Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συνταγές απο τα μέλη του Cafe au Lait !!


Χλοη

Recommended Posts

Έχω φάει και σε κινέζικο πορτοκαλοσαλάτα. :) Δεν είναι και τόσο παράξενο. Απλά δεν το έχουμε συνηθίσει. Εμένα μ'αρέσει πολύ σαλάτα με δαμάσκηνα! ΜΙΑΜ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 340
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν ειναι γλυκόξινη .... Τελος παντων μπροστα σου τα πορτοκάλια οποτε θελεις δοκιμάζεις :D

Σπουδαζα και μετα δουλευα Θεσσαλονικη για 13 χρονια . Ειχα γνωστους απο ολη την Ελλάδα και σ΄ολους ειχα πει για την πορτοκαλοσαλάτα . Οι μονοι που αρνήθηκαν ή δεν τους άρεσε ήταν οι Βορειο Ελλαδίτες :D

Τυχαιο βεβαια αλλα μου χε κανει εντύπωση .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

βαλε με λοιπον και εμενα στο δειγμα σου με τους συντοπιτες μου. Προσπαθω με αφορμη την πορτοκαλοσαλατα να θυμηθω ποια ειναι η πιο εξτριμ γευση που εχω δκιμασει αλλα δεν μουρχεται. Τελικα μαλον δεν ειμαι ανοιχτη στις νεες γευσεις. Ισως το γλυκο μελιτζανακι????????

Μπλιαχ! Το καρπατσιο? ΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜ!!!!!!!!!

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η πορτοκαλοσαλά είναι ζούπερ!!!

Φίλη από το σχολείο εκ Μάνης μου την είχε φτιάξει στην απλή της εκδοχή, με αλατάκι και λαδάκι..εκείνη μου είχε πει ότι τη συνηθίζουν πολύ στην πατρίδα της. Στην αρχή ήμουν ψιλοεπιφυλακτική, αλλά τελικά αποδείχτηκε νοστιμότατη. Εγώ πορτοκαλάκι βάζω και σε σαλάτα με σπανάκι και ψητό χαλούμι.

Θα τη δοκιμάσω και στην πλούσια εκδοχ΄η της με κρεμμύδι και ελιές..μμμμ :D

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Carrot cake Υγρό κεικ καροτου που θυμίζει σε γεύση καρυδόπιτα !

Για την Αγλαΐα που το ζήτησε :D

 

1 κουπα (250 ml ) ελαιόλαδο

1 κουπα μαύρη ζάχαρη ( λιγοτερο αν δεν αγαπάτε τις γλυκές γευσεις)

Το χυμό και το ξύσμα απο ενα μεγάλο (ή δυο ) πορτοκάλι (περιπου 3/4 κουπας χυμό)

3 καρότα ωμά τριμμένα

2 μπανάνες

250 γρμ αλέυρι (ή αυτο που φουσκώνει μονο του)

1 μπεικιν πάουντερ

1 κουταλιά κανέλα

1/2 κουταλιά γαρυφαλο

1/2 κουταλιά μοσχοκάρυδο

100 γρμ σταφίδες

100 γρμ καρυδια τριμμένα

 

Εκτέλεση :

Χτυπάμε την ζάχαρη με το λάδι , προσθέτουμε τον χυμό και ολα τα υπολοιπα υλικά με την σειρά που ειναι γραμμένα . Ψήνουμε σε προθερμασμενο φουρνο στους 170 για περίπου 1 ώρα .

 

Το έκανα και μου άρεσε πολύ! Θέλω να το ξανακάνω χωρίς τις μπανάνες και με αλεύρι που δεν έχει γλουτένη. Έχω απορίες

 

α) με πόσα καρότα να αντικαταστήσω τις μπανάνες;

 

β) θα χρειαστεί περισσότερη ζάχαρη;

 

γ) ποιο υποκατάστατο αλεύρι έχει καλύτερα αποτελέσματα στο κέηκ;

Link to comment
Share on other sites

α) Με κανένα . Η μπανάνα βοηθα το μειγμα να γινει πιο "δεμένο" δεν αντικαθιστα καρότο . Αν ομως θα το ήθελες πιο καροτένιο , μπορεις να προσθέσεις 1 καρότο .

 

β) Πως σου φανηκε έτσι?

Με 2-3 κουταλάκια (τα οποια μπορεις να αποφυγεις τελειως ) νομιζω θα ειναι μια χαρά .

 

γ) Δεν έχω δοκιμάσει καθολου αλλα αλεύρια . Εχω αντικαταστήσει σε διαφορα κεικ ή γλυκά το αλεύρι με φουντούκια ή αμύγδαλα αλλα ποτε με αλλο αλεύρι ...

Εχω δει παντως εδω στα υγιεινάδικα που γραφει το καθε αλευρι τι αντικαθιστά . Μηπως να ρωτουσες ?

 

Χαιρομαι που σου αρεσε !! :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

α) Με κανένα . Η μπανάνα βοηθα το μειγμα να γινει πιο "δεμένο" δεν αντικαθιστα καρότο . Αν ομως θα το ήθελες πιο καροτένιο , μπορεις να προσθέσεις 1 καρότο .

οκ! όμως με μπερδεύει στη γεύση, θέλω ένα μόνο καροτένιο! γίνεται με αυτά τα υλικά;

 

β) Πως σου φανηκε έτσι?

Με 2-3 κουταλάκια (τα οποια μπορεις να αποφυγεις τελειως ) νομιζω θα ειναι μια χαρά .

μια χαρά! απλά είπα μήπως λόγω αντικατάστασης της μπανάνας θέλει ενίσχυση

γ) Δεν έχω δοκιμάσει καθολου αλλα αλεύρια . Εχω αντικαταστήσει σε διαφορα κεικ ή γλυκά το αλεύρι με φουντούκια ή αμύγδαλα αλλα ποτε με αλλο αλεύρι ...

Εχω δει παντως εδω στα υγιεινάδικα που γραφει το καθε αλευρι τι αντικαθιστά . Μηπως να ρωτουσες ?

θα βρω μια άκρη αλλά είπα μήπως υπήρχε κάτι έτοιμο να μην ψάχνω!

Νομίζω ότι το σιτάρι με πειράζει πολύ, κάθε φορά που τρώω κάτι σχετικό έχω φούσκωμα...

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία ενα μονο καροτένια θα χει μόνο καρότα :D Παντως εχω παρατηρησει οτι το καρότο χανει την γευση του μεσα στα γλυκά , δεν μενει τοσο εντονη .

 

Με αλευρι χωρις γλουτένη δεν νομιζω να υπάρχει πρόβλημα αλλα και παλι δεν ξερω να απαντήσω με σιγουρια .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

οκ! όμως με μπερδεύει στη γεύση, θέλω ένα μόνο καροτένιο! γίνεται με αυτά τα υλικά;

 

[

 

Αγλαϊα δες εδώ!Μάλλον το είχα κάνει πέρυσι αυτό, γιατί μου θυμίζει κάτι το υγρό καρότο..

http://www.sintagespareas.gr/sintages/cea5gro-keik-karotou-me-glaso-sokolatas.html

 

για το αλεύρι δεν έχω να σου προτείνω κάτι..παίρνω απλό βιολογικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eυχαριστώ πολύ! :)

 

Σήμερα θα μοιραστώ μαζί σας την υπέρτατη ευτυχία!

 

Την πιο τέλεια μους σοκολάτας που έχω φάει!

 

Η τέλεια συνταγή είναι ευγενική προσφορά της σοκολάτας Valrhona στη συσκευασία του κιλού (2007-2008).

 

Για 5-6 άτομα, όταν πρόκειται για Γάλλους που τρώνε λίγο, για Έλληνες μάλλον 4 και πολλά λέω! :lol:

 

MOUSSE GASTRONOMIE

 

250 γρ σοκολάτα Le Noir Gastronomie Valrhona (61% cacao)

100 γρ κρέμα γάλακτος

40 γρ ζάχαρη (μου φάνηκε γλυκιά την πρώτη φορά και την έκανα με 15 γρ. βγήκε τέλεια)

6 ασπράδια αυγών

2 κρόκους αυγών

 

Διαλέγετε τα πιο φρέσκα αυγά, δείτε ημερομηνία λήξης και αγοράστε αυτά που λήγουν σε 25, 24 ή 23 μέρες. Αν λήγουν σε λιγότερες μέρες περιμένετε την επόμενη παρτίδα. Έχει μεγάλη σημασία η φρεσκότητα των αυγών για την επιτυχία της μους (για να μην με κατηγορείτε ότι δεν πέτυχε...)

 

1. Λιώστε τη σοκολάτα σε μπαιν μαρί.

2. Στη διάρκεια αυτού του χρόνου βράστε την κρέμα γάλακτος.

3. Μόλις πάρει βράση, αποσύρετε από τη φωτιά και ρίξτε μέσα στη σοκολάτα. Ανακατέψτε. Το μίγμα το έχετε βγάλει από τη φωτιά και το αφήνετε να χλιαρύνει.

4. Χτυπήστε σε μαρέγκα μόλις που να στέκεται (να μην γίνει κομμάτια, να μη γυαλίσει, τότε θα είναι για μαρέγκες και όχι για μους, Φρύνη κατάλαβες!). Προσθέστε τη ζάχαρη και χτυπήστε για ένα ακόμη λεπτό.

5. Ρίξτε του κρόκους στη χλιαρή πια σοκολάτα και ανακατέψτε. Ενσωματώστε με τη βοήθεια μιας σπάτουλας τα χτυπημένα ασπράδια σε 2-3 δόσεις.

6. Βάλτε το μίγμα σε ατομικά μπωλ ή σε μια σαλατιέρα. Αφήστε στο ψυγείο για τουλάχιστον 2 ώρες. Προτιμώ να το ετοιμάζω από την προηγούμενη!

Σερβίρετε δροσερό.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαΐα έχεις δοκιμάσει αλεύρι σκληρού σίτου? Εγώ το προτιμώ απ'το άσπρο, και μπορώ να πω και απ'το ολικής. Μπορείς να δοκιμάσεις αλεύρι καστανού ρυζιού ή σόγιας. Έφτιαξα μια φορά με μισό σκληρού σίτου, μισό σόγιας, και ήταν εντάξει. Το σόκο ταχίνι κέηκ γίνεται απ'ότι λέει η συνταγή με αλεύρι ρυζιού αν θέλεις. Είναι πεντανόστιμο!!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το θεμα μεταλλαχθηκε απο "Υγειινες συνταγες" σε "Εντελως ανθυγειινες συνταγες" εως και "Συνταγες-κολαση"

 

Δεν ανοίγουμε ένα θέμα "Εξαιρετικά ανθυγιεινές εξαιρετικές συνταγές" ?

:D

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κόρες προκομένες :P:lol:

Καλησπέρα πατριώτισες ELENA1974 και Λαμπρινή .. απο Πρέβεζα εγώ :wink::wink:

Σας παραθέτω κι εγώ 2 συνταγές μου υγιεινές( Κοτόπιτα- Apple Crumble)τις οποίες δυστυχώς θα αρχίζω να γεύομαι μετά απο 2-3 μήνες καθώς αναρρώνω απο χολοκυστεκτομή :?

 

Η πρώτη είναι Κοτόπιτα ΧΩΡΙΣ αυγά ..

 

Συστατικά

 

1/2 κιλό φύλλο κρούστας (περίπου 10 φύλλα)

1 μέτριο κρεμμύδι ψιλοκομμένο

1 στήθος κοτόπουλου φιλέτο

2 μπούτια κοτόπουλου φιλέτο

1 ποτηράκι του κρασιού.. κρασί (εγώ προτιμώ ξηρό λευκό .. )

1 κόκκινη πιπεριά ψιλοκομμένη

1 κίτρινη πιπεριά ψιλοκομμένη

1 πορτοκαλί πιπεριά ψιλοκομμένη

1 πράσινη πιπεριά ψιλοκομμένη

1/4 γραβιέρα τριμμένη (ή παρμεζάνα για μια πιό .. spicy εκδοχή γεύσης :wink: )

1 ποτήρι γάλα

λίγο μαϊντανό, δυόσμο, μέντα ψιλοκομμένα

λάδι, αλάτι, πιπέρι, μοσχοκάρυδο κατα βούληση..

 

cowpolice.gif ..... Εκτέλεση ..... hunter2.gif

 

Βράζουμε το κρεμμύδι σε χαμηλή θερμοκρασία με ένα ποτήρι νερό και αφού βράσει, προσθέτουμε λάδι και το αφήνουμε να κοκκινίσει.

Κατόπιν προσθέτουμε το κοτόπουλο και το αφήνουμε να τσιγαριστεί.

Αφού τσιγαριστεί το σβήνουμε με το κρασί.

Αφού τσιγαριστεί καλά και απο τις 2 μεριές τότε προσθέτουμε λίγο νερό (να καλύψει το μισό κοτόπουλο) προσθέτουμε λίγο αλάτι, πιπέρι, μοσχοκάρυδο και το αφήνουμε να βράσει σε χαμηλή θερμοκρασία για 1 ώρα περίπου.

Αφού βράσει το κοτόπουλο,κρατάμε το ζωμό με το κρεμμύδι και το ψιλοκόβουμε όχι όμως σε πάρα πολύ μικρά κομματάκια για να μη λιώσει στο ψήσιμο.

Σε μια λεκανίτσα, προσθέτουμε τις πιπεριές, τα μυρωδικά, το γάλα, το τυρί, το αλάτι, το λάδι, το πιπέρι, το κοσχοκάρυδο, το ζωμό απο το κοτόπουλο και το κοτόπουλο και τα ανακατεύουμε 2-3 φορές.

Στρώνουμε τα φύλλα σε ένα ταψί, λαδώνοντάς τα ενδιάμεσα και στρώνουμε 4 φύλλα στη βάση, ρίχνουμε τη γέμιση και μετά βάζουμε και τα υπόλοιπα 6 φύλλα απο πάνω.

Πρίν βάλουμε την πίτα στο φούρνο, την κόβουμε σε κομμάτια και "ραντίζουμε" με λίγο νεράκι.

Ψήνουμε για 1 ώρα στους 190 βαθμούς και κατόπιν, βάζουμε το ταψί στο κάτω μέρος της κουζίνας μας για μισή ώρα έτσι ώστε να ψηθεί καλά και το κάτω μέρος της πίτας μας.

 

Σας παραθέτω και φωτό που έχω βγάλει ..

miam_miam.jpg

 

 

Η δεύτερη λέγεται Apple Crumble (Μηλόπιτα με ψιχουλιαστή ζύμη)και είναι ένα γλυκό που το φτιάχνουνε στην Αγγλία .. απ τα λίγα καλά της πεθεράς μου :P

 

Συστατικά

 

4 μεγάλα κόκκινα μήλα

250 gr ζάχαρη λευκή

200 gr αλεύρι για όλες τις χρήσεις

120 gr βούτυρο παγωμένο κατευθείαν απο το ψυγείο

 

cowpolice.gif ..... Εκτέλεση ..... hunter2.gif

 

Ξεφλουδίζουμε τα μήλα μας τα καθαρίζουμε και τα κόβουμε στα 4.

Κατόπιν τα κόβουμε μικρά κομματάκια (κάθε φέτα σε 4 κομμάτια) και τα βάζουμε σε μια κατσαρόλα μαζί με λίγο ζάχαρη να βράσουνε σε χαμηλή φωτιά για μισή ώρα περίπου.

Κάθε τόσο ανακατεύουμε με μία ΞΥΛΙΝΗ κουτάλα και ελέγχουμε μην καούν.

Θέλουμε απλά να βράσουνε όχι να γίνουν πουρές και αφού βράσουν τα τοποθετούμε σε ένα βαθύ πυρέξ (για σουφλέ)και τα αφήνουμε να κρυώσουν.

Προθερμαίνουμε το φούρνο μας στους 150 βαθμούς.

Σε ένα βαθύ μπώλ ρίχνουμε το αλεύρι με τη ζάχαρη και ανακατεύουμε με το χέρι.

Στη συνέχεια κόβουμε το βούτυρο έτσι όπως είναι παγωμένο σε κύβους και το ρίχνουμε στο μπώλ και ζυμώνουμε με τις άκρες των δακτύλων μας έτσι ώστε να γίνει μια "ψιχουλιαστή" ζύμη.

Στη συνέχεια καλύπτουμε το πυρέξ μας με τη ζύμη χωρίς να την πιέσουμε.

Ψήνουμε για μισή ώρα περίπου ή μέχρι να δούμε την επιφάνεια της ζύμης μας να πέρνει ένα γλυκό χρυσό-μελί χρώμα..

 

Λίγα μυστικά ..

Το βούτυρο ΠΡΕΠΕΙ να είναι κρύο!! Ο λόγος που πρέπει να είναι κρύο είναι για να μην γίνει ένα με το αλεύρι. Μπορείτε να κάνετε παραλλαγές με τα φρούτα και να προσθέσετε αχλάδι, ή φρούτα του δάσους ή ακόμα να προσθέσετε και σταφίδες ή αμύγδαλα .. Η Apple Crumble ταιριάζει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ με παγωτό βανίλια ή με άνθος αραβοσίτου. Επίσης, εάν έχετε κοντά σας ή γνωρίζετε που υπάρχει σούπερ μάρκετ με ξένα προϊόντα (κυρίως βρετανικά) αγοράστε την Bird's Custard η οποία είναι πανεύκολη στην προετοιμασία της και είναι ο ΑΠΟΛΥΤΟΣ γευστικός συνδιασμός με το γλυκό..

 

 

Τις συνταγές μου συνήθως τις "ποστάρω" στο site www.sintagespareas.gr

 

Ελπίζω να σας αρέσουνε :oops::oops::oops::oops:

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελπίζω να σας αρέσουνε

 

Ευχαριστούμε :)

Ειδικά οι πίτες είναι το αδύνατο σημείο μου :wink:

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να σας αρέσουνε

 

Ευχαριστούμε :)

Ειδικά οι πίτες είναι το αδύνατο σημείο μου :wink:

 

Πάει το έκαψα τελείως απο την γρίππη ...

 

Το αδύναμο σημείο μου εννοούσα

Καλά θα ήταν να τρώω τις πίτες με τα κιλά και να ήταν αδύνατο :D

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Στα γαλλικά (βλέπω τους τόνους αλλά φοβάμαι ότι στη δημοσίευση θα είναι άλλα αντί αλλων...)

 

Petits pains moelleux

au chocolat et aux céréales

Ce biscuit agréablement humide et énergétique est parfait pour le

moment du thé ou du café, ou pour la récréation des enfants.

 

Préparation

• Préchauffez le four à 160 °C (Th 6)

• Temps de préparation nécessaire : 20 mn

• Temps de cuisson : 15 à 20 mn

• Recette conçue pour 12 à 15 petits pains ronds de 6/8 cm de diamètre.

 

 

 

Réalisation

• 160 g de poudre d’amande

• 70 g de sucre semoule

• 70 g de miel

• 4 oeufs entiers

• 30 g de farine

• 1/2 cuillère à café de levure chimique

• 100 g de céréales Mueslï

• 180 g de chocolat à 61% de cacao

• 50 g d’huile (neutre de goût)

 

Faites fondre ensemble, le chocolat et l’huile, au bain-marie ou au four à micro-ondes, (sur position douce).

Puis montez au batteur les oeufs entiers, le sucre semoule, le miel et la poudre d’amandes, jusqu’à obtenir une texture mousseuse blanche.

Tamisez ensemble la farine et la levure chimique.

 

Délayez le mélange beurre et chocolat dans une petite quantité du mélange monté. Rassemblez ensuite le tout dans le saladier et ajoutez délicatement la farine et la levure tamisées, et les céréales.

 

Versez la pâte dans les moules, saupoudrez de céréales et mettez au four, à 160 °C pendant environ 20 minutes. La pointe d’un couteau devra ressortir propre. Démoulez immédiatement.

 

 

Source : L'Ecole du grand Chocolat

Link to comment
Share on other sites

και στα αγγλικά:

 

Chocolate muffins

 

They are delightfully moist and full of energy,

perfect to serve at coffee (or tea) break or for after-school snacks.

 

• Preheat the oven to 160ƒC (325ƒF)

• This recipe makes 12 to 15 little muffins, 6 to 8 cm (2 to 3 in) in diameter

 

 

 

Recipe

• 180 g (6 oz) Noir Gastronomie, 61% cocoa

• 50 g (1/4 cup) oil (with a neutral taste)

• 4 eggs

• 70 g (1/3 cup) sugar

• 70 g (1/4 cup) honey

• 160 g (5-1/2 oz) almonds, finely ground

• 30 g (3 tablespoons) flour

• 1/2 teaspoon baking powder

• 100 g (1 cup) Muesli cereal

 

 

Melt the chocolate in the oil, using either a double boiler or a microwave oven. Using a mixer, beat the eggs. Add sugar, honey, and ground almonds, and continue beating until the mixture is white and frothy. Sift together the flour and baking powder. Lighten the chocolate mixture with a little of the egg mixture, then add it to the remaining egg mixture. Finish by incorporating the sifted ingredients delicately, followed by the cereal.

 

Pour into small rings placed on a baking sheet or into muffin molds. Bake at 160ƒC (325ƒF) for about 20 minutes or until the point of a knife inserted in the center comes out clean. Remove rings or unmold immediately.

 

 

Source : Ecole du grand Chocolat

Link to comment
Share on other sites

Στα γαλλικά (βλέπω τους τόνους αλλά φοβάμαι ότι στη δημοσίευση θα είναι άλλα αντί αλλων...)

 

 

Petits pains moelleux au chocolat et aux cιrιales Ce biscuit agrιablement humide et ιnergιtique est parfait pour le moment du thι ou du cafι, ou pour la rιcrιation des enfants.

 

Prιparation

� Prιchauffez le four ΰ 160 °C (Th 6)

� Temps de prιparation nιcessaire : 20 mn

� Temps de cuisson : 15 ΰ 20 mn

� Recette conηue pour 12 ΰ 15 petits pains ronds de 6/8 cm de diamθtre.

 

Rιalisation

� 160 g de poudre d' amande

� 70 g de sucre semoule

� 70 g de miel

� 4 oeufs entiers

� 30 g de farine

� 1/2 cuillθre ΰ cafι de levure chimique

� 100 g de cιrιales Mueslο

� 180 g de chocolat ΰ 61% de cacao

� 50 g d' huile (neutre de goϋt)

 

Faites fondre ensemble, le chocolat et l'huile, au bain-marie ou au four ΰ micro-ondes, (sur position douce). Puis montez au batteur les oeufs entiers, le sucre semoule, le miel et la poudre d'amandes, jusqu'ΰ obtenir une texture mousseuse blanche. Tamisez ensemble la farine et la levure chimique.

 

Dιlayez le mιlange beurre et chocolat dans une petite quantitι du mιlange montι. Rassemblez ensuite le tout dans le saladier et ajoutez dιlicatement la farine et la levure tamisιes, et les cιrιales.

 

Versez la pβte dans les moules, saupoudrez de cιrιales et mettez au four, ΰ 160 °C pendant environ 20 minutes. La pointe d' un couteau devra ressortir propre. Dιmoulez immιdiatement.

 

Source : L'Ecole du grand Chocolat

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Πες μου σε παρακαλώ, πώς το έκανες αυτό; Γιατί οι τόνοι με τρελλαίνουν όταν κανω paste!

 

χμ, λίγο μπακάλικα.

Έσωσα το κείμενο σου, του έβαλα headers για HTML, το εμφάνισα στον browser και μετά το έκανα copy-paste στο ποστ εδώ. Χρειάστηκε να διορθώσω τις αλλαγές γραμμής και τις αποστρόφους. Αλλά γίνεται και πιο απλά, αν το κάνεις κατευθείαν copy-paste από την ιστοσελίδα της valrhona. Εσύ έκανες καμιά παρέμβαση ή από το copy-paste σου βγήκαν έτσι;

 

Με κοπυ-πεηστ απευθείας από το σάιτ δεν διόρθωσα τίποτε (αλλά δεν μου πέρασε να το γκουκλάρω, πριν κάνω τα μπακαλικά μου :) :

 

Rιalisation

• 160 g de poudre dʼamande

• 70 g de sucre semoule

• 70 g de miel

• 4 oeufs entiers

• 30 g de farine

• 1/2 cuillθre ΰ cafι de levure chimique

• 100 g de cιrιales Mueslο

• 180 g de chocolat ΰ 61% de cacao

• 50 g dʼhuile (neutre de goϋt)

 

Faites fondre ensemble, le chocolat et lʼhuile, au bain-marie ou au four ΰ micro-ondes, (sur position douce).

Puis montez au batteur les oeufs entiers, le sucre semoule, le miel et la poudre dʼamandes, jusquʼΰ obtenir une texture mousseuse blanche.

Tamisez ensemble la farine et la levure chimique.

 

Dιlayez le mιlange beurre et chocolat dans une petite quantitι du mιlange montι. Rassemblez ensuite le tout dans le saladier et ajoutez dιlicatement la farine et la levure tamisιes, et les cιrιales.

 

Versez la pβte dans les moules, saupoudrez de cιrιales et mettez au four, ΰ 160 °C pendant environ 20 minutes. La pointe dʼun couteau devra ressortir propre. Dιmoulez immιdiatement.

Στην προεπισκόπηση τα βλέπω σωστά, για να δω και μετά την υποβολή ...

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Πες μου σε παρακαλώ, πώς το έκανες αυτό; Γιατί οι τόνοι με τρελλαίνουν όταν κανω paste!

 

χμ, λίγο μπακάλικα.

Έσωσα το κείμενο σου, του έβαλα headers για HTML, το εμφάνισα στον browser και μετά το έκανα copy-paste στο ποστ εδώ. Χρειάστηκε να διορθώσω τις αλλαγές γραμμής και τις αποστρόφους. Αλλά γίνεται και πιο απλά, αν το κάνεις κατευθείαν copy-paste από την ιστοσελίδα της valrhona. Εσύ έκανες καμιά παρέμβαση ή από το copy-paste σου βγήκαν έτσι;

 

Με κοπυ-πεηστ απευθείας από το σάιτ δεν διόρθωσα τίποτε (αλλά δεν μου πέρασε να το γκουκλάρω, πριν κάνω τα μπακαλικά μου :) :

 

Réalisation

• 160 g de poudre dʼamande

• 70 g de sucre semoule

• 70 g de miel

• 4 oeufs entiers

• 30 g de farine

• 1/2 cuillère à café de levure chimique

• 100 g de céréales Mueslï

• 180 g de chocolat à 61% de cacao

• 50 g dʼhuile (neutre de goût)

 

Faites fondre ensemble, le chocolat et lʼhuile, au bain-marie ou au four à micro-ondes, (sur position douce).

Puis montez au batteur les oeufs entiers, le sucre semoule, le miel et la poudre dʼamandes, jusquʼà obtenir une texture mousseuse blanche.

Tamisez ensemble la farine et la levure chimique.

 

Délayez le mélange beurre et chocolat dans une petite quantité du mélange monté. Rassemblez ensuite le tout dans le saladier et ajoutez délicatement la farine et la levure tamisées, et les céréales.

 

Versez la pâte dans les moules, saupoudrez de céréales et mettez au four, à 160 °C pendant environ 20 minutes. La pointe dʼun couteau devra ressortir propre. Démoulez immédiatement.

Στην προεπισκόπηση τα βλέπω σωστά, για να δω και μετά την υποβολή ...

 

Kαλέ, κόπυ πέιστ έκανα από την ιστοσελίδα και πάντα έτσι μου βγαίνει!

(σιγά μην έκανα τίποτα περισσότερο)

πες μου, έχεις φορτωμένα γαλλικά στον υπολογιστή σου; γιατί εγώ δεν έχω και σκέφτομαι μήπως φταίει αυτό.

 

όμως δες τα τώρα πώς βγαίνουνε αυτά που κάνω quote χωρίς να κάνω καμία παρέμβαση... :evil:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μου αρέσει που εκτός από τις μαγειρικές μας ικανοτητες (εγώ σχεδόν καθόλου) εξασκούμε και τις ξένες γλώσσες μας (τρελαίνομαι για γαλλικά και τα έχω ψιλοξεχάσει). ΤΕΛΕΙΑ

Link to comment
Share on other sites

πες μου, έχεις φορτωμένα γαλλικά στον υπολογιστή σου; γιατί εγώ δεν έχω και σκέφτομαι μήπως φταίει αυτό.[/b]

 

 

Όχι, δεν έχω, οπότε λέω ότι δεν φταίει αυτό. Κάτι άλλο γίνεται με την κωδικοποίηση στον ΗΥ σου.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...