Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συνταγές απο τα μέλη του Cafe au Lait !!


Χλοη

Recommended Posts

Αλλά, όπως λέει κι η μαμά μου "εσύ δεν πειράζει που τρως...θηλάζεις!!!"

 

Παίζει ρόλο αν τρως σαν άνθρωπος. Εγώ που τρώω σαν γουρούνι κρύβομαι πίσω απ' αυτή τη δικαιολογία που λέει η μαμά σου για να γουρουνιάσω με ηρεμία.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 340
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτό είναι το θέμα ,Pipi μου, ότι μου το λέει όταν τρώω σαν τη γουρούνα- μάλλον για να μη νιώθω άσχημα! Όταν τρώω σαν άνθρωπος δε μου λέει κανένα "ε, πώώώώώώς!!"

.png
Link to comment
Share on other sites

Pink Walnut Creme

100 γρ. καρυδόψιχα

1 κόκκινη γλυκιά πιπεριά Φλωρίνης

1 φρέσκο κρεμμυδάκι

1 κοτσάνι σέλερι και 1-2 φύλλα (προαιρετικά)

ελάχιστο αλάτι (προαιρετικά)

 

Βάζεις τα καρύδια μόνα τους στο μούλτι και χτυπάς να γίνουν κρέμα. Κόβεις την πιπεριά, αφαιρώντας τα σποράκια, και το κρεμμυδάκι σε μικρά κομμάτια και τα βάζεις στο μούλτι με την κρέμα. Χτυπάς μέχρι να λιώσουν και να γίνουν ένα ομοιόμορφο ροζ ντιπ. Προαιρετικά μπορείς να προσθέσεις ένα κοτσάνι σελερι για να δώσει όγκο και 1-2 φύλα σέλινου για έξτρα γεύση. Μπορείς να το αλείψεις στο ψωμί, να το χρησιμοποιήσεις ως ντιπ, να το σερβίρεις πάνω σε καναπεδάκια, να το βάλεις σε σάντουιτς σαν σάλτσα ή να το σερβίρεις πάνω σε ψητά λαχανικά. Μία φορά το δοκίμασα και ως σάλτσα σε ζυμαρικά.

 

τη συνταγή τη βρήκα εδώ έχει και άλλες ωραίες

 

http://www.foodmusic.com/eytyxhs/?cat=9

.png
Link to comment
Share on other sites

Μπανανόψωμο

 

125g ταχίνι

1/2 φλυτζάνι καστανή ζάχαρη, ή 80μλ χυμό αγάβης, και βάζετε 80μλ λιγότερο χυμό. ( Εγώ δε βάζω τίποτα απ’τα δύο. Δε γίνεται πολύ γλυκό, αλλά αν τα μωράκια σας δεν έχουν μάθει σε γλυκές γεύσεις δε θα τα πειράζει. Ο χυμός ,και οι μπανάνες για μένα το κάνουν όσο γλυκό χρειάζεται για να είναι νόστιμο.)

1/2 φλυτζάνι χυμό μήλο

2 κουταλιές της σούπας κοπανισμένος λιναρόσπορος, μέσα σε 6 κουταλιές της σούπας νερό

3 λιωμένες μπανάνες

1 κουταλιά του γλυκού μαγειρική σόδα

1½ φλυτζάνι αλεύρι ολικής σταρένιο, ή σικάλεως ή σκληρού σίτου

 

Βάζετε το φούρνο στους 180°C.

Χτυπατε το ταχίνι τη ζάχαρη το χυμό, το λιναρόσπορο, και τις μπανάνες.

Προσθέτε το αλεύρι και τη σόδα.

Το βάζετε στο ταψί και ψήνετε για 40–45 λεπτά. (για να σιγουρευτείτε οτί είναι έτοιμο, βάζετε ένα μαχαίρι μέσα, για να δείτε αν βγαίνει καθαρό.)

 

Το ένα φλυτζάνι είναι περίπου 250 μλ

 

Χλόη μου, πολύ ωραίο το μπανανόψωμό σου!! Το τιμήσαμε οικογενειακώς.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω, όμως:

Αν και το έψησα για πάνω από μία ώρα,μου βγήκε λίγο σαν ζυμάρι. Είναι φυσιολογικό;

Έπρεπε να το αφήσω να φουσκώσει;

Και κάτι ακόμα; Με το λιναρόσπορο αντί για τα αυγά φουσκώνουν τα κέικ;

 

Περιμένουμε κι άλλες συνταγές!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και μια συνταγή κολασμένη, δεν θα έλεγα ότι είναι υγειινή αλλά είναι σίγουρα πιο υγειινή από κάποια πρωινά που κάνουν μερικές εδώ μέσα (bizoudaki, για σένα!)

 

 

Τωρα το ειδα !!!!

 

Με τα ξενυχτια της μικρουλας εχω χασει τελειως τον ρυθμο μου αλλα και ενδιαφεροντα τοπικ :wink:

 

Ευχαριστω για την συνταγη. Θα κολαστω συντομα :P:P:P

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Στα γενέθλια χτες, έφτιαξα την τούρτα που πρότεινε η Λαμπρινή, με ταχίνι!

Χωρίς ζάχαρη, χωρίς αυγά, χωρίς βούτυρο, γάλα, και σοκολάτα!!!

Δεν πίστευα οτι θα άρεσε, αλλά την έφαγαν ΟΛΗ!!

 

Είχα φτιάξει και ζωακια από μάρζιπαν, μόνο με αμυγδαλο και μέλι, χωρίς ζάχαρη, και τα έφαγαν κι αυτά.

 

Ήταν μια δοκιμασία για μένα, να φτιάξω μια τούρτα και να την στολίσω χωρίς ίχνος ζάχαρης. Τελικά γίνεται. Και άρεσε κιόλας! Χάρηκα πάρα πολύ που τους άρεσε κι ας ήταν υγιεινή! :lol:

 

Θα προσπαθήσω αργότερα να ΄βάλω φωτό, να δείτε και τα ζωάκια που έπλασα με τα χεράκια μου :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ρεβύθια με μελιτζάνες

Μελιτζάνες

1 σακουλάκι ρεβύθια

λίγο αλάτι

ντομάτα

λάδι

λίγο πιπέρι

σκόρδο

μαιντανό

λίγη φρυγανιά ολικής αλέσεως.

 

Βράζουμε τα ρεβύθια με το αλάτι. (Να μην παραβράσουν)

Λιώνουμε τη ντομάτα στο μπλέντερ.

Βάζουμε τα ρεβύθια σε ταψάκι με τη ντομάτα το λάδι, το κρεμύδι(τριμμένο), το σκόρσο (ψιλοκομένο),λίγο νερό (απ'την κατσαρόλα που έβρασαν) και το πιπέρι.

 

Κόβουμε τη μελιτζάνα σε φέτες, και την τηγανίζουμε. Όταν τα ρεβύθια στο φούρνο έχουν αρχίσει λίγο να πίνουν το ζουμι τους, βάζουμε από πάνω τις μελιτζάνες, πασπαλίζουμε με φρυγανιά, και ξαναβάζουμε στο φούρνο μέχρι να ξεροψηθούν και να γίνουν λίγο τραγανές, και να πιούν τα ρεβύθια το ζουμί, κάνωντας μια ωραία σαλτσούλα. Ρίχνουμε από πάνω ψιλοκομένο μαιντανό, και σερβίρουμε!

 

Ελπίζω να μην τα είπα πολύ μπερδεμένα, τα έγραψα λίγο βιαστικά. Ό,τι απορίες έχετε πείτε μου. :D

Link to comment
Share on other sites

http://xortosyntages.blogspot.com/2008/11/blog-post_18.html

 

Ωμοφαγικά Μελομακάρονα

Υλικά

1/4 φλ. σιρόπι αγάβης

3 φλ. καρύδια καλής ποιότητας

1/2 φλ. λάδι καρύδας (όχι περισσότερο γιατί θα λασπώσουν (Virgin Coconut oil)

 

Παρασκευή

Λειώνουμε το λάδι καρύδας σε μπαιν μαρί χλιαρού νερού (όχι καυτό)

Τρίβουμε τα καρύδια στο multi

Ρίχνουμε στο multi όλα τα υλικά εκτός από το 1/2 κουταλιά κανελλoγαρύφαλλα

και το μισό φλ. χοντροκομμένα καρύδια.

Τα ανακατεύουμε πάρα πολύ καλά να γίνουν μια ζύμη.

Και πλάθουμε τα μελομακάρονα καλό είναι να τα τοποθετήσετε επάνω σε χαρτάκια

διότι είναι μαλακά.

Ανακατεύουμε τα χοντροκομμένα καρύδια με τα κανελλογαρύφαλλα που μας

περίσσεψαν.

Ρίχνουμε μέλι επάνω από τα μελομακάρονα και πασπαλίζουμε με τα

χοντροκομμένα καρύδια.

Βάζουμε στο ψυγείο για να σφίξουν.

Βγαινουν περιπου 12 μελομακαρονα.

 

Δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα, αλλά σκοπεύω σύντομα να το κάνω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μεταξύ μας! δεν χρειάζεται να είναι υγιεινή, αρκεί να είναι εξαιρετική! :wink:

 

Επίσης αυτές τις μέρες δεν τρώμε μόνο γλυκά, τρώμε και υπέροχες εορταστικές σαλάτες μαζί με το φαγητό.

 

Αυτές τις μέρες τρώω συνέχεια εκείνη την καταπληκτική σαλάτα με ρόκα, πορτοκάλι, σταφίδες, καρύδια, μπαλσάμικο κι ελαιόλαδο. Αν δεν βάλω σταφίδες που τις αφήνω να μουκέψουν στο μπαλσάμικο, βάζω ένα κουταλάκι μέλι.

 

Είχα την τύχη να μου δώσουν εξαιρετική ρόκα από κήπο, ήταν πολύ τρυφερή και σήμερα φάγαμε την τελευταία σαλάτα!

Link to comment
Share on other sites

Δικιο έχεις :oops: υπάρχουν και οι σαλάτες :D

 

Να ρωτησω ... τρωτε πορτοκαλοσαλάτα? Οχι δεν ειναι γκουρμέ , απο μικρή θυμάμαι που τρωγαμε στο χωριο . Με κρεμμύδι , ελιές , φρεσκο λαδάκι , αλάτι και φρυγανισμένο ψωμι ...μιαμμ !!!

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δικιο έχεις :oops: υπάρχουν και οι σαλάτες :D

Τις ξέχασες;!!!! :shock:

Ντροπή σου!

 

Να ρωτησω ... τρωτε πορτοκαλοσαλάτα? Οχι δεν ειναι γκουρμέ , απο μικρή θυμάμαι που τρωγαμε στο χωριο . Με κρεμμύδι , ελιές , φρεσκο λαδάκι , αλάτι και φρυγανισμένο ψωμι ...μιαμμ !!!

όχι στο δικό μου χωριό! είμαι βουνίσια και τα πορτοκάλια παραδοσιακά ήταν τόσο εξωτικά όσο τα μάνγκο! :lol:

 

Το πορτοκάλι το ανακάλυψα κατά λάθος στη σαλάτα με ρόκα κάποια στιγμή που δεν είχα ντομάτες! Αργότερα είδα ότι υπήρχε συνταγή! Δηλαδή ανακάλυψα κάτι που... το ήξερε και πολύς κόσμος! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπισκοτάκια με πιπερόρυζα (Χωρίς γαλακτοκομικά, χωρίς σταρένιο αλεύρι, νηστήσιμα, νόστιμα και υγιεινά)

 

 

Υλικά

2 κούπες αλεύρι σικάλεως

1 κούπα αλεύρι βρώμης

1/2 κ.γ. αλάτι

2 κ.γ κανέλα

1 κ.γ πιπερόρυζα τριμμένη

1/2 κ.γ γαρύφαλο τριμμένο

1/4 καρδαμέλαιο, ή ηλιέλαιο

1 βανίλια

1/2 σιρόπι αγάβης, ή σιρόπι σφενδαμου

 

Παρασκευή

Προθερμαίνουμε το φούρνο στους 160

 

Ανακατεύουμε το αλεύρι τα μπαχαρικά, όλα τα στεγνά υλικά, και τα βάζουμε στην άκρη. Ανακατεύουμε το λάδι το σιρόπι και 1/4 κούπας νερό, και μετά τα προσθέτουμε κι αυτά. Ανακατεύουμε καλά, και φτιάχνουμε 4 μπάλες. Τις σκεπάζουμε και τις βάζουμε στο ψυγείο για 1 ώρα.

 

Ανοίγουμε το ζυμάρι σε αλευρωμένη επιφάνεια να είναι περίπου ένα εκατοστό στο πάχος. Κόβουμε τα μπισκοτάκια και τα βάζουμε σε ελαφρά λαδωμένο ταψί. Ψήνουμε για περίπου 15 λεπτά. Τα μπισκότα θα γίνουν πιό τραγανά μόλις κρυώσουν.

 

Τα έφτιαξα χτες το βράδυ και ήταν πολύ ωραία. Άρεσαν και στη μπουμπού μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Από πέρυσι έχετε να γράψετε!

 

Είπαμε να συμμαζευτούμε από την κρεπάλη των εορτών αλλά όχι να μείνουμε και αμόρφωτες!

 

Σκέφτομαι να κάνω το καροτοκέηκ της Λαμρινής...

Link to comment
Share on other sites

Για τις υγιεινες λεει η Αγλαία .... μην βαράτε εμενα! :D

 

Κεικ σοκολατένιο υγρό και αφράτο !

 

2 αυγά

1 κουπα ζάχαρη

1/2 κουπα λιπαρη ουσία (βουτυρο ή βιταμ ή καποιο σπορελαιο )

1/4 κουπας κονιακ

3/4 κουπας καφε φιλτρου (αν δεν θελουμε κονιακ και καφέ βαζουμε 1 κουπα σκέτο νερό !)

50 γρμ κακάο "δυνατό"

180 γρμ αλεύρι που φουσκώνει ή απλό +1 κουταλάκι μπεικιν .

 

Χτυπάμε τα υλικά προσθέτοντας τα ενα ενα με τη σειρά που τα γράφω . Το μείγμα ειναι πολύ υδαρές . Βουτυρώνουμε πολυ καλά μια φορμα με τρυπα 22-24 εκκ ή ταψάκι στρογγυλο 24-26 εκκ . Ψηνουμε στους 160-170 για 30 λεπτά περίππου (κανουμε το κόλπο με το μαχαίρι )

 

Μπορουμε αν θέλουμε να βάλουμε και γλάσσο :

100 γρμ κουβερτούρα

50 γρμ γάλα ή κρεμα γάλακτος

1 κουταλιτσα βουτυρο

 

Η΄

100 βουτυρο

2 κουταλιές κακάο

3 κουταλιές αχνη

2 κουταλιές ζεστό νερο

Τα ανακατεύουμε ολα μαζί να γινουν μια κρέμα . Μολις βγάλουμε το κεικ απο το φουρνο , το ξεφορμάρουμε , το αφήνουμε να κρυώσει και οταν ειναι ελαφρά χλιαρο καλύπτουμε με το μείγμα . Η ζεστη του κεικ λιώνει το βουτυρο και γινεται σαν ρευστή σοκολάτα .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δικιο έχεις :oops: υπάρχουν και οι σαλάτες :D

 

Να ρωτησω ... τρωτε πορτοκαλοσαλάτα? Οχι δεν ειναι γκουρμέ , απο μικρή θυμάμαι που τρωγαμε στο χωριο . Με κρεμμύδι , ελιές , φρεσκο λαδάκι , αλάτι και φρυγανισμένο ψωμι ...μιαμμ !!!

 

Την πρωτη φορα που μου ειπε η πεθερα μου για σαλατα πορτοκαλι νομιζα οτι μιλαει για φρουτοσαλατα αλλα φευ! μιλαγε για αυην ακριβως τη σαλατα.

Οταν το καταλαβα επεσα κατω απο τα γελια Το διχως αλλο Λαμπρινη εισαι Ηπειρωτισσα για να μην πω Αρτινη. Ε?

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι για οσους δεν ειναι μυημένοι ειναι δυσκολο .... Πρεπει ομως να εισαι ανοιχτή σε νεες γευστικές δοκιμές :wink:

Α ! Και να σου πω οτι και στην Ιταλία και στην Ισπανία τρωνε πορτοκαλοσαλάτα !!! :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...