Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Θα ακολουθησω την συμβουλη σου και βλεπουμε.Ελπιζω με το σχολειο που θα εχει καινουρια ερεθισματα και θα κουραζεται, σιγα σιγα θα χασει το ενδιαφερον της για το στηθος. Απο την αλλη μου αναφεραν μια αλλη μεθοδο. Μια γνωστη μου μου ειπε οτι αρχισε να λεει στην μικρη της οτι σε πεντε μερες το γαλα θα τελειωσει,την επομενη μερα σε τεσσερις θα τελειωσει κοκ. Ωσπου οταν ηρθε η τελευταια μερα της ειπε τελευταια μερα σημερα απο αυριο δεν θα εχει αλλο γαλα η μαμα. Και μου ειπε οτι το παιδι το καταλαβε και δεν ειχαν ουτε κλαμματα ουτε τιποτα. Μονο μια δυο φορες ζητησε παλι το στηθος και της ειπε οτι αφου ειπαμε οτι τελειωσε και αυτο ηταν. Δεν ξερω αυτο ειναι αποτομο; Προκαλει αγχος και ειναι τραυματικο για το παιδι; Εσεις θα το δοκιμαζατε;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα ακολουθησω την συμβουλη σου και βλεπουμε.Ελπιζω με το σχολειο που θα εχει καινουρια ερεθισματα και θα κουραζεται, σιγα σιγα θα χασει το ενδιαφερον της για το στηθος. Απο την αλλη μου αναφεραν μια αλλη μεθοδο. Μια γνωστη μου μου ειπε οτι αρχισε να λεει στην μικρη της οτι σε πεντε μερες το γαλα θα τελειωσει,την επομενη μερα σε τεσσερις θα τελειωσει κοκ. Ωσπου οταν ηρθε η τελευταια μερα της ειπε τελευταια μερα σημερα απο αυριο δεν θα εχει αλλο γαλα η μαμα. Και μου ειπε οτι το παιδι το καταλαβε και δεν ειχαν ουτε κλαμματα ουτε τιποτα. Μονο μια δυο φορες ζητησε παλι το στηθος και της ειπε οτι αφου ειπαμε οτι τελειωσε και αυτο ηταν. Δεν ξερω αυτο ειναι αποτομο; Προκαλει αγχος και ειναι τραυματικο για το παιδι; Εσεις θα το δοκιμαζατε;;

 

Ελπιζω να εχεις καλα αποτελεσματα και πραγματικα ευχομαι να τα καταφερεις σχετικα γρηγορα και να ειστε και οι 2 χαρουμενες.

Οσον αφορα το σχολειο, οπως ειπες- σιγα σιγα θα χασει το ενδιαφερον της- γιατι νομιζω οτι στην αρχη, λογω πιθανου αγχους αποχωρισμου και γενικοτερου αγχους αλλαγης περιβαλλοντος για αρκετες ωρες κλπ...μαλλον θα θελει να θηλαζει πιο πολυ.

Η γνωστη σου που εφαρμοσε την μεθοδο που περιγραφεις, ασφαλως και λειτουργησε μια χαρα για την ιδια και το παιδακι της. Για εσενα ομως θα ειναι ενταξει;

Τα παιδακια ειναι τοσο διαφορετικα μεταξυ τους που κατι το οποιο ενα παιδι θα το "παρει ελαφρα", καποιο αλλο θα το "παρει βαρια". Και επειτα, τι ηλικια ειχε το παιδι της γνωστης σου;

Στην δικη σου περιπτωση, απο τα οσα καταλαβα, μαλλον η κορουλα σου θα προβαλλει αντισταση, γιατι για την δικη σας σχεση και ετσι οπως αυτη εχει εξελιχθει μεχρι σημερα, ο θηλασμος ειναι αναγκαιος για το παιδι (ετσι οπως αυτο το αντιλαμβανεται) και τον ψυχισμο του που δεν ξερω αν ειναι ετοιμο για εναν τοσο γρηγορο αποθηλασμο. Με συγχωρεις, αν εικαζω λανθασμενα, σε παρακαλω διορθωσε με.

Αναλογα τις περιστασεις και την ηλικια του παιδιου, ναι μπορει και να το δοκιμαζα. Αν φαινοταν ηδη ετοιμη για κατι τετοιο. Αν το βραδυ κοιμοταν πλεον καλα και δεν την ενοιαζε το στηθος τοσο πολυ, αν την ημερα θηλαζε πολυ λιγο και γενικως ειχε στρεψει αλλου το ενδιαφερον, τοτε ναι, γιατι θα ηταν ηδη το παιδι στην φαση αποθηλασμου καιρο τωρα. Προσωπικα παντα μιλω.

 

Απο εκει και περα, μονο εσυ ξερεις καλα την ζουζουνιτσα σου και ειμαι σιγουρη πως μεσα σου ξερεις ηδη πως θα το χειριστεις.

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ που δειχνεις ενδιαφερον για το θεμα μου και εισαι συζητησιμη.Τελικα κατεληξα, οσο κι αν κουραζομαι και δυσκολευομαι, να κανω λιγο υπομονη ακομα.Για την ωρα η μικρη προσπαθει να προσαρμοστει στο παιδικο σταθμο και νιωθω οτι ο θηλασμος ειναι γι αυτην σημειο αναφορας. Δυσκολευεται να με αφησει το πρωι και μολις επιστρεφει αμεσως το ζηταει. Οποτε μεχρι να συνηθισει το σχολειο και να αισθανθει παλι σιγουρια συνεχιζω..κι ο θεος βοηθος!

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ που δειχνεις ενδιαφερον για το θεμα μου και εισαι συζητησιμη.Τελικα κατεληξα, οσο κι αν κουραζομαι και δυσκολευομαι, να κανω λιγο υπομονη ακομα.Για την ωρα η μικρη προσπαθει να προσαρμοστει στο παιδικο σταθμο και νιωθω οτι ο θηλασμος ειναι γι αυτην σημειο αναφορας. Δυσκολευεται να με αφησει το πρωι και μολις επιστρεφει αμεσως το ζηταει. Οποτε μεχρι να συνηθισει το σχολειο και να αισθανθει παλι σιγουρια συνεχιζω..κι ο θεος βοηθος!

 

Να'σαι καλα γλυκεια μου, δεν κανω τιποτα παραπανω απο το να συμπαραστεκομαι σε μια ακομα μανουλα που χρειαζεται κατανοηση και βοηθεια, οπως εγω!!!

Χαιρομαι πολυ που πηρες λιγη ακομη δυναμη να συνεχισεις με το τοσο δυσκολο, μα και αξιοθαυμαστο, εργο σου!

Ετσι ειναι, μωρε το μαναρακι σου θελει λιγο χρονο να προσαρμοστει ;)

Ολα θα βρουν τον δρομο τους συντομα!

Εισαι αξια και σουπερκαλη μαμα!

Καλη συνεχεια και καλη δυναμη :D

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα,

Η κόρη μου είναι 11 μηνών και θηλάζει, θα ήθελα να την θηλάσω τουλάχιστον μέχρι να γίνει ενός έτους ώστε μετά να μπορώ να της δώσω φρέσκο γάλα. Μας προέκυψε όμως εγκυμοσύνη, τώρα είμαι στη 18η εβδομάδα μέχρι εδώ όλα καλά με πολύ πόνο όμως κατά τη διάρκεια του θηλασμού λόγω της ευαισθησίας του στήθους απο την εγκυμοσύνη. Δεν αντέχω άλλο όμως, ο πόνος είναι όπως ήταν στην αρχή του θηλασμού που μου είχε κάνει ραγάδες στις θηλές. Παρακαλώ τα φώτα σας. Το χει περάσει κάποια? Πως να αποθηλάσω χωρίς να τη ζορίσω? Τώρα θηλάζει 3-4 φορές συνολο το 24ωρο συνήθως. Απο τη μια θα θελα να μην την ξαναθηλασω όταν σκεφτομαι τον πόνο από την άλλη δεν θέλω να το κάνω αυτό στη μικρή. :confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου Xenia, θηλάζω και εγώ τον υιό μου 21 μηνών έγκυος τώρα στο δεύτερο στην 24η βδομάδα. Ο πόνος στη θηλή (θηλάζω από το ένα στήθος μόνο) πέρασε πριν κανέναν μήνα περίπου, υπέφερα και εγώ χωρίς ραγάδες, όμως, αλλά πέρασε ή το συνήθισα πλέον. Έχει λιγοστέψει, όμως, το γάλα αλλά να το κόψει ο δικός μου ούτε κατά διάνοια. Αν θέλεις να αποθηλάσεις, ίσως, να είναι πιο εύκολο σε κορίτσακι σε αυτήν ακόμα την ηλικία. Μετά το χρόνο είναι πολύ δύσκολο, το παιδί το απαιτεί το στήθος επίμονα. Εγώ έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά, και απλά περιμένω να γεννήσω και να πάμε ομαλά σε tandem nursing :)

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια με το καλό και οι δυο σας!

 

Xenia εχει παρει ποτε μπουκάλι; Εχει πιει ξένο γαλα;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα,

Θα ήθελα συμβουλές για τον αποθηλασμό της κόρης μου, 15 μηνών . Για να σας πω το ιστορικό, θήλασα αποκλειστικά το γιό μου 12 μήνες, αλλά επειδή ήμουν έγκυος στο δεύτερο και όπως μας είπε η γιατρός είχε αλλάξει σύσταση το γάλα, αποθήλασε πολύ εύκολα – έκοψε σε 3 βδομάδες το βραδινό θηλασμό με λίγο χαδάκι στην πλάτη, και μου πήρε άλλες 3 βδομάδες για να κόψω το μεσημεριανό (δηλαδή θήλασα σύνολο 13,5 μήνες). Με την κόρη μου τα έχω βρει σκούρα και θα ήθελα να σταματήσω το θηλασμό πρώτον γιατί δεν κοιμάμαι καθόλου καλά το βράδυ (κοιμάται κυριολεκτικά με το στήθος στο στόμα, και αν της φύγεi κλαίει και ξυπνάμε κι οι δύο, ξυπνάω κυριολεκτικά κάθε μια ώρα αν όχι λιγότερο) και δεύτερον για να ξεκινήσει για τρώει καλύτερα κι άλλες τροφές. Για παράδειγμα στην ηλικία της ο γιός μου έτρωγε για πρωινό μια φέτα ψωμί με μέλι συν μια κούπα φρέσκο γάλα, η μικρή λοιπόν θα φάει μια μπουκιά ψωμί και δυο γουλιές γάλα (αφού έχει πιεί γάλα δικό μου ΟΛΟ το βράδυ). Ξένο γάλα της δώσαμε 12 μηνών (φρέσκο) αλλά όπως προείπα, θα πιεί δύο γουλιές το πρωί και δύο το βράδυ. Πώς να ξεκινήσω βρε κορίτσια. Τι να κάνω? Έχω διαβάσει αρκετά το τόπικ αλλά δε βγάζω άκρη. Με παραμύθι δεν κάθεται, γκρινιάζει. Να της κοιμίζει ο μπαμπάς της? Να την κοιμήσει με λίγο χάδι έχουμε προσπαθήσει (έχει προσπαθήσει/εγώ σε άλλο δωμάτιο) αλλά το μάτι γαρίδα και θέλει εμένα. Αφήστε που μετά από λίγο ουρλιάζει και θα μου ξυπνήσει όλη την πολυκατοικία. Κάθε συμβουλή δεκτή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα απαντησω ως ομοιοπαθουσα...17 μηνων θηλαζουμε φανατικα!! Κανω προσπαθεια να μπορει να κοιμηθει και με αλλους τροπους διοτι κυριολεκτικα 1,5 χρονο δεν εχω ξεμυτισει ενα βραδυ απο σπιτι!

Λοιπον...βαλε σταδιακα καποια αντικειμενα που να τα συνδεσετε με τον υπνο..εμεις εχουμε ενα σκυλάκι με νανουρισματα...το ακλοκαιρι την κοιμιζε ο αντρας μου με την μουσικη στο καροτσι στον κήπο...κοιμηθηκε αρκετες φορες!! Αρχικα εβαζα κοντα της το σκυλακι με την μουσικη ενωθηλαζε. Το συνεδεσε με τον υπνο και τωρα το αναζητα για να κοιμηθει...ειναι μια προοδος...επισης όταν κοιμηθει βαθιά πηγαινε την στο κρεβατακι της...εγω βαζω και μια νυχτικια μου διπλα της και μυριζει μαμα όλο το βραδυ!!

Μεγαλο κεφαλαιο ο αποθηλασμος...:roll:

Τωρα σε σχεση με το φαγητο...πριν της δωσεςι στηθος προσφερε της μια τροφή...αν δεν θελει να φαει προσπαθησε να την αποπροσανατολήσεις με παιχνιδι χωρις να θηλασετε..μετα απο καποια ωρα αν ξαναζητησει στηθος δωσε παλι μια τροφή κοκ...οταν πεινασει θα φαει!

Link to comment
Share on other sites

Σʼευχαριστώ πολύ argini για την απάντηση. Να συμπληρώσω πως θηλάζουμε μόνο 2 φορές πλέον, μια για να κοιμηθεί το μεσημέρι, δηλαδή γύρω στις 2.30 και μια για να κοιμηθεί για βράδυ – αν μπορεί να θεωρηθεί μια φορά αυτό το ολονύκτιο – δηλαδή γύρω στις 9.30 που πέφτει για ύπνο και από κει και πέρα όλη τη νύχτα ως το πρωί.

 

 

Τωρα σε σχεση με το φαγητο...πριν της δωσεςι στηθος προσφερε της μια τροφή...αν δεν θελει να φαει προσπαθησε να την αποπροσανατολήσεις με παιχνιδι χωρις να θηλασετε..μετα απο καποια ωρα αν ξαναζητησει στηθος δωσε παλι μια τροφή κοκ...οταν πεινασει θα φαει!

 

Αυτό είναι δύσκολο να εφαρμοστεί στην πράξη. Για παράδειγμα σήμερα εκτός απ το φρούτο (στις 11) έφαγε κανονικά μεσημεριανό φαγητό, μισή φέτα τυρί του τόστ συν μισό αχλάδι. Μετά όμως, την ώρα του ύπνου, δεν μπορούσα να της προσφέρω κάτι για να ξεχαστεί, θέλει στήθος για να κοιμηθεί. Άσε που ταυτόχρονα έχω και το γιό μου που πρέπει να κοιμηθεί για μεσημέρι, οπότε τα βάζω μαζί και με τη γκρίνια της μικρής στο "μη θηλασμό" θα ξεσηκωθεί κι ο μικρός. Και ας υποθέσουμε ότι αφήσουμε το μεσημεριανό θηλασμό να κοπεί τελευταίος, όπως έχω διαβάσει πως είθισται (έτσι έκανα και με το γιό μου). Το βράδυ τι άλλη τροφή να της προσφέρω όταν είναι ώρα για ύπνο? Έχει φάει βραδινό γύρω στις 7.30-8 (όπως τρώμε οι υπόλοιποι 3 της οικογένειας, μικρή μερίδα βέβαια πχ μισό αυγό τηγανητό, λίγο τυρί και λίγο ψωμί ήταν το χτεσινό βραδινό της) και έχει πιει και γάλα γύρω στις 9, μαζί με τον αδερφό της, γύρω στο 1/3 κούπας φρέσκο (περίπου 80 μλ αν μπορώ να υπολογίσω σωστά). Με διάφορα συνοδευτικά για να καταφέρουμε να πιεί το γάλα, όπως δημητριακά ή μπισκοτο ή κάτι άλλο. Στις 9.30 όμως που είναι ώρα για ύπνο, δεν ησυχάζει χωρίς στήθος. Και όπως ανέφερα είναι κι ο μικρός σπίτι οπότε είναι λίγο δύσκολο γενικά. Τωρα θα μου πεις κάπως πρέπει να γίνει η αρχή. Θα παρευρεθώ στο Ζάππειο για το θηλασμό την 1/11 και θα ρωτήσω κάποια ειδική, αλλά θα ήθελα να ζητήσω αν κάποια κοπέλα εδώ μπορεί να μου δώσει κάποια συμβουλή. (Nina-Nana με έχεις βοηθήσει κάμποσες φορές εδώ μέσα, αν διαβάζεις και έχεις το χρόνο στείλε μια συμβουλή). Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου Lucia.

 

Δυστυχώς είστε σε άσχημη ηλικία αποθηλασμου, και λόγω δοντιών και λόγω άγχους αποχωρισμού. Κορύφωση και των δυο!

 

Βλεπω οτι η κόρη σου εχει συνδέσει τον θηλασμο με τον ύπνο. Τις υπόλοιπες ωρες θηλαζει πχ αν χτυπήσει, κλάψει, αγχωθεί ζητάει στήθος;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Αν χτυπήσει ηρεμεί με αγκαλιά, και δεν μπορώ να πω ότι αγχώνεται συχνά (να προσθέσω ότι δεν την έχω αφήσει σχεδόν καθόλου, μέχρι 3-4 ώρες το πολύ απʼόταν γεννήθηκε κι αυτό σπανιότατα, φαντάζομαι είναι κι αυτό κάτι που επηρεάζει). Δόντια έχει 2+2 και τώρα βγάζει τα επόμενα 2+2 (είναι ακριβώς στη φάση που βγαίνουν) οπότε έπεσες μέσα.

 

Επομένως πως προτείνεις να συνεχίσω αν θα ήθελα να έχουμε αποθηλάσει μέχρι, ας πούμε, τα Χριστούγεννα?

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εμπειρια απο αποθηλασμο δεν εχω αλλα θα ηθελα κ γω να κοψω το βραδυνο.δλδ στις 9:30 που θα κοιμηθει τη βαζεις στο κρεβατι της;σε οση ωρα κ αν ξυπνησει οσες φορες κ αν ξυπνησει δε τη θηλαζεις.προσπαθεις με αλλο τροπο.αγκαλια,κουνημα,χαδακια,καποιο κουκλακι που το χρησιμοποιεις απο τωρα η κτ με μουσικη που το βαζεις απο τωρα για να κανει τη συνδεση.δλδ αρχικα να γινουν καθαρα 2 θηλασμοι κ μετα να μειωσεις κ αλλο.περιορισμους δεχεται;χρονικους;τοπικους;το πιο βολικο στα ξυπνηματα ειναι να πηγαινει καποιος αλλος.καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολο επειδη θα υπαρξουν κλαματα κ θα αναστατωνεται κ το μεγαλο.

Link to comment
Share on other sites

δλδ στις 9:30 που θα κοιμηθει τη βαζεις στο κρεβατι της;σε οση ωρα κ αν ξυπνησει οσες φορες κ αν ξυπνησει δε τη θηλαζεις

 

Eυχαριστώ για την απάντηση. Δηλαδή προτείνεις να την θηλάζω στις 9.30 και αν ξυπνήσει σε μισή ώρα πχ (όπως σήμερα, βέβαια αυτές τις μέρες είναι και μπουκωμένη αλλά και πάλι δίωρο σερί δε πιστεύω να έχει κοιμηθεί ποτέ χωρίς στήθος) να μην ξαναθηλάσω, να κοπεί έτσι μαχαίρι το ολονύκτιο? Δυστυχώς με τα παιδιά δεν εχω προλάβει να διαβάσω τις 70 σελίδες του τόπικ, θα ρωτήσω αυριο και την παιδίατρο από κοντά.

 

Περιορισμούς τοπικούς: είμαστε πάντα στο δικό μας σπίτι και στο δικό της (τους) δωμάτιο. Ήταν στο δωμάτιο μας έως 14 μηνών (συγκοίμηση) και μεταφέρθηκε αυτό το μήνα με το μεγάλο. Δεν έχω κοιμηθεί εκτος σπιτιού πρόσφατα (έχω απ τον άυγουστο) αλλά φαντάζομαι οτι προφανώς, με στήθος θα κοιμόταν παντού.

 

Περιορισμούς χρονικούς: οκ, πότε μπορεί να τα βάλουμε για ύπνο 21.15, πότε 21.45 και πότε 22.15 (χτές πχ που ήρθε η νονά του μεγάλου, λάθος, το ξέρω) αλλα δεν θεωρώ πώς είναι μεγάλη η απόκλιση γενικά (το χτεσινό συμβαίνει σπανιότατα). Εννοείτε πως το μεσημέρι την κοιμίζω μόνο δύο ώρες (το μάξιμουμ λέω τώρα) για να νυστάξει και να κοιμηθεί για βράδυ.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για την απάντηση. Δηλαδή προτείνεις να την θηλάζω στις 9.30 και αν ξυπνήσει σε μισή ώρα πχ (όπως σήμερα, βέβαια αυτές τις μέρες είναι και μπουκωμένη αλλά και πάλι δίωρο σερί δε πιστεύω να έχει κοιμηθεί ποτέ χωρίς στήθος) να μην ξαναθηλάσω, να κοπεί έτσι μαχαίρι το ολονύκτιο? Δυστυχώς με τα παιδιά δεν εχω προλάβει να διαβάσω τις 70 σελίδες του τόπικ, θα ρωτήσω αυριο και την παιδίατρο από κοντά.

 

Περιορισμούς τοπικούς: είμαστε πάντα στο δικό μας σπίτι και στο δικό της (τους) δωμάτιο. Ήταν στο δωμάτιο μας έως 14 μηνών (συγκοίμηση) και μεταφέρθηκε αυτό το μήνα με το μεγάλο. Δεν έχω κοιμηθεί εκτος σπιτιού πρόσφατα (έχω απ τον άυγουστο) αλλά φαντάζομαι οτι προφανώς, με στήθος θα κοιμόταν παντού.

 

Περιορισμούς χρονικούς: οκ, πότε μπορεί να τα βάλουμε για ύπνο 21.15, πότε 21.45 και πότε 22.15 (χτές πχ που ήρθε η νονά του μεγάλου, λάθος, το ξέρω) αλλα δεν θεωρώ πώς είναι μεγάλη η απόκλιση γενικά (το χτεσινό συμβαίνει σπανιότατα). Εννοείτε πως το μεσημέρι την κοιμίζω μόνο δύο ώρες (το μάξιμουμ λέω τώρα) για να νυστάξει και να κοιμηθεί για βράδυ.

 

Νομιζω αναπτυξιακα για φαγητο δεν το εχει αναγκη πλεον το θηλασμο τη νυχτα.εφοσον εχει φαει,δε διψαει κ δε θελει αλλαγμα οταν ξυπνησει της λες οτι δε θα πιουμε αλλο γαλα.το πρωι ξανα.που θα ειναι μερα.θα εχει ηλιο κλπ.οχι οτι θα το καταλαβει με την πρωτη αλλα να συνηθιζει.βασικα ειπες οτι δ θηλαζει πρωι;οποτε κτ παρομοιο που ταιριαζει σε σας θα της πεις.το ιδανικο θα ηταν να ειναι λιγο πιο ηπια απο μπουκωμα-δοντια.στην αρχη θα ξυπναει συνεχεια θα λες το ιδιο η τουλ θα αντισταθεις οσο μπορεις.οταν ξυπναει θα μπορουσε να πηγαινει ο μπαμπας;

Δ εννουσα αυτο ακριβως.αν πχ ειστε στη γιαγια κατα τις 9:30 που κοιμαται κ πας να την κοιμησεις πιστευεις το ιδιο θα κανει;

τις ωρες τις δικες μας δ τις λεω καν.θα ζαλιστεις..εννοω οτι θα μπορουσες να μειωσεις το χρονο θηλασμου.θα θηλασουμε μεχρι να μετρησουμε ως το 10 μετα θα κοιμηθουμε,δ εχει αλλο γαλα.πχ.κ μειωνεις το χρονο σιγα σιγα.

Η δικια μου αν ειμαστε σπιτι θηλαζει συνεχεια.τις μισες φορες καταφερνω να της αποσπασω την προσοχη.εξω με ξεχναει.ο μονος περιορισμος που δεχεται ειναι αν επιστρεφουμε κ θα ειμαστε σπιτι σε κανα μισαωρο να περιμενει να θηλασει σπιτι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δ εννουσα αυτο ακριβως.αν πχ ειστε στη γιαγια κατα τις 9:30 που κοιμαται κ πας να την κοιμησεις πιστευεις το ιδιο θα κανει;

 

Δεν είμαστε ποτέ εκτός σπιτιού στις 9.30 (έχουμε να λείψουμε απʼτις καλοκαιρινές διακοπές όπως είπα πιο πάνω, που ούτως ή άλλως ήταν μικρότερη) γιʼαυτό δεν κατάλαβα. Αν πάμε στη γιαγιά φροντίζουμε να είμαστε εδώ για μπάνιo/γάλα στα παιδιά. Ελπίζω αυτή η ρουτίνα να είναι κάτι που θα βοηθήσει, γιατί πάλι θα λείψουμε 10 μέρες τα Χριστούγεννα και ως τότε θα ήθελα να έχω αποθηλάσει.

 

οταν ξυπναει θα μπορουσε να πηγαινει ο μπαμπας;

 

Ναι, ο μπαμπάς μπορεί να σηκώνεται, έτσι είχαμε κάνει και στο γιο μου. Εκεί βέβαια κάναμε συγκοίμηση (13 μηνών), εδώ θα πρέπει να πηγαίνει στο δωμάτιο των παιδιών. Θεωρείς λάθος να την πάρει ο μπαμπάς στο διπλό και να κοιμούνται μαζί (μετά το πρώτο ξύπνημα)?

 

Η δικια μου αν ειμαστε σπιτι θηλαζει συνεχεια.τις μισες φορες καταφερνω να της αποσπασω την προσοχη.εξω με ξεχναει.ο μονος περιορισμος που δεχεται ειναι αν επιστρεφουμε κ θα ειμαστε σπιτι σε κανα μισαωρο να περιμενει να θηλασει σπιτι.

 

Κοίτα κι εγώ μέχρι πολύ πρόσφατα (πριν 1 μήνα) τη θήλαζα και στις 11 μετά το φρούτο, και στις 6 μετά το γιαούρτι. Όταν έβγαζε τα πάνω δόντια δε, 12 μηνών φέτος τον αυγουστο στις διακοπές, ήταν κρεμασμένη από πάνω μου. Δεν έτρωγε τίποτα (όλη μέρα μπορεί να έτρωγε 1 φέτα αγγούρι και ελάχιστό τυρί). Η βασική της τροφή ήταν το γάλα και οι υπόλοιπες τροφές κάτι λιγότερο από συμπληρωματικές. Τώρα, δε θα με πείραζε να πάμε σε μαχροχρονιο θηλασμό και να αποθηλάσουμε φυσικά, αν θήλαζε πολύ μέσα στη μέρα και ΟΧΙ τη νύχτα. Αν κοιμόμουνα καλά δηλαδή. Αλλά δυστυχώς δεν έχω αντοχές, έχω να κοιμηθώ 4ωρο σερί 3 χρόνια ακριβώς. Τον φχαριστήθηκα το θηλασμό αλλά κουράστηκα με τον βραδινό, υπερβολικά. Σʼευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, θα προσπαθήσουμε από σήμερα κιόλας.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.δ το θεωρω λαθος να την παρει ο μπαμπας στο διπλο.ετσι δε θα αναστατωθει ο μεγαλος.αλλα με σενα διπλα θα ειναι πιο δυσκολο να μη θηλασει.κ ισως να προτιμησει το διπλο απο την κουνια

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Lucia.

 

Δυστυχώς είστε σε άσχημη ηλικία αποθηλασμου, και λόγω δοντιών και λόγω άγχους αποχωρισμού. Κορύφωση και των δυο!

 

Βλεπω οτι η κόρη σου εχει συνδέσει τον θηλασμο με τον ύπνο. Τις υπόλοιπες ωρες θηλαζει πχ αν χτυπήσει, κλάψει, αγχωθεί ζητάει στήθος;

 

Δοκίμασε να θέσεις χρονικό όριο στο θηλασμο καταρχάς στον μεσημεριανό, πχ "θα πιεις γαλα μέχρι να τελειώσει το Αχ κουνελάκι ή κάποιο άλλο τραγούδι" ή "θα μετρήσω μέχρι το 20 και μετά θα κοιμηθούμε αγκαλίτσα ή πχ θα διαβάσουμε μια ιστορία". Αυτός θα ειναι ο πρώτος θηλασμός που θα κοπεί.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα μανούλες.

Θα ζητήσω κ εγω τα φώτα σας...!!!

Η κορούλα μου έγινε 6 μηνών κ θα ήθελα σιγά σιγά να την απογαλακτισω. Έχει ξεκινήσει να τρώει πρωί μεσημέρι βράδυ κ τωρα τελευταία πίνει κ λίγο γάλα απο το μπιμπερο που στην αρχή δεν το ήθελε καθόλου.

Το πρόβλημα μου ειναι το εξής. Θέλει το στήθος για να κοιμηθεί κ όταν το κάνει πιπιλα κ κοιμηθεί τότε ξυπνάει ξανά μέσα σε μια ώρα κ το ζητάει πάλι. Αυτο γίνεται οοοοολο το βράδυ με αποτέλεσμα να κοιμάμαι πλέον ανα μια ώρα. Αν δεν της το δώσω αρχίζει να κλαίει (να σπαράζει στο κλάμα δηλαδή) με αναγκάζομαι να της το ξανά δώσω. Να σημειώσω πως την πιπιλα δεν την παίρνει με τίποτα. Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση..;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μανούλες.

Θα ζητήσω κ εγω τα φώτα σας...!!!

Η κορούλα μου έγινε 6 μηνών κ θα ήθελα σιγά σιγά να την απογαλακτισω. Έχει ξεκινήσει να τρώει πρωί μεσημέρι βράδυ κ τωρα τελευταία πίνει κ λίγο γάλα απο το μπιμπερο που στην αρχή δεν το ήθελε καθόλου.

Το πρόβλημα μου ειναι το εξής. Θέλει το στήθος για να κοιμηθεί κ όταν το κάνει πιπιλα κ κοιμηθεί τότε ξυπνάει ξανά μέσα σε μια ώρα κ το ζητάει πάλι. Αυτο γίνεται οοοοολο το βράδυ με αποτέλεσμα να κοιμάμαι πλέον ανα μια ώρα. Αν δεν της το δώσω αρχίζει να κλαίει (να σπαράζει στο κλάμα δηλαδή) με αναγκάζομαι να της το ξανά δώσω. Να σημειώσω πως την πιπιλα δεν την παίρνει με τίποτα. Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση..;;;;

 

Γειά σου Chrisilla, Να σου ζήσει η κορούλα σου! Διαβάζω ότι οι στερεές τροφές θεωρούνται συμπληρωματικές στο θηλασμό για τον πρώτο χρόνο τουλάχιστον οπότε μη βιαστείς θα έλεγα να αποθηλάσεις...τα οφέλη είναι πολλά.

Αν βέβαια το θέλεις τότε τα βραδάκια μπορείς να κοιμάσαι δίπλα της και να θηλάζεις ξαπλωτή... έτσι θα σε νιώθει δίπλα της και θα κοιμάται όπως και εσύ...:-P

Εμένα το αγοράκι μου είναι 5,5 και από την 1η του μέρα έτσι κοιμόμαστε και μόνο μια φορά κάθε νύχτα ξυπνά ίσα ίσα να του δώσω τη θηλή κι αμέσως νάνι πάλι μαζί...

Γνώμη μου πάντως είναι να μη βάζεις χρονικά όρια κ περιορισμούς. Τα καταλαβαίνουν αυτά τα μωρά μας κ αγχώνονται...Κάνε ότι λέει η καρδούλα σου με ηρεμία και χρόνο και όλα θα πάνε καλά!;)

:D
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Δοκίμασε να θέσεις χρονικό όριο στο θηλασμο καταρχάς στον μεσημεριανό, πχ "θα πιεις γαλα μέχρι να τελειώσει το Αχ κουνελάκι ή κάποιο άλλο τραγούδι" ή "θα μετρήσω μέχρι το 20 και μετά θα κοιμηθούμε αγκαλίτσα ή πχ θα διαβάσουμε μια ιστορία". Αυτός θα ειναι ο πρώτος θηλασμός που θα κοπεί.

 

Kαλησπέρα Nina-nana. Απελπισμένη, ζητώ πάλι τη βοήθειά σου. Η ιστορία μου είναι στην ίδια σελίδα παραπάνω. 22/10 το τελευταίο σου μηνυμα που με συμβούλεψες να κόψω το μεσημεριανό θηλασμό, όπερ και εγένετο, εδώ και 2-3 βδομάδες, χωρίς όμως να αντικαταστήσει αυτό τον ύπνο (1 με 2 ώρες που κοιμόταν). Δηλαδή δεν κοιμάται πια για μεσημέρι χωρίς στήθος, (όπως θα κοιμόταν στο σπίτι στο κρεβατάκι της με στήθος, πριν τη διακοπή εννοώ), δεν μπορει να κοιμηθεί μόνη της, με τραγουδάκια κλπ αγριεύει. (να σημειώσω ότι εχω και τον 2,9 ετών γιό μου ταυτόχρονα, οποτε και αυτή ξεσηκώνεται, και αυτος δεν με αφήνει να την κοιμήσω όπως θα ήθελα (με τραγουδάκια κλπ).

 

Αντι αυτού κοιμάται

-2-3 φορές τη βδομάδα: στη βόλτα, στο καρότσι το πρωί. Ότι προλάβει, από δέκα λεπτά μέχρι 30'

-1 φορά τη βδομάδα: στο αυτοκίνητο, επίσης 10-20'

-1-2 φορές τη βδομάδα με αποροφητήρα στο καθισμά της όσο εγώ μαγειρέυω, 4 ή 5 ή 5,30 το απόγευμα..

-1-2 φορές την εβδομαδα δεν θα κοιμηθεί καθόλου για μεσημέρι (αν δε βγουμε κλπ) και εκεί γύρω στις 5 έχει την απίίίίίστευτη γκρίνια( όχι οτι της άλλες μέρες που έχει κοιμηθεί ελάχιστα είναι καλύτερα)

 

Δεν έχουμε καθόλου πρόγραμμα δηλαδή πια, άσε που αναρωτιέμαι αν 12 ώρες ύπνο (8 με :cool: έιναι αρκετές για την ηλικία της (16 μηνών). Πρόκειται να επαναφέρει κάπως το μεσημεριανό της ύπνο?

 

Κεφάλαιο δεύτερο, βραδινός θηλασμός.

Όπως είπα πιο πάνω κοιμάται 8 με 8. Σε πόσα είσαγωγικά πρέπει να μπεί αυτό το κοιμάται.. γιατί ξυπνάει συνεχώς. Δε μπορώ ούτε μια ταινία με τον άντρα μου να φχαριστηθώ πια. Μπαίνει για ύπνο με στήθος (στις :cool: και πηγαίνω όσες φορές ξυπνήσει έως της 12-1 που κοιμάμαι εγώ, που πηγαίνω για ύπνο μαζί της πια, έως το επόμενο πρωί. Θηλαζει όλη νύχτα. Πιο είναι το επόμενο βήμα για το βραδινό θηλασμό? Έχουμε προσπαθήσει να πάει ο άντρας μου άλλα ουρλιάζει λες και βλέπει ξένο (ο οποίος άντρας μου μόνο που δεν τη θήλασε, όλα τα άλλα τα έκανε, τα μεγαλωνουμε μόνοι μας χωρίς βοήθεια). Σε εμένα να της τραγουδάω και χωρίς στήθος είναι λίγο καλύτερα απ τον άντρα μου αλλά όχι καλά (αρκετά ντεσιμπέλ) και δεν λέει να κοιμηθεί με τίποτα χωρίς στήθος. Η αλήθεια είναι πως βγάζει δόντια πίσω, είναι τέζα φουσκωμένα. Για πείτε καμια ιδέα τι κάνουμε βρε κορίτσια, nina-nana κι όποια άλλη μπορεί..

 

εντωμεταξύ αύριο έχουμε αεροπλάνο (και σε 5 μέρες πάλι) οπότε θα τη βάλω για τα αυτιά της, και θα βγούμε λίγο απ το πρόγραμμα με την εκδρομή γενικά.

 

Γενικά δεν με πείραζε να συνεχίσω το θηλασμό, εως .. όσο πάει. Αλλά όχι τη νύχτα, γονάτισα. Πιστεύεται πως για την δική μου περίπτωση ενδείκνυται να της δίνω μέσα στη μέρα? Χωρίς να πρέπει να κοιμηθεί μετά εννοώ. Έχουμε 3 βδομάδες που το κόψαμε το μεσημεριανό και εκείνη την ώρα - που κανονικά θα την έβαζα για ύπνο με στήθος - με κοιταζει στο στήθος και ξερογλυφεται και σπαράζω.

 

Μετανιώνω οικτρά που συνέδεσε στήθος με ύπνο. Είμαι η πιπίλα της για τον ύπνο, κανονικά. Και χωρίς αυτό ΔΕΝ μπορει να κοιμηθεί.

 

Τι να κάνω βρε κορίτσια. Συγνωμη για το τεράστιο κείμενο.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα Nina-nana. Απελπισμένη, ζητώ πάλι τη βοήθειά σου. Η ιστορία μου είναι στην ίδια σελίδα παραπάνω. 22/10 το τελευταίο σου μηνυμα που με συμβούλεψες να κόψω το μεσημεριανό θηλασμό, όπερ και εγένετο, εδώ και 2-3 βδομάδες, χωρίς όμως να αντικαταστήσει αυτό τον ύπνο (1 με 2 ώρες που κοιμόταν). Δηλαδή δεν κοιμάται πια για μεσημέρι χωρίς στήθος, (όπως θα κοιμόταν στο σπίτι στο κρεβατάκι της με στήθος, πριν τη διακοπή εννοώ), δεν μπορει να κοιμηθεί μόνη της, με τραγουδάκια κλπ αγριεύει. (να σημειώσω ότι εχω και τον 2,9 ετών γιό μου ταυτόχρονα, οποτε και αυτή ξεσηκώνεται, και αυτος δεν με αφήνει να την κοιμήσω όπως θα ήθελα (με τραγουδάκια κλπ).

 

Αντι αυτού κοιμάται

-2-3 φορές τη βδομάδα: στη βόλτα, στο καρότσι το πρωί. Ότι προλάβει, από δέκα λεπτά μέχρι 30'

-1 φορά τη βδομάδα: στο αυτοκίνητο, επίσης 10-20'

-1-2 φορές τη βδομάδα με αποροφητήρα στο καθισμά της όσο εγώ μαγειρέυω, 4 ή 5 ή 5,30 το απόγευμα..

-1-2 φορές την εβδομαδα δεν θα κοιμηθεί καθόλου για μεσημέρι (αν δε βγουμε κλπ) και εκεί γύρω στις 5 έχει την απίίίίίστευτη γκρίνια( όχι οτι της άλλες μέρες που έχει κοιμηθεί ελάχιστα είναι καλύτερα)

 

Δεν έχουμε καθόλου πρόγραμμα δηλαδή πια, άσε που αναρωτιέμαι αν 12 ώρες ύπνο (8 με :cool: έιναι αρκετές για την ηλικία της (16 μηνών). Πρόκειται να επαναφέρει κάπως το μεσημεριανό της ύπνο?

 

Κεφάλαιο δεύτερο, βραδινός θηλασμός.

Όπως είπα πιο πάνω κοιμάται 8 με 8. Σε πόσα είσαγωγικά πρέπει να μπεί αυτό το κοιμάται.. γιατί ξυπνάει συνεχώς. Δε μπορώ ούτε μια ταινία με τον άντρα μου να φχαριστηθώ πια. Μπαίνει για ύπνο με στήθος (στις :cool: και πηγαίνω όσες φορές ξυπνήσει έως της 12-1 που κοιμάμαι εγώ, που πηγαίνω για ύπνο μαζί της πια, έως το επόμενο πρωί. Θηλαζει όλη νύχτα. Πιο είναι το επόμενο βήμα για το βραδινό θηλασμό? Έχουμε προσπαθήσει να πάει ο άντρας μου άλλα ουρλιάζει λες και βλέπει ξένο (ο οποίος άντρας μου μόνο που δεν τη θήλασε, όλα τα άλλα τα έκανε, τα μεγαλωνουμε μόνοι μας χωρίς βοήθεια). Σε εμένα να της τραγουδάω και χωρίς στήθος είναι λίγο καλύτερα απ τον άντρα μου αλλά όχι καλά (αρκετά ντεσιμπέλ) και δεν λέει να κοιμηθεί με τίποτα χωρίς στήθος. Η αλήθεια είναι πως βγάζει δόντια πίσω, είναι τέζα φουσκωμένα. Για πείτε καμια ιδέα τι κάνουμε βρε κορίτσια, nina-nana κι όποια άλλη μπορεί..

 

εντωμεταξύ αύριο έχουμε αεροπλάνο (και σε 5 μέρες πάλι) οπότε θα τη βάλω για τα αυτιά της, και θα βγούμε λίγο απ το πρόγραμμα με την εκδρομή γενικά.

 

Γενικά δεν με πείραζε να συνεχίσω το θηλασμό, εως .. όσο πάει. Αλλά όχι τη νύχτα, γονάτισα. Πιστεύεται πως για την δική μου περίπτωση ενδείκνυται να της δίνω μέσα στη μέρα? Χωρίς να πρέπει να κοιμηθεί μετά εννοώ. Έχουμε 3 βδομάδες που το κόψαμε το μεσημεριανό και εκείνη την ώρα - που κανονικά θα την έβαζα για ύπνο με στήθος - με κοιταζει στο στήθος και ξερογλυφεται και σπαράζω.

 

Μετανιώνω οικτρά που συνέδεσε στήθος με ύπνο. Είμαι η πιπίλα της για τον ύπνο, κανονικά. Και χωρίς αυτό ΔΕΝ μπορει να κοιμηθεί.

 

Τι να κάνω βρε κορίτσια. Συγνωμη για το τεράστιο κείμενο.

 

Γεια σου lucia!!!

 

Το "πρόβλημα" δεν είναι ο θηλασμός, αλλά ο ύπνος! Δεν χρειάζεται να αποθηλάσεις για να βρεις λύση. Κάντε την εκδρομή σας με το πρόγραμμα όπως βγει και αφού γυρίσετε με το καλό, κάνε μια βόλτα στα θέματα της ενότητας του ύπνου εδώ στο φόρουμ, θα βρεις πολύ υλικό, πολλά tips και πολλές ιστορίες επιτυχίας!!!

 

:):):)

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα Nina-nana. Απελπισμένη, ζητώ πάλι τη βοήθειά σου. Η ιστορία μου είναι στην ίδια σελίδα παραπάνω. 22/10 το τελευταίο σου μηνυμα που με συμβούλεψες να κόψω το μεσημεριανό θηλασμό, όπερ και εγένετο, εδώ και 2-3 βδομάδες, χωρίς όμως να αντικαταστήσει αυτό τον ύπνο (1 με 2 ώρες που κοιμόταν). Δηλαδή δεν κοιμάται πια για μεσημέρι χωρίς στήθος, (όπως θα κοιμόταν στο σπίτι στο κρεβατάκι της με στήθος, πριν τη διακοπή εννοώ), δεν μπορει να κοιμηθεί μόνη της, με τραγουδάκια κλπ αγριεύει. (να σημειώσω ότι εχω και τον 2,9 ετών γιό μου ταυτόχρονα, οποτε και αυτή ξεσηκώνεται, και αυτος δεν με αφήνει να την κοιμήσω όπως θα ήθελα (με τραγουδάκια κλπ).

 

Αντι αυτού κοιμάται

-2-3 φορές τη βδομάδα: στη βόλτα, στο καρότσι το πρωί. Ότι προλάβει, από δέκα λεπτά μέχρι 30'

-1 φορά τη βδομάδα: στο αυτοκίνητο, επίσης 10-20'

-1-2 φορές τη βδομάδα με αποροφητήρα στο καθισμά της όσο εγώ μαγειρέυω, 4 ή 5 ή 5,30 το απόγευμα..

-1-2 φορές την εβδομαδα δεν θα κοιμηθεί καθόλου για μεσημέρι (αν δε βγουμε κλπ) και εκεί γύρω στις 5 έχει την απίίίίίστευτη γκρίνια( όχι οτι της άλλες μέρες που έχει κοιμηθεί ελάχιστα είναι καλύτερα)

 

Δεν έχουμε καθόλου πρόγραμμα δηλαδή πια, άσε που αναρωτιέμαι αν 12 ώρες ύπνο (8 με :cool: έιναι αρκετές για την ηλικία της (16 μηνών). Πρόκειται να επαναφέρει κάπως το μεσημεριανό της ύπνο?

 

Κεφάλαιο δεύτερο, βραδινός θηλασμός.

Όπως είπα πιο πάνω κοιμάται 8 με 8. Σε πόσα είσαγωγικά πρέπει να μπεί αυτό το κοιμάται.. γιατί ξυπνάει συνεχώς. Δε μπορώ ούτε μια ταινία με τον άντρα μου να φχαριστηθώ πια. Μπαίνει για ύπνο με στήθος (στις :cool: και πηγαίνω όσες φορές ξυπνήσει έως της 12-1 που κοιμάμαι εγώ, που πηγαίνω για ύπνο μαζί της πια, έως το επόμενο πρωί. Θηλαζει όλη νύχτα. Πιο είναι το επόμενο βήμα για το βραδινό θηλασμό? Έχουμε προσπαθήσει να πάει ο άντρας μου άλλα ουρλιάζει λες και βλέπει ξένο (ο οποίος άντρας μου μόνο που δεν τη θήλασε, όλα τα άλλα τα έκανε, τα μεγαλωνουμε μόνοι μας χωρίς βοήθεια). Σε εμένα να της τραγουδάω και χωρίς στήθος είναι λίγο καλύτερα απ τον άντρα μου αλλά όχι καλά (αρκετά ντεσιμπέλ) και δεν λέει να κοιμηθεί με τίποτα χωρίς στήθος. Η αλήθεια είναι πως βγάζει δόντια πίσω, είναι τέζα φουσκωμένα. Για πείτε καμια ιδέα τι κάνουμε βρε κορίτσια, nina-nana κι όποια άλλη μπορεί..

 

εντωμεταξύ αύριο έχουμε αεροπλάνο (και σε 5 μέρες πάλι) οπότε θα τη βάλω για τα αυτιά της, και θα βγούμε λίγο απ το πρόγραμμα με την εκδρομή γενικά.

 

Γενικά δεν με πείραζε να συνεχίσω το θηλασμό, εως .. όσο πάει. Αλλά όχι τη νύχτα, γονάτισα. Πιστεύεται πως για την δική μου περίπτωση ενδείκνυται να της δίνω μέσα στη μέρα? Χωρίς να πρέπει να κοιμηθεί μετά εννοώ. Έχουμε 3 βδομάδες που το κόψαμε το μεσημεριανό και εκείνη την ώρα - που κανονικά θα την έβαζα για ύπνο με στήθος - με κοιταζει στο στήθος και ξερογλυφεται και σπαράζω.

 

Μετανιώνω οικτρά που συνέδεσε στήθος με ύπνο. Είμαι η πιπίλα της για τον ύπνο, κανονικά. Και χωρίς αυτό ΔΕΝ μπορει να κοιμηθεί.

 

Τι να κάνω βρε κορίτσια. Συγνωμη για το τεράστιο κείμενο.

Καλησπέρα!θα συμφωνήσω με την φιλη μου την deena οτι το προβλημα σας ειναι ο βραδυνος υπνος και χωρις μια ήρεμη και ξεκουράστη μερα δυςκολα να πετύχετε μια ήρεμη νύχτα.Απο την δική μου καθαρά εμπειρία καταλαβα οτι οσο πιο καλα κοιμηθεί ενα παιδάκι μεςα στην ημερα τοσο λιγότερη ένταση υπαρχει και την νύχτα...Στη θέση σου θα εβαζα ορια μονο στον ΒΡΑΔΥΝΟ θηλασμο.Π.χ. "Οταν εχουμε σκοτάδι δν Θηλαζουμε...η ενα πολυ έξυπνο tip ειναι να πάρεις ενα ξυπνητήρι και να το ρυθμίσεις π.χ. Για τις 7 το πρωι και μεχρι να χτυπήσει να μην θηλασετε...Σιγουρα θα αντιδράσει αλλα αν είσαι σταθερή σε αυτο το πολυ σε μια βδομάδα θα κοιμαται...Αν ξεκουραστείτε ισως δεις το θεμα κι εσυ πολυ πιο χαλαρα...
Link to comment
Share on other sites

Η περίοδος αυτή με τα δόντια είναι πολύ δύσκολη. Ακόμη κι αν δεν πονάνε έχουν πολύ μεγάλο εκνευρισμό. Το καλό είναι ότι δεν κρατάει για πάντα. Δες το λίγο στωικά ότι ΟΚ θα είσαι σαν ζόμπι για κάποιο καιρό ακόμη. Για μένα είναι σημαντικότερος ο ύπνος από τον αποθηλασμό.

 

Οπότε αφού βλέπεις ότι δυσκολεύει πολυ το πρόγραμμά σας με το μεσημεριανό αποθηλασμό βάλε άλλο στόχο. Π.χ. να αποκοιμηθεί τη νυχτα χωρίς θηλασμό ή να μην τη θηλάσεις στο πρώτο ξύπνημα. Είναι πολύ μικρή ακόμη και είσαι η παρηγοριά της, η μανούλα της.

 

Αφού δεν επείγεσαι για κάποιο άλλο λόγο να αποθηλάσεις άρχισε να δουλεύεις τις λεπτομέρειες (π.χ. να νιώθει ότι μεγαλώνει και καταφέρνει πράγματα, να αποκοιμιέται κάποιες φορές από μόνη της έστω και τυχαία, βάλτη στρωματσάδα και κοιμηθείτε μαζί μετά το πρώτο ξύπνημα) και σιγά σιγά θα έρθουν και τα υπόλοιπα. Καλό σας ταξίδι.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα Nina-nana. Απελπισμένη, ζητώ πάλι τη βοήθειά σου. Η ιστορία μου είναι στην ίδια σελίδα παραπάνω. 22/10 το τελευταίο σου μηνυμα που με συμβούλεψες να κόψω το μεσημεριανό θηλασμό, όπερ και εγένετο, εδώ και 2-3 βδομάδες, χωρίς όμως να αντικαταστήσει αυτό τον ύπνο (1 με 2 ώρες που κοιμόταν). Δηλαδή δεν κοιμάται πια για μεσημέρι χωρίς στήθος, (όπως θα κοιμόταν στο σπίτι στο κρεβατάκι της με στήθος, πριν τη διακοπή εννοώ), δεν μπορει να κοιμηθεί μόνη της, με τραγουδάκια κλπ αγριεύει. (να σημειώσω ότι εχω και τον 2,9 ετών γιό μου ταυτόχρονα, οποτε και αυτή ξεσηκώνεται, και αυτος δεν με αφήνει να την κοιμήσω όπως θα ήθελα (με τραγουδάκια κλπ).

 

Αντι αυτού κοιμάται

-2-3 φορές τη βδομάδα: στη βόλτα, στο καρότσι το πρωί. Ότι προλάβει, από δέκα λεπτά μέχρι 30'

-1 φορά τη βδομάδα: στο αυτοκίνητο, επίσης 10-20'

-1-2 φορές τη βδομάδα με αποροφητήρα στο καθισμά της όσο εγώ μαγειρέυω, 4 ή 5 ή 5,30 το απόγευμα..

-1-2 φορές την εβδομαδα δεν θα κοιμηθεί καθόλου για μεσημέρι (αν δε βγουμε κλπ) και εκεί γύρω στις 5 έχει την απίίίίίστευτη γκρίνια( όχι οτι της άλλες μέρες που έχει κοιμηθεί ελάχιστα είναι καλύτερα)

 

Δεν έχουμε καθόλου πρόγραμμα δηλαδή πια, άσε που αναρωτιέμαι αν 12 ώρες ύπνο (8 με :cool: έιναι αρκετές για την ηλικία της (16 μηνών). Πρόκειται να επαναφέρει κάπως το μεσημεριανό της ύπνο?

 

Κεφάλαιο δεύτερο, βραδινός θηλασμός.

Όπως είπα πιο πάνω κοιμάται 8 με 8. Σε πόσα είσαγωγικά πρέπει να μπεί αυτό το κοιμάται.. γιατί ξυπνάει συνεχώς. Δε μπορώ ούτε μια ταινία με τον άντρα μου να φχαριστηθώ πια. Μπαίνει για ύπνο με στήθος (στις :cool: και πηγαίνω όσες φορές ξυπνήσει έως της 12-1 που κοιμάμαι εγώ, που πηγαίνω για ύπνο μαζί της πια, έως το επόμενο πρωί. Θηλαζει όλη νύχτα. Πιο είναι το επόμενο βήμα για το βραδινό θηλασμό? Έχουμε προσπαθήσει να πάει ο άντρας μου άλλα ουρλιάζει λες και βλέπει ξένο (ο οποίος άντρας μου μόνο που δεν τη θήλασε, όλα τα άλλα τα έκανε, τα μεγαλωνουμε μόνοι μας χωρίς βοήθεια). Σε εμένα να της τραγουδάω και χωρίς στήθος είναι λίγο καλύτερα απ τον άντρα μου αλλά όχι καλά (αρκετά ντεσιμπέλ) και δεν λέει να κοιμηθεί με τίποτα χωρίς στήθος. Η αλήθεια είναι πως βγάζει δόντια πίσω, είναι τέζα φουσκωμένα. Για πείτε καμια ιδέα τι κάνουμε βρε κορίτσια, nina-nana κι όποια άλλη μπορεί..

 

εντωμεταξύ αύριο έχουμε αεροπλάνο (και σε 5 μέρες πάλι) οπότε θα τη βάλω για τα αυτιά της, και θα βγούμε λίγο απ το πρόγραμμα με την εκδρομή γενικά.

 

Γενικά δεν με πείραζε να συνεχίσω το θηλασμό, εως .. όσο πάει. Αλλά όχι τη νύχτα, γονάτισα. Πιστεύεται πως για την δική μου περίπτωση ενδείκνυται να της δίνω μέσα στη μέρα? Χωρίς να πρέπει να κοιμηθεί μετά εννοώ. Έχουμε 3 βδομάδες που το κόψαμε το μεσημεριανό και εκείνη την ώρα - που κανονικά θα την έβαζα για ύπνο με στήθος - με κοιταζει στο στήθος και ξερογλυφεται και σπαράζω.

 

Μετανιώνω οικτρά που συνέδεσε στήθος με ύπνο. Είμαι η πιπίλα της για τον ύπνο, κανονικά. Και χωρίς αυτό ΔΕΝ μπορει να κοιμηθεί.

 

Τι να κάνω βρε κορίτσια. Συγνωμη για το τεράστιο κείμενο.

 

Ο βραδινός αποθηλασμος ειναι κατι που θελει πολυ μπλα μπλα και προετοιμασία κατα τη διάρκεια της ημερας κι όχι εκείνη την βραδινή ώρα γιατί ειναι πολυ αναστατωμένη για να συνεργαστεί με τον πατέρα της.

 

Δοκίμασε να πείτε μια ιστορία για τον ήλιο και το φεγγάρι που θα καταλήγει στο συμπέρασμα οτι θα πιει ξανά γαλα μόνο οταν βγει ξανά ο ήλιος το πρωί. Αν ξυπνήσει κατα τη διάρκεια της νύχτας δλδ θα της θυμίσεις οτι ο ήλιος δε βγήκε ακόμη και θα πιει γαλα το πρωί. Θα κλάψει, θα προτείνεις εναλλακτικά αγκαλίτσα.

Κατι που πιάνει σε καποια παιδια ειναι οι ζωγραφιές (που θα λένε πάνω κάτω αυτό με τον ήλιο και το γαλα) που θα τις βάλεις με μαγνητάκια στο ψυγείο για υπενθύμιση.

 

Γενικά ειναι δύσκολο πριν μπουν στη φάση να τους ενδιαφέρει το οτι μεγαλώνουν! Λιγο αργότερα που ανυπομονούν να μεγαλώσουν κόβουν θηλασμους πιο εύκολα!

Είστε σε δύσκολη φάση με τα δόντια, με υπομονή κι αγάπη (που τα εχεις και τα δυο) σταδιακά θα το καταφέρετε!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...