Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"ΚΑΤΕΒΗΚΕ" η παράσταση του Εθνικού


sofi@p

Recommended Posts

Την απόφαση να σταματήσει τις παραστάσεις του θεατρικού έργου «η ισορροπία του Νας», που περιέχει αποσπάσματα από αυτοβιογραφικό βιβλίο του Σάββα Ξηρού, έλαβε την Πέμπτη η διοίκηση του Εθνικού Θεάτρου, μετά τις αντιδράσεις που προκλήθηκαν.

Σε σχετική ανακοίνωσή της η διοίκηση του Εθνικού Θεάτρου κάνει λόγο για παράσταση που «ξέφυγε από τον καλλιτεχνικό της στόχο» και «μοιάζει, χωρίς να το επιδιώκει, να εξαντλεί τις αντοχές μιας κοινωνίας».

«Έγινε αντικείμενο πολιτικής εκμετάλλευσης σε μια δύσκολη συγκυρία και παρερμηνεύτηκε η ιδεολογική της πρόθεση. Δέχτηκε τη σκληρή και απολύτως δογματική κριτική ανθρώπων που, ως επί το πλείστον, δεν την έχουν παρακολουθήσει», αναφέρει, ενώ εκτιμά πως «ενώ το βασικό της μήνυμα είναι πως καμία ιδέα δεν δικαιούται να αφαιρέσει ανθρώπινη ζωή, η παράσταση οδήγησε, ερήμην της, στο αντίθετο από το επιδιωκόμενο αποτέλεσμα, προξενώντας περισσότερο πόνο παρά προβληματισμό. Τέλος, ενεργοποίησε αντιδράσεις ακραίων κύκλων, που έφτασαν στο σημείο να εκφράζουν απειλές για τη σωματική ακεραιότητα του κοινού, των καλλιτεχνών και των εργαζομένων του Εθνικού Θεάτρου.»

«Κάτω από αυτές τις συνθήκες θεωρούμε ότι η συνέχιση της παράστασης θα καλλιεργήσει τη στρεβλή εντύπωση ότι το Εθνικό Θέατρο, αντί να προβάλει τη σύγχρονη καλλιτεχνική δημιουργία και το γόνιμο προβληματισμό, στηρίζει εγκληματίες για πάντα καταδικασμένους στη συνείδηση του ελληνικού λαού.

Για τους παραπάνω λόγους επιλέγουμε να σταματήσουμε τις παραστάσεις του έργου Ισορροπία του Nash, χωρίς επʼ ουδενί να παραιτούμαστε από το δικαίωμα, τώρα και στο μέλλον, της ελεύθερης καλλιτεχνικής έκφρασης, όπως οφείλουμε να κάνουμε ως Εθνικό Θέατρο», καταλήγει η ανακοίνωση της διοίκησης του Εθνικού Θεάτρου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Την παρακολούθησε κανείς, που να έχει διαβάσει και το βιβλίο, ώστε να έχει πλήρη εικόνα;

δεν είδα την παράσταση, ούτε διάβασα το βιβλίο στο οποίο βασίζεται και είναι η αυτοβιογραφία του Ξηρού.

απλά μου φαίνεται προκλητικό να ανεβάζει το ΕΘΝΙΚΟ παράσταση που βασίζεται στις σκέψεις ενός, εν ζωή, αρχιτρομοκράτη, που ευθύνεται για τόσες δολοφονίες. το ίδιο θα μου φαινόταν αν ανέβαζε και παράσταση ενός ναζιστή που θα προσπαθούσε να δικαιολογήσει τα εγκλήματά του (πχ Ρουπακιάς).

Link to comment
Share on other sites

δεν είδα την παράσταση, ούτε διάβασα το βιβλίο στο οποίο βασίζεται και είναι η αυτοβιογραφία του Ξηρού.

απλά μου φαίνεται προκλητικό να ανεβάζει το ΕΘΝΙΚΟ παράσταση που βασίζεται στις σκέψεις ενός, εν ζωή, αρχιτρομοκράτη, που ευθύνεται για τόσες δολοφονίες. το ίδιο θα μου φαινόταν αν ανέβαζε και παράσταση ενός ναζιστή που θα προσπαθούσε να δικαιολογήσει τα εγκλήματά του (πχ Ρουπακιάς).

 

Λογικό μου φαίνεται αυτό που λες και συμφωνώ, απλά θεωρώ πως δεν μπορώ να έχω άποψη σχετικά με το μήνυμα που προσπάθησε να μεταφέρει, τη στιγμή που δε γνωρίζω τίποτα σχετικά με το θεατρικό έργο, το βιβλίο και τη συγκεκριμένη παράσταση.

Link to comment
Share on other sites

Θα είχα γνώμη αν την είχα δει. Νομίζω καλό είναι να επιφυλασσόμαστε όταν δεν ξέρουμε ουσιαστικά για ποιό πράγμα μιλάμε.

Πάντως και η Πηγή Δημητρακοπούλου και ο Λιβαθινός είναι εξαιρετικά αξιόλογοι. Δεν πιστεύω ότι θα έκαναν κάτι άστοχο.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όσο τραγικό είναι το ότι ανέβασαν αυτή την παράσταση, άλλο τόσο τραγική είναι και η ανακοίνωση που έβγαλαν για να την κατεβάσουν.. ποια δογματική κριτική??? από πότε η ελεύθερη αποτύπωση του λόγου μας γίνεται "δογματική κριτική"??? την συγκεκριμένη παράσταση δεν θα πήγαινα να την δω, καθώς στηρίζεται και σε κείμενα ενός δολοφόνου... όπως δεν θα διάβαζα και ένα βιβλίο που γράφηκε από ένα δολοφόνο... έχουμε παρεξηγήσει τι σημαίνει "τέχνη".. και στην τελική όποιος θέλει να κάνει τέχνη ας την κάνει με τις δικές του τσέπες .. είναι εξοργιστικό με τα χρήματα του ελληνικού λαού, να ανεβάζονται τέτοιες παραστάσεις.... και το πιο τραγικό είναι πως δεν το κατέβασαν γιατί κατάλαβαν την βλακεία τους αλλά για άλλους λόγους... τι να πει κανείς??? σε αυτή την χώρα τελικά στο όνομα της δημοκρατίας έχει χαθεί κάθε έννοια της!!!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Λογικό μου φαίνεται αυτό που λες και συμφωνώ, απλά θεωρώ πως δεν μπορώ να έχω άποψη σχετικά με το μήνυμα που προσπάθησε να μεταφέρει, τη στιγμή που δε γνωρίζω τίποτα σχετικά με το θεατρικό έργο, το βιβλίο και τη συγκεκριμένη παράσταση.

 

Με όλη μου την καλή διάθεση, θέλω να σε ρωτήσω εάν θα έδινες χρήματα για να παρακολουθήσεις μία παράσταση / να αγοράσεις ένα βιβλίο που θα το είχε δημιουργήσει ένας δολοφόνος (είτε είναι ο Ξηρός είτε ο Ρουπακιάς)?

εγώ προσωπικά προτιμώ να διαθέσω τα χρήματά μου σε κάτι πολύ καλύτερο...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Με όλη μου την καλή διάθεση, θέλω να σε ρωτήσω εάν θα έδινες χρήματα για να παρακολουθήσεις μία παράσταση / να αγοράσεις ένα βιβλίο που θα το είχε δημιουργήσει ένας δολοφόνος (είτε είναι ο Ξηρός είτε ο Ρουπακιάς)?

εγώ προσωπικά προτιμώ να διαθέσω τα χρήματά μου σε κάτι πολύ καλύτερο...

Επειδη ετοιμαζόμουν να γραψω ότι συμφωνω με Αγγελίνα (και Αννα), θα σου απαντησω (κι) εγω : η ερωτηση σου, χανει την ουσία αυτού που εγραψε η Αγγελίνα και η ουσία ειναι (για μενα) "δεν μπορώ να εχω αποψη για ένα βιβλιο που δεν εχω διαβασει ή για μια παρασταση που δεν εχω δει".

Αλλο η αποψη που εχεις σχηματισει για τον κάθε Ξηρό και τον κάθε Ρουπακιά, η οποία, απολύτως λογικό και σεβαστο, να σε καθοδηγεί στο αν θα μπεις στον κόπο (χρόνου και χρηματικό) να ασχοληθείς με τα πονήματά τους και άλλο να εχω αποψη -και δη απολυτη- για συγκεκριμένη παρασταση ή βιβλίο που δεν τα εχω δει/διαβασει.

Δεν μιλω εξ ονοματος Αγγελίνας ή Αννας, αλλά για μενα, που συμφωνώ με όσα εγραψαν :roll:

Επίσης, δεν εχω καταλάβει αν η βασική ερωτηση της θεματοθέτριας ειναι αν μας ενοχλεί η συγκεκριμένη παράσταση ή το γεγονός και ο τρόπος που κατέβηκε η παρασταση από το θεατρο και εάν το ότι ειναι το Εθνικό έχει τελικά κάποια ιδιαίτερη σημασία. Οι παραστάσεις που ανεβάζει το Εθνικό, μας χαρακτηριζουν ως χωρα? πχ μιλούν εξ ονοματος μου, μόνο και μόνο επειδή εγω ειμαι Ελληνίδα και αρα πρεπει να εχω αποψη ή να απολογηθώ για τι παρασταση ανεβαίνει στο Εθνικό θεατρο?

(ελπίζω να μη βγαινω από το θεμα)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ετοιμαζόμουν να γραψω ότι συμφωνω με Αγγελίνα (και Αννα), θα σου απαντησω (κι) εγω : η ερωτηση σου, χανει την ουσία αυτού που εγραψε η Αγγελίνα και η ουσία ειναι (για μενα) "δεν μπορώ να εχω αποψη για ένα βιβλιο που δεν εχω διαβασει ή για μια παρασταση που δεν εχω δει".

Αλλο η αποψη που εχεις σχηματισει για τον κάθε Ξηρό και τον κάθε Ρουπακιά, η οποία, απολύτως λογικό και σεβαστο, να σε καθοδηγεί στο αν θα μπεις στον κόπο (χρόνου και χρηματικό) να ασχοληθείς με τα πονήματά τους και άλλο να εχω αποψη -και δη απολυτη- για συγκεκριμένη παρασταση ή βιβλίο που δεν τα εχω δει/διαβασει.

Δεν μιλω εξ ονοματος Αγγελίνας ή Αννας, αλλά για μενα, που συμφωνώ με όσα εγραψαν :roll:

Επίσης, δεν εχω καταλάβει αν η βασική ερωτηση της θεματοθέτριας ειναι αν μας ενοχλεί η συγκεκριμένη παράσταση ή το γεγονός και ο τρόπος που κατέβηκε η παρασταση από το θεατρο και εάν το ότι ειναι το Εθνικό έχει τελικά κάποια ιδιαίτερη σημασία. Οι παραστάσεις που ανεβάζει το Εθνικό, μας χαρακτηριζουν ως χωρα? πχ μιλούν εξ ονοματος μου, μόνο και μόνο επειδή εγω ειμαι Ελληνίδα και αρα πρεπει να εχω αποψη ή να απολογηθώ για τι παρασταση ανεβαίνει στο Εθνικό θεατρο?

(ελπίζω να μη βγαινω από το θεμα)

 

έως ένα μεγάλο βαθμό ναι.. γιατί προβάλλουν τον πολιτισμό μας / την τέχνη μας κλπ κλπ.... από εκεί και πέρα η δική μου ένσταση δεν είναι στο τι θα γράψει ο κάθε δολοφόνος και ποιος θα πάει να το δει (εγώ δεν το κάνω, αλλά δεν με αφορά τι θα κάνει ο άλλος)... η ένστανσή μου είναι ότι ΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΛΕΦΤΑ!!! οπότε σε αυτό έχω ένσταση... και μάλιστα μεγάλη το Ελληνικό Δημόσιο που έχει πληγεί από τους δολοφόνους να χρηματοδοτεί και τα έργα τους... αυτό θα έπρεπε να το σεβαστούν οι υπεύθυνοι του θεάτρου, που πληρώνονται από το δημόσιο!!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΛΕΦΤΑ!!! οπότε σε αυτό έχω ένσταση...

Το καταλαβαίνω αυτο που λες, αλλά το Εθνικό χρηματοδοτείται με τα λεφτά όλων των Ελλήνων, πρέπει να κανουμε δημοψήφισμα καθε φορά που ανεβαίνει μια παρασταση?

Αυτή η συγκεκριμένη σε θιγει βαθιά και το σεβομαι.

Αν εμενα μεθαυριο με θιγει μια παρασταση που ειναι τιγκα στο (καλλιτεχνικό:shock:) γυμνο??? Τι γινεται τότε?

Νομιζω οτι καταληγουμε στο γνωστο ερωτηματηματάκι τι ειναι τεχνη, ποιος (πρεπει να) εχει αποψη γι' αυτο και πού φτανει η ελευθερία και αρχίζει η λογοκρισία.

Κουραστικό λιγο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το καταλαβαίνω αυτο που λες, αλλά το Εθνικό χρηματοδοτείται με τα λεφτά όλων των Ελλήνων, πρέπει να κανουμε δημοψήφισμα καθε φορά που ανεβαίνει μια παρασταση?

Αυτή η συγκεκριμένη σε θιγει βαθιά και το σεβομαι.

Αν εμενα μεθαυριο με θιγει μια παρασταση που ειναι τιγκα στο (καλλιτεχνικό:shock:) γυμνο??? Τι γινεται τότε?

Νομιζω οτι καταληγουμε στο γνωστο ερωτηματηματάκι τι ειναι τεχνη, ποιος (πρεπει να) εχει αποψη γι' αυτο και πού φτανει η ελευθερία και αρχίζει η λογοκρισία.

Κουραστικό λιγο.

 

με αυτή τη λογική της ισοπέδωσης δεν συμφωνώ.... και δεν μιλάμε για το τι ορίζεται ως τέχνη... μιλάμε για κάτι τελείως διαφορετικό....

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

με αυτή τη λογική της ισοπέδωσης δεν συμφωνώ.... και δεν μιλάμε για το τι ορίζεται ως τέχνη... μιλάμε για κάτι τελείως διαφορετικό....

 

Γιατί ειναι ισοπέδωση? Αλήθεια, δεν κατάλαβα...

Και για τι μιλάμε, κατά τη γνωμη σου, αν οχι για μια θεατρική παρασταση που ανεβηκε και κατεβηκε στο Εθνικο Θέατρο?

 

Απλά εσενα σε θιγει σε μεγάλο βαθμο αυτο το θεμα, καποιον αλλο τον πειραζει μεν αλλα οχι τρελά, αλλά τον ενοχλεί κάτι άλλο παρα πάρα πολύ.

Συμφωνα με την εθνική χρηματοδότηση που λες, ποιος αποφασίζει για την παρασταση? Οποιος πληρωνει περισσοτερο φόρο?

Ρωταω απλά, επειδή εθεσες θεμα χρηματικό.

Αλλα, αλήθεια θελω να μου πεις πού ειναι η ισοπέδωση.

 

Αν το παραδειγμα με το γυμνο σου φαινεται καπως light, να σου φερω ενα παραδειγμα με παρασταση που πχ εχει γραψει καποιος δηλωμένος αθεος (μιας και εδω παιζει ρολο και το ποιος ειναι ο συγγραφεας) και παρουσιάζει "καπως" τον Χριστό, θίγοντας το θρησκευτικό συναίσθημα της "πλειοψηφίας των Ελλήνων, χριστιανών ορθοδόξων"?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δεν είναι έργο του Ξηρού... Μην τρελαθούμε κιόλας. Έτσι το παρουσιάζουν κάποιοι κύκλοι...

Ψάξτε λίγο περι τινος πρόκειται πριν διατυπώσετε γνώμη και μην παπαγαλίζετε ότι ακούτε στην τηλεόραση.

Κακώς το κατέβασαν (άλλωστε 3 παραστάσεις είχε ακόμα). Επίσης δεν χρειάζεται να κάνουμε δημοψήφισμα κάθε φορά για το τι έργα ανεβάζει το Εθνικό. Για τα υπόλοιπα έχετε άποψη ή μήπως όχι γιατί δεν ασχολήθηκαν μαζί τους οι ειδήσεις των 8;

Link to comment
Share on other sites

χάθηκαν οι παραστάσεις που θα μπορούσε να ανεβάσει το ΕΘΝΙΚΟ ΘΕΤΡΟ της ΕΛΛΑΔΑΣ κι έπρεπε να ανεβάσει έργο με τα πονήματα του Ξηρού? λες κι είναι κανένας αναγνωρισμένος συγγραφέας?

πολλά σχολεία πηγαίνουν και βλέπουν παραστάσεις του ΕΘΝΙΚΟΥ. προσωπικά, δε θα ήθελα να δει το παιδί μου (που δεν μπορεί να κρίνει ακόμη) παράσταση που προφανώς περνάει μηνύματα ενός τρομοκράτη.

Link to comment
Share on other sites

δεν είδα την παράσταση, ούτε διάβασα το βιβλίο στο οποίο βασίζεται και είναι η αυτοβιογραφία του Ξηρού.

απλά μου φαίνεται προκλητικό να ανεβάζει το ΕΘΝΙΚΟ παράσταση που βασίζεται στις σκέψεις ενός, εν ζωή, αρχιτρομοκράτη, που ευθύνεται για τόσες δολοφονίες. το ίδιο θα μου φαινόταν αν ανέβαζε και παράσταση ενός ναζιστή που θα προσπαθούσε να δικαιολογήσει τα εγκλήματά του (πχ Ρουπακιάς).

 

 

Ξέρεις αν η παράσταση τον δικαιολογεί ή όχι; ή μήπως αν καταδικάζει τις πράξεις του; Αν μιλάει μόνο για αυτόν ή απλά είναι ένα μέρος της παράστασης;

Αφού δεν έχεις δει την παράσταση μην βασίζεσαι στο τι άκουσες από άλλους (ήτοι δημοσιογράφους ή πολιτικούς).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξέρεις αν η παράσταση τον δικαιολογεί ή όχι; ή μήπως αν καταδικάζει τις πράξεις του; Αν μιλάει μόνο για αυτόν ή απλά είναι ένα μέρος της παράστασης;

Αφού δεν έχεις δει την παράσταση μην βασίζεσαι στο τι άκουσες από άλλους (ήτοι δημοσιογράφους ή πολιτικούς).

δεν νομίζω ότι αν καταδίκαζε τις πράξεις του θα υπήρχε τέτοια αντίδραση και θα γινόταν τέτοιος ντόρος. κοινή λογική.

Link to comment
Share on other sites

χάθηκαν οι παραστάσεις που θα μπορούσε να ανεβάσει το ΕΘΝΙΚΟ ΘΕΤΡΟ της ΕΛΛΑΔΑΣ κι έπρεπε να ανεβάσει έργο με τα πονήματα του Ξηρού? λες κι είναι κανένας αναγνωρισμένος συγγραφέας?

πολλά σχολεία πηγαίνουν και βλέπουν παραστάσεις του ΕΘΝΙΚΟΥ. προσωπικά, δε θα ήθελα να δει το παιδί μου (που δεν μπορεί να κρίνει ακόμη) παράσταση που προφανώς περνάει μηνύματα ενός τρομοκράτη.

 

Δεν είναι έργο με τα πονήματα του Ξηρού... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω ότι αν καταδίκαζε τις πράξεις του θα υπήρχε τέτοια αντίδραση και θα γινόταν τέτοιος ντόρος. κοινή λογική.

 

Ο ντόρος είναι από δημοσιογράφους για πολιτικούς σκοπούς-κοινή λογική.

Link to comment
Share on other sites

και ξεκαθαρίζω ότι δε θα είχα κανένα πρόβλημα να ανέβει η παράσταση σε κάποιο ιδιωτικό θέατρο με τη χορηγία ενός ιδιώτη θεατρικού επιχειρηματία. εκεί, μιλάμε για μια ιδιωτική πρωτοβουλία κι ο καθένας κάνει ό,τι θέλει.

το ΕΘΝΙΚΟ όμως πρέπει να δείχνει ευαισθησία και να επιλέγει έργα που δε θα θίγουν οποιδήποτε αίσθημα. δε μπορεί να ανεβάζει πχ παραστάσεις ρατσιστικές, που θίγουν το θρησκευτικό αίσθημα ή έχουν προσβλητικό γυμνό. δόξα τω Θεώ υπάρχουν άπειρες παραστάσεις του παγκόσμιου ρεπερτορίου που μπορεί να ανεβάσει ώστε να προάγει τον πολιτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά αποκλείεται να πάνε να δουν παραστάσεις της Πειραματικής Σκηνής, μην τα μπλέκουμε.

Για το αν θα γινόταν ντόρος, μην παίρνεις και όρκο, εμπιστεύεσαι τα κανάλια ότι έκαναν ακριβές και εμπεριστατωμένο ρεπορτάζ???

 

Οι συντελεστές λένε ότι το μήνυμα είναι ότι καμμία ιδέα δεν δικαιολογεί την αφαίρεση ζωής.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έργο με τα πονήματα του Ξηρού... :rolleyes:

δε βασίζεται σε βιβλίο που αποτελεί την αυτοβιογραφία του??

εφόσον έχεις δει την παράσταση, θέλεις να μας πεις τί ακριβώς δείχνει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έργο με τα πονήματα του Ξηρού... :rolleyes:

 

Δεν ισχύει αυτό "Η παράσταση βασιζόταν και στο βιβλίο του καταδικασμένου για τη συμμετοχή του στην τρομοκρατική οργάνωση 17 Νοέμβρη Σάββα Ξηρού"????

Δεν μπορώ να βρω σε ειδησεογραφικό σαιτ ενα ρεπορταζ της προκοπής...

Link to comment
Share on other sites

και ξεκαθαρίζω ότι δε θα είχα κανένα πρόβλημα να ανέβει η παράσταση σε κάποιο ιδιωτικό θέατρο με τη χορηγία ενός ιδιώτη θεατρικού επιχειρηματία. εκεί, μιλάμε για μια ιδιωτική πρωτοβουλία κι ο καθένας κάνει ό,τι θέλει.

το ΕΘΝΙΚΟ όμως πρέπει να δείχνει ευαισθησία και να επιλέγει έργα που δε θα θίγουν οποιδήποτε αίσθημα. δε μπορεί να ανεβάζει πχ παραστάσεις ρατσιστικές, που θίγουν το θρησκευτικό αίσθημα ή έχουν προσβλητικό γυμνό. δόξα τω Θεώ υπάρχουν άπειρες παραστάσεις του παγκόσμιου ρεπερτορίου που μπορεί να ανεβάσει ώστε να προάγει τον πολιτισμό.

 

Ο θείος Βάνιας, ο Τρελαντώνης, Το Ημέρωμα της Στρίγγλας...:cool:

 

Τέχνη που να μη θίγει ΚΑΝΕΝΑ αίσθημα δεν υπάρχει.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Σοφια δεν διαβάζεις τι λέω. Δεν είναι σε καμία περίπτωση μεταφορά του βιβλίου του Ξηρού. Ξερείς τι είναι η ισορροπια του Nash; Γνωρίζεις τον Καμύ; Κολλάς στο όνομα του Ξηρού. Αν ήταν μια παράσταση που αναφερόταν πχ στον Β παγκόμσιο και στον Χίτλερ, πάλι την ίδια αντίδραση θα είχες;

Και προφανώς δεν θα πάει κανένα σχολείο-πόσο μάλλον δημοτικό- να δει πειραματική σκηνη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό "Η παράσταση βασιζόταν και στο βιβλίο του καταδικασμένου για τη συμμετοχή του στην τρομοκρατική οργάνωση 17 Νοέμβρη Σάββα Ξηρού"????

Δεν μπορώ να βρω σε ειδησεογραφικό σαιτ ενα ρεπορταζ της προκοπής...

 

Ναι αυτό εννοω. Ότι βασιζόταν και εκεί. Δεν είναι μεταφορά του βιβλίου.

 

Όπως και να΄χει δεν μπορούμε να έχουμε άποψη για κάτι που δεν έχουμε δει και να είμαστε τόσο απόλυτοι σε βαθμό να ζητάμε να κατέβει η παράσταση. όπως τις θεούσες πριν κατι χρόνια στο χυτήριο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...