Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυτα που δεν μου ειπε κανεις για την εκτρωση...


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 187
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Με συγκινείς Ρεα 😘 Μακάρι να μην το είχα βιωσει αυτό. Μακάρι να υπήρχε κάποιος να μου τα είχε πει και να μην τα μαθαινα μόνη μου, έτσι.

 

silkie μου γλυκιά ειλικρινά σου εύχομαι να έρθει το γρηγορότερο ένα παιδάκι! λυπάμαι για την τότε ταλαιπωρία σου.. στην ζωή ποτέ τα πράγματα δεν έρχονται όπως τα θέλουμε... και ποτέ δεν είναι άσπρα και μαύρα... και εκεί κάθεσαι και σκέφτεσαι τις επιλογές σου... και συνήθως επιλέγουμε αυτό που μας κάνει να αισθανθούμε καλύτερα... ή δεν θα μας κάνει να αισθανθούμε χειρότερα... μία φίλη μου έκανε έκτρωση στα 22 σε μία ανάλογη περίπτωση.. τώρα είναι κοντά στα 40 και παλεύει με εξωσωματικές... γυρνώντας το χρόνο πίσω δεν το έχει μετανιώσει... ξέρει ότι μπορεί και να μην κάνει παιδί, αλλά ξέρει πολύ καλά πως η έκτρωση, τότε που έγινε, ηταν η καλύτερη επιλογή γι' αυτήν (για πολλούς λόγους δεν έχει νοημα να τους αναλύσω) .. και πάλι σου εύχομαι να γίνεις μανούλα σύντομα!!!

 

ΥΓ: το ότι έκλαψες και πόνεσες, σε γλιτώνει από την πυρά του φόρουμ!!!! :):)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, για να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, εγώ από αυτά που λες (αλλά και από αυτά που δεν λες) συμπεραίνω ότι πιστεύεις πως η έκτρωση είναι φόνος και αμαρτία και ότι όποια γυναίκα κάνει έκτρωση θα πρέπει να έχει τουλάχιστον τύψεις γιατί έκανε κάτι που "στερείται ηθικής". Αυτή πιστεύω ότι είναι η γνώμη σου, αλλά δεν θέλεις να την πεις ευθέως.

 

Με την άποψη αυτή διαφωνώ.

 

Τα υπόλοιπα, περί κουραμπιέδων και Χριστιανών, είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

 

Αυτά και καλές γιορτές να έχουμε.

 

Αχός βαρύς ακούγεται, πολλά ντουφέκια πέφτουν. Μήνα σε γάμο πέφτουνε, μήνα σε χαροκόπι?Μηδέ σε γάμο πέφτουνε, ουδέ σε χαροκόπι. Η Δέσπω κάνει πόλεμο με νύφες και μ'αγγόνια...

 

Οι ερωταποκρίσεις κοινό γνώρισμα δημοτικών τραγουδιών.

 

Το πουλάκι ρωτάει και απαντάει...Μόνο του...Δεν (χρειάζεται να) συμμετέχει κανείς άλλος στη συζήτηση.

 

Επίσης, Γιάννης κερνάει, Γιάννης πίνει...

 

(Δεν ξέρω αν χρειάζονται ΚΑΙ αυτά που έγραψα τώρα εξήγηση.Αλλά και να μην χρειάζονται, όλο και κάποιος θα βρεθεί να τα παρερμηνεύσει και να τα διαστρεβλώσει)

 

Δεν θυμάμαι να ρώτησα κανένα τι πιστεύει αναφορικά με το τι πιστεύω, αυτά που πιστεύω τα γράφω μόνη μου...

 

Πάντως αυτή η άποψη (που κάνω quote) δεν είναι η δική μου. Του φανταστικού (υποθετικού δλδ, γιατί πρέπει να εξηγώ) συμφορουμίτη-κατά το φανταστικός φίλος, του προσώπου που τα έγραψε-μπορεί...

 

Άντε να πάρω και μελομακάρονο, μόνο με κουραμπιέ θα τη βγάλω?

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

silkie μου γλυκιά ειλικρινά σου εύχομαι να έρθει το γρηγορότερο ένα παιδάκι! λυπάμαι για την τότε ταλαιπωρία σου.. στην ζωή ποτέ τα πράγματα δεν έρχονται όπως τα θέλουμε... και ποτέ δεν είναι άσπρα και μαύρα... και εκεί κάθεσαι και σκέφτεσαι τις επιλογές σου... και συνήθως επιλέγουμε αυτό που μας κάνει να αισθανθούμε καλύτερα... ή δεν θα μας κάνει να αισθανθούμε χειρότερα... μία φίλη μου έκανε έκτρωση στα 22 σε μία ανάλογη περίπτωση.. τώρα είναι κοντά στα 40 και παλεύει με εξωσωματικές... γυρνώντας το χρόνο πίσω δεν το έχει μετανιώσει... ξέρει ότι μπορεί και να μην κάνει παιδί, αλλά ξέρει πολύ καλά πως η έκτρωση, τότε που έγινε, ηταν η καλύτερη επιλογή γι' αυτήν (για πολλούς λόγους δεν έχει νοημα να τους αναλύσω) .. και πάλι σου εύχομαι να γίνεις μανούλα σύντομα!!!

 

ΥΓ: το ότι έκλαψες και πόνεσες, σε γλιτώνει από την πυρά του φόρουμ!!!! :):)

 

 

Φαινεσαι πολύ γλυκός άνθρωπος elenip. Μακάρι! Η ειρωνεία είναι, ξέρεις, πως συμπτωματικά ανακάλυψα ότι έχω μειωμένο ωοθηκικο απόθεμα κάτι που σημαίνει κατ' επεκτασιν και δυσκολίες στην γονιμοτητα με κίνδυνο την λεγόμενη πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκεια. Όταν άκουσα την διάγνωση, είχα την πρόσθετη πίκρα της "εύκολης" εγκυμοσύνης που διεκοψα. Είναι όντως πολύ σκληρό για χρόνια να προσπαθείς να αποτρεψεις μια εγκυμοσύνη και όταν τελικά αποφασίζεις να φέρεις στον κόσμο ένα παιδί να συνειδητοποιεις ότι δεν είναι και τόσο εύκολο τελικά.

Όπως και η φιλη σου, δεν μετανιώνω για την επιλογή μου να διακόψω εκείνη την εγκυμοσύνη. Μετανιώνω που δεν ημουν συνειδητοποιημενη και επιλεκτική αρκετά ως προς τον σύντροφο με τον οποίον θα έπαιρνα από κοινού το ρίσκο. Εμείς, η γενιά του cosmopolitan, μεγαλώσαμε με την ιδέα ότι το σεξ είναι κάτι που το κάνεις για πλάκα, για συλλογή εμπειριών, για πειραματισμο κλπ Είναι ΚΑΙ για όλα αυτά, φυσικά, μόνο όμως όταν είμαστε πραγματικοί ενήλικες και όχι ελαφρομυαλα σχολιαρόπαιδα που δικαιωματικά απαιτούν να επιβαρυνονται οι γονείς τους ή οποίος άλλος τρίτος τις συνέπειες από τις δικές τους πράξεις.

Όσο για το κλαμμα και τον πόνο, ηταν όντως μια μαύρη περίοδος στην ζωή μου και μου πήρε καιρό να το ξεπεράσω. Ευτυχώς όμως ήμουν απαλλαγμενη από ενοχές. Πιστεύω ότι ούτε η θεματοθετρια το πήρε ελαφρά τη καρδία. Καταλαβαίνω όμως και την αγανάκτηση γυναικών που πέρασαν ή περνούν τα πανδεινα για να γίνουν μανούλες. Αυτό που δεν κατανοώ είναι γιατί θα πρέπει να στιγματιζουμε ηθικά έναν άγνωστο άνθρωπο, είτε ως δολοφόνο είτε ως αντιδημοκρατικο.

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φαινεσαι πολύ γλυκός άνθρωπος elenip. Μακάρι! Η ειρωνεία είναι, ξέρεις, πως συμπτωματικά ανακάλυψα ότι έχω μειωμένο ωοθηκικο απόθεμα κάτι που σημαίνει κατ' επεκτασιν και δυσκολίες στην γονιμοτητα με κίνδυνο την λεγόμενη πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκεια. Όταν άκουσα την διάγνωση, είχα την πρόσθετη πίκρα της "εύκολης" εγκυμοσύνης που διεκοψα. Είναι όντως πολύ σκληρό για χρόνια να προσπαθείς να αποτρεψεις μια εγκυμοσύνη και όταν τελικά αποφασίζεις να φέρεις στον κόσμο ένα παιδί να συνειδητοποιεις ότι δεν είναι και τόσο εύκολο τελικά.

Όπως και η φιλη σου, δεν μετανιώνω για την επιλογή μου να διακόψω εκείνη την εγκυμοσύνη. Μετανιώνω που δεν ημουν συνειδητοποιημενη και επιλεκτική αρκετά ως προς τον σύντροφο με τον οποίον θα έπαιρνα από κοινού το ρίσκο. Εμείς, η γενιά του cosmopolitan, μεγαλώσαμε με την ιδέα ότι το σεξ είναι κάτι που το κάνεις για πλάκα, για συλλογή εμπειριών, για πειραματισμο κλπ Είναι ΚΑΙ για όλα αυτά, φυσικά, μόνο όμως όταν είμαστε πραγματικοί ενήλικες και όχι ελαφρομυαλα σχολιαρόπαιδα που δικαιωματικά απαιτούν να επιβαρυνονται οι γονείς τους ή οποίος άλλος τρίτος τις συνέπειες από τις δικές τους πράξεις.

Όσο για το κλαμμα και τον πόνο, ηταν όντως μια μαύρη περίοδος στην ζωή μου και μου πήρε καιρό να το ξεπεράσω. Ευτυχώς όμως ήμουν απαλλαγμενη από ενοχές. Πιστεύω ότι ούτε η θεματοθετρια το πήρε ελαφρά τη καρδία. Καταλαβαίνω όμως και την αγανάκτηση γυναικών που πέρασαν ή περνούν τα πανδεινα για να γίνουν μανούλες. Αυτό που δεν κατανοώ είναι γιατί θα πρέπει να στιγματιζουμε ηθικά έναν άγνωστο άνθρωπο, είτε ως δολοφόνο είτε ως αντιδημοκρατικο.

 

Αμα ξέραμε από πριν εάν μία επιλογή είναι σωστή ή όχι θα ήμασταν κάτι άλλο και όχι άνθρωποι! όταν επιλέγουμε κάτι θεωρούμε ότι είναι και σωστό.. πόσες σχέσεις δεν καταλήγουν σε γάμο με παιδιά και τελικά χωρίζουν γιατί η επιλογή του συντρόφου τελικά δεν ήταν καλή! οπότε όταν ερωτεύεσαι έναν άνθρωπο και σε μικρή ηλικία δεν ξέρεις που θα καταλήξει, και πως.. και η φίλη μου σε σοβαρή σχέση ήταν αλλά τελικά το μόνο σοβαρό σε αυτή τη σχέση ήταν πως ένιωθε η ίδια... οπότε η έκτρωση ήταν μονόδρομος... τώρα παρόλο που παιδεύεται δεν το μετάνιωσε.. γιατί ούτε μπορούσε να μεγαλώσει μόνη της το παιδί, ο άλλος μόλις έμαθε για την εγκυμοσύνη την έκανε και μαζεύαμε οι κολλητές της λεφτά για την έκτρωση (όντας φοιτήτριες, χωρίς δουλειά και με συγκεκριμένο χαρτζηλίκι που παίρναμε και αυτό μετρημένο) ...

όλα όμως στη ζωή πιστεύω ότι γίνονται για κάποιο λόγο... η φίλη μου π.χ. από όλο αυτό ήταν πολύ πιο προσεκτικοί στις σχέσεις της μετά και τώρα έχει παντρευτεί ένα πολύ αξιόλογο άτομο... το θέμα της είναι ότι κοντεύει στα 40 και έχει κάνει αρκετές εξωσωματικές και ακόμη τίποτε ... αλλά όπως σου είπα δεν το μετανιώνει για τότε... και να σου πω και το άλλο? ποιος μπορεί να εγγυηθεί ότι και να κρατούσε το παιδί δεν θα απέβαλλε από μόνη της?? ποτέ δεν ξέρεις πως εξελίσσονται τα πράγματα... ειλικρινά σου εύχομαι να έρθει πολύ γρήγορα ένα μωράκι!! τώρα για το μακρύ και το κοντό του καθενός, τόσο κόβει σε κάποιους τόσα λένε... καλές γιορτές!!

Link to comment
Share on other sites

Silkie με άγγιξε το ποστ σου και μπήκα να πω ότι από μια ηλικία και πέρα, η τεκνοποίηση είναι έτσι και αλλιώς λιγότερο εύκολη και μη φανταστείς ότι η "ταλαιπωρία" μιας διακοπής που έγινε χρόνια πριν παίζει καθοριστικό ρόλο στη γονιμότητα.

 

Στην περίπτωσή μου δυσκολεύτηκα κάμποσο, λόγω ηλικίας και μόνο και ας μην υπήρχε θέμα όπως το δικό σου.

 

Όμως μπήκα να πω πώς πράγματι, αλλιώς χαίρεσαι την οικογένειά σου με έναν σύντροφο που συνειδητά και με κατάλληλες προϋποθέσεις μπαίνει μαζί σου σε αυτή την όμορφη περιπέτεια! Σου εύχομαι κάθε καλό!

Link to comment
Share on other sites

Να αγιασει το στομα σου βρε elenip συμφωνω με καθε σου λεξη!!

Αμαν καθε μα καθε φορα που καποια θα τολμισει να υποστηριξει το δικαιωμα μιας γυναικας στην εκτρωση αρχιζει η δικη, φονος , θανασιμο αμαρτημα....

Ναι εχει δικαιωμα αυτη η νεα ζωη η οποια τρυπωσε σε ενα ξενο σωμα πολλες φορες απο λαθος...σπανε και τα προφυλακτικα πως να το κανουμε! Οκ η νεα ζωη εχει δικαιωμα να γεννηθει και ας ειναι ανεπιθυμητη απο την μητρα που την φερει, η μητρα δεν εχει δικαιωμα επιλογης; Η γυναικα που θα κυοφορησει 9 μηνες και θα της επηρεασει ολη της τη ζωη αυτη η αποφαση, δεν εχει κανενα δικαιωμα;; Την πατησες, εμεινες εγκυος σ'αρεσει δε σ'αρεσει θα το γεννησεις τελος!

Μονο ο Θεος και η φυση μπορουν να αφαιρεσουν αυτη τη ζωη; Γιατι υπαρχουν και οι παλλινδρομες, δεν ειναι σιγουρο 100% οτι καθε εμβρυο θα γεννηθει αν το αφησεις στη μητρα, οποτε κανοντας εκτρωση μπορει να μην αφαιρεις τη ζωη απο κατι που θα γεννηθει και σιγουρα... Ισως γεννηθει ισως και οχι.

Δεν χρειαζονται αυτα τα βαρυγδουπα συνεχεια, ουτε θα πουμε σε καμια πως να νιωσει, αν πρεπει να εχει τυψεις ή οχι, ελεος με την κριτικη συνεχεια ας κανει ο καθενας την αυτοκριτικη του και να δωσει μια συμβουλη ομορφα οπου μπορει.

 

Επίσης , να αγιάσει το στόμα σας , elenip k goody !!!!!!! Συμφωνώ 100 %

 

Οσο για αυτή που ''απαξιεί'' , απλά δείχνει το επίπεδο ικανότητας συνομιλίας

ένα ''απαξιώ'' κ καθάρισες

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστη η παρατηρηση σου, goody, αλλο η καλοβουλη συμβουλη κι αλλο η κριτικη...συμφωνω.

 

Δεν θεωρω δοκιμο το να καταδικαζουμε τις σχεσεις αλλων, και να τους φορτωνουμε ενοχες αδικα, ιδιως αν προκειται για νεα ατομα, αλλωστε εκτρωσεις συμβαινουν και σε σοβαρες σχεσεις και μεσα στο γαμο.

 

silkie μην το σκεφτεσαι πλεον ετσι, οτι δεν ησουν συνειδηοποιημενη ως προς την επιλογη συντροφου, γιατι πολυ απλα γιατι οταν ησουν στην ηλικια εκεινη, σκεπτοσουν διαφορετικα και ειναι φυσιολογικο. Εξαλλου οπως ειπε πολυ σωστα η elenip, δεν ξερεις ποτε που θα καταληξει μια σχεση.

Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη μου σκεψη όταν διαβασα το αρχικο ποστ ηταν φυσικα να κατακρινω την κοπελα μεσα απο την ασφαλεια της οικογενειας που εχω πλεον δημιουργησει. Μετα σκεφτηκα ποσο αδικη θα ημουν γιατι ποτε δεν πρεπει να κρινεις κατ' όψιν.

Το μονο που θα ηθελα τελικα να της πω είναι ότι το βρηκα καπως ακομψο, αταιριαστο να το ποσταρει εδώ.

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ο κάθε άνθρωπος έχει την ελευθερία να κάνει τις επιλογές του και οι επιλογές αυτές φέρουν και συνέπειες...λυπάμαι πολύ και εύχομαι να ερθει ένα μωρό στην αγκαλιά σου...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν φταιει η κοινωνια αν δεν ηξερες την σημασια του προφυλακτικου στο σεξ το "λαθος" ηταν καθαρα δικο σας. Οπως επισης δικη σου η επιλογη να σταματησεις την κυηση. Ομως δεν ειπες και καποια αλλα βασικα πραγματα. Οπως οτι η εκτρωση ειναι μια διαδικασια ρουτινας για τους γιατρους αλλα δεν ειναι μεθοδος αντισυλληψης, οτι το προφυλακτικο ΠΡΕΠΕΙ να το φοραμε ΠΑΝΤΑ εκτος οταν θελησουμε να κανουμε παιδι. Εκτος απο την εγκυμοσυνη θα ξερεις και για τα ΣΜΝ. Συγγνωμη αλλα δεμ γινεται να ησουν τοτε 21 χρονων και να μην ξερεις πως γινεται ενα παιδι. Δεν θελω να σε κρινω και ουτε θα το κανω απλως πρεπει να αναλαμβανουμε τις ευθυνες μας. Και θα συμφωνησω με αλλες κοπελες πως δεν το εγραψες στο σωστο φορουμ. Εδω γραφουν μητερες που ειχαν και εχουν σοβαρες δυσκολιες στην εγκυμοσυνη δεν νομιζω πως χρειαζονται να ακουν για εκτρωσεις συνειδητες. Ευχομαι να εισαι πιο προσεκτικη και με το καλο το δικο σου μωρακι στο.μελλον οταν θα νιωθεις ετοιμη!

M2gwp2.png
Link to comment
Share on other sites

Με σοκάρουν οι έντονες απόψεις γα ένα θέμα τόσο αμφιλεγόμενο... κανένας δεν μπορεί να ξέρει τι μπορεί να μεσολαβήσει και να χρειαστεί η έκτρωση. Δεν είμαι υπέρ. Έχω κάνει και τώρα πια που είμαι μαμά με πονάει που δεν ξέρω εκείνο το παιδί πώς μοιάζει, όμως οι συνθήκες ήταν τέτοιες. Για πρέπει ακόμη και τώρα να ανέχομαι τα βλέματα των θειάδων...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...