Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δώρο για νεογέννητο ελληνικής κατασκευής


Recommended Posts

Συγγενής μας που μένει στο εξωτερικό πρόσφατα απέκτησε μωράκι. Θέλουμε να τους στείλουμε ένα δώρο για το μωρό, κατά προτίμηση κάτι που να είναι "ελληνικό". Πρέπει επίσης να είναι αρκετά μικρό και ελαφρύ γιατί θα το στείλουμε ταχυδρομικώς, οπότε απορρίπτονται τα ξύλινα παιχνίδια, τα καλλυντικά κλπ.

 

Σκεφτόμουν κάτι σε ρουχαλάκι π.χ. ένα σετ Μινερβάκια που μου είχαν φέρει κι εμένα δώρο όταν γέννησα και με είχαν βολέψει πολύ. Όμως πριν 1-2 χρόνια είχα πάρει πυτζάμες Μινέρβα για τον μικρό μου και δεν εντυπωσιάστηκα (έκαναν κόμπους και ξεχείλωσαν με το πλύσιμο). Έχει κανένας πιο πρόσφατη εμπειρία από Μινέρβα?

 

Αν μπορείτε να σκεφτείτε κάτι που να μπορώ να το παραγγείλω μέσω ίντερνετ, ακόμα καλύτερα, γιατί λόγω περίεργων ωρών εργασίας δυσκολεύομαι να πετύχω τα μαγαζιά ανοιχτά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα!! Βασικα εμενα θα μου αρεσε παρα πολυ να τους στείλεις ενα χειροποίητο άλμπουμ για φωτογραφίες! Μπορεις να βρεις πολλα, αν θες μπορω να δω και εγω απο που μου πήραν το δικό μου ! Ειναι εκπληκτικό αυτο που μου χάν παρει και στο Ίντερνετ εχει πολλα ωραια! Εμενα μου έστειλαν πολλα ρουχαλάκια απο Αμερική αλλα κάποια δεν συνέπεσαν με την αναπτυξη του και δυστυχώς δε τα βάλαμε! Ενω τα σεντονακια, πετσέτες κλπ ειναι μια χαρα! Τωρα κατι μπιμπερό πιπίλες κουταλάκια που μου στείλανε επισης δε τα χρησιμοποιησα γιατι είχαν αλλη 'κατασκευή' και δεν έτρωγε απο αυτα, συνεπώς ισως κατι τετοιο να μη τους βολέψει! Ελπιζω να σε βοήθησα!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσουν πάρα πολύ τα χειροποίητα που φτιάχνει αυτή η κοπέλα

 

http://craftaholic-shop.gr/el/

 

ειδικά τα μαξιλαράκια και οι θήκες βιβλιαρίου με το κεντημένο όνομα! Και τα παπουτσάκια αγκαλιάς είναι πολύ ωραία ιδέα!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις Facebook κανε αναζήτησή "D-art". Ειναι μια κοπέλα που φτιάχνει μικρά χειροποίητα καδρακια...μου έχουν κανει δώρο για την γέννηση και τις βαφτίσεις και των 2 παιδιών μου και ειναι πολυ όμορφα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα. Εγώ ψωνίζω συχνά ρουχαλάκια online από την εταιρεία perfectoys.gr. ΈΧει δωρεάν αποστολή για αγορές άνω των 30 ευρώ, στέλνει σακούλες για δώρο (κάνεις τικ στο συσκευασία δώρου) και έχει πολύ καλό outlet online της περσυνής ή προπέρσυνης μόδας (μη κοιτάς τώρα που έχει ελάχιστα νούμερα, σεπτέμβρη και μάη βρίσκεις καλά. καλοκαιρινά και χειμωνιάτικα αντίστοιχα). Τα προϊόντα είναι θαρρώ ελληνικά και στο πλύσιμο είμαι πολύ ευχαριστημένη.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

http://www.stripes-buttons.com/

Έχει και σελίδα στο facebook πιο ενεργή από το site. Αναζήτησέ την αν θέλεις.

Η Ζωή φιάχνει ό,τι πάνινο μωρουδιακό περνάει απ' το μυαλό σου, έχει φανταστικές ιδέες και πολύ καλό γούστο.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

θα σου άρεσε μια εικόνα με την Παναγία και τον Χριστό, αυτές τις μικρούλες τις ασημένιες που πουλάνε στα χρυσοχοεία συνήθως και προορίζονται για νεογέννητα!! δεν είναι πολύ ακριβές, και σίγουρα εκεί δεν έχουν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...

εδώ υπάρχει το greek team του Etsy

 

https://www.etsy.com/teams/5048/etsy-greek-street-team

είναι όσοι φτιάχνουν πράγματα από ελλάδα,

ή σχετίζονται με ελλάδα.

θέλει λίγο ψάξιμο αλλά σίγουρα θα έχουν διάφορα δωράκια για μωράκια

πχ κουβερτούλες πλεκτές κλπ

προσοχή όμως, γιατί γενικά έχω παρατηρήσει για λόγους οικονομίας ότι χρησιμοποιούν συνθετικό "μαλλί".

δηλαδή αν πάρεις κάποια πλεκτή κουβερτούλα (που νομίζω αν είναι σε μέγεθος παιδικό μπορεί να συνοδεύει ένα μωρό για πολλά χρόνια ... εμένα δηλαδή μου έκαναν δώρο κ την έχω κ εκτιμώ ακόμα! )

φρόντισε να είναι από 100% φυσικό υλικό, βαμβάκι ή μάλλινο.

 

αν εκεί στο λινκ ψαξεις

crochet

θα σου βγάλει πολλές που κάνουν μόνο αυτό. στείλε μαζικά μήνυμα και ρώτα ποιά χρησιμοποιεί 100% βαμβακερό και ποιά μάρκα για να είσαι σίγουρη.

 

είναι μια γνωστή μου που φτιάχνει crochet κουκλάκια δυστυχώς όμως δε θυμάμαι πιά το username/shop ξέρω όμως ότι έχει ένα. αν ψάξεις λογικά θα βρείς πολλά, είναι της μόδας νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...