Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Που κρατάτε τα ρούχα που φοράτε μόνο για μια ημέρα;


Recommended Posts

Έχω την εξής απορία:δεν εργάζομαι και στο σπίτι φοράω φόρμες η κολάν. Όταν όμως πηγαίνω να πάρω τα παιδιά από το σχολείο η να ψωνίσω η σε θα πάω σε μια φίλη φοράω κάτι καλύτερο. Διερωτομαι λοιπόν, ρούχα που φοράτε για μια ώρα και κάθε μέρα μπορεί να είναι και διαφορετικά πχ 4μπλουζες την εβδομάδα, 2παντελονια,2πανωφορια,χωρια τις φόρμες και τα κολάν που τα κρατάτε; Τα κρέμα το όλα πίσω από την πόρτα της κρεβατοκαμαρας η τα πλύνετε παρόλο που είναι καθαρά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εγω την εχω την απορια.. Δεν δουλευω και στο τελος της εβδομαδας εχουν μαζευτει διαφορα ρουχα, αλλα για το σπιτι, αλλα για την γειτονια ,αλλα για την βολτα του σκυλου, τα οποια ειτε τα κρεμαω πισω απο την πορτα, ειτε αν ειναι πουλοβερ η φουτερ τα βαζω στο κατω μερος της ντουλαπας, αν και δεν μου αρεσει να βαζω φορεμενα ρουχα παλι μεσα.. Τον τελευταιο καιρο, επειδη βαρεθηκα, προσπαθω να φοραω απο το πρωι ως το απογευμα ρουχα που να ταιριαζουν σε ολες τις εξοδους μου, δηλ. στην ουσια φορμες..

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι πια τόσο κοκέτα ώστε να μαζεύεται τόσο ρουχομάνι, ότι φοράω για το χρονικό διάστημα που αναφέρεις, το κρεμάω στην κρεμάστρα της κρεβατοκάμαρας και όταν βάζω πλυντήριο για το αντίστοιχο ρούχο τα πλένω.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή κι εγω είμαι καπως ετσι...δλδ μπορει να φορεσω αλλα ρουχα όταν θα παω το παιδι στο σχολειο και αλλα όταν θα παω το μεσημερι να το παρω...προσωπικα ρουχα εκτος ντουλάπας δεν αφηνω.Με το που επιστρεφω τα κρεμαω στη θεση τους και βαζω τις φορμες.Οχι δεν τα πλενω κάθε φορα που τα φοραω...αν είναι ετσι θα καταστραφουν τα ρουχα σε ένα μηνα.Αν φορεσεις ένα ρουχο να πας σε μια φιλη δε σημαινει ότι χρειαζεται μετα πλυσιμο.Οταν όμως αυτό που θα φορεσω είναι να πανε για πλυσιμο γιατι τα εχω φορεσει 2-3 φορες τοτε τα αφηνω διπλωμένα σε ένα σημειο στη ντουλαπα μεχρι να τα παω πλυντηριο η κατευθείαν στο καλαθι με τα απλυτα.Γενικως φροντιζω να μη μου παραμαζευονται απλυτα..και ποτε δεν αφηνω παραπεταμενα τα ρουχα μου από δω κι από κει γιατι δε μπορω αυτό το χαμο.Αυτο το χουι το εχει ο αντρούλης μου που όλα τα παραταει στο κρεβατι πανω...αλλα τα δικα του επειδή τα φοραει στο γραφειο κάθε μερα ολη μερα ετσι κι αλλιως δεν τα ξαναβαζω ντουλαπα...κατευθείαν απλυτα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εξής απορία:δεν εργάζομαι και στο σπίτι φοράω φόρμες η κολάν. Όταν όμως πηγαίνω να πάρω τα παιδιά από το σχολείο η να ψωνίσω η σε θα πάω σε μια φίλη φοράω κάτι καλύτερο. Διερωτομαι λοιπόν, ρούχα που φοράτε για μια ώρα και κάθε μέρα μπορεί να είναι και διαφορετικά πχ 4μπλουζες την εβδομάδα, 2παντελονια,2πανωφορια,χωρια τις φόρμες και τα κολάν που τα κρατάτε; Τα κρέμα το όλα πίσω από την πόρτα της κρεβατοκαμαρας η τα πλύνετε παρόλο που είναι καθαρά;

 

Αν είναι καθαρά και έχουν φορεθεί λίγες ώρες, είναι μαζοχιστικό να τα πλύνεις. Μπορεις να τα διπλώσεις διαφορετικά, ώστε να ξέρεις αν είναι φορεμένα. Ετσι, όταν αλλάξει η εποχή θα το καταλάβεις και θα τα πλύνεις πριν τα φυλάξεις - αν δεν τα έχεις ξαναφορέσει/πλύνει ως εκείνη τη στιγμή. Απλη λογική.

Link to comment
Share on other sites

Αν το βαλω για λιγες ωρες και δεν ιδρωσω αισθητα ή λερωθω τοτε τα διπλωνω και τα βαζω στη ντουλαπα....

 

έτσι καλή μου λερώνεις και τα άλλα... γιατί αν τα φοράς για λίγες ώρες όσο και να μην λερωθείς και μόνο το καυσαέριο και τα μικρόβια που θα έχουν πάνω δεν είναι σωστό να τα ξαναβάλεις με τα πλυμένα... καλύτερα να τα πλένουμε αμέσως ή να τα αφήνουμε σε μία καρέκλα μέχρι να τα πλύνουμε... ποτέ στην ντουλάπα...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Στη ντουλάπα βάζουμε τα ρούχα που είναι καθαρά. Ποιο ακριβώς το νόημα να βάλω μαζί ρούχα φορεμένα έστω μια ώρα; Δεν ακουμπάτε πουθενά; Δεν κάθεστε πουθενά;

Καλά ο καθένας όπως βολεύεται, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Εγώ ξέρω τα καθαρά με τα καθαρά, τα φορεμένα χώρια και τα λερωμένα στα άπλυτα... Σιγά μη λιώσουν με το πλύσιμο 1 φορά την εβδομάδα ή κάθε 15 μέρες...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κ εγω ειχα ανοιξει ενα παρομοιο θεμα γιατι με απασχολουσε πολυ καθως τωρα που δεν δουλευω 8ωρο( ωστε να λερωνω κ να πηγαινω στα απλυτα τα ρουχα)φοραω διαφορετικα καθε μερα στον καφε,στην αγορα για 2-3 ωρες το πολυ κ μετα αρχικα τα έπλενα.Μετα ειδα οτι κ αυτο λυση δεν ειναι.Στη συνεχεια τα κρεμουσα στην κρεμαστρα κ φροντιζα να ξαναβαλω τα ιδια μεσα στην εβδομαδα τουλαχιστον.Επειδη ειχα ομως κατι ατυχηματα (σαν φαγωματα απο σκορους στα ρουχα)η μαμα μου επιμενει οτι γινονται επειδη τα αφηνω στην κρεμαστρα πανω απο 2-3 μερες.Τωρα ειμαι στη φάση που αλλα τα αεριζω κ τα βαζω ντουλάπα,αλλα στην κρεμαστρα για 1-2 μερες κ αλλα οπως πουκαμισα -μπλουζες κολλητες τα παω με τη μια για πλύσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κανέναν που να τρώει τα ρούχα του ο σκώρος ΕΚΤΟΣ ντουλάπας... Στις ντουλάπες βάζουμε σκωροκτόνα ή λεβάντες ή ότι βάζει ο καθένας.

 

Για να καταλάβετε αν τα "καθαρά" ρούχα που βάζετε στις ντουλάπες σας, είναι όντως οκ να τα βάζετε με τα πλυμένα, δοκιμάστε να τα φορέσετε αμέσως μόλις κάνετε μπάνιο... Είμαι βέβαιη πως οι περισσότερες θα τα πετάξτε στα άπλυτα...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν η μπλούζα δεν μυρίζει υδρωτίλα, δεν έχει λερωθεί και φυσικά έχει φορεθεί λίγες φορές, την ξαναβάζω στην ντουλάπα. Το ίδιο κάνω και με τα παντελόνια, φούστες, ζακέτες, καλσόν κ.λ.π. Γενικά όμως εξαρτάται απο το που θα πάω, τι θα κάνω και πόσο βρώμικα θα νιώθω τα ρούχα. Να σημειώσω οτι εγω τα ρούχα τα κρεμάω στην ντουλάπα, μπλούζες-παντελόνια. Αυτό νομίζω οτι παίζει ρόλο, δηλ. δεν ακουμπάνε τόσο μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κανέναν που να τρώει τα ρούχα του ο σκώρος ΕΚΤΟΣ ντουλάπας... Στις ντουλάπες βάζουμε σκωροκτόνα ή λεβάντες ή ότι βάζει ο καθένας.

 

Για να καταλάβετε αν τα "καθαρά" ρούχα που βάζετε στις ντουλάπες σας, είναι όντως οκ να τα βάζετε με τα πλυμένα, δοκιμάστε να τα φορέσετε αμέσως μόλις κάνετε μπάνιο... Είμαι βέβαιη πως οι περισσότερες θα τα πετάξτε στα άπλυτα...

Κ εμενα σε αυτο το σπιτι που ειναι κ καινουριο μου συνεβη πρωτη φορα αν κ με τα ρουχα φερομαι ετσι για χρονια.Τωρα δεν ειμαι σιγουρη αν τα τρωει στην κρεμαστρα η μαμα μου επιμενει ,αλλα κ στην ντουλαπα να τα τρωει παλι παραξενο μου φαινεται γιατι την εχω γεματη αντισκορικα ,λεβαντες ενω ποτε μου δεν ειχα βαλει τοσα πολλα κ ποτε δεν ειχα θεμα.Κ παντα οχι μαλλινα ρουχα.

Αυτο που λες για τα ρουχα ειναι σχετικο:ποσο ιδρωνει η καθεμια ,ποσο τα φοραει,πού .Εγω δεν ιδρωνω καθολου σχεδον ,βαζω κ ενυδατικες κ τα ρουχα μου εινια σαν φρεσκοπλυμενα(συνηθωσ)

Link to comment
Share on other sites

Αν δλδ κρεμασω μια μπλουζα που φορεσα για 2 ωρες διπλα σε μια αφορετη θα κολησει η αφορετη βρωμα από τη φορεμενη και μετα θα εχω δυο μπλούζες βρωμικες?Κατι σαν ιωση δλδ...είναι κολλητικο?Τι να πω...εγω εχω βεστιαριο...μια χαρα μοσχομυριζουν τα ρουχα μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν δλδ κρεμασω μια μπλουζα που φορεσα για 2 ωρες διπλα σε μια αφορετη θα κολησει η αφορετη βρωμα από τη φορεμενη και μετα θα εχω δυο μπλούζες βρωμικες?Κατι σαν ιωση δλδ...είναι κολλητικο?Τι να πω...εγω εχω βεστιαριο...μια χαρα μοσχομυριζουν τα ρουχα μου.

 

Αυτό ακριβώς σκέφτηκα κι εγώ! Κι είχα αρχίσει να πιστεύω ότι δεν είμαι καλή νοικοκυρά... ευτυχώς υπάρχουν κι άλλες!

 

BdmAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κ εμενα σε αυτο το σπιτι που ειναι κ καινουριο μου συνεβη πρωτη φορα αν κ με τα ρουχα φερομαι ετσι για χρονια.Τωρα δεν ειμαι σιγουρη αν τα τρωει στην κρεμαστρα η μαμα μου επιμενει ,αλλα κ στην ντουλαπα να τα τρωει παλι παραξενο μου φαινεται γιατι την εχω γεματη αντισκορικα ,λεβαντες ενω ποτε μου δεν ειχα βαλει τοσα πολλα κ ποτε δεν ειχα θεμα.Κ παντα οχι μαλλινα ρουχα.

Αυτο που λες για τα ρουχα ειναι σχετικο:ποσο ιδρωνει η καθεμια ,ποσο τα φοραει,πού .Εγω δεν ιδρωνω καθολου σχεδον ,βαζω κ ενυδατικες κ τα ρουχα μου εινια σαν φρεσκοπλυμενα(συνηθωσ)

 

Και 'γω δεν ιδρώνω εύκολα, και βάζω αποσμητικό (καλού-κακου) και η δουλειά μου είναι τέτοια που δεν λερώνονται τα ρούχα εύκολα (δουλειά γραφείου). Ίσα-ισα που τα ρούχα του σπιτιού μου λερώνονται πιο εύκολα και γρήγορα και τα αλλάζω τακτικά. Γι΄αυτό και λέω οτι εξαρτάται απο το τι κανεις, που πας και γενικά πόσο εσυ νιωθεις οτι έχουν βρωμήσει τα ρούχα σου. (Ξέρεις η μυρωδιά, λεκέδες, ποσο καιρό τα φοράς κ.λ.π.). Εγώ π.χ. έχω ένα θέμα οταν πηγαίνω σε νοσοκομείο ή ιατρείο, οταν γυρίσω σπίτι τα βγάζω ολα και τα βάζω για πλύσιμο, δεν θέλω καν να ακουμπήσω πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Αν δλδ κρεμασω μια μπλουζα που φορεσα για 2 ωρες διπλα σε μια αφορετη θα κολησει η αφορετη βρωμα από τη φορεμενη και μετα θα εχω δυο μπλούζες βρωμικες?Κατι σαν ιωση δλδ...είναι κολλητικο?Τι να πω...εγω εχω βεστιαριο...μια χαρα μοσχομυριζουν τα ρουχα μου.

 

Χαχαχαχα......καλο.

Οχι φυσικά, δεν μεταδίδεται η βρωμιά (εγω πιο πολυ το κάνω για να μην τσαλακώνονται τα ρουχα στο συρτάρι), το ανέφερα γιατι κάποια κοπέλα είπε οτι λερώνονται δίπλα στα φορεμένα και τα καθαρά και μεταφέρονται μικρόβια.

Link to comment
Share on other sites

Και 'γω δεν ιδρώνω εύκολα, και βάζω αποσμητικό (καλού-κακου) και η δουλειά μου είναι τέτοια που δεν λερώνονται τα ρούχα εύκολα (δουλειά γραφείου). Ίσα-ισα που τα ρούχα του σπιτιού μου λερώνονται πιο εύκολα και γρήγορα και τα αλλάζω τακτικά. Γι΄αυτό και λέω οτι εξαρτάται απο το τι κανεις, που πας και γενικά πόσο εσυ νιωθεις οτι έχουν βρωμήσει τα ρούχα σου. (Ξέρεις η μυρωδιά, λεκέδες, ποσο καιρό τα φοράς κ.λ.π.). Εγώ π.χ. έχω ένα θέμα οταν πηγαίνω σε νοσοκομείο ή ιατρείο, οταν γυρίσω σπίτι τα βγάζω ολα και τα βάζω για πλύσιμο, δεν θέλω καν να ακουμπήσω πουθενά.

 

Κοιτα εγω του αντρα μου που κανει δουλεια γραφειου τα πλενω με τη μια γιατι αρχικα μυριζουν τσιγαρο.Κι εγω όταν δουλευα τα αλλαζα κάθε μερα τα ρουχα μου γιατι τα φοραγα 8-10 ωρες κάθε μερα και τα ενιωθα βρωμικα μετα.Οποτε πλυσιμο με τη μια.Γενικα κολαω πολύ στο να μη μυριζουθν τα ρουχα...ειτε ιδρωτα ειτε τσιγαρο...ακομα και αρωμα να μυριζουν καποιες φορες με ενοχλουν.Αυτο με τα νοσοκομεια ευελπιστώ ότι το εχουμε ολοι.

Link to comment
Share on other sites

ρα μου που κανει δουλεια γραφειου τα πλενω με τη μια γιατι αρχικα μυριζουν τσιγαρο.Κι εγω όταν δουλευα τα αλλαζα κάθε μερα τα ρουχα μου γιατι τα φοραγα 8-10 ωρες κάθε μερα και τα ενιωθα βρωμικα μετα.Οποτε πλυσιμο με τη μια.Γενικα κολαω πολύ στο να μη μυριζουθν τα ρουχα...ειτε ιδρωτα ειτε τσιγαρο...ακομα και αρωμα να μυριζουν καποιες φορες με ενοχλουν.Αυτο με τα νοσοκομεια ευελπιστώ ότι το εχουμε ολοι.

 

Ρούχα που μυρίζουν τσιγαρίλα ή ιδρώτα ή που με αυτά έχω επισκεφτεί κάποιο νοσοκομείο εννοείται ότι μπαίνουν με την μία στο καλάθι των απλύτων.

 

BdmAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι μόνο η μυρωδιά του τσιγάρου γιατι να τα πλένεις και να μην τα αερίσεις λίγο εξω, η μυρωδιά φεύγει εύκολα. Κατα τ' αλλα συμφωνώ, και μενα με ενοχλεί η μυρωδια του ιδρώτα όπως και του αρώματος πολλές φορές. Γι' αυτό δεν μ' αρέσουν και τα έντονα και βαρια αρώματα. Σε γενικές γραμμές όπως το κρίνει ο καθένας και οτι τον ενοχλεί. Εγώ ας πούμε δεν πλένω τα ρουχα μου που θα φορέσω 8 ωρες στην δουλεια με την μια, γιατι κάνω καθαρή δουλεια και δεν νιώθω βρώμικη τις περισσότερες φορές τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε, περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα. Αν σας αρέσει να φυλάτε φορεμένα και πλυμένα μαζί, κανένα πρόβλημα. Δεν πρόκειται για τα δικά μου ρούχα και τη δική μου ντουλάπα!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Είπαμε, περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα. Αν σας αρέσει να φυλάτε φορεμένα και πλυμένα μαζί, κανένα πρόβλημα. Δεν πρόκειται για τα δικά μου ρούχα και τη δική μου ντουλάπα!

 

Μα δεν προσπαθεί να πείσει κανένας κανέναν οτι η δική του μέθοδος είναι η σωστή. Ανταλλάζουμε απόψεις και καταθέτουμε τις μεθόδους που ο καθένας έχει. Όπως το είπες: περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...