Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

bulling απο τος ιδιους τους παιδαγωγους


Recommended Posts

Δυστυχώς συμβαίνουν κι αυτά όπως αυτά που διηγείται η catyeys και εγώ θα μείνω στο περιστατικό με τις χειρονομίες της δασκάλας στο παιδί. Τα υπόλοιπα προσωπικά δεν τα βρίσκω τραγικά. Δεν λέτε κι όλας να καταλάβουμε τον λόγο που τιμωρήθηκαν τα παιδιά. Κι εμένα η μικρή μου έκανε επανειλλημένα κάποια αταξία (πράγμα για το οποίο με ενημέρωναν κάθε φορά) και στο τέλος την πρόσβαλε η διευθύντρια του σταθμού.

 

Μου το είπε εμπρός στο παιδί το επόμενο πρωί που την πήγα. Ηταν η τελευταία φορά που συνέβη, η μικρή συμμορφώθηκε.

 

Μας έχει τύχει πολλές φορές να μην θέλει να πάει το πρωί, κάποιο διάστημα έβαζε κάτω 3 κούκλες και τις φώναζε, τις έβριζε, τους έλεγε πως είναι κακά κορίτσια και πως θα τους πάρει το φαγητό τους να τις αφήσει νηστικές κλπ και είχαν μπει πολλά στο μυαλό μας. Ωσπου είδαμε το παραμύθι με τις 7 ή 9 πριγκήπισσες δεν θυμάμαι πόσες, με το νησί που ταξιδεύουν και που η μητριά τους τα λέει αυτά κατά γράμμα. Το έβαζε η γιαγιά όταν την κρατούσε μερικά μεσημέρια μετά το σταθμό, ένα απ' τα πολλά dvd που είχε.

Κι άλλες φορές μου λέει για συμμαθητή της συγκεκριμένο που είναι πολύ ζωηρός και που της έριξε κάτω τα παιχνίδια, άλλοτε είχε σπρώξει παιδάκια απ' τη σκάλα κι άλλη μια φορά είχε φάει το φαγητό της. Αυτό το παιδάκι ίσως είναι εκείνο που φαντάζεται σωστά η love4 και η freedom.

 

Συγγνώμη, δεν είναι τραγικό να εκφοβίζει η γραμματέας (!!) το παιδί ότι θα έρθει η αστυνομία να το πάρει γιατί είναι κακό (!!!) παιδί και δεν ακούει τη δασκάλα του; Ποια η παιδαγωγική μέθοδος; Η τρομοκρατία σε 3-5 ετών παιδιά; Ή μήπως ο χαρακτηρισμός "κακό" παιδί; Και μετά λέμε γιατί το παιδί πιστεύει ότι είναι κακό παιδί; Γιατί οι προσβολές και ταυτόχρονα η τρομοκρατία στα υπόλοιπα "τον έδιωξε το Μανωλάκη η δασκάλα του γιατί δεν ήταν φρόνιμο παιδί, προσέξτε να μη σας διώξω κι εγώ" Xena, σοβαρολογείς;;;;;;;;;;

Η εικόνα που περιγράφεις με τον πανζουρλισμό μέσα σε μια τάξη και τα παιδάκια τύραννους δεν ισχύει. Δεν τους άκουγε μου είπαν ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ! Όμως εμένα κανείς δεν μου είπε επί 3,5 χρόνια ότι το παιδί δημιουργούσε πρόβλημα!!! Και πραγματικά, για όσες με ξέρουν δεν ανήκω στην κατηγορία των μαμάδων "μη μου πειράξετε το παιδί!!!" Αλλά εδώ δεν μιλάμε για χαλάκι, γωνία και δεν ξέρω εγώ τι άλλο μέσο σκέψης. Μιλάμε για απίστευτη συναισθηματική βία! Όταν μίλησα με την ψυχολόγο του Δημοτικού και στη συνέχεια με την ιδιωτική, μου είπαν πως σε τέτοιες περιπτώσεις μιλαμε για συναισθηματικό βιασμό των παιδιών!!

Επίσης, τι σου λέει το ότι τα εκφόβιζαν πως αν το πουν στους γονείς τους θα είναι κακά παιδιά, γιατί θα τους στενοχωρήσουν πολύ!

Όσες υπεραμύνεσθε των παιδικών σταθμών και θεωρείται πως ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ, σας εύχομαι να μην το βιώσετε ποτέ ούτε εσείς με τα παιδιά σας ούτε κάποιος δικός σας! ΚΑΙ ΝΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ συμβαίνουν, μακάρι να μην είχα τυφλωθεί κι εγώ από τη χρυσόσκονη του σχολείου και της αριστοκράτισσας (!!!) Διευθύντριας και να σκαρφάλωνα κι εγώ (ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ) για να παρακολουθήσω τι στα αλήθεια συμβαίνει! ΜΑκάρι να έβλεπα σοβαρά τις ενδείξεις που μου έδινε το παιδί μου! Και ναι, νοιώθω απίστευτες τύψεις και ακόμη λυγίζω στη σκέψη τι πέρασε ένα παιδί (το δικό μου εν προκειμένω, αλλά θα το έλεγα για κάθε παιδί) σε μια τόσο τρυφερή ηλικία! Ευτυχώς, που η συνέχεια μας δικαίωσε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • cateyes

    cateyes 22 δημοσιεύσεις

  • Niki81

    Niki81 6 δημοσιεύσεις

  • xena

    xena 6 δημοσιεύσεις

  • love4

    love4 6 δημοσιεύσεις

 

Κι άλλες φορές μου λέει για συμμαθητή της συγκεκριμένο που είναι πολύ ζωηρός και που της έριξε κάτω τα παιχνίδια, άλλοτε είχε σπρώξει παιδάκια απ' τη σκάλα κι άλλη μια φορά είχε φάει το φαγητό της. Αυτό το παιδάκι ίσως είναι εκείνο που φαντάζεται σωστά η love4 και η freedom.

 

Εμάς ποτέ δεν μας ε'ιπε ότι το παιδί έκανε τέτοια πράγματα. Το μόνο που μας είπαν ήταν ότι είναι ζωηρός και δεν ακούει τη δασκάλα! Επίσης, όπως έγραψα, με πολλά παιδιά αγόρια και κορίτσια και τις μαμάδες τους κάναμε παρέα εκτός σχολείου και τα παιδιά έπαιζαν μονοιασμένα. Αν συνέβαινε κάτι και παρενοχλούσε τα παιδιά τους, δεν θα το έλεγαν αυτά στους γονείς τους; Μιλάμε για παιδιά που ήταν και στο νήπιο μαζί, όχι για μωρά. Επίσης, λες να τα παρενοχλούσε στην τάξη κι αυτά να μας έπαιρναν τηλέφωνο για να βρεθούμε να παίξουν; Κι όταν βρίσκονταν ήταν πραγματικά αγαπημένα.

Το πρόβλημα είναι ότι μέχρι να μας συμβεί. όπως λέει και η θεματοθέτρια φοράμε παρωπίδες, γιατί θέλουμε να βλέπεουμε αυτό που εμείς έχουμε στο μυαλό μας. Δεν λέω πως δεν συμβαίνει. Λέω πως δεν είναι πάντα έτσι. Και κορίτσια, την εμεπιρία μου την κατέγραψα μετά από τόσα χρόνια κυρίως για να υποψιαστούν περισσότερο οι νέες μαμάδες και να αφυπνιστούν. ¨οχι γιατί περιμένω από αυτές που αμφισβητούν να με πιστέψουν. Ο καθένας γράφει ό,τι θέλει σε ένα ανώνυμο φόρουμ. Είναι αλήθεια. Όμως καμιά φορά, δεν βλάπτει να έχουμε ανοιχτές κεραίες και αν προβληματιζόμαστε λίγο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

cateyes μου ήρθε ο θάνατος με το ποστ σου. Τι είναι αυτά τα αίσχη σε μωρά παιδιά; Κι εμείς καθόμαστε και συζητάμε πόσο αντιπαιδαγωγικό είναι, ο νταής της Γ δημοτικού, που δέρνει και βρίζει χυδαία τους συμμαθητές του και δεν τους αφήνει να παρακολουθήσουν το μάθημα, να μπει τιμωρία όρθιος στη γωνία...

 

Απίστευτο μου φαίνεται να γίνονται τέτοια πράγματα στην Ελλάδα του 2015. Δε μπορώ να το χωνέψω, ειλικρινά.

 

Λυπάμαι πολύ για όσα ζήσατε και χαίρομαι που τα ξεπεράσατε εντελώς. Καλή συνέχεια.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ Αγγελίνα. Ναι, κάνω το σταυρό μου που το αφήσαμε πίσω μας όλο αυτό. Όπως έγραψα, όμως μας πήρε χρόνο. Ευτυχώς, όμως στο νέο σχολείο, το αγκάλιασαν το παιδί, μαλάκωσαν την καρδούλα του, ήταν φοβισμένο και ένοιωθε ενοχές. Έκλαιγε και έλεγε ότι φταίει αυτό που φύγαμε από το σχολείο γιατί είναι "κακό" παιδί. Ιδίως η ψυχολόγος του σχολείου μας βοήθησε πάρα πολύ, αλλά και όλοι οι εκπαιδευτικοί από τη Διευθύντρια έως τη δασκάλα, στάθηκαν δίπλα στο παιδί μου με αγάπη και καλοσύνη. Και όπως έγραψα (Γ Δημοτικού), κανείς δεν θα το πίστευε τι πέρασε αυτό παιδί και πώς ήταν όταν φτάσαμε στο άλλο σχολείο!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω καπως ετσι το φανταζομαι...επιπλεον φανταζομαι οτι το εξαλλο παιδακι βαραει και κανα δυο παιδακια διπλα του, τους ριχνει το χυμο πανω τους, η τα κοροιδευει, η τους τραβαει οτι παιχνιδι πανε να πιασουν κλπ κλπ...ειναι τοσο μεγαλη η γκαμα των πραγματων που μπορει να κανει ενα κακομαθημενο παιδακι και να εξοργισει-τυρανησει τους συμμαθητες του!

 

love4, ναι θα μπορούσε να συμβεί αυτό, αλλά δεν συνέβη τουλάχιστον στην δική μας περίπτωση. Ούτε στο τέλος, και στις επανειλημμένες ερωτήσεις μου, δεν μας είπε η Διευθύντρια ότι παρενοχλούσε τα παιδιά, τους έπαιρνε το φαγητό, τα σκούνταγε και ό,τι άλλο φρικτό περιγράφεις. Και το περιστατικό που εγώ περιέγραψα έγινε ΜΙΑ ΦΟΡΑ με το νερό της Ιωάννας. Πολλές φορές φτιάχνουμε την εικόνα που εμείς θέλουμε στο μυαλό μας για να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα, γιατί απλά αδυνατούμε να πιστέψουμε ότι ένα παιδί 3-5 ετών που δεν ακούει τη δασκάλα του μπορεί να υφίσταται ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ!

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω Νίκη μου.. Αν το ήρεμο κι ευγενικό παιδάκι σου φοβόταν να πάει στο σχολείο γιατί ένας συμμαθητής σε κατάσταση αλλοφροσύνης ούρλιαζε και χτυπιόταν, δε φαντάζομαι να σου φαινόταν τραγικό να στείλουν το έξαλλο παιδάκι δυο λεπτά στην τουαλέτα να ρίξει και λίγο νερό στο πρόσωπό του να συνέλθει, να μην υποχρεώνονται και τα υπόλοιπα να βλέπουν το θέαμα.. Κάπως έτσι το φαντάζομαι και μπορώ να το δικαιολογήσω εγώ προσωπικά. Προφανώς όχι να κλείνουν τα παιδιά συστηματικά και με τις ώρες στην τουαλέτα!

 

Αυτή είναι η μαγική φράση! Θέλει το μυαλό να το δικαιολογήσει, γιατί ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΣΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΘΟΥΜΕΝΑ! Κι αυτή η εικόνα πραγματικά βολεύει το μυαλό μας. Προσοχή, δεν λέω ότι δεν μπορεί να συμβεί. Το έγραψα και παραπάνω. Είπα όμως ότι δεν είναι πάντα έτσι! Ας βγάλουμε και λίγο τις παρωπίδες μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συγνώμη πως γινεται να απαντάτε στα παραπάνω με το να αναφέρεστε/συγκρίνετε με άλλου είδους τακτικές , που πιθανών να είναι παιδαγωγικές?

 

άλλο η καρεκλα της σκεψης που ειναι απλως σε ενα διαδρομο ή κάποια γωνία ,

όχι με κλειστη πορτα, όχι να βλέπει τοιχο, είναι μια καρέκλα λιγο πιο πέρα απο τα παιχνίδια/παιδιά, απλώς αυτό. δεν βασανίζεις, δινεις την ευκαιρία στο παιδί όντως να σκεφτεί.

 

-----

 

τιμωρία στην τουαλέτα (/????)

προσβολή μπροστά στα παιδιά (???)

δεν ανήκουν σε ΚΑΝΕΝΑ παιδαγωγικό πλάνο ή θεωρία!!! είναι ξεκάθαρα κάτι ΑΝΤΙπαιδαγωγικό,

 

και δεν έχει καμία σχέση με προγραμματισμένη κίνηση/πράξη παιδαγωγού, που θα σου την περιγράψει στην έναρξη της χρονιάς η διευθύντρια.

 

μη μπερδεύουμε το ένα με το άλλο!!!!

 

 

ΝΑΙ προφανώς και πρέπει να ρωτάτε πώς οριοθετούν τα παιδιά στο σχολείο/νηπιαγωγείο ΠΑΝΤΑ...

αλλά .

 

 

..τα παραπάνω ΔΕΝ μπορεί να είναι θέμα προγραμματισμένης παιδαγωγικής τακτικής δεν ανήκουν σε κανένα αποδεκτό πλαίσιο.

Κυρία Στυλιανάκη, χαίρομαι πραγματικά με όσα γράφετε. Τα ίδια ακριβώς μας είπαν και οι δύο ψυχολόγοι.

Link to comment
Share on other sites

Να γι αυτες τις μαμαδες ελεγα...νικι σκεψου το παιδακι σου να ηταν ενα απο αυτα που ενοχλουσε συστηματικα το παιδακι "τυρρανος" και απαντησε τι θα προτεινες να γινει....να σε προλαβω μη πεις να συζητησει η δασκαλα μαζι του κλπ κλπ γιατι προφανως οι δασκαλες δεν εχουν το χρονο με το μερος τους στους παιδικους σταθμους...μαλλον πηγμενες θα τις χαρακτηριζα:rolleyes:

 

Να απομακρυνθει απο την ταξη και μια και δυο και χιλιες φορες...αλλα πραγματικα στην τουαλετα? Θες να μου πεις οτι σε ολοκληρο παιδικο σταθμο δεν υπαρχει χωρος να απομακρυνθει ενα ατακτο παιδι παρα μονο να το πανε στην τουαλετα?Και ολα αυτα εν αγνοια της μαμας? Στο σχολειο του γιου μου παντως για οτιδηποτε συμβαινει ενημερωνουν το γονιο και επειδη εννοειται υπαρχουν ατακτα παιδια κι επειδη τυχαινει να γνωριζω και τη μαμα τους ξερω οτι η δασκαλα ειναι σε συνεχη συνεννοηση μαζι της σχετικα με τα 2 πιτσιρικια.

 

Βασικα μπαινει μια μαμα ...γραφει οτι το παιδι της εχει δεχτει ασχημη αντιμετωπισηστον παιδικο οτι συνηθιζουν να κλεινοουν το παιδι της στην τουαλετα και οτι το πιτσιρικι εχει φτασει να φοβαται και να βλεπει εφιαλτες και αμεσως βγηκε το συμπερασμα οτι το παιδι ψευδεται...οτι πιθανοτερα ειναι ενας μικρος τυραννος που ενοχλει τα αλλα παιδια...πως η κακομοιρα η δασκλα το παει στην τουαλετα γιατι δεν εχει αλλη επιλογη...και πως η μαμα αρνειται να δει οτι φταιει το παιδι της.Ουαου...δλδ ουτε μεσα στην ταξη να εισασταν! Τοση βεβαιοτητα? Το ενδεχομενο αυτα οντως να συνεβησαν δεν παιζει δλδ? Το με κλεξνουν στην τουαλετα...με το με πανε να πλυνω τα χερακια μου απεχει πολυ...παρα πολυ.Εσυ δλδ αν στο σχολειο του γιου σου υπηρχε ενα ατακτο παιδι θα τους ελεγες κλειστε το στην τουαλετα? Γιατι μιλαμε για 4 ετων.

 

Και μετα μου λες οτι εγω η μαμα της κατηγοριας λατρευω το παιδι μου και μη τυχον και το στεναχωρησει κανεις? Ε εσυ δλδ που δε σε πειραζει αν το διπλανο πιτσιρικι κλεινεται καθε μερα στην τουαλετα αρκει το δικο σου να ειναι ενταξει σε ποια κατηγορια ανηκεις? Μηπως τελικα ανηκεις εσυ στην κατηγορια που μονη σου περιγραφεις?

Link to comment
Share on other sites

 

Βασικα μπαινει μια μαμα ...γραφει οτι το παιδι της εχει δεχτει ασχημη αντιμετωπισηστον παιδικο οτι συνηθιζουν να κλεινοουν το παιδι της στην τουαλετα και οτι το πιτσιρικι εχει φτασει να φοβαται και να βλεπει εφιαλτες και αμεσως βγηκε το συμπερασμα οτι το παιδι ψευδεται...οτι πιθανοτερα ειναι ενας μικρος τυραννος που ενοχλει τα αλλα παιδια...πως η κακομοιρα η δασκλα το παει στην τουαλετα γιατι δεν εχει αλλη επιλογη...και πως η μαμα αρνειται να δει οτι φταιει το παιδι της.Ουαου...δλδ ουτε μεσα στην ταξη να εισασταν! Τοση βεβαιοτητα? Το ενδεχομενο αυτα οντως να συνεβησαν δεν παιζει δλδ? Το με κλεξνουν στην τουαλετα...με το με πανε να πλυνω τα χερακια μου απεχει πολυ...παρα πολυ.Εσυ δλδ αν στο σχολειο του γιου σου υπηρχε ενα ατακτο παιδι θα τους ελεγες κλειστε το στην τουαλετα? Γιατι μιλαμε για 4 ετων.

 

Ναι, έχεις απόλυτο δίκιο. Γι' αυτό αποφάσισα να γράψω κι εγώ για τη δική μας περίπτωση, για να πω, πως ναι, δυστυχώς συμβαίνουν κι αυτά! Με τη θεματοθέτρια μίλησα σε προσωπικό μήνυμα και πραγματικά μπορώ να την καταλάβω! Κι επίσης, η κοπέλα δεν μπήκε για να κερδίσει κάτι, δεν κατηγορεί ονομαστικά το σχολείο, την εμπειρία της κατέθεσε προσπαθώντας να αφυπνίσει κι άλλους γονείς.

Link to comment
Share on other sites

Δε μου εχει τυχει δοξα το Θεο αλλα μπορω να φανταστω πως νιωθει μια μαμα που ξαφνικα αντιλαμβαμεται οτι το παιδι της 4 ετων περναει τοσο δυσκολα μεσα σε ενα σχολειο που η ιδια επελεξε να το στειλει.Ελπιζω κι εσεις να το εχετε ξεπερασει και να μη ξανατυχει ποτε.Το νου μας ολες στα παιδια...μονο αυτο λεω εγω.

Link to comment
Share on other sites

Δε μου εχει τυχει δοξα το Θεο αλλα μπορω να φανταστω πως νιωθει μια μαμα που ξαφνικα αντιλαμβαμεται οτι το παιδι της 4 ετων περναει τοσο δυσκολα μεσα σε ενα σχολειο που η ιδια επελεξε να το στειλει.Ελπιζω κι εσεις να το εχετε ξεπερασει και να μη ξανατυχει ποτε.Το νου μας ολες στα παιδια...μονο αυτο λεω εγω.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο! Ευτυχώς, στη δική μας τουλάχιστον περίπτωση, σήμερα όλα βαίνουν καλώς και το παιδί με τη βοήθεια των δύο ψυχολόγων και των δασκάλων τα προηγούμενα δύο χρόνια, είναι απολύτως καλά, χαρούμενο, ήρεμο κι ευτυχισμένο, άριστος μαθητής, συνεργάσιμος και πολύ ευαίσθητος. Σταμάτησε να φοβάται μου είπαν οι δύο ψυχολόγοι κι επίσης, με τη βοήθειά τους και τη δική μας κατάλαβε πως αυτά που συνέβαιναν εκεί ήταν πολύ άσχημα πράγματα, πως το φταίξιμο δεν ήταν δικό του, αλλά του σχολείου, πως δεν είναι αλήθεια πως είναι "κακό" παιδί και πως οι γονείς του είναι πολύ περήφανοι γι' αυτόν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λυπαμαι πολυ για αυτα που διαβαζω.....οχι το παιδι δεν ειναι τυραννος...ουτε ο νταης της ταξης..δεν ζω σε σπηλια ουτε φοραω παρωπιδες......ΞΕΡΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ!!!!! Τιμωρια εμπαινε γιατι πχ αρνηθηκε να πει καλημερα στη δασκαλα....εχουμε επαφες και με αλλα παιδακια εκτος σχολειου...βλεπω τη συμπεριφορα του...και οσο για τους νταηδες της ταξης που "ενοχλουν" τα παιδια σας ....αυτη ειναι η δουλεια των παιδαγωγων....να κοινωνικοποιησουν τα παιδια και να εχουν μια σταθερα στην ομαδα...βλεπω οτι ειστε συμφωνες με τους τροπους αυτους...επισης το παιδι μου ηταν η 3η χρονια στο σχολειο αυτο...οποτε καιπαλι απαραδεκτο να μην εχουν μπει ορια..και ξαφνικα την 3η χρονια να γινουν τα συμβαντα που περιεγραψα....λυπαμαι ειλικρινα για την αντιμετωπιση σας....πριν κατι μερες μιλαγα με μια γυναικα που ειναι μελος σε ενα συλλογο παιδιων με κινητικα προβληματα..και μου ειπε το εξης φρικιαστικο....οτι οι γονεις μαζευουν υπογραφες να απομακρυνθει απο το σχολειο ενα παιδι τετοιο γιατι θεωρουν οτι "χαλαει τξν αισθητικη" των παιδιων τους....οταν μου το ειπε νομιζα οτι υπερεβαλλε καισκεφτηκα"ποιος γονιος θα εκανε κατι τετοιο!!#".τωρα συνειδητοποιω οτι ελεγε αληθεια....τελικα με αυτα τα μυαλα εμεις περναμε στα παιδια μας να δαχτυλοδειχνουν το διαφορετικο...οι περισσοτερες εστιασατε οχι στο τι υπεστει ενα παιδι αλλα βγαλατε και το συμπερασμα οτι "σιγουρα αυτο το παιδι εκανε φασαρια....σιγουρα βασανιζε τα αλλα παιδια" ειλικρινα λυπαμαι.....

Συνεφακι

Link to comment
Share on other sites

Cateyes εγώ από την περιγραφή σου νομίζω ότι έχω καταλάβει ποιο σχολείο της Καστέλλας είναι. Ηταν υποψήφιο να πάμε και εμείς όταν ψάχναμε παιδικό σταθμό.Είχα πάει με τον μικρό 3ων τότε και με ενημέρωσε μια κυρία με ύφος καρδιναλίων που δεν μου επέτρεψε να μπω πέρα από την γραμματεία,αλλά ο μικρός άκουσε τα παιδάκια και μου λέει μαμά παιδάκια να πάω να παίξω μπήκε μέσα και έκανα ένα βήμα να δω που πάει και μου λέει απαγορεύεται να μπείτε μέσα θα είναι με παιδαγωγούς μην φοβάστε.

Έκατσα στην γραμματεία ήδη στραβωμένη και ενώ με σκάναρε όπως λες για το τι δουλειά κάνουμε,την ρώτησα πως γίνεται η προσαρμογή? Και γυρνάει και μου λέει ποια προσαρμογή δεν χρειάζεται το αφήνετε το παιδί στην πόρτα και φεύγει με το σχολικό.

Εκεί μου γύρισε το μάτι της εξηγώ ότι δεν μπορεί να γίνει αυτό και ότι όλες οι σύγχρονες μεθόδους επιβάλλον την σωστή προσαρμογή και μου απάντα ότι αυτοί ξέρουν τι είναι σωστό παιδαγωγικά μιας και κάνουν 30 χρόνια αυτή την δουλειά, Εκεί ζήτησα το παιδί δεν μου το έφερναν και ενώ περίμενα άκουσα το ουρλιαχτό του και μπούκαρα ενώ προσπαθούσαν να με σταματήσουν.Ο μικρός ήθελε να φύγει και προσπαθούσαν να τον κρατήσουν μέσα. Τον πήρα αμέσως τον ρώτησα τι έγινε μέσα και έκλαιγες? Μου λέει δεν με άφηναν να φύγω και πετάχτηκε η παιδαγωγός να μου πει είναι κουρασμένος μάλλον ο μικρός. Και ο Μάριος γύρισε και της ούρλιαξε δεν με άφηνες να φύγω δεν είμαι κουρασμένος.

Οπως καταλαβαίνετε πήραμε μαύρο δρόμο εννοείται δεν γραφτήκαμε.Το συγκεκριμένο σχολείο είναι από τα πιο ακριβά και καλά υποτίθεται στον Πειραιά και υπεράνω υποψίας για τους γονείς που το επέλεξαν. Πάω στοίχημα ότι είναι το ίδιο που πήγαινε η Κateyes το παιδί και του φέρθηκαν με αυτόν τον τρόπο.

Περιττό να σας πω ότι ο Μάριος σήμερα είναι 6 χρονών και ακόμα θυμάται δυστυχώς την συγκεκριμένη επίσκεψη σε αυτό το σχολείο και την περιγράφει με λεπτομέρειες. Ευτυχώς στο επόμενο σχολείο που επιλέξαμε να δούμε είχε άριστη προσαρμογή και τρομερή αγάπη στους ανθρώπους εκεί. Εάν δεν μιλούσε και το δικό μου παιδί μπορεί να είχα επιλέξει λάθος.

Link to comment
Share on other sites

αθηναγλου, κανενας απο δω μεσα δεν θεωρει τον εγκλεισμο στην τουλετα φυσιολογικο, αν ειναι δυνατον! που ζουμε?

απλα δεν απαντησες σε καποιες ερωτησεις που σου εκαναν, οπως αν το ειχες ψαξει καλα η απλα βασιστηκες στα λογια του παιδιου σου. γιατι σου ειπαν να το απομακρυνεις απο το σχολειο για ενα μηνα? μαλλον οι υπολοιπες προσπαθουν να καταλαβουν την γενικη εικονα του τι μπορει να συμβαινει, και οχι να δικαιολογησουν τα αδικαιολογητα.

οσο για ιδιωτικους σταθμους, βεβαια και μπορει να συμβει το οτιδηποτε.

ειπε κανενας οτι επειδη πληρωνεις, ειναι εγγυηση οτι θα σου προσφερουν και το καλυτερο?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου μην τα παίρνετε προσωπικά και στεναχωριέστε. Σαφώς γίνονται και άσχημα πράγματα και πρέπει να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά-ειδικά τα δικά σου cateyes ακούγονται φριχτά. Και φυσικά δε θα βγάλουμε καμιάς το παιδάκι τύραννο, αν είναι δυνατόν!

 

Απλά στα πλαίσια μιας γενικότερης συζήτησης λέμε μη φτάσουμε στο άλλο άκρο και βλέπουμε παντού γύρω μας εχθρούς. Ειδικά με τα τελευταία γεγονότα, έχουν πανικοβληθεί όλοι και επειδή μια φορά έσπρωξαν το παιδάκι τους νομίζουν ότι είναι θύμα bullying. Για να μην πω για τους δασκάλους που τους έχουμε φτάσει σε σημείο να μην μπορούν να κάνουν μια παρατήρηση -όπως διαβάζω και σε άλλο θέμα- για να μην πληγωθεί το καμάρι μας. Τα μάτια μας ανοιχτά για να ξεχωρίζουμε ποιος είναι πραγματικά ο θύτης.

 

Αυτό, αναφέρουμε και μια άλλη οπτική σε ΓΕΝΙΚΗ συζήτηση, όχι για να κατηγορήσουμε προσωπικά κάποιας το παιδάκι ή να τη διαψεύσουμε, αλίμονο!

Link to comment
Share on other sites

Cateyes εγώ από την περιγραφή σου νομίζω ότι έχω καταλάβει ποιο σχολείο της Καστέλλας είναι. Ηταν υποψήφιο να πάμε και εμείς όταν ψάχναμε παιδικό σταθμό.Είχα πάει με τον μικρό 3ων τότε και με ενημέρωσε μια κυρία με ύφος καρδιναλίων που δεν μου επέτρεψε να μπω πέρα από την γραμματεία,αλλά ο μικρός άκουσε τα παιδάκια και μου λέει μαμά παιδάκια να πάω να παίξω μπήκε μέσα και έκανα ένα βήμα να δω που πάει και μου λέει απαγορεύεται να μπείτε μέσα θα είναι με παιδαγωγούς μην φοβάστε.

Έκατσα στην γραμματεία ήδη στραβωμένη και ενώ με σκάναρε όπως λες για το τι δουλειά κάνουμε,την ρώτησα πως γίνεται η προσαρμογή? Και γυρνάει και μου λέει ποια προσαρμογή δεν χρειάζεται το αφήνετε το παιδί στην πόρτα και φεύγει με το σχολικό.

Εκεί μου γύρισε το μάτι της εξηγώ ότι δεν μπορεί να γίνει αυτό και ότι όλες οι σύγχρονες μεθόδους επιβάλλον την σωστή προσαρμογή και μου απάντα ότι αυτοί ξέρουν τι είναι σωστό παιδαγωγικά μιας και κάνουν 30 χρόνια αυτή την δουλειά, Εκεί ζήτησα το παιδί δεν μου το έφερναν και ενώ περίμενα άκουσα το ουρλιαχτό του και μπούκαρα ενώ προσπαθούσαν να με σταματήσουν.Ο μικρός ήθελε να φύγει και προσπαθούσαν να τον κρατήσουν μέσα. Τον πήρα αμέσως τον ρώτησα τι έγινε μέσα και έκλαιγες? Μου λέει δεν με άφηναν να φύγω και πετάχτηκε η παιδαγωγός να μου πει είναι κουρασμένος μάλλον ο μικρός. Και ο Μάριος γύρισε και της ούρλιαξε δεν με άφηνες να φύγω δεν είμαι κουρασμένος.

Οπως καταλαβαίνετε πήραμε μαύρο δρόμο εννοείται δεν γραφτήκαμε.Το συγκεκριμένο σχολείο είναι από τα πιο ακριβά και καλά υποτίθεται στον Πειραιά και υπεράνω υποψίας για τους γονείς που το επέλεξαν. Πάω στοίχημα ότι είναι το ίδιο που πήγαινε η Κateyes το παιδί και του φέρθηκαν με αυτόν τον τρόπο.

Περιττό να σας πω ότι ο Μάριος σήμερα είναι 6 χρονών και ακόμα θυμάται δυστυχώς την συγκεκριμένη επίσκεψη σε αυτό το σχολείο και την περιγράφει με λεπτομέρειες. Ευτυχώς στο επόμενο σχολείο που επιλέξαμε να δούμε είχε άριστη προσαρμογή και τρομερή αγάπη στους ανθρώπους εκεί. Εάν δεν μιλούσε και το δικό μου παιδί μπορεί να είχα επιλέξει λάθος.

 

Ναι, Marcopolo, σωστά κατάλαβες! Και ευτυχώς που το δικό σου παιδί μίλαγε. Γλυτώσατε!!! Κι ευτυχώς, που πιστοποιείς τη μαρτυρία μου, διότι δυστυχώς, όπως βλέπεις, είναι πολλοί γονείς που αδυνατούν να πιστέψουν ότι σήμερα συμβαίνουν ακόμη αυτά και σε πρωτοκλασσάτα νηπιαγωγεία!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μου μην τα παίρνετε προσωπικά και στεναχωριέστε. Σαφώς γίνονται και άσχημα πράγματα και πρέπει να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά-ειδικά τα δικά σου cateyes ακούγονται φριχτά. Και φυσικά δε θα βγάλουμε καμιάς το παιδάκι τύραννο, αν είναι δυνατόν!

 

Απλά στα πλαίσια μιας γενικότερης συζήτησης λέμε μη φτάσουμε στο άλλο άκρο και βλέπουμε παντού γύρω μας εχθρούς. Ειδικά με τα τελευταία γεγονότα, έχουν πανικοβληθεί όλοι και επειδή μια φορά έσπρωξαν το παιδάκι τους νομίζουν ότι είναι θύμα bulling. Για να μην πω για τους δασκάλους που τους έχουμε φτάσει σε σημείο να μην μπορούν να κάνουν μια παρατήρηση -όπως διαβάζω και σε άλλο θέμα- για να μην πληγωθεί το καμάρι μας. Τα μάτια μας ανοιχτά για να ξεχωρίζουμε ποιος είναι πραγματικά ο θύτης.

 

Αυτό, αναφέρουμε και μια άλλη οπτική σε ΓΕΝΙΚΗ συζήτηση, όχι για να κατηγορήσουμε προσωπικά κάποιας το παιδάκι ή να τη διαψεύσουμε, αλίμονο!

 

Συμφωνώ, πως ναι, δεν πρέπει να τα παίρνουμε προσωπικά, ούτε λέμε πως αυτά συμβαίνουν σε όλους τους σταθμούς, ευτυχώς. Απλώς, όταν ένα μέλος καταγράφει την εμπειρία του, χωρίς να έχει να κερδίσει κάτι από αυτό, χωρίς να έχει δείξει μέχρι σήμερα ότι ανήκει στην κατηγορία των μαμάδων "μη μου μαλώσετε το παιδί", ίσως πρέπει να προβληματιζόμαστε, ειδικά οι μανούλες που έχουν μικρά παιδάκια σε σταθμούς. Για να έχουν τις κεραίες τους τεντωμένες, για να πιάσουν τα σημάδια! Εγώ δυστυχώς, δεν το έκανα:oops::oops::oops: Επιπλέον, μην την πατήσετε κορίτσια, όπως εγώ που πίστευα ό,τι μου έλεγαν οι παιδαγωγοί, οι κοπέλες έπαιρναν γραμμή από τη Διευθύντρια κι έλεγαν στους γονείς αυτά που τους έλεγε η Διευθύντρια. Επίσης, κορίτσια, σ' εμένα αυτά συνέβησαν χρόνια πριν, κι όμως δεν μπήκα τότε να τα αναφέρω. Το έναυσμα μου το έδωσε η θεματοθέτρια, γιατί πραγματικά την ένοιωσα και μου ξύπνησε εφιάλτες!!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται πως ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΗς θεματοθετριας (εγω δε θυμαμαι καν ποια κοπελα ειναι η θεματοθετρια:oops:)...ΓΕΝΙΚΕΥΟΥΜΕ τη συζητηση και εκφραζουμε και τον αντιλογο...ΑΠΛΑ ΑΥΤΟ!

 

Εμενα πχ μου εχει τυχει να με παρει τηλ η δασκαλα και να μου πει πως ο γιος μου (3,5 χρ τοτε) χτυπουσε αλλα παιδακια. Εννοειται πως συμφωνησα μαζι της πως πρεπει να τον συνετησει, πω θα του μιλουσα κι εγω και αλλα τετοια. Αν μου ελεγε πως το εβαλε στην τουαλετα για να σκεφτει, το μονο που θα εκανα θα ηταν να παω να συζητησω μαζι της, και αυτο εφοσον το προβλημα συνεχιζοταν. Απλα προσωπικα εγω δε θα κατεφευγα σε παιδοψυχολογους για ολο αυτο, ουτε θα με προβληματιζε ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ. Αυτο που εμενα προβληματιζει καθε φορα ειναι η συμπεριφορα του παιδιου ΜΟΥ. Αν μου ελεγε η δασκαλα πως δεν την ακουει, τοτε θα προβληματιζομουν ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΚΟΥΕΙ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΗΣ ΛΕΕΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εμενα προβληματιζει καθε φορα ειναι η συμπεριφορα του παιδιου ΜΟΥ. Αν μου ελεγε η δασκαλα πως δεν την ακουει, τοτε θα προβληματιζομουν ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΚΟΥΕΙ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΗΣ ΛΕΕΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ κλπ..

 

Έτσι πρέπει να είναι, να προβληματίζονται οι γονείς όταν οι παιδαγωγοί τους λένε πως δεν ακούει τη δασκάλα ή δε λέει καλημέρα. Στη δική μας περίπτωση ωστόσο, εγώ μιλώ προσωπικά, αν διαβάσεις παραπάνω, θα δεις ότι εμάς επί 3,5 χρόνια οι παιδαγωγοί και η ίδια η Δ/ντρια ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΝΕΦΕΡΑΝ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ. Αντίθετα μου έλεγαν, ειδικά η νηπιαγωγός πως είναι ένα αξιολάτρευτο παιδί (!!!!) Τους έλεγα πως το παιδί βγάζει αντίδραση όταν είναι να πάει στο σχολείο και μου έλεγαν πως έτσι κάνουν όλα. Προτιμούν το σπίτι τους. Γι' αυτό και η φασαρία στο γραφείο της Διευθύντριας. 3,5 χρόνια μετά κι αφού αποκαλύφθηκαν τα κολαστήρια, μου δικαιολογήθηκε πως το παιδί ήταν ζωηρό!!! Γι' αυτό εξερράγην! Πώς προέκυψε αυτό;;;;; Γιατί δεν ενημερώθηκα ως μάνα αμέσως να το δουλέψουμε από κοινού με το σχολείο, όπως κάνουν όλα τα σοβαρά σχολεία;

Και ξέρεις, δεν το πιστεύω ότι ήταν πολύ ζωηρός, γιατί δεν το έβγαζε σε παιδότοπους, πάρτυ, μαζώξεις και με συμμαθητές και με ξένα παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, η τεχνική τους είναι μία....δεν τους ενοχλείς, δε σε ενοχλούν, τα κλείνουν όλα στους κόλπους τους και δε μαθαίνεται ποτέ τίποτα...αν τους ενοχλήσεις μετά σου βγάζουν έναν πάπυρο με προβλήματα που όχι μόνο δε σου είχαν αναφέρει, αλλά όταν αγωνιωδώς ρωτούσες σε διαβεβαίωναν πως δεν υπάρχει πρόβλημα. Και μόνο αυτό, τους κάνει ανεπαρκείς για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι πρέπει να είναι, να προβληματίζονται οι γονείς όταν οι παιδαγωγοί τους λένε πως δεν ακούει τη δασκάλα ή δε λέει καλημέρα. Στη δική μας περίπτωση ωστόσο, εγώ μιλώ προσωπικά, αν διαβάσεις παραπάνω, θα δεις ότι εμάς επί 3,5 χρόνια οι παιδαγωγοί και η ίδια η Δ/ντρια ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΝΕΦΕΡΑΝ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ. Αντίθετα μου έλεγαν, ειδικά η νηπιαγωγός πως είναι ένα αξιολάτρευτο παιδί (!!!!) Τους έλεγα πως το παιδί βγάζει αντίδραση όταν είναι να πάει στο σχολείο και μου έλεγαν πως έτσι κάνουν όλα. Προτιμούν το σπίτι τους. Γι' αυτό και η φασαρία στο γραφείο της Διευθύντριας. 3,5 χρόνια μετά κι αφού αποκαλύφθηκαν τα κολαστήρια, μου δικαιολογήθηκε πως το παιδί ήταν ζωηρό!!! Γι' αυτό εξερράγην! Πώς προέκυψε αυτό;;;;; Γιατί δεν ενημερώθηκα ως μάνα αμέσως να το δουλέψουμε από κοινού με το σχολείο, όπως κάνουν όλα τα σοβαρά σχολεία;

Και ξέρεις, δεν το πιστεύω ότι ήταν πολύ ζωηρός, γιατί δεν το έβγαζε σε παιδότοπους, πάρτυ, μαζώξεις και με συμμαθητές και με ξένα παιδιά;

 

Εχεις δικιο! Γενικως εγω δεν τα συμπαθω καθολου τα "in" πανακριβα και μουρατα σχολεια...

Link to comment
Share on other sites

Για μένα δεν έχει να κάνει με ακριβά η φτηνά σχολεία,είναι θέμα επαγγελματισμού. Το κύριο για την επιλογή σχολείου ειδικά για μικρά παιδιά είναι οι κλειστές πόρτες.Τα σχολεία που δεν επιτρέπουν την είσοδο και την επαφή των γονιών με τον χώρο που θα αφήσουν τα παιδιά τους και τους παιδαγωγούς κάτι έχουν να κρύψουν απλά. Εμπιστευτείτε τα σχολεία που έχουν τους γονείς συμμάχους στην λειτουργία τους.

Link to comment
Share on other sites

Πωπω, παρεξηγείστε χωρίς λόγο πραγματικά. Σας λέω απ' την αρχή δυο πράγματα, ρωτάω να μάθω αν μάθατε τι έκαναν τα παιδιά σας και αν το κουβεντιάσατε με τις δασκάλες, πως τα καταλάβατε και σαφή απάντηση δεν δίνετε. Μου δίνετε έτσι το ερέθισμα να σκεφτώ όπως θα σκεφτόμουν για το δικό μου παιδί.

Μην ορμάτε, κανείς δεν θέλει κακές παιδαγωγικές μεθόδους. Ούτε να πληγώνονται τα παιδιά ούτε τίποτα, μάλιστα απ' την αρχή είπα πως έμαθα παρόμοια περιστατικά για τους δύο τοπ σταθμούς της περιοχής μου. Κι έπεσα απ' τα σύννεφα.

 

Απ' την άλλη οι δικές μου ανοχές ως μητέρα σε κάποια περιστατικά είναι διαφορετικές απ' τις δικές σας (πχ στο θέμα του να προσβληθεί το παιδί λεκτικά εμπρός στους συμμαθητές του - εφόσον δεν συμμορφώνεται μετά από επανειλημμένες αταξίες που του έχει γίνει σύσταση).

Επίσης κι η γιαγιά κάποια στιγμή έλεγε του παιδιού μου "μην στριγγλίζεις θα σ'ακούσει ο παλιατζής και θα'ρθει να σε πάρει". Εντάξει κάτι αντίστοιχο με την αστυνομία. Ετυχε και το άκουσα και είπα της μαμάς μου πως δεν νομίζω πως δουλεύει το συγκεκριμένο με τον παλιατζή. Ναι, γελάσαμε πολύ και δεν κάκιωσα μαζί της. Βρε κορίτσια, δεν πληγώθηκε το παιδί μου. Τουλάχιστον πείτε πως είμαστε λίγο σκληρότεροι εμείς εδώ στις ερημιές.

 

Εν πάσει περιπτώσει, εγώ είμαι της άποψης να μιλάτε με τους δασκάλους. Δεν κοίταξα και πολλά στον σταθμό, μάλιστα μου έκαναν πολλά στραβά κακή εντύπωση αλλά δεν είχα πολλά περιθώρια. Ρώτησα και περιέγραψα εδώ στο φόρουμ σχετικά με το σταθμό και με έκαναν ban για 2 μήνες.

Που να έγραφα κι όλας δλδ.

Είμαστε τυχεροί γιατί οι άνθρωποι είναι κι ελαφρώς παρεξηγημένοι θα έλεγα, όσο γνωρίζω γονείς με παιδιά και όσο περνά ο καιρός πείθομαι όλο και περισσότερο.

 

Τι να πω, έχετε τα μάτια σας ανοιχτά όσο πρέπει και μιλάτε. Μιλάτε. μιλάτε και ξαναμιλάτε. Αλλά μην είστε υπερβολικές και παρορμητικές είναι η γνώμη μου - να βλέπουμε μπροστά, μην στεκόμαστε στο παιδί μας. Είναι όλος ο κόσμος για εμάς. Αλλά αποτελούν και τον κόσμο που θα ζήσουν και τα άλλα παιδιά του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

Πωπω, παρεξηγείστε χωρίς λόγο πραγματικά. Σας λέω απ' την αρχή δυο πράγματα, ρωτάω να μάθω αν μάθατε τι έκαναν τα παιδιά σας και αν το κουβεντιάσατε με τις δασκάλες, πως τα καταλάβατε και σαφή απάντηση δεν δίνετε. Μου δίνετε έτσι το ερέθισμα να σκεφτώ όπως θα σκεφτόμουν για το δικό μου παιδί.

Μην ορμάτε, κανείς δεν θέλει κακές παιδαγωγικές μεθόδους. Ούτε να πληγώνονται τα παιδιά ούτε τίποτα, μάλιστα απ' την αρχή είπα πως έμαθα παρόμοια περιστατικά για τους δύο τοπ σταθμούς της περιοχής μου. Κι έπεσα απ' τα σύννεφα.

 

Απ' την άλλη οι δικές μου ανοχές ως μητέρα σε κάποια περιστατικά είναι διαφορετικές απ' τις δικές σας (πχ στο θέμα του να προσβληθεί το παιδί λεκτικά εμπρός στους συμμαθητές του - εφόσον δεν συμμορφώνεται μετά από επανειλημμένες αταξίες που του έχει γίνει σύσταση).

Επίσης κι η γιαγιά κάποια στιγμή έλεγε του παιδιού μου "μην στριγγλίζεις θα σ'ακούσει ο παλιατζής και θα'ρθει να σε πάρει". Εντάξει κάτι αντίστοιχο με την αστυνομία. Ετυχε και το άκουσα και είπα της μαμάς μου πως δεν νομίζω πως δουλεύει το συγκεκριμένο με τον παλιατζή. Ναι, γελάσαμε πολύ και δεν κάκιωσα μαζί της. Βρε κορίτσια, δεν πληγώθηκε το παιδί μου. Τουλάχιστον πείτε πως είμαστε λίγο σκληρότεροι εμείς εδώ στις ερημιές.

 

Εν πάσει περιπτώσει, εγώ είμαι της άποψης να μιλάτε με τους δασκάλους. Δεν κοίταξα και πολλά στον σταθμό, μάλιστα μου έκαναν πολλά στραβά κακή εντύπωση αλλά δεν είχα πολλά περιθώρια. Ρώτησα και περιέγραψα εδώ στο φόρουμ σχετικά με το σταθμό και με έκαναν ban για 2 μήνες.

Που να έγραφα κι όλας δλδ.

Είμαστε τυχεροί γιατί οι άνθρωποι είναι κι ελαφρώς παρεξηγημένοι θα έλεγα, όσο γνωρίζω γονείς με παιδιά και όσο περνά ο καιρός πείθομαι όλο και περισσότερο.

 

Τι να πω, έχετε τα μάτια σας ανοιχτά όσο πρέπει και μιλάτε. Μιλάτε. μιλάτε και ξαναμιλάτε. Αλλά μην είστε υπερβολικές και παρορμητικές είναι η γνώμη μου - να βλέπουμε μπροστά, μην στεκόμαστε στο παιδί μας. Είναι όλος ο κόσμος για εμάς. Αλλά αποτελούν και τον κόσμο που θα ζήσουν και τα άλλα παιδιά του κόσμου.

 

Εγώ προσωπικά απάντησα σε όλα τα παραπάνω που παραθέτεις και σου είπα πως τελικά δεν πιστεύω τίποτα από όσα μου είπαν περί αταξιών, όταν αποκαλύφθηκαν και έπρεπε να δικαιολογήσουν τα αναχρονιστικά συστήματα του οικοτροφείου του μεσαίωνα. Επίσης, αν διαβάσεις τι έγραψε και η Marco POlo, τότε θα καταλάβεις ότι και μια άλλη μαμά, άσχετη μ' εμένα, το κατάλαβε (ευτυχώς για εκείνη) ότι κάτι έτρεχε, όταν πρωτοπήγε κιόλας. Αυτά που εσύ μας παραθέτεις, σωστά μεν, διαφορετικά δε. Και όχι Χενα, συγγνώμη, καμία σχέση δεν έχουν ούτε με το τι έλεγε η μαμά σου ούτε με το αν είστε εσείς εκεί πιο σκληραγωγημένοι. Μην τρελαθούμε κιόλας!!!

Και Χενα, δεν είναι θέμα παρεξήγησης, εσύ συνεχίζεις να θεωρείς πως κάνουμε την τρίχα τριχιά και να προσπαθείς να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα. Γιατί δεν μπορείς να δεχτείς ότι μπορεί να συμβαίνουν και αυτά που δεν χωρά ο νους; Τα βλέπεις όπως θέλεις εσύ και κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κι η γιαγιά κάποια στιγμή έλεγε του παιδιού μου "μην στριγγλίζεις θα σ'ακούσει ο παλιατζής και θα'ρθει να σε πάρει". Εντάξει κάτι αντίστοιχο με την αστυνομία. Ετυχε και το άκουσα και είπα της μαμάς μου πως δεν νομίζω πως δουλεύει το συγκεκριμένο με τον παλιατζή. Ναι, γελάσαμε πολύ και δεν κάκιωσα μαζί της. Βρε κορίτσια, δεν πληγώθηκε το παιδί μου. Τουλάχιστον πείτε πως είμαστε λίγο σκληρότεροι εμείς εδώ στις ερημιές.

 

Καλά, δεν κάκιωσες γιατί είναι η μαμά σου, δεν είναι μια ξένη, αλλά εν πασει περιπτώσει, το συγκεκριμένο παράδειγμα δεν είναι θέμα σκληραγωγησης, Xena. Για σκέψου, το παιδι σου άκουσε την ατάκα από τη γιαγιά του, μέσα σ' ένα οικογενειακό περιβάλλον, το παιδί της cateyes το ακουσε από μια ξενη, σ' ενα γραφείο που το έστειλε η δασκαλα του ΓΙΑ ΝΑ τιμωρηθει. Ασε και την αληθοφάνεια του καθε σκηνικου στα μάτια του παιδιού (σηκωμενο το ακουστικο για να καλεσει την αστυνομια ή "θα σε παρει ο παλιατζης" - άραγε ξερουν σημερα τα μωρα τι ειναι ο παλιατζης?)

 

Anyway, cateyes και marco polo, επεσα από τα σύννεφα.

Και μη χειρότερα, δηλαδή....

Διαβαζα τα ποστ σας λες κι εβλεπα κοκκινο κυκλο, σοβαρα :shock:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...