Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθαριοτητα ντουλαπιων κουζινας


Recommended Posts

Κοριτσια βοηθεια!!Εχω τρελαθει με την κουζινα μου.Ειναι καινουρια μολις 5 μηνων και επειδη δεν ειχαμε λεφτα να κανουμε ξυλο βαλαμε βακελιτη.Και επειδη μου αρεσει το σκουρο την εκανα βεγγε.Αλλα εχω αγανακτησει με την καθαριοτητα της.Και νερο να πεσει αφηνει σημαδι.Να μην πω για τις δαχτυλιες.Εχω δει σε ενα μπλογκ για σοδα με ηλιελαιο.κατι εγινε αλλα με ενοχλει η γλιτσα απο το λαδι και η μυρωδια.εχει καμια παρομοιο θεμα?πως να την καθαρισω πια για να ειναι τα ντουλαπια ενταξει?Ειναι και καινουρια και φοβαμαι μηπως την χαλασω.Εχω δοκιμασει αζαξ,νερο με σαπουναδα,πρασινο σαπουνι,ασπρο ξιδι .τιποτα!!μολις την σκουπιζω με την πετσετα σημαδια παντου!!καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια βοηθεια!!Εχω τρελαθει με την κουζινα μου.Ειναι καινουρια μολις 5 μηνων και επειδη δεν ειχαμε λεφτα να κανουμε ξυλο βαλαμε βακελιτη.Και επειδη μου αρεσει το σκουρο την εκανα βεγγε.Αλλα εχω αγανακτησει με την καθαριοτητα της.Και νερο να πεσει αφηνει σημαδι.Να μην πω για τις δαχτυλιες.Εχω δει σε ενα μπλογκ για σοδα με ηλιελαιο.κατι εγινε αλλα με ενοχλει η γλιτσα απο το λαδι και η μυρωδια.εχει καμια παρομοιο θεμα?πως να την καθαρισω πια για να ειναι τα ντουλαπια ενταξει?Ειναι και καινουρια και φοβαμαι μηπως την χαλασω.Εχω δοκιμασει αζαξ,νερο με σαπουναδα,πρασινο σαπουνι,ασπρο ξιδι .τιποτα!!μολις την σκουπιζω με την πετσετα σημαδια παντου!!καμια ιδεα?

 

Ισως το αζαξ που εβαλες να εκανε ηδη τη ζημια.Αυτο με το λαδι και σοδα ειναι το καλυτερο αλλα ειναι χρονοβορο.Εγω προσφατα τα καθαρισα με νερο και fairy,με το σφουγγαρι,τα ξεπλυνα με υγρο vettex και μετα τα περασα με υγρο πανακι απο μικροινες.Κανενα σημαδι.

Link to comment
Share on other sites

Ισως το αζαξ που εβαλες να εκανε ηδη τη ζημια.Αυτο με το λαδι και σοδα ειναι το καλυτερο αλλα ειναι χρονοβορο.Εγω προσφατα τα καθαρισα με νερο και fairy,με το σφουγγαρι,τα ξεπλυνα με υγρο vettex και μετα τα περασα με υγρο πανακι απο μικροινες.Κανενα σημαδι.

 

Ναι ειναι πολυ χρονοβορο με το λαδι και τη σοδα και πιαστηκε το χερι μου να τριβω!!!παντως εκανε δουλεια.Αλλα δεν κρατησε πολυ!!Θα δοκιμασω αυτο που εκανες!!Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω βακελίτη έβαλα για τον ίδιο ακριβώς λόγο...μόνο που επέλεξα χρώμα φυσικό για ευνόητους λόγους. Δυστυχώς, δεν πιστεύω ότι μπορείς να κάνεις κ πολλά...το βέγγε ειναι αυτό που σου κάνει τη ζημιά... Δοκίμασε αυτο που γράφει η Emma... κ εγω ακριβώς με αυτόν τον τροπο τα καθαρίζω. Το υγρό πιάτων κανει θαύματα σε λαδιές κ δαχτυλιες!

 

υγ: ασε που αφαιρεί κ τις λαδιές από τα πουκάμισα του άνδρα μου

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κ εγω βακελίτη έβαλα για τον ίδιο ακριβώς λόγο...μόνο που επέλεξα χρώμα φυσικό για ευνόητους λόγους. Δυστυχώς, δεν πιστεύω ότι μπορείς να κάνεις κ πολλά...το βέγγε ειναι αυτό που σου κάνει τη ζημιά... Δοκίμασε αυτο που γράφει η Emma... κ εγω ακριβώς με αυτόν τον τροπο τα καθαρίζω. Το υγρό πιάτων κανει θαύματα σε λαδιές κ δαχτυλιες!

 

Ναι σιγουρα το βεγγε φταιει.Αχ τι να κανω που μου αρεσουν τα σκουρα επιπλα!!!Οταν τα κανω με νερο και φερι σαν να αλλαζει το χρωμα ομως!λες και γινεται πιο ανοιχτο.Διαβασα και κατι αλλο στο ιντερνετ.βαζεις λεει για λιγο το σφουγγαρακι στο φουρνο μικροκυματων και μετα φευγουν οι δαχτυλιες!!Το δοκιμασα σημερα αλλα δεν μου φανηκε ιδιαιτερα αποτελεσματικο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι σιγουρα το βεγγε φταιει.Αχ τι να κανω που μου αρεσουν τα σκουρα επιπλα!!!Οταν τα κανω με νερο και φερι σαν να αλλαζει το χρωμα ομως!λες και γινεται πιο ανοιχτο.Διαβασα και κατι αλλο στο ιντερνετ.βαζεις λεει για λιγο το σφουγγαρακι στο φουρνο μικροκυματων και μετα φευγουν οι δαχτυλιες!!Το δοκιμασα σημερα αλλα δεν μου φανηκε ιδιαιτερα αποτελεσματικο...

 

Δε ρωτάς κ το μαραγκό που στα έφτιαξε; αυτός κατι παραπάνω μπορει να ξέρει...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

λιποκαθαριστης...πανω σε πανακι, περνας τις επιφανεις και μετα ξεβγαζεις περνωντας αλλη μια φορα τις επιφανειες με βρεγμενο βεττεξ...δεν μενει τιποτε...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια βοηθεια!!Εχω τρελαθει με την κουζινα μου.Ειναι καινουρια μολις 5 μηνων και επειδη δεν ειχαμε λεφτα να κανουμε ξυλο βαλαμε βακελιτη.Και επειδη μου αρεσει το σκουρο την εκανα βεγγε.Αλλα εχω αγανακτησει με την καθαριοτητα της.Και νερο να πεσει αφηνει σημαδι.Να μην πω για τις δαχτυλιες.Εχω δει σε ενα μπλογκ για σοδα με ηλιελαιο.κατι εγινε αλλα με ενοχλει η γλιτσα απο το λαδι και η μυρωδια.εχει καμια παρομοιο θεμα?πως να την καθαρισω πια για να ειναι τα ντουλαπια ενταξει?Ειναι και καινουρια και φοβαμαι μηπως την χαλασω.Εχω δοκιμασει αζαξ,νερο με σαπουναδα,πρασινο σαπουνι,ασπρο ξιδι .τιποτα!!μολις την σκουπιζω με την πετσετα σημαδια παντου!!καμια ιδεα?

Να παρεις πανακια microfiber. Εχουν όλες οι μάρκες, θα τα βρεις στο σούπερ μάρκετ εκεί που εχει τα σφουγγάρια, ειναι θαυματουργά... Καθαρίζω επιφάνειες ινοξ με αυτά και δεν αφή αφήνουν τίποτα αζαξ, μην ξαναβάλεις γιατι θα θαμποσουν. Μια αραιή σαπουνάδα με πολύ λίγο ξύδι μεσα θα ειναι οτι πρεπει. Θα το χρησημοποιεις σαν βιτεξ, κανονικά και δεν θελει ούτε ξέβγαλμα ούτε σκούπισμα, μπορεις να δοκιμάσεις και σκέτο νερό, εγω τις περισσότερες φορές τα κανω μονο με νερό...

Link to comment
Share on other sites

spray Overlay λιποκαθαριστής. Καθαρίζει όχι μόνο τα ταψιά.... αλλά και όλες τις επιφάνειες π.χ. τζάμι κεραμικής κουζίνας, ντουλάπια, τοίχους κλπ.

Θαυματουργό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

με πανακι με μικροινες βρεγμενο καθαριζει πολυ καλα.εγω ετσι το κανω.τιποτε αλλο

 

Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις τη μαρκα απο τα πανακια?γιατι και στο λιντλ εχει πανακια με μικροινες αλλα δοκιμασα και δεν κανουν πολλη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

spray Overlay λιποκαθαριστής. Καθαρίζει όχι μόνο τα ταψιά.... αλλά και όλες τις επιφάνειες π.χ. τζάμι κεραμικής κουζίνας, ντουλάπια, τοίχους κλπ.

Θαυματουργό!

 

Και εγω το σκεφτηκα το overlay που ειναι για ξυλινες επιφανειες αλλα εχει πολυ εντονη μυρωδια και εχω δυο μωρα στο σπιτι.Επισης δεν εχουν τα ντουλαπια μου λεκεδες απο λιπη αλλα δαχτυλιες που αφηνει συνεχεια η μικρη και σημαδια απο νερα.Ειναι σκετη απελπισια!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το σκεφτηκα το overlay που ειναι για ξυλινες επιφανειες αλλα εχει πολυ εντονη μυρωδια και εχω δυο μωρα στο σπιτι.Επισης δεν εχουν τα ντουλαπια μου λεκεδες απο λιπη αλλα δαχτυλιες που αφηνει συνεχεια η μικρη και σημαδια απο νερα.Ειναι σκετη απελπισια!

 

Δεν είναι αυτό που είναι για ξύλινες επιφάνειες! Είναι αυτό στο κίτρινο μεγάλο μπουκάλι με ντισπενσερ (σπρευ) και θα το βρεις εκεί που έχουν τα απορρυπαντικά τύπου ΑΖΑΧ ΚΛΙΝΕΧ, PRONTO κλπ. Οχι για ξύλινες επιφάνειες. Ο βακελίτης είναι συνθετικό ξύλο, δεν θέλει υγρά για ξύλα. Θέλει απορρυπαντικό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αυτό που είναι για ξύλινες επιφάνειες! Είναι αυτό στο κίτρινο μεγάλο μπουκάλι με ντισπενσερ (σπρευ) και θα το βρεις εκεί που έχουν τα απορρυπαντικά τύπου ΑΖΑΧ ΚΛΙΝΕΧ, PRONTO κλπ. Οχι για ξύλινες επιφάνειες. Ο βακελίτης είναι συνθετικό ξύλο, δεν θέλει υγρά για ξύλα. Θέλει απορρυπαντικό.

 

Να το δοκιμασω και αυτο αλλα γενικα αυτα τα overlay δεν εχουν πολυ εντονη μυρωδια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να το δοκιμασω και αυτο αλλα γενικα αυτα τα overlay δεν εχουν πολυ εντονη μυρωδια?

 

 

ενα λεπτο αν ανοιξεις το παραθυρο,εχει φυγει η μυρωδια...η οποια δεν ειναι και ασχημη,φρεσκαδα μυριζει...αλλωστε καθε φορα που κατι καθαριζουμε με απορυπαντικα,πρεπει να αεριζουμε τους χωρους,κυριως αν υπαρχουν παιδια στο σπιτι...οποτε η συγκεκριμενη μυρωδια δεν θα σου ειναι θεμα

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...