Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τρωει ελαχιστα..τι να κανω;;


Recommended Posts

Καλημερα!!Εχω μια μπουμπου 8μιση μηνων κ κυριολεκτικα τρωει σαν σπουργιτι!!!υποτιθετε κανουμε τρια γευματα.εχουμε ξεκινησει απο εξι μηνων ρυζαλευρο κ πλεον εχουμε εισαγει χορτοσουπες..κρεατοσουπες κ φρουτα το πρωι.το προβλημα ειναι οτι ποτε δεν εχει φαει πανω απο 70γρ κ αυτα με το ζορι.ειδικα με τα φρουτα κανουμε μαχη κανονικα.φυσικα αμεσως μετα θηλαζει αβερτα.εχω δοκιμασει να την αφησω κ λιγο παραπανω χωρις στηθος για να πεινασει αλλα τιποτα!!μεσα σε δυο μηνες πηρε 450γρ κ η παιδιατρος μου συστησε να την πιεζω λιγο παραπανω αλλα η μικρη δεν παιρνει απο πιεση.κ φυσικα δεν θελω να της στερησω κ το γαλα οποτε καταληγουμε μετα απο καθε γρυμα στο στηθος που ειναι το μονο που την χορταινει.ανησυχω γιατι κ στο βαρος ειναι λιγο χαμηλα.γεννηθηκε 2700 κ τωρα στους 8μηνες ηταν 7κιλα.τι με συμβουλευετε οι πιο εμπειρες μαμαδες;να συνεχισω να της δινω αυτο το λιγο φαγητο κ να συμπληρωνω με γαλα;;να πιεσω παραπανω;;κ αν ειναι να πιεσω πως να το κανω;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα!!Εχω μια μπουμπου 8μιση μηνων κ κυριολεκτικα τρωει σαν σπουργιτι!!!υποτιθετε κανουμε τρια γευματα.εχουμε ξεκινησει απο εξι μηνων ρυζαλευρο κ πλεον εχουμε εισαγει χορτοσουπες..κρεατοσουπες κ φρουτα το πρωι.το προβλημα ειναι οτι ποτε δεν εχει φαει πανω απο 70γρ κ αυτα με το ζορι.ειδικα με τα φρουτα κανουμε μαχη κανονικα.φυσικα αμεσως μετα θηλαζει αβερτα.εχω δοκιμασει να την αφησω κ λιγο παραπανω χωρις στηθος για να πεινασει αλλα τιποτα!!μεσα σε δυο μηνες πηρε 450γρ κ η παιδιατρος μου συστησε να την πιεζω λιγο παραπανω αλλα η μικρη δεν παιρνει απο πιεση.κ φυσικα δεν θελω να της στερησω κ το γαλα οποτε καταληγουμε μετα απο καθε γρυμα στο στηθος που ειναι το μονο που την χορταινει.ανησυχω γιατι κ στο βαρος ειναι λιγο χαμηλα.γεννηθηκε 2700 κ τωρα στους 8μηνες ηταν 7κιλα.τι με συμβουλευετε οι πιο εμπειρες μαμαδες;να συνεχισω να της δινω αυτο το λιγο φαγητο κ να συμπληρωνω με γαλα;;να πιεσω παραπανω;;κ αν ειναι να πιεσω πως να το κανω;;

 

Να σου ζήσει η μπουμπου σου...Κι εμένα 2730 γεννήθηκε ο πρώτος μου γιος και τώρα είναι 6,5 χρονών παλικάρι..Στους 8 μήνες ήταν 8590 αλλά είναι και αγόρι οπότε μην συγκρίνεις...Τώρα στα πρακτικά θέματα..

Έχεις δοκιμάσει στην φρουτόκρεμα της να βάλεις λίγη φαριν λακτέ ή μπισκοτόκρεμα?(Μιλάω για μικρή ποσότητα, 1 ή 1,5 μεζούρα)

Θα σου πρότεινα επίσης να αλλάξεις λίγο τις κρεατόσουπες ...πχ να αλλέσεις γιουβαρλάκια (νομίζω κάνει για την ηλικία της) ή ας πούμε τραχανα σε ζουμάκι από κοτόπουλο με κομματάκια κοτόπουλο και τ΄αλλέθεις όλα μαζί..(Επειδή έχουν περάσει αρκετά χρόνια και δεν θυμάμαι τι επιτρέπεται για την ηλικία της, συμβουλεύσου και την παιδίατρο..)Πιστεύω να βοήθησα..Καλή τύχη...

Link to comment
Share on other sites

tzina85 καλημερα!Να χαιρεσαι το παιδακι σου!

Δεν ειναι ολα τα παιδια ''φαγανα'',αλλα χορταινουν με λιγη ποσοτητα,αλλα θελουν πιο πολυ!Σημασια εχει το παιδι να μην ειναι νωθρο,αλλα να εχει ζωντανια και να μην δυσανασχετει!

Εσυ εαν δεν ηθελες να φας παραπανω και σε πιεζαν,καθε μερα,πως πιστευεις πως θα αντιδρουσες?Διοτι θεωρω πως το ιδιο θα αντιδρουσε και το παιδι σου!Δεν νομιζω πως ειναι σε ηλικια που σου κανει ναζια!Ειναι πολυ μικρο ακομη!

Απλως αρκειτε σε αυτες τις ποσοτητες αλλα και στο γαλα της μανουλας του!

Ξερω περιπτωση κοπελας,φιλης μου,οπου ο μικρος της για πανω απο 1 χρονο ηθελε πιο πολυ να θηλαζει παρα να τρωει!Δεν επαθε και τιποτα!

Προσωπικα θα σου ελεγα να μην το πιεζεις το μωρο!Μπορει να εχεις δυσαρεστα αποτελεσματα!Εαν ηθελε να φαει,πιστευω θα φαινοταν!

Απο την αλλη ειναι και σε ηλικια που δεν θα παιρνει 1 κιλο τον μηνα,παρα μονο λιγα γραμμαρια!

Οποτε,να συνεχισεις να διατηρεις το προγραμμα φαγητου,οση ποσοτητα θελει,και τους θηλασμους οποτε θελει!

Θα δεις πως μια μερα θα σου ζητησει απο μονο του να αυξησεις την ποσοτητα!Τα παιδια αλλαζουν πολυ γρηγορα!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις κοριτσια!!στην φρουτοκρεμα εχω δοκιμασει να βαλω φαριν καθως κ μπισκοτακια μιραντα μετα απο παροτρυνση τις παιδιατρου.δεν ειδα διαφορα.γενικα μου εχει δωσει την αισθηση οτι το προβλημα δεν ειναι στις γευσεις(μα ακομα κ την απογευματινη κρεμα δεν τρωει η οποια ειναι εντελως γλυκια κ τα μωρα τρελενονται) απλα την καλυπτει αυτη η πολυ μικρη ποσοτητα.ισως φυλαει την ορεξη για το γαλατακι που ακολουθει το γευμα!εγω εχω το προβλημα.. φοβαμαι οτι δεν φτανει πλεον μονο το γαλα κ αυτη η μικρη ποσοτητα φαγητου για να καλυψει τις αναγκες της...βιταμινες σιδηρο..ξερετε!παντως κ εγω ειμαι υπερ της αποψης οτι το παιδι δεν πρεπει να πιεζετε για να φαει.θα μεινω με την ελπιδα οτι καποια στιγμη θα το ανοιξει το στομα(τι παιχνιδια..τι καραγκιοζιλικια..αν δεν θελει να το ανοιξει ΔΕΝ το ανοιγει) :-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

tzina85, μέχρι και τον χρόνο δεν έχεις πρόβλημα με τις ποσότητες που αναφέρεις. Έτσι κι αλλιώς μέχρι τον χρόνο η βασική τροφή θεωρείτο το γάλα (θηλασμός) και η στέρεα τροφή σαν συμπλήρωμα. Δώσε της χρόνο, ίσως χρειάζεται κι άλλο χρόνο για να συνηθίσει γευστικά την στέρεα τροφή. Υπάρχουν παιδιά που την αποδέχονται κατευθείαν, άλλα που χρειάζονται ένα ή δύο ή τρεις ή και περισσότερους μήνες. Το ότι τρώει έστω και αυτά τα 70 γρ. εμένα προσωπικά μου φαίνονται οκ.

Για τα φρούτα μπορείς να δοκιμάσεις να βάζεις περισσότερο (σε ποσότητα) το φρούτο που της αρέσει πιο πολύ. Εμένα πχ της άρεσε περισσότερο η μπανάνα που της την έβαζα σχεδόν όλη, το μήλο λιγότερο που έβαζα το 1/4. Βέβαια σιγά σιγά τα αποδέχτηκε όλα.

Σε ότι αφορά τα γραμμάρια που παίρνει εμένα προσωπικά μου φαίνονται καλά, 450 σε 2 μήνες είναι οκ. Θήλαζε όσο θέλει το παιδί γιατί μετά μπορεί και να το παρακαλάς!:mrgreen:

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Χμ!αυτο με την ποσοτητα των φρουτων δεν το ειχα σκεφτει!εγω βαζω μια ολοκληρη μπανανα..ενα ολοκληρο μηλο-αχλαδι κ βγαινει μπολικη ποσοτητα,απο την οποια τρωει πολυ λιγο βεβαια.θα δοκιμασω αυριο να υπερισχυει η μπανανα μπας μου φαει λιγο παραπανω.παντως ευχαριστω κοριτσια.η αληθεια ειναι οτι με ηρεμησατε αρκετα.ξερετε εχει αρχισει κ ο ''περιγυρος'' τα γνωστα...(δεν τρωει το παιδι..ολο γαλα κ εχει καλομαθει...μεχρι ποτε θα θελει στηθος..)κτλ γνωστα σε ολες μας κ αρχισαν να με αγχωνουν λιγο!!

Link to comment
Share on other sites

Χμ!αυτο με την ποσοτητα των φρουτων δεν το ειχα σκεφτει!εγω βαζω μια ολοκληρη μπανανα..ενα ολοκληρο μηλο-αχλαδι κ βγαινει μπολικη ποσοτητα,απο την οποια τρωει πολυ λιγο βεβαια.θα δοκιμασω αυριο να υπερισχυει η μπανανα μπας μου φαει λιγο παραπανω.παντως ευχαριστω κοριτσια.η αληθεια ειναι οτι με ηρεμησατε αρκετα.ξερετε εχει αρχισει κ ο ''περιγυρος'' τα γνωστα...(δεν τρωει το παιδι..ολο γαλα κ εχει καλομαθει...μεχρι ποτε θα θελει στηθος..)κτλ γνωστα σε ολες μας κ αρχισαν να με αγχωνουν λιγο!!

 

Εγώ πάντως το ότι θηλάζω ακόμα δεν το λέω πουθενά πλην του άντρα μου και όταν με ρωτάει ο άντρας μου γιατί δεν το λες απλώς λέω ότι είναι πολύ προσωπικό θέμα! Παλιότερα που οι περισσότεροι το ξέραν και μου λεγαν τα "γνωστά" του απαντούσα η μαμά ξέρει ποιο είναι το καλύτερο για το παιδί της και συνήθως-πάντα έχει δίκιο:wink: Καλή συνέχεια.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Μα τι ειναι αυτο το πραγμα!θα μας καταντησουν να φοβομαστε να πουμε οτι θηλαζουμε?λες κ δεν εχουμε ηδη τα προβληματα μας..εκει να μας αγχωσουν ακομα κ για το ακρως πιο φυσιολογικο πραγμα του κοσμου!!κουραγιο κοριτσια!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις ειχαμε το ιδιο προβλημα στην αρχή! Δεν ηθελε τιποτα...τελικα μετα απο πολυ ψάξιμο,ηρέμησα,εφάρμοσα το baby led weaning και θηλαζαμε οσο ηθελε μεχρι και τον 10ο μηνα...Ξαφνικά μια ωραια μερα οταν πεινασε δεν ήρθε στο στηθος αλλα προσπαθούσε να σκαρφαλώσει στον πάγκο της κουζίνας!!! Αυτο ηταν...έφαγε οτι έβρισκε μπροςτα του...Τον πρωτο χρονο ειναι σημαντικότερο να ΓΝΩΡΙΣΕΙ τις ΓΕΥΣΕΙΣ και οχι να φάει ποσοτητα!ειναι προτιμότερο να δώσεις μια μπανανα σκέτη και λιγο αχλάδι σκέτο κ.τ.λ. Παρα να φάει την ποσοτητα της φρουτοκρεμας....Το γαλα σου συνεχίζει να ειναι η κυρία τροφή και την καλύπτει απόλυτα ακομα κι αν δεν φάει τιποτα αλλο!!Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι η δικιά μου είναι τώρα 8μιση και γεννήθηκε 2770 κ στους 8 μήνες ήταν επίσης 7 κιλά. Όπως έγραψα και πρόσφατα στο φόρουμ, κι εμένα τρώει ως 100γραμμάρια, κυρίως το μεσημεριανό που της αρέσει περισσότερο. Βέβαια, μετά από τα γεύματα δε θέλει γάλα, άντε να πιει 2-3 λεπτά που μάλλον την ξεδιψά και μετά σταματάει μόνη της.

 

Εγώ παρατήρησα ότι αν της δίνω τα ίδια φρούτα για πάνω από 2-3 μέρες, δεν τα τρώει. Οπότε κάθε μέρα αλλάζω τουλάχιστον 1 από τα φρούτα που της δίνω. Επίσης, αν δεν τα έχω λιώσει καλά, θα φάει το πολύ 50 γραμμάρια. Σε αυτή την περίπτωση τα λιώνω καλύτερα και της τα ξαναδίνω. Στο μεσημεριανό βάζω αρκετό ζουμάκι στο μούλτι για να λιώσει καλά το κρέας. Το ξέρω ότι οι οδηγίες λένε να μην έχει πολύ ζουμί το φαγητό, αλλά τι να κάνω που δεν το τρώει αλλιώς. Επίσης, έχω παρατηρήσει ότι αν έχω μπροστά μου 2 μπολ με διαφορετικές τροφές, τις οποίες και δίνω εναλλάξ, τρώει με μεγαλύτερη όρεξη.

 

Εμένα πάντως η παιδίατρος μου είπε να μην ανησυχώ για το βάρος, μιας και ψυχοκινητά φαίνεται οκ και επίσης, δείχνει να χορταίνει. Αν θες κοίτα το προηγούμενο μήνυμά μου για περισσότερες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...