Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καλοσαυρος η ταινία.


zoek

Recommended Posts

Μπραβο βρε Αννα!! Ακριβως αυτο!

Στην ουσια αυτη ειναι η διαφωνια, εχουμε τα παιδια σε ενα ροζ συννεφακι και κανουμε τους τρελους, οτι ολα ειναι ροδινα,μαγικα, γελαστα και χαρουμενα ή σταδιακα τα φερνουμε σε επαφη με την πραγματικοτητα, τα αρνητικα συναισθηματα, το καλο και το κακο, τον φοβο κλπ.

Παιζει ρολο η ηλικια ασφαλως και επισης το μετρο!

Εγω προσωπικα εχασα το μετρο και αφησα τον γιο μου να δει πολλα που ισως δεν τον ωφελησαν, πχ οντως τα χελωνονιτζακια εχουν πολλες τρομακτικες εικονες και πραγματι ο δικος μου φοβαται το σκοταδι γιατι βασικα φοβαται τα τερατα. Οσο και να του λεω οτι δεν υπαρχουν ή ειναι στα παραμυθια κλπ η αληθεια ειναι οτι και εγω νυχτα, μονη μου σπιτι με σβηστα φωτα αγριευομουν μεχρι τα 20! Φοβομουν τα...τερατα! Οποτε ισως λιγο περισσοτερο ξεσκαρταρισμα ειναι καλο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 152
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είδαμε την ταινία με παιδιά ηλικίας 9,10 ετών...θεωρώ ότι ήταν μια καλή ταινία με πολλά μηνύματα και άκρως συγκινητική (εγώ πάντως δάκρυσα , κάτι που έχω πολύ καιρό να κάνω σε παιδική ταινία)...Εκείνο που είδα βέβαια μέσα στην αίθουσα είναι ότι τα μικρότερα παιδιά ψιλοτρόμαξαν σε κάποιες σκηνές και κάποια άλλα βέβαια δεν είχαν κανένα ενδιαφέρον για την ταινία ...αυτό δείχνει ότι είναι για μεγαλύτερες ηλικίες και όχι για 4 ή και 5 χρονών...

 

Το τι ταινία θα δουν τα παιδιά μας θα το επιλέξουμε εμείς και κανείς άλλος..Η Disney γενικώς κάνει ωραίες παραγωγές με πολύ ωραία γραφικά και γενικώς η μεταγλώττιση από Έλληνες ηθοποιούς θα έλεγα ότι είναι άκρως πετυχημένη ...

Δύο πράγματα πρέπει να δίνουμε στα παιδιά μας, βαθιές ρίζες και γερά φτερά!!!

Link to comment
Share on other sites

Έγραφα και τα έχασα...

 

Εν συντομία:

 

- Οι γονείς οφείλουν να γνωρίζουν το περιεχόμενο των ταινιών που βλέπουν τα μικρά τους, να βάζουν κάποια όρια στο τι θα δουν και τι όχι (χωρίς υπερβολές) και να συζητούν μαζί τους (σε γλώσσα και με τρόπο που να αρμόζει στην ηλικία τους) το περιεχόμενο της εκάστοτε ταινίας και να παρατηρούν αν κάτι τα φοβίζει ή τα επηρεάζει αρνητικά.

- Δεν θεωρώ ευεργετικό για το παιδί, να προσπαθεί ο γονιός του να μην το φέρει καθόλου σε επαφή με έννοιες όπως το κακό και η αδικία ή με συναισθήματα όπως ο φόβος. Πρέπει το παιδί να γνωρίσει τη φύση του και τον κόσμο γύρω του και να μάθει να τα διαχειρίζεται. Πάντα με τρόπο που να αρμόζει στην ηλικία του.

 

Για τον καλόσαυρο νομίζω το παρακάναμε στην ανάλυση. Δεν είναι σε καμία περίπτωση από τις ταινίες που θα απαγόρευα σε ένα παιδί (έστω και 4χρονο) να δει.

 

Και η Πέππα μια χαρά μου φαίνεται. Δείχνει ότι τα παιδιά είναι παιδιά και φέρονται σαν παιδιά, τα γουρουνάκια είναι γουρουνάκια και φέρονται σαν γουρουνάκια και οι γονείς τους βάζουν όρια, χωρίς όμως να παραβλέπουν την πραγματική φύση των παιδιών τους.

Αυτό.

Εντελώς.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...