Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υγιεινά και γρήγορα σνακ για το σχολείο


Δέσποινα79

Recommended Posts

Νίκη βάζεις βούτυρο ή βιτάμ; Εγώ έβαλα 200γραμμ. βούτυρο, έγινε πεντανόστιμη αλλά σκέφτομαι μήπως είναι πολλά τα 200...

 

Καπου τοσο βαζω κι εγω.Συνηθως το βαζω μισο βουτυρο μισο μαργαρινη.Το εχω ακουσει πολλες φορες ότι η μαργαρινη δεν είναι υγιεινη.Θα τη δοκιμασω με μισο λαδι μισο βουτυρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν εχω δοκιμασει ποτε φυστικοβουτυρο...είναι οντως υγιεινο?Να υποθεσω ότι είναι και παχυντικο?Σαν το ταχινι?

 

Ειναι παχυντικοτατο, αλλα δεν ειναι για εμας :mrgreen: ειναι για τα παιδια που θελουν θερμιδες.

Εχει μεγαλη διατροφικη αξια οπως ολοι οι ξηροι καρποι.

Αν κανεις μια αναζητηση θα το δεις.

Βεβαια του σουπερ μαρκετ εχουν και κατι προσθετα ως συνηθως . Αλλα μπορεις να βρεις βιολογικο φυσικο φυστικοβουτυρο η να το φτιαξεις μονη σου.

Το αν ειναι ωραιο η οχι ειναι υποκειμενικο.

Εγω μπορω να φαω το βαζακι με μιας :oops:, μου αρεσει πολυ, γιαυτο και δεν το επαιρνα εως τωρα.

Στον αντρα μου δεν αρεσει καθολου.

Ο γιος μου ξετρελαθηκε.

Εαν εξακολουθει να του αρεσει το επομενο θα το φτιαξω μονη μου. Ειδα μια πανευκολη συνταγη.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι παχυντικοτατο, αλλα δεν ειναι για εμας :mrgreen: ειναι για τα παιδια που θελουν θερμιδες.

Εχει μεγαλη διατροφικη αξια οπως ολοι οι ξηροι καρποι.

Αν κανεις μια αναζητηση θα το δεις.

Βεβαια του σουπερ μαρκετ εχουν και κατι προσθετα ως συνηθως . Αλλα μπορεις να βρεις βιολογικο φυσικο φυστικοβουτυρο η να το φτιαξεις μονη σου.

Το αν ειναι ωραιο η οχι ειναι υποκειμενικο.

Εγω μπορω να φαω το βαζακι με μιας :oops:, μου αρεσει πολυ, γιαυτο και δεν το επαιρνα εως τωρα.

Στον αντρα μου δεν αρεσει καθολου.

Ο γιος μου ξετρελαθηκε.

Εαν εξακολουθει να του αρεσει το επομενο θα το φτιαξω μονη μου. Ειδα μια πανευκολη συνταγη.

 

χμ...θα το δοκιμασω...κι ευχομαι να αρεσει στα μικρα...και να μην αρεσει σε μενα...χαχαχα.

 

 

Θα προτινω κι αυτό το κεικ για το σχολειο

https://www.sintagespareas.gr/sintages/sponge-cake.html

 

Είναι το λεγομενο sponge cake...δεν είναι τοσο αφρατο οσο το κανονικο και είναι πιο συμπαγες καπως.Ειναι πιο βολικο νομιζω ειδικα για τα πιτσιρικια γιατι το τρωνε χωρις να γεμιζουν ολο ψίχουλα.Εγω το δοκιμασα την προηγουμενη μερα και τα μικρα το τσακισαν...σημερα το ξαναεφτιαξα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια δεν φτιαχνω ουτε κεικ, ουτε κουλουρακια ουτε τιποτα απο αυτα που γραφετε. Προτιμω τα πιο φρεσκα , τα ωμα. ΠΧ. ψωμι με ελαιολαδο.

Το απογευμα μπανανα, φρουτα πολλα η γιαουρτακι με μελι και φρουτα μαζι. Μπορει και ψωμακι με τυρακι και ντοματα.

Και αυγο το βραδυ της γιαγιας μας εαν δεν το εχει φαει το πρωι η κατι αλλο ελαφρυ.

Προσπαθω να τον μαθαινω σε πιο υγιεινα. Να μην υπαρχουν στο σπιτι καθημερινα κουλουρια η κεικ η μπισκοτακια κτλ. Αλλα εχουμε παντα πολλα φρουτα. Και ευτυχως τους αρεσουν πολυ σχεδον ολα.

Βεβαια οταν μας φερνουν οι παπουδες οι οι αλλοι δεν του τα στερω η εξω που θα παμε.

Οτι μου ζητησει του παιρνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ravT , το ξερω οτι μιλαμε για το κολατσιο στο σχολειο.

Εχω γραψει αναλυτικα πιο πανω τι δινω .

Αλλα οταν υπαρχουν σπιτι συνεχεια γλυκισματα ειναι δυσκολο να τα περιορισεις μονο στο κολατσιο του Σχολειου. Γενικα προσπαθω να τα αποφυγω μεσα στο σπιτι γιατι ειναι πραγματικα πειρασμος, οχι μονο για τα παιδια αλλα και για εμας.

Link to comment
Share on other sites

ravT , το ξερω οτι μιλαμε για το κολατσιο στο σχολειο.

Εχω γραψει αναλυτικα πιο πανω τι δινω .

Αλλα οταν υπαρχουν σπιτι συνεχεια γλυκισματα ειναι δυσκολο να τα περιορισεις μονο στο κολατσιο του Σχολειου. Γενικα προσπαθω να τα αποφυγω μεσα στο σπιτι γιατι ειναι πραγματικα πειρασμος, οχι μονο για τα παιδια αλλα και για εμας.

 

 

Αγορασα φυστικοβουτυρο σημερα αλλα δυστυχως δεν αρεσε ουτε στα πιτσιρικια ουτε σ εμενα να σου πω την αληθεια.Με τι άλλο μπορω να το συνδυασω μπα και το φανε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το χρησιμοποιω καπου αλλου, περα απο φρυγανια και το ψωμι, τουλαχιστον ακομα.

Υπαρχουν ομως πολλες συνταγες με φυστικοβουτυρο στο internet, αν θες κοιταξε εδω..

 

http://www.sintagoulis.gr/tag/%CF%86%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B2%CE%BF%CF%8D%CF%84%CF%85%CF%81%CE%BF

 

 

Μια αλλη ιδεα για γρηγορο σνακ για το σχολειο ειναι μικρα τσουρεκακια με μεραντα μεσα.

Οταν τα φτιαξετε αφου κρυωσουν τα διπλωνετε πολυ καλα με σελοφαν και τα βαζετε στην καταψυξη αμεσως.

Απο το βραδυ τα βγαζετε απο την καταψυξη η νωρις το πρωι και εως το δεκατιανο ειναι σαν να ειναι της στιγμης.

Ειχα παρει μια φανταστικη σπιτικη συνταγη αλλα πηρα 2-3 κιλα και τα εκοψα μαχαιρι.

Βεβαια δεν ειναι και απο τα πιο υγιεινα σνακ, αλλα απο γευση κολαση .

Και δεν υπαρχει παιδι να μην του αρεσουν.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε τι βρήκα! Βιντεάκι που δείχνει ιδέες για το φαγητό του σχολείου :)

 

Φυστικοβούτυρο από φυστικοβούτυρο διαφέρει. Εγώ που τρώω φυστικοβούτυρο και μου αρέσει, πήρα ένα μάρκας Calve από το σούπερ μάρκετ και ήταν απαίσιο. Το έχω κρατήσει μήπως το βάλω σε κανένα μπισκότο, γιατί για να το φάω έτσι αποκλείεται.

 

Το καλύτερο φυστικοβούτυρο είναι το SUN-PAT (αγγλικό) με την μπλε ετικέτα. Μπορείς να το συνδιάσεις με μαρμελάδα, μερέντα ή μπανάνα σε σαντουιτσάκι. Είναι τέλειο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Φυστικοβούτυρο από φυστικοβούτυρο διαφέρει. Εγώ που τρώω φυστικοβούτυρο και μου αρέσει, πήρα ένα μάρκας Calve από το σούπερ μάρκετ και ήταν απαίσιο. Το έχω κρατήσει μήπως το βάλω σε κανένα μπισκότο, γιατί για να το φάω έτσι αποκλείεται.

 

Το καλύτερο φυστικοβούτυρο είναι το SUN-PAT (αγγλικό) με την μπλε ετικέτα. Μπορείς να το συνδιάσεις με μαρμελάδα, μερέντα ή μπανάνα σε σαντουιτσάκι. Είναι τέλειο!!!

 

να ρωτησω κατι χαζο?? το βρισκουμε σε σουπερ μαρκετ?? σε ποιο??

Link to comment
Share on other sites

Φυστικοβούτυρο νομίζω ότι μπορείς να βρεις σε όλα τα σούπερ μάρκετ. Το Calve είναι της Ελαΐς οπότε λογικά είναι ευρέως διαθέσιμο. Το Sun Pat δεν ξέρω. Έχω την εντύπωση ότι το έχω δει στον Βασιλόπουλο, αλλά δεν παίρνω όρκο. Εγώ συνήθως αγοράζω φυστικοβούτυρο από τα Food Hall του Marks & Spencer αλλά βρήκα Sun Pat το καλοκαίρι στο Τολό!! Αν μένεις Κέρκυρα όπως λέει το προφίλ σου, σίγουρα θα πουλάνε Sun Pat τα σούπερ μάρκετ στις τουριστικές περιοχές του νησιού. Εμείς στο Τολό βρήκαμε ένα σωρό αγγλικές λιχουδιές που δυσκολευόμαστε να βρούμε στην Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε τι βρήκα! Βιντεάκι που δείχνει ιδέες για το φαγητό του σχολείου :)

 

Φυστικοβούτυρο από φυστικοβούτυρο διαφέρει. Εγώ που τρώω φυστικοβούτυρο και μου αρέσει, πήρα ένα μάρκας Calve από το σούπερ μάρκετ και ήταν απαίσιο. Το έχω κρατήσει μήπως το βάλω σε κανένα μπισκότο, γιατί για να το φάω έτσι αποκλείεται.

 

Το καλύτερο φυστικοβούτυρο είναι το SUN-PAT (αγγλικό) με την μπλε ετικέτα. Μπορείς να το συνδιάσεις με μαρμελάδα, μερέντα ή μπανάνα σε σαντουιτσάκι. Είναι τέλειο!!!

 

:-D:-D Γελάω γιατί από όλα τα φυστικοβούτυρα που έχουμε δοκιμάσει, τρελαινόμαστε για το calve!!

Όλα σχετικά είναι τελικά...:D

Link to comment
Share on other sites

:-D:-D Γελάω γιατί από όλα τα φυστικοβούτυρα που έχουμε δοκιμάσει, τρελαινόμαστε για το calve!!

Όλα σχετικά είναι τελικά...:D

Έχω ένα βαζάκι σχεδόν άθικτο - να στο στείλω?? :P :p :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί είναι πικρό!!

 

Λες να υπάρχουν διάφοροι τύποι φυστικουβούτυρου της ίδιας μάρκας;; γιατί εμένα δεν μου φαίνεται πικρό...

 

τέλοςπάντων είμαστε εκτός θέματος! Ό,τι αρέσει στον καθένα. Τα παιδιά μου αυτό έχουν μάθει και τους αρέσει.:D Μαζί με μέλι.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ακριβώς. Δεν θα το βάλεις ας πούμε στην ομελέτα ή στο κέικ! Αλλά μπορείς να το αλείψεις στο ψωμί και να το φας σκέτο ή με μαρμελάδα ή με μερέντα. Ακόμα καλύτερα μπορείς να το κάνεις σάντουιτς (αμερικανιά από τις καλύτερες).

 

30000_grilled_peanut_butter_jelly.jpg

 

Σήμερα έφτιαξα το εξής σάντουιτς:

 

2 φέτες ψωμί για τοστ φρυγανισμένες. Αλείφουμε τη μία με βούτυρο, την άλλη με φυστικοβούτυρο. Στη μέση μπανάνες κομμένες ροδέλες.

 

Απλά θεϊκό :)

 

Daenerys νομίζω ότι αν έχεις συνηθίσει αυτό που γλυκίζει, το άλλο σου φαίνεται πικρό. Επίσης εξαρτάται πώς το τρως. Ας πούμε εγώ συνήθως το τρώω σκέτο πάνω σε ρυζογκοφρέτα, οπότε καταλαβαίνω όλη την πίκρα του Calve.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, διαβάζω αυτά που συχητάτε για το φυστικοβούτηρο και είπα να περάσω από σμ να δω τί σοί θηρίο είναι τούτο. Διάβασα τη σύνθεση - περιέχει καστανή ζάχαρη και φοινικέλαιο... δηλαδή, είναι γλυκισμα ρε κορίτσια. Δηλαδή, από την άποψη της σωστής διατροφής νομίζω πιο σωστό είναι να τρώει για πρωινό το παιδί τοστ με ζαμπόν-τυρί-αυγό-βούτηρο παρά τοστ με φυστικοβούτηρο-μπανάνα. Γιατί αυτό είναι επεξεργασμένος υδατάνθραξ + υδατάνραξ + επεξεργασμένος υδατάνθραξ :( με ό,τι σημαίνει αυτό για το ανεβασμένο ζάχαρο. Δεν θέλω να φανώ "ξινή" αλλά μια στα τόσο ΟΚ, για ποικιλία, όμως, για κάθε μέρα δεν νομίζω πως είναι και πολύ σωστό.

Δοκίμασα και την τυρόπιτα που έδωσε μια κοπέλα πιο πάνω - έφτειαχνα μια παρόμοια αλλά με συνδυασμό τυριών φέτα + κεφαλογραβιέρα - και μου άρεσε πολύ αυτή η δική σας εκδοχή, πιο οικονομική και λιγότερο βαριά, και στέκει καλά, και σαν συστατικά νομίζω πως είναι ΟΚ - λίγο αλεύρι και όλο το υπόλοιπο καλή πρωτείνη από τυρί, γιαούρτι, αυγά και καλά λιπαρά από βούτηρο (όχι βιτάμ). Να είστε καλά! :P

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

Daenerys νομίζω ότι αν έχεις συνηθίσει αυτό που γλυκίζει, το άλλο σου φαίνεται πικρό. Επίσης εξαρτάται πώς το τρως. Ας πούμε εγώ συνήθως το τρώω σκέτο πάνω σε ρυζογκοφρέτα, οπότε καταλαβαίνω όλη την πίκρα του Calve.

 

Εγώ το τρώω σε ψωμί του τοστ μαζί με μέλι. Οπότε σίγουρα το νιώθω πιο γλυκό. Σκέτο δεν μπορώ να το φάω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να φανώ "ξινή" αλλά μια στα τόσο ΟΚ, για ποικιλία, όμως, για κάθε μέρα δεν νομίζω πως είναι και πολύ σωστό.

 

Όχι κάθε μέρα. Εμείς κάποιες φορές τους το δίνουμε, μικρή ποσότητα αλειμμένη σε ψωμί του τόστ με μέλι, όπως είπα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...