Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βιταμινη Α και τοξικοτητα


Recommended Posts

Ειμαι σε απογνωση...ειμαι εγκυος 7 εβδομαδων μετα απο εξωσωματικη...αυτο που με εχει πανικοβαλλει ειναι το γεγονος οτι,ενω προσεχω πολυ,θεωρησα σωστο(ναι ειμαι χαζη) να παρω βιταμινη d3 των 400 iu,γνωστής εταιρείας,λόγω ανεπαρκειας σε προηγούμενο ελεγχο.το προβλημα ειναι οτι διαπιστωσα οτι φτιαχνεται απο συκωτι ψαριου,πραγμα που δεν ηξερα οτι ειναι επικινδυνο για την εγκυμοσυνη εξαιτιας της βιταμινης α που περιεχεται σε αυτο.πηρα μονο τρεις φορες.ποσο χαζη θεε μου!:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ειμαι σε απογνωση...ειμαι εγκυος 7 εβδομαδων μετα απο εξωσωματικη...αυτο που με εχει πανικοβαλλει ειναι το γεγονος οτι,ενω προσεχω πολυ,θεωρησα σωστο(ναι ειμαι χαζη) να παρω βιταμινη d3 των 400 iu,γνωστής εταιρείας,λόγω ανεπαρκειας σε προηγούμενο ελεγχο.το προβλημα ειναι οτι διαπιστωσα οτι φτιαχνεται απο συκωτι ψαριου,πραγμα που δεν ηξερα οτι ειναι επικινδυνο για την εγκυμοσυνη εξαιτιας της βιταμινης α που περιεχεται σε αυτο.πηρα μονο τρεις φορες.ποσο χαζη θεε μου!:confused:

 

Βρε συ με 3 φορές δεν γίνεται τιποτα, το κακο ειναι οταν το παίρνεις βδομάδες και μαζεύεται στον οργανισμό σου

Τι την θες την d3 με αυτόν τον ήλιο στην Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

κ ομως babycute. δεν ξερω καμια που να εχει κανει μετρηση κ να εχει αυτη τη βιταμινη σε επαρκεια.ειναι παρα πολυ απαραιτητη για το ανοσοποιητικο κ για την καλη εκβαση της κυησης.θελει ομως συγκεκριμενη δοσολογια γιατι αν υπερβει κανεις τα ορια μπορει να γινει τοξικη.μετα απο τρεις μηνες καταναλωσης σε μη εγκυμονουσες θελει τρεις ημερρς διακοπη κ κατοπιν μετρηση για αξιολογιση.μην ανησυχεις λοιπον poupie.καλα σου λεει η babycute.οχι μονο τρεις ημερες δεν ειναι τιποτα αλλα κ τη χρειαζεσαι.δεν ξερω ποιο σκευασμα παιρνεις αλλα συμηθως δινουν την d3 fix.τη δινουν γυναικολογοι ενδοκρινολογοι κ αιματολογοι.

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ με 3 φορές δεν γίνεται τιποτα, το κακο ειναι οταν το παίρνεις βδομάδες και μαζεύεται στον οργανισμό σου

Τι την θες την d3 με αυτόν τον ήλιο στην Ελλάδα;

 

Αχ λες?? Κοιτα επειδή ειχα λιγο αιματακι στην αρχη ειμαι ξαπλα οποτε δε με βλεπει ο ηλιος...αλλα και παλιότερα συνεχεια στις εξετασεις μου εβγαινε ανεπαρκεια παρολο που λιαζομουν...τι να πω...μακαρι να εχεις δικιο!σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση!εχω θυμωσει με τον εαυτο μου!

Link to comment
Share on other sites

κ ομως babycute. δεν ξερω καμια που να εχει κανει μετρηση κ να εχει αυτη τη βιταμινη σε επαρκεια.ειναι παρα πολυ απαραιτητη για το ανοσοποιητικο κ για την καλη εκβαση της κυησης.θελει ομως συγκεκριμενη δοσολογια γιατι αν υπερβει κανεις τα ορια μπορει να γινει τοξικη.μετα απο τρεις μηνες καταναλωσης σε μη εγκυμονουσες θελει τρεις ημερρς διακοπη κ κατοπιν μετρηση για αξιολογιση.μην ανησυχεις λοιπον poupie.καλα σου λεει η babycute.οχι μονο τρεις μήνες ημερες δεν ειναι τιποτα αλλα κ τη χρειαζεσαι.δεν ξερω ποιο σκευασμα παιρνεις αλλα συμηθως δινουν την d3 fix.τη δινουν γυναικολογοι ενδοκρινολογοι κ αιματολογοι.

 

Μωρε το προβλημα μου δεν ειναι η d3, αλλα το γεγονος οτι παραγεται απο συκωτι ψαριου που εχει βιταμινη α...ουφφφ....ας ελπισουμε οτι δεν εκανα κατι κακο...σας ευχαριστω πολυ πολυ παντως...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ λες?? Κοιτα επειδή ειχα λιγο αιματακι στην αρχη ειμαι ξαπλα οποτε δε με βλεπει ο ηλιος...αλλα και παλιότερα συνεχεια στις εξετασεις μου εβγαινε ανεπαρκεια παρολο που λιαζομουν...τι να πω...μακαρι να εχεις δικιο!σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση!εχω θυμωσει με τον εαυτο μου!

 

Μην θυμώνεις απλα να μάθεις να βλέπεις πάντα τα συστατικά τώρα που εισαι έγκυος!!

 

Αν πραγματικά την χρειάζεσαι καλύτερα να πάρεις μια πολυβιταμινη ειδική για έγκυες, εγω έπαιρνα της Zita West

Link to comment
Share on other sites

κ ομως babycute. δεν ξερω καμια που να εχει κανει μετρηση κ να εχει αυτη τη βιταμινη σε επαρκεια.ειναι παρα πολυ απαραιτητη για το ανοσοποιητικο κ για την καλη εκβαση της κυησης.θελει ομως συγκεκριμενη δοσολογια γιατι αν υπερβει κανεις τα ορια μπορει να γινει τοξικη.μετα απο τρεις μηνες καταναλωσης σε μη εγκυμονουσες θελει τρεις ημερρς διακοπη κ κατοπιν μετρηση για αξιολογιση.μην ανησυχεις λοιπον poupie.καλα σου λεει η babycute.οχι μονο τρεις ημερες δεν ειναι τιποτα αλλα κ τη χρειαζεσαι.δεν ξερω ποιο σκευασμα παιρνεις αλλα συμηθως δινουν την d3 fix.τη δινουν γυναικολογοι ενδοκρινολογοι κ αιματολογοι.

 

Ναι ναι εχεις δικιο σε αυτο και μάλιστα έλλειψη d3 ειναι και λογος αποβολων/υπογονιμοτητας

Είπα στην κοπέλα ομως να παρει ειδική για εγκυμοσύνη!

Αυτή που της συνέστησα ειναι τέλεια, εγω την έπαιρνα και στην δυο εγκυμοσύνες και έπαιρνα και το ωμεγα 3 που κανει (γιατι οταν μείνεις εγγυος δεν μπορείς να πάρεις αυτο που σου είπα προχθές :wink: )

Link to comment
Share on other sites

την ρεσβερατρολη εννοεις babycute ε?

 

Οχι σορυ εννοουσα το morepa δεν μπορείς να πάρεις οταν εισαι εγγυος

Η Zita west που προανέφερα κανει ενα παρόμοιο για εγκυες:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κ γιατι δεν μπορεις να παρεις το morepa στην κυηση?

 

Μπορείς να το πάρεις στην αρχή να αποφύγεις αποβολες κλπ αλλα μετά καλύτερα να πάρεις το morDHA γιατι το DHA ειναι αυτο που αναπτύσσει τον εγκέφαλο του μωρού :wink:

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, γιατί μπερδευόμαστε; Το σκεύασμα d3 περιέχει ΜΟΝΟ βιταμίνη d. Δεν έχει σημασία από πού προέρχεται και τι άλλο υπήρχε εκεί από όπου προήλθε!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια' date=' γιατί μπερδευόμαστε; Το σκεύασμα d3 περιέχει ΜΟΝΟ βιταμίνη d. Δεν έχει σημασία από πού προέρχεται και τι άλλο υπήρχε εκεί από όπου προήλθε![/quote']

 

Και εγω ετσι νομιζα και μετα επεσε στα χερια μου άρθρο σχετικα με τα παραγομενα απο συκωτι ψαριου σκευασματα, οποιασδήποτε βιταμινης, και ανεφερε οτι ειναι επικινδυνα λογω βιταμινης α που ανιχνευεται.τι να πω...ισως εχεις δικιο.Μακαρι...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ετσι νομιζα και μετα επεσε στα χερια μου άρθρο σχετικα με τα παραγομενα απο συκωτι ψαριου σκευασματα, οποιασδήποτε βιταμινης, και ανεφερε οτι ειναι επικινδυνα λογω βιταμινης α που ανιχνευεται.τι να πω...ισως εχεις δικιο.Μακαρι...

 

μονη σου το γραφεις απλα ανιχνευεται.........δηλαδή δεν μπορει καν να ποσοτικοποιηθει η περιεχομενη ποσοτητα,,,,,αδικα ανησυχεις,,ετσι κι αλλιως περιεχεται και σε πολλα τροφιμα πχ καροτα,σπανακια, λαχανα κτλ απλα αποφευγεις την υπερβολικη ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ καταναλωση

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλέ η βιτ Α δημιουργεί πρόβλημα όταν είναι συνθετική όχι όταν είναι φυσική. Και άλλωστε μιλάμε για τρεις ημέρες δε μιλάμε για υπερκατανάλωση. Εδώ υπάρχουν γυναίκες που κατά την εγκυμοσύνη πίνουν διπλή δόση μουρουνέλαιο.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλέ η βιτ Α δημιουργεί πρόβλημα όταν είναι συνθετική όχι όταν είναι φυσική. Και άλλωστε μιλάμε για τρεις ημέρες δε μιλάμε για υπερκατανάλωση. Εδώ υπάρχουν γυναίκες που κατά την εγκυμοσύνη πίνουν διπλή δόση μουρουνέλαιο.

 

Ευχαριστω...εχω ηρεμησει καπως σημερα!απο βδομαδα κατι θα βρω παλι:lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλέ η βιτ Α δημιουργεί πρόβλημα όταν είναι συνθετική όχι όταν είναι φυσική. Και άλλωστε μιλάμε για τρεις ημέρες δε μιλάμε για υπερκατανάλωση. Εδώ υπάρχουν γυναίκες που κατά την εγκυμοσύνη πίνουν διπλή δόση μουρουνέλαιο.

 

Δεν εχει σημασια αυτο...οπως και να ειναι ειναι βιταμινηΑ, η ιδια χημικη ουσια η οποια προκαλει υπερβιταμινωση οταν την παρουμε σε μεγαλυτερη ποσοτητα απο αυτη που χρειαζομαστε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σημασια αυτο...οπως και να ειναι ειναι βιταμινηΑ, η ιδια χημικη ουσια η οποια προκαλει υπερβιταμινωση οταν την παρουμε σε μεγαλυτερη ποσοτητα απο αυτη που χρειαζομαστε.

 

ακριβως ....απλα τα σκευασματα συνηθως περιεχουν πολύ μεγαλη συγκέντρωση της κάθε ουσιας ανα ταμπλετα ,,,γι αυτό και τα παιρνουμε όταν εχουμε αναγκη από μια συγκεκριμενη βιταμινη,,ιχνοστοιχειο κτλ και όχι για πολύ μεγαλο χρονικο διαστημα

 

 

 

και νομιζω ότι για τη βιταμινη Α εννοουν ότι απαγορευεται δια ροπαλου εκεινο το φαρμακο (δε ξερω ποιο ειναι)για την ακμη που στην ουσια είναι πολύ πολύ μεγαλη δοση βιταμινης Α όχι μουρουνέλαια κτλ

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

ακριβως ....απλα τα σκευασματα συνηθως περιεχουν πολύ μεγαλη συγκέντρωση της κάθε ουσιας ανα ταμπλετα ,,,γι αυτό και τα παιρνουμε όταν εχουμε αναγκη από μια συγκεκριμενη βιταμινη,,ιχνοστοιχειο κτλ και όχι για πολύ μεγαλο χρονικο διαστημα

 

 

 

και νομιζω ότι για τη βιταμινη Α εννοουν ότι απαγορευεται δια ροπαλου εκεινο το φαρμακο (δε ξερω ποιο ειναι)για την ακμη που στην ουσια είναι πολύ πολύ μεγαλη δοση βιταμινης Α όχι μουρουνέλαια κτλ

 

Εννοεις το accutane που ειναι για την ακμη...αυτο δεν ειναι βιταμινη Α (ρετινολη) αλλα αλλο παραγωγο (ρετινοειδες ομως και αυτο) το οποιο πραγματι ειναι πολυ επικινδυνο...μαλιστα εαν καποια γυναικα εχει κανει θεραπεια με αυτο υπαρχει μεγαλος κινδυνος για ανωμαλιες στο εμβρυο...και προτεινουν την εκτρωση!

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις το accutane που ειναι για την ακμη...αυτο δεν ειναι βιταμινη Α (ρετινολη) αλλα αλλο παραγωγο (ρετινοειδες ομως και αυτο) το οποιο πραγματι ειναι πολυ επικινδυνο...μαλιστα εαν καποια γυναικα εχει κανει θεραπεια με αυτο υπαρχει μεγαλος κινδυνος για ανωμαλιες στο εμβρυο...και προτεινουν την εκτρωση!

 

 

μαλλον ,,ευτυχως δεν ειχα ποτε ακμη,,, εχεις δικιο είναι συνθετικο παραγωγο,,,,μου ηρθε στο μυαλο γιατι μια φιλη μου δεν ηθελε με τιποτα να το παρει και επινε μουρουνελαιο αντι αυτου (και όχι η ακμη δεν εφυγε με το μουρουνελαιο)

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

poupie απολαυσε την εγκυμοσυνη κ ασχολησου με πραγματικους κινδυνους.με την εκταση που εχει παρει η συζητηση καποιες ισως φοβηθουν να παρουν την βιτ d ενω ειναι απαραιτητη.οσες βεβαια εχουν οδηγια απο το γιατρο τους γιατι πολλοι κοιμουνται στο χαμομηλο.

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγαλύτερος λογος στην εγκυμοσυνη ειναι ότι χρειάζεται για το ασβέστιο και για τα κόκαλα του μωρού

Πολλες κοπέλες ειναι σε οριακό σημείο και την χρειάζονται

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγαλύτερος λογος στην εγκυμοσυνη ειναι ότι χρειάζεται για το ασβέστιο και για τα κόκαλα του μωρού

Πολλες κοπέλες ειναι σε οριακό σημείο και την χρειάζονται

 

 

και πως το ξερουν? ειναι μεσα στις συνηθισμένες εξετασεις?

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...