Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

με τη θηλη δινουμε το αντιαναγωγικο γαλα!!!!


Recommended Posts

καλημερα.ειμαι σε κατασταση σοκ....

το αγορακι μου - την επομενη εβδομαδα γινεται 3 μηνων - εχει εδω κ 3 24ωρα μειωσει δραματικα την ποσοτητα φαγητου!!!!

ο γιατρος διεγνωσε γοπ

συνεστησε να δωσουμε το s26gold gf αλλα ειναι τρομερα παχυρευστο κ εδω κ δυο μερες δεν εχω καταφερει να του το ταισω!!!!!οι θηλες τις chicco 4συν ειναι μεγαλες κ πνιγεται ενω με τις 2συν δεν ρουφαει.

αποτελεσμα εκνευριζεται κ σταματαει!!!!!του δινω για νατον ξεγελω το απλο s26 αλλα ο γιατρος ειπε οτι το καλυτερο φαρμακο ειναι το αντιαναγωγικο

εχει αντιμετωπισει καποιος κατι ανλογο??

υπαρχει αντιναγωγικο που να ρεει ππιο ευκολα κ να μην απαιτει αλλλαγη θηλης???

καθε βοηθεια δεκτη γιατι θα τρελαθω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


προσπαθησε στις θηλες 2συν να κανεις εσυ τρυπουλες,τοσες ωστε να ρουφαει το μωρο χωρις να πνιγεται...διαφορετικα δοκιμασε θηλες και μπιμπερο αλλης εταιρειας μηπως βολευουν περισσοτερο...και ψυχραιμια!

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα, και εμείς έχουμε πρόβλημα με Γοπ και είμαστε 40 ημερών. Εγώ αυτό που έκανα στις πιπιλες έκανα μια τρύπα και την άφησα να πιει να δω αν πίνει καλα ή αν πνίγεται και στο τέλος τα βγάζει. Εγώ χρησιμοποίησα τα μπιμπερο dr.brown και πήρα τη θυλη 2 και έκανα μια ακόμα δικιά μου. Πίνει καλά και δεν κάνει πλέον εμετό. Χρησιμοποιούμε το γάλα frisolac comfort. Ελπίζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.ειμαι σε κατασταση σοκ....

το αγορακι μου - την επομενη εβδομαδα γινεται 3 μηνων - εχει εδω κ 3 24ωρα μειωσει δραματικα την ποσοτητα φαγητου!!!!

ο γιατρος διεγνωσε γοπ

συνεστησε να δωσουμε το s26gold gf αλλα ειναι τρομερα παχυρευστο κ εδω κ δυο μερες δεν εχω καταφερει να του το ταισω!!!!!οι θηλες τις chicco 4συν ειναι μεγαλες κ πνιγεται ενω με τις 2συν δεν ρουφαει.

αποτελεσμα εκνευριζεται κ σταματαει!!!!!του δινω για νατον ξεγελω το απλο s26 αλλα ο γιατρος ειπε οτι το καλυτερο φαρμακο ειναι το αντιαναγωγικο

εχει αντιμετωπισει καποιος κατι ανλογο??

υπαρχει αντιναγωγικο που να ρεει ππιο ευκολα κ να μην απαιτει αλλλαγη θηλης???

καθε βοηθεια δεκτη γιατι θα τρελαθω....

 

Υπάρχουν και τις chicco θηλές που έχουν νούμερα για ρύθμιση της ροής:1,2,3. Το νο 1 έχει την πιο μικρή ροή, το 2 μεγαλύτερη και το 3 την πιο μεγάλη. Εγώ έδινα το αντιαναγωγικό στην μικρή μου με τέτοιες θηλές. Έπινε το NOVALAC το AR, πολύ καλό γάλα κατ΄εμέ, και έκανα δοκιμές με τα νούμερα της θηλής, τελικά το νο 3 μας έκανε, το νούμερο πρέπει να είναι κάτω από την μυτούλα του παιδιού έτσι όπως πίνει.

Πάντως στον γιο μου που είχε πιο σοβαρή ΓΟΠ το αντιαναγωγικό μας έσωσε, όμως έχω ακούσει από άλλες μαμάδες ότι δεν βοηθήθηκαν, μάλλον παίζει ρόλο ο βαθμός ΓΟΠ κλπ. Στην μικρή πρώτα δοκιμάσαμε υποαλλεργικό (πολλές φορές η ΓΟΠ είναι σημάδι αλλεργίας - δυσανεξίας στην πρωτεΐνη του γάλακτος) και είδαμε τρομερή βελτίωση και μετά που κόψαμε το υποαλλεργικό μπήκαμε στο αντιαναγωγικό και μετά το 1ο έτος μπήκαμε και στο κανονικό.

Καλή συνέχεια και όλα να πάνε καλά!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα, και εμείς έχουμε πρόβλημα με Γοπ και είμαστε 40 ημερών. Εγώ αυτό που έκανα στις πιπιλες έκανα μια τρύπα και την άφησα να πιει να δω αν πίνει καλα ή αν πνίγεται και στο τέλος τα βγάζει. Εγώ χρησιμοποίησα τα μπιμπερο dr.brown και πήρα τη θυλη 2 και έκανα μια ακόμα δικιά μου. Πίνει καλά και δεν κάνει πλέον εμετό. Χρησιμοποιούμε το γάλα frisolac comfort. Ελπίζω να βοηθησα.

 

απο περιέργεια πώς έκανες τρύπα, γιατί προσπάθησα στην σιλικόνη να κάνω τρύπα και δεν τα κατάφερα.

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα της chicco την 1,2,3 με το γάλα nan ar το οποίο δεν μπορώ να πω ότι είναι πολύ πηχτό αλλά η μικρή μου αργούσε να πιεί το γάλα της. Τώρα χρησιμοποιώ τα μπιμπερό της avent με την θηλή Ι,ΙΙ,ΙΙΙ, και πίνουμε πολύ γρήγορα το γαλατάκι μας. Στην αρχή βέβαια πνιγόταν λίγο αλλά τώρα τις συνήθισε. Επίσης για το βράδυ στην αρχή της είχα της avent με τις τρείς τρύπες δηλαδή το νο 3 και βολευόταν. Οταν δοκίμασα της Chicco με τις τεσσερις τρύπες δεν μπορούσε να πιεί καθόλου, δεν έτρεχε καθόλου.

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα κορίτσια,

 

να χαίρεστε τα μωρά σας! Εμένα ο δικός μου είναι 6 εβδομάδων, κλαίει συνέχεια με κολικούς, έκανε και αναγωγες. Τον θηλάζω και του δίνω παράλληλα 3 φορές το 24ωρο από 120ml συμπλήρωμα. Τώρα μας σύστησε ο γιατρός το Novalac AR Digest αλλά έχουμε θέμα με τη θηλή δεν ρουφάει ο μικρός. Έχουμε dr brown No2. Τι να κάνω; Είχε καμια τέτοιο θέμα; Πρέπει να πάρω No3;

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Elena2015 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,

 

να χαίρεστε τα μωρά σας! Εμένα ο δικός μου είναι 6 εβδομάδων, κλαίει συνέχεια με κολικούς, έκανε και αναγωγες. Τον θηλάζω και του δίνω παράλληλα 3 φορές το 24ωρο από 120ml συμπλήρωμα. Τώρα μας σύστησε ο γιατρός το Novalac AR Digest αλλά έχουμε θέμα με τη θηλή δεν ρουφάει ο μικρός. Έχουμε dr brown No2. Τι να κάνω; Είχε καμια τέτοιο θέμα; Πρέπει να πάρω No3;

Καλημέρα, να σ ζήσει το μωρακι σ.. Να ξέρεις ότι το καλύτερο για την παλινδρόμηση είναι ο θηλασμός μόνο αλλά άμα θες να τον κόψεις  κ να δινεις ξενο μπορείς να κάνεις μερικές ακόμα τρυπουλες στη θηλή για να ρέει καλύτερα το γάλα. Αν πάρεις τον νούμερο 3 μπορεί να έχει πολύ μεγάλη τρύπα κ να πνίγεται!

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Elena2015 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,

 

να χαίρεστε τα μωρά σας! Εμένα ο δικός μου είναι 6 εβδομάδων, κλαίει συνέχεια με κολικούς, έκανε και αναγωγες. Τον θηλάζω και του δίνω παράλληλα 3 φορές το 24ωρο από 120ml συμπλήρωμα. Τώρα μας σύστησε ο γιατρός το Novalac AR Digest αλλά έχουμε θέμα με τη θηλή δεν ρουφάει ο μικρός. Έχουμε dr brown No2. Τι να κάνω; Είχε καμια τέτοιο θέμα; Πρέπει να πάρω No3;

Koλικοί, αναγωγές και συμπλήρωμα δεν πάνε μαζί. Θα σου έλεγα να συμβουλευτείς ένα γιατρό που να υποστηρίζει το θηλασμό να σας βοηθήσει να κόψετε το συμπλήρωμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 ώρες πρίν, Elena2015 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,

 

να χαίρεστε τα μωρά σας! Εμένα ο δικός μου είναι 6 εβδομάδων, κλαίει συνέχεια με κολικούς, έκανε και αναγωγες. Τον θηλάζω και του δίνω παράλληλα 3 φορές το 24ωρο από 120ml συμπλήρωμα. Τώρα μας σύστησε ο γιατρός το Novalac AR Digest αλλά έχουμε θέμα με τη θηλή δεν ρουφάει ο μικρός. Έχουμε dr brown No2. Τι να κάνω; Είχε καμια τέτοιο θέμα; Πρέπει να πάρω No3;

Δεν ξερω αν βγαζει η εταιρεια αυτη αλλα για πηχτο γαλα οπως ειναι το ar υπαρχουν θηλες ρυθμιζομενης ροης .!!Δες το στο ινετρνετ αν βγαζει για Dr Brown

Link to comment
Share on other sites

οταν χρειαστηκε να δωσω στο μωρο μου αντιαναγωγικο γαλα για ενα διαστημα,απλα η παιδιατρος μου ειπε να βαλω μια μεζουρα ανα 40ml επειδη ειναι παχυρευστο.με κανονικη θηλη το ηπιε μια χαρα.ηταν βεβαια παλι πηχτο αλλα δεν χρειαστηκε να αλλαξω θηλη.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, μαριακουκου είπε:

οταν χρειαστηκε να δωσω στο μωρο μου αντιαναγωγικο γαλα για ενα διαστημα,απλα η παιδιατρος μου ειπε να βαλω μια μεζουρα ανα 40ml επειδη ειναι παχυρευστο.με κανονικη θηλη το ηπιε μια χαρα.ηταν βεβαια παλι πηχτο αλλα δεν χρειαστηκε να αλλαξω θηλη.

Ναι όμως έτσι δεν αλλάζει η δόση? Κ λιγότερες θερμιδες θα παίρνει το μωρό που πόσο καλό είναι όταν μηνιαία πρέπει να βάζει το χ βάρος? Κ αφού τα γάλατα λένε ότι πρέπει να μπαίνει μία μεζουρα ανα 30μλ ούτε παραπάνω ούτε λιγότερο αλλιώς μπορεί να υπάρχει πρόβλημα.. Δεν ισχύει αυτό??

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Ναι όμως έτσι δεν αλλάζει η δόση? Κ λιγότερες θερμιδες θα παίρνει το μωρό που πόσο καλό είναι όταν μηνιαία πρέπει να βάζει το χ βάρος? Κ αφού τα γάλατα λένε ότι πρέπει να μπαίνει μία μεζουρα ανα 30μλ ούτε παραπάνω ούτε λιγότερο αλλιώς μπορεί να υπάρχει πρόβλημα.. Δεν ισχύει αυτό??

Καθε παιδιατρος κρινει και καθοδηγει αναλογα με τα δεδομενα και με το θεμα που αντιμετωπιζειτο καθε μωρο ξεχωριστα.στη δικη μας περιπτωση εκρινε αυτο σωστο και ημουν συμφωνη.δεν ειχα ποτε καποιο θεμα με το βαρος του παιδιου η με οτιδηποτε αλλο, αντιθετως παντα ηταν στα φυσιολογικα ορια και με το παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου είχε παλλινδρόμηση όλο τον πρώτο χρόνο ζωής, αρκετά έντονη, χωρίς ανατομικό πρόβλημα ευτυχώς αλλά με αρκετή στασιμότητα στην πρόσληψη βάρους το πρώτο διάστημα. Όλο αυτό το διάστημα, έδινα αντιαναγωγικό με Dr Brown's πάντα με θηλή ένα νούμερο μεγαλύτερη από αυτή που αντιστοιχούσε στην ηλικία του.

 

Ωστόσο, αν και ήταν φαγανός, αργούσε πάντα να αδειάσει το μπουκάλι, όντως ακόμα και με μεγαλύτερες θηλές το πηχτό γάλα πίνεται πιο αργά, μην περιμένεις να πίνει τόσο γρήγορα όσο μωρά που πίνουν κανονικό γάλα. Μην βιαστείς να πάρεις μεγαλύτερη θηλή γιατί το μωρό θα πνίγεται, δεν θα μπορεί να διαχειριστεί την ροή.

 

Επίσης, κάτι που βοήθησε εμάς ήταν ότι κάποια στιγμή - νομίζω μετά τους 2 πρώτους μήνες και κατόπιν σύστασης του παιδιάτρου - αρχίσαμε να αναμιγνύουμε αντιαναγωγικό με κανονικό γάλα (της ίδιας εταιρείας), οπότε η σύσταση ήταν λίγο πιο αραιή, ενώ μπορούσαμε έτσι να παρακαλουθούμε την ανταπόκριση του οργανισμού και την εξέλιξη της παλλινδρόμησης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...