια ενδιαφέρουσα λύση είναι να μαζευτούν 2 οικογένειες και να κλείσουν μια βίλα.

....

 

Και βέβαια, για να αποφασίσει κανείς για κοινές διακοπές, γίνεται σε ειδικές περιπτώσεις, που λίγο πολύ έχει δοκιμαστεί η σχέση σε πιο μικρές αποδράσεις.

 

Κάτι αντίστοιχο μπορεί να έχει κανείς και σε οργανωμένα συγκροτήματα, όπου μπορεί να κλείσει bungalow δίπλα με την παρέα του, σε κοινή ιδιωτική πισίνα.

 

Δεν θα διακινδύνευα να κλείσω βίλα με παρέα, καθώς συνήθως δεν ταιριάζουν τα ωράριά μας και τα γούστα μας με τους υπόλοιπους... Πολύ δύσκολα θα βρούμε οικογένεια να ταιριάξουμε...

 

Η εκδοχή με το bungalow είναι πιο πιθανή, καθώς διατηρείς την ανεξαρτησία σου.:P

 

Σιγουρα εξαρταται απο το τι θελει ο καθενας στις διακοπες του εδω λεμε ιδεες και εμπειριες. Πχ εγω θελω να μην μαγειρευω, να μην καθαριζω, θελω ψυγειο για φρουτα και μικροπραγματα, αλλα προσβαση με τα ποδια για φαγητο.Να πηγαινω θαλασσα με τα ποδια Ιδανικα κηπο και κουνιες. (εχω 3 παιδια με διαφορετικες ηλικιες και αναγκες)

 

χωρις να σας κουρασω θα σας γραψω τις δικες μου εμπειριες απο ΑΙ. (αν και νομιζω καπου τα εχω ξαναγραψει)

Olympic golden Hotel. Κυληνη.

Ειχα τοτε 2 παιδια 6 και 3 ετων εγκυος στο 3ο. Μειναμε σε BANGALOW με μοιραζομενη πισινα με αλλα 2 δωματια. Πολυ ξεκουραστο αυτο. Αν και πηγαιναμε και στη μεγαλη πισινα. Περασαμε τελεια. Υπηρχαν κουνιες, εσωτερικος παιδοτοπος με κοπελες για φυλαξη. Ο μικρος επειδη ηταν και η μεγαλη πηγαινε ανετα. Μην φανταστειτε τα αφησαμε 1-2 ωρες 2 μερες. Τεραστιο δωματιο, καινουριο και καθαρο. Δεν ειναι μπροστα στη θαλασσα , αλλα πηγαινοερχεται βανακι συνεχεια. Πολυ καλο φαγητο σε αιθουσα με κλιματισμο ή αν ηθελες εξω. Οχι τεραστιο ξενοδοχειο και ετσι πιο φιλικο. Το κλισαμε αρκετα εγκαιρα και μας βγηκε Οκ για 5 μερες.

 

Και εγώ τις διακοπές, τις θέλω "διακοπές". Να μην μαγειρεύω, να μην καθαρίζω, να μην μετακινούμαι πολύ και να υπάρχουν και ενδιαφέροντα-δραστηριότητες για τα παιδιά.

 

Πόσο σας κόστισε το AI στην Κυλλήνη;

Link to comment
Share on other sites

Βρε δεν τα είπαμε αυτά; Η κάθε οικογένεια πρέπει να αποφασίσει τι της "κάθεται" καλύτερα. Και εγώ διακοπές χωρίς μαγείρεμα ήθελα αλλά τι θα φάει το μικρό; Κλαμπ σαντουιτς;

 

Πιστεύω πως για πιο... ενήλικες διακοπές δεν θα δυσκολευτείτε καθόλου. Είναι πολύ περισσότερα τα καταλύματα αλλά και οι προορισμοί για ανεξάρτητα παιδάκια από αυτά που έψαχνα εγώ φέτος.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε δεν τα είπαμε αυτά; Η κάθε οικογένεια πρέπει να αποφασίσει τι της "κάθεται" καλύτερα. Και εγώ διακοπές χωρίς μαγείρεμα ήθελα αλλά τι θα φάει το μικρό; Κλαμπ σαντουιτς;

 

Πιστεύω πως για πιο... ενήλικες διακοπές δεν θα δυσκολευτείτε καθόλου. Είναι πολύ περισσότερα τα καταλύματα αλλά και οι προορισμοί για ανεξάρτητα παιδάκια από αυτά που έψαχνα εγώ φέτος.

 

Καλά εννοείται!

Είπα ότι δεν θέλω να μαγειρεύω, αλλά όταν έτρωγαν αλεσμένα, κουβαλούσα μαζί μου και τα κατσαρολικά μου...

Αλλά ανακάλυψα μετά ότι στα AI έχει και πτέρυγα με αλεσμένα για μωρά..:rolleyes:

Προορισμοί υπάρχουν, αλλά να το σηκώνει και η τσέπη μας...

Αλήθεια που κυμαίνονται φέτος οι τιμές στα AI;

Το έχει ψάξει κανείς για φέτος;

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό και κοίταξα και σε ΑΙ. Άλλωστε τρώει μεν αλεσμένα αλλά απ όλα πλέον. Κανονικό φαγητό. Όσο έψαξα, κυρίως Πελοπόννησο, στην αρχή είχα βρει προσφορές από 120 ευρώ τη βραδιά και πριν λίγες ημέρες συγκεκριμένα ξενοδοχεία συγκεκριμένων αλυσίδων είχαν φτάσει στον θεό, 280 ευρώ τη βραδιά και αυτά για την 1η εβδομάδα του Ιουλίου υπόψιν που δε τη λες και high season

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό και κοίταξα και σε ΑΙ. Άλλωστε τρώει μεν αλεσμένα αλλά απ όλα πλέον. Κανονικό φαγητό. Όσο έψαξα, κυρίως Πελοπόννησο, στην αρχή είχα βρει προσφορές από 120 ευρώ τη βραδιά και πριν λίγες ημέρες συγκεκριμένα ξενοδοχεία συγκεκριμένων αλυσίδων είχαν φτάσει στον θεό, 280 ευρώ τη βραδιά και αυτά για την 1η εβδομάδα του Ιουλίου υπόψιν που δε τη λες και high season

 

ωχ...:shock:

Link to comment
Share on other sites

Το τριήμερο το Αγ. Πνεύματος στις 20 Ιουνίου δηλαδή, θα πάω Λακόπετρα στο A.I. Η τιμή για αυτή την την ημερομηνία είναι εκπληκτητική σε σχέση με Αυγούστου π.χ. για αυτό και το αποφασίσαμε. Θα πάω και θα σας πω αν αξίζει τα λεφτά του (του Αυγούστου τουλάχιστον).;)

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Απ όσο το έψαξα αυτό το διάστημα (και το έψαξα πολύ) τα grecotel είναι ίσως τα πιο οικονομικά all inclusive σε επίπεδο μεγάλων αλυσίδων ξενοδοχείων. Το συγκεκριμένο στη Λακόπετρα, ήταν αυτό που με ενδιέφερε για φέτος και με φρέναραν σχόλια στο διαδίκτυο (εννοείται στις μηχανές εύρεσης οικονομικότερης τιμής) που έκαναν λόγο για την παλιά πτέρυγα. Επίσης είναι πραγματικά all inclusive καθώς έχει μέσα τα πάντα. Αν δεν είχα τον μικρό που ακόμα τρώει αλεσμένα, θα το επέλεγα καθώς συνολικά θα ερχόταν στα ίδια το κόστος διακοπών αν έπρεπε να τρώμε εκτός ξενοδοχείου τα πάντα.

 

Πρυτάνευσε η λογική, ζυγίσαμε τη βολή μας και τις ανάγκες μας και κλείσαμε στον Άγιο Νικόλαο Αιδηψού, στη Βόρεια Εύβοια. Δεν ήθελα να εξαρτώμαι από τη θάλασσα με μικρά παιδιά, θα βρίσκομαι στην Αθήνα και το αμέσως προηγούμενο διάστημα και η επιλογή αυτή ελπίζω πως θα μας δικαιώσει.

 

 

 

 

 

Έχω πάει ως έφηβη, δεν θυμάμαι πολλά. Τώρα επέλεξα άλλη περιοχή όπως αναφέρω παραπάνω. Επίσης δεν έψαχνα ξενοδοχείο αλλά δωμάτιο με εξοπλισμένη κουζίνα, μπροστά στη θάλασσα και με χώρο να παίζουν τα παιδιά.

 

Βρήκα και έκλεισα αυτό

 

http://effieshouse.gr/

 

 

σε εξαιρετική τιμή για αυτό που βλέπω. Η ιδιοκτήτρια μου έλυσε όλες τις απορίες τηλεφωνικά, το χωριό είναι κοντά, η πόλη της Αιδηψού επίσης και η απόλυτη ησυχία με την ιδιωτική παραλία στα πόδια μας είναι αυτό που χρειαζόμαστε και ας αναγκαζόμαστε να οδηγούμε 2-3 χιλιόμετρα για φαγητό, καφέ, παιδική χαρά κ.λπ.

 

RavT για ενημέρωσε είναι καλό! Αλλά δυστυχώς αναγράφουν τιμές μόνο μέχρι Ιούλιο και όχι για Αύγουστο. Επίσης η παραλία έχει πέτρες ή καλύτερα κοτρόνες γιατί και τα μικρά και τα μεγάλα θα τσινίσουν.

 

Η καθημερινή καθαριότητα κατόπιν συννενόησεις? Τι θέλει να πει ο ποιητής?

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το κατάλυμα βρίσκεται και στο booking πράγμα σωτήριο για περιοχές που δεν ξέρεις. Έχει 9.7 rating γεγονός εξαιρετικό από μόνο του και όλα τα σχόλια είναι θετικά. Επίσης, γίνεται αναφορά στην παραλία μα τίποτα αρνητικό. Επομένως, τείνω να πιστέψω πως η παραλία έχει βότσαλο αλλά όχι βράχια. Στο φετινό μου ψάξιμο, σε εντελώς άλλη περιοχή, είχα βρει ένα too good to be true ξενοδοχείο με πολυ καλή τιμή, μπροστά στη θάλασσα, παιδική χαρά, κήπους και δε συμμαζεύεται. Κοιτάω φωτογραφίες παραλίας. Αμμώδης, εξαιρετική. Διαβάζω σχόλια. Υπέροχο το κατάλυμα, πολλά αρνητικά για την παραλία. Βράχοι που δεν φαίνονται στις φώτο και αχινοί. Το απέκλεισα.

Αν σε ενδιαφέρει, μπες στο booking να εχεις μια εικόνα για τις τιμές του Αυγούστου και θα ενημερώσω όταν γυρίσω πια για το αν μείναμε ευχαριστημένοι.

Περί καθαριότητας, δεν προσφέρουν όλα τα ενοικιαζόμενα καθημερινή καθαριότητα και δε με ενδιαφέρει κιόλας καθώς ακόμα και σε μέρη με καθημερινή καθαριότητα που έχω πάει, ξαναπερνάω το μπάνιο και την κουζίνα που θα χρησιμοποιώ θα την φροντίζω η ίδια.

Θεωρώ πως για να το γράφει, μπορεί να καθαρίζει καθημερινά εάν το επιθυμείς.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το τριήμερο το Αγ. Πνεύματος στις 20 Ιουνίου δηλαδή, θα πάω Λακόπετρα στο A.I. Η τιμή για αυτή την την ημερομηνία είναι εκπληκτητική σε σχέση με Αυγούστου π.χ. για αυτό και το αποφασίσαμε. Θα πάω και θα σας πω αν αξίζει τα λεφτά του (του Αυγούστου τουλάχιστον).;)

 

μπορείς να μου πεις που έκλεισες κ πόσο κ για πόσα άτομα ? ή αν θέλεις στείλε μου πμ

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ωραία μέρη με καθαρές θάλασσες, νόστιμο φαγητό, πληθώρα καταλυμάτων με κουζινάκι και γενικά family friendly έχει και στη Μάνη πχ Στούπα, Καρδαμύλη κλπ πέριξ αλλά και στην Λακωνική, όπως ακόμα και παραδίπλα στη δυτική Πελοπόννησο πχ Φοινικούντα, Κορώνη κλπ. Πρώτα ο θεός κάπου προς τα εκεί θα ήθελα να είναι οι πρώτες μας οικογενειακές διακοπές, το φανταζόμουν όταν είχαμε πάει κάποτε διακοπές εκεί με τον άντρα μου τα δυο μας και δεν είχαμε καν παντρευτεί ακόμα.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία μέρη με καθαρές θάλασσες, νόστιμο φαγητό, πληθώρα καταλυμάτων με κουζινάκι και γενικά family friendly έχει και στη Μάνη πχ Στούπα, Καρδαμύλη κλπ πέριξ αλλά και στην Λακωνική, όπως ακόμα και παραδίπλα στη δυτική Πελοπόννησο πχ Φοινικούντα, Κορώνη κλπ. Πρώτα ο θεός κάπου προς τα εκεί θα ήθελα να είναι οι πρώτες μας οικογενειακές διακοπές, το φανταζόμουν όταν είχαμε πάει κάποτε διακοπές εκεί με τον άντρα μου τα δυο μας και δεν είχαμε καν παντρευτεί ακόμα.

 

φοινικουντα εχω ψαξει ολα τα καταλυματα, δεν βρηκα κατι πανω στην παραλια...και εννοω πανω στην παραλια,να περνας απεναντι που λεμε και να κολυμπας...αν καποια ξερει κατι και ειναι καλο,ας το γραψει...

 

εμεις οικογενειακες διακοπες κανουμε την αγια αννα στην ευβοια...νοικιαζουμε ενα δωματιο,σχεδον διαμερισμα το λες, και ειναι ακριβως πανω στο κυμα...η θαλασσα εκπληκτικη και καθαρη και το κυριοτερο, δεν χρειαζεσαι αυτοκινητο και κουβαλα ξεκουβαλα την πραματια του παιδιου,ομπρελες κτλ...αλλα δυστυχως δεν το πετυχαινουμε παντα...

περισυ που επιλεξαμε την πελοποννησο αφου δεν βρηκαμε εκει,ταλαιπωρηθηκαμε πραγματικα πολυ,για να παμε για μπανιο επρεπε να κανουμε κατι χιλιομετρα...συν τα μπανιερα...συν ομπρελες...και αυτο πρωι απογευμα...απλα δεν παιζει με παιδι τοση ταλαιπωρια...!!

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

φοινικουντα εχω ψαξει ολα τα καταλυματα, δεν βρηκα κατι πανω στην παραλια...και εννοω πανω στην παραλια,να περνας απεναντι που λεμε και να κολυμπας...αν καποια ξερει κατι και ειναι καλο,ας το γραψει...

 

εμεις οικογενειακες διακοπες κανουμε την αγια αννα στην ευβοια...νοικιαζουμε ενα δωματιο,σχεδον διαμερισμα το λες, και ειναι ακριβως πανω στο κυμα...η θαλασσα εκπληκτικη και καθαρη και το κυριοτερο, δεν χρειαζεσαι αυτοκινητο και κουβαλα ξεκουβαλα την πραματια του παιδιου,ομπρελες κτλ...αλλα δυστυχως δεν το πετυχαινουμε παντα...

περισυ που επιλεξαμε την πελοποννησο αφου δεν βρηκαμε εκει,ταλαιπωρηθηκαμε πραγματικα πολυ,για να παμε για μπανιο επρεπε να κανουμε κατι χιλιομετρα...συν τα μπανιερα...συν ομπρελες...και αυτο πρωι απογευμα...απλα δεν παιζει με παιδι τοση ταλαιπωρια...!!

 

Θα μπορούσες μήπως να μας πεις το δωμάτιο στην Αγία Άννα ή το λινκ να του ρίξουμε μια ματιά; Κοιτούσα το κάμπινγκ εκεί αλλά μου φαίνεται λίγο χαοτικό και με μεγάλες αποστάσεις για δυο μικρά παιδιά.

OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπορείς να μου πεις που έκλεισες κ πόσο κ για πόσα άτομα ? ή αν θέλεις στείλε μου πμ

ευχαριστώ

 

Έκλεισα εδώ http://www.lakopetrabeach.com/el/index.html

 

Για εμάς για Ιούνιο βγαίνει 108Ευρώ την ημέρα, ο μεγάλος είναι δωρεάν (το ένα παιδί δωρεάν και η μικρή επειδή είναι κάτω των δύο δεν πληρώνει.

 

Νομίζω ότι είναι το πιο φθηνό που βρήκα!

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες μήπως να μας πεις το δωμάτιο στην Αγία Άννα ή το λινκ να του ρίξουμε μια ματιά; Κοιτούσα το κάμπινγκ εκεί αλλά μου φαίνεται λίγο χαοτικό και με μεγάλες αποστάσεις για δυο μικρά παιδιά.

 

 

http://www.hotelsline.gr/root/newhotel/dialogi.asp?pid=19469

 

τα δωματια ειναι πανω απο την ταβερνα τρατα, δεν εχει κατι παραπανω σε ιστοσελιδα

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Έκλεισα εδώ http://www.lakopetrabeach.com/el/index.html

 

Για εμάς για Ιούνιο βγαίνει 108Ευρώ την ημέρα, ο μεγάλος είναι δωρεάν (το ένα παιδί δωρεάν και η μικρή επειδή είναι κάτω των δύο δεν πληρώνει.

 

Νομίζω ότι είναι το πιο φθηνό που βρήκα!

 

thank you - κατά κει προσανατολίζομαι κ εγώ....

Link to comment
Share on other sites

Έκλεισα εδώ http://www.lakopetrabeach.com/el/index.html

 

Για εμάς για Ιούνιο βγαίνει 108Ευρώ την ημέρα, ο μεγάλος είναι δωρεάν (το ένα παιδί δωρεάν και η μικρή επειδή είναι κάτω των δύο δεν πληρώνει.

 

Νομίζω ότι είναι το πιο φθηνό που βρήκα!

 

Κι εγω για εκει εκλεισα...επειδή θα πας πρωτη ...κανε μου τη χαρη και ενημερωσε με όταν γυρισεις να ξερω τι να περιμενω.Αχ ελπιζω να περασετε τελεια κι εσεις κι εμεις και να μη κλαιμε τα λεφτα μας...χεχεχε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θεωρώ απόλυτα φυσιολογικό το να σκέφτεσαι και το θέμα της υγείας όταν έχεις μικρά παιδιά...Ως ενήλικη έχω πάει ΚΟυφονήσια, Ηρακλειά, τα πάντα όλα...Με τα παιδιά -επειδή έχει χρειαστεί να τα μεταφέρω και τα δυο εσπευσμένα σε νοσοκομείο- φυσικά και σκέφτομαι το ενδεχόμενο κάποιου έκτακτου ιατρικού περιστατικού..Στη Λευκάδα πριν 4 χρονια η μεγάλη μου γέμισε κοκκινα σπυριά στα πόδια, πήγαμε στο εκεί νοσοκομείο, και δεν έβγαλαν και άκρη...Στην Τήνο πρόπερσι, επειδή έχει αλλεργια στις γάτες και είχε αέρα, το παιδί έβηχε από τα αλλεργιογόνα που κυκλοφορούσαν παντού και ήταν μια βδομάδα με εισπνεόμενα...Σε ένα νησί με ένα κέντρο υγείας...

Επίσης η Ρόδος που είναι μεγάλο μέρος δε συγκρίνεται με κάποιο που δεν έχει καν πρωτοβάθμια περίθαλψη...Κατά τα άλλα όλα καλά, και αχρείαστα αυτά που συζητάμε.

 

Η Ροδος ειναι ασφαλης επιλογη σιγουρα.

 

Οσο για το θεμα της υγειας, δεν θελω να το σκεπτομαι οταν ειναι να παω διακοπες.

 

Βλεπω οτι στην Ελλαδα συχνα οι γονεις αγχωνονται και στερουνται και αυτοι και τα παιδια τους, πολλα. Μην ξεχνας οτι μονο 18 καλοκαιρια εχεις να περασεις με τα παιδια σου, να κανεις οσα επιθυμεις.

 

Κι εχω γνωστους που με μωρο η μια πηγε με 2 αεροπλανα στις Μαλδιβες, θηλαζε μεσα στο υδροπλανο και δεν επαθε κανεις τιποτα, κι εγω ειχα το παιδι στη Ν Μακρη 3 η ωρα το πρωι, και δεν βρισκοταν ταξι να μας παει στο Παιδων.

 

Οποτε πιστευω οτι αν το σκεφτεσαι ετσι, θα τρελαθεις. Δεν προτεινω διακοπες στη Ρω, αλλα το να σκεφτεται καποιος τα Κουφονησια, καλοκαιρι μεσα στον κοσμο, δεν αξιζει. Στην τελικη εχει μεχρι και αεροδρομιο 20 μολις λεπτα απο το νησι.

 

Βεβαια αν ειναι να αγχωθεις μετα, δεν αξιζει παλι. Οποτε οπως αισθανεται ο καθενας. Εκει που εχω ενσταση, ειναι οταν καποιος θελει κατι παρα πολυ, πχ να παει σε ενα νησι, και να μην πηγαινει επειδη το μυαλο του παει στο κακο.

Link to comment
Share on other sites

 

Βεβαια αν ειναι να αγχωθεις μετα, δεν αξιζει παλι. Οποτε οπως αισθανεται ο καθενας. Εκει που εχω ενσταση, ειναι οταν καποιος θελει κατι παρα πολυ, πχ να παει σε ενα νησι, και να μην πηγαινει επειδη το μυαλο του παει στο κακο.

 

 

Συνολικά συμφωνώ μα σε αυτή την τελευταία σου ένσταση, δεν είμαι σύμφωνη. Δεν αισθάνομαι άνετα με παιδί 17 μηνών να πάω σε νησί (ειδικά αν δεν το γνωρίζω καθόλου). Ευτυχώς η χώρα μας έχει ΥΠΕΡΟΧΕΣ παραθαλάσσιες περιοχές σε όλη την επικράτεια για όσους δεν προτιμούν τα νησιά κάποια περίοδο της ζωής τους.

 

 

Επίσης η ζωή μας δεν τελειώνει μόλις ενηλικιωθούν τα παιδιά. Ξαναρχίζει. Και για εμάς και για τα παιδιά! Τότε, χωρίς φόβο και με πολύ πάθος, αμφότερες οι πλευρές μπορούν να γυρίσουν τον κόσμο!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

marakiz

Έψαξα πολύ στις περιοχές που αναφέρεις και όλο κάτι δε μου άρεσε. Οι τιμές, οι παροχές, η παραλία. Κάτι θα ήταν κάθε φορά. Και είναι κρίμα γιατί φέτος ήταν ευκαιρία για Πελοπόννησο.

 

Daenerys_T

Μπες στις ιστοσελίδες των μεγάλων αλυσίδων (για Πελοπόννησο και Κρήτη Grecotel & Aldemar), διάλεξε προορισμό και ξενοδοχείο, βάλε τις ημερομηνίες που προτιμάς και θα δεις τα προσφερόμενα πακέτα και τις τιμές.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

marakiz

Έψαξα πολύ στις περιοχές που αναφέρεις και όλο κάτι δε μου άρεσε. Οι τιμές, οι παροχές, η παραλία. Κάτι θα ήταν κάθε φορά. Και είναι κρίμα γιατί φέτος ήταν ευκαιρία για Πελοπόννησο.

 

 

Δεν το έχω κοιτάξει ακόμα με τα δεδομένα οικογενειακών διακοπών, όμως είχα πολύ έντονη την αίσθηση τότε πως θα είναι ιδανικά για διακοπές με μικρό μωρό/παιδί. Μάλλον λόγω των πεντακάθαρων νερών και των οικογενειών που έβλεπα και φαινόντουσαν πολύ χαρούμενες και ξέγνοιαστες!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Συνολικά συμφωνώ μα σε αυτή την τελευταία σου ένσταση, δεν είμαι σύμφωνη. Δεν αισθάνομαι άνετα με παιδί 17 μηνών να πάω σε νησί (ειδικά αν δεν το γνωρίζω καθόλου). Ευτυχώς η χώρα μας έχει ΥΠΕΡΟΧΕΣ παραθαλάσσιες περιοχές σε όλη την επικράτεια για όσους δεν προτιμούν τα νησιά κάποια περίοδο της ζωής τους.

 

 

Επίσης η ζωή μας δεν τελειώνει μόλις ενηλικιωθούν τα παιδιά. Ξαναρχίζει. Και για εμάς και για τα παιδιά! Τότε, χωρίς φόβο και με πολύ πάθος, αμφότερες οι πλευρές μπορούν να γυρίσουν τον κόσμο!

 

Δεν εννοουσα μονο για εμενα. Τον εχω γυρισει αρκετα.

 

Εννοουσα να εχω τη χαρα να τον γυρισω μαζι με το παιδι, οχι χωριστα!

 

Βαριεμαι να καθομαι σε μια παραλια κι απεναντι να ειναι το ταβερνακι. Θα ηθελα μαζι με το παιδι, να εχουμε κατι αλλο να κανουμε στις διακοπες. Αυτο εννοω.

 

Εννοειται μετα δεν μενεις στασιμος (βεβαια με τις συνταξεις (?) μας τοτε, να δουμε αν θα μπορουμε να παμε εστω...μεχρι το Λουτρακι).

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω κοιτάξει ακόμα με τα δεδομένα οικογενειακών διακοπών, όμως είχα πολύ έντονη την αίσθηση τότε πως θα είναι ιδανικά για διακοπές με μικρό μωρό/παιδί. Μάλλον λόγω των πεντακάθαρων νερών και των οικογενειών που έβλεπα και φαινόντουσαν πολύ χαρούμενες και ξέγνοιαστες!

 

Ειναι οντως ξεγνοιαστες οι διακοπες εκει.

 

Στην πελοποννησο, σας προτεινω στην Κυλληνη τα AI olympia golden beach και aldemar, στη Μανη το Elies, στη Μονεμβασια κοντα (και για εκδρομη Ελαφονησο) τα Alas, Ardamis και Princess Kyniska.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...