Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σχόλια για γιατρούς/κέντρα


Recommended Posts

Κοριτσια, να κανω μια εντελως διαδικαστικη ερωτηση;

 

Οσες κανουμε φυσικο κυκλο με κρυοσυντηρηση εμβρυων, δηλαδη μαζευουμε καθε μηνα, πριν απο την ωοληψια καθε μηνα βαζουμε τις κλασσικες υπογραφες οι δυο συζυγοι και δίνουμε και οικογειακης καταστασης καθε φορα;ή αρκει να γινει αυτο μια φορα;

 

Θελω να πω αν σε μια ωοληψια λειπει ο σύζυγός αναγκαστικα και δεν μπει υπογραφη εναν μηνα , τι γίνεται;

 

Τελειως χαρτουρας ερωτηση αλλα μ ενδιαφερει γιατί ο σύζυγός παιζει να λειπει στην επομενη ωοληψια..

Οι υπογραφές μπαίνουν σε κάθε ωοληψία. Αν είναι προγραμματισμένο πότε θα λείπει ο άντρας σου, θα κανονίσετε με τις υπεύθυνες του 1ου ορόφου ποια μέρα θα πάει να δώσει σπέρμα για κατάψυξη και θα υπογράψει τότε τα έγγραφα. Θα σου πουν κι αυτές τη διαδικασία.

Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης χρειάζονται κάθε εξάμηνο, αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 193
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κρυσταλλία, προλαβαμε την ωορρηξια κι εχουμε το πρωτο μας εμβρυακι στην καταψυξη!

Εγω εκανα την ovitrelle 22.00 πέμπτη κι η ωοληψια εγινε Σαββατο στις 8.30 το πρωι.

Η ωορρηξια γινεται 34-36 ωρες μετα την ενεση, στις περισσότερες περιπτωσεις

 

Μπραβο!!ευχάριστα τα νέα!!!εχεις ενα με την πρωτη. συγχαρητήρια.

κ εγω τις ιδιες ωρες εκανα Ovitrelle. παω γεννεσις κ μου την κανουν οι νοσοκομες.

 

ειχες πει ότι είχες δυο ωοθηλάκια στην αρχή του κύκλου. αλλα πως γίνεται να μεγάλωσε σε διαφορετική φαση από το πρωτο;τεσπα. για καλο είναι. μπορει να παρεις κ ενα δεύτερο ωάριο. στο εύχομαι.

 

εκανες μεθη τελικά;

 

ο αντρας σου οπως σου λενε κ οι κοπέλες πρεπει να ερθει για το σπέρμα. αν δεν μπορεί θα το καταψύξετε από πριν.

πιστοποιητικό για τον γάμο δεν νοείται να το ξαναζητήσουν. να τους πεις ότι ισχύει για ενα εξάμηνο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια. Θα ήθελα την άποψη. Καταρχήν να πω ότι έχω κάνει 2 αποτυχημένες εξωσωματικές, η μία τελείως αποτυχημένη και η άλλη βιοχημική. Ο λόγος που κάνουμε εξωσωματική είναι ότι έχουμε και οι 2 στίγμα αλλά από ότι φαίνεται τελικά ίσως έχουμε και θέμα υπογονιμότητας. Την τελευταία προσπάθεια την κάναμε με τον Πάντο και τώρα σκεφτόμαστε να πάμε στον Σφακιανούδη, γιατί θέλουμε να έχουμε μια πιο άμεση επαφή με τον γιατρό. Με το κέντρο δεν είχα κανένα πρόβλημα για αυτό και δεν θέλω να φύγω από εκεί απλά θέλω να μιλάω με τον γιατρό και όχι με τις μαίες και να νιώθω οτι ο γιατρός με καταλαβαίνει και ότι δεν είμαι μια από τις πολλές. Θα ήθελα τις απόψεις σας και τις εμπειρίες σας, και τρόπους να το χειριστώ. Ευχαριστώ και συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

usernamesoul1 καλησπερα κ απο μενα.η περιπτωση σου μοιαζει πολυ με της φιλης μου.κανει κ αυτη διπλες ωορηξιες κ ειναι με το σφακιανουδη.το ανακαλυψαν τυχαια.για να παρεις κουραγιο θα σου πω οτι ο σφακιανουδης της ειπε οτι με μια αλλη περιπτωση σαν τη δικη σας μαζεψαν 18 ωαρια!

εσεις πως το ανακαλυψατε? δεν ειναι κ πολυ συνηθες.σε εκεινη η καταψυχει ειτε βλαστοκυστες ειτε εμβρυα μιας ημερας.σε εσενα σε τι σταδιο κατεψυξε το πρωτο εμβρυακι?

καλο κουραγιο κ καλη επιτυχια.να θυμασαι παντα οτι δεν ειναι αγωνας δρομου αλλα αγωνας αντοχης!

Link to comment
Share on other sites

usernamesoul1 καλησπερα κ απο μενα.η περιπτωση σου μοιαζει πολυ με της φιλης μου.κανει κ αυτη διπλες ωορηξιες κ ειναι με το σφακιανουδη.το ανακαλυψαν τυχαια.για να παρεις κουραγιο θα σου πω οτι ο σφακιανουδης της ειπε οτι με μια αλλη περιπτωση σαν τη δικη σας μαζεψαν 18 ωαρια!

εσεις πως το ανακαλυψατε? δεν ειναι κ πολυ συνηθες.σε εκεινη η καταψυχει ειτε βλαστοκυστες ειτε εμβρυα μιας ημερας.σε εσενα σε τι σταδιο κατεψυξε το πρωτο εμβρυακι?

καλο κουραγιο κ καλη επιτυχια.να θυμασαι παντα οτι δεν ειναι αγωνας δρομου αλλα αγωνας αντοχης!

 

ΜΑΓΙΟΠΟΥΛΑΣ, ο Σφακιανούδης μου είπε κι εμένα ότι έχει μαζέψει 21 έμβρυα έτσι. Πες το στη φίλη σου κι αυτό, διότι σημαίνει ότι αυτα τα ωαρια είναι καλά και μπορούν να γονιμοποιουνται. Ζωντανο παράδειγμα ειμαι κι εγώ αφού χθες κάναμε την ωοληψία και σήμερα μυ ε΄παν ότι γονιμοποιήθηκε και μπήκε κατάψυξη. Γιούπιιιιιι!

 

ΜΑΓΙΟΠΟΥΛΑΣ και Κρυσταλλία. Πώς το ανακάλυψαμε και πώς έγινε; Είχα δύο ωοθυλάκια που μεγαλωναν, ένα σε κάθε ωοθηκη. όμως αυτό από δεξια έμεινε στάσιμο στα 11 χιλιοστά. Το άλλο από αριστερά συνέχισε να μεγαλώνει και το πήραμε επιτυχώς στην πρώτη ωοληψία. Το άλλο όμως το στάσιμο, ο Σφακ ήθεελε να το δει στον υπέρηχο αν υποχωρεί (διότι αν δεν υποχωρει γίνεται κυστικό ωοθυλάκιο και ανεβάζει την οιστραδιόλη του επόμενου κύκλου με κίνδυνο να χαλάσει την ωορρηξία του επόμενου κύκλου.) Πήγα λοιπόν 5 ημέρες μετά την ωοληψία για υπέρηχο πάλι. Εκεί, μου είπε ότι ένα νεο ωοθυλάκιο από την αριστερή πάλι πλευρά όπου είχαμε κάνει την ωοληψία πριν 5 ημερες , άρχισε να μεγαλώνει κι είχε φτάσει τα 15 χιλιοστά!!! Τ παρακολουθήσαμε, και το πήραμε εχθές. Ο Σφακ είναι λεπτολόγος και ξερει τι κάνει.. Μου είπε μάλιστα οτι θα κάνει μία ομιλία όπου θα μιλήσει για τα ωοθυλάκια αυτά της β φάσης του κύκλου. Για να μη μπερδευομαστε , όμως δευτερη ωορρηξια στη β φάση του κύκλου, κάνουν μόνο οι γυναίκες που εχουν χαμηλό απόθεμα ωοθηκών, όχι όλες. Κι αυτό συμβαίνει γιατί οι γυναίκες με χαμηλό απόθεμα έχουν ή υψηλή fsh ή χαμηλή AMH. Εγώ έχω χαμηλή ΑΜΗ, όχι υψηλη fsh. (Είμαι 33 ετών, με 3 χειρουργεια στο ιστορικό μου λόγω 2 εξωμητρίων και 1 ενδομητριωσικής κύστης, έτσι εξηγείται η ΑΜΗ μου).

 

Ως πρς τη μέθη, δεν κάνω, γιατί ο Σφακ μου είπε πως δεν χρειάζεται. και γιατί είδα και μόνη μου ότι δεν πονάω. Κα-θο-λου! Ούτε καν τσίμπημα, που μου χε πει ο Σφακ ότι θα νιώσω! Μπορεί να να και το καλό του το χέρι, του το λέω συνέχεια. Δεν ξερω,κοριτσια, την αλήθεια λέω!

Ο,τι δεν σε σκοτωνει, σε κανει πιο δυνατό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

usernamesoul1 καλησπερα κ απο μενα.η περιπτωση σου μοιαζει πολυ με της φιλης μου.κανει κ αυτη διπλες ωορηξιες κ ειναι με το σφακιανουδη.το ανακαλυψαν τυχαια.για να παρεις κουραγιο θα σου πω οτι ο σφακιανουδης της ειπε οτι με μια αλλη περιπτωση σαν τη δικη σας μαζεψαν 18 ωαρια!

εσεις πως το ανακαλυψατε? δεν ειναι κ πολυ συνηθες.σε εκεινη η καταψυχει ειτε βλαστοκυστες ειτε εμβρυα μιας ημερας.σε εσενα σε τι σταδιο κατεψυξε το πρωτο εμβρυακι?

καλο κουραγιο κ καλη επιτυχια.να θυμασαι παντα οτι δεν ειναι αγωνας δρομου αλλα αγωνας αντοχης!

 

Μαγιοπούλας, μου τα καταψύχει την πρώτη μέρα της γονιμοποίησης. Εσένα , η φίλη σου τι έχει δει στην πράξη; Είναι καλύτερη η κατάψυξη πρώτης ημέρας ή βλαστοκύστεων; Γιατί το κάνουν μια έτσι (πρώτη ημέρα) και μια αλλιώς (βλαστοκύστες); Τι της έχει πει ο Σφακιανούδης;

Ο,τι δεν σε σκοτωνει, σε κανει πιο δυνατό!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια. Θα ήθελα την άποψη. Καταρχήν να πω ότι έχω κάνει 2 αποτυχημένες εξωσωματικές, η μία τελείως αποτυχημένη και η άλλη βιοχημική. Ο λόγος που κάνουμε εξωσωματική είναι ότι έχουμε και οι 2 στίγμα αλλά από ότι φαίνεται τελικά ίσως έχουμε και θέμα υπογονιμότητας. Την τελευταία προσπάθεια την κάναμε με τον Πάντο και τώρα σκεφτόμαστε να πάμε στον Σφακιανούδη, γιατί θέλουμε να έχουμε μια πιο άμεση επαφή με τον γιατρό. Με το κέντρο δεν είχα κανένα πρόβλημα για αυτό και δεν θέλω να φύγω από εκεί απλά θέλω να μιλάω με τον γιατρό και όχι με τις μαίες και να νιώθω οτι ο γιατρός με καταλαβαίνει και ότι δεν είμαι μια από τις πολλές. Θα ήθελα τις απόψεις σας και τις εμπειρίες σας, και τρόπους να το χειριστώ. Ευχαριστώ και συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα.

 

γεια σου! κ εγω ειμαι στο ιδιο κεντρο αλλα με τον Παντο για παρεμφερες θεμα...δεν εχω υπογονιμοτητα αλλα θελω να κανω προεμφυτευτικη διαγνωση. εχω ηδη κανει μια πετυχημενη εξωσωματικη εκει και τωρα ειμαι σε προγραμμα για το 2ο! μαλλον ομως δεν παει το ιδιο καλα με την πρωτη μας φορα γιατι εχω λιγοτερα ωαρια κ στην περιπτωση μας θελουμε πολλα ωστε να εχουμε ενα ικανοποιητικο αριθμο για τη μεταφορα. ελπιζω ομως οτι στο τελος θα εχουμε ενα θετικο αποτελεσμα!

γιατι λες οτι ισως εν τελει να εχετε και θεμα υπογονιμοτητας? οι εξετασεις σας δεν ειναι καλες?

στην δικη μου περιπτωση η πρωτη προσπαθεια εγινε τελη 2013 και ειχα 13 ωαρια και τωρα ουτε 2,5 χρονια μετα, στα 35 μου, στον πρωτο υπερηχο ειδαμε 1....στον 2ο 5 μεγαλα και αλλα μικρα.... προφανως η νεαρη ηλικια στην εξωσωματικη ειναι πλεονεκτημα.... αλλα και παλι, με φυσικη συλληψη προφανως δεν θα ειχαμε θεμα... τουλαχιστον απο το διαβασμα που εχω ριξει αυτο καταλαβαινω.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου! κ εγω ειμαι στο ιδιο κεντρο αλλα με τον Παντο για παρεμφερες θεμα...δεν εχω υπογονιμοτητα αλλα θελω να κανω προεμφυτευτικη διαγνωση. εχω ηδη κανει μια πετυχημενη εξωσωματικη εκει και τωρα ειμαι σε προγραμμα για το 2ο! μαλλον ομως δεν παει το ιδιο καλα με την πρωτη μας φορα γιατι εχω λιγοτερα ωαρια κ στην περιπτωση μας θελουμε πολλα ωστε να εχουμε ενα ικανοποιητικο αριθμο για τη μεταφορα. ελπιζω ομως οτι στο τελος θα εχουμε ενα θετικο αποτελεσμα!

γιατι λες οτι ισως εν τελει να εχετε και θεμα υπογονιμοτητας? οι εξετασεις σας δεν ειναι καλες?

στην δικη μου περιπτωση η πρωτη προσπαθεια εγινε τελη 2013 και ειχα 13 ωαρια και τωρα ουτε 2,5 χρονια μετα, στα 35 μου, στον πρωτο υπερηχο ειδαμε 1....στον 2ο 5 μεγαλα και αλλα μικρα.... προφανως η νεαρη ηλικια στην εξωσωματικη ειναι πλεονεκτημα.... αλλα και παλι, με φυσικη συλληψη προφανως δεν θα ειχαμε θεμα... τουλαχιστον απο το διαβασμα που εχω ριξει αυτο καταλαβαινω.

 

Όσο νωρίτερα πας για εξωσωματική, τόσο το καλύτερο! Ισχύει! Μήπως σου ταιριάζει ο φυσικός κύκλος; Αν δεν ανταποκρίνονται οι ωοθήκες σου τωρα, υπάρχει ο φυσικός. Πρότεινέ τον στον Πάντο, αν και θα στο πει κι ο ίδιος αν δεν βλέπει ικανοποιητική ανταπόκριση. Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ διέγερση, αλλά βάση του γιατρού μου δεν θα είχε νόημα σε μένα η διέγερση . Όμως και με τα 5 που έχεις, δουλειά πάλι γίνεται.. Αρκεί ένα να είναι το τυχερό. Μη χάνεις την πίστη σου!

Ο,τι δεν σε σκοτωνει, σε κανει πιο δυνατό!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια. Θα ήθελα την άποψη. Καταρχήν να πω ότι έχω κάνει 2 αποτυχημένες εξωσωματικές, η μία τελείως αποτυχημένη και η άλλη βιοχημική. Ο λόγος που κάνουμε εξωσωματική είναι ότι έχουμε και οι 2 στίγμα αλλά από ότι φαίνεται τελικά ίσως έχουμε και θέμα υπογονιμότητας. Την τελευταία προσπάθεια την κάναμε με τον Πάντο και τώρα σκεφτόμαστε να πάμε στον Σφακιανούδη, γιατί θέλουμε να έχουμε μια πιο άμεση επαφή με τον γιατρό. Με το κέντρο δεν είχα κανένα πρόβλημα για αυτό και δεν θέλω να φύγω από εκεί απλά θέλω να μιλάω με τον γιατρό και όχι με τις μαίες και να νιώθω οτι ο γιατρός με καταλαβαίνει και ότι δεν είμαι μια από τις πολλές. Θα ήθελα τις απόψεις σας και τις εμπειρίες σας, και τρόπους να το χειριστώ. Ευχαριστώ και συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα.

 

Ειρ&αλεξ, λυπάμαι για τις δυο εξωσωματικές που πέρασαν. Το θέμα με τον Πάντο, είναι αυτό που λες, δεν έχεις την άμεση επαφή Σε κάποιες γυναίκες παίζει ρόλο η συναισθηματική επαφή με τον γιατρο, αν όχι σε όλες. Για τον Σφακιανούδη που ρωτάς, είναι γιατρός μου κι έχω γραψει τη γνώμη μου (θετικότατη). Για να μη γίνομαι όμως γραφική και κουραστική, αν διαβάσεις προηγούμενες αναρτήσεις σε αυτό το θέμα, θα πάρεις πληροφορίες για αυτόν τον γιατρό. Αν τελικά , κάνεις την αλλαγή, δεν τρέχει κάτι, μη σου πω ούτε καν θα το καταλάβει ο Πάντος.

Κι εγώ είχα δει σε αρχικό ραντεβου τον Πάντο, δεν μου άρεσε γιατί ένιωσα πολύ αναλώσιμη, και μετα πήγα στον Σφακιανουδη. Δεν παρεξηγήθηκε ο Πάντος (χαχα), δεν το χει ανάγκη ο άνθρωπος.. Κάντε ότι σας εκφράζει καλύτερα κι ελεύθερα!

Ο,τι δεν σε σκοτωνει, σε κανει πιο δυνατό!

Link to comment
Share on other sites

usernamesoul1 η φιλη μου εχει μαζεψει μια βλαστοκυστη κ τρια προπυρηνια.τα καταψυχει νωρις της ειπε γιατι ετσι εχουν καλυτερα ποσοστα επιβιβιωσης.τωρα τι να σου πω?ολοι οι αλλοι τοσα χρονια δευτερη η τριτη ημερα τα καταψυχουν.κτις εχει ζητησει στοιχεια. για να κανει λεει παρουσιαση γι αυτες τις περιπτωσεις.εσενα ποσα σου ειπε οτι θελει να μαζεψει στο συνολο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μας ειπε οτι θα μαζευουμε για 4-5 μηνες. Τώρα κλεισαμε τον πρωτο μηνα προσπαθειων!

Το χω διαβάσει κι εγω αυτο, πλεον το καταψυγμενο εμβρυο προτιμουν να ειναι πρωτης ημερας γιατι εχει βρεθει οτι επιβιωνουν περισσοτερο στην αποψυξη. Εσενα η φιλη σου ποσο θα μαζευει;

Ο,τι δεν σε σκοτωνει, σε κανει πιο δυνατό!

Link to comment
Share on other sites

στη φιλη μου εχει πει οτι θελει πεντε.προφανως εννοει βλαστοκυστες.αν δεν γινουν ομως?ειναι ενα ρισκο αυτο.ενα εμβρυομπρωτης ημερας δε δινει κ πολλες πληροφοριες.στη φιλη μου ομως εδινεγια τεσσερις συνεχομενους μηνες φαρμακα διεγερσης κ αυτο να σου πω την αληθεια δεν μου αρεσε.το προσπαθει με ολους τους τροπους ο ανθρωπος αλλα δεν ειναι πολυ τεσσερις μηνες φαρμακα? αυτη βεβαια δεν ανταποκρινεται καλα στα φαρμακα αλλα κ στον σκετο φυσικο δινει κουφια. παντως κατι καταφερε να μαζεψει.

Link to comment
Share on other sites

στη φιλη μου εχει πει οτι θελει πεντε.προφανως εννοει βλαστοκυστες.αν δεν γινουν ομως?ειναι ενα ρισκο αυτο.ενα εμβρυομπρωτης ημερας δε δινει κ πολλες πληροφοριες.στη φιλη μου ομως εδινεγια τεσσερις συνεχομενους μηνες φαρμακα διεγερσης κ αυτο να σου πω την αληθεια δεν μου αρεσε.το προσπαθει με ολους τους τροπους ο ανθρωπος αλλα δεν ειναι πολυ τεσσερις μηνες φαρμακα? αυτη βεβαια δεν ανταποκρινεται καλα στα φαρμακα αλλα κ στον σκετο φυσικο δινει κουφια. παντως κατι καταφερε να μαζεψει.

 

Σε εμένα δεν ανέφερε τη διέγερση.. Βασικα, είναι κι η κάθε περίπτωση ξεχωριστή. Π.χ εγώ έμενα έγκυος και προχωρούσαν οι εγκυμοσύνες, αλλά σε λάθος μερος.. Κι επίσης, του εχω δηλώσει από την πρώτη φορά που τον είδα ότι είμαι υπερ του φυσικου. Εκείνος συμφωνησε και μου είπε ότι αυτό μου ταιριάζει και λόγω των ορμονολογικων μου. Μπορεί να κρίνει ότι τα πρώτης ημέρας σε μένα θα αποδώσουν.. Τι να σου πω! Εμένα επίσης μου είπε ότι θέλει 2 υγιή εμβρυα στ τελος των 5 μηνων. Μήπως παίζει ρόλο κι η ηλικία;; Είμαι 33, η φίλη σου;

Ο,τι δεν σε σκοτωνει, σε κανει πιο δυνατό!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλησπερα!Ξεκινησε ο δευτερος μηνας στον φυσικο κυκλο (εξωσωματικη) και οι εξετασεις μου fsh και οιστραδιολη πολυ Καλές την 2η μερα του κυκλου, σημερα ομως 7η ημερα πηγα για υπερηχο ο γιατρος μου ειπε πως δεν βλεπει δραστηριοτητα κι οτι ισως αυτος ο μηνας ειναι ανωορρηκτικος. Οι εξετάσεις που ξανα εκανα σημερα δειχνουν lh αυξημενη για τη φαση που ειμαι. Ειμαι λιγο πεσμενη σημερα. Ο γιατρος μου ειπε να ξαναπαω την Δευτερα , μηπως αλλαξει κατι. Ξερετε τι σημαίνει υψηλη lh στην παραγωγικη φαση (δηλαδη στην αρχη του κυκλου);

Αναλυτικά την 2η μερα: fsh 7,7 και οιστραδιολη 31,3

Σημερα 7η μερα κυκλου: οιστραδιολη 29,2 και lh 18,7 κι ο υπερηχος δεν εδειξε κανενα αναπτυγμενο ωοθυλακιο.

Τα φωτα σας!

Ο,τι δεν σε σκοτωνει, σε κανει πιο δυνατό!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!Ξεκινησε ο δευτερος μηνας στον φυσικο κυκλο (εξωσωματικη) και οι εξετασεις μου fsh και οιστραδιολη πολυ Καλές την 2η μερα του κυκλου, σημερα ομως 7η ημερα πηγα για υπερηχο ο γιατρος μου ειπε πως δεν βλεπει δραστηριοτητα κι οτι ισως αυτος ο μηνας ειναι ανωορρηκτικος. Οι εξετάσεις που ξανα εκανα σημερα δειχνουν lh αυξημενη για τη φαση που ειμαι. Ειμαι λιγο πεσμενη σημερα. Ο γιατρος μου ειπε να ξαναπαω την Δευτερα , μηπως αλλαξει κατι. Ξερετε τι σημαίνει υψηλη lh στην παραγωγικη φαση (δηλαδη στην αρχη του κυκλου);

Αναλυτικά την 2η μερα: fsh 7,7 και οιστραδιολη 31,3

Σημερα 7η μερα κυκλου: οιστραδιολη 29,2 και lh 18,7 κι ο υπερηχος δεν εδειξε κανενα αναπτυγμενο ωοθυλακιο.

Τα φωτα σας!

 

Δυστυχώς δεν ξερω να σου απαντησω για την Lh. δεν εχεις μαζεψει 2 από τον προηγουμενο κύκλο;γιατι μαζευεις κι αλλα;

μηπως θα επρεπε να σε κοιταει νωρίτερα. πριν την 7η μερα;να βλεπει τις καταβολές σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!

ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΦΑΚΙΑΝΟΥΔΗ ΚΑΙ ΠΩΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟΝ ΦΥΣΙΚΟ ΚΥΚΛΟ.

 

ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΟΜΩΣ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΣΕ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΧΕΙ ΣΕ ΚΟΣΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΜΕ ΦΑΡΜΑΚΑ?

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!

ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΦΑΚΙΑΝΟΥΔΗ ΚΑΙ ΠΩΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟΝ ΦΥΣΙΚΟ ΚΥΚΛΟ.

 

ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΟΜΩΣ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΣΕ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΧΕΙ ΣΕ ΚΟΣΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΜΕ ΦΑΡΜΑΚΑ?

 

Κοριτσι σου εστειλα π.μ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!

ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΦΑΚΙΑΝΟΥΔΗ ΚΑΙ ΠΩΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟΝ ΦΥΣΙΚΟ ΚΥΚΛΟ.

 

ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΟΜΩΣ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΣΕ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΧΕΙ ΣΕ ΚΟΣΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΜΕ ΦΑΡΜΑΚΑ?

Καλησπέρα!

Όντως ο Σφακιανούδης είναι καταπληκτικός γιατρός και προσπαθεί πολύ για φυσικό κύκλο.

Τώρα για το κόστος, είναι 160€ κάθε ωοληψία και 2500€ η εμβρυομεταφορά. Συν κάποια έξοδα για αιμοληψίες και κάποιες ενέσεις ή χάπια. Εμένα μου κόστιζε περίπου 3500€ η κάθε προσπάθεια.

Φαντάζομαι η διαφορά στην τιμή έχει να κάνει με το κόστος των φαρμάκων της εξωσωματικής, αν δεν περάσει κάποιος από επιτροπή του ΕΟΠΥΥ.

Link to comment
Share on other sites

Epirad 160 ειναι με αναισθησια? Ξερω οτι καθε φορα πληρωνεις 40 ευρω τον καρδιολογο. Εαν δεν κανεις μεθη πληρωνεις κατι αλλο επιπλεον των 40 ευρω?

 

 

Καλησπέρα!

Όντως ο Σφακιανούδης είναι καταπληκτικός γιατρός και προσπαθεί πολύ για φυσικό κύκλο.

Τώρα για το κόστος, είναι 160? κάθε ωοληψία και 2500? η εμβρυομεταφορά. Συν κάποια έξοδα για αιμοληψίες και κάποιες ενέσεις ή χάπια. Εμένα μου κόστιζε περίπου 3500? η κάθε προσπάθεια.

Φαντάζομαι η διαφορά στην τιμή έχει να κάνει με το κόστος των φαρμάκων της εξωσωματικής, αν δεν περάσει κάποιος από επιτροπή του ΕΟΠΥΥ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια! Κι εγώ στο κέντρο, ετοιμάζομαι για 2η προσπάθεια, ερχόμενη από άλλο κέντρο που έκανα την 1η.

Να ζητήσω κι εγώ τα φώτα σας;

Σχετικά με το κόστος του φυσικού, είναι 3,500 για εμβρυομεταφορά και πόσες ωοληψίες; Είτε μία είτε πολλές; Δεν το κατάλαβα καλά..

 

Και μια ακόμα. Τώρα ξεκίνησα με Πάντο, έκανα λαπαροσκόπηση κ μια σπερματέγχυση, αλλά σκέφτομαι κι εγώ μήπως αλλάξω με Σφακιανούδη. Ο μόνος λόγος είναι ότι στη σπερματέγχυση με τάραξε στην αναμονή. Μου πρότεινε βέβαια η μαία να μου την κάνει ο Σφακιανούδης (??), εγώ τους είπα ότι με παρακολουθεί ο Πάντος και το αποτέλεσμα ήταν να μείνω 6 ώρες στο κέντρο περιμένοντας για 10 λεπτά διαδικασίας. Να το προτείνω έτσι στεγνά στο Σφακιανούδη? Δε με έχει δει καν υπερηχογραφικά. Τι λέτε;

 

 

Ευχαριστώ πολύ και εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες και να χαίρονται τα παιδάκια τους οι μανούλες!

Vyokp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Κι εγώ στο κέντρο, ετοιμάζομαι για 2η προσπάθεια, ερχόμενη από άλλο κέντρο που έκανα την 1η.

Να ζητήσω κι εγώ τα φώτα σας;

Σχετικά με το κόστος του φυσικού, είναι 3,500 για εμβρυομεταφορά και πόσες ωοληψίες; Είτε μία είτε πολλές; Δεν το κατάλαβα καλά..

 

Και μια ακόμα. Τώρα ξεκίνησα με Πάντο, έκανα λαπαροσκόπηση κ μια σπερματέγχυση, αλλά σκέφτομαι κι εγώ μήπως αλλάξω με Σφακιανούδη. Ο μόνος λόγος είναι ότι στη σπερματέγχυση με τάραξε στην αναμονή. Μου πρότεινε βέβαια η μαία να μου την κάνει ο Σφακιανούδης (??), εγώ τους είπα ότι με παρακολουθεί ο Πάντος και το αποτέλεσμα ήταν να μείνω 6 ώρες στο κέντρο περιμένοντας για 10 λεπτά διαδικασίας. Να το προτείνω έτσι στεγνά στο Σφακιανούδη? Δε με έχει δει καν υπερηχογραφικά. Τι λέτε;

 

Ευχαριστώ πολύ και εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες και να χαίρονται τα παιδάκια τους οι μανούλες!

 

Stroll Μου σχετικα με το κοστος των φυσικων κυκλων δεν ξερω να σου απαντησω γιατι εκανα ενα κυκλο με φαρμακα.Απ οσο ομως γνωριζω το κοστος των φυσικων ειναι καπου στα 3500,00 ολα μαζι χωρις να ειμαι κ απολυτα βεβαιη.Επισης νομιζω πως στην καθε ωοληψια πληρωνεις εξτρα τον καρδιολογο κ τον αναισθησιολογο 160,00 ευρω κ οι δυο.Ο Παντος εχει πολυ αναμονη.Και γω τον Σφακιανουδη εχω και ειμαι ευχαριστημενη μαζι του αν θες πληροφοριες σχετικα με τον γιατρο ρωτα με.Και να αλλαξεις γιατρο δεν προκειται να το καταλαβει ο Παντος με τον κοσμο που εχει ουτε να το παρεξηγησει φυσικα .

Link to comment
Share on other sites

Θα κλεισεις ραντεβου με τον σφακ στο ιατρειο του εξω. Εκει θα του πεις οτι θα ηθελες να σε παρακολουθει αυτος γιατι εχεις δθαβασει πολλα θετικα σχολιακ θελεις μια πιο εξατομικευμενη παρακολουθηση. Ο παντος οντως δεν θυμαται γιατι εχει απειρο κοσμο. Σε καθε φυσικο πληρωνεις μονο καρδιολογο κ εαν χρειαζ κ μεθη κ τον αναισθησιολογο. Εγω εκανα χωρις μεθη αρα συνηθως πληρωνα 40 ευρω.

 

 

 

Καλησπέρα κορίτσια! Κι εγώ στο κέντρο, ετοιμάζομαι για 2η προσπάθεια, ερχόμενη από άλλο κέντρο που έκανα την 1η.

Να ζητήσω κι εγώ τα φώτα σας;

Σχετικά με το κόστος του φυσικού, είναι 3,500 για εμβρυομεταφορά και πόσες ωοληψίες; Είτε μία είτε πολλές; Δεν το κατάλαβα καλά..

 

Και μια ακόμα. Τώρα ξεκίνησα με Πάντο, έκανα λαπαροσκόπηση κ μια σπερματέγχυση, αλλά σκέφτομαι κι εγώ μήπως αλλάξω με Σφακιανούδη. Ο μόνος λόγος είναι ότι στη σπερματέγχυση με τάραξε στην αναμονή. Μου πρότεινε βέβαια η μαία να μου την κάνει ο Σφακιανούδης (??), εγώ τους είπα ότι με παρακολουθεί ο Πάντος και το αποτέλεσμα ήταν να μείνω 6 ώρες στο κέντρο περιμένοντας για 10 λεπτά διαδικασίας. Να το προτείνω έτσι στεγνά στο Σφακιανούδη? Δε με έχει δει καν υπερηχογραφικά. Τι λέτε;

 

 

Ευχαριστώ πολύ και εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες και να χαίρονται τα παιδάκια τους οι μανούλες!

Link to comment
Share on other sites

Θα κλεισεις ραντεβου με τον σφακ στο ιατρειο του εξω. Εκει θα του πεις οτι θα ηθελες να σε παρακολουθει αυτος γιατι εχεις δθαβασει πολλα θετικα σχολιακ θελεις μια πιο εξατομικευμενη παρακολουθηση. Ο παντος οντως δεν θυμαται γιατι εχει απειρο κοσμο. Σε καθε φυσικο πληρωνεις μονο καρδιολογο κ εαν χρειαζ κ μεθη κ τον αναισθησιολογο. Εγω εκανα χωρις μεθη αρα συνηθως πληρωνα 40 ευρω.

 

Βρε isis, τωρα το ειδα, σε ευχαριστω. Καλο μου φαινεται αυτο το πλανο. Το ιατρειο το εχει Χολαργο απ οτι βλεπω. Εχει αναμονες κ εκει;

Ωοληψια χωρις μεθη, ε;

Μια χαρα μου φαινεται, και λιγος πονος αντεχεται. Τον σκεφτομαι τον φυσικο σε περιπτωση αποτυχιας, εχω ιστορικο μαυρο κ αραχνο στην οικογενεια κ δε θελω να κανω πανω απο 3 προσπαθειες με φαρμακα. Τωρα ειμαι στη 2η. Αν δεν παει καλα, να ξερω τι παιζει με τους φυσικους απο τωρα.

Vyokp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στο ιατρεοο του θα πας για συζητηση κ οργανογραμμα. Τα υπολοιπα κανονικα στο γενεσις. Εγω εκλεινα απο τα πρωτα ραντεβου για να μην περιμενω. Βεβαια τα ραντεβου μου ητανκυριως ουσα εγκυος. Μη εγκυος ειχα παει μια φορα που μας εκανε πλανο των κινησεων μας. Καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου. Αχρειαστοι οι φυσικοι

 

 

QUOTE=stroll;2912307]Βρε isis, τωρα το ειδα, σε ευχαριστω. Καλο μου φαινεται αυτο το πλανο. Το ιατρειο το εχει Χολαργο απ οτι βλεπω. Εχει αναμονες κ εκει;

Ωοληψια χωρις μεθη, ε;

Μια χαρα μου φαινεται, και λιγος πονος αντεχεται. Τον σκεφτομαι τον φυσικο σε περιπτωση αποτυχιας, εχω ιστορικο μαυρο κ αραχνο στην οικογενεια κ δε θελω να κανω πανω απο 3 προσπαθειες με φαρμακα. Τωρα ειμαι στη 2η. Αν δεν παει καλα, να ξερω τι παιζει με τους φυσικους απο τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...