Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΩ????


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια....εχω τρελαθει με αυτα που διαβαζω γενικα!!!ο μικρος μου προχτες εκλεισε 10 μηνων!!σηκωνεται ορθιος κρατοντας τα επιπλα στεκεται καποια δευτερολεπτα χωρις να κρατιεται πουθενα μοουσουλαει σε ολο το σπιτι!!μας γελαει παιζουμε κουκου τσα θελει συνεχως να παει να πιασει τα φωτα απο τΟ πλυντηριο και τη κουζινα οταν ειναι σε λειτουργια θελει τα τηλεκοντρολ και τα τηλεφωνα....το προβλημα μου ειναι οτι δεν χαιρετα ουτε φιλακια στελνει λεει τατατα γκιγκιγκι κανει φρρρρρρ ατο ατο ειπε καποιες μερες μαμαμανα αλλα το σταματησε εκανε καποιες μερες λιγο παλαμακια αλλα το σταματησε κι αυτο!!του αρεσει να πηγαινει στο δωματιο του που ειναι τα παιχνιδια του με τα οποια ουσιαστικα δεν παιζει αλλα τα τρωει!!!μηπως να ανησυχω????διαβαζω που τα περισσοτερα παιδακια κανουν παπαδες κι εχω τρελαθει!!!να πω επισης οτι γυρναει στο ονομα του τις περισσοτερες φορες οπως επισης του λεμε που ειναι το φως και κοιταει που ειναι ο Διας(ο σκυλος μας)και το ψαχνει που ειναι η μανα και και με κοιταει κτλ κτλ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kαι η δικια μου τα ιδια περιπου κάνει στην ίδια ηλικια...τι περίμενες δηλ από το μωρό? Να λύνει εξισώσεις και να μετρα στα αγγλικα και στα σουαχιλι μεχρι το εκατο?/?:confused::confused: Δηλ τι διαβαζεις ότι κανουν τα υπόλοιπα??

Κοριτσια μην δημιουργούμε προβλήματα στο μυαλό μας!! Μια χαρα είναι το μωρακι σου!!

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω οτι σε αυτη την ηλικια πρεπει να χαιρεταει να στελνει φιλακια να βαζει αντικειμενα σε τρυπες!!ξερω κι εγω μωρε τι να πω πια!!!!εσενα το δικο σου νινι τι κανει???

Link to comment
Share on other sites

Ε;; Να στέλνει φιλάκια στους 10 μηνες; Που το διαβάσεις αυτο!

Εδώ και το babycentre που εχει συγκεκριμένα milestones και αυτά παρατραβηγμενα, αυτο με το φιλάκια δεν το εχει καθόλου!

Το δικό σου φαινεται και πιο μπροστά μάλιστα!

Δείχνει με το δάχτυλο;

Link to comment
Share on other sites

Με το δαχτυλο δεν δειχνει αλλα αν τον εχω αγκαλια και θελει κατι απλωνει το χερι προς την πλευρα του κασσπρωχνει με το σωμα του προς τα αυτο που θελει!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαι η δικια μου τα ιδια περιπου κάνει στην ίδια ηλικια...τι περίμενες δηλ από το μωρό? Να λύνει εξισώσεις και να μετρα στα αγγλικα και στα σουαχιλι μεχρι το εκατο?/?:confused::confused: Δηλ τι διαβαζεις ότι κανουν τα υπόλοιπα??

Κοριτσια μην δημιουργούμε προβλήματα στο μυαλό μας!! Μια χαρα είναι το μωρακι σου!!

 

 

Με κάλυψες (και πάλι):P:p τι να κάνει το μωρό , 10 μηνών? και τι κανουν τα άλλα ? έλεος , με τις υπερβολές !!!!:o

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω οτι σε αυτη την ηλικια πρεπει να χαιρεταει να στελνει φιλακια να βαζει αντικειμενα σε τρυπες!!ξερω κι εγω μωρε τι να πω πια!!!!εσενα το δικο σου νινι τι κανει???

 

Να χαιρετάει κ να στέλνει φιλάκια , 10 μηνών ? ούτε καν......σιγά μην φτιάχνουν και παζλ:P:p

 

απ ότι θυμάμαι....ο γιος μου , 10 μηνών , έβαζε τα πάντα στο στόμα του, τα πέταγε όλα έξω από το πάρκο, κοπανούσε τα πιατάκια στον δίσκο του καθίσματος φαγητού, έκανε τα πρώτα του βηματάκια κρατώντας τον από το χάρι, έβγαζε φωνούλες ...τέτοια πράγματα;)

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια χιλια συγνωμη για τις υπερβολες μου αλλα οπου κι αν εψαξα στο ιντερνετ αυτα εγραφαν γι αυτη την ηλικια και τρελαθηκα!!!😤😤

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά όντως μερικα παιδιά κάνουν πολλά στους 10 μηνες.. Αλλα δείχνουν και απο τους 9!

Αλλα α) καλο δεν ειναι να συγκρίνεις β) δεν κάνουν ολα τα παιδιά το ίδιο πράγμα την ίδια στιγμή και Γ) σιγουρα δεν ειναι το τέλος του κόσμου ειδικά αφού το παιδί προοδεύει κει εχει εδραιώσει είδος επικοινωνίας

Κανε υπομονή και θα τα κανει ολα και γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω πού έψαξες, αλλά δες εδώ τι πρέπει να μπορεί να κάνει στην κάθε ηλικία: http://www.mwrakia.gr/images/neo-vivliario-igeias.pdf

 

(κατέβα μέχρι να φτάσεις στις σελίδες 11, 12, 13, εκεί που λέει ΨΥΧΟΚΙΝΗΤΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ με κόκκινα γράμματα)

 

Τα ορόσημα αυτής της ηλικίας πρέπει να περιγράφουν πράγματα που το παιδί κάνει χωρίς να του τα διδάξεις ή να το πιέσεις π.χ. τον τρόπο που κρατάει πράγματα, το αν στέκεται, αν πετάει τα παιχνίδια του κλπ. Τα φιλάκια είναι κάτι που πρέπει να του το μάθεις. Αν δεν του το μάθεις πώς θα το κάνει; Επίσης τα ορόσημα δεν είναι αυστηρά οριοθετημένα, μπορεί σε μερικά πράγματα να είναι πιο μπροστά από την ηλικία του και σε άλλα πιο πίσω.

 

Τώρα αν κάτσεις και ακούσεις τι λέει η κάθε μαμά, της μιας το μωρό περπατούσε σε ηλικία 10 μηνών, της άλλης έλεγε λέξεις, της άλλης έτρωγε παστίτσιο. Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει το δικό σου μωρό να τα κάνει όλα αυτά στην ίδια ηλικία.

 

Ο γιος μου έμαθε να κάνει φιλάκι στην ηλικία των 3 χρονών που του το έδειξε η μεγαλύτερη ξαδέρφη του... :-P

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τις κοπέλες που μίλησαν πιο πριν. Μην διαβάζεις και μην ακούς τι κάνουν τα άλλα μωρά, ρώτα τον παιδίατρο για κάθε τι που έχεις αμφιβολία (δεν θα σε περάσει για χαζή, το έχει ξανακούσει σίγουρα και μάλιστα πολλές φορές).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια χιλια συγνωμη για τις υπερβολες μου αλλα οπου κι αν εψαξα στο ιντερνετ αυτα εγραφαν γι αυτη την ηλικια και τρελαθηκα!!!😤😤

 

Καλέ , μην ζητάς συγνώμη:P Πραγματικά , μην επηρεάζεσαι κ μην συγκρίνεις.

 

Ασε , που είναι αλήθεια ότι δεν θυμόμαστε ακριβώς.....ο γιος μου είναι 4 , πάνω - κάτω από τις φωτογραφίες και αν ψάξω σημειώσεις μου , θα θυμηθώ ,κάτι παραπάνω. Αλλιώς ,μπορεί να σου πω , πχ ότι έστελνε φιλάκια και να ήταν 15 μηνών.

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Παψε να ψαχνεις στο ιντερνετ και κοψε τους γνωστους καλοθελητες (πεθερες, κουμπαρες, γειτονισσες) που ειχαν οοολοι τα παιδια θαυματα (αληθεια τωρα που μεγαλωσαν τα δικα τους ειναι στη ΝΑΣΑ η στο CERN?). Mια χαρα ειναι το παιδακι σου...

Link to comment
Share on other sites

Παψε να ψαχνεις στο ιντερνετ και κοψε τους γνωστους καλοθελητες (πεθερες, κουμπαρες, γειτονισσες) που ειχαν οοολοι τα παιδια θαυματα (αληθεια τωρα που μεγαλωσαν τα δικα τους ειναι στη ΝΑΣΑ η στο CERN?). Mια χαρα ειναι το παιδακι σου...

 

:P:p:p Ετσι , είναι !!

 

Η κουνιάδα μου που ο γιος της είναι 12 χρόνια μεγαλύτερος από τον δικό μου (δηλ,βάλε ο νους σου , τι θυμάται), μου έχει πει τα απίστευτα.

 

Αυτό που θυμάμαι τώρα , είναι ότι 13 μηνών , έκοψε την πάνα σε 3 μέρες:shock::shock:και δεν είχε ποτέ ατύχημα!!!! αλλά τι να της πεις ? ότι τα έκανε όλα νωρίς , περπάτησε , μίλησε κλπ κλπ

Ρωτάω τον άντρα μου, αλλά σιγά να μην ξέρει τι και πότε έκανε ο ανιψιός του:)

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δες και εδώ http://www.moh.gov.gr/articles/citizen/anakoinwseis-ndash-egkyklioi/173-bibliario-ygeias-paidioy είναι απο το βιβλιάριο υγείας αν δεν το έχεις, στο αρχείο που λέγεται για τους γονείς στη σελίδα 22 αναφέρει:

 

10ος - 12ος ΜΗΝΑΣ

Αδρή κινητικότητα

Καθιστή θέση

• Κάθεται σίγουρα για πολλή ώρα μόνο του.

• Πετά συνεχώς τα παιχνίδια του στο πάτωμα.

Όρθια θέση

• Σηκώνεται μόνο του και ξανακάθεται.

• Αφήνει τα χέρια του από το έπιπλο που στηρίζεται.

• Μπορεί να περπατήσει αν το κρατούν από το 1 χέρι.

Μετακίνηση

• Μπουσουλάει με τα τέσσερα.

Λεπτή κινητικότητα

• Μπορεί και πιάνει αντικείμενα με το δείκτη και τον αντίχειρα

(σύλληψη δίκην λαβίδος).

• Κρατάει το κουτάλι, αλλά δεν μπορεί να το χρησιμοποιήσει σωστά.

• Δείχνει με το δείκτη για να ζητήσει αυτό που θέλει.

Αντίληψη - Συμπεριφορά - Επικοινωνία

• Αναζητάει ένα παιχνίδι του που κρύψαμε κάτω από το μαξιλάρι.

• Καταλαβαίνει μικρές προτάσεις (δώσε, φέρε, πάρε).

• Συνεργάζεται όταν το γδύνουμε κρατώντας τα χέρια ψηλά.

• Μιλάει μόνο του πολύ.

• Γνωρίζει το «όχι» και το «μη».

• Χαίρεται να βλέπει εικόνες

 

 

 

οπότε σύμφωνα και με αυτό δε νομίζω οτι χρειάζεται να ανησυχείς, βέβαια ρώτα και τον παιδίατρο για να ησυχάσεις. Και πάλι όλα τα παιδάκια δεν είναι ίδια. Θυμάμαι απο την κόρη μου που τα κοιτούσα κι εγώ αυτά, σε μερικά πράγματα ήτανε πολύ μπροστά και σε άλλα όχι. Ας πούμε αυτό: Συνεργάζεται όταν το γδύνουμε κρατώντας τα χέρια ψηλά δεν το έκανε, και τώρα ακόμα όταν τη ντύνω προτιμάει να παίζουμε κυνηγητό!!! Ή αν δεν κρύβεις εσύ μπροστά του κάποιο παιχνίδι και να κάνεις οτι μετά το βρίσκεις δε νομίζω οτι με το που θα το κρύψεις θα ψάξει μόνο του το παιδί να το βρεί. Επίσης γνωρίζω παιδιά που δεν μπουσούλησαν καθόλου και είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

δες και εδώ http://www.moh.gov.gr/articles/citizen/anakoinwseis-ndash-egkyklioi/173-bibliario-ygeias-paidioy είναι απο το βιβλιάριο υγείας αν δεν το έχεις, στο αρχείο που λέγεται για τους γονείς στη σελίδα 22 αναφέρει:

 

10ος - 12ος ΜΗΝΑΣ

Αδρή κινητικότητα

Καθιστή θέση

• Κάθεται σίγουρα για πολλή ώρα μόνο του.

• Πετά συνεχώς τα παιχνίδια του στο πάτωμα.

Όρθια θέση

• Σηκώνεται μόνο του και ξανακάθεται.

• Αφήνει τα χέρια του από το έπιπλο που στηρίζεται.

• Μπορεί να περπατήσει αν το κρατούν από το 1 χέρι.

Μετακίνηση

• Μπουσουλάει με τα τέσσερα.

Λεπτή κινητικότητα

• Μπορεί και πιάνει αντικείμενα με το δείκτη και τον αντίχειρα

(σύλληψη δίκην λαβίδος).

• Κρατάει το κουτάλι, αλλά δεν μπορεί να το χρησιμοποιήσει σωστά.

• Δείχνει με το δείκτη για να ζητήσει αυτό που θέλει.

Αντίληψη - Συμπεριφορά - Επικοινωνία

• Αναζητάει ένα παιχνίδι του που κρύψαμε κάτω από το μαξιλάρι.

• Καταλαβαίνει μικρές προτάσεις (δώσε, φέρε, πάρε).

• Συνεργάζεται όταν το γδύνουμε κρατώντας τα χέρια ψηλά.

• Μιλάει μόνο του πολύ.

• Γνωρίζει το «όχι» και το «μη».

• Χαίρεται να βλέπει εικόνες

 

 

 

οπότε σύμφωνα και με αυτό δε νομίζω οτι χρειάζεται να ανησυχείς, βέβαια ρώτα και τον παιδίατρο για να ησυχάσεις. Και πάλι όλα τα παιδάκια δεν είναι ίδια. Θυμάμαι απο την κόρη μου που τα κοιτούσα κι εγώ αυτά, σε μερικά πράγματα ήτανε πολύ μπροστά και σε άλλα όχι. Ας πούμε αυτό: Συνεργάζεται όταν το γδύνουμε κρατώντας τα χέρια ψηλά δεν το έκανε, και τώρα ακόμα όταν τη ντύνω προτιμάει να παίζουμε κυνηγητό!!! Ή αν δεν κρύβεις εσύ μπροστά του κάποιο παιχνίδι και να κάνεις οτι μετά το βρίσκεις δε νομίζω οτι με το που θα το κρύψεις θα ψάξει μόνο του το παιδί να το βρεί. Επίσης γνωρίζω παιδιά που δεν μπουσούλησαν καθόλου και είναι μια χαρά.

 

Ακριβώς:P

 

Και μια που το αναφέρεις, ο γιος μου δεν μπουσούλησε ποτέ. 6 μηνών , σηκώθηκε όρθιος (δεν εννοώ για ώρα , απλά πιάστηκε από τα κάγκελα της κούνιας και τσουπ).8 μηνών τον βάλαμε σε παρκοκρέβατο και άρχισε να κάνει γύρω γύρω , κρατώντας και πάντα ήθελε να είναι μόνο όρθιος.Στην τσουλήθρα δεν ανέβηκε ποτέ με τα τέσσερα και γι αυτό τον λόγο τον κρατούσαμε κ τον ακολουθούσαμε για πολύ καιρό

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω ολες ξεχωριστα για τις απαντησεις σας με κανετε να νιωθω καλυτερα!!!να ρωτησω και κατι αλλο μηπως εχει καμια κοπελα αναλογη εμπειρια??ο μικρος μου εχει κολλησει με τις ηλεκτικες συσκευες!!τι εννοω....??θελει να πηγαινει στο φουρνο οποτε ειμαστε τη κουζινα να σηκωνεται ορθιος να παταει τα κουμπια οπως επισης και στο πλυντηριο ρουχων και πιατων!!τις περισσοτερες φορες οταν κανω δουλειες τετοιου τυπου τον εχω στο καρεκλακι του και παρακολουθει τι κανω και εξτασιαζεται μολις βλεπει τα φωτα των συσκευων να αναβουν!!!εσας τα παιδακια σας το εχουν αυτο???,μιλαμε για κολλημα τρελο!!!

Link to comment
Share on other sites

χελωνιτσα και η δικια μου τρελαίνεται με ο,τι εχει φωτακια, κουμπακια κτλ απλα να προσεχεις όταν θα αρχισει το μπουσουλημα και καλο είναι να του απαγορεψεις από τωρα ο,τι δε θελεις να πειραζει

 

 

υ.γ. τι εγινε τελικα με το θεμα του υπνου ?όλα καλα?

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπουσουλαει ειδη και σηκωνεται κιολας!!λενε οτι η εμμονη με τις ηλεκτρικες συσκευες δεν ειναι και πολυ θετικο μηνυμα!!μπορει να εχω καταλαβει και λαθος!!εχουμε κολλημα και με τα τηλεκοντρολ!!ελπιζω να ειναι ολα νορμαλ τι ναπω!!βλεπετε εχω τον αδερφο μου με αυτισμο οποτε ειμαι επηρεασμενη!!οσον αφορα για τον υπνο ξυπναμε ακομα μια φορα το βραδυ για μαμ και μετα ευτυχως κοιμομαστε καπακι!!περιμενω απαντησεις απο τις πιο εμπειρες μανουλες!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπουσουλαει ειδη και σηκωνεται κιολας!!λενε οτι η εμμονη με τις ηλεκτρικες συσκευες δεν ειναι και πολυ θετικο μηνυμα!!μπορει να εχω καταλαβει και λαθος!!εχουμε κολλημα και με τα τηλεκοντρολ!!ελπιζω να ειναι ολα νορμαλ τι ναπω!!βλεπετε εχω τον αδερφο μου με αυτισμο οποτε ειμαι επηρεασμενη!!οσον αφορα για τον υπνο ξυπναμε ακομα μια φορα το βραδυ για μαμ και μετα ευτυχως κοιμομαστε καπακι!!περιμενω απαντησεις απο τις πιο εμπειρες μανουλες!!!

 

 

Aν υπαρχει ιστορικο με αυτισμο στην οικογενεια και εχεις αγχος, να τον πας για μια αξιολογηση σε καποιον ειδικο αναπτυξιολογο (δεν ειναι καθολου νωρις, μην ακους αηδιες οτι το παιδι πρεπει να ειναι 2-3 χρονων, οι αυτιστικες συμπεριφορες μια χαρα φαινονται και νωριτερα, απλως οι ειδικοι δεν δινουν διαγνωση απο τοσο νωρις). Εγω θα πηγαινα για να μου φυγει η ιδεα. Παντως δεν μου φαινεται οτι το μικρο κανει κατι περα απο το "φυσιολογικο" πλαισιο, εσυ μαλλον "εχεις τη μυγα".

Link to comment
Share on other sites

Ναι μωρε την εχω την μυγα δικαιολογημενα βεβαια!γιατροι παντως και ψυχολογοι με εχουν διαβεβαιωσει οτι οσες πιθανοτητες εχουν ολοι εχω κι εγω που εχω ατομο στην οικογενεια μου!αλλα εγω παρολα αυτα φοβαμαι!!σου φαινονται φυσιολογικα λες ε??μακαρι!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται πως μου φαινονται φυσιολογικα! Το παιδακι σου εντυπωσιαζεται απο τα τεχνολογικα επιτευγματα του πολιτισμου μας οπως ολα (εχεις δει διχρονα με ταμπλετ στο χερι?). Το λαθος σου ειναι οτι λογω του ιστορικου, εχεις παρει ενα μεγεθυντικο φακο και παρακολουθεις με αγωνια καθε κινηση του μικρου ως δυνητικα παθολογικη. Στη θεση σου θα συμβουλευομουν εναν ειδικο (γιατι αυτο που περνας ειναι φοβερο μαραζι), θα μου εφευγε η ιδεα και θα απολαμβανα την ανατροφη του πιτσιρικου...

Link to comment
Share on other sites

Aν υπαρχει ιστορικο με αυτισμο στην οικογενεια και εχεις αγχος, να τον πας για μια αξιολογηση σε καποιον ειδικο αναπτυξιολογο (δεν ειναι καθολου νωρις, μην ακους αηδιες οτι το παιδι πρεπει να ειναι 2-3 χρονων, οι αυτιστικες συμπεριφορες μια χαρα φαινονται και νωριτερα, απλως οι ειδικοι δεν δινουν διαγνωση απο τοσο νωρις). Εγω θα πηγαινα για να μου φυγει η ιδεα. Παντως δεν μου φαινεται οτι το μικρο κανει κατι περα απο το "φυσιολογικο" πλαισιο, εσυ μαλλον "εχεις τη μυγα".

Αυτό ακριβώς. Όσο για την εμμονή με τα κουμπάκια και τα φωτάκια, μπες σε ένα κατάστημα με παιχνίδια μπεμπέ και δες πόσα από τα παιχνίδια έχουν φωτάκια και κουμπάκια! Στην τύχη νομίζεις τα σχεδιάζουν; Όχι βέβαια... τα φτιάχνουν γιατί αρέσουν στα παιδιά.

 

Το παιδί κάνει καλή βλεμματική επαφή; Αυτό είναι το πρώτο πράγμα που κοιτάνε οι ειδικοί, ακόμα και στα πολύ μωρά. Αν κάνει καλή βλεμματική επαφή, τότε μπορείς να ηρεμήσεις :)

 

Αλλά εννοείται αν έχεις την έννοια, πήγαινέ τον και σε έναν αναπτυξιολόγο να τον δει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...