Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σωστή αποθήκευση ρούχων ...για πολλά πολλά χρόνια


Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Πως αποθηκεύουμε σωστά ρούχα που δεν θα βγούν την επόμενη season αλλά μετά από πολλά πολλά χρόνια; ναφθαλίνη;;; έχω ακούσει ότι είναι καρκινογόνος αλλά δεν θέλει ανανέωσει κάθε 6μηνο ή χρόνο όπως κάνω με τα άλλα που είναι εποχιακα.

 

Ουσιαστικά έχει έρθει η ώρα να αποθηκεύσω ότι ρούχα έχει η μικρή από μωρό. Έχω δώσει αυτά που ήθελα και κάποια απλά θέλω να τα κρατήσω. Μπορώ σε πλαστικά κουτιά, πρέπει να είναι υφασμάτινα;; απλές θήκες υφασμάτινες μέσα σε άλλο κουτί;;

 

και για συντήρηση τι να βάλω...;; από την μάνα μου βλέπω ότι μου έχει κρατήσει μεχρι και παιδικό μου φόρεμα πάνω από 35 χρόνια απλά με ναφθαλίνη.

 

Περιμένω κορίτσια;; συμβουλές;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οι σακουλες που βγαζεις τον αερα.

 

α) δεν μυριζουν τα ρουχα μετα

β) δεν χρειαζεται να βαλεις χημικα, ναφθαλινες κλπ

γ) δεν μπαινει μεσα με τιποτα ουτε σκονη, ουτε νερα, ουτε αλλα εντομα

δ) πιανει το 25% του χωρου που επιανε μετα. Πχ ειχα σε μια θηκη στη νουλαπα ενα παπλωμα μονο του, τωρα χωραει το παπλωμα, αλλο ενα και μερικες πετσετες, σε τετοιες σακουλες.

 

Προσεξε μονο να τα βαλεις καλα διπλωμενα μεσα, για να μην σου τσαλακωθουν.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτή είναι η απάντηση που σου λέει η Χαρά-Μαρία.

Εφόσον κλείσει η σακούλα, ακόμη και μούχλα να εμφανιστεί σε αποθήκη, ακόμη και να πλυμμηρίσετε χτύπα ξύλο, όταν το ανοίξεις μερικά χρόνια αργότερα, θα μοσχομυρίζουν μαλακτικό σαν να τα έκλεισεις μόλις τότε.

Link to comment
Share on other sites

Οι σακουλες που βγαζεις τον αερα.

 

α) δεν μυριζουν τα ρουχα μετα

β) δεν χρειαζεται να βαλεις χημικα, ναφθαλινες κλπ

γ) δεν μπαινει μεσα με τιποτα ουτε σκονη, ουτε νερα, ουτε αλλα εντομα

δ) πιανει το 25% του χωρου που επιανε μετα. Πχ ειχα σε μια θηκη στη νουλαπα ενα παπλωμα μονο του, τωρα χωραει το παπλωμα, αλλο ενα και μερικες πετσετες, σε τετοιες σακουλες.

 

Προσεξε μονο να τα βαλεις καλα διπλωμενα μεσα, για να μην σου τσαλακωθουν.

 

Εμένα αυτές οι σακούλες όμως με το καιρό χάνουν αέρα και ανοίγουν. Έχετε να προτείνετε συγκεκριμένη μάρκα από αυτες;

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι μάρκες είναι πολύ καλές.

Το πρόβλημα σου είναι το σωστό κλείσιμο. Θα πρέπει να κλείσεις πολύ προσεκτικά. Πολύ σωστά. Να αυλακώσουν όλες οι γραμμές κατά μήκος.

 

Εγώ ασχολούμαι αρκετή ώρα για να τα καταφέρω σωστά. Ομως αξίζει τον κόπο, κυρίως όταν θέλεις να αποθηκεύσεις για χρόνια σε άριστη κατάσταση κάτι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μάλιστα ούτε που μου είχε περάσει από το μυαλό, και αυτές οι σακούλες από που τις αγοράζουν, να υποθέσω ότι με την σκούπα θα ρουφήξω τον αέρα, θα το σκεφτώ. Βέβαι υπουθέτω ότι δεν είναι μιας χρήσης γιατί μπορεί στο ενδιάμεσο να θέλω να χαρίσω κάποιο ρουχαλάκι ή κάτι.;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις βρίσκω σε πολύ γνωστή αλυσίδα καταστημάτων παιχνιδιών (J.....).

Ο αέρας ρουφιέται με σκούπα όπως καλα το υπέθεσες και όντως δεν είναι μιας χρήσης. Χρειάστηκε πολλές φορές να τις ξανανοίξω γιατι κατι ήθελα να βάλω ή να βγάλω. Απλά παρατήρησα οτι αν το κάνω πολύ συχνά, κάπως χαλάει το κούμπωμα μετά, δεν κρατάει και έτσι μπαίνει αέρας μέσα. Μόνο αυτό να προσέξεις κατα τ' άλλα είναι πολύ καλός τρόπος αποθήκευσης πολλών ρούχων.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε όλα τα σούπερ μάρκετ. Χρόνια τις έχω και κλείνω - ανοίγω αναλόγως τις σαιζόν ή τα μεγέθη των παιδιών ή πχ αποθηκεύω παπλώματα το καλοκαίρι, μαξιλάρια, αχρησιμοποίητα λευκά είδη που έχω κατεβάσει αποθήκη κλπ. Από τις 10-15 πχ που χρησιμοποιώ διαρκώς, σε διάστημα 8-10 ετών μου έχουν σκιστεί μόνο 2.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ εγω αυτές τις θηκες δε τις συμπαθω καθολου.Τις ειχα για καιρο.Αφενος κι εμενα σιγα σιγα αρχισαν να βαζουν αερα οι περισσοτερες.Απο την άλλη ναι μεν μειωνεται ο ογκος αλλα ετσι όπως γινονται μου σπανε τα νευρα (εχω και τις ιδιοτροπίες μου).Τελος τα ρουχα όταν τα βγαζω ετσι τσαλακωμένα...γιατι σορρυ αλλα γινονται χαλια εκει μεσα...τα λυπάμαι.Αισθανομουν ότι τα κακοποιουσα.

 

Όμως εχω το εξης θεμα.Ειχα αποθηκευσει τα μωρουδιακα των παιδιων μου καποια σε τέτοιες θηκες ,καποια στις άλλες τις απλες...ειχα βαλει και αντισκοριακο.Οταν χρειαστηκε να χαρισω καποια από αυτά και τα ανοιξα ειδα ότι πολλα ειχαν κιτρινισει.Ειδικα εσωρουχακια.Τα πιο καλης ποιοτητας ακομα κρατριουνται αλλα στεναχωρηθηκα που τα ειδα ετσι.Δεν θυμαμαι τωρα να πω αν αυτά που εβγαλα ηταν στις θηκες αυτές που λετε η στις απλες.Μηπως ξερει καμια να μου πει για ποιο λογο μπορει να κιτρινισαν?Το εχει παθει καμια άλλη?

Link to comment
Share on other sites

η μητέρα μου λέει ότι την καλύτερη συντήρηση την κάνει η ναφθαλίνη και επίσης η καμφορά, η αλήθεια είναι ότι βλέπω ρούχα που μας είχε αποθηκεύση από παιδιά, για αναμνηστικούς λόγους είναι άθικτα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο,τι βολευει τον καθενα. Εμενα μου ειναι τοσο δυσαρεστη η μυρωδια της καμφορας, που δεν θα τα κρατουσα ετσι.

 

Για τις σακουλες που ελεγα, πρωτον δεν ειναι μιας χρησης και δευτερον, παιρνουν αερα μονο αν δεν τις εχεις κλεισει σωστα. Θελει προσοχη, αλλιως οντως ανοιγουν. Για το τσαλακωμα ειναι αυτο που ελεγα παραπανω, πρεπει να τα εχεις διπλωσει καλα, τα βαζω μετα το ενα πανω στο αλλο. Και παλι, πχ παπλωματα, κουβερτες δεν τσαλακωνονται.

 

Για το κιτρινισμα δεν ξερω, δεν μου εχει συμβει...εχω μερικα απο το 2009 σε σακουλες, τωρα που χρειαστηκε να ανοιξω να δωσω μωρουδιακα ηταν καταλευκα, απλα οντως μυριζαν κλεισουρα και ηθελαν πλυσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Η ναφθαλίνη είναι τοξική. Εγώ παιδιά δεν τη βάζω σπίτι μου, μικρή είχα πάθει δηλητηρίαση απ' την εισπνοή ναφθαλίνης ή την επαφή με αυτήν.

Στο Παίδων νοσηλεύτηκα 2 ημέρες και ο γιατρός έλεγε διαρκώς πως απαγορεύεται η ναφθαλίνη σε σπίτι με παιδιά.

Να διευκρινίσω πως δεν την είχα καταπιει, ήμουν περίπου 8 ετών.

Εκτοτε κουβαλάω στο σηκώτι κάποια σημαδάκια, σαν αιματώματα απ' την τοξικότητα εκείνη.

Αν ρωτήσεις τον παιδίατρο νομίζω θα στο πει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...