Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυτα που δεν μου ειπε κανεις για την εκτρωση...


Recommended Posts

Anna1111 σου δίνω συγχαρητήρια για την ανάρτησή σου.

 

Καταλαβαίνω απόλυτα το σκεπτικό σου. Η πλειοψηφία των θεμάτων που αναφέρονται στην έκτρωση βγάζουν μεγάλο αρνητισμό και την παρουσιάζουν ως μια αθέμιτη και επώδυνη επιλογή. Είναι σωστό κατά τη γνώμη μου να ακούγεται και η άλλη όψη του νομίσματος, ώστε να γνωρίζουν τα νέα κορίτσια που ενδεχομένως κάποτε να βρεθούν στη θέση σου ότι η έκτρωση δεν είναι ένα αιώνιο βάρος. Είναι μια δυσάρεστη μεν αλλά όχι απαραίτητα τραυματική εμπειρία.

 

Δεν έχω κάνει ποτέ έκτρωση και είναι κάτι που έχω προσπαθήσει συνειδητά να αποφύγω. Υπάρχουν όμως άτομα στο κοντινό μου περιβάλλον που έχουν κάνει (και όχι μόνο για ιατρικούς λόγους): η μαμά μου, η κουμπάρα μου, η ξαδέρφη μου. Όλες τους το έχουν ξεπεράσει και μιλάνε γι' αυτό χωρίς τύψεις ή ενοχές. Συνεπώς προσωπικά με ενοχλεί πολύ όταν σε κάθε συζήτηση που γίνεται για τις εκτρώσεις υπάρχουν κάποιοι που θα προσπαθήσουν να δημιουργήσουν αρνητικό κλίμα με βιντεάκια και συναισθηματικά φορτισμένες εκφράσεις, περνώντας εμμέσως πλην σαφώς την άποψη πως η επιλογή της έκτρωσης όταν δεν θέλεις ή δεν μπορείς να συνεχίσεις μια εγκυμοσύνη είναι κατακριτέα και θα σε στιγματίσει για πάντα.

 

Ας κάνει ο καθένας κουμάντο στον εαυτό του και στις επιλογές του και ας αφήσει τους άλλους να κάνουν το ίδιο χωρίς να τους φορτίζει. Θες να δεις βιντεάκι με εκτρώσεις; Βάλτο και δες το από το πρωί ως το βράδυ. Τι δουλειά έχουν τέτοιου είδους βίντεο σε αυτό το θέμα και μάλιστα σε ενότητα που διαβάζουν κοπέλες οι οποίες ενδεχομένως να έχουν αναγκαστεί να κάνουν έκτρωση;

 

Στην τελική, όποιος θέλει να μας ενημερώσει για τα κακά των εκτρώσεων, ας ανοίξει ένα άλλο θέμα. Τι δουλειά έχει να μπει εδώ να ανακατέψει;

εάν η κοπέλα είχε μιλήσει καθαρά για την εμπειρία της(από ιατρικής άποψης όπως λέει) πιστεύω κανείς δε θα της είχε μιλήσει αρνητικά όταν όμως θέλεις τη πράξη σου ή την επιλογή σου να κάνεις σέξ χωρίς αντισύλληψη να τη ρίξεις σε όλους τους άλλους εκτός απ'τον εαυτό σου κ να λές ότι δε φταίω εγώ αλλά η κοινωνία αλλά στη τελική δεν είναι κ κάτι φοβερό...το ξεπερνάς πολύ εύκολα...δε πρέπει να έχετε ενδοιασμούς...άλλωστε μια φακή είναι...τότε σε προκαλεί να δείξεις κ την άλλη πλευρά του νομίσματος άλλωστε αφού είναι κάτι τόσο εύκολο θα έπρεπε όπως λές να έχει βάλει το θέμα σε ενότητα που να λέει "εύκολες στιγμές" κ όχι στην ενότητα "δύσκολες στιγμές" ...αφού θές να παίξουμε με τις λέξεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 187
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

λυπάμαι για την εμπειρία σου...σίγουρα δεν ήταν κ ότι καλύτερο μπορεί να τύχει σε μια μικρή κοπέλα...απο΄κεί και πέρα αυτά είναι επιλογές...κ η κάθε κοπέλα υπεύθυνη για τις πράξεις της...κανένας δε μπορεί να κρίνει αν έκανε καλά ή όχι...ότι λέει η καρδούλα σου...

τί εννοείς με τον τίτλο όμως(αυτά που δε μου είπε κανείς για την έκτρωση; νομίζω ότι όλα στα είπαν... )

 

πάντως ότι πιό σοκαριστικό είδα είναι αυτό το βίντεο...όποια αντέχει ας το δεί...

http://www.youtube.com/watch?v=goScoupYMdc

 

κι άν κάποια κοπέλα μπεί να διαβάσει για την έκτρωση ας το έχει κι αυτό υπ'όψιν...

Δεν καταλαβα τι δειχνει ακριβώς. Μια ζωούλα μετά απο έκτρωση που αργοσβήνει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα τι δειχνει ακριβώς. Μια ζωούλα μετά απο έκτρωση που αργοσβήνει;

ναί αυτό δείχνει...κ το ανέβασα γιατί βλέποντας το τίτλο νομίζεις πώς η κοπέλα δεν ήταν ενημερωμένη για το τί είναι η έκτρωση αλλά τελικά δεν ήταν ενημερωμένη για την αντισύλληψη...το παρουσιάζει με τέτοιο τρόπο ώστε να φαίνεται κάτι πολύ εύκολο κ απλό...κ ότι φταίει η κοινωνία που συνέβει η εγκυμοσύνη,αυτό κ μόνο αυτό προσωπικά με ενόχλησε κ όχι ότι πρέπει να τη λιθοβολίσουμε...πρός θεού...φυσικά κ θα συνεχίσει τη ζωή της κ κανείς δε την έκρινε για την επιλογή της αλλά για το τρόπο που το παρουσιάζει...κ το μήνυμα που στέλνει σε άλλα κοριτσάκια που ίσως βλέπουν το θέμα...

μπαίνεις στο θέμα δύσκολες στιγμές κ άν μπορείς βοηθάς σε κάτι την όποια κοπέλα το χρειάζεται...εδώ το παρουσιάζει σαν κάτι εύκολο, τότε γιατί μπήκε σ'αυτή την ενότητα;κ φυσικά όλες γνωρίζουμε πώς καμία εδώ μέσα δεν είναι θεός για να κρίνει αλλά όπως αβίαστα λέει μια κοπέλα την άποψή της γνωρίζοντας ότι θα ενοχλήσει το ίδιο μπορεί να εισπράξει κι από μια άλλη κοπέλα που έχει αντίθετη άποψη...

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παρεξηγουμαι, η εκτρωση δεν ειναι ο,τι το ευκολοτερο και ο,τι το αθωοτερο. Προφανως και ριχνω το μεγαλυτερο βαρος της ευθυνης σε μενα και στον τοτε συντροφο μου. Απο 'κει και περα ομως ας δουμε και λιγο παραπερα.

 

Η ενημερωση για το σεξ και την αντισυλληψη απο το διαδικτυο για τους νεους δεν ειναι και ο,τι το καλυτερο. Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια και αυτο το ενιωσα στο πετσι μου. Προσωπικα πιστευω οτι στα σχολεια πρεπει οπωσδηποτε να διδασκεται το μαθημα της σεξουαλικης αγωγης και οι γονεις να ειναι ανοιχτοι στη συζητηση. Καθε μητερα που εχει μια κορη στην εφηβεια θα ηταν καλο να της εκλεινε ενα ραντεβου στο γυναικολογο της ετσι ωστε η κοπελα να ενημερωθει σωστα και πληρως απο κανποιον ειδικο.

 

Η Ελλαδα ειναι πρωτη στην Ευρωπη σε εκτρωσεις. Ας αφησουμε κατα μερους τον στρουθοκαμηλισμο. Κατι παει στραβα. Το προβλημα ειναι κοινωνικο.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παρεξηγουμαι, η εκτρωση δεν ειναι ο,τι το ευκολοτερο και ο,τι το αθωοτερο. Προφανως και ριχνω το μεγαλυτερο βαρος της ευθυνης σε μενα και στον τοτε συντροφο μου. Απο 'κει και περα ομως ας δουμε και λιγο παραπερα.

 

Η ενημερωση για το σεξ και την αντισυλληψη απο το διαδικτυο για τους νεους δεν ειναι και ο,τι το καλυτερο. Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια και αυτο το ενιωσα στο πετσι μου. Προσωπικα πιστευω οτι στα σχολεια πρεπει οπωσδηποτε να διδασκεται το μαθημα της σεξουαλικης αγωγης και οι γονεις να ειναι ανοιχτοι στη συζητηση. Καθε μητερα που εχει μια κορη στην εφηβεια θα ηταν καλο να της εκλεινε ενα ραντεβου στο γυναικολογο της ετσι ωστε η κοπελα να ενημερωθει σωστα και πληρως απο κανποιον ειδικο.

 

Η Ελλαδα ειναι πρωτη στην Ευρωπη σε εκτρωσεις. Ας αφησουμε κατα μερους τον στρουθοκαμηλισμο. Κατι παει στραβα. Το προβλημα ειναι κοινωνικο.

τώρα μάλιστα...το θέτεις πολύ σωστά το θέμα...συμφωνώ αλλά κ μια κοπέλα πρέπει να προσέχει κι από μόνη της άλλωστε πόσα κ πόσα δεν ακούμε καθημερινά για την αντισύλληψη...προσωπικά στην εφηβεία μου έχασα τη μανούλα μου κ δεν είχα την ευκαιρία να ενημερωθώ από εκείνη για όλα αυτά τα θέματα κ όπως καταλαβαίνεις θείες κ ξαδέρφες θα τους ήταν δύσκολο να μου μιλήσουν αν κ το έκαναν κατά κάποιο τρόπο... μέσα από παραδείγματα άλλων κ διάφορες ιστορίες...όμως αυτά τα ακούς μέσα κ από συζητήσεις με τις φίλες σου στο σχολείο...παντού...γι'αυτό μου έκανε τρομερή εντύπωση έτσι όπως το έθεσες...τέλος πάντων ας τελειώνει εδώ η παρεξήγηση...σου εύχομαι να είσαι πάντα καλά κ να μη σου ξανατύχει κάτι τέτοιο σε στιγμή που δε θα θές...καλές γιορτές κ να προσέχεις τον εαυτό σου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναί αυτό δείχνει...κ το ανέβασα γιατί βλέποντας το τίτλο νομίζεις πώς η κοπέλα δεν ήταν ενημερωμένη για το τί είναι η έκτρωση αλλά τελικά δεν ήταν ενημερωμένη για την αντισύλληψη...το παρουσιάζει με τέτοιο τρόπο ώστε να φαίνεται κάτι πολύ εύκολο κ απλό...κ ότι φταίει η κοινωνία που συνέβει η εγκυμοσύνη' date='αυτό κ μόνο αυτό προσωπικά με ενόχλησε κ όχι ότι πρέπει να τη λιθοβολίσουμε...πρός θεού...φυσικά κ θα συνεχίσει τη ζωή της κ κανείς δε την έκρινε για την επιλογή της αλλά για το τρόπο που το παρουσιάζει...κ το μήνυμα που στέλνει σε άλλα κοριτσάκια που ίσως βλέπουν το θέμα...

μπαίνεις στο θέμα δύσκολες στιγμές κ άν μπορείς βοηθάς σε κάτι την όποια κοπέλα το χρειάζεται...εδώ το παρουσιάζει σαν κάτι εύκολο, τότε γιατί μπήκε σ'αυτή την ενότητα;κ φυσικά όλες γνωρίζουμε πώς καμία εδώ μέσα δεν είναι θεός για να κρίνει αλλά όπως αβίαστα λέει μια κοπέλα την άποψή της γνωρίζοντας ότι θα ενοχλήσει το ίδιο μπορεί να εισπράξει κι από μια άλλη κοπέλα που έχει αντίθετη άποψη...[/quote']

Όταν η συγκεκριμένη κοπέλα κρατήσει στα χέρια της το πρώτο της παιδάκι,τότε ίσως ξανασκεφτεί τα όσα έγραψε εδώ.Ή καλύτερα το πως τα παρουσίασε. Τότε μόνο θα καταλάβει ότι η έκτρωση ήταν ένα αναπόφευκτο (για εκείνη)

κακό.

Η κοπέλα μου δίνει την εντύπωση ότι ήθελε να πει ότι ναι, άσχημη εμπειρία η έκτρωση αλλά αφού έγινε ας μη βασανίζομαι άλλο.

Αλλά ο,τι άλλο ανέφερε για να το στηρίξει ήταν για μένα άτοπο.Ένας ακατάλληλος σύντροφος ας πούμε ,πατερας του παιδιου σου, δεν σε κάνει φυσικά να αγαπάς λιγότερο το παιδί σου. Επίσης το μέγεθος φακής και μένα με ενόχλησε.

Δεν έχω κάνει ποτέ έκτρωση. Στην ηλικία της κοπέλας θα μπορούσε να μου είχε τύχει μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη και ,πιθανότατα θα εκανα έκτρωση.Σίγουρα όμως δεν θα κατέθετα ποτέ ότι καλά έκανα. Όχι δεν έκανα καλά που ενώ ήμουν ενημερωμένη (απο τη δεκαετίατου 90) δεν πρόσεξα.

Εγώ θα σκεφτόμουν:Έγινε. Ήταν λάθος. Ας προσέξω μην επαναληφθεί.

Όσο για τη κόρη μου θα έκανα ακριβώς αυτό που είπε η Αννα24.

.

Link to comment
Share on other sites

Η αντιμετώπιση του θέματος από τις συμμετέχουσες μοιάζει με μεσαιωνική πυρά: Αναγνωρίζουμε την ελευθερία του λόγου σε όλους εκτός από όσους διαφωνούν με τη γνώμη μας.

Η κοπέλα έτσι το ένιωσε, έτσι το έγραψε. Προς τι όλη αυτή η συναισθηματική φόρτιση;

Το ότι κάποιος πεινάει στην Αφρική, δε σημαίνει πως ο άλλος στην Ευρώπη πρέπει να γίνει παχύσαρκος. Το ότι μια γυναίκα προσπαθεί χρόνια για να κάνει παιδί, δε σημαίνει πως αφαιρείται το δικαίωμα σε μια άλλη να διακόψει μια κύηση. Και είναι δικαίωμα που της το δίνει ο νόμος. Άρα δεν είναι έγκλημα. Οι βαρύγδουπες εκφράσεις, μπορούν λοιπόν να απουσιάσουν από το σχολιασμό.

 

 

Και έχοντας σταθεί δίπλα σε φίλη που έφτασε σε διακοπή κύησης από ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη, αντιλαμβάνομαι πως όλη αυτή η συναισθηματική φόρτιση δε βοηθάει, ίσα ίσα εντείνει ένα αδιέξοδο που ήδη υπάρχει. Και τα αδιέξοδα σε τέτοιες στιγμές μπορούν να φέρουν μοιραία αποτελέσματα.

Μια αυτοκτονία μια απελπισμένης μέλλουσας μαμάς,

η εξαναγκαστική ανατροφή ενός ανεπιθύμητου παιδιού,

και χίλια άλλα πράγματα που θα μπορούσαν να καταστρέψουν δύο ή περισσότερες ζωές.

 

Δε συμφωνώ με την έκτρωση, αλλά αυτό δε σημαίνει πως πρέπει να πετροβολήσω όποιον την αποφασίζει. Κανείς δεν ξέρει τι του επιφυλλάσσει η μοίρα. Και καλό θα ήταν να μην προσπαθούμε να φορτώσουμε με ενοχές τον οποιονδήποτε. Τα ενοχικά συναισθήματα δε βοήθησαν ποτέ κανέναν.

 

 

Ίσως ένα τέτοιο κείμενο, να έκανε τη φίλη μου να ένιωθε λίγο πιο ήρεμη την ώρα εκείνη που δε μπορούσε να την πιάσει ούτε η νάρκωση στο χειρουργείο. Όταν βγήκε ένιωθε τόσο παράδοξα κενή... Και αισθανόταν ενοχές από την ίδια της την ανακούφιση. Ενοχές που ένα μεγάλο μέρος τους είχαν διογκωθεί από διάφορες συζητήσεις τέτοιου τύπου. Όταν μια απόφαση δείχνει μονόδρομος, οι υποδείξεις και οι χαρακτηρισμοί, είναι μάλλον λιθοβολισμός για να "ξορκιστεί" το κακό. Ας μη ζούμε σε μεσαίωνα...

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που διαβασα ένα τετοιο κείμενο σ'αυτο το θεμα Alcyon.

Η συχνοτητα των εκτρωσεων -ειτε απο αναγκη, ειτε απο ελαφροτητα και καπριτσιο- μονο σαν κοινωνικο θεμα με εχει απασχολησει και ποτέ δεν τη συνεδεσα με τον προσωπικο μου δρομο προς τη μητροτητα.

Καμια γυναικα δεν χρωσταει "το παιδι της" σε καποια αλλη.

Ναι, ας μιλησουμε για την ενημερωση στην αντισυλληψη (προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι κοροιδευομαστε: το 2015 ξερεις, απλα δεν γουσταρεις να προφυλαχτεις για ...δικους σου λογους), αλλα ας δεχτουμε και οτι μια γυναικα 20 χρονων μπορει να κανει εκτρωση χωρις να χρειαστει ψυχολογικη υποστηριξη μετα και χωρις να θεωρηθει οτι αυτη η δημοσια παραδοχη διαφθειρει τα πληθη ή αποτελει διαφημιση (!).

 

Με καθε σεβασμο για τις ιδιαιτερες, προσωπικες ευαισθησιες που κουβαλαει η καθεμια μας.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα στο συγκεκριμενο ποστ αυτό που με χαλαει είναι οι 'ευθυνες' που επιρριπτει η θεματοθετρια προς ολους.21 ετων κοπελα..μπορω να δεχτω ως δικαιολογια την απερισκεψια,το παθος,την ανωριμοτητα...αλλα ότι φταινε τα ταμου της κοινωνιας η η συντηρητικοτητα μιας οικογενειας στο ότι μια κοπελα 21 ετων είναι ανενημερωτη δε το δεχομαι με την καμια.Δεν το θεωρω καν ελλειψη ενημερωσης...θεωρω πως μια χαρα ξερει μια 21χρονη πως μενεις εγκυος...αλοιμονο δε ζουμε στο μεσαιωνα...είναι καθαρη απερισκεψια για μενα.

 

Από κει και περα από τη στιγμη που εκανε την εκρωση και αισθάνεται πως πηρε τη σωστη αποφαση και είναι και μια χαρα με την αποφαση της...ουτε κι εγω καταλαβαίνω τι νοημα εχει το να τη βαζουμε να δει βιντεακια εκτρωσης...η να την 'κατηγορουμε' που δεν αισθάνεται ασχημα.Το τοι καποιες κοπελες δυσκολεύονται να κανουν παιδι δεν εχει καμια σχεση...άλλο το ένα άλλο το άλλο.Ο καθενας εχει τη δικη του ζωη και τα δικα του προβλήματα.

Τελος δε τη θεωρω εξαιρεση του κανονα..πιστευω ότι υπαρχει ένα ποσοστο γυναικων που εχουν κανει εκτρωση και δεν το μετανιωνουν...δε υπαρχει λογος να τις στησουμε στον τοιχο.

 

Τελος για οσες μικρες κοπελες τυχον διαβαζουν...εγω το μονο που εχω να πω είμαι πως περα από μια ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη...κυκλοφορει και AIDS...οποτε ας μη ρισκαρουν τα κοριτσακια χωρις λογο

Link to comment
Share on other sites

[/u]

Για να μην παρεξηγουμαι, η εκτρωση δεν ειναι ο,τι το ευκολοτερο και ο,τι το αθωοτερο. Προφανως και ριχνω το μεγαλυτερο βαρος της ευθυνης σε μενα και στον τοτε συντροφο μου. Απο 'κει και περα ομως ας δουμε και λιγο παραπερα.

 

Η ενημερωση για το σεξ και την αντισυλληψη απο το διαδικτυο για τους νεους δεν ειναι και ο,τι το καλυτερο. Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια και αυτο το ενιωσα στο πετσι μου. Προσωπικα πιστευω οτι στα σχολεια πρεπει οπωσδηποτε να διδασκεται το μαθημα της σεξουαλικης αγωγης και οι γονεις να ειναι ανοιχτοι στη συζητηση. Καθε μητερα που εχει μια κορη στην εφηβεια θα ηταν καλο να της εκλεινε ενα ραντεβου στο γυναικολογο της ετσι ωστε η κοπελα να ενημερωθει σωστα και πληρως απο κανποιον ειδικο.

 

Η Ελλαδα ειναι πρωτη στην Ευρωπη σε εκτρωσεις. Ας αφησουμε κατα μερους τον στρουθοκαμηλισμο. Κατι παει στραβα. Το προβλημα ειναι κοινωνικο.

 

Η πρωτιά σε εκτρώσεις της Ελλάδας στην Ευρώπη τα τελευταία χρόνια, είναι ένα κοινωνικό πρόβλημα με βαθύτερα και πολυδιάστατα αίτια και εάν θέλουμε να το αποδώσουμε στην ελλιπή ενημέρωση για την αντισύλληψη, τότε είναι που στρουθοκαμηλίζουμε.

 

Οι αίτιες για το πρόβλημα είναι πολλές . Ένα παράγοντας καθοριστικός είναι η οικονομική κρίση. Όπως σε όλα τα ιατρικά θέματα η πρόληψη έχει πάει περίπατο τα τελευταία χρόνια και οι γιατροί κρούουν τον κώδωνα του κινδύνου έτσι και σε αυτόν. Δύσκολα απευθύνονται σε γυναικολόγο οι νεες κοπλες πριν την έναρξη των σεξουαλικών επαφών. Η οι γονεις χαμενοι και εγλωβισμενοι μεσα στο καθημερινο αγωνα της επιβιωσης αφιερωνουν λιγοτερο χρονο στην σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση και σωστη ενημερωση των παιδιων τους.

 

Άλλος είναι η χαλαρότητα που αντιμετωπίζονται σήμερα οι σχέσεις , τα λάθος πρότυπα που προβάλλονται μέσα από την Ελληνική τηλεόραση. Οι προβληματικές σχέσεις χωρίς ουσιαστική επικοινωνία, η χαλαρότητα γενικώς και η διαμόρφωση ελαστικών συνειδήσεων. Το σεξ έχει γίνει αυτοσκοπός των σχέσεων και μάλιστα σε μικρές ηλικίες και το συναίσθημα και ο έρωτας έρχονται σε δεύτερη θέση.

Αν και σαν βασικότερη αιτία θεωρώ ότι είναι ο τίτλος του θέματος. «Όσα δεν μου είπαν για την έκτρωση». Και εδώ μπαίνει ο παράγοντας άγνοια , ελλιπής ενημέρωση, και παραπληροφόρηση η υποτίμηση του γεγονότος. Ελλιπής ενημέρωση και άγνοια για την ζωή στα πρώτα σταδια της κύησης . Την μορφή της, το μέγεθος της ανθρώπινης ζωής και την εξέλιξη της μέσα στο σώμα μας. . Η παρερμηνεία ότι η έκτρωση είναι μια επέμβαση ρουτίνας, που αφορά το σώμα της γυναικάς. Η έκτρωση στα πρώτα σταδια δεν είναι επέμβαση, είναι αναρρόφηση του εμβρυικού σάκου ώστε να διώξουμε το ξένο σώμα, που έχει προσκολληθεί στην μήτρα. Δεν αλλάζουμε κάτι επάνω μας.. Δεν είναι επέμβαση που αφορά αποκλειστικά το σώμα μας.

 

Θα έπρεπε από το Γυμνάσιο να δείχνονται βίντεο της εξέλιξης του εμβρύου από τα πρώτα σταδια της κύησης έως της γέννησης του. Ώστε όλα τα παιδιά να είναι ενημερωμένα , αγόρια κορίτσια για το τι τι ακριβώς συμβαίνει με μια κύηση και να είναι υπεύθυνα και πιο συνειδητοποιημένα στις επιλογές τους. Όχι όμως βίντεο μιας έκτρωσης γιατί είναι σοκαριστικα και τραυματικά ειδικά για αυτές τις ευαίσθητες ηλικίες και μόνο κακό πιστεύω ότι θα κάνουν.

Θα επρεπε να υπαρχει μαθημα σεξουαλικης διαπαιδαγωγησης , που να τα συμπεριλαμβανει ολα. Για την αντισυλληψη, για το σωμα μας, για την εγκυμοσυνη, για τις σχεσεις μας και τα ορια με το αλλο φυλο.

 

 

 

 

 

 

 

Αλυκών η διαφορετικη νομικη αντιμετωπιση κατα καιρους και σε διαφορετικες κοινωνιες δεν αλλαζει το γεγονος. Ετσι σήμερα και για αρκετές χώρες-όχι για όλες ομως η έκτρωση δεν θεωρείται έγκλημα κάτω των 12 εβδομάδων. Άνω των 12 έως 24 απαγορεύεται ρητά εκτός ιατρικών λόγων. Και άνω των 24 επιτρέπεται όταν κινδυνεύει η υγεία της μητέρας και μόνο.. Πριν από 25χρονια ομως εδώ στην Ελλάδα στο πολύ άμεσο παρελθόν επομένως, και όχι στον Μεσαίωνα ηταν τελειως απαγορευμενη. . Σε άλλες χωρες επιτρεπεται κατω των 12 υπό αυστηρές προϋποθέσεις. .Στην Κύπρο εάν δεν κάνω λάθος επιτρέπεται για ιατρικούς λογους και σε κυησεις απο βιασμους και μόνο.

Κάθε κοινωνια επομενως έχει σχεδόν διαφορετικό νομικό πλαισιο για τις εκτρώσεις.

Η διαφορετική νομική αντιμετώπιση της κάθε κοινωνίας όπως και η επιθυμία μιας γυναικάς για την κύηση η όχι δεν επηρεάζει την ουσία της πράξης. Μην κοροϊδευόμαστε. Σκοτώνουμε μια άλλη ζωή που είναι μέσα μας. Αν σοκαρει η λεξη σκοτωνουμε, γραφω αφαιρουμε μια αλλη ζωη. Δεν είναι σώμα μας. Αυτή είναι η πραγματικότητα είτε μας αρέσει είτε όχι. Αν θέλουμε να εθελοτυφλούμε εντάξει μπορούμε να δώσουμε διάφορα ονόματα σε αυτή την πράξη. Να την ωραιοποιήσουμε ακόμα. Και δεν κάνω βαρύγδουπες δηλώσεις. Γραφω πραγματικά αυτά που πιστεύω σε ένα δημόσιο forum.

Και με αυτά που γραφω δεν κατηγορώ και δεν καταδικαζω καμία γυναίκα , είτε κάνει έκτρωση πριν την 12η εβδομαδα η είτε είναι νόμιμη είτε όχι , δεν με αφορα ουτε ειμαι δικαστης. Ούτε για τον εαυτο μου δεν ειμαι σίγουρη ότι εάν είχα άσχημες εξετάσεις οτι δεν θα έκανα έκτρωση. Θα με βασάνιζε σίγουρα και ήταν κάτι που προσευχόμουν να μην μου τύχει όπως και οι περισσότερες εγκυες κοπέλες βιώνουν αυτή την αγωνία και εύχονται ποτέ να μην βρεθούν σε τέτοια διλλήματα. Και είναι πραγματικά οδυνηρό για κάποια μητέρα που θέλει την εγκυμοσύνη, ειδικά εάν έχει δυσκολευτεί να μείνει έγκυος. Είναι ότι χειρότερο να βρεθεί σε τέτοια θέση για να αποφασισει.

Όμως καλο είναι να εχουμε απολυτη συναισθηση των πραξεων μας χωρις υποτιμηση των καταστασεων αναλογα την περιπτωση. Και μετα ας κανουμε τις επιλογες μας με απολυτη συναισθηση, οποιες και αν ειναι.

 

Οχι εάν θέλουμε το μωρό τότε είναι έμβρυο με ζωή εάν δεν το θέλουμε δεν είναι και τίποτα και πάει ανάλογα με τις εβδομάδες.

 

 

Γενικα τα τελευταια χρονια στην Ελλαδα διακρινω μια υποτιμηση της εκτρωσης και την αντιμετωπιση της πιο ελαφρια. Και αυτο θεωρω οτι ειναι η βασικοτερη αιτια της αυξησης των εκτρωσεων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σκοτώνει κάποιος ένα μερμήγκι, τον κάνει δολοφόνο;

Σκοτώνει κάποιος ένα κατσίκι (για φαγητό), τον κάνει δολοφόνο;

Μην πω για αγελάδα (γιατί ο Ινδός θα θέλει να λιθοβολήσει το δολοφόνο!)!!

Μπορεί κάποιος να πάρει το χάπι της επόμενης μέρας. Είναι δολοφόνος;

 

Όποια κι αν είναι η πράξη, ακόμα και η διακοπή της κύησης, τον χαρακτηρισμό θα τον άφηνα για κάποιον δικαστή. Κάποιον που θα δίκαζε με βάση τα ήθη της κοινωνίας πάνω στα οποία έχουν βασιστεί οι νόμοι.

 

 

Ένας κλέφτης δεν σταματά να κλέβει όσο βαριά κι αν είναι η ποινή. Δε φταίει, ούτε το δικαστικό σύστημα, ούτε η ποινή. Ακόμα και η αγχόνη να είναι η ποινή της κλοπής, πάντα θα βρίσκονται κλέφτες, γιατί πάντα θα αισθάνονται πως "δε θα μας τύχει". Αλλού είναι οι αιτίες.

 

Μια πράξη, η οποία μας οδηγεί σε ανεπιθύμητα αποτελέσματα, είναι μάλλον δείγμα ανευθυνότητας απέναντι στον ίδιο μας τον εαυτό. Δε νομίζω λοιπόν πως το αν οι συνέπειες είναι βαριές ή όχι, αλλάζει κάτι. Αλλού είναι οι αιτίες. Δε νομίζω πως κάποια κοπέλα θα σκεφτεί, το αν θα κάνει αντισύλληψη, ανάλογα με το αν αισθάνεται πως μπορεί να αντέξει ψυχολογικά μια έκτρωση ή όχι. Είναι το τελευταίο πράγμα που θα σκεφτεί.

 

Οι χαρακτηρισμοί, η προσπάθεια επιβολής της γνώμης μας (όποια κι αν είναι αυτή) σε κάποιον που έχει πάρει τις αποφάσεις του, δείχνει μάλλον το φόβο τον δικό μας. Η αύξηση των εκτρώσεων είναι σαφώς ανησυχητική. Είναι δείκτης πως κάτι άλλο δεν πάει καλά. Αυτό το "άλλο" πρέπει να το αναζητήσουμε.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Αnna1111 εγώ θα σε παρακαλούσα να μας απαντήσεις ευθέως: ήξερες πως αν κάνεις σεξ χωρίς προφύλαξη, μπορείς να μείνεις έγκυος; Εκεί αρχίζει και τελειώνει όλα το θέμα. Αν ναι, δε μπορώ να καταλάβω προς τι αυτός ο πρόλογος, η κοινωνία με αδίκησε. Καλά κάνεις και δε νιώθεις άσχημα και κοιτάς μπροστά. Το ίδιο κάνουν εκατομμύρια γυναίκες σε όλον τον κόσμο, δεν ισχυρίζεται κανείς πως έχουν όλες ψυχολογικά ή σωματικά προβλήματα μετά από μια έκτρωση. Είναι θέμα νοοτροπίας και ιδιοσυγκρασίας (το ψυχολογικό κομμάτι). Θα μπορούσες απλά να πεις - αφού για κάποιον λόγο είχες την ανάγκη να μιλήσεις σε ένα φόρουμ για αυτή σου την εμπειρία - μου συνέβη αυτό, ναι ήταν λάθος μου, αλλά το ξεπέρασα και προχώρησα με τη ζωή μου. Η δική μου η ένσταση, όπως και πολλών άλλων, στο θέμα σου, ήταν μόνο το γεγονός ότι έδειξες να θεωρείς τους γονείς σου, το σχολείο σου, την κοινωνία κλπ πιο υπεύθυνους από εσένα και τον σύντροφό σου για την έκτρωσή σου.

 

alcyon αυτή σου η σύγκριση των μυρμηγκιών και των κατσικιών με τα ανθρώπινα έμβρυα είναι πραγματικά αξεπέραστη :roll: εκτός αν εννοείς κάτι άλλο, που δεν κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαβαδα ολα τα μνμ...

Αυτο που εχω να πω εγω δεν θα σε κρινω για την πραξη σου....εσυ ξερεις... Μην μας λες ομως πως φοιτηρια 23 χρονων δεν ησουν ενημερωμενη.... Ισουν αρκετα ενημερωμενη για το πως να κανεις σεχ αλλα οχι για ολα τα αλλα.... Αν εσυ θες να πιστευεις πως δεν ησουν ενημερωμενη γιαυτο εγινε..πιστεψε το..αν ετσι νοιωθεις καλητερα...

 

Και κατι αλλο.. Ειπες πως η εκτρωση εχει γινει πλεον ρουτινα.........το ιδιο κ οι εξωσωματικες θα πω εγω..κ οποιος καταλαβε...καταλαβε!!

Μας διαβαζουν κ κοριτσια στην αρχη της σεξουαλικης τους ζωης μην λενε πως ολα ειναι ευκολα...

Link to comment
Share on other sites

Αλκυων η συγκριση με τα μυρμηγκια και τα ζωα ειναι αστοχη.

 

Για τα αλλα που γραφεις δεν χαρακτηρισα καμια κοπελα και δεν συνηθιζω να το κανω ουτε για απλους χαρακτηρισμους, ποσο μαλλον για τοσο σοβαρους. Πολυ σπανια θα βαλω ταμπελες σε ανθρωπους.

 

Χαρακτηρισα την πραξη . Και η εκτρωση ειναι αφαιρεση μιας ζωης και οχι μια απλη επεμβαση που αφορα το σωμα μας. Και εγω εαν εφτανα στο σημειο να κανω εκτρωση , που δεν το επεκλεισα σε περιπτωση εμβρυου με προβληματα υγειας , αυτο παλι θα πιστευα. Δεν θα αλλαζε το γεγονος.

Πανω απο ολα ειναι να εχουμε ξεκαθαρο μυαλο και αντικειμενικη αποψη και οχι υποκειμενικη αναλογα με το τι μας βολευει καθε φορα.

Αυτο θα μας βοηθησει να ειμαστε περισσοτερο συνειδητοποιημενες στις επιλογες μας και να μην κανουμε πισωγυρισματα η να εθελοτυφλουμε, οσο ειναι δυνατον βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εξισώνω είδη :lol:, κάτι άλλο εννοώ.

Πως κάποιος μπορεί να ονομάζει την οποιαδήποτε αφαίρεση ζωής ως δολοφονία (πες σε έναν Ινδό για τις ιερές του αγελάδες και θα δεις αν θεωρούν ανώτερο τον άνθρωπο ή το ζώο).

 

Ουσιαστικά θέλω να δείξω πως ο οποιοσδήποτε χαρακτηρισμός από μέρους μας είναι ατυχής. Οπότε, αν αφήσουμε στην άκρη τους χαρακτηρισμούς, θα μπορέσουμε να δούμε με κατανόηση τη θέση της θεματοθέτριας ή οποιασδήποτε άλλης κοπέλας βρίσκεται σε αντίστοιχη μοίρα. Δε χρειάζεται να συμφωνούμε με τις πράξεις τους, για να έχουμε ενσυναίσθηση. Μπορούμε να διαφωνούμε, χωρίς να χάνουμε τον ανθρώπινο χαρακτήρα μας.

 

 

Μπορούμε να σταθούμε δίπλα σε ανθρώπους, μπορούμε να προνοήσουμε χωρίς να βάζουμε ενοχές. Αλίμονο στο γονιό που θα μεγαλώσει το παιδί του με φύτεμα ενοχών νομίζοντας πως έτσι θα κάνει το παιδί του να αποφύγει μια δυσάρεστη κατάσταση. Με άλλον τρόπο γίνονται οι συνειδητές επιλογές. Το μόνο που μπορεί να κερδίσει κάποιος βάζοντας ενοχές, είναι η απελπισία του άλλου αν βρεθεί σε δύσκολη θέση. Και η απελπισία φέρνει και μοιραία λάθη, είτε για τους άλλους, είτε για το ίδιο το άτομο.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

summer, μην προσωποποιείς το μήνυμά μου. Εννοώ πως πιάνομαι από κουβέντες για να πω τη γνώμη μου. Δεν σημαίνει πως το θέτω προσωπικά σε σένα. Ούτε πως σε κατηγορώ για χαρακτηρισμούς κτλ κτλ (Δεν έχω καμία τέτοια πρόθεση, ξέρεις πόσο εκτιμώ τους συνομιλητές και ένα λόγο παραπάνω για εσένα).

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο.. Ειπες πως η εκτρωση εχει γινει πλεον ρουτινα.........το ιδιο κ οι εξωσωματικες θα πω εγω..κ οποιος καταλαβε...καταλαβε!!

Μας διαβαζουν κ κοριτσια στην αρχη της σεξουαλικης τους ζωης μην λενε πως ολα ειναι ευκολα...

 

Α να γεια σου...να τα λέμε κι αυτά...γιατί είναι πλέον η καθημερινότητα. Και μου έρχεται να τραβήξω τα μαλλιά μου όταν ακούω κοπέλα, που ξέρω ότι έκανε 2 εκτρώσεις στον 4ο παρακαλώ μήνα (χωρίς να πάσχει το έμβρυο ή η ίδια), να λέει ότι πάσχει από "ανεξήγητη υπογονιμότητα".

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα το θέμα να μείνει στο "μετά".

Κανείς δεν επιδιώκει μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη, αλλά μπορεί να συμβεί. Όπως μπορεί να συμβεί ένα τροχαίο, ένα οικιακό ατύχημα ή ένα πρόβλημα υγείας από πλημμελή φροντίδα. Όλοι μπορεί να την πατήσουμε.

 

Κάποια στιγμή πρέπει να προχωρήσουμε στο δια ταύτα. Έγινε η εγκυμοσύνη, αποφασίστηκε η έκτρωση. Η κοπέλα (η όποια κοπέλα) βρέθηκε σε αυτή τη θέση, δικαιούται την υποστήριξη του περιβάλλοντός της.

 

Από τη στιγμή που η θεματοθέτρια δεν λέει "τι ωραία τι καλά, δεν χρειάζεται η αντισύλληψη, υπάρχει η έκτρωση" αλλά ακριβώς το αντίθετο (και δεν καταλαβαίνω γιατί σας πειράζει το σχόλιο για ελλειπή ενημέρωση) δεν διαφωνώ σε κάτι μαζί της.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικά σε όσα λες Άννα:

 

Είχα ακούσει, πως όσο πιο ενημερωμένο είναι ένα άτομο, τόσο πιο αργά ξεκινά την σεξ/κη δραστηριότητα και πιο συνειδητοποιημένα. Το αντίθετο φέρνει συχνά ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες και μάλιστα σε μικρές (=εφηβικές) ηλικίες.

 

Αν πράγματι ισχύει κάτι τέτοιο, τότε ούτε κι εγώ ξαφνιάζομαι με την "έλλειψη ενημέρωσης". Η ενημέρωση δεν είναι μόνο το ιατρικό κομμάτι, αλλά οτιδήποτε θα ευαισθητοποιήσει ένα άτομο και θα το θωρακίσει.

 

Βέβαια, αυξανομένης της ηλικίας, η ευθύνη για την ενημέρωση φεύγει από το γονιό και πέφτει εξολοκλήρου στο ίδιο το άτομο.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Η Ελλαδα ειναι πρωτη στην Ευρωπη σε εκτρωσεις.

Αυτό από πού προκύπτει;

 

Γιατί εγώ εδώ άλλα βλέπω: http://www.johnstonsarchive.net/policy/abortion/mapeuropeabrate.html

 

Κανείς δεν επιδιώκει μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη, αλλά μπορεί να συμβεί. Όπως μπορεί να συμβεί ένα τροχαίο, ένα οικιακό ατύχημα ή ένα πρόβλημα υγείας από πλημμελή φροντίδα. Όλοι μπορεί να την πατήσουμε.

 

Κάποια στιγμή πρέπει να προχωρήσουμε στο δια ταύτα. Έγινε η εγκυμοσύνη, αποφασίστηκε η έκτρωση. Η κοπέλα (η όποια κοπέλα) βρέθηκε σε αυτή τη θέση, δικαιούται την υποστήριξη του περιβάλλοντός της.

Ακριβώς αυτό.

Link to comment
Share on other sites

(Η ενημερωση και η προφυλαξη ειναι το Α και το Ω. Μην παιζετε με τα ποσοστα. Η πιθανοτητα μια κοπελα να μεινει εγκυος απο προσπερματικα μπορει να ειναι 10% αλλα αν το παθεις εσυ θα ειναι το 100% του μικροκοσμου σου)

 

Δεν έχω διαβάσει όλα τα μηνύματα. Θα σταθώ εδώ και θεωρώ πως αυτό ήθελες να πεις αγαπητή. Αυτό ήταν το μήνυμα προφανώς που ήθελες να βγάλεις; Η προφύλαξη βασικά, όχι η ενημέρωση.

Την ενημέρωση την θεωρώ κεκτημένη. Αλίμονο, όταν γνωρίζεις πως γίνεται η τεκνοποίηση και συμμετέχεις σε σεξουαλική πράξη, τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια;

Σαν να λες ότι ξέρεις πως τα λιπαρά παχαίνουν, τρως βούτυρο και μέλι όλη την ημέρα και ξαφνικά αναρωτιέσαι γιατί πήρες 10 κιλά.

 

Η προφύλαξη λοιπόν είναι το Α και το Ω κυρίως λόγω των σεξουαλικώς μεταδιδόμεμων νοσημάτων. Μία ελεύθερη επαφή μπορεί να σου μεταδώσει από ηπατίτιδα, aids ή και κονδυλώματα, έρπη κλπ τέτοια ωραία που ποτέ μα ποτέ δεν θα σου φύγουν και ή θα σε οδηγήσουν κάποια και στον θάνατο.

Απλά πράγματα.

 

Τα υπόλοιπα που περιγράφεις είναι για εσωτερική κατανάλωση, δεν με απασχολούν οι φακές και τα κυνικά που αναφέρεις, είναι προσωπική σου επιλογή η οποία δεν με αφορά.

Θα προτιμούσα μόνο να έχεις ένα χαμηλότερο προφίλ διότι την εμπειρία σου αυτή που εκθειάζεις τώρα, ίσως την αναθεωρήσεις στο μελλον. Οταν θα γίνεις μητέρα δηλαδή και δείς από άλλη σκοπιά τα πράγματα.

Τότε ξυπνούν ευαισθησίες που δεν πίστευες ποτέ πως θα είχες. Και τότε θα θυμηθείς αυτή την κουβέντα.

Που και πάλι δεν θα άλλαζε την απόφαση σου πιστεύω.

Αλλά τότε ίσως καταλάβεις μερικά άρθρα που διάβαζες και δεν κοιμηθείς τόσο άνετα κάποια βράδια.

 

Ετσι πάει συνήθως..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πράγμα που όταν θα γίνεις μάνα θα καταλάβεις και θα νιώσεις ό,τι δεν καταλάβαινες ή ένιωθες πριν, είναι πολύ μελό.

 

Και όχι μόνο αυτό, αλλά θα σταματήσεις να κοιμάσαι τα βράδυα.

 

Μερικές φορές αναρωτιέμαι αν κάποιες από εσάς θέλετε και εύχεστε η κοπέλα να χάσει τον ύπνο της, έτσι για να μάθει.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ απόλυτα με την άποψη της summer wine όσο για το βίντεο niki81 το έβαλα κ προειδοποίησα πώς είναι σοκαριστικό όπως ήταν κ για μένα σοκαριστικό το μήνυμα αυτό όταν το πρωτοδιάβασα(γιατί στη πορεία της συζήτησης η κοπέλα μας εξήγησε τελικά τί εννοούσε...το έθεσε διαφορετικά)

όμως όπως θα διαβάσει μια κοπελίτσα αυτό το μήνυμα κ θα πάρει μια γεύση από μια εμπειρία μιας κοπέλας που δεν ήξερε τί έκανε...ή μάλλον τί επακόλουθα θα έχει η απροσεξία της αλλά τελικά το ξεπέρασε εύκολα... ας δεί περίπου τί είναι η έκτρωση για να προσέχει να μη φτάσει σ'αυτό το δίλημμα κάποια στιγμή...κ να μη βάλει σαν τίτλο κάποια στιγμή "αυτά που δε μου είπε κανείς για την έκτρωση".γι'αυτές τις κοπέλες το ανάρτησα κ όχι για την ίδια τη θεματοθέτρια...

τώρα το αν σοκάρει το βίντεο (το οποίο είναι αναρτημένο στο youtube δε είναι κάτι κρυφό που έβγαλα εγώ στη φόρα)μπορεί η όποια κοπέλα να μη το πατήσει κάν εφόσον γράφω πώς είναι κάτι σοκαριστικό...δεν παραπλάνησα με τον τίτλο μου...ήταν ξεκάθαρος... ότι πιό σοκαριστικό έχω δεί.

Link to comment
Share on other sites

Πριν 19 χρόνια (Ιούνιος 1996) έκανα έκτρωση. Ήμουν 25. Δεν το ξέχασα ποτέ, ακόμα με πονά. Και κάποιες φορες, όταν κοιτώ τα παιδιά μου θυμάμαι το παιδί που δεν γέννησα και αντί να προστατεύσω σκότωσα.

Η έκτρωση είναι πολύ σκληρή επιλογή. Σε σημαδεύει. Ειδικά αν τη κάνεις από επιλογή κοινωνικής ή οικ επιβίωσης.

Εύχομαι κάποτε η κοινωνία μας να εξελιχθεί τόσο που η έκτρωση να μην είναι μονόδρομος. Γιατί λένε ότι η έκτρωση είναι δικαίωμα της γυναίκας. Δικαίωμα της γυναίκας είναι η επιλογή. Και η υποκριτική κοινωνία και η έλλειψη στήριξης από την πολιτεία τη κάνουν μονόδρομο. Η κοινωνία που θα σε καταδικάσει που σκοτωσες το αγέννητο παιδί σου θα σε βάλει στην άκρη αν το γεννησεις.

ΥΓ: ελλειπη ενημέρωση μπορούν να επικαλούνται παιδιά και έφηβοι όχι 23χρονες φοιτήτριες. Βοηθάει όμως να απαλύνουμε τις ενοχές μας. Γιατί όταν φεύγεις από το χειρουργείο αυτό που νιώθεις είναι ανακούφιση. Αλλά οι ενοχές είναι εκεί, η πρώτη αφορμή θα τις πυροδοτήσει.

Καλό δρόμο Άννα.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το βίντεο προσπαθώ να καταλάβω ποια άρρωστα μυαλά τα ανεβάζουν στο γιουτιούμπ.

Τι νόημα έχει; τι αποδεικνύει;;; αν χορηγούσανε φάρμακο καταστολής και το έμβρυο δεν εμφάνιζε αντιδράσεις θα σήμαινε όλα οκ;

Δηλαδή αν μια μάνα κάνει αμνυοπαρ/ση και χάσει το παιδί αν δει το βίντεο θα νιώσει καλύτερα; δηλαδή δεν σας φαίνεται πιθανό να το δει και κάποια που έχασε το παιδί από ατύχημα;

Άρρωστες προθέσεις.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...