Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βραδινός θηλασμός - αποθηλασμός


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 56 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Αν δεν ζητησει και θηλαζει μονο τη νυχτα θα μπω σε διαδικασια αποθηλασμου; Δεν ειχα στο μυαλο μου να αποθηλασω πριν τα 2 (εκτος αν μου εδειχνε μονος του οτι θελει), αλλα αν δω οτι συνεχισει λεω να ακολουθησω. Βασικα, η κυρια απορια μου ειναι αν θηλαζει μονο τη νυχτα ξεκιναει αποθηλασμος ή μπορει να συνεχιστει αυτο για μηνες μεχρι να κοψει τον νυχτερινο θηλασμο; 

Κ εγώ έχω τις ίδιες απορίες! 

Γενικά θα ήθελα πολύ να μας εξηγήσει κάποια/ος πως γίνεται φυσικά ο αποθηλασμός. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , vicky86 είπε:

Σεντιρ νομιζω η περιπτωση σας ειναι λογω του μπουκωματος κ θα επανελθει μετα

Γενικα ποσες φορες θηλαζε;

Mεσα στη μερα μπορει να θηλαζει και καθε μια ωρα. Καλα δεν ηταν ετοιμος να αποθηλασει με τιποτα, απλα ειπα μηπως λογω του μπουκωματος πηγαμε ενα βημα προς τον αποθηλασμο και αφου αρνειται ισως ειναι πιο ευκολο. Εχει μπουκωσει αλλες δυο φορες, αλλα δεν εφτασε σε σημειο να μην μπορει να θηλασει ολη μερα. Δεν μου εχει ξανατυχει να αρνειται, γι'αυτο δεν ξερω τι να περιμενω. 

 
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα αν το βραδυ κανει 6τουλ θηλασμους,οπου πινει κ δ πιπιλαει θα διατηρηθει η παραγωγη

πρίν από 1 λεπτό , Sentir...natureza είπε:

Mεσα στη μερα μπορει να θηλαζει και καθε μια ωρα. Καλα δεν ηταν ετοιμος να αποθηλασει με τιποτα, απλα ειπα μηπως λογω του μπουκωματος πηγαμε ενα βημα προς τον αποθηλασμο και αφου αρνειται ισως ειναι πιο ευκολο. Εχει μπουκωσει αλλες δυο φορες, αλλα δεν εφτασε σε σημειο να μην μπορει να θηλασει ολη μερα. Δεν μου εχει ξανατυχει να αρνειται, γι'αυτο δεν ξερω τι να περιμενω. 

Δυσκολο να αποθηλασει λογω μπουκωματος

Αν δ θελεις κ συ να αποθηλασεις τον βαζεις μισοκοιμισμενο,κ του δινεις γενικως ευκαιριες

Πιστευω θα επανελθει

Το βραδυ θηλαζει αρκετα;

@Vasilo καθε περιπτωση φυσικα ειναι διαφορετικη,κ εξαρταται απο το καθε ζευγος μαμας-παιδιου

Φυσικα κ η ηλικια παιζει ρολο

Αν ειναι η αποφαση της μαμας η αποθηλαζει απο μονο το παιδι.απο μονα συνηθως αποθηλαζουν στα 2-3

Προς το παρον εχω αποθηλασει μια φορα,κ εγινε πολυ ευκολα,κ δ το περιμενα κιολας

Στο περιπου απο οσο θυμαμαι

Η κορη μου 18μηνων θηλαζε τουλ 8-10φορες τη μερα.με πολλα νυχτερινα ξυπνηματα για στηθος παντα.μονο εξω ξεχνιοταν.αλλα δεχοταν λιγους περιορισμου,πχ περιμενε να παμε σπιτι

Σιγα σιγα το επομενο τριμηνο αρχισε να κοιμαται σερι τα βραδια,αρχικα 6κ μετα 8ωρες,σταματησε να ζηταει εξω.δ ηταν κτ που προσπαθησα εγω

Το επομενο τριμηνο,που εγω ημουν στο δευτερο τριμηνο εγκυμοσυνης,ισως ειχε μειωθει κ το γαλα,πλεον θηλαζε 3-4φορες τη μερα,επειδη οταν ηταν να κοιμηθει εκανε πολλες εναλλαγες στηθους κ μετα  μου γυριζε την πλατη να τη χαιδεψω,αρχισα να την παροτρυνω σε αυτο.οταν ξαπλωναμε για υπνο της ελεγα θα πιουμε λιγο γαλα,κ μετα θα σε παρω αγκαλια να κοιμηθουμε.δ επιανε παντα,αλλα σιγα σιγα αρχισε να κοιμαται μια με στηθος,μια με χαδια.οταν ξυπνουσε το βραδυ ηθελε ποτε νερο,ποτε αγκαλια,σπανια θηλασμο η γαλα φρεσκο

Τελικα αποθηλασε 23μηνων.συνολικα δλδ της πηρε 6μηνες

Αλλα μετα το χρονο ετρωγε γενικα φαγητο κ επινε κ φρεσκο γαλα

Μετα το χρονο εφαρμοσα δ προσφερω δ αρνουμαι,κ σιγα σιγα καποιους περιορισμους.πχ να της λεω οταν ειμαστε στο αμαξι να περιμενει να παμε σπιτι,η αν ειμαστε με το καροτσι βολτα το ιδιο.εξω οταν χτυπουσε η ενιωθε ανασφαλεια της εδινα.αλλα στους 18το σταματησε για τα χτυπηματα.αρχισα κ στο σπιτι να της ζηταω να περιμενει οταν ειχα μια δουλεια.της ελεγα κ οτι το βραδυ το γαλα κοιμαται,αλλα δ το δεχτηκε.ισως το εμπεδωσε 6μηνες μετα.

Τωρα με τον μικρο δ ειμαστε ακομη σε φαση αποθηλασμου.επειδη δ τρωει ακομη πολυ στερεες,κ δ πινει φρεσκο γαλα.αλλα αυτος ποτε δ ηταν κολλημενος στο στηθος.κατα την ανοιξη θα δουμε που βρισκομαστε

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάθε περιπτωση ειναι διαφορετική όπως και το κάθε παιδί.
Αναφέρομαι στην περίπτωση που αφήνουμε το παιδί να το κόψει μόνο του. 
Για να κολλήσουν κ οι απορίες της @Sentir...natureza.. το παιδί ελαττώνει τους θηλασμούς μεχρι να κοπούν εντελώς ή ξαφνικά μια μέρα δε θέλει;
υπάρχει όντως όριο για θηλασμούς στη μέρα για να έχεις γάλα; δεν πάει ανάλογα με τη ζήτηση; δλδ δν μπορείς να κρατήσεις έναν θηλασμό τη μέρα όταν σε εκείνη την ηλικία τόσο ζητάει το παιδι; (αναφέρομαι σε νηπιακές ηλικίες άνω του έτους)
Εαν υποθέσουμε πως το παιδί μόνο του αραιώνει τους θηλασμούς μεγαλώνοντας υπάρχει περίπτωση να κοπεί το γάλα πριν να ναι έτοιμο το μωρό;;
Κάπως έτσι εννοούσα το φυσικο αποθηλασμό. Μπορεί να ρυθμιστεί καθαρά από το παιδί και μόνο ή πρέπει να τηρείς κανόνες για να έχεις γάλα;

 

Ελπίζω να μη σας μπερδεύω με τις τόσες ερωτήσεις. 
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Εδω και 5 μερες ο μικρος μου (21 μηνων) ειναι μπουκωμενος. Τις πρωτες 2 μερες ζοριστηκε αρκετα, γιατι ηθελε να θηλασει μεσα στη μερα αλλα ζοριζοταν, ξεσπουσε σε κλαμματα και τελικα αρνιοταν το στηθος. Το βραδυ (ολως περιεργως) μπορουσε να αναπνευσει απο τη μυτη και στα ξυπνηματα του θηλαζε και ξανακοιμοταν. Απο την 3η μερα οποτε του προσφερω στηθος μεσα στη μερα με σπρωχνει, με αποτελεσμα να μου μπουν οι παρακατω σκεψεις: Οταν ξεμπουκωσει θα το καταλαβει οτι μπορει να θηλασει ή παλι θα με σπρωχνει και θα αρνειται αν θα του προσφερω; Απο την αλλη σκεφτηκα μηπως να μην του προσφερω καθολου μεσα στη μερα απο εδω και περα, ακομη κι οταν ξεμπουκωσει για να δω αν θα ζητησει μονος του. Αν δεν ζητησει και θηλαζει μονο τη νυχτα θα μπω σε διαδικασια αποθηλασμου; Δεν ειχα στο μυαλο μου να αποθηλασω πριν τα 2 (εκτος αν μου εδειχνε μονος του οτι θελει), αλλα αν δω οτι συνεχισει λεω να ακολουθησω. Βασικα, η κυρια απορια μου ειναι αν θηλαζει μονο τη νυχτα ξεκιναει αποθηλασμος ή μπορει να συνεχιστει αυτο για μηνες μεχρι να κοψει τον νυχτερινο θηλασμο; Να σημειωσω οτι για να τον κοιμισω αυτες τις μερες τον κανω βολτες με το καροτσι μεσα στο σπιτι, δεν του δινω στηθος (γιατι αρνειται) αλλα οταν νιωσει καλυτερα ελεγα να τον κοιμιζω παλι με θηλασμο, γιατι δεν νομιζω να το δεχτει αν ξεκινησω βαζοντας τον στο κρεβατι του ξυπνιο και να κοιμηθει με χαδακια κλπ. Τι γνωμη εχετε για ολα αυτα;

Κι ο δικός μου(11.5 μηνων) αρνιόταν τον θηλασμο πριν κάνα μήνα λόγο μπουκωματος. Θηλαζε το πρωί, μία φορά μέσα στην μέρα και αν. Το βράδυ δεν μπορούσε να θηλάζει για να κοιμηθει, σαν να πνιγοταν έκανε και τον έβαζα στο μαρσιπο. Το καλό ήταν πως θήλαζε και μένα κανονικά την υπόλοιπη νύχτα! Όταν συνηλθε επανηλθε στα κανονικά του και δεν αποθηλασαμε!

  Εγω του προσφερα μέσα στην μέρα αλλά γύριζε απ την άλλη.

  Δυστυχώς δεν έχω μεγάλη πειρα για να σε βοηθησω, γράφω μονο την εμπειρία μου.:)

   

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες αλλά εγώ έχω αρκετό καιρό, περίπου 2 μήνες, που μέσα στην ημέρα θηλάζω μια φορά κ άλλες 2 με 3 το βράδυ κ δεν έχει κοπεί το γάλα μου. Ειδικά τις τελευταίες 10 μέρες, δίνω το πρωί φρέσκο γάλα οπότε κόπηκε κ ο πρωινός θηλασμός κ δεν έχω παρατηρήσει καμία διαφορά. Κ δεν είχα ποτέ καμία τρομερή παραγωγή. Φαγητό τρώει το παιδάκι σου; Περάσαμε κ εμείς μια ίωση πρόσφατα κ σε ρωτάω μήπως τον πονάει ο λαιμός του κ συμπεριφέρεται έτσι. Πιστεύω ότι θα επανέλθει αλλά αν όχι, εγώ δε θα πίεζα σε αυτή την ηλικία που είστε για συνέχεια του θηλασμού, εφόσον το παιδί αποφάσισε να σταματήσει έστω κ με αυτόν τον τρόπο. Εννοειται πως αυτό είναι καθαρά δική σου επιλογή βέβαια. 

@Vasilo δεν ξέρω να σου απαντήσω πως γίνεται, κ εγώ σε αυτή τη διαδικασία είμαι κ πάω βλέποντας κ κάνοντας! Πάντως εμενα δε ζητάει μέσα στη μέρα, εγώ προσφέρω μια φορά γιατί δεν είμαι εντελώς σίγουρη για τον αποθηλασμο.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vicky86 είπε:

Το βραδυ θηλαζει αρκετα;

 

Συνηθως 3-4 φορες.

 

1 hour ago, vicky86 είπε:

Αν δ θελεις κ συ να αποθηλασεις τον βαζεις μισοκοιμισμενο,κ του δινεις γενικως ευκαιριες

 

Οταν θηλαζει το βραδυ νομιζω ειναι επειδη ειναι μισοκοιμισμενος. Αλλα σημερα το βραδυ ειναι αρκετα μπουκωμενος, οποτε τον κοιμιζει ο μπαμπας αγκαλια (ως τωρα εχει ξυπνησει 2 φορες), γιατι με εμενα κλαιει που δεν μπορει. 

 
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Εδω και 5 μερες ο μικρος μου (21 μηνων) ειναι μπουκωμενος. Τις πρωτες 2 μερες ζοριστηκε αρκετα, γιατι ηθελε να θηλασει μεσα στη μερα αλλα ζοριζοταν, ξεσπουσε σε κλαμματα και τελικα αρνιοταν το στηθος. Το βραδυ (ολως περιεργως) μπορουσε να αναπνευσει απο τη μυτη και στα ξυπνηματα του θηλαζε και ξανακοιμοταν. Απο την 3η μερα οποτε του προσφερω στηθος μεσα στη μερα με σπρωχνει, με αποτελεσμα να μου μπουν οι παρακατω σκεψεις: Οταν ξεμπουκωσει θα το καταλαβει οτι μπορει να θηλασει ή παλι θα με σπρωχνει και θα αρνειται αν θα του προσφερω; Απο την αλλη σκεφτηκα μηπως να μην του προσφερω καθολου μεσα στη μερα απο εδω και περα, ακομη κι οταν ξεμπουκωσει για να δω αν θα ζητησει μονος του. Αν δεν ζητησει και θηλαζει μονο τη νυχτα θα μπω σε διαδικασια αποθηλασμου; Δεν ειχα στο μυαλο μου να αποθηλασω πριν τα 2 (εκτος αν μου εδειχνε μονος του οτι θελει), αλλα αν δω οτι συνεχισει λεω να ακολουθησω. Βασικα, η κυρια απορια μου ειναι αν θηλαζει μονο τη νυχτα ξεκιναει αποθηλασμος ή μπορει να συνεχιστει αυτο για μηνες μεχρι να κοψει

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Lenia16 είπε:

Σίγουρα δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες αλλά εγώ έχω αρκετό καιρό, περίπου 2 μήνες, που μέσα στην ημέρα θηλάζω μια φορά κ άλλες 2 με 3 το βράδυ κ δεν έχει κοπεί το γάλα μου. Ειδικά τις τελευταίες 10 μέρες, δίνω το πρωί φρέσκο γάλα οπότε κόπηκε κ ο πρωινός θηλασμός κ δεν έχω παρατηρήσει καμία διαφορά. Κ δεν είχα ποτέ καμία τρομερή παραγωγή. Φαγητό τρώει το παιδάκι σου; Περάσαμε κ εμείς μια ίωση πρόσφατα κ σε ρωτάω μήπως τον πονάει ο λαιμός του κ συμπεριφέρεται έτσι. Πιστεύω ότι θα επανέλθει αλλά αν όχι, εγώ δε θα πίεζα σε αυτή την ηλικία που είστε για συνέχεια του θηλασμού, εφόσον το παιδί αποφάσισε να σταματήσει έστω κ με αυτόν τον τρόπο. Εννοειται πως αυτό είναι καθαρά δική σου επιλογή βέβαια. 

Τις πρωτες 2 μερες δεν ετρωγε αλλα απο τοτε τρωει μια χαρα. Δεν νομιζω οτι πιεζω για συνεχιση του θηλασμου. Αν δω οτι δεν θελει και αφου ξεμπουκωσει, εννοειται οτι θα παω με τα νερα του. Εγω θα ηθελα πραγματικα να αποθηλασει μονος του, επειδη ειναι ετοιμος οχι επειδη δεν μπορει. Οι πρωτες 2 μερες (και οχι μονο) ηταν πολυ δυσκολες και γι'αυτον που απογοητευοταν και για μενα που τον εβλεπα να αρνειται ετσι το στηθος. Δεν θα ηθελα να τελειωσει ετσι, αλλα η @vicky86 με καθησυχασε αρκετα. Ελπιζω μολις ηρεμησει, να επανελθουμε.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , Sentir...natureza είπε:

Τις πρωτες 2 μερες δεν ετρωγε αλλα απο τοτε τρωει μια χαρα. Δεν νομιζω οτι πιεζω για συνεχιση του θηλασμου. Αν δω οτι δεν θελει και αφου ξεμπουκωσει, εννοειται οτι θα παω με τα νερα του. Εγω θα ηθελα πραγματικα να αποθηλασει μονος του, επειδη ειναι ετοιμος οχι επειδη δεν μπορει. Οι πρωτες 2 μερες ηταν πολυ δυσκολες και γι'αυτον που απογοητευοταν και για μενα που τον εβλεπα να αρνειται ετσι το στηθος. Δεν θα ηθελα να τελειωσει ετσι.

Νομίζω πως αν δεν είναι έτοιμος, μόλις συνέλθει θα ξαναπιάσει στήθος μην ανησυχείς, δεν το ξεχνανε τόσο εύκολα! Σε καταλαβαίνω γιατί εγώ λέω μήνες τώρα για αποθηλασμο κ τώρα που ξεκίνησε κ πίνει με ευχαρίστηση θα έλεγα το κατσικισιο, μέχρι που ζηλεύω! Το βράδυ πίνει πιο άνετα γιατί όταν είναι ήρεμα, κ μπουκωμενη να ειναι η μυτούλα αναπνέουν πιο εύκολα, το έβλεπα κ από τη δικιά μου. Προσπάθησε να κρατάς τη μύτη του ανοιχτή γιατί οι βλεννες κατεβαίνουν στο λαιμό κ τον ερεθίζουν χειρότερα. Περαστικά του μωρέ του μικρούλη!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Δεν θα ηθελα να τελειωσει ετσι

Καταλαβαινω τι εννοεις και αξίζει κάθε προσπάθεια να το παλεψεις για να κλείσει το κεφαλαιο "θηλασμός" με το πιο επιθυμητο τέλος που θα εχει γράψει το παιδί! 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Sentir...natureza said:

Τις πρωτες 2 μερες δεν ετρωγε αλλα απο τοτε τρωει μια χαρα. Δεν νομιζω οτι πιεζω για συνεχιση του θηλασμου. Αν δω οτι δεν θελει και αφου ξεμπουκωσει, εννοειται οτι θα παω με τα νερα του. Εγω θα ηθελα πραγματικα να αποθηλασει μονος του, επειδη ειναι ετοιμος οχι επειδη δεν μπορει. Οι πρωτες 2 μερες (και οχι μονο) ηταν πολυ δυσκολες και γι'αυτον που απογοητευοταν και για μενα που τον εβλεπα να αρνειται ετσι το στηθος. Δεν θα ηθελα να τελειωσει ετσι, αλλα η @vicky86 με καθησυχασε αρκετα. Ελπιζω μολις ηρεμησει, να επανελθουμε.

 

Η δική μου γνώμη είναι ότι το παρασκέφτεσαι. Άφησέ τον να κάνει ό,τι θέλει και να μην το πολυψειρίζεις γιατί πολλές φορές σκεφτόμαστε κάποια πράγματα να τα κάνουμε έτσι και τελικά αλλάζουν κάποια δεδομένα και έρχονται όλα από μόνα τους.
Ακόμα και να αποθηλάσει στους 21 μήνες αντί τους 24 (που δεν το βλέπω πιθανό από αυτά που γράφεις), ας είναι και λόγω μπουκώματος, γιατί να αποτελεί πρόβλημα; Μόνος του θα έχει φτάσει εκεί, με όποιο τρόπο, δεν είναι ότι έκανες κάτι εσύ, ούτε ότι του συνέβη κάτι "τραυματικό". Και το να συζητάμε για διατήρηση παραγωγής για 3 μήνες επί της ουσίας για παιδί που κοντεύει τα δύο, εεε μου φαίνεται λίγο υπερβολικό.

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Vasilo είπε:

Ναι κάθε περιπτωση ειναι διαφορετική όπως και το κάθε παιδί.
Αναφέρομαι στην περίπτωση που αφήνουμε το παιδί να το κόψει μόνο του. 
Για να κολλήσουν κ οι απορίες της @Sentir...natureza.. το παιδί ελαττώνει τους θηλασμούς μεχρι να κοπούν εντελώς ή ξαφνικά μια μέρα δε θέλει;
υπάρχει όντως όριο για θηλασμούς στη μέρα για να έχεις γάλα; δεν πάει ανάλογα με τη ζήτηση; δλδ δν μπορείς να κρατήσεις έναν θηλασμό τη μέρα όταν σε εκείνη την ηλικία τόσο ζητάει το παιδι; (αναφέρομαι σε νηπιακές ηλικίες άνω του έτους)
Εαν υποθέσουμε πως το παιδί μόνο του αραιώνει τους θηλασμούς μεγαλώνοντας υπάρχει περίπτωση να κοπεί το γάλα πριν να ναι έτοιμο το μωρό;;
Κάπως έτσι εννοούσα το φυσικο αποθηλασμό. Μπορεί να ρυθμιστεί καθαρά από το παιδί και μόνο ή πρέπει να τηρείς κανόνες για να έχεις γάλα;

 

Ελπίζω να μη σας μπερδεύω με τις τόσες ερωτήσεις. 
 

Αρχικα να απαντησω στη σεντιρ οτι επειδη θηλαζανε συχνα κ ταλαιπωρειται ο μικρος τωρα που δ μπορει,πιστευω οτι θα επανελθει

Τωρα αν θελεις να διατηρησεις παραγωγη,εσυ το ξερεις.κ να μην το κανεις,θα ζοριστει λιγο ο μικρος 1-2μερες αλλα θα στην ξαναυξησει

Ανεφερα τους 6τουλ θηλασμους για ενα μωρο που το κυνηγαμε λιγο να φαει,η θηλαζει μονο το βραδυ

Φυσικα υπαρχουν κ περιπτωσεις 10μηνων που τρωνε 3γευματα,κοιμουνται σερι,κ θηλαζουν μονο πρωι-βραδυ,αλλα δ ειναι το συνηθες

Σε εμενα μειωθηκαν σταδιακα οι θηλασμοι.φανταζομαι δ θα θηλαζει 8-10φορες κ ξαφνικα θα πει μια μερα δ θελω καθολου.σε εμας απλα σχετικα γρηγορα οι 8γινανε 4,οι 4 γινανε 2,μετα μερα παρα μερα,κ μετα τελος.μαλιστα μετα απο 10μερες ζητησε να θηλασει,κ της απαντησα αφου αγαπη μου εσυ δ πινεις γαλα απο τη μαμα,το δεχτηκε κοιμηθηκε αγκαλια.παντως 3μηνες μετα που θηλαζε ο αδερφος της δ ζητησε

Οποτε μια χαρα μπορεις να κρατησεις παραγωγη κ 1κ με 2θηλασμους

Εφοσον μειωνονται με πρωτοβουλια του παιδιου

Εφοσον μπει το παιδι σε φαση αποθηλασμου,δ υπαρχει λογος να προσπαθεις να κρατησεις παραγωγη

Πιστευω οτι υπαρχουν σημαδια που να το δειχνουν αυτο.συνηθως γινεται με το τελος της οδοντοφυιας.το παιδι εχει αποσυνδεσει το θηλασμο απο το φαι κ τον υπνο.τρωει ικανοποιητικα στερεες,πινει φρεσκο γαλα,αν πινουμε,η εχει αλλες εναλλακτικες.πχ δ ζηταει απο βαρεμαρα,η ξεχνιεται με παιχνιδια,οχι αν χτυπησει,δεχεται περιορισμους κ ορια τοπικα η χρονικα,οχι εξω κλπ

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σε συγχαρώ που έφτασες έως εδώ θηλάζοντας. Προσωπικά και επειδή έχω την πείρα του φυσικού αποθηλασμού των διδύμων να σε προετοιμάσω ότι όποτε και όπως και αν γίνει δε θα είσαι ποτε έτοιμη για αυτό. Εμένα τα δίδυμα μετά τους 24 μήνες θήλαζαν μονάχα πρωί και βράδυ, είχαν σταματήσει οι νυχτερινές αφυπνίσεις και παρόλο που ήμουν σπίτι δεν αναζητούσαν στήθος κατά τη διάρκεια της ημέρας. Και παρόλο που είχαν μειωθεί κατά πολύ οι θηλασμοί, όταν πλέον διακόπηκαν γύρω στα 2,5 έτη των παιδιών μου πήρε αρκετό καιρό να το συνειδητοποιήσω.

Πάντως θα συμφωνήσω με ορισμένες συνομιλήτριες που διαπιστώνουν ότι το παιδί δε φαίνεται έτοιμο να αποθηλάσει. Το γεγονός ότι αναζητά ακόμα και κάθε μία ώρα το στήθος υποδηλώνει ότι έχετε ακόμα μίλια να διανύσετε. Ο γιος μου από το έτος και πέρα έκανε τρεις θηλασμούς πρωί, μεσημέρι και προ ύπνου και άλλους δύο τη νύχτα. Η κόρη μου, επειδή ήταν κακοφαγη διατήρησε για περισσότερο καιρό αρκετούς ημερησίους θηλασμούς, αλλά αν δεν κάνω λάθος μετά τους 18 μήνες μιμήθηκε τον αδερφό της και θήλαζε πρωί, μεσημέρι και προ ύπνου. Παρ' αυτά συνεχίσαμε το θηλασμό έως τα 2,5 έτη. Οπότε με βάση τη λογική ο γιος σου θα επανέλθει στην πρότερη κατάσταση. Κι αν όχι, θα είναι κάτι που προέκυψε και δεν επιβλήθηκε, οπότε και πάλι ομαλός και φυσικός θεωρείται ο αποθηλασμός.

Να σου πω πάντως, πως αν είναι το πρώτο σου παιδάκι και έχεις σχέδια για άλλο ένα, θα έχεις κάτι να προσδοκάς. Για εμένα τουλάχιστον, ένα από τα πολύ ισχυρά κίνητρα που με έσπρωξαν προς το τρίτο παιδί ήταν ο θηλασμός. Και παρόλο που σκοπεύω να θηλάζω την μικρή για πολύ καιρό ακόμα, δεν αποκλείω και το ενδεχόμενο ενός τετάρτου μωρου εντός του 2018.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kατ'αρχην ευχαριστω για τις απαντησεις:) Εχθες το βραδυ ηταν πολυ δυσκολα. Δεν θηλασε καθολου, τον ξανακοιμιζα με κουνημα και μετα κοιμομασταν αγκαλια. Το πρωι ημουν αρκετα πεσμενη, γιατι αρχισα να συνειδητοποιω οτι μαλλον θα αποθηλασουμε, καθως δεν ημουν σιγουρη οτι θα κρατηθει η παραγωγη (αν συνεχιστει αυτο αφου ολη μερα θηλασε μονο μια φορα) . Αφου μιλησα με τον συμβουλο θηλασμο μας, μου ειπε να μην στεναχωριεμαι και να το δω σαν ευκαιρια να αποθηλασει σε συντομο χρονικο διαστημα. Οποτε επανηλθα στην πρωτη μου σκεψη να μην του προσφερω κι αν αποθηλασουμε ας ειναι. Θα του εδινα μονο αν ζητουσε μονος του. Ετσι, τον κοιμισα για μεσημερι με το καροτσι και οταν ξυπνησε τον κουνησα αγκαλια, ξανακοιμηθηκε και σε καποια φαση ξυπνησε ψαχνοντας για στηθος. Του εδωσα και μπορεσε να θηλασει, αποκοιμηθηκε, αλλα δεν τον εβγαλα απ΄το στηθος μηπως διατηρησει τη παραγωγη. Τελικα, ξυπνησαμε μετα απο 3 ωρες, ξεκουραστοι, ανανεωμενοι και κεφατοι! Ειπα οτι ειναι να γινει ας γινει. Με τον καιρο θα το χωνεψω, που θα παει.

 

@zaxaroulini δεν δινω σημασια στους 3 μηνες γιατι ετσι κι αλλιως δεν ειχα σκοπο να αποθηλασω στα 2, απλα ειπα να φτασουμε μεχρι εκει και μετα ας αποφασισει μονος του.

@Αννα 35 εχεις δικιο για την ετοιμοτητα. Μου ηρθε αποτομο και δεν προλαβα ουτε να το σκεφτω. Αλλα απ'οτι φαινεται απ'την δικη σου εμπειρια η συνειδητοποιηση αργει ακομη και υπο διαφορετικες συνθηκες. Eπισης, για το δευτερο παιδακι που λες ισχυει. Η σκεψη αυτη με καθησυχαζε αρκετα σημερα οταν στεναχωριομουν.

 

Θα ενημερωνω για νεα

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sentir...natureza είπε:

Kατ'αρχην ευχαριστω για τις απαντησεις:) Εχθες το βραδυ ηταν πολυ δυσκολα. Δεν θηλασε καθολου, τον ξανακοιμιζα με κουνημα και μετα κοιμομασταν αγκαλια. Το πρωι ημουν αρκετα πεσμενη, γιατι αρχισα να συνειδητοποιω οτι μαλλον θα αποθηλασουμε, καθως δεν ημουν σιγουρη οτι θα κρατηθει η παραγωγη (αν συνεχιστει αυτο αφου ολη μερα θηλασε μονο μια φορα) . Αφου μιλησα με τον συμβουλο θηλασμο μας, μου ειπε να μην στεναχωριεμαι και να το δω σαν ευκαιρια να αποθηλασει σε συντομο χρονικο διαστημα. Οποτε επανηλθα στην πρωτη μου σκεψη να μην του προσφερω κι αν αποθηλασουμε ας ειναι. Θα του εδινα μονο αν ζητουσε μονος του. Ετσι, τον κοιμισα για μεσημερι με το καροτσι και οταν ξυπνησε τον κουνησα αγκαλια, ξανακοιμηθηκε και σε καποια φαση ξυπνησε ψαχνοντας για στηθος. Του εδωσα και μπορεσε να θηλασει, αποκοιμηθηκε, αλλα δεν τον εβγαλα απ΄το στηθος μηπως διατηρησει τη παραγωγη. Τελικα, ξυπνησαμε μετα απο 3 ωρες, ξεκουραστοι, ανανεωμενοι και κεφατοι! Ειπα οτι ειναι να γινει ας γινει. Με τον καιρο θα το χωνεψω, που θα παει.

 

@zaxaroulini δεν δινω σημασια στους 3 μηνες γιατι ετσι κι αλλιως δεν ειχα σκοπο να αποθηλασω στα 2, απλα ειπα να φτασουμε μεχρι εκει και μετα ας αποφασισει μονος του.

@Αννα 35 εχεις δικιο για την ετοιμοτητα. Μου ηρθε αποτομο και δεν προλαβα ουτε να το σκεφτω. Αλλα απ'οτι φαινεται απ'την δικη σου εμπειρια η συνειδητοποιηση αργει ακομη και υπο διαφορετικες συνθηκες. Eπισης, για το δευτερο παιδακι που λες ισχυει. Η σκεψη αυτη με καθησυχαζε αρκετα σημερα οταν στεναχωριομουν.

 

Θα ενημερωνω για νεα

Να μην στεναχωριεσαι καθόλου ! Έχεις θηλάσει 21 μήνες το παιδάκι σου και αυτό είναι ανεκτίμητο! Του εχεις προσφέρει όχι μόνο το γάλα αλλά και την ασφάλεια, την προστασία, την ζεστασιά, την παρηγοριά και την ανακούφιση όταν τις εχει ανάγκη περισσότερο.

  Ομως Με την ελάχιστη εμπειρία μου νομίζω πως δεν θα αποθηλασει ο γιος σου γιατί πριν το μπούκωμα εγραφες σε σχετικα τοπικς πως θήλαζε σαν νεογέννητος! Μου φαίνεται μικρο το διάστημα για να σταματήσει το θηλασμό τόσο απότομα.

  Αν θέλεις να έχεις γάλα θα πρέπει να  αντλησεις. Εγω οταν ήμουν στο νοσοκομείο εβγαζα κάθε τρεις ώρες όλο και λιγότερο. Περίπου 30 μλ και όχι πάντα. Όμως κράτησα το γάλα και όταν μπόρεσα να θηλασω, το μωρό 9.5 μηνών τότε κατάφερε και αύξησε την παραγωγη.

  Μην απογοητευεσαι, άσε το παιδί να σε οδηγήσει. Ή μητρότητα δεν υπολογιζεται ούτε με το θηλασμό ούτε με τον αποθηλασμο! Μα με την αγαπη!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mama_Anesti_ είπε:

Να μην στεναχωριεσαι καθόλου ! Έχεις θηλάσει 21 μήνες το παιδάκι σου και αυτό είναι ανεκτίμητο! Του εχεις προσφέρει όχι μόνο το γάλα αλλά και την ασφάλεια, την προστασία, την ζεστασιά, την παρηγοριά και την ανακούφιση όταν τις εχει ανάγκη περισσότερο.

Aυτα σκεφτομαι κι εγω για να νιωθω καλυτερα οταν πεφτω. Σκεφτομαι οτι αφου μπορεσα και τον θηλασα τοσο μια χαρα ειναι, ας μην ειμαι και αχαριστη :wink: Απλα μαλλον δεν ημουν ετοιμη εγω για κατι τετοιο και αρνιοταν κι αυτος το στηθος και ενιωθα χειροτερα αλλα ειπα θα συνεχισω ετσι και οτι γινει.

 

1 hour ago, Mama_Anesti_ είπε:

Ομως Με την ελάχιστη εμπειρία μου νομίζω πως δεν θα αποθηλασει ο γιος σου γιατί πριν το μπούκωμα εγραφες σε σχετικα τοπικς πως θήλαζε σαν νεογέννητος! Μου φαίνεται μικρο το διάστημα για να σταματήσει το θηλασμό τόσο απότομα.

Μην απογοητευεσαι, άσε το παιδί να σε οδηγήσει.

Μακαρι. Αν ηταν στο χερι του σιγουρα δεν θα αποθηλαζε ακομη, γι'αυτο δεν μου αρεσει που εγινε ετσι. Γιατι αναγκαστηκε (με κλαμματα κλπ), δεν ηταν κατι που το επελεξε ή εστω εγινε ομαλα. Να πω την αληθεια μετα τον υπεροχο μεσημεριανο μας υπνο ειμαι πιο αισιοδοξη, πιστευω οτι δεν θα αποθηλασει. Αλλα ακομη κι αν γινει ετσι θα το αποδεχτω και θα παω παρακατω. Δεν θα εχει κλεισει το κεφαλαιο θηλασμος οπως θα ηθελα (και ο μικρος φανταζομαι) αλλα αφου ηρθαν ετσι τα πραγματα θα το αποδεχτω.

 

1 hour ago, Mama_Anesti_ είπε:

Αν θέλεις να έχεις γάλα θα πρέπει να  αντλησεις.

Το σκεφτηκα και αυτο, αλλα ειπα να μην μπω στη διαδικασια. Ασε που δεν ειμαι σιγουρη οτι θα κρατηθει με το θηλαστρο. Βγαζω με το χερι 1-2 φορες τη μερα απο λιγο. Αν και παλι σταματησει η παραγωγη, τοτε απλα θα ακολουθησω τα γεγονοτα.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Sentir...natureza said:

Aυτα σκεφτομαι κι εγω για να νιωθω καλυτερα οταν πεφτω. Σκεφτομαι οτι αφου μπορεσα και τον θηλασα τοσο μια χαρα ειναι, ας μην ειμαι και αχαριστη :wink: Απλα μαλλον δεν ημουν ετοιμη εγω για κατι τετοιο και αρνιοταν κι αυτος το στηθος και ενιωθα χειροτερα αλλα ειπα θα συνεχισω ετσι και οτι γινει.

 

Μακαρι. Αν ηταν στο χερι του σιγουρα δεν θα αποθηλαζε ακομη, γι'αυτο δεν μου αρεσει που εγινε ετσι. Γιατι αναγκαστηκε (με κλαμματα κλπ), δεν ηταν κατι που το επελεξε ή εστω εγινε ομαλα. Να πω την αληθεια μετα τον υπεροχο μεσημεριανο μας υπνο ειμαι πιο αισιοδοξη, πιστευω οτι δεν θα αποθηλασει. Αλλα ακομη κι αν γινει ετσι θα το αποδεχτω και θα παω παρακατω. Δεν θα εχει κλεισει το κεφαλαιο θηλασμος οπως θα ηθελα (και ο μικρος φανταζομαι) αλλα αφου ηρθαν ετσι τα πραγματα θα το αποδεχτω.

 

Το σκεφτηκα και αυτο, αλλα ειπα να μην μπω στη διαδικασια. Ασε που δεν ειμαι σιγουρη οτι θα κρατηθει με το θηλαστρο. Βγαζω με το χερι 1-2 φορες τη μερα απο λιγο. Αν και παλι σταματησει η παραγωγη, τοτε απλα θα ακολουθησω τα γεγονοτα.

 

Νομίζω ότι αυτό το "λάθος" το κάνουμε οι γονείς, αισθανόμαστε ότι το παιδί δεν είναι έτοιμο για κάτι και τελικά δεν είμαστε εμείς! Θυμάμαι την πρώτη ημέρα που πήγα τον μεγάλο μου γιο στον παιδικό, κλαίγαμε και οι δύο, ρώτησα την διευθύντρια αν το παιδί θα το ξεπεράσει και μου είπε: το παιδί σίγουρα θα το ξεπεράσει για εσάς δεν ξέρουμε! :oops:

 

Οπότε και από εμένα συγχαρητήρια που κατάφερες να φτάσεις μέχρι εδώ, και από εδώ και πέρα βλέπεις και κάνεις, αν το παιδί θέλει να το συνεχίσει θα στο δείξει μόνος του, αφουγκράσου τις ανάγκες του και πράξε αναλόγως!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, τα πραγματα γινονται καλυτερα! Εχθες το βραδυ θηλασε 2 φορες και σημερα ζητησε αλλες 3 μονος του αφου εχει ξεμπουκωσει λιγο. Ενιωσα επιτελους και το αντανακλαστικο καθοδου, που ειχα να το νιωσω απο την 2η ημερα και ηρεμησα...Παρ'ολο που ο μικρος σημερα εκανε 38 και 39 πυρετο, χαιρομαι που απλα ξεμπουκωσε και ειναι ο εαυτος του και παλι! @vicky86 ειχες δικιο τελικα:). Εγω φοβηθηκα μη χασω τη παραγωγη, αλλα με 1-2 θηλασμους οντως κρατιεται! Βεβαια, αν δεν εστρωνε σε 2-3 μερες νομιζω αλλα θα εγραφα αλλα τελος καλο ολα καλα!

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Κοριτσια, τα πραγματα γινονται καλυτερα! Εχθες το βραδυ θηλασε 2 φορες και σημερα ζητησε αλλες 3 μονος του αφου εχει ξεμπουκωσει λιγο. Ενιωσα επιτελους και το αντανακλαστικο καθοδου, που ειχα να το νιωσω απο την 2η ημερα και ηρεμησα...Παρ'ολο που ο μικρος σημερα εκανε 38 και 39 πυρετο, χαιρομαι που απλα ξεμπουκωσε και ειναι ο εαυτος του και παλι! @vicky86 ειχες δικιο τελικα:). Εγω φοβηθηκα μη χασω τη παραγωγη, αλλα με 1-2 θηλασμους οντως κρατιεται! Βεβαια, αν δεν εστρωνε σε 2-3 μερες νομιζω αλλα θα εγραφα αλλα τελος καλο ολα καλα!

Σε αυτές τις ηλικίες, και με 1-2 θηλασμούς τη μέρα διατηρείται η παραγωγή, δεν υπάρχει λόγος άγχους. Ο μικρός γιος μου σε αυτή την ηλικία θήλαζε πρωί και βράδυ από μία φορά, και πήγαμε έτσι για μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Sentir, ορμώμενη από άλλο θέμα και χωρίς να θέλω να γίνω αδιάκριτη, είσαι έγκυος;

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Sentir...natureza είπε:

Κοριτσια, τα πραγματα γινονται καλυτερα! Εχθες το βραδυ θηλασε 2 φορες και σημερα ζητησε αλλες 3 μονος του αφου εχει ξεμπουκωσει λιγο. Ενιωσα επιτελους και το αντανακλαστικο καθοδου, που ειχα να το νιωσω απο την 2η ημερα και ηρεμησα...Παρ'ολο που ο μικρος σημερα εκανε 38 και 39 πυρετο, χαιρομαι που απλα ξεμπουκωσε και ειναι ο εαυτος του και παλι! @vicky86 ειχες δικιο τελικα:). Εγω φοβηθηκα μη χασω τη παραγωγη, αλλα με 1-2 θηλασμους οντως κρατιεται! Βεβαια, αν δεν εστρωνε σε 2-3 μερες νομιζω αλλα θα εγραφα αλλα τελος καλο ολα καλα!

Είναι πολύ ευχάριστο που επανήλθε και συνεχίζετε! Περαστικά του!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Αννα 35 είπε:

Sentir, ορμώμενη από άλλο θέμα και χωρίς να θέλω να γίνω αδιάκριτη, είσαι έγκυος;

Oχι πως σου ηρθε αυτο;;;; Η nikoletapap εκανε την ερωτηση, εγω απαντησα:-D

πρίν από 27 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Είναι πολύ ευχάριστο που επανήλθε και συνεχίζετε! Περαστικά του!!

Να σαι καλα:)

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Σε αυτές τις ηλικίες, και με 1-2 θηλασμούς τη μέρα διατηρείται η παραγωγή, δεν υπάρχει λόγος άγχους. Ο μικρός γιος μου σε αυτή την ηλικία θήλαζε πρωί και βράδυ από μία φορά, και πήγαμε έτσι για μήνες.

Ενιωσα το γαλα μου να μειωνεται αποτομα και φοβηθηκα οτι θα κοπει. Δεν ειχα ιδεα οτι θα μπορουσε να κρατηθει με 1 θηλασμο!

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...