Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

9 μηνών στάσιμο βάρος - το γάλα δεν επαρκεί?


Recommended Posts

Ναι, όντως, πλέον δεν έχει τόση σημασία αυτό... Ομως πώς μπορώ να ξέρω αν είναι καλός γιατρός? Δυστυχώς αυτό φαίνεται σε έκτακτες συνήθως περιπτώσεις. Νιώθω άνετα με αυτή την παιδ/τρο που έχω τώρα, αλλά ο άλλος παιδ/τρος είναι πιο καταρτισμένος σε αλλεργίες, που μας αφορά... Δύσκολη απόφαση...

 

Ναι, Xristas, καλώς έχει μειώσει θηλασμούς, δεν με πειράζει αυτό, με ανησυχεί που δεν της φτάνει αυτό που τρώει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσι δεν είναι απαραίτητο να μην φτάνει το γάλα. Ενδεχομένως αν υπάρχει κάποιο θέμα με το εντεράκι του παιδιού (ας το πούμε αλλεργία λοιπόν) να μην απορροφά τς θρεπτικά συστατικά από αυτά που καταναλώνει (γάλα, τροφές κλπ). Άρα όχι θέμα ποσότητας γάλακτος, αλλά ικανότητας να πάρει αυτά που χρειάζεται.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι δεν είναι απαραίτητο να μην φτάνει το γάλα. Ενδεχομένως αν υπάρχει κάποιο θέμα με το εντεράκι του παιδιού (ας το πούμε αλλεργία λοιπόν) να μην απορροφά τς θρεπτικά συστατικά από αυτά που καταναλώνει (γάλα, τροφές κλπ). Άρα όχι θέμα ποσότητας γάλακτος, αλλά ικανότητας να πάρει αυτά που χρειάζεται.

 

 

Miriki θα ρωτήσω τον αλλ/γο... Εχουμε γυρίσει 100 γιατρούς ως τώρα για το αίμα στις κενώσεις αλλά τουλάχιστον έπαιρνε πάντα πολύ καλό βάρος. Αυτούς τους μήνες με τις στερεες έχω το πρόβλημα.

 

Θα δοκιμάσω και τα μπισκοτάκια μπας και φάει φρουτ/μα, και τις άλλες συνταγές... Αυτές τις μέρες που δεν θήλαζα πριν το φαγητό μου έφαγε κατσίκι και χορτόσουπα με όρεξη! Σήμερα πάλι θέλει συνέχεια να θηλάζει και είναι κακοδιάθετη. Δεν μπορώ να αρνηθώ το στήθος, αλλά δεν ξέρω αν θα φάει μετά... Δεν μπορώ από τη διάθεση να καταλάβω την αλλεργία χωρίς άλλα συμπτώματα γιατί έχει και τα δόντια τώρα -ίσως γι'αυτό θέλει να θηλάζει μόνο και δεν τρώει... σε αυτές τις περιπτώσεις που δεν τρώει μου έρχεται να δώσω ρυζάλευρο, όταν η εναλλακτική είναι το τίποτα. Τα ίδια φαγητά άλλοτε τα τρώει και άλλοτε ούτε κουταλιά!

 

Θα δω πως πάει. Ειχε και 2 ιωσούλες αυτό το μήνα και ίσως επηρέασαν...

Link to comment
Share on other sites

Οι τροφές στις οποίες στρέφεσαι (ρυζάλευρο, μπισκότα) δεν προσφέρουν κάτι ουσιαστικό στο μωρό. Το μωρό δεν τρώει γιατί είναι άρρωστο (οι ιώσεις που λες), γιατί το ενοχλούν τα δόντια, γιατί προσπαθεί να προστατευτεί από τροφές που το ενοχλούν.

 

Αν του κόψεις θηλασμούς για να φάει (δε μιλάω γι' αυτούς που χάνονται λόγω απουσίας σου προφανώς), ουσιαστικά του κόβεις το μόνο θεραπευτικό, παρηγορητικό, θρεπτικό αποκούμπι που έχει.

 

Χρειάζεσαι καλύτερη καθοδήγηση.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οι τροφές στις οποίες στρέφεσαι (ρυζάλευρο, μπισκότα) δεν προσφέρουν κάτι ουσιαστικό στο μωρό. Το μωρό δεν τρώει γιατί είναι άρρωστο (οι ιώσεις που λες), γιατί το ενοχλούν τα δόντια, γιατί προσπαθεί να προστατευτεί από τροφές που το ενοχλούν.

 

Αν του κόψεις θηλασμούς για να φάει (δε μιλάω γι' αυτούς που χάνονται λόγω απουσίας σου προφανώς), ουσιαστικά του κόβεις το μόνο θεραπευτικό, παρηγορητικό, θρεπτικό αποκούμπι που έχει.

 

Χρειάζεσαι καλύτερη καθοδήγηση.

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και γι'αυτό όταν είχα να επιλέξω ανάμεσα σε θηλασμό και ρυζάλευρο, πάντα επέλεγα θηλασμό -και γι'αυτό άργησα να εισάγω και 3ο γεύμα, αφού δεν της πολυάρεσαν οι κρεατόσουπες δεν ήθελα να δίνω ρυζάλευρο το απόγευμα.

 

Τώρα μόλις έφαγε 130 ml -ίσως έτρωγε και παραπάνω, αλλά αυξάνω πολύ σιγά την ποσότητα αφού λίγες μέρες είναι που τρώει- και θήλαζε που και που για λίγο πριν... Αρα δεν νομίζω να μην έτρωγε λόγω θηλασμού. Στη φρουτ/μα δε έχω στερέψει από ιδέες. Ενώ κάτι έτρωγε πιο παλιά τώρα τίποτα.

 

Καθοδήγηση σίγουρα θέλω γι'αυτό απευθύνομαι εδώ, με έχετε βοηθήσει και πιο παλιά. Η παιδ/τρος που έχω τώρα ας πούμε μου πρότεινε ρυζάλευρο, κουάκερ, κρέμα... Ο άλλος παιδ/τρος μου είπε να ξαναδίνω το μεσημεριανό αφού κάνω δοκιμές μέχρι να το φάει. Αυτό κάνω τώρα. Δεν ξέρω πώς θα συνδυάσω γεύματα με θηλασμό χωρίς να επιβαρύνω τις στερεες και χωρίς να στερήσω θηλασμό από το παιδί... Νιώθω ότι τόσο καιρό την κρατούσα πίσω με την εμμονή μου με το θηλασμό...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ότι ένα παιδι θηλαζει 5 φορες τη μερα ενώ ένα άλλο θηλαζει 3 φορες τη μερα δε σημαινει απαραιτήτως ότι το πρωτο πινει πιο πολύ γαλα από το δευτερο.Εκει καπου προσωπικα θεωρω ότι μπλέκεσαι.Φυσικα και δε θα του κοψεις το γαλα...με τπτ...αλλα πρεπει και να ξεπεράσεις τη φοβια ότι θα σου κοπει το γαλα.

 

 

Συμφωνω ότι το ρυζαλευρο δεν εχει να προσφερει κατι στο μωρο.Ουτε τα μπισκοτα.Αλλα αν προσθετωντας στη φρουτοκρεμα μπισκοτο τοτε το μωρο την τρωει που είναι το κακο?Δεν είναι και τοσο ευκολο να εχεις ένα παιδι που δεν τρωει...και που αρχιζει και χανει βαρος.Που φτανεις να τρεμεις κάθε φορα τη στιγμη του ζυγισματος.Ποσο μαλλον αν πισω από όλα αυτά κρυβεται και μια αλλεργια του παιδιου.

 

Το πρόβλημα ειναι το γιατι ενα παιδι δεν παιρνει βαρος.Πρεπει να βεβαιωθείς καποια στιγμη λοιπον ότι το παιδι δεν παιρνει βαρος γιατι δεν τρωει και όχι γιατι κατι παθολογικο κρυβεται από πισω.Εμενα ο μικρος επεσε πολύ...δεν εβαζε τπτ.Καποια στιγμη ο γιατρος μου εξηγησε πως αν και το ν επομενο μηνα δεν εβαζε τπτ θα επρεπε να νοσηλευετει για να τον ψαξουμε καλυτερα.Εκεινο το μηνα μεχρι και τουρτα του εδωσα μετα το φαγητο μπα και βαλει βαρος και γλυτώσουμε τα νοσοκομεια.

 

miriki αναφέρεις ότι

Το μωρό δεν τρώει γιατί είναι άρρωστο (οι ιώσεις που λες), γιατί το ενοχλούν τα δόντια, γιατί προσπαθεί να προστατευτεί από τροφές που το ενοχλούν.

Πως εισαι τοσο σιγουρη γι αυτό?

 

Τεσπα προσωπικα επιμενω ότι πρεπει να βρεις ένα γιατρο που να τον εμπιστεύεσαι και να του εκφρασεις κι εσυ ανοιχτα σα μαμα τις αποψεις σου.Να εχει δλδ ένα γιατρο που σου λεει δοκιμασε να του δωσεις κρεμα...μετα να μπαινεις στο ιντερνετ να σου λενε όχι μη δωσεις κρεμα...εσυ να μπλέκεσαι να μην ξερεις τελικα τι να κανεις...το μωρο να συνεχιζει να μην τρωει κι εσυ να συνεχιζεις σα χαμενη να μην ξερεις τι να κανεις...υποθετω μονο σε μια χαλια ψυχολογια μπορουν να σε οδηγησουν όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Πώς να είμαι σίγουρη καλέ για ο,τιδήποτε; Εδώ το δικό μου που το έβλεπα, το παρατηρούσα και πάλι εικασίες έκανα κι άλλοτε έπεφτα μέσα και άλλοτε όχι. Το μόνο που ήθελα ήταν να δει ότι υπάρχουν πολλοί λόγοι που ένα μωρό δεν παίρνει βάρος και είναι πιθανό να σχετίζονται με άλλα πράγματα και όχι με το γάλα της, το οποίο σκέφτεται να μειώσει.

 

Συμφωνώ κι εγώ ότι ένα γιατρός με γνώση για αλλεργίες και θηλασμό είναι το καλύτερο. Ένας γιατρός που να εμπνεύσει εμπιστοσύνη και σιγουριά. Όταν προσπαθείς να επωμιστείς εσύ το βάρος για τη διάγνωση και τη θεραπεία κάποιου προβλήματος του παιδιού σου, ειδικά αν δεν έχεις τη γνώση γιαυτό και ψάχνεσαι από το μηδέν είναι ψυχοφθόρο και δυνητικά επικίνδυνο. Εντούτοις αυτά που παρατηρείς πρέπει να τα λες σε έναν γιατρό εμπιστοσύνης και εκείνος πρέπει να τα λαμβάνει υπόψη και όχι να σε αποπαίρνει ή να σε αγνοεί ή να σου λέει ότι κάνεις λάθος. Πρέπει να σου δίνει εργαλεία για να πορευτείς και όχι γενικές συνταγές.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω σε αυτά...επισης θα ξαναπω ότι προκειμενου να χτιστει μια σχεση εμπιστοσύνης με το γιατρο θα πρεπει και η μαμα να είναι ειλικρινης με το γιατρο.Μη κρυβομαστε ...κάθε μαμα εχει και τα κολληματα της.Καποιες μπαινουν και στη διαδικασια να λενε και ψεμματα στον παιδιατρο.Κι εγω το εκανα στην αρχη πχ δε του εδινα κρεμες γιατι δε γουσταρα αλλα σε στο γιατρο ελεγα πως εδωσα και το μωρο δε τις τρωει.

 

Όταν όμως ειχα το θεμα με το μικρο που δεν ετρωγε και επεφτε καμπύλες δε μπορουσα να μπω και σε τέτοιες διαδικασιες να ψεύδομαι στο γιατρο.Ετσι αρχισα να του μιλαω ανοιχτα.Του ξεκοψα καποια στιγμη ότι δε δινω ξενο γαλα.Δε το ηθελε και το παιδι αλλα κι εγω δεν το πιεσα.Ηθελα να συνεχισουμε με θηλασμο και το ξεκαθαρισα.Ε κι αυτος σταματησε την οποια αναφορα σε ξενο γαλα.Οχι μονο αυτό αλλα μου ειπε ότι από τη στιγμη που δε δινεις ξενο θα πρεπει να συνεχισεις το θηλασμο τουλάχιστον μεχρι 18-20 μηνων που ολοκληρώνεται ο εγκέφαλος.Μαλιστα με στηριξε πολύ όταν καποιες φορες εφτασα στα ορια μου με το θηλασμο.Παρεπιπτοντως δεν ηταν ιδιαιτέρως φαν με το θηλασμο...όταν όμως ειδε ότι ημουν εγω με βοηθησε πολύ.

 

Επισης με βοηθησε πολύ όταν αντι να μου λεει τι να του δινω μου ειπε τι να μη του δινω...και με αφησε ελευθερη να φτιαξω εγω οποιο μενου εβλεπα ότι τρωει το μωρο.Εγω σκεψου κάθε πρωι του εδινα για πρωινο ψαροσουπα...ηταν το μονο φαγητο που ετρωγε ευχαριστα,φρουτοκρεμα δεν ετρωγε...ε του εδινα ψαρι 9 ηωρα το πρωι.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω και εγώ πως αν μπορώ να εμπιστευτώ κάποιο γιατρό που να μου δείξει ότι ασχολείται με το θέμα διατροφή παραπάνω, θα βελτιωθεί και η κατάσταση. Νομίζω επίσης ότι πρέπει να υπάρχει ποικιλία στη διατροφή της μικρής. Το μεσημέρι-απόγευμα το ίδιο είναι βαρετό για μωρό της ηλικίας της.

Ας μου πει όντως ο γιατρός όπως είπατε τι να μην δίνω. Ελεγα ας πούμε να δώσω κινόα που θεωρείται θρεπτικό, η γιατρός δεν μου είπε όχι στα δημητριακά αλλά ενώ θεωρώ ότι είναι καλή, στο θέμα διατροφή δεν ξέρω αν μπορώ να την εμπιστευτώ αφού θεωρεί θρεπτικό και το ρυζάλευρο.

 

Πραγματικά έχω φοβία μην μου σταματήσει το γάλα, αλλά πολλές μαμάδες πολύ πιο έμπειρες από μενα επέμεναν ότι αν μειώσω θηλασμούς πιθανόν να οδηγηθώ σε αποθηλασμό, η μαία έλεγε ότι τα γεύματα θα αντικαταστήσουν θηλασμούς, αυτό είναι το φυσιολογικό... Πολύ μεγάλη απόκλιση για ένα τόσο συγκεκριμένο θέμα όπως η διατροφή.

 

Η καθεμια μας κρίνει από την εμπειρία της αλλά και από γνώσεις που έχει στο θέμα. Ε, εγώ ομολογώ πως έχω πελαγώσει... Ημουν σίγουρη πως δεν πειράζει να τρώει λιγότερο αρκεί να θηλάζει, έτσι μου έλεγαν. Αφού δεν πήρε βάρος όμως, θα εστιάσω πιο πολύ στα γεύματα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι Νίκη, αυτό εννοώ ο γιατρός να ακούει και να λαμβάνει υπόψιν. Ο τότε παιδίατρός μου με άκουγε να λέω για φρέσκες φυσικές τροφές κλπ και το μόνο που είχε να μου προτείνει ήταν η βιολογική κρέμα γνωστής εταιρείας που είχε γάλα μέσα, ενώ το μωρό θήλαζε. Του έλεγα ότι υποψιαζόμουν κάποιο θέμα με τα γαλακτοκομικά και το αβγό και μου έλεγε ότι μου φαίνεται και ότι το παιδί είναι μια χαρά (το παιδί που δεν κοιμόταν, που συγκαιγόταν και είχε έκζεμα σε μάγουλα και μπράτσα και βλέννα στις κενώσεις).

 

Αυτόν λοιπόν τον αλλάζεις. Είναι απαραίτητο όμως να βρεθεί κάποιος που να μπορείς να συνεννοείσαι. ΟΚ 100% δε θα υπάρξει ποτέ ταύτιση, αλλά να τον σέβεσαι και να σε σέβεται.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δώσε κρέας το μεσημέρι και κοτόπουλο το βράδυ (το χτεσινό) δε χρειάζεται να δώσεις το ίδιο φαγητό μεσημέρι βράδυ. Τη μια μέρα βάλε κολοκυθάκι, την άλλη κολοκύθα. Βράσε τα φρούτα, δώστα ένα ένα, συνδύασε αβοκάντο με μπανάνα ή γλυκοπατάτα και καρότο με κολοκύθα και μια σταλίτσα κανέλλα.

 

Δώσε ζωμό από βρασμένο κρεατάκι, κοτοπουλάκι κλπ. με το κουταλάκι.

 

Το κοτόπουλο που την πείραξε ήταν ελευθέρας βοσκής, βιολογικό ή συμβατικό; Τα δυο τελευταία σίγουρα τρώνε σόγια ας πούμε, το τελευταίο ειναι άγνωστο τι τρώει, στο φύραμα ίσως να υπάρχουν γαλακτοκομικά. Εξασφάλισε όσο το δυνατό πιο ελεγμένες πηγές.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δώσε κρέας το μεσημέρι και κοτόπουλο το βράδυ (το χτεσινό) δε χρειάζεται να δώσεις το ίδιο φαγητό μεσημέρι βράδυ. Τη μια μέρα βάλε κολοκυθάκι, την άλλη κολοκύθα. Βράσε τα φρούτα, δώστα ένα ένα, συνδύασε αβοκάντο με μπανάνα ή γλυκοπατάτα και καρότο με κολοκύθα και μια σταλίτσα κανέλλα.

 

Δώσε ζωμό από βρασμένο κρεατάκι, κοτοπουλάκι κλπ. με το κουταλάκι.

 

Το κοτόπουλο που την πείραξε ήταν ελευθέρας βοσκής, βιολογικό ή συμβατικό; Τα δυο τελευταία σίγουρα τρώνε σόγια ας πούμε, το τελευταίο ειναι άγνωστο τι τρώει, στο φύραμα ίσως να υπάρχουν γαλακτοκομικά. Εξασφάλισε όσο το δυνατό πιο ελεγμένες πηγές.

 

 

Το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει είναι να βράσω τα φρούτα. Θα το δοκιμάσω. Μια φορά μόνο είχα βράσει το μήλο, δεν το έφαγε. Μπανάνα, γλυκοπατάτα δεν τα θέλει. Το κινοα γιατί λες να μην το συμπεριλάβω? Λόγω χαμηλού σιδήρου?

 

Το κοτόπουλο δεν ήταν βιολογικό. Μέχρι να καταλάβει κάποιος τι την πείραξε -η αλλ/γος- έκανε 2 βδομάδες εμετούς ρουκέτες και έβγαζε τα πάντα ως και το γάλα που έπινε μετά ή και το γάλα που είχε πιει πριν 2 ώρες! Μετά από αυτό -όπως είπες μάλλον για να προστατευτεί- σταμάτησε να τρώει σούπες... Και μετά είχαμε την ίωση. Τώρα φοβάμαι να δοκιμάσω κοτόπουλο έστω και βιολογικό. Η αλλεργ/γος είπε ότι μαλλον φταίει η πρωτεινη του κοτόπουλου πάντως και όχι η σόγια. Ισως πρέπει να δοκιμάσω αλλα ακόμα διστάζω. Η αλλεργ/γος επίσης είπε όχι ψάρι ακόμα, ο 2ος παιδ/τρος είπε να δοκιμάσω... Εχω τρελαθεί!

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμη που το παιδι εχει πρόβλημα αλλεργιας...εγω στη θεση σου θα ακοολουθουσα τις συμβουλες της αλλεργιολογου.Επισης από τη στιγμη που μιλαμε για αλλεργιες δε μπορει να σου πει τι να μη δωσεις γιατι προφανως και αυτή ψάχνοντας παει.Εμενα σκεψου ότι από 8-9 ηνων με αφησε να δινω ότι θελω...εκτος από φραουλες και κατι τετοια περιεργα.Εσενα δε μπορει να σου απελευθερωσει το φαγητο γιατι είναι στη μεση η αλλεργια.

 

Μπορεις να του φτιαχνεις γιουβαρελακια...με κιμα από οποιο κρεας τρωει.Ρυζακι τρωει?Λες ότι δεν πρεπει να φαει ζυμαρικο αν καταλαβα καλα.Καθολου?

 

Αν το κρεας αντι για σουπα το κανεις κοκκινιστο.Ελαφρυ εννοείται.Και μεσα βρασεις πχ μονο πατατουλες και τις λιωσεις μαζι με τη σαλτσουλα?Μπιφτεκακια χωρις αυγο?Να το κοβεις σε μικρα κομματάκια με το χερι σου και να του δινεις στο στομα λιγο λιγο?

 

Σουπες με λαχανικα γι ατο απόγευμα...παχυρευστες βελουτέ?Τη μια μερα φτιαξε κρεμα με καροτο...την άλλη πατατα.Μη φτιαχνεις κάθε μερα το ιδιο βραστο πατατα-καροτο-κολοκυθι.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμη που το παιδι εχει πρόβλημα αλλεργιας...εγω στη θεση σου θα ακοολουθουσα τις συμβουλες της αλλεργιολογου.Επισης από τη στιγμη που μιλαμε για αλλεργιες δε μπορει να σου πει τι να μη δωσεις γιατι προφανως και αυτή ψάχνοντας παει.Εμενα σκεψου ότι από 8-9 ηνων με αφησε να δινω ότι θελω...εκτος από φραουλες και κατι τετοια περιεργα.Εσενα δε μπορει να σου απελευθερωσει το φαγητο γιατι είναι στη μεση η αλλεργια.

 

Μπορεις να του φτιαχνεις γιουβαρελακια...με κιμα από οποιο κρεας τρωει.Ρυζακι τρωει?Λες ότι δεν πρεπει να φαει ζυμαρικο αν καταλαβα καλα.Καθολου?

 

Αν το κρεας αντι για σουπα το κανεις κοκκινιστο.Ελαφρυ εννοείται.Και μεσα βρασεις πχ μονο πατατουλες και τις λιωσεις μαζι με τη σαλτσουλα?Μπιφτεκακια χωρις αυγο?Να το κοβεις σε μικρα κομματάκια με το χερι σου και να του δινεις στο στομα λιγο λιγο?

 

Σουπες με λαχανικα γι ατο απόγευμα...παχυρευστες βελουτέ?Τη μια μερα φτιαξε κρεμα με καροτο...την άλλη πατατα.Μη φτιαχνεις κάθε μερα το ιδιο βραστο πατατα-καροτο-κολοκυθι.

 

 

Ειδες? Δεν μου είχαν πει τίποτα για το αν μπορώ να ξεκινήσω με ελαφριά φαγητά δικά μας. Δεν νομίζω να μπορώ να δώσω κομματάκια ακόμα μάλλον γιατί αν βρει κομματάκια μέσα στο αλεσμένο κατά λαθος, αηδιάζει και τα κάνει εμετό. Αρα μάλλον δεν είναι έτοιμη? Η πρέπει να τη μάθω σιγα σιγα?

 

Βάζω ζυμαρικά, έχω ξεκινήσει κριθαράκι, το τρώει με κρέας και λαχανικά βελουτέ απλα δεν εχω βαλει αλλες γευσεις... Ξεκίνησα σπανάκι χτες. Θα ρωτήσω να δίνω και άλλα φαγητά τον άλλο παιδ/τρο -ο οποίος πρότεινε ψάρι και έχει και αυτός εξειδίκευση στην αλεργ/γία γι'αυτό μπερδεύομαι τι να κάνω...

 

Τι ωραία να μπορεί να φάει όλα αυτά που πρότεινες... Εχουμε κολλήσει τόσον καιρό με κρεατόσουπα και χορτόσουπα! Μπορώ αντί για ρυζάλευρο να δίνω ρύζι με κάτι αλεσμένο? Με κρέας πχ ή λαχανικά? Και το κινοά να το προσθέτω σε φρούτα ή στις σούπες?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια aggiolina, γιατί δε δίνεις δημητριακά εκτός από ρυζάλευρο; Δεν εννοώ με το κρέας, εννοώ ως 3ο γεύμα. Το μωρό χρειάζεται πλέον πολλές θερμίδες και κάθε γραμμάριο γάλακτος έχει 1 θερμίδα, ενώ κάθε γραμμάριο δημητριακών 3 θερμίδες.

 

Εγώ σου έχω ξαναγράψει, τις περισσότερες φορές δίνω το ζουμί από το κρέας με το μπιο μπε μπε με τα 3 δημητριακά που δεν έχουν γλουτένη (τα αφήνω να πάρουν μία βράση) και βάζω και κουάκερ αν είναι αραιή η κρέμα.

Άλλες φορές, βράζω πλιγούρι και μετά ρίχνω το μπιο μπε μπε, τα αφήνω να πάρουν μία βράση και έπειτα το περνάω από σουρωτήρι γιατί το πλιγούρι δε λιώνει. Και σε αυτό, αν είναι αραιό, ρίχνω βρώμη.

Μια μέρα έλιωσα σταφύλια (όχι σουλτανίνα γιατί έχουν ορμόνες) με το χέρι και κράτησα το ζουμί, το οποίο έριξα μέσα στην κρέμα δημητριακών και θυμάμαι ούρλιαζε από χαρά όταν το έτρωγε. Και φυσικά, έφαγε πολύ περισσότερο από τις άλλες φορές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλήθεια aggiolina, γιατί δε δίνεις δημητριακά εκτός από ρυζάλευρο; Δεν εννοώ με το κρέας, εννοώ ως 3ο γεύμα. Το μωρό χρειάζεται πλέον πολλές θερμίδες και κάθε γραμμάριο γάλακτος έχει 1 θερμίδα, ενώ κάθε γραμμάριο δημητριακών 3 θερμίδες.

 

Εγώ σου έχω ξαναγράψει, τις περισσότερες φορές δίνω το ζουμί από το κρέας με το μπιο μπε μπε με τα 3 δημητριακά που δεν έχουν γλουτένη (τα αφήνω να πάρουν μία βράση) και βάζω και κουάκερ αν είναι αραιή η κρέμα.

Άλλες φορές, βράζω πλιγούρι και μετά ρίχνω το μπιο μπε μπε, τα αφήνω να πάρουν μία βράση και έπειτα το περνάω από σουρωτήρι γιατί το πλιγούρι δε λιώνει. Και σε αυτό, αν είναι αραιό, ρίχνω βρώμη.

Μια μέρα έλιωσα σταφύλια (όχι σουλτανίνα γιατί έχουν ορμόνες) με το χέρι και κράτησα το ζουμί, το οποίο έριξα μέσα στην κρέμα δημητριακών και θυμάμαι ούρλιαζε από χαρά όταν το έτρωγε. Και φυσικά, έφαγε πολύ περισσότερο από τις άλλες φορές.

 

Δεν ξέρω πόσες μερίδες δημητριακών μπορεί να τρώει την ημέρα. Αρχισα τώρα να δίνω κριθαράκι με κρέας και δίνω ήδη κάποιες φορές ρυζάλευρο ή κουάκερ μαζί με φρούτο μήπως και φάει λίγη φρουτόκρεμα. Μπορώ και το απόγευμα? Πήρα κινοα που πρότειναν εδώ -η vicky νομίζω- και θα δοκιμάσω και τραχανα λαχανικων, σιγα σιγα λογω αλλεργιας ολα...

Δεν είναι όμως καλή λύση τα δημητριακά από ό,τι κατάλαβα -miriki αν θέλεις εξηγείς παραπάνω. Ομως τώρα που άρχισε να τρώει βρήκα ευκαιρία! Τόση διαφορά θερμιδικά, ε? Μήπως να δοκιμάσω κανεναν τέτοιο συνδυασμό το απόγευμα αντί για λαχανικά? τα βραστά λαχανικά θερμιδικά χάνουν αλλά δεν ξέρω μηπως είναι πιο θρεπτικά από τα δημητριακά ή αν υπάρχει όριο κατανάλωσης δημητριακών μέσα στην ημέρα. Γνωρίζετε?

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τώρα το link του ΠΟΥ που ανέβασες, και είναι πολύ ενημερωτικό. Thank you!

Επίσης σε σχέση με τα δημητριακά, σύμφωνα με το άλλο link που μου είχες ανεβάσει σε άλλο post, δυσκολεύουν την απορρόφηση σιδήρου και η μικρή μου έχει ήδη χαμηλό σίδηρο γι'αυτό θα ήθελα να ξέρω πόσο και πόσες φορές είναι καλά να τρώει δημητριακά...

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολεύουν την απορρόφηση σιδήρου όταν δίνονται μαζί με το κρέας.

 

Επίσης, βάζουμε πάντα 4-5 σταγόνες λεμόνι στο κρέας γιατί η βιταμίνη C που έχει βοηθά στην απορρόφηση του σιδήρου.

 

Επίσης, θυμήθηκα ότι 2 φορές την εβδομάδα της δίνω κρόκο αυγού με δημητριακά και της αρέσει πάρα πολύ. Βράζω το αβγό σφιχτό, κρατάω τον κρόκο, τον λιώνω και τον ανακατεύω με 50 περίπου γραμμάρια κρέμας δημητριακών. Την υπόλοιπη κρέμα τη δίνω κι αυτή φυσικά, δεν την πετάω.

 

Εμένα αυτές τις ημέρες η μικρή μου (9 μηνών) έχει αρχίσει και μου τρώει τουλάχιστον 130γραμμάρια σε κάθε γεύμα, δηλαδή λίγο περισσότερα από πριν.

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω miriki, ευχαριστώ!

Xristas θυμάμαι ότι είχατε και εσείς ένα θέμα με το βάρος τον προηγούμενο μήνα... Τελικά τι εφταιγε? Αυτό το μήνα πήγατε καλύτερα με τις τροφές? Για αυγό πρέπει να συνεννοηθώ με τον παιδ/τρο... Να δω με ποιον παιδ/τρο πρώτα!

Link to comment
Share on other sites

Όχι, το δικό μου δεν είχε αλλεργίες και επειδή από όταν θήλαζα δεν την είχα δει ποτέ να έχει πρόβλημα με κάτι που έφαγα, όταν έβαζα τις στερεές τροφές δεν πρόσεχα ιδιαίτερα. Οπότε, aggiolina, αυτά που σου λέω να ξέρεις ισχύουν για τη δική μου περίπτωση. Εσύ ψάξε τι από αυτά μπορούν να βοηθήσουν εσένα. Παιδίατρο πάω αύριο και θα σου πω για το δικό μας βάρος.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα στην παιδίατρο τη δική μου και με το βάρος μια από τα ίδια... Θα μπορούσε να έχει πάρει 100 γραμμάρια ακόμη. Αν τα έπαιρνε, θα ήταν στο ίδιο σημείο στις καμπύλες, ενώ τώρα πέσαμε πάλι λιγάκι. Η παιδίατρος μου είπε ότι ίσως τώρα που το πρωί το κρατάνε οι γιαγιάδες να πάρει περισσότερο βάρος, μιας και αυτές παραδοσιακά τα ταΐζουν περισσότερο, ακόμα κι αν το φαγητό είναι ίδιο με αυτό που ετοιμάζει η μαμά.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα στην παιδίατρο τη δική μου και με το βάρος μια από τα ίδια... Θα μπορούσε να έχει πάρει 100 γραμμάρια ακόμη. Αν τα έπαιρνε, θα ήταν στο ίδιο σημείο στις καμπύλες, ενώ τώρα πέσαμε πάλι λιγάκι. Η παιδίατρος μου είπε ότι ίσως τώρα που το πρωί το κρατάνε οι γιαγιάδες να πάρει περισσότερο βάρος, μιας και αυτές παραδοσιακά τα ταΐζουν περισσότερο, ακόμα κι αν το φαγητό είναι ίδιο με αυτό που ετοιμάζει η μαμά.

 

Τρώει όμως γεύματα θρεπτικά και θερμιδικά υψηλά... Φταίει η ποσότητα, ε? Που τρώνε κάτω από 200 γρ... Ομως νομίζω τα μωρά αποφασίζουν πόσο και πότε θα φάνε τελικά.

Το μεσημεριανό θηλασμό τον έκοψες?

Πάντως είμαστε περίπου στην ίδια φάση όσον αφορά στο βάρος ανα μήνα, εσύ πιο πολύ με γεύματα, εγώ πιο πολύ με θηλασμό αλλά το αποτέλεσμα , ίδιο! Μάλλον θέλει και απ'τα 2 πολύ! Ας ελπίσουμε να ανεβούμε. Σήμερα δοκίμασα και κινοα, δεν τρελάθηκε αλλά άνοιγε το στόμα, καταφέραμε λίγες κουταλίτσες... Περίμένω να ωριμάσει και το αβοκάντο που της αρέσει, γιατί από τα χειμωνιάτικα φρούτα δεν...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κι εγώ νομίζω η ποσότητα φταίει. Γιατί και φρούτα τρώει και λαχανικά και κρέας (ψάρι πλέον 2 φορές την εβδομάδα) και δημητριακά. Σήμερα μου είπε η παιδίατρος ότι το πλιγούρι μπορώ να το αφήνω από το μεσημέρι στο νερό κι αυτό μουλιάζει ως το απόγευμα και θα μπορώ να το δίνω έτσι χωρίς βράσιμο. Θα το δοκιμάσω κι αυτό γιατί αυτό κάνω και με βρώμη όταν είμαστε εκτός σπιτιού, μιας που η βρώμη είναι έτοιμη με 15 λεπτά μόλις μούλιασμα.

Το δικό μου το μωρό να σου πω ότι είναι 70,50εκ και 7250γραμμάρια.

Link to comment
Share on other sites

Τρώει όμως γεύματα θρεπτικά και θερμιδικά υψηλά... Φταίει η ποσότητα, ε? Που τρώνε κάτω από 200 γρ... Ομως νομίζω τα μωρά αποφασίζουν πόσο και πότε θα φάνε τελικά.

Το μεσημεριανό θηλασμό τον έκοψες?

Πάντως είμαστε περίπου στην ίδια φάση όσον αφορά στο βάρος ανα μήνα, εσύ πιο πολύ με γεύματα, εγώ πιο πολύ με θηλασμό αλλά το αποτέλεσμα , ίδιο! Μάλλον θέλει και απ'τα 2 πολύ! Ας ελπίσουμε να ανεβούμε. Σήμερα δοκίμασα και κινοα, δεν τρελάθηκε αλλά άνοιγε το στόμα, καταφέραμε λίγες κουταλίτσες... Περίμένω να ωριμάσει και το αβοκάντο που της αρέσει, γιατί από τα χειμωνιάτικα φρούτα δεν...

 

Εφόσον δεν υπάρχουν άλλου είδους θέματα (αν και η πτώση στο βάρος είναι ένδειξη που πρέπει να παρακολουθείται) μπορείς απλά να προσφέρεις πιο συχνά. Δηλ δε χρειάζεται να φάει 200μλ στην καθισιά του. Ας το φάει σε τρεις δόσεις και ας κάνει περισσοτερα γεύματα μέσα στην ημέρα. Τρόπους στο τραπέζι με τα γεύματα της οικογένειας μπορεί να παγιώσει μετά το χρόνο. Επίσης αν τρώει μαζί με κάποιον (π.χ. μεσημεριανό μαζί με την οικογένεια, όση είναι παρούσα στο σπίτι), τρώει περισσότερο και με περισσότερο ενδιαφέρον.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...