Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υγιεινά και γρήγορα σνακ για το σχολείο


Δέσποινα79

Recommended Posts

Μου βγηκε λιγο πλακα. Και διαβασα στα σχολια της συνταγης οτι το λαδι μπορει να μην τη φουσκωσει. Δεν ξερω εαν ευθυνεται βεβαια αυτο γιατι το λαδι το χρησιμοποιω στο κεικ και δεν εχω προβλημα. Την επομενη φορα θα βαλω βουτυρο. Για να δουμε. Απο γευση ομως ειναι αρκετα ωραια. Μολις την δοκιμασα και κρυα και ειναι οντως πολυ καλη , ισως καλυτερη και απο ζεστη γιατι εχει σταθεροποιηθει. Εσενα σου βγαινει αφρατη?? Σε τι ταψι την βαζεις? Και εγω αποφευγω τα κεικ και τα τσουρεκια. Ουτε το τοστ ειναι καλο. Ειχα ακουσει καποτε οτι ο καμενος υδατανθρακας ειχε ενοχοποιηθει για μια μορφη καρκινου. Σπιτι προσπαθω να τρωει οσο γινεται πιο απλα, ψωμακι με ελαιολαδο και τυρι , αυγο και φυσικους χυμους. Τρωμε που τρωμε εξω τα σκουπιδια συχνα τουλαχιστον να τα περιοριζουμε μεσα στο σπιτι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για τα κέικ, δοκιμάστε αλεύρι μαύρο (μισό-μισό με άσπρο ή και όλο μαύρο) και ζάχαρη στη μισή ποσότητα της συνταγής, βάζοντας στο μίγμα λίγες σταγόνες μαύρης κουβερτούρας για να...τα ξεγελασετε ;)

 

Πάντως, μακριά από μαργαρίνες, βιταμ και τέτοια! Ή ελαιόλαδο ή βούτυρο αγελάδας (το Κέρκυρας είναι φανταστικό).

Link to comment
Share on other sites

Για τα κέικ' date=' δοκιμάστε αλεύρι μαύρο (μισό-μισό με άσπρο ή και όλο μαύρο) και ζάχαρη στη μισή ποσότητα της συνταγής, βάζοντας στο μίγμα λίγες σταγόνες μαύρης κουβερτούρας για να...τα ξεγελασετε ;)

 

Πάντως, μακριά από μαργαρίνες, βιταμ και τέτοια! Ή ελαιόλαδο ή βούτυρο αγελάδας (το Κέρκυρας είναι φανταστικό).[/quote']

 

Scratee τι κακο εχει η μαργαρίνη;

Το ελαιόλαδο δεν κανει πολυ λαδερο το κεικ; Σε τι αναλογία με το βούτυρο το βάζεις; Δηλαδή μισο φυντάνι βούτυρο αντιστοιχεί σε μισο φλυτζάνι ελαιόλαδο;

Link to comment
Share on other sites

Μου βγηκε λιγο πλακα. Και διαβασα στα σχολια της συνταγης οτι το λαδι μπορει να μην τη φουσκωσει. Δεν ξερω εαν ευθυνεται βεβαια αυτο γιατι το λαδι το χρησιμοποιω στο κεικ και δεν εχω προβλημα. Την επομενη φορα θα βαλω βουτυρο. Για να δουμε. Απο γευση ομως ειναι αρκετα ωραια. Μολις την δοκιμασα και κρυα και ειναι οντως πολυ καλη , ισως καλυτερη και απο ζεστη γιατι εχει σταθεροποιηθει. Εσενα σου βγαινει αφρατη?? Σε τι ταψι την βαζεις? Και εγω αποφευγω τα κεικ και τα τσουρεκια. Ουτε το τοστ ειναι καλο. Ειχα ακουσει καποτε οτι ο καμενος υδατανθρακας ειχε ενοχοποιηθει για μια μορφη καρκινου. Σπιτι προσπαθω να τρωει οσο γινεται πιο απλα, ψωμακι με ελαιολαδο και τυρι , αυγο και φυσικους χυμους. Τρωμε που τρωμε εξω τα σκουπιδια συχνα τουλαχιστον να τα περιοριζουμε μεσα στο σπιτι.

 

 

Μηπως την εβαλες στο ταψι του φουρνου?Γιατι δε φουσκωνει...και η συγκεκριμενη δοσολογια της συνταγης νομιζω είναι μικρη για το ταψι του φουρνου.Εγω τη βαζω σε ένα πυρεξ ορθογωνιο που είναι περιπου το μισο από το ταψι του φουρνου.

Link to comment
Share on other sites

Βάζω τα 3/4 της δόσης. Δεν το κάνει λαδερό, αλλά έχει μια κάποια μυρωδιά. Γι'αυτό πετάω λίγη κουβερτούρα μέσα, για ξεκάρφωμα!

 

Οι μαργαρίνες ανήκουν στα λίπη που οξειδώνονται πολύ εύκολα και, ενώ διαφημίζονται ότι ρίχνουν τη χοληστερίνη, καταλήγουν στο ακριβώς αντίθετο: να αυξάνουν την κακή χοληστερίνη. Αντιθέτως, το ζωικό βούτυρο αρχίζει και απενοχοποιείται, υπό την προϋπόθεση ότι κάνεις κανείς ισορροπημένη διατροφή (δηλαδή πολύ-πολύ λιγότερους υδατάνθρακες από ό,τι συνηθίζουμε σήμερα). Γι'αυτό, αν θες να κάνεις υγιεινό ένα γλυκό, βάλε ζωικό βούτυρο (αν δε θες ελαιόλαδο), αλλά κόψε από το άσπρο αλεύρι και τη ζάχαρη.

 

Θα κοιτάξω μήπως βρω ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Διευθυντή Καρδιολογικής της Νίκαιας, για τις μαργαρίνες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μηπως την εβαλες στο ταψι του φουρνου?Γιατι δε φουσκωνει...και η συγκεκριμενη δοσολογια της συνταγης νομιζω είναι μικρη για το ταψι του φουρνου.Εγω τη βαζω σε ένα πυρεξ ορθογωνιο που είναι περιπου το μισο από το ταψι του φουρνου.

 

Εννοειται δεν την εβαλα στο ταψι του φουρνου . Την εβαλα και εγω σε κλασικο πυρεξ γυαλινο ορθογωνιο που ειναι σχεδον μισο του φουρνου.

Και σου φουσκωσε σε αυτο το ταψι???

Αρα κατι εφταιγε. Μπορει το λαδι τοτε. Ισως και τα αυγα γιατι ηταν πολυ μικρα και δεν εχουν πολυ ασπραδι. Αλευρι ριχνεις οσο μια κουπα νερο? Η λιγοτερο? Εγω εριξα ενα ποτηρι ουισκι.

Θα την ξαναδοκιμασω με αλλα αυγα και βουτυρο και ισως περισσοτερο αλευρι.

Με το αλευρι δεν φαινεται να ειναι αρκετα πηχτο το μιγμα?? .

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε, είμαι φαν της Μεσογειακής διατροφής. Το λέει και ο Ντέλλος!

 

"Δεν ακολουθούμε καμία “δίαιτα” αλλά κάνουμε σωστή διατροφή που να μας ταιριάζει, απολαμβάνοντας το φαγητό μας. Αποφεύγουμε τα “light” προϊόντα και τις δίαιτες χαμηλών λιπαρών. Στερούνται πολύτιμες θρεπτικές ουσίες και μας στρέφουν σε υπερκατανάλωση παχυντικών υδατανθράκων. Τρόφιμα που "ρίχνουν τη χοληστερίνη" δεν έχουν δείξει κανένα όφελος. Το ελαιόλαδο, τα όσπρια και χορταρικά, τα αυγά, το φυσικό πλήρες γιαούρτι, τυρί και γάλα, τα ψάρια, το κοτόπουλο, τα φρούτα και τα λαχανικά αποτελούν τον πυρήνα της μεσογειακής διατροφής, που θεωρείται η καλύτερη στον κόσμο. Τα παρεξηγημένα αυγά έχουν μεγάλη θρεπτική αξία. Δεν αυξάνουν τη χοληστερίνη και δεν παχαίνουν!

Αποφεύγουμε τα επεξεργασμένα κρέατα και τα trans λιπαρά (σπορέλαια και μαργαρίνες), την πολύ ζάχαρι και το πολύ αλάτι. Το λίγο αλκοόλ κάνει καλό, το πολύ βλάπτει.Τρώμε σοκολάτα και ξηρούς καρπούς, αλλά με μέτρο. Τρώμε 2 ή περισσότερα γεύματα την ημέρα αποφεύγοντας να τρώμε αργά το βράδυ πρίν τον ύπνο."

Link to comment
Share on other sites

Βάζω τα 3/4 της δόσης. Δεν το κάνει λαδερό' date=' αλλά έχει μια κάποια μυρωδιά. Γι'αυτό πετάω λίγη κουβερτούρα μέσα, για ξεκάρφωμα!

 

Οι μαργαρίνες ανήκουν στα λίπη που οξειδώνονται πολύ εύκολα και, ενώ διαφημίζονται ότι ρίχνουν τη χοληστερίνη, καταλήγουν στο ακριβώς αντίθετο: να αυξάνουν την κακή χοληστερίνη. Αντιθέτως, το ζωικό βούτυρο αρχίζει και απενοχοποιείται, υπό την προϋπόθεση ότι κάνεις κανείς ισορροπημένη διατροφή (δηλαδή πολύ-πολύ λιγότερους υδατάνθρακες από ό,τι συνηθίζουμε σήμερα). Γι'αυτό, αν θες να κάνεις υγιεινό ένα γλυκό, βάλε ζωικό βούτυρο (αν δε θες ελαιόλαδο), αλλά κόψε από το άσπρο αλεύρι και τη ζάχαρη.

 

Θα κοιτάξω μήπως βρω ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Διευθυντή Καρδιολογικής της Νίκαιας, για τις μαργαρίνες.[/quote']

 

Να σαι καλα!!

Εμείς δεν παίρνουμε γαλακτοκομικά οποτε μας βλέπω για ελαιόλαδο :-(

Αντε τωρα να βρούμε με τι μπορούμε να αντικαταστήσουμε την ζάχαρη!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται δεν την εβαλα στο ταψι του φουρνου . Την εβαλα και εγω σε κλασικο πυρεξ γυαλινο ορθογωνιο που ειναι σχεδον μισο του φουρνου.

Και σου φουσκωσε σε αυτο το ταψι???

Αρα κατι εφταιγε. Μπορει το λαδι τοτε. Ισως και τα αυγα γιατι ηταν πολυ μικρα και δεν εχουν πολυ ασπραδι. Αλευρι ριχνεις οσο μια κουπα νερο? Η λιγοτερο? Εγω εριξα ενα ποτηρι ουισκι.

Θα την ξαναδοκιμασω με αλλα αυγα και βουτυρο και ισως περισσοτερο αλευρι.

Με το αλευρι δεν φαινεται να ειναι αρκετα πηχτο το μιγμα?? .

 

Οχι βρε δε φουσκωνει...κι εμενα λεπτη ειναι.Δες και τις φωτογραφιες στο link που εχει τη συνταγη.Αλευρι εγω βαζω μια κουπα του καφε.Νομιζω εισαι ενταξει...μη βαλεις πιο πολυ αλευρι.Δοκιμασε τη ομως και με βουτυρο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα! Πολύ ωραίο θεματάκι και επίκαιρο μιας και το καμάρι μου είναι στο νηπιαγωγείο φέτος. Αυτά που του δίνω για κολατσιο είναι τοστάκι ή κέικ σπιτικό ή γιαουρτάκι ή καμιά πιτούλα, σε συνδυασμό με φρούτο, είτε μπανάνα είτε σταφύλια προς το παρόν. Χτες έφτιαξα την τυρόπιτα που παρέθεσε η niki81! Πανεύκολη συνταγή και τέλειο αποτέλεσμα! Του την έβαλα σήμερα για κολατσιό! Την έκανα με βούτυρο αγελάδος. Το μίγμα ήταν αρκετά πηχτό, αλλά μια χαρά ψήθηκε!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης εναλλακτική για γαλοπούλα- τυρί στα τοστάκια- σαντουιτσάκια είναι ότι έχει περισσέψει από την προηγούμενη μέρα πχ κοτόπουλο-τυρί, ομελέτα-ντομάτα, κιμάς-τυρί ή φέτα. Ειδικά αυτό με τον κίμα το τσακίζει.

Link to comment
Share on other sites

Αραβική πίτα που την τυλίγω σε ρολάκι και βάζω μεςα γαλοπούλα,τυρί,μαρούλι,τριμμένο καρότο και ντομάτα.Επισης καλή ιδέα ειναι οι μπάρες δημητριακών με βρωμη,δημητριακά,μέλι ξηρούς καρπούς κΑι λίγη σοκολατα.Ειναι πανευκολο και τα τσακιζει ο δικός μου.( αν και δεν παμε ακομα σχολειο παρακολουθώ το θεμα και η τυρόπιτα την Νίκης φαίνεται σούπερ!!)

Link to comment
Share on other sites

Αραβική πίτα που την τυλίγω σε ρολάκι και βάζω μεςα γαλοπούλα,τυρί,μαρούλι,τριμμένο καρότο και ντομάτα.Επισης καλή ιδέα ειναι οι μπάρες δημητριακών με βρωμη,δημητριακά,μέλι ξηρούς καρπούς κΑι λίγη σοκολατα.Ειναι πανευκολο και τα τσακιζει ο δικός μου.( αν και δεν παμε ακομα σχολειο παρακολουθώ το θεμα και η τυρόπιτα την Νίκης φαίνεται σούπερ!!)

 

Τις μπαρες τις φτιαχνεις εσυ?Εχεις καμια συνταγή καλη?Επιχειρησα να φτιαξω μια μερα καποιες...νομιζω η συνταγή ηταν του ακη πετρεζικη...αλλα μου βγηκαν πολύ γλυκες...πιο πολύ θυμιζαν παστελι.Σε λιγωναν πολύ και δε μου τις εφαγε κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω σταματησα να του βαζω και ψωμι τοστ...παιρνω ψωμάκια για σαντουιτσακι από ένα φουρνο και του φτιαχνω σαντουιτσακι με αυτό το ψωμακι και αυτό ευτυχως το τρωει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τις φτιάχνω μονη μου μετα απο διάφορες συνταγές κει πειράματα.1 κούπα βρωμη

1,5 κούπα νυφαδες ριζιου(αυτα τα μικρα τραγανα μπαλάκια)

100 γρ κουβερτούρα με 3 κουτ σούπας μέλι μαζι λιωμένα

Ξηρούς καρπούς της αρεσκείας σας.( πολυ ωραια ειναι και με ηλιοσπορο)

Ανακατευεις ολα μαζι να γίνει μια σφυχτη μάζα,τα βάζεις σε λάδοκολλα στο ταψί,βάζεις και μια λάδοκολλα απο πανω και τα πατάς πολυ καλά.Λίγες ωρες στο ψυγείο και έτοιμο! Κόβεις σε κομμάτια και ειναι πεντανόστιμο!!

Link to comment
Share on other sites

Τις φτιάχνω μονη μου μετα απο διάφορες συνταγές κει πειράματα.1 κούπα βρωμη

1,5 κούπα νυφαδες ριζιου(αυτα τα μικρα τραγανα μπαλάκια)

100 γρ κουβερτούρα με 3 κουτ σούπας μέλι μαζι λιωμένα

Ξηρούς καρπούς της αρεσκείας σας.( πολυ ωραια ειναι και με ηλιοσπορο)

Ανακατευεις ολα μαζι να γίνει μια σφυχτη μάζα,τα βάζεις σε λάδοκολλα στο ταψί,βάζεις και μια λάδοκολλα απο πανω και τα πατάς πολυ καλά.Λίγες ωρες στο ψυγείο και έτοιμο! Κόβεις σε κομμάτια και ειναι πεντανόστιμο!!

 

Ωραια θα το δοκιμασω.Μου κανει εντυπωση που δεν εχουν βουτυρο.Γινονται τραγανες η μαλακες?

Link to comment
Share on other sites

Καλέ γιατί να έχουν βούτυρο οι μπάρες δημητριακών; Και εγώ θα τις δοκιμάσω, ευχαριστώ!

Πριν λίγο έφτιαξα muffins σταφίδας νοστιμότατα και πανεύκολα για να πάρει αύριο η μικρή στο σχολείο!

 

Iδου η συνταγή

 

http://womanfulltimejob.blogspot.gr/2015/09/muffins.html

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλέ γιατί να έχουν βούτυρο οι μπάρες δημητριακών; Και εγώ θα τις δοκιμάσω, ευχαριστώ!

Πριν λίγο έφτιαξα muffins σταφίδας νοστιμότατα και πανεύκολα για να πάρει αύριο η μικρή στο σχολείο!

 

Iδου η συνταγή

 

http://womanfulltimejob.blogspot.gr/2015/09/muffins.html

 

Εγω 2-3 συνταγες που εχω ρε συ εχουν μεσα βουτυρο.Και αυτές που αγοραζω από το φουρνο σιγουρα εχουν...εχουν το αρωμα από το βουτυρο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, όταν λέτε "γαλοπούλα" εννοείτε το αλλαντικό, λογικά, ε; Μην ξεχνάμε ότι είναι, μεν, καλύτερη από το ζαμπόν, αλλά δεν παύει να είναι αλλαντικό (περιέχει νιτρώδη που είναι καρκινογόνα), άρα δεν είναι υγιεινή.

 

Έκανα κι εγώ την τυρόπιτα της Νίκης. Πολύ καλύτερη από αυτή που έφτιαχνα (έχει το μισό αλεύρι και το διπλάσιο γιαούρτι) και το αποτέλεσμα είναι γκαραντί! :)

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται δεν την εβαλα στο ταψι του φουρνου . Την εβαλα και εγω σε κλασικο πυρεξ γυαλινο ορθογωνιο που ειναι σχεδον μισο του φουρνου.

Και σου φουσκωσε σε αυτο το ταψι???

Αρα κατι εφταιγε. Μπορει το λαδι τοτε. Ισως και τα αυγα γιατι ηταν πολυ μικρα και δεν εχουν πολυ ασπραδι. Αλευρι ριχνεις οσο μια κουπα νερο? Η λιγοτερο? Εγω εριξα ενα ποτηρι ουισκι.

Θα την ξαναδοκιμασω με αλλα αυγα και βουτυρο και ισως περισσοτερο αλευρι.

Με το αλευρι δεν φαινεται να ειναι αρκετα πηχτο το μιγμα?? .

 

Σημερα που την εφτιαξα αντι να ανακατεψω όλα τα υλικα με το χερι χτυπησα λιγο με το μιξερ τα αυγα και το βουτυρο και μετα εβαλα τα υπολοιπα.Εγινε πιο αφρατη ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Αλλο ενα υγιεινο δεκατιανο που ξεκινησα να φτιαχνω ειναι

 

Μια φετα ψωμι με φυστικοβουτυρο αρκετο και κιτρινο τυρακι

και συμπληρωματικα μια μπανανα.

 

Ειναι πιο πληρες απο ενα κουλουρακι σκετο.

 

Και σκεφτομαι και σαντουιτσακι με φυστικοβουτυρο, 2 φετουλες τυρι κιτρινο αντι για γαλοπουλα και μαρουλι.

 

ΥΓ. Το φυστικοβουτυρο του αρεσε παρα πολυ.

Θα το προσπαθησω να το φτιαχω μονη μου, για να ειναι περισσοτερο υγιεινο.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα που την εφτιαξα αντι να ανακατεψω όλα τα υλικα με το χερι χτυπησα λιγο με το μιξερ τα αυγα και το βουτυρο και μετα εβαλα τα υπολοιπα.Εγινε πιο αφρατη ετσι.

Νίκη βάζεις βούτυρο ή βιτάμ; Εγώ έβαλα 200γραμμ. βούτυρο, έγινε πεντανόστιμη αλλά σκέφτομαι μήπως είναι πολλά τα 200...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αλλο ενα υγιεινο δεκατιανο που ξεκινησα να φτιαχνω ειναι

 

Μια φετα ψωμι με φυστικοβουτυρο αρκετο και κιτρινο τυρακι

και συμπληρωματικα μια μπανανα.

 

Ειναι πιο πληρες απο ενα κουλουρακι σκετο.

 

Και σκεφτομαι και σαντουιτσακι με φυστικοβουτυρο, 2 φετουλες τυρι κιτρινο αντι για γαλοπουλα και μαρουλι.

 

ΥΓ. Το φυστικοβουτυρο του αρεσε παρα πολυ.

Θα το προσπαθησω να το φτιαχω μονη μου, για να ειναι περισσοτερο υγιεινο.

 

Δεν εχω δοκιμασει ποτε φυστικοβουτυρο...είναι οντως υγιεινο?Να υποθεσω ότι είναι και παχυντικο?Σαν το ταχινι?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...