Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μικροβιοφοβια-καθαριτητα σπιτιου


Recommended Posts

θα συμφωνησω οτι η χλωρινη ειναι ιδιαιτερα επιβλαβης για μικρους και μεγαλους,εγω υποφερω απο ασθμα και λιγο ελειψε να λιποθυμησω....υπαρχουν πλεον στο εμποριο πολλα δραστικα καθαριστικα χωρις χλωριο που μυριζουν και ωραια.τωρα σχετικα με τη μικροβιοφοβια, την προηγουμενη εβδομαδα ειχαμε ραντεβου στη παιδιατρο μας για το καθιερωμενο εμβολιο και μεσα σ'ολα της εθεσα και αυτο το θεμα γιατι δυστυχως με ταλαιπωρει παρα πολυ.μου ειπε πως εως 3 μηνων το πολυ χρειαζεται καποια προσοχη λογω του ανωριμου ανοσοποιητικου του βρεφους απο εκει και επειτα και ιδιως με τη ληξη της αποστειρωσης επιβαλλεται να αφηνουμε το μωρο να εξερευνει το περιβαλλον του, φυσικα τηρωντας καποιες αρχες καθαριοτητας, ειπαμε μη παμε και στο αλλο ακρο!εγω πχ ζοριζομαι ιδιαιτερα να τη βαλω στο χαλι ή να της δωσω παιχνιδι που επεσε κατω....και ειμαστε στον 8ο!ειναι μεσα στο μυαλο δυστυχως.εσεις τους δινετε το παιχνιδακι εαν πεσει στο χαλι?τρεμω τον εαυτο μου οταν θα μπουσουλαει, φοβαμαι θα τρεχω απο πισω με τη σφουγγαριστρα!προχθες μαλωσα - και μετα με εφαγε η στεναχωρια - με τον πατερα μου γιατι μπηκε στο σαλονι με τα παπουτσια.δε ξερω κοριτσια νομιζω οτι ειναι δυσκολο να χαλαρωσω.....οσες μανουλες εχετε μωρακια που μπουσουλανε πως συμπεριφερεστε?????

 

Καλα εμένα δεν μπουσουλαει αλλα τον έχω κατω στο πάτωμα συνέχεια! Και έξω να είμαστε και να πεςει παιχνίδι κατω του το δίνω τώρα πια (αρκεί να μην ειναι κατω για πολύ ώρα) αλλα στο σπίτι εννοείται δεν καθαρίζω το παιχνιδι αν πέσει κατω

Πανω απο αλλα (απο βρώμιες αποστείρωσεις κλπ) ειναι πολύ σημαντικό να το αφήνεις να πηγαίνει παντού να εξερεύνει για να μην του δημιουργηθούν φοβίες!

 

Τα παπούτσια στο σπίτι ειναι άλλο.. Προσωπικά δεν θέλω απορηματα σκύλου στο σπίτι μου! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


babycute ποσο ειναι το νινι σου?σε χαιρομαι βρε κοριτσι μου, καλα κανεις,εγω δεν ειμαι απο τις μικροβιοφοβικες που το παιζουν και καλα καθαρες και κοιτανε με μισο ματι οσες ειναι πιο κουλ και χαλαρες.απεναντιας τις ζηλευω στο λεω ειλικρινα γιατι δυστυχως οσες φορες επιχειρησα να κουλαρω λιγο με πιανει μια μανια μετα και θελω να το ξεπερασω, κουραστηκα.:mad:

Link to comment
Share on other sites

babycute ποσο ειναι το νινι σου?σε χαιρομαι βρε κοριτσι μου, καλα κανεις,εγω δεν ειμαι απο τις μικροβιοφοβικες που το παιζουν και καλα καθαρες και κοιτανε με μισο ματι οσες ειναι πιο κουλ και χαλαρες.απεναντιας τις ζηλευω στο λεω ειλικρινα γιατι δυστυχως οσες φορες επιχειρησα να κουλαρω λιγο με πιανει μια μανια μετα και θελω να το ξεπερασω, κουραστηκα.:mad:

 

Εχεις γενικά μανία με καθαριότητα; Δηλαδή θα άφηνες το μωρο να κάνει messy play με φαγητό/αφρούς κλπ η απλα δεν θες βρωμια;

 

Ο δικός μου θα γίνει 7 μηνών την αλλη βδομάδα...

Τι φοβάσαι ότι θα συμβεί;

Το πρόβλημα ειναι ότι αν δεν εκτεθεί τώρα σε μικρόβια, θα εκτεθεί μετά και θα ειναι χειρότερο!

Δηλαδή θα παει να το αγκαλιάσει μια θεία και το παιδί θα αρρωσταινει αμεςως απο μικρόβια

 

Αστο στο σπίτι τουλάχιστον ελεύθερο και μην καθαρίζεις συνέχεια απο πίσω του.. Τι θα του συμβεί;

Link to comment
Share on other sites

για να σου μιλησω ανοιχτα, εχω συμβουλευτει ψυχοθεραπευτη για αυτο μου το κολλημα και μου επισημανε πως ολα ξεκινανε απο την τελειομανια και την υπερβολικη υπευθυνοτητα που δυστυχως εχω, οσο ημουν εγκυος προεκυψε και η μικροβιοφοβια και συνεχιζει να υπαρχει και τωρα με το μωρο.δεν μπορεσα να το ξεπερασω.το συζηταω με φιλες μου μαμαδες, ανοιξα το θεμα εδω, με την προοπτικη να παραδειγματιστω και να ξεκολλησω.ναι σε αυτο που με ρωτας θα την αφηνα, οπως επισης μου αρεσει πολυ και η εικονα μικρων παιδιων με pets.εγω την βαζω στο χαλι στο οποιο εχω στρωσει κουβερτα και σεντονι και βαζω επανω τα παιχνιδια της, εαν καποιο παιχνιδι ξεγλειστρησει και παει προς το χαλι το ριχνω στο πλυντηριο.τα χερια μου εχουν εκζεματα απο το συχνο πλυσιμο.φρικη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ακούγεται καθόλου χαζή ολοι το φοβόμαστε αυτο αλλα και να γίνει έτσι δεν θα πάθει τιποτα τραγικό, άντε να κανει εμετό

Δεν νομίζεις ότι η φύση τα έκανε δυνατά ακριβώς επειδή βάζουν τα πάντα στο στομα τους;

Γιατι αύριο δεν την αφήνεις στο πάτωμα χωρις κουβέρτα απλωμένη ... Και αν δεν γίνει τιποτα ολα μια χαρα, θα πάρεις και τα πανω σου.. Σκέψου το κανεις για το καλό της.. Κάθε μέρα που την εκθέτεις σε κανονικές μη αποστειρωμένος συνθήκες την κανεις πιο δυνατή!

Link to comment
Share on other sites

για να σου μιλησω ανοιχτα, εχω συμβουλευτει ψυχοθεραπευτη για αυτο μου το κολλημα και μου επισημανε πως ολα ξεκινανε απο την τελειομανια και την υπερβολικη υπευθυνοτητα που δυστυχως εχω, οσο ημουν εγκυος προεκυψε και η μικροβιοφοβια και συνεχιζει να υπαρχει και τωρα με το μωρο.

 

Myriam, αφου ξερεις ότι εχεις προβλημα, προσπαθησε να το καταπολεμησεις, ζητα από τον αντρα σου να σε βοηθησει, από τη μαμα σου, δεν ξερω, από οποιον ειναι συχνα κοντα σας. Π.χ. πες του να σε σταματησει την επόμενη φορά που θα πας να πλυνεις το παιχνιδι που έπεσε πάνω στο χαλί. Βημα-βημα θα το καταφερεις, θα δεις την πρωτη φορά που δεν θα το πλύνεις ότι δεν εγινε τιποτα κακό, τη δευτερη το ίδιο κ.ο.κ. Αλλά ζήτα βοήθεια από το περιβάλλον σου γιατί πρεπει να πολεμησεις το προβλημα σου, για το καλό του παιδιου σου, μην το αφησεις άλλο :!:

Link to comment
Share on other sites

Λίγο- πολύ όλες το έχουμε αυτό το πρόβλημα (στο πρώτο παιδί). Και εγώ πάθαινα μικρές υστερίες με ότι ενδεχομένως να είχε μικρόβια. Και μετά έπαθε κάτι ο άντρας μου (1 μήνα στο κρεβάτι), η μαμά μου έκανε εγχείρηση στο πόδι (πάει και η βοήθεια από τον μπαμπά μου δηλαδή) και η πεθερά μου έπαθε γρίπη και κόλλησε και το μωρό. Και μπήκαμε νοσοκομείο (11 μηνών η μικρή). Και φυσικά δεν μπορούσα να αποστειρώσω τίποτα, εδώ δεν προλάβαινα να πάω για τσίσα ολομόναχη όπως ήμουνα. Και κάπως έτσι μου πέρασε η υστερία.....

Της αδερφής μου πέρασε όταν ξαφνικά είδε τον γιο της να γλύφει μια πατάτα με όλα της τα χώματα (μέχρι τότε δεν έφευγε από εκεί που τον έβαζε, ξαφνικά μπουσούλησε και πήρε την πατάτα και τη έβαλε στο στόμα του).

Κατάλαβες τι προσπαθώ να σου πω;

 

 

Link to comment
Share on other sites

babycute, αυτο εκανα σημερα,την αφησα χωρις να παρατηρω καθε της κινηση.και ναι λοιπον σημερα θα τη βαλω και στο πατωμα ετσι χυμα.βημα βημα σιγα σιγα θα το ξεπερασω.να φανταστειτε κοριτσια εχω στο περιβαλλον μου πολυ κουλ ατομα, που σε καμια περιπτωση δεν με επηρρεαζουν προς αυτη τη κατευθυνση που βρισκομαι τωρα.η κολλητη μου και κουμπαρα μου πλεον, ειναι απιστευτα χαλαρη, μεχρι που ο αντρας ηπιε νερο απο το μπιμπερο της βαφτισιμιας μου, οκ τραβηγμενο, αλλα δεν ετρεξε καστανο.και η μαμα μου ειναι φυσιολογικη.

skountoufla, μεχρι τωρα δεν επετρεπα κανενα να παρεμβαινει σε ο,τιδηποτε αφορα το παιδι,για αυτο και δε μπορεσε κανεις να με βοηθησει, μονο ο συζηγος εχει λογο αλλα δυστυχως λειπει πολλες ωρες οποτε χανει τα κατορθωματα μου και δε μπορει να με φρεναρει.μονο εγω μπορω να με σταματησω δυστυχως.παντως με βοηθησε πολυ που το μοιραστηκα μαζι σας κοριτσια.ευχαριστω.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

babycute, αυτο εκανα σημερα,την αφησα χωρις να παρατηρω καθε της κινηση.και ναι λοιπον σημερα θα τη βαλω και στο πατωμα ετσι χυμα.βημα βημα σιγα σιγα θα το ξεπερασω.να φανταστειτε κοριτσια εχω στο περιβαλλον μου πολυ κουλ ατομα, που σε καμια περιπτωση δεν με επηρρεαζουν προς αυτη τη κατευθυνση που βρισκομαι τωρα.η κολλητη μου και κουμπαρα μου πλεον, ειναι απιστευτα χαλαρη, μεχρι που ο αντρας ηπιε νερο απο το μπιμπερο της βαφτισιμιας μου, οκ τραβηγμενο, αλλα δεν ετρεξε καστανο.και η μαμα μου ειναι φυσιολογικη.

 

Μπράβο βρε!! Οταν την αφήσεις να παιξει κατω, πες μας τι έγινε!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

κοριτσια πολυ κουλ τα βλεπω αυτα που λετε...εμενα ειναι μεγαλυττερος κ επειδη επαθε μεσα στο καλοκαιρι βροχιτιδα φοβαμαι μην του μεινει χρονια κ ειμαι σε πληρη σοκ...δηλαδη δεν τον παω σε μερη με παιδακια μην κολισει...δεν θελω στο σπιτι πολλους πολλους μην κολισει δεν ξερω πως θα το ξεπερασω...ολους τους βλεπω αρρωστους κ τωρα φοβαμαι μην παθει κ μινιγγιτιδα...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια πολυ κουλ τα βλεπω αυτα που λετε...εμενα ειναι μεγαλυττερος κ επειδη επαθε μεσα στο καλοκαιρι βροχιτιδα φοβαμαι μην του μεινει χρονια κ ειμαι σε πληρη σοκ...δηλαδη δεν τον παω σε μερη με παιδακια μην κολισει...δεν θελω στο σπιτι πολλους πολλους μην κολισει δεν ξερω πως θα το ξεπερασω...ολους τους βλεπω αρρωστους κ τωρα φοβαμαι μην παθει κ μινιγγιτιδα...

 

Οταν καταλαβεις οτι κανεις κακο στο παιδι ετσι...ισως καταφερεις να το αντιμετωπισεις.Δε μπορεις να κλεινεις το παιδι μεσαμη να μη το αφηνεις να παιξει με αλλα παιδακια για να μη κολλησει κατι.Προσεχουμε εννοειται αλλα με μετρο...αλλιως θα το χασουμε το μυαλο μας.

Link to comment
Share on other sites

οπως το λες ειναι ενταξη δεν εφτασα ακριβως κ στο σημειο να το κλεισω μεσα...αλλα προσπαθω στο παρκο που ειναι ανοιχτα οχι παιδοτοπους κ στο σπιτι αλλα ειναι οντος οπως τα λες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...