Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν μου πετυχαίνει η φασολάδα!


elenip

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Καλά το Σάββατο , φτιάχνεις φασολάδα για το Κυριακάτικο τραπέζι ? Αλλά , αν είναι η σπεσιαλιτέ σου ,το καταλαβαίνω....

Λοιπόν , ο άντρας μου ξέρει μια καταπληκτική συνταγή για φασολάδα....σκέψου τον παίρνουν τηλ κ τον ρωτάνε

Αν μου πει το μυστικό, θα σου το πω, αν κ δεν σε βλέπω να τα καταφέρνεις:mrgreen:

 

 

Μην την αποθαρρύνετε βρε κορίτσια,, η προσπάθεια μετράει...........elenip η φασολαδα θελει μαστορια όχι πτυχια..........

 

Αληθεια τελικά τι τρώτε το Σάββατο???:confused::confused:

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλέ christina77 το νερό το πετάω όχι γιατί δεν είναι "βιολογικά" αλλά για να μην έχουμε τις "παρενέργειες" που έχουν οι άνθρωποι όταν τρώνε όσπρια!!!!!!! :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Λοιπόν με βάλατε σε σκέψεις. Είχα φάει μια φασολάδα πριν καιρό, σε τραπέζι τώρα που το λέτε! Ηταν με χοιρινά λουκάνικα και ήταν λουκούμια!!!! Γκουρμέ κατάσταση όμως σε πολύ σινιέ γεύμα.

elenip αν θες παιδί μου ζουμάκι φασολάδας, πολτοποίησε με το μπίμερ!! σου βρήκα τη λύση! βασικά θα 'χεις όχι ακριβως φασολάδα, αλλά φάβα από φασόλια!! γιατί όχι;;;;

Link to comment
Share on other sites

Μην την αποθαρρύνετε βρε κορίτσια,, η προσπάθεια μετράει...........elenip η φασολαδα θελει μαστορια όχι πτυχια..........

 

Αληθεια τελικά τι τρώτε το Σάββατο???:confused::confused:

 

Καλέ δεν φτιάχνω κάθε Σάββατο φασολάδα, φτιάχνω τουλάχιστον 5-6 φαγητά για να έχουμε να τρώμε όλη την εβδομάδα γιατί δουλεύω....

Link to comment
Share on other sites

Καλέ christina77 το νερό το πετάω όχι γιατί δεν είναι "βιολογικά" αλλά για να μην έχουμε τις "παρενέργειες" που έχουν οι άνθρωποι όταν τρώνε όσπρια!!!!!!! :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Λοιπόν με βάλατε σε σκέψεις. Είχα φάει μια φασολάδα πριν καιρό, σε τραπέζι τώρα που το λέτε! Ηταν με χοιρινά λουκάνικα και ήταν λουκούμια!!!! Γκουρμέ κατάσταση όμως σε πολύ σινιέ γεύμα.

elenip αν θες παιδί μου ζουμάκι φασολάδας, πολτοποίησε με το μπίμερ!! σου βρήκα τη λύση! βασικά θα 'χεις όχι ακριβως φασολάδα, αλλά φάβα από φασόλια!! γιατί όχι;;;;

 

Εγώ το νερό το πετάω, όταν τα βράζω.. λέτε να φταίει αυτό? αυτό που λες με τα λουκάνικα το έχω ακούσει αλλά προσπαθώ να τρώμε όσο πιο υγιεινά γίνεται οπότε δεν τα βάζω σπίτι μου.... για την πολτοποίηση το σκέφτηκα και εγώ, για τον μεγάλο δεν έχω θέμα αλλά για την μικρή μήπως είναι λίγο βαρύ το φασόλι?? βέβαια μία μαμά μου είχε πει ότι μετά τον 8 μήνα έδινε στο παιδί ότι φαγητό έφτιαχναν και για αυτούς.. π.χ. είχαν σουτζουκάκια, αυτό θα έδιναν και στο βρέφος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλέ ακόμα για τη φασολάδα μιλάτε; Αφού την φτιάχνει η μαμά σου πες της να κρατάει και λίγη για εσένα και να δίνεις και στο μωρό εάν επιτρέπει ο παιδίατρος...

Link to comment
Share on other sites

2 σελίδες χθεσινό θέμα για την επιτυχία της φασολάδας! Ουαου!

 

1ον δεν χρειάζονται μούλιασμα. Δεν μουλιάζω ούτε καν γίγαντες, πόσο μάλλον φασόλια.

2ον χύτρα, 25 λεπτά απ το ανέβασμα της βαλβίδας, αφήνω να πέσει η βαλβίδα, ανοίγω καπάκι και βράζω λίγο ακόμα.

3ον αν βάλετε 15 λίτρα νερό, νεροζούμι θα βγει όσο και να βράσουν.

4ον θεματοθέτρια, ακολούθησε τη συνταγή που σου βάλανε της Αργυρούς για αρχή και να δεις που θα κάνεις σημαντικό βήμα για την επιτυχία.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΨΟΦΑΩ για το θεματάκι με τη φασολάδα!!!

 

Λοιπόν Ελένη, το βασικό είναι τα φασόλια. Τα συσκευασμένα του σούπερ μάρκετ δεν μου γίνονται καλά ποτέ. Βρες έναν καλό μπακάλη ή παραγωγό να παίρνεις φρέσκα (φετινά) χύμα.

 

Μούλιασμα σε χλιαρό νερό πάνω από 12 ώρες, κάνει διαφορά. Μπορείς να ρίξεις μέσα και 1 κουταλάκι μαγειρική σόδα. Θα τα δεις ότι "φούσκωσαν" με το μούλιασμα.

 

Βράσιμο στη χύτρα πάνω από 1 ώρα.

 

Όταν ανοίξεις τη χύτρα μπορεί να έχουν βράσει (δηλ. να έχουν μαλακώσει), αλλά να είναι νερομπούλι. Στην περίπτωση αυτή δυναμώνεις τέρμα το μάτι και τα αφήνεις να βράσουν μέχρι να εξατμιστούν τα πολλά νερά και να χυλώσει.

 

Μμμμμμμ ξαφνικά έχω μια τεράααααααστια όρεξη για φασολάδα :)

Link to comment
Share on other sites

Τα φασόλια τα μου λιάζουμε απο την προηγούμενη, αυτό το κανεις... Τα βάζεις να πάρουν μια βράση και πετάς το νερό, αυτό το κανω και στις φακές για να μην βγουν βαριές και ασήκωτες, όταν θα τα ξαναβάλεις να βράσουν, το νερό πρεπει να ειναι ήδη ζεστό, αν ειναι παγωμένο δεν θα βράσουν ποτε....

Φακές εχω δωσει σίγουρα απο τον όγδοο μήνα και πιο νωρίς, απλά... Με πολλα πολλα λαχανικα μεσα, μπρόκολο κουνουπίδι μελιτζάνα, του παει πολυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Τα φασολια τα μουλιαζουμε απο την προηγουμενη οπως και τα ρεβυθια. Τωρα αν δεν θες ή δεν προλαβαινεις.. τα ξεπλενεις, τα βαζεις στην χυτρα με νερακι και μολις σφυριξουν σβηνεις το ματι και τα αφηνεις για μιση ωρα. Αδειαζεις το νερακι, ριχνεις καινουργιο, λαδακι, ντοματουλα, καροτακι, σελινο, αλατακι πιπερακι. Κλεινεις χυτρα και μολις σφυριξει χαμηλωνεις το ματι... εγω την βραζω για 35 με 40λεπτα.. Μετα την ανοιγω, και αν χρειαζεται να χυλωσει λιγο την βραζω για πολυ λιγο με ανοιχτο καπακι.Αυτα.. Τις φακες δεν τις πετυχαινω.. Εδω και 18 χρονια καθε φορα τις καιω απο κατω :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...