Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

συμμετοχή σε σύλλογο


Recommended Posts

Καλησπέρα.Θα ηθελα την νομική συμβουλη καποιου ειδικού ή γνωστη ,για τη συμμετοχή ατομου σε συλλογο μη κερδοσκοπικο.Μου εγινε μια προταση για συμμετοχή σε εναν συλλογο,το συζήτησα με τον άνδρα μου,μου ειπε να προχωρησω δεν ειναι κατι επιφοβο.Ήρθε μας μιλησε όλους κ δικηγορος εξεφρασα τις αποριες μου κ γενικά καταλαβα πώς μπορω οποια στιγμη θελω να αποχωρησω χωρις κανενα προβλημα.Τωρα που τα ξανασκεφτομαι τα πραγματα λεω μηπως βιαστηκα;Πρεπει να προσεξω κατι περισσοτερο;Να παω σε δικηγορο μονη μου να ρωτησω;Υπαρχει περιπτωση να μπλέξω κάπου;Εγω δεν εχω πολυ χρονο να ασχολουμαι με το συλλογο ενεργα,τυπικη ειναι πιο πολυ η συμμετοχή μου.Εχει καποιος εμπειρια παρομοια;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα.Θα ηθελα την νομική συμβουλη καποιου ειδικού ή γνωστη ,για τη συμμετοχή ατομου σε συλλογο μη κερδοσκοπικο.Μου εγινε μια προταση για συμμετοχή σε εναν συλλογο,το συζήτησα με τον άνδρα μου,μου ειπε να προχωρησω δεν ειναι κατι επιφοβο.Ήρθε μας μιλησε όλους κ δικηγορος εξεφρασα τις αποριες μου κ γενικά καταλαβα πώς μπορω οποια στιγμη θελω να αποχωρησω χωρις κανενα προβλημα.Τωρα που τα ξανασκεφτομαι τα πραγματα λεω μηπως βιαστηκα;Πρεπει να προσεξω κατι περισσοτερο;Να παω σε δικηγορο μονη μου να ρωτησω;Υπαρχει περιπτωση να μπλέξω κάπου;Εγω δεν εχω πολυ χρονο να ασχολουμαι με το συλλογο ενεργα,τυπικη ειναι πιο πολυ η συμμετοχή μου.Εχει καποιος εμπειρια παρομοια;

 

Καλημέρα.

 

Τί ακριβώς σύλλογος είναι? Ποια είναι η δραστηριότητά του? Λογικά θα έχει κάποια συνδρομή και το πιθανότερο είναι ότι η υποχρέωσή σου θα εξαντλείται στην πληρωμή της συνδρομής αυτής. Θα σου πρότεινα να ζητήσεις το καταστατικό τους και να το διαβάσεις προσεκτικά, θα υπάρχει σίγουρα ειδικό κεφάλαιο "Υποχρεώσεις μελών".

Link to comment
Share on other sites

Συνδρομή οικονομική θα έχει,οκ με αυτο,δεν εχω θέμα.και το καταστατικό το πήρα δε το διαβασα ολο.Λεω πισω απο αυτα μηπως κατι πρεπει να δω μην μπλέξω.π.χ μας ειπε ο δικηγορος οτι αφου ειναι μη κερδοσκοπικος δεν φορολογουμαστε,για αλλες υποχρεωσεις δεν ξερω περαν των οικονομικων,θα το δω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα.Θα ηθελα την νομική συμβουλη καποιου ειδικού ή γνωστη ,για τη συμμετοχή ατομου σε συλλογο μη κερδοσκοπικο.Μου εγινε μια προταση για συμμετοχή σε εναν συλλογο,το συζήτησα με τον άνδρα μου,μου ειπε να προχωρησω δεν ειναι κατι επιφοβο.Ήρθε μας μιλησε όλους κ δικηγορος εξεφρασα τις αποριες μου κ γενικά καταλαβα πώς μπορω οποια στιγμη θελω να αποχωρησω χωρις κανενα προβλημα.Τωρα που τα ξανασκεφτομαι τα πραγματα λεω μηπως βιαστηκα;Πρεπει να προσεξω κατι περισσοτερο;Να παω σε δικηγορο μονη μου να ρωτησω;Υπαρχει περιπτωση να μπλέξω κάπου;Εγω δεν εχω πολυ χρονο να ασχολουμαι με το συλλογο ενεργα,τυπικη ειναι πιο πολυ η συμμετοχή μου.Εχει καποιος εμπειρια παρομοια;

 

Καλό θα είναι άμα έχουμε χρόνο να ψάχνουμε να γραφτουμε εμείς στους διάφορους συλλόγους που πραγματικά μας ενδιαφέρουν για να προσφέρουμε ... οπότε αφού δεν έχεις χρόνο και μόνο τυπικά θα συμμετέχεις μπορείς να κάνεις μία δωρεά (το οικονομικό είναι που ενδιαφέρει πιο πολύ) και καλύτερα να μην γραφτείς γιατί από ότι καταλαβαίνω αυτοί σε προσέγγισαν όχι εσύ... και επειδή μπορεί όλα να φαίνονται ωραία (καταστατικά κλπ) αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι παίζει από πίσω καλύτερα κάνε μία δωρεά και μην υπογράψεις κάτι.... ο δικηγόρος δεν θα σε βοηθήσει και πολύ και αυτός το καταστατικό θα διαβάσει κάτι που μπορείς να κάνεις και εσυ...

Link to comment
Share on other sites

ναι τι σύλλογος είναι αυτός? μην μας πεις όνομα μόνο το αντικείμενο που ασχολείται... έχεις γραφτεί ήδη? μπορείς να υπαναχωρήσεις πάντως .... δες το και πες μας....

Link to comment
Share on other sites

Ελάτε βρε κορίτσια μην τσακώνεστε... μια παρέα είμαστε εδώ... hope τι έγινε τελικά με τον σύλλογο? όλα καλά? το θέμα πιστεύω ότι ενδιαφέρει πολύ κόσμο γιατί μπορεί κάτι να φαίνεται αθώο αλλά τελικά να κρύβει κινδύνους.. ειδικά αυτά που σε προσεγγίζουν εγώ τα φοβάμαι... δηλ. άλλο είναι πχ. να έχω ένα ενδιαφέρον και να ψαχτώ να γραφτώ κάπου από μόνη μου και άλλο να μου την "πέσουν" και να υπογράψω κάτι που μετά δεν ξέρω και τι υπέγραψα....

Χαρά, μην νομίζεις ότι το συγκεκριμένο θέμα είναι αστείο... εγώ χαίρομαι να ανοίγονται τέτοια θέματα... γιατί για εσένα π.χ. και για εμένα και για την hope που μπορεί να έχουμε μία μόρφωση καποια πράγματα τα ψάχνουμε από άλλη οπτική.. υπάρχει πολύς κόσμος όμως που την πατάει όχι μόνο από αφέλεια αλλά και από εμπιστοσύνη που δείχνει εκεί που δεν έπρεπε, από ντροπή καμία φορά κλπ...

hope τι έγινε τελικά? όλα καλά??

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι όπως τα λες ειναι.Το τι ειναι αυτονοητο για τον καθενα κ τι οχι ,το ξερει ο ιδιος.Το να υποτιμουμε κ να ειρωνευομαστε αποριες-ατομα με τετοιον τροπο το βρισκω απαραδεκτο κ ευτυχως ειναι πολυ λιγα τα ατομα που το κανουν γι΄αυτο κ συνεχιζω να συμμετεχω.

Στο θεμα μας τωρα.Ο συλλογος ειναι νεοσυσταθεις,κ ενω στην αρχη οι οργανωτες ας το πω μας ελεγαν καποια θέματα ,τωρα μας τα λενε αλλιως.(π.χ κατι σχετικο με φορολογια)Πιο πολύ τους βλεπω κ αυτους να ψαχνονται κ φοβαμαι μηπως γινει κατι απο απροσεξια-αφελεια τους,ο.χι απο πονηρια-εξαπατηση.Γ΄αυτο κ το ερωτημα.Ειπα πως τελικα θα συμμετεχω,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να γινεις μελος σε ενα συλλογο, δεν υπογραφεις κανενα συμβολαιο. Μια αποδειξη σου κοβουν αν πληρωσεις συνδρομη.

 

Δεν υπογραφεις τιποτα.

 

Οποτε δεν υπαρχει κανενας κινδυνος. Αρκει να μιλαμε για πολιτιστικο, εκπαιδευτικο κλπ συλλογο.

Link to comment
Share on other sites

Για τη φορολογια δεν θα επρεπε να σου πουν κατι hope γιατι οι ΜΚΟ εχουν φοροαπαλλαγη. Εξαλλου με αυτο ασχολειται μονο ο Ταμιας (εκλεγμενος συνηθως) ενος συλλογου. Δεν ειναι κατι με το οποιο ασχολειται ενα μελος.

 

Το δε 90% των μελων συλλογων δεν πατανε ποτε, απλα ειναι μελη και πληρωνουν μια συνδρομη αν το θυμηθουν. Και λαμβανουν ενημερωση για τις εκδηλωσεις του συλλογου.

 

Μηπως σου ειπαν να μπεις Προεδρος? Τοτε αλλαζει.

Link to comment
Share on other sites

Τελος, οπως εθεσες το θεμα, hope, καποιος που διαβαζει προδιαθετεται αρνητικα. Σκεφτεται δηθεν μπλεξιματα και αποθαρρυνεται. Δεν μπορει να μην περιμενες καποιο μελος συλλογων οπως εγω να αντιδρασει αρνητικα.

Αν εχεις οποιαδηποτε απορια θεσε την αναλυτικα, ωστε να μπορουν οσοι συμμετεχουν σε συλλογους να σου δωσουν μια σαφη απαντηση, πιστευω οτι κι εσυ αυτο θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εβαλα την υπογραφή μου για τη δημιουργια του συλλογου,εξ ου κ η απορια μου γιατι την υπογραφη μας δεν τη βαζουμε τυχαια.

Όλα αυτα που λες τωρα θα μπορουσες να τα ρωτησεις εξ΄αρχης κ να πεις κ οσα ξερεις(αν δεν ηταν προταρχικος σου σκοπος να ειρωνευτεις)

Και ναι με προτειναν κ για διοικητικο συμβουλιο κ γι΄αυτο ηθελα να ρωτησω αλλα δεν προλαβα να το γραψω γιατι ειχα να απολογουμαι για την απορια μου.Ειδες πως ξεφευγουμε απο το θεμα ενω μπορουμε να μιλησουμε επι της ουσιας;

Link to comment
Share on other sites

Εγω εβαλα την υπογραφή μου για τη δημιουργια του συλλογου,εξ ου κ η απορια μου γιατι την υπογραφη μας δεν τη βαζουμε τυχαια.

Όλα αυτα που λες τωρα θα μπορουσες να τα ρωτησεις εξ΄αρχης κ να πεις κ οσα ξερεις(αν δεν ηταν προταρχικος σου σκοπος να ειρωνευτεις)

Και ναι με προτειναν κ για διοικητικο συμβουλιο κ γι΄αυτο ηθελα να ρωτησω αλλα δεν προλαβα να το γραψω γιατι ειχα να απολογουμαι για την απορια μου.Ειδες πως ξεφευγουμε απο το θεμα ενω μπορουμε να μιλησουμε επι της ουσιας;

 

Χαιρομαι λοιπον που παει καπου η συζητηση, αν και ειναι πολυ δυσκολο, δεν δεχεσαι με τιποτα κριτικη και προσβαλλεις συνεχεια. Πιστευω παρεπιπτοντως οτι η συμμετοχη σε συλλογο θα σε ωφελησει, μια και σε συνελευσεις δεχεσαι συνεχεια (σκληρη) κριτικη και ακους αντιθετες αποψεις.

 

Στο θεμα μας τωρα. Στο πρωτο ποστ, ρωτας για συμμετοχη (=απλο μελος) σε συλλογο, οχι για δημιουργια αυτου. Ουτε στα επομενα πριν απαντησω. Οπως λες τωρα, υπεγραψες ηδη. Λοιπον για τη δημιουργια απλα ενος συλλογου, δεν εχεις κατι να φοβηθεις με αυτο.

 

Για θεση σε διοικητικο συμβουλιο εσυ αποφασιζεις, απλα να ξερεις οτι ο Ταμιας εχει οπως ειναι φυσικο την ευθυνη των οικονομικων και ο Προεδρος υπογραφει μεσα σε ολα και τυχον χρηματοδοτησεις κι εγω θα το απεφευγα αν δεν ηξερα το αντικειμενο, δεν ξερω για εσενα αν εχεις ασχοληθει, αν εχεις τοτε ΟΚ.

 

Μπορεις να εισαι απλα μελος του διοικητικου συμβουλιου αν θελεις για αρχη. Μπορεις οπως ειπα και παραπανω να εισαι και απλο μελος, οποτε τοτε δεν εχεις καμμια ευθυνη γενικα.

 

Το μονο που εχω να σου πω να προσεξεις λοιπον (αν δεν εισαι απλο μελος), ειναι να μην ασχοληθεις ποτε με χρηματοδοτηση του συλλογου απο τριτους.

 

Αν θελεις διαβασε και το Νομο για δημιουργια ΜΚΟ, κι αν εχεις αποριες ευχαριστως να απαντησω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχω διαβάσει απαντήσεις, αλλά αναρωτιέμαι αν θα πρέπει να ρωτήσω δικηγόρο και λογιστή που είμαι μέλος σε σύλλογο γονέων, σε σύλλογο Κρητών, σε σύλλογο τοπικό και σε σύλλογο φιλανθρωπικό.

Θα βρω μπελά δηλαδή;

Οσο πάει τελευταία και με ξεπερνά αυτό το φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol::lol::lol: Μα εχεις δικιο, ειναι προφανες το ποσο δεκτικη στην κριτικη εισαι.

 

Λοιπον καλη συμμετοχη στο συλλογο και αν εχεις αποριες εδω ειμαστε ολοι. Ακαθεκτοι! :mrgreen:[/quote

 

Αλλο κριτική εποικοδομητική κ αλλο ειρωνεια κ στυλακι αφ΄υψηλού.Μονη σου αναγνωρισες οτι εισαι ειρωνας κ ζητησες κ συγγνωμη εκ των προτερων αν δεν κανω λαθος.Και λυπαμαι γιατι οντως φαινεται οτι το κατεχεις το θεμα κ θα μπορουσες να το επικοινωνησεις απο την αρχη καλυτερα χωρις να χανουμε χρονο σε περιττΑ.Αλλα τελικα καταληγουμε στο εξης συχνο φαινομενο:σημασια δεν εχει μονο τι θα πεις αλλα κ πως θα το πεις.Αν ησουν δασκαλα-καθηγητρια (ενω αυτα που λες οντως ειναι σωστ'α)θα τους ειχες χασει τους μαθητες σου γιατι με τον τροπο που αρχισες δε θα παρακολουθουσαν τη συνεχεια ,θα τους προκατεβαλες αρνητικα.

Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Μιλήστε με admin να κάνει μια αλλαγή τίτλου σε: "συμμετοχή σε ίδρυση/σύσταση συλλόγου". Τα περισσότερα μηνύματα είναι εντελώς άκυρα ακριβώς επειδή η θεματοθέτρια αναρωτιέται τη νομική διάσταση της ίδρυσης ενός συλλόγου, ενώ οι υπόλοιποι (κι εγώ μέσα σε αυτούς) αντιληφθήκαμε την απλή συμμετοχή ως μέλη σε κάποιον ήδη υπάρχοντα σύλλογο.

 

Οπότε... εκεί μιλάς με δικηγόρο και ό,τι άλλη ειδικότητα χρειάζεται, διαβάζεις νόμους περί σύστασης συλλόγου και ενημερώνεσαι επίσημα -όχι από το φόρουμ- αν δε θες να βρεθείς μπλεγμένη.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερουσα η τοποθετηση σου Αλκυων.

 

Ακομα, λοιπον, και οταν μιλαμε για συσταση συλλογου, δεν χρειαζεται να συμβουλευτει ολες αυτες τις ειδικοτητες. Εκτος αν ειναι εκεινη που θα πρεπει να συνταξει το Καταστατικο ή να βρει τι χρειαζεται για το Πρωτοδικειο κλπ. Αλλα δεν μας ανεφερε οτι την εβαλαν να κανει κατι τετοιο, εχουν ηδη υπογραψει λεει. Και παλι "μπλεγμενος" δεν βρισκεσαι, με την πρωτη ευκαιρια απλα τροποποιεις το καταστατικο αν εχει καποιο λαθος.

 

Οποτε καταληγω σε αυτο που με απασχολει σε αυτο το θεμα: τι ακριβως προβληματιζει. Δηλαδη οταν λετε μερικες "να μην μπλεξει", θα ηθελα αν μπορειτε να μου εξηγησετε, ποιο ειναι οι φοβοι σας και οι προβληματισμοι σας, ωστε να τους συζητησουμε.

 

Τι ακριβως μπορει να συμβει:

α. Αν ειναι καποιος μελος συμβουλιου, σε πολιτιστικο συλλογο. Διοργανωνουν ημερες ιστορικης μνημης, χοροεσπεριδες κλπ.

β. Αν καποιος ειναι μελος συμβουλιου, σε εκπαιδευτικο συλλογο. Διοργανωνουν δωρεαν μαθηματα μαγειρικης, κατασκευες κλπ.

 

Ενας λογιστης πχ τι να τη συμβουλεψει ακριβως.

 

Οποτε αποψη μου ειναι οτι α) αν εισαι απλο μελος, δεν εχεις κατι να σκεφτεις και β) αν εισαι στο διοικητικο συμβουλιο, δεν αναλαμβανεις απλα κατι αν δεν το κατεχεις. Σε ενα συλλογο το καθε ατομο προσθετει και κατι, αναλογα με τα προσοντα του και τα ενδιαφεροντα του. Αυτο ειναι και το νοημα. Να συμβαλλουν ολοι, συλλογικα, με ενα κοινο σκοπο. Δεν παει να αναλαβει καποιος κατι, χωρις να το γνωριζει γιατι απλα δεν θα προσφερει οσο ενας που ξερει.

 

Τελος να τονισω για να μην περεξηγηθω, οτι για εμενα, υπαρχει μια και μοναδικη περιπτωση, να "μπλεξει" καποιος σε συλλογο. Αυτο που ειχα αναφερει, να αναλαβει καποιος στο φορεα την οικονομικη διαχειριση ή/και προγραμματα, χωρις να ξερει απο χρηματοδοτησεις. Τοτε, ναι, μπορεις να βρεθεις μπλεγμενος. Αλλα οπως τονισα, αν δεν ξερεις δεν ασχολεισαι απλα. Οσα ατομα και να συμβουλευτεις, και δικηγορους, και λογιστες και οποια ειδικοτητα θελετε, αν δεν ξερεις το επαγγελμα αυτο καλυτερα να μην εμπλεκεσαι, ποτε και πουθενα, οχι μονο σε μια ΜΚΟ.

Link to comment
Share on other sites

Χαρά -Μαρία, αυτό που είχα στο νου μου είναι κάποιες σκόρπιες κουβέντες για σύσταση συλλόγου γονέων-κηδεμόνων. Απ' όσο θυμάμαι, τα ιδρυτικά μέλη, ανέφεραν πως έψαξαν να βρουν δικηγόρο για να δουν πώς θα γινει σύνταξη καταστατικού, τι ακριβώς δικαιοδοσία έχουν και πού δεν έχουν. Επίσης, τι χρειάζεται από λογιστικής άποψης για να κρατάνε τις συνδρομές -μπλοκ αποδείξεων, τι τύπος κτλ. Γι' αυτό μίλησα για αντίστοιχες ειδικότητες.

 

Προσωπικά, αν μου έλεγαν πως τα έχουν όλα έτοιμα, αν δεν είχα σχέση με το θέμα της "σύστασης", τότε πραγματικά θα το έψαχνα για να το γνωρίσω και να μη βρεθώ π.χ. κατηγορούμενη -έστω και προφορικά- για κατάχρηση χρημάτων ή για υπέρβαση δικαιωμάτων.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Χαρά -Μαρία, αυτό που είχα στο νου μου είναι κάποιες σκόρπιες κουβέντες για σύσταση συλλόγου γονέων-κηδεμόνων. Απ' όσο θυμάμαι, τα ιδρυτικά μέλη, ανέφεραν πως έψαξαν να βρουν δικηγόρο για να δουν πώς θα γινει σύνταξη καταστατικού, τι ακριβώς δικαιοδοσία έχουν και πού δεν έχουν. Επίσης, τι χρειάζεται από λογιστικής άποψης για να κρατάνε τις συνδρομές -μπλοκ αποδείξεων, τι τύπος κτλ. Γι' αυτό μίλησα για αντίστοιχες ειδικότητες.

 

Προσωπικά, αν μου έλεγαν πως τα έχουν όλα έτοιμα, αν δεν είχα σχέση με το θέμα της "σύστασης", τότε πραγματικά θα το έψαχνα για να το γνωρίσω και να μη βρεθώ π.χ. κατηγορούμενη -έστω και προφορικά- για κατάχρηση χρημάτων ή για υπέρβαση δικαιωμάτων.

 

 

ΟΚ, καταλαβα.

 

Στο πρωτο συμφωνω, αλλα οπως ειπαμε δεν ανηκει εκει η περιπτωση που συζηταμε.

 

Για την καταχρηση χρηματων, επισης συμφωνουμε, αλλά για να βρεθεις υπολογος, η μοναδικη περιπτωση ειναι α) να παρει μερος μετα ο συλλογος σε προγραμματα/χρηματοδοτηση, β) να κανει καποιος καταχρηση, γ) να ερθει ελεγχος/ΣΔΟΕ, και κυριως, να συμμετεχεις ενεργα στη διαδικασια χρηματοδοτησης, οχι να εισαι απλα μελος. Γι αυτο και το εβαλα ως ξεχωριστη περιπτωση-εξαιρεση στην τελευταια παραγραφο.

 

Θεωρω πολυ πιο επικινδυνο το να ρωτησεις καποιον αν ειναι ολα καλα και να παρεις μερος σε χρηματοδοτησεις, απο το να μην συμμετεχεις αν δεν ξερεις. Γι αυτο και επιμενω, διοτι δεν προσφερει κατι η "συμβουλη" , δεν μπορει να ξερει πως και ποτε θα κανει καταχρηση σε ενα φορεα, ενας τριτος. Αν λοιπον δεν ξερεις απο λογιστικη, ΜΗΝ κοβεις εσυ αποδειξεις, μην υπογραφεις. Και εντατικο σεμιναριο να σου κανει ο καλυτερος λογιστης, δεν θα εισαι καλυμμενος.

 

Το θεωρω σημαντικο να το διαβασουν οσοι ενδιαφερονται και καλα που μου το ανελυσες. Διαλευκανες τη συζητηση αρκετα (οπως παντα :-) ).

 

Για την υπερβαση δικαιωματων δεν καταλαβα τι μπορει να γινει και ποιος να σε κατηγορησει. Βασικα δεν εχω συναντησει ποτε τετοια περιπτωση. Μην βαζετε στο νου σας λοιπον αδικα τετοια σεναρια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...