Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες.Διαβάζω καιρό τα θέματά σας αλλα΄ειναι η πρωτη φορά που ζητώ τη γνώμη σας.Εχω ένα αγοράκι 5,5 μηνών και τον θηλάζω αποκλειστικά από την πρώτη μέρα. Μάλιστα δεν του έχω καν δώσει ποτέ το γάλα μου με μπιμπερο αφού είμαστε πάντα μαζί. Η παιδίατρος μου είπε ότι πρέπει να εισάγουμε στερεές τροφές απο τώρα γιατί μέχρι να συνηθίσει τη διαδικασία και να φάει κάποια ποσότητα θα έχει κλείσει και τον 6ο μήνα. Ξεκίνησα πρίν 5 μέρες με μήλο και ανα δύο μέρες προσθέτω αχλάδι και μπανάνα σύμφωνα με τις οδηγίες της παδιάτρου.Το μωρό δεν θελει με τίποτα να φάει τη φρουτόκρεμα γιαυτό και προσθέτω λίγο δικό μου γάλα μέσα οπότε καταφέρνουμε και τρώμε 3-4 μικρές κουταλίστες.Ωστόσο η γιατρός μου είπε ότι σε μια εβδομαδα θα πρέπει να αρχίσω να του δίνω για απογευματινό ρυζάλευρο (με δικό μου γάλα μέσα).Είναι όντως απαραίτητο κάτι τέτοιο?έχει κάτι ουσιαστικό το ρυζάλευρο να προσφέρει στο μωρό μου ή είναι τελείως ανούσιο?η αληθεια είναι ότι δε θέλω να του δώσω τυποποιημένες τροφές του εμπορίου οπότε μπορώ να το αντικαταστήσω με κάτι άλλο ή ακόμη και να διατηρήσω τον απογευματινό του θηλασμό ως έχει?επιπλέον υπάρχει περίπτωση να οδηγηθώ σε μείωση της παραγωγής μου?μπορω να κάνω κάτι για να το αποτρεψω αυτό γιατι θέλω πολύ να θηλάσω όσο περισσότερο γινεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το ρυζάλευρο ως ρυζάλευρο δεν είναι απαραίτητο. Είναι απαραίτητο όμως κάποια στιγμή (όχι απαραίτητα σε μια εβδομάδα αλλά σιγά σιγά) να ξεκινήσει το παιδί να τρώει αμυλούχες τροφές όπως πατάτες, ρύζι ή άλλα δημητριακά. Αν δε θέλεις τυποποιημένο ρυζάλευρο δοκίμασε να του δώσεις ρύζι βρασμένο αλεσμένο στο μπλέντερ μαζί με κάποιο φρούτο π.χ. αχλάδι. Εγώ είχα ξεκινήσει το δεύτερο γεύμα στερεών τροφών του μωρού με πατάτα βραστή αλεσμένη στην οποία σταδιακά πρόσθεσα κρέας και λαχανικά.

 

Τον απογευματινό θηλασμό θα τον διατηρήσεις. Μέχρι να μπορέσει να φάει το μωρό τόσο μεγάλη ποσότητα ώστε να χορτάσει με τις στερεές θα περάσει καιρός ακόμα. Μετά τις στερεές, πρόσφερέ του και στήθος.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες.Διαβάζω καιρό τα θέματά σας αλλα΄ειναι η πρωτη φορά που ζητώ τη γνώμη σας.Εχω ένα αγοράκι 5,5 μηνών και τον θηλάζω αποκλειστικά από την πρώτη μέρα. Μάλιστα δεν του έχω καν δώσει ποτέ το γάλα μου με μπιμπερο αφού είμαστε πάντα μαζί. Η παιδίατρος μου είπε ότι πρέπει να εισάγουμε στερεές τροφές απο τώρα γιατί μέχρι να συνηθίσει τη διαδικασία και να φάει κάποια ποσότητα θα έχει κλείσει και τον 6ο μήνα. Ξεκίνησα πρίν 5 μέρες με μήλο και ανα δύο μέρες προσθέτω αχλάδι και μπανάνα σύμφωνα με τις οδηγίες της παδιάτρου.Το μωρό δεν θελει με τίποτα να φάει τη φρουτόκρεμα γιαυτό και προσθέτω λίγο δικό μου γάλα μέσα οπότε καταφέρνουμε και τρώμε 3-4 μικρές κουταλίστες.Ωστόσο η γιατρός μου είπε ότι σε μια εβδομαδα θα πρέπει να αρχίσω να του δίνω για απογευματινό ρυζάλευρο (με δικό μου γάλα μέσα).Είναι όντως απαραίτητο κάτι τέτοιο?έχει κάτι ουσιαστικό το ρυζάλευρο να προσφέρει στο μωρό μου ή είναι τελείως ανούσιο?η αληθεια είναι ότι δε θέλω να του δώσω τυποποιημένες τροφές του εμπορίου οπότε μπορώ να το αντικαταστήσω με κάτι άλλο ή ακόμη και να διατηρήσω τον απογευματινό του θηλασμό ως έχει?επιπλέον υπάρχει περίπτωση να οδηγηθώ σε μείωση της παραγωγής μου?μπορω να κάνω κάτι για να το αποτρεψω αυτό γιατι θέλω πολύ να θηλάσω όσο περισσότερο γινεται.

 

Σπάνια τα μωρά ειναι έτοιμα για στερεές πριν κλείσουν τους 6 μήνες. Και καλό ειναι τα μωρά που θηλάζουν να ξεκινούν τις τροφές με κλεισμένους τους 6 μήνες.

 

2 μέρες διαφορά για κάθε νέα τροφή που εισάγεις ειναι λίγες. Τουλάχιστον 3-4 μέρες απόσταση η κάθε νέα τροφή για να διαπιστώσεις τι ανέχεται το μωρό κι αν εχει αλλεργία κάπου.

 

Το δεύτερο και τριτο γευμα σε μωρό που θηλαζει μπορει να μπει αργότερα μόλις εχει δεχτεί καλα και τρωει απο το πρώτο γευμα επαρκή ποσότητα. Τρίτο γευμα πολλα μωρά ξεκινουν μετά τους 9 μήνες.

 

Ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας προτεινει οι πρώτες τροφές να ειναι πλούσιες σε σιδηρο. Ιδανικά καλή αρχή ειναι το κρέας με λαχανικά.

 

Το ρυζαλευρο δεν ειναι καθόλου μα καθολου απαραίτητο! Καμία έτοιμη κρεμα δεν συστήνεται απο κανένα επίσημο φορέα υγείας. Δεν υπάρχει κανένας λογος για τροφή κονσέρβα!

 

Οι αμυλουχες τροφές πιάνουν πολυ όγκο στο στομάχι του μωρού και του στερούν χώρο απο ουσιώδης τροφές για την ανάπτυξή του. Επίσης λόγω έλλειψης αμυλασης δεν μπορούν να επεξεργαστούν τα αμυλα καλα μέχρι το έτος περίπου.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Τελικά όντως δεν του ξεκίνησα ρυζάλευρο. Μάλιστα λόγω της έντονης δύσκοιλιοτητας σταματήσαμε τη φρουτοκρεμα για λίγο κ ξανάρχισαμε σιγά σιγά με αχλάδι και τώρα εισάγουμε το μήλο. Φαντάζομαι σε λίγο καιρό θα μας πει η γιατρός για λαχανικά η κρέας αφού δεν δίνω ρυζάλευρο. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όντως δεν του ξεκίνησα ρυζάλευρο. Μάλιστα λόγω της έντονης δύσκοιλιοτητας σταματήσαμε τη φρουτοκρεμα για λίγο κ ξανάρχισαμε σιγά σιγά με αχλάδι και τώρα εισάγουμε το μήλο. Φαντάζομαι σε λίγο καιρό θα μας πει η γιατρός για λαχανικά η κρέας αφού δεν δίνω ρυζάλευρο. :rolleyes:

 

Η δυσκοιλιοτητα θέλει προσοχή, δείχνει συνήθως ότι το πεπτικό σύστημα δεν ειναι έτοιμο να επεξεργαστεί σωστά τις τροφές.

Άλλες φορες ειναι ένδειξη αλλεργίας σε καποια τροφή.

Οταν ειναι έντονη το καλύτερο ειναι το μωρό να σταματάει το φαγητό και να θηλαζει αποκλειστικά μέχρι να συνέλθει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την είχα κόψει τελείως τη φρουτοκρεμα και μόλις άρχισε και πάλι να ενεργείται καθημερινά ξανάρχισα αχλάδι. Και αφού το κράτησα μόνο του για 4-5 μέρες έβαλα από προχθές λίγο μήλο μέσα και πάλι από τότε δεν έχει ενεργήθει καθολου(3 η μέρα σημερα)έπαιρνα τη γιατρό αλλά δεν τη βρίσκω και σήμερα πάλι δε του έδωσα φρουτοκρεμα γιατί με ανησυχεί. Μήπως μας φτάνει το μήλο? Να δώσω σκέτο ο αχλάδι πάλι?

Link to comment
Share on other sites

Την είχα κόψει τελείως τη φρουτοκρεμα και μόλις άρχισε και πάλι να ενεργείται καθημερινά ξανάρχισα αχλάδι. Και αφού το κράτησα μόνο του για 4-5 μέρες έβαλα από προχθές λίγο μήλο μέσα και πάλι από τότε δεν έχει ενεργήθει καθολου(3 η μέρα σημερα)έπαιρνα τη γιατρό αλλά δεν τη βρίσκω και σήμερα πάλι δε του έδωσα φρουτοκρεμα γιατί με ανησυχεί. Μήπως μας φτάνει το μήλο? Να δώσω σκέτο ο αχλάδι πάλι?

 

Βγάλε το μήλο!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ πάλι! Το αστεράκι μου σε μια εβδομάδα γίνεται 7 μηνων κ μόλις γυρίσαμε από την παιδιατρο που μου είπε ότι πρέπει άμεσα να ξεκινήσω μοσχαράκι με πάτατα κ κολοκυθάκι (όχι καρότο ακόμη λόγω της δύσκοιλιοτητας. Αυτά μεσημέρι κι απόγευμα κ το πρωί να συνεχίσει τη φρουτοκρεμα όπου προς το παρόν βάζω μόνο αχλάδι κ τώρα θα προσθέσω κ δαμάσκηνο όπως μου είπε. Συνήθως από αυτή την ηλικία ξεκινάει το κρέας? Κ με τόσα γεύματα από τώρα δεν υπάρχει περίπτωση από θηλασμού?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ πάλι! Το αστεράκι μου σε μια εβδομάδα γίνεται 7 μηνων κ μόλις γυρίσαμε από την παιδιατρο που μου είπε ότι πρέπει άμεσα να ξεκινήσω μοσχαράκι με πάτατα κ κολοκυθάκι (όχι καρότο ακόμη λόγω της δύσκοιλιοτητας. Αυτά μεσημέρι κι απόγευμα κ το πρωί να συνεχίσει τη φρουτοκρεμα όπου προς το παρόν βάζω μόνο αχλάδι κ τώρα θα προσθέσω κ δαμάσκηνο όπως μου είπε. Συνήθως από αυτή την ηλικία ξεκινάει το κρέας? Κ με τόσα γεύματα από τώρα δεν υπάρχει περίπτωση από θηλασμού?

 

Καλησπερα.στην ιδια ηλικια βαλαμε κ μεις μεσημεριανο,πρωτα μονο λαχανικα κ μια βδομαδα μετα κρεας.αλλα ετρωγε δυο βδομαδες φρουτα μπορω να πω με ορεξη κ καλη ποσοτητα.αλλα θα μεινουμε στα δυο γευματα μεχρι τον ιουλιο που θα ειναι δεκα μηνων

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Δεν είναι νωρίς για κόκκινο κρέας (το αντίθετο). Αλλά, προσωπικά, θα άφηνα στην άκρη την πατάτα, αφού θα μπορούσε να προκαλέσει δυσκοιλιότητα (περισσότερο από το καρότο). Επίσης, δε θα βάλεις την ΙΔΙΑ μέρα και κρέας και λαχανικά! Ένα καινούριο πράγμα κάθε 3 μέρες!

 

Το τρίτο γεύμα μπορεί να περιμένει 1-2 εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραία, οπότε από τι κατάλαβα αφήνοντας την πατάτα απέξω να ξεκινήσω με ένα λαχανικό προσθέτοντας σταδιακά κ τα υπόλοιπα και μετά την πρώτη εβδομάδα το κρέας?

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό, αλλά θα μπορούσες, επίσης, να βάλεις 1 λαχανικό 3 μέρες και, αμέσως μετά, το κρέας. Τα υπόλοιπα λαχανικά μπορείς να τα προσθέσεις στην πορεία. Ό,τι σε βολεύει, δεν υπάρχουν απαράβατοι κανόνες!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ πάλι! Το αστεράκι μου σε μια εβδομάδα γίνεται 7 μηνων κ μόλις γυρίσαμε από την παιδιατρο που μου είπε ότι πρέπει άμεσα να ξεκινήσω μοσχαράκι με πάτατα κ κολοκυθάκι (όχι καρότο ακόμη λόγω της δύσκοιλιοτητας. Αυτά μεσημέρι κι απόγευμα κ το πρωί να συνεχίσει τη φρουτοκρεμα όπου προς το παρόν βάζω μόνο αχλάδι κ τώρα θα προσθέσω κ δαμάσκηνο όπως μου είπε. Συνήθως από αυτή την ηλικία ξεκινάει το κρέας? Κ με τόσα γεύματα από τώρα δεν υπάρχει περίπτωση από θηλασμού?

 

Δεν ειναι νωρίς για κρέας.

 

Μη βάλεις πατάτα καλυτερα αφού έχετε δυσκοιλιοτητα (ξεκίνησε με τις στέρεες?).

 

Πρόσεξε να αφήσεις 3-4 μέρες διαφορά μεταξυ κάθε καινούργιας τροφής. Δλδ όχι δαμάσκηνο εκκίνηση τις ίδιες μέρες με το κρέας.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...