Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σφιξιμο και τρεμουλο


Recommended Posts

Καλημερα σας και χρονια πολλα, Χριστος ανέστη.

 

Ειμαι πατερας ενος αγγελου κοριτσακι 9,5 μηνων. Τον τελευταιο μηνα εχουμε παρατηρησει μια περιεργη κινηση που κανει. Αρχικα την εκανε μονο οταν την ταϊζαμε με το κουταλι της αλλα τις τελευταιες μερες το κανει και σε ασχετες φασεις, κυριως οταν θελει κατι και εχει εκνευρισμο. Πλεον το κανει και οταν χαιρεται. Αυτο που κανει ειναι να σφιγγει τις γροθιες της με πολυ δυναμη και ταυτοχρονα σφιγγει και το στομα με αποτελεσμα για λιγα δευτερολεπτα να τρεμει ολο το κεφαλι και τα χερια της απο το σφιξιμο και να ψιλοκοκκινιζει. Εχουμε αγχωθει και δεν ξερουμε τι μπορει να ειναι. Εχει σχεση με τα δοντια; Μηπως ειναι κατι νευρολογικο; Δεν χανει την επαφη της με εμας την ωρα που το κανει ουτε το βλεμμα της χανεται. Αν μπορει καποιος καποια εμπειρια του θα ηταν χρησιμο. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χρόνια πολλά polakis , μην ανησυχείτε ,δεν είναι τίποτε.Το έκανε και η δικιά μου και το κάνει και τώρα αραιά και πού!Μπορεί να είναι και απο τα δόντια , μπορεί απλά να είναι θέμα συμπεριφοράς.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά polakis , μην ανησυχείτε ,δεν είναι τίποτε.Το έκανε και η δικιά μου και το κάνει και τώρα αραιά και πού!Μπορεί να είναι και απο τα δόντια , μπορεί απλά να είναι θέμα συμπεριφοράς.

 

Σε ευχαριστω. Ειχατε μιλησει με καποιον γιατρο; Θα παμε στον παιδιατρο σε δυο μερες και θα του το πουμε. Ποσο χρόνων/μηνων ειναι το παιδακι σου και το κανει;

Link to comment
Share on other sites

Μην ανυσηχητε το εκανε και η δικια μας...σιγα σιγα με τον καιρο σβηνει....η δικια μου εως τα 4 περιπου το εχει σταματησει...ειναι εξωτερικευση συναισθηματων καθε παιδακι εχει το τροπο του!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα σας και χρονια πολλα, Χριστος ανέστη.

 

Ειμαι πατερας ενος αγγελου κοριτσακι 9,5 μηνων. Τον τελευταιο μηνα εχουμε παρατηρησει μια περιεργη κινηση που κανει. Αρχικα την εκανε μονο οταν την ταϊζαμε με το κουταλι της αλλα τις τελευταιες μερες το κανει και σε ασχετες φασεις, κυριως οταν θελει κατι και εχει εκνευρισμο. Πλεον το κανει και οταν χαιρεται. Αυτο που κανει ειναι να σφιγγει τις γροθιες της με πολυ δυναμη και ταυτοχρονα σφιγγει και το στομα με αποτελεσμα για λιγα δευτερολεπτα να τρεμει ολο το κεφαλι και τα χερια της απο το σφιξιμο και να ψιλοκοκκινιζει. Εχουμε αγχωθει και δεν ξερουμε τι μπορει να ειναι. Εχει σχεση με τα δοντια; Μηπως ειναι κατι νευρολογικο; Δεν χανει την επαφη της με εμας την ωρα που το κανει ουτε το βλεμμα της χανεται. Αν μπορει καποιος καποια εμπειρια του θα ηταν χρησιμο. Ευχαριστω

Το έκανε και ο δικός μου και για αρκετό καιρό μάλιστα απο τους 8 μηνες περίπου μέχρι δυο χρόνων κυρίως στο φαγητό αλλα και σε άσχετες φάσεις

Πήγαμε σε παιδονευρολογο και ειπε ότι ειναι φυσιολογικο παρα πολλά παιδιά το έχουν κυρίως οταν τρώνε . Ειναι όντως νευρολογικο αλλα οχι κακο και ότι φεύγει μέχρι τα 2-3

Εγω δεν θα ανησυχούσα αλλα αν θες να πας σε γιατρό πήγαινε σε ειδικό νευρολόγο οχι σε παιδίατρο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, ηταν αρκετά ενθαρρυντικές. Θα πάμε σήμερα στον παιδίατρο που έχουμε και εμβόλιο και θα του το πούμε να δούμε τι θα μας πει. Το μόνο που με ανησυχει είναι ότι την τελευταία εβδομάδα το κάνει εντονότερα. Φανταστείτε το κάνει όταν τρώει σε κάθε γεύμα από 3-4 φορές (φρουτόκρεμα, μεσημεριανό, γιαούρτι) όλες στο καρεκλάκι, το κάνει όταν παίζει με την πιπίλα κάποιες φορές που την βάζει και την βγάζει κάνοντας αντίσταση με τα δοντάκια της, και άλλες φορές το κάνει στο άσχετο γιατί θέλει να την πάρουμε αγκαλιά ή αν ξενερώνει με κάτι. Γιαυτό με προβληματίζει γιατί είναι αρκετά συχνό το φαινόμενο μέσα στη μέρα. Είναι φυσιολογικό αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παιδια οταν ειχαμε παει στον παιδιατρο μας ειχε πει οτι δεν ειναι κατι σοβαρο.Τωρα 2-3 μηνες το ειχε κοψει αλλα εδω και 3-4 μερες το ξανακανει παλι,αυτη τη φορα χωρις σφιξιμο χεριων. Ειναι 13 μηνων προς 14. Σφιγγει μονο το στομα και τρεμει το στομα και το κεφαλακι της. Το κανει ομως παρα πολλες φορες τη μερα και σε ασχετες στιγμες, περισσοτερο αποτι 2-3 μηνες πριν. Να την παω σε παιδονευρολογο λετε να τη δει;

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα την πήγαινα

Κατι παρόμοιο έκανε και το μικρο μου πριν ενα μήνα και τον πηγα και μου ειπε ειναι της ηλικίας, τιποτα δηλαδή και μάλιστα τωρα το αραιώσε

Οποτε πήγαινε την αν μη τι άλλο για να σε καθησυχάσει

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

και εμενα ο ανηψιος μου το εκανε απο 6 μηνων....αρχισε απο το φαγητο που ετσι και αλλιως εκνευριζεται.και μετα το εκανε σε ασχετες φασεις.το εψαξε ο αδερφος μου τοτε ειχε τρελαθει.παιδοαναπτυξιολογο το πηγαν,σε 3 καθηγητες παιδιατρους σε παιδονευρολογο καθηγητη εκαναν και καποιες εξετασεις γιατι το συνεχιζε αλλα δεν ηταν κατι με το χρονο εσβησε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας , αντιμετωπίζω εδώ και ένα μήνα, ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τον γιο μου 9.5 μηνών, η παιδιατρός μας, μας καθησύχασε λέγοντας πως αν είναι πρόβλημα θα φανεί μετά τα δύο χρόνια .Αν μπορείτε να με ενημερώσετε πως εξελίχθηκε με τα παιδακια σας που μεγαλώσανε ..ευχαριστω εκ των προτέρων .

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...