Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δικαίωση για το ΠΟΤΕ ΠΙΑ ΜΟΝΑ ! ! ΑΠΟΦΑΣΗ ΚΕΣΥ !!! SOS


Μαρια Στυλιανακη

Recommended Posts

δε προλαβαινω να γραψω πρεπει να φυγω,

δείτε εδω,

όσοι ξέρετε για την δράση ποτε πια μόνα θα καταλαβετε αμέσως!

 

βγήκε αποφαση απο το ΚΕΣΥ ως απαντηση στις αναφορές μητέρων στον ΣυνήγοροΤουΠολίτη (ΣτΠ)

(στην online φόρμα που υπάρχει στην οποία μπορείτε να αναφέρετε το συγκεκριμένο θέμα) !!!

 

http://parents.org.gr/health/a568

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ωραία, ήρεμα, τακτοποιημένα. Κρίμα που χρειάστηκε ειδικό λόμπι για κάτι τέτοιο, αλλά πάλι καλά. Μακάρι πάλι να εφαρμοστεί, για το καλό κλίμα που διευκολύνει τη δουλειά όλων, στο κάτω κάτω. Όποιος δεν θέλει, δεν μπορεί να παρευρίσκεται, δεν του το ζητάει κανείς έτσι και αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

απλώς να πω οτι εκανα edit ,

την απαντηση την ελαβαν ΟΛΟΙ οι γονείς που έκαναν αναφορά στον ΣτΠ (γίνεται online !) όπως είχε παροτρύνει η ομάδα Ποτέ πια Μόνα που είχε αναλύσει το ποιός θα ήταν ο καλύτερος τρόπος αντιμετώπισης.

 

Το θέμα δεν τελείωσε ακόμα, γιατί οι ίδιοι οι γιατροί δεν εχουν ενημερωθεί για το θέμα !!!

 

Πρεπει να το ΕΚΤΥΠΩΣΕΤΕ και να το έχετε ΠΑΝΤΑ μαζί σας όπως και την γνωμάτευση του ΣτΠ κ ένα άλλο χαρτί που θα βρείτε στο άρθρο, εκεί είναι όλα.

 

δεν έχει δημοσιευτεί δηλαδή αυτό το θέμα ακόμα, ούτε το έχουν πάρει ακόμα τα ΜΜΕ, .... αυτά ασχολούνται ... με τα γνωστά,. τα ξέρετε κ τα ακούτε.

 

Πρέπει να συμβάλλετε στο να διαδωθεί το νέο, όπως μπορείτε γιατί τελικώς μόνο από τους ίδιους τους γονείς μπορεί αυτό να φτάσει πιο γρήγορα (σήμερα δηλαδή) στα αυτιά των υπευθύνων.

 

αν εργάζεστε σε χώρο που έχει να κάνει με υγεία, παρακαλώ εκτυπώστε κ δώστε το (πληροφοριακά!) στον υπεύθυνο. Μπορεί αυτό να τον ευαισθητοποιήσει ή έστω απλώς να τον ενημερώσει για την ύπαρξη αυτή της σημαντικής απόφασης!!

μην περιμένετε μεεεεεχρι να φτάσει δια της επίσημης οδού..

 

Δώστε το στις φίλες έγκυες ή μητέρες που μόλις γέννησαν κ έχουν μπροστά τους διάφορες εξετάσεις αίματος στα δημόσια νοσοκομεία πχ. κ πείτε τους οτι θα το χρειαστούν!

μπορεί και να φτάσει μετά απο 6 μήνες, ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ !

 

οπότε, το θέμα ΔΕΝ έχει τελειώσει, πρέπει να το έχετε μαζί σας, και να ξέρετε τι σημαίνει αυτό.

 

ο οποιοσδήποτε ιατρος μπορεί να σας πει , και που ξερω εγω οτι αυτο δεν το έχετε εφεύρει?

 

πρεπει να ξέρετε τι σημαίνει δικαίωμα του γονιού στην μέριμνα/επιμέλεια του παιδιού του κ άρα φροντίδα του

κ ότι δεν επιτρέπεται από τον γιατρό, να αρνηθεί την περίθαλψη,

για τον οποιονδήποτε άλλο λόγο (πχ οτι θελετε να είσαστε μαζί)

και οποιοδηποτε υποννοούμενο προς αυτή την κατεύθυνση, θα πρέπει να καταγγέλεται,

αλλά και να δηλώνεται απευθείας στον γιατρό που ίσως από συνήθεια,

νομίζει ότι δικαιούται να το κάνει αυτό,

δηλαδή να σας εκβιάσει, ότι δεν θα περιθαλψει το παιδί σας

αν δε βγείτε από το δωμάτιο.

 

να θυμαστε ότι,

χωρίς αυτά τα χαρτιά θα είναι πολύ δύσκολο να εκπληρώσετε τον δικό σας ρόλο απέναντι σε όλους,

 

δηλαδή να είσαστε

συνεργάσιμοι,

όχι προσβλητικοι

ήρεμοι

και να δηλώσετε ψύχραιμα ότι θα συνεργαστείτε με όλα όσα θα σας πεί ο γιατρός,

και θα κάνετε ότι σας πει, απλώς ΜΕΣΑ στο δωμάτιο ΜΑΖΙ με το παιδί σας.

 

 

αυτά τα πράγματα δεν γίνονται με φασαρία (μπορεί να σας κατηγορήσουν οτι εμποδίζετε το έργο κάνοντας φασαρία) αλλά με ηρεμία κ με γνώση του δικαιώματός σας.

διαβάστε στην ομάδα ποτέ πια μόνα , ή στο άρθρο, όλα τα αρχεία.

δικαιούστε να καλέσετε αστυνομία να κάνετε μήνυση, κλπ.

η αρνηση περιθαλψης για τον παραπάνω λόγο , ειναι ποινικό αδικημα.

 

το θέμα δεν εχει τελειώσει. είναι η αρχή του τέλους , αλλά ακόμα εχουμε δρόμο!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις σχετικές ενέργειές σας. Δηλώνω παθούσα, καθώς σε ιδιωτική κλινική, με κρατάνε πάντοτε έξω κατά τις εξετάσεις και έχω φτάσει σε σημείο να τσακωθώ... ¨Εστειλα αναφορά on line στον Συνήγορο του Πολίτη και αναμένω απάντηση...

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ εκείνο το "σε περίπτωση συμφωνίας....." παίρνει πολλές ερμηνείες. Μου φαίνεται σα χρησμός της Πυθίας! Ουσιαστικά λέει πως πρέπει να υπάρξει συμφωνία μεταξύ γονιών-γιατρών. Αν δεν υπάρξει όμως; Ή αν ο γιατρός υποστηρίζει πως το παιδί ξεσηκώνεται περισσότερο; Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις;

 

Εδώ δείχνει πως ο γιατρός είναι καλυμμένος. Δε βλέπω να προκύπτει κάποια υποχρέωση του ιατρικού προσωπικού απέναντι στην παρουσία του γονιού. Αν δηλαδή ο γιατρός δε θέλει, εξακολουθεί να έχει "δικαίωμα" να τον βγάλει έξω...... με τη δικαιολογία πως παρεμποδίζει ιατρική πράξη.

 

 

Υ.Γ. Και η γνωμοδότηση.... δεν είναι νόμος. Με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εν τω μεταξύ εκείνο το "σε περίπτωση συμφωνίας....." παίρνει πολλές ερμηνείες. Μου φαίνεται σα χρησμός της Πυθίας! Ουσιαστικά λέει πως πρέπει να υπάρξει συμφωνία μεταξύ γονιών-γιατρών. Αν δεν υπάρξει όμως; Ή αν ο γιατρός υποστηρίζει πως το παιδί ξεσηκώνεται περισσότερο; Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις;

 

Εδώ δείχνει πως ο γιατρός είναι καλυμμένος. Δε βλέπω να προκύπτει κάποια υποχρέωση του ιατρικού προσωπικού απέναντι στην παρουσία του γονιού. Αν δηλαδή ο γιατρός δε θέλει, εξακολουθεί να έχει "δικαίωμα" να τον βγάλει έξω...... με τη δικαιολογία πως παρεμποδίζει ιατρική πράξη.

 

 

Υ.Γ. Και η γνωμοδότηση.... δεν είναι νόμος. Με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

 

Ακριβως αυτα καταλαβα κι εγω Αλκυων.

Σε περίπτωση διαφωνίας, αντίρρησης, στραβομουτσουνιάσματος κλπ του γιατρου, τον ίδιο αγωνα θα χρειαστεί να κανει ο γονιός, υπήρχε-δεν υπήρχε η γνωμοδοτηση.

Link to comment
Share on other sites

Σαφέστατα. Και μέχρι η όποια γνωμοδότηση απ το όποιο όργανο γίνει σαφής, επίσημη και με νόμο θεσπισμένη, ο γονιός θα εξακολουθήσει να διεκδικεί τα αυτονόητα με ή χωρίς χαρτιά στην τσάντα του παιδιού...

 

Να σημειώσω μόνο πως όταν πρόκειται για ιδιωτικό ιατρείο (όπου πιθανότατα δε μιλάμε για επειγον περιστατικό), ο γονέας έχει πάντα την επιλογή να φύγει και να πάει αλλού.

 

Πρόσφατα μου συνέβη (για 1η φορά και παρότι έχουμε πάει 2 φορές σε επείγοντα δημόσιου νοσοκομείου και δεν μας απομάκρυναν απ το παιδί), το άφησα να συμβεί για να μην αναστατώσω το παιδί αλλά δεν προτίθεμαι να το ξανακάνω γι αυτό και ήδη βρήκα αντικαταστάτη με τον οποίο ΤΟΝΙΣΑ πως η παρουσία μου δεν πρόκειται να τεθεί υπό διαπραγμάτευση.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Και η γνωμοδότηση.... δεν είναι νόμος. Με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

 

Σωστό.

Ούτε και ο κανονισμός του νοσοκομείου περί της απομάκρυνσης είναι νόμος.

Οτιδήποτε δεν υπάρχει σε ΦΕΚ δεν είναι νόμος.

 

Οπότε το "μαλλιοτράβηγμα" συνεχίζετε.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ εκείνο το "σε περίπτωση συμφωνίας....." παίρνει πολλές ερμηνείες. Μου φαίνεται σα χρησμός της Πυθίας! Ουσιαστικά λέει πως πρέπει να υπάρξει συμφωνία μεταξύ γονιών-γιατρών. Αν δεν υπάρξει όμως; Ή αν ο γιατρός υποστηρίζει πως το παιδί ξεσηκώνεται περισσότερο; Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις;

 

Εδώ δείχνει πως ο γιατρός είναι καλυμμένος. Δε βλέπω να προκύπτει κάποια υποχρέωση του ιατρικού προσωπικού απέναντι στην παρουσία του γονιού. Αν δηλαδή ο γιατρός δε θέλει, εξακολουθεί να έχει "δικαίωμα" να τον βγάλει έξω...... με τη δικαιολογία πως παρεμποδίζει ιατρική πράξη.

 

 

Υ.Γ. Και η γνωμοδότηση.... δεν είναι νόμος. Με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

 

Και εγώ δεν καταλαβαίνω προς τι ο πανηγυρισμός... Είναι μια γνωμοδότηση που λέει το αυτονόητο. Σε περίπτωση συμφωνίας, δηλαδή εάν το επιτρέπει ο γιατρός και εάν θέλει ο γονιός, μπορεί να μπει μέσα με σκοπό τη διευκόλυνση της διαδικασίας. Δεν λέει πουθενά ότι αποφασίζει ο γονιός και ότι είναι δικαίωμά του να μπει μέσα με το έτσι θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε και ο κανονισμός του νοσοκομείου περί της απομάκρυνσης είναι νόμος.

 

Οι Κανονισμοί Λειτουργίας των Νοσοκομείων -και γενικά των νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου- έχουν κανονικά νομική δεσμευτικότητα, δεν ξέρω ειδικότερα τι προβλέπει ο νόμος για τον τρόπο δημοσίευσης (δημοσιότητας) τους, δημοσιεύονται πάντως, ούτε αν ο συγκεκριμένος όρος περί μη απομάκρυνσης είναι ενταγμένος κανονικά στο σώμα του Κανονισμού του Νοσοκομείου ή αν αποτελεί τμήμα άλλου κειμένου, αλλά οι Κανονισμοί αυτοί είναι νομοθετικά κείμενα (καμία σχέση με το έγγραφο του ΚΕΣΥ).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ κατάλαβα ότι δύο είναι οι πιθανές περιπτώσεις να μην κολλάει ο γονιός στο σκηνικό. Είτε να αποφασίσει ο ίδιος ότι δεν θέλει να μετέχει γιατί ο ίδιος θα ταραχτεί, είτε αφού το προσπαθησει ταραχτεί πολύ το παιδί και δεν συνεργάζεται, οπότε θα δοκιμάσουν χωρίς το γονιό.

 

Την περίπτωση να μη συμφωνήσουν για κάποιο άλλο λόγο δεν την αναφέρει σαφώς. Δεν αναφέρει αν του ανακοινώσει ο γιατρός ότι η συγκεκριμένη πράξη δεν γίνεται με γονιό για κάποιο λόγο, αλλά ότι η απόφαση θα είναι κοινή.

 

Τελος πάντων, σε αυτές τις περιπτώσεις συνήθως ο χρόνος πιέζει.

 

Και ναι, έχει τύχει να παρακολουθήσω παιδί που ήταν στην αγκαλιά του γονιού και έκλαιγε ασταμάτητα και γοερά, ενώ δεν συνέβαινε τίποτα το επώδυνο, απλά το παιδί δεν γούσταρε ή ίσως θυμόταν παλιότερη αρνητική εμπειρία. Υπάρχουν και αυτά αλλά είναι μάλλον οι εξαιρέσεις. Ο κανόνας είναι μάλλον ότι αν ο στόχος είναι το παιδί να είναι ήρεμο και να τελειώσουν γρήγορα, αυτός που ξέρει πώς να ηρεμήσει το παιδί είναι ο γονιός.

 

Στην πράξη όμως δεν ακούγεται πρακτικό αυτό που προτείνει. Δηλαδή το πιο σύνηθες είναι η ουρα στα επείγοντα νοσοκομείου για αιμοληψία. Εκεί τι χρειάζεται το μπλα μπλα μπλα με κάθε γονιό; Για μια αιμοληψία μιλάμε, αν και υπάρχουν και ενήλικες που το βλέπουν για τους ίδιους ως κάτι το φοβερό. Ένα τσίμπημα είναι όμως, που με έμπειρους ανθρώπους δεν είναι και τίποτα να το πηγαίνουμε γύρω γύρω.

Link to comment
Share on other sites

Από δική μου εμπειρία πάντως, με άφησαν να είμαι κοντά στο παιδί όταν έπρεπε να γίνει μια ιατρική πράξη που τελικά εγώ το ηρέμησα και συνεργάστηκε. Αμέσως μετά ακολούθησε η αιμοληψία και με έβγαλαν έξω για 1 λεπτό (και πολύ λέω). Θα προτιμούσα να είμαι μέσα, αλλά δεν το αμφισβήτησα εκείνη τη στιγμή. Την ώρα που πράγματι γινόταν κάτι πιο σημαντικό με άφησαν και ούτε καν το συζητήσαμε. Την ώρα που γινόταν το απλό τσίμπημα (όπως λέει η Αθηνά και έχει δίκιο) με έβγαλαν από τα πόδια τους για 1 λεπτό. Προφανώς κάποιος λόγος υπάρχει αλλά δεν κάθησα να τους ζητήσω εξηγήσεις. Αμέσως μετά ξαναμπήκα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέει πουθενά ότι αποφασίζει ο γονιός και ότι είναι δικαίωμά του να μπει μέσα με το έτσι θέλω.
συγνώμη υπάρχει καποιο σημείο στο οποίο ΚΑΝΕΙΣ (εκ των της ομάδας ή όσων εχουν στειλει αναφορά στο ΣτΠ)

που να έχει ζητήσει ΤΕΤΟΙΟ πράγμα? Αυτό περίμενες από το ΚΕΣΥ..? με ποιό σκεπτικό!!!?

Υπάρχει κάποια παρανόηση σε αυτό, που βλέπω να συμβαίνει συχνά από όσους εξαρχής δεν έχουν διαβάσει κάποιο αρχείο οπότε δεν γνωρίζουν για την προσπάθεια ακριβώς.

 

Είσαι μαζί με το παιδί σου επειδή είναι παιδί σου κ είσαι γονιός του. Δεν μπουκάρεις κάπου, ούτε επιβάλλεις κάτι που είναι δικαίωμά σου σε κάποιον άλλο.

Είσαι ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΜΟΣ-Η, ΣΥΖΗΤΙΣΙΜΟΣ -Η.

Όχι όμως ως προς το αν θα φύγεις απο διπλα απο το παιδί σου, εάν αυτό δεν θέλεις να το κάνεις.

Το δικαίωμα σου να είσαι μαζί με το παιδί σου, δεν σημαίνει ΜΠΑΙΝΕΙΣ καπου με το έτσι θέλω.

 

Σημαίνει απλώς ότι ο υπεύθυνος ή το προσωπικό, σε ρωτάει αν αντέχεις να δεις την διαδικασία .

 

Δεν χρειάζεται μεγάλη συζήτηση, ένα απλό "θέλετε να είσαστε μέσα"? γίνεται σε 1 δευτερόλεπτο.

 

Πάντα θα υπάρχουν τελικά άτομα που θα βρούν κάτι κακό σε κάτι καλό! Τι να πει κανείς!

Θα παρει εκατό ώρες λέτε? ...

 

Θα βάλουμε στο παιδί σας ορό, θέλετε/αντέχετε να είσαστε μαζί ? ναι, ωραια, περάστε

 

Θα κάνουμε τα ραμματάκια τώρα, είναι έτοιμη η μαμά / ο μπαμπάς? τελεια ξεκινάμε

 

απλά πράγματα.

 

όσοι βλέπουν το "συμφωνια" κ το ερμηνεύουν με κάποιο άλλο τρόπο,

 

συμφωνία εννοεί

 

αφού ρωτήσει ο γιατρός

(δηλαδή ΘΕΤΕΙ ΣΤΟ ΓΟΝΕΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ)

 

συμφωνεί ο γονέας,

άρα, συμφωνούν σε κάτι απο κοινού,

και συνεχιζεται η διαδικασια.

Μην ερμηνεύετε πάντα προς το κακό. Απο την στιγμή που εξηγεί οτι ο γιατρός οφείλει να ρωτήσει το γονέα,

έχει τελειώσει το θέμα.

Κανένας νόμος δεν είναι υπεράνω του δικαιώματος του γονέα στην επιμέλεια του παιδιού του.

Παρακαλώ όσους σχολιάζουν επι του νομικού κομματιού, να πω ότι την προσπάθεια την εχουν στηρίξει νομικοί

περισσότεροι, και είναι ξεκάθαρα αυτά που αναγράφονται στα αρχεία της ομάδας.

Κανένας κανονισμός, αλλά και το ιατρικό επάγγελμα δεν επιτρέπουν την καταναγκαστική απομάκρυνση του γονέα, με εκβιασμό τελεσης η οχι της ιατρικης πραξης.

 

"αν δε βγείς δε κάνουμε την αιμοληψια στο παιδί σου". Είναι ποινικό αδίκημα. βλεπε πιο κατω εχω το pdf.

 

Ο γονέας μπαίνει μαζί με το παιδί του στο νοσοκομείο, σε καμία πόρτα δεν υπάρχει ΑΝΑΙΡΕΣΗ των δικαιωμάτων του παιδιού ή του γονέα. Αναίρεσή των υπάρχει μόνο με εισαγγελική παρέμβαση. Μέχρι τότε κανένας δεν επιτρέπεται να σας υποχρεώσει να απομακρυνθείτε από το παιδί σας.

 

Δεν χρειάζεται πουθενά να μπεί ο γονέας με το έτσι θέλω. Είναι εξαρχής μαζί με το παιδί του, ζητά τα αυτονόητα, δηλαδή απλώς μια σύντομη εξήγηση του τι θα συμβεί, για να ξέρει πως να υποστηρίξει το παιδί του.

 

Δεν μπορεί κανένας να το αφαιρέσει , και για αυτό έκφράζεται έτσι κ το έγγραφο του ΚΕΣΥ.

εκφραζεται έτσι γιατι και με τη γνωμοδοτηση του ΣτΠ τα πράγματα ειναι ξεκάθαρα νομικά. Οφείλει να ρωτήσει το γονέα γιατι ο γονέας έχει την ΜΕΡΙΜΝΑ, την ΕΥΘΥΝΗ, την νομική. Δεν την εχει ο γιατρός....

 

 

Εκτυπώστε το για να είσαστε έτοιμοι, έχει γνωστοποιηθεί στους διευθυντές, όμως δεν ξέρουμε κατά πόσο το προσωπικό το έχει διαβάσει όντως κ κατα ποσο οι διευθυντές εχουν όντως μεταφέρει αυτή την οδηγία.

Είναι μια οδηγία που οφείλουν να την ακολουθήσουν. πολύ απλά.

 

οποιος αμφιβάλλει για αυτό το πράγμα μπορεί να ρωτήσει κάποιον δικηγόρο, ή να ρωτήσει απευθείας στην ομάδα της ποτε πια μόνα https://www.facebook.com/groups/225537920935502/ όπου απαντούν και τα μέλη που έχουν σχέση με αυτή την προσπάθεια ειδικά στο νομικό της κομμάτι.

 

Νόμος που ισχύει πάνω απο όλα είναι αυτός της γονικής μέριμνας και απο τις δύο πλευρες, δηλαδή του ανήλικου, κ απο πλευρας γονέα. και τα δικαιώματα του ασθενούς.

Κανένας κανονισμός νοσοκομείου δεν ισχύει πάνω απο αυτά.

 

και επανάληψη ...η αποφαση ΚΕΣΥ δεν σημαινει οτι πας και μιλας στο προσωπικό λες και σου χρωστάνε κάτι,.... μιλάς ευγενικά, " μπορείτε να μου πειτε τι θα κάνετε για να ξέρω αν μπορώ να στηρίξω το παιδί μου, γιατί θα το ήθελα. "

αν τυχον σου πουν "α δε γινεται" τότε, επικαλείσαι όλες τις γνώσεις και εγγραφα που εχεις μαζι σου, ευγενικά. Οποιοσδήποτε νοήμων ανθρωπος αν διαβάσει το εγγραφο περι ποινικου αδικηματος, θα ξανασκεφτεί πολύ καλά αυτό το πράγμα

http://parents.org.gr/images/upload/potepiamona_poinikieythyni.pdf

τα παντα βρίσκονται στο άρθρο ή στα αρχεία της ομάδας ποτέ πια μόνα. Παρακαλώ διαβάστε το.!...

 

"Δεν έγινε και τίποτα αμα βγώ έξω"

 

παράλληλα, να ξαναβαζω για οποιον αμφιβαλλει ποιο ειναι το όφελος για το παιδί,

την ανασκόπηση ερευνων (όχι μια δηλαδή)

 

http://parents.org.gr/images/upload/potepiamona_ereyna2.pdf

 

κάντε ένα κόπο να το διαβάσετε..!

 

τέλος,

 

Ο καθενας πάντα έχει δικαίωμα να πράττει όπως πιστεύει, .... δεν υποχρεούται κανείς να είναι μαζί εάν δεν το θεωρεί απαραίτητο.

 

ολα βρισκονται και εδω

http://parents.org.gr/news/a575

 

είναι άλλο το προσωπικό να λεει στο γονέα "ξερεις, αυτό θα έιναι πολύ δύσκολο για σενα αν εισαι μεσα, "

όπου μπορεί ο γονέας να απαντήσει "ξερεις, δεν έχω πρόβλημα είμαι οκ" ή και "χμ, ναι ίσως να ναι καλύτερα να αναλάβετε εσείς"

 

και άλλο ο γιατρός να λέει "βγες έξω αλλιώς δεν προχωράμε".

τι να απαντήσεις εκεί?

απαντάς αναγκαστικά,

"αυτό που λες, είναι παράνομο, και τιμωρείται με φυλάκιση, το γνωρίζεις- το γνωρίζεις είναι ποινικό αδίκημα?

Μάλλον όχι , αλλιώς δεν θα το έλεγες εξαρχής. δες εδώ τι εξηγεί ένας εξαίρετος ποινικολόγος......http://parents.org.gr/images/upload/potepiamona_poinikieythyni.pdf .. Κακώς δεν σε ενημερωσαν σωστά οι προιστάμενοί σου..., όπως ορίζει και ο ανώτατος φορέας υγείας του κράτους.... δες εδώ τι γράφει η νέα οδηγία (ΚΕΣΥ αποφαση) την οποία ίσως δεν σου έχουν γνωστοποιήσει εξαιτίας πιθανής δυσλειτουργίας του νοσοκομείου , σε ευχαριστώ πολύ που σέβεσαι το δικαίωμά μου να στηρίξω το παιδί μου με τρόπο που να μη σε ενοχλώ"

 

κανένα μαλλιοτράβηγμα δε συνεχιζεται! διαβάστε τα αρχεια για να ξέρετε τι είναι ακριβως αυτό που συζητάμε .

συζητήστε με κάποιον δικηγορο να σας το εξηγήσει καλυτερα αν δεν σας αρκουν τα αρχεία.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...