Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εξωσωματικη με φυσικο κυκλο


Recommended Posts

Τι να συζητήσω όταν δεν έχουμε καταφέρει ούτε ένα έμβρυο να δημιουργηθεί. Να χουμε να λέμε....

Στην εξωσωματική με φυσικό κύκλο είναι σαν να κάνεις απλή παρακολούθηση ωορρηξίας. Δεν παίρνεις φάρμακα ούτε χρειάζονται και πολλοί υπέρηχοι. Δύο συνεχόμενους κύκλους παρακολουθήσαμε και ναι και τους δύο στο ίδιο κέντρο με τον ίδιο γιατρό.

Τώρα περιμένω να αδιαθετήσω για να ξαναπάω για υπέρηχο , έλεγχο Ε2 και lh την 7η με 8η μέρα του κύκλου κι αυτό γιατί εγώ έχω μικρό κύκλο μόλις 24ων με 25 ημερών.

 

Πραγματικα μεσα απο την καρδια μου αυτη να ειναι η τελευταια και πετυχημενη προσπαθεια σας!!😊

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 563
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι κι εγώ στον φυσικό κύκλο ούτε νάρκωση ούτε μέθη, τίποτα δεν έκανα και δεν πόνεσα ιδιαίτερα. Ένα δευτερόλεπτο ειναι η διαδικασία, το θέμα ειναι να μείνεις ακίνητη. Ναι, χωρίς τη πρεγνύλ ειναι ακόμα μεγαλύτερο το ρίσκο. Μπράβο σου και καλά αποτελέσματα! Πέρασες τα δύο πρώτα στάδια που ειναι κι αυτά βασικά. Τώρα αναμονή. Αύριο θα σε πάρουν τηλέφωνο ε? Να σου πουν τι γίνεται με το ωάριο. Καλή γονιμοποίηση λοιπόν στο ωαριάκι σου, του στέλνω θετική ενέργεια!

 

Κουκλιτσα μου γλυκια σε ευχαριστω πολυ. Με πηραν χθες τελεφωνο και μου ειπαν πως γονιμοποιηθηκε, φυσικα με μικρογονιμοποιηση λογω αδυναμιας σπερματος. Αυριο θα μου πουνε εαν προχωρα. Θα σε ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

sisifaki δεν εχω καταλαβει γιατι δεν σου κανουν pregnyl.εκτος αν μου διαφευγει κατι στις δημοσιευσεις σου.με την ενεση αυτη προγραμματιζεις καλυτερα την ωοληψια κ ρισκαρεις λιγοτερο να το χασεις.επισης βοηθαει στην ωριμανση του ωαριου.ναι οκ.κ εγω φυσικο κυκλο κανω κ ειμαι πολυ υπερ αλλα δεν ειναι αναγκη οι γιατροι μας να φτανουν στα ακρα.παιδακι θελουμε να κανουμε κ πρεπει να ζυγιζουμε προς τα που γερνει η ζυγαρια.ιδανικες συνθηκες δεν υπαρχουν.πρεπει να διευκολυνουμε την κατασταση οχι να την δυσκολευουμε.αν επιτρεπεται σε ποιο κεντρο εισαι κ δεν υποστηριζουν την pregnyl?

 

Βασικα καλη μου εγω δεν θελω να την κανω. Ειπα αυτη την φορα θα κανω χωρις καθολου φαρμακα, και ειπα να το προσπαθησω. Ειμαι ανθρωπος που ποτε δεν παιρνει φαρμακα και μονο στις εξωσωματικες παιρνω και ο οργανισμος μου αντιδρα ασχημα και θελω μηνες να επανελθει η φυσικη μου κατασταση, ετσι ειπα θα εφοδιαστω με υπομονη, θα κανω προσευχη και εχει ο Θεος. Ειναι ρισκο, και μεγαλο ναι, μου το ειπε ο γιατρος, αλλα καναμε οτι εγω ηθελα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα καλη μου εγω δεν θελω να την κανω. Ειπα αυτη την φορα θα κανω χωρις καθολου φαρμακα, και ειπα να το προσπαθησω. Ειμαι ανθρωπος που ποτε δεν παιρνει φαρμακα και μονο στις εξωσωματικες παιρνω και ο οργανισμος μου αντιδρα ασχημα και θελω μηνες να επανελθει η φυσικη μου κατασταση, ετσι ειπα θα εφοδιαστω με υπομονη, θα κανω προσευχη και εχει ο Θεος. Ειναι ρισκο, και μεγαλο ναι, μου το ειπε ο γιατρος, αλλα καναμε οτι εγω ηθελα.

 

 

Καλή επιτυχία και απο εδώ μωρό μου :*

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα κάνει την πρεγνύλ κανονικά. Δεν έχω καταλάβει βέβαια τι κερδίζει κανείς με την πρεγνύλ. Ούτε σου εξασφαλίζει ότι δεν θα πέσει το ωάριο ούτε ότι θα το πάρεις στο ιδανικό μέγεθος. Τέλοσπάντων, δεν το φιλοσόφησα πολύ και την έκανα, γιατί έτσι μου υπέδειξε ο γιατρός, οπότε έτρεχα στις 12 η ώρα το βράδυ να βρω φαρμακείο που να μου την κάνει, ήταν μια ταλαιπωρία... Πάντως, δεν μου έκανε καμία παρενέργεια, δεν παρατήρησα κάτι να άλλαξε μετά την ένεση.

Ο φυσικός θέλει κουράγια, μπορεί να βρεις μπορεί και να μην βρεις ωάριο, μπορεί να γονιμοποιηθεί μπορεί κ όχι, μπορεί να γονιμοποιηθεί ανώμαλα, μπορεί να γονιμοποιηθεί κανονικά και να μην προχωρήσει. Γι'αυτό και ελάχιστοι γιατροί τον στηρίζουν τον φυσικο κύκλο. Πρέπει να επιμείνεις πολύ για να στο κάνουν, του τύπου ΓΙΑΤΡΕ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΦΑΡΜΑΚΑ, ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΠΑΡΑΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΣΕΚΤΑ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΦΑΡΜΑΚΩΝ, και πάλι δεν ειμαι σίγουρη ότι δεν θα επιμείνει ο γιατρός να πάρεις φάρμακα. Και εαν συμφωνήσει να σου κάνει φυσικό κύκλο, δεν θα σου κάνει στενή παρακολούθηση, θα σε αφήσει στο έλεος της πρεγνύλ. Όποια έχει διαφορετική εμπειρία απο γιατρό στην Αθήνα, παρακαλείτε να μου στείλει πμ για να τον επισκεφτώ άμεσα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα σας,

ΤΙΤΙ1978 σου εύχομαι να πάνε όοολα καλά και σύντομα να μετράς μεγάααλη χοριακή:D

 

Απ' ότι κατάλαβα την πρεγκνύλ την κάνουμε για να ωριμάσει ορμονικά το ωάριο και να μεγαλώσει (βέβαια δεν γίνεται πάντα αυτό) αλλά το κυριότερο για να είναι σίγουρος ο γιατρός ότι ξεκίνησε ο οργανισμός την διαδικασία της ωορρηξίας ,αλλιώς είναι δύσκολο να πάρει ο γιατρός το ωάριο. Με την πρεγκύλ ξέρουν πως το αργότερο σε 36 ώρες αργότερα θα πραγματοποιηθεί η ωορρηξία. Βέβαια όλα αυτά θέλουν πολύ καλό συντονισμό.

Πολύ καλό υπερηχογραφικό και αιματολογικό έλεγχο.

Όταν δεν γίνονται αιματολογικές εξετάσεις για έλεγχο ε2 και lh , αλλά μόνο υπέρηχοι, να ξέρετε ότι γίνεται μισή δουλειά γιατί ενδέχεται τελικά να υποβληθείτε σε ωοληψία για ένα ανώριμο ή ακόμα και κυστικό ωοθυλάκιο.

Επίσης το ελαφρά ανώριμο ωάριο μπορούν να το ωριμάσουν στο εργαστήριο με τα καλλιεργητικά υγρά.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας,

ΤΙΤΙ1978 σου εύχομαι να πάνε όοολα καλά και σύντομα να μετράς μεγάααλη χοριακή:D

 

Απ' ότι κατάλαβα την πρεγκνύλ την κάνουμε για να ωριμάσει ορμονικά το ωάριο και να μεγαλώσει (βέβαια δεν γίνεται πάντα αυτό) αλλά το κυριότερο για να είναι σίγουρος ο γιατρός ότι ξεκίνησε ο οργανισμός την διαδικασία της ωορρηξίας ,αλλιώς είναι δύσκολο να πάρει ο γιατρός το ωάριο. Με την πρεγκύλ ξέρουν πως το αργότερο σε 36 ώρες αργότερα θα πραγματοποιηθεί η ωορρηξία. Βέβαια όλα αυτά θέλουν πολύ καλό συντονισμό.

Πολύ καλό υπερηχογραφικό και αιματολογικό έλεγχο.

Όταν δεν γίνονται αιματολογικές εξετάσεις για έλεγχο ε2 και lh , αλλά μόνο υπέρηχοι, να ξέρετε ότι γίνεται μισή δουλειά γιατί ενδέχεται τελικά να υποβληθείτε σε ωοληψία για ένα ανώριμο ή ακόμα και κυστικό ωοθυλάκιο.

Επίσης το ελαφρά ανώριμο ωάριο μπορούν να το ωριμάσουν στο εργαστήριο με τα καλλιεργητικά υγρά.

 

Ευχαριστω Μαρσια μου, οτι επιθυμεις και εσυ!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!!!δε ξερω που μενετε αλλα αν ειστε κοντα στη λαρισα ....... μια πολυ καλη λυση για εξωματικη σε φυσικο κυκλο ειναι και το πανεπιστημιακο νοσοκομειο της λαρισας!!!!δεν εχω ακομα πολυ μεγαλη εμπειρια αλλα μεχρι στιγμης η αντιετωπιση και ολα ειναι πολυ καλυτερα απο τα ιδιωτικα!!!!

την τριτη που μας περασε εκανα την ωοληψια (χωρις πρεγκνυλ γιατι ειχα καλη οιστραδιολη και λη),την τεταρτη μου ειπαν οτι γονιμοποιηθηκε και την παρασκευηη εκανα την εμβρυομεταφορα...... και τωρα ειμαι στην αναμονη για το αποτελεσμα τη δευτερα 31/3.οτι πληροφοριες θελετε .....πολυ ευχαριστως!!!!!!ααα και καλυπτει η ασφαλεια!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα mpoykaki,

Εύχομαι με μια μεγάλη χοριακή και γρήγορα "φουσκοκοιλίτσα".

Θυμάσε τις τιμές που είχαν η οιστραδιόλη σου και η LH την ημέρα της ωοληψίας;

Σκέφτομαι κι εγώ τούτη τη φορά να μην κάνω pregnil και θέλω να έχω ένα μπούσουλα.

Την ωοληψία την έκανες χωρίς νάρκωση;

Link to comment
Share on other sites

Κουκλιτσα μου γλυκια σε ευχαριστω πολυ. Με πηραν χθες τελεφωνο και μου ειπαν πως γονιμοποιηθηκε, φυσικα με μικρογονιμοποιηση λογω αδυναμιας σπερματος. Αυριο θα μου πουνε εαν προχωρα. Θα σε ενημερωσω.

 

Τιτι1978,

τι έγινε είχες νέα από το γιατρό; έκανες εμβρυομεταφορά;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!!!δε ξερω που μενετε αλλα αν ειστε κοντα στη λαρισα ....... μια πολυ καλη λυση για εξωματικη σε φυσικο κυκλο ειναι και το πανεπιστημιακο νοσοκομειο της λαρισας!!!!δεν εχω ακομα πολυ μεγαλη εμπειρια αλλα μεχρι στιγμης η αντιετωπιση και ολα ειναι πολυ καλυτερα απο τα ιδιωτικα!!!!

την τριτη που μας περασε εκανα την ωοληψια (χωρις πρεγκνυλ γιατι ειχα καλη οιστραδιολη και λη),την τεταρτη μου ειπαν οτι γονιμοποιηθηκε και την παρασκευηη εκανα την εμβρυομεταφορα...... και τωρα ειμαι στην αναμονη για το αποτελεσμα τη δευτερα 31/3.οτι πληροφοριες θελετε .....πολυ ευχαριστως!!!!!!ααα και καλυπτει η ασφαλεια!!

 

Καλή σου επιτυχία!!!

Link to comment
Share on other sites

Τιτι1978,

τι έγινε είχες νέα από το γιατρό; έκανες εμβρυομεταφορά;

 

Mαρσια μου, τα νεα μας δεν ηταν καλα το πρωι. Δεν προχωρησε σε βλαστοκυστη, σταματησε να αναπτυσετε την τριτη μερα μας ειπε η εμβρυολογος. Και τωρα πρεπει να μαζεψω δυναμεις για την επομενη. Τουλαχιστο δεν πηρα φαρμακα. Ενοιωθα αισιοδοξη, οποως παντα δηλαδη, αλλα δυστυχως.

Αυτα απο μενα.

Link to comment
Share on other sites

Mαρσια μου, τα νεα μας δεν ηταν καλα το πρωι. Δεν προχωρησε σε βλαστοκυστη, σταματησε να αναπτυσετε την τριτη μερα μας ειπε η εμβρυολογος. Και τωρα πρεπει να μαζεψω δυναμεις για την επομενη. Τουλαχιστο δεν πηρα φαρμακα. Ενοιωθα αισιοδοξη, οποως παντα δηλαδη, αλλα δυστυχως.

Αυτα απο μενα.

 

Ax τι κρίμα...:-(

Η εμβρυολόγος τι σου είπε για το εμβρυάκι σας. Στην αρχή είχε δυναμική ή από την αρχή γινόντουσαν αργά οι διαιρέσεις;

Τέλος πάντων μην απογοητεύεσαι, το καλό είναι ότι δεν πήρες καθόλου φάρμακα οπότε τον επόμενο μήνα τα πράγματα θα πάνε καλύτερα.

ΠΟυ θα πάει θα το πετύχουμε το καλό. Παράταση πήρες Τιτι μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ax τι κρίμα...:-(

Η εμβρυολόγος τι σου είπε για το εμβρυάκι σας. Στην αρχή είχε δυναμική ή από την αρχή γινόντουσαν αργά οι διαιρέσεις;

Τέλος πάντων μην απογοητεύεσαι, το καλό είναι ότι δεν πήρες καθόλου φάρμακα οπότε τον επόμενο μήνα τα πράγματα θα πάνε καλύτερα.

ΠΟυ θα πάει θα το πετύχουμε το καλό. Παράταση πήρες Τιτι μου.

Μαρσια μου την τριτη μερα ηταν 6 κυτταρων, βασικα ηταν οκ, ουτε τελιο ουτε ασχημο, αλλες φορες τριτης μερας ειναι 8 κυτταρων. Οπως και να εχει μου ειπε βασικα πως σταματησε να αναπτυσετε την τριτη μερα, οτι εκανε ακομα μια διαιρεση την τριτη μερα και εμεινε ως εκει. Ουφφουυυ ειμαι πολυ κουρασμενη ψυχολογικα, ποσα χρονια, ποσες αγωνιες, ποσες ταλαιπωριες. Το καλο ναι ειναι οτι δεν πηρα φαρμακα και μπορω να ξανακανω τον επομενο μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Μαρσια μου την τριτη μερα ηταν 6 κυτταρων, βασικα ηταν οκ, ουτε τελιο ουτε ασχημο, αλλες φορες τριτης μερας ειναι 8 κυτταρων. Οπως και να εχει μου ειπε βασικα πως σταματησε να αναπτυσετε την τριτη μερα, οτι εκανε ακομα μια διαιρεση την τριτη μερα και εμεινε ως εκει. Ουφφουυυ ειμαι πολυ κουρασμενη ψυχολογικα, ποσα χρονια, ποσες αγωνιες, ποσες ταλαιπωριες. Το καλο ναι ειναι οτι δεν πηρα φαρμακα και μπορω να ξανακανω τον επομενο μηνα.

 

Titi γιατί το άφησες για βλαστοκύστη και δεν το έβαλες την 3η μέρα? Η βλαστοκύστη ειναι ρίσκο, απ όσο γνωρίζω.. Μπορεί να σου κάτσει μπορεί κ όχι. Δεν το ρισκάρουν οι γιατροί αν έχεις λίγα ωάρια, πόσο μάλλον ένα...

Μη στεναχωριέσαι ρε κορίτσι. Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Τίτι, μη στεναχωριέσαι (να χουμε να λέμε τώρα:roll:)

ανασύνταξε τις δυνάμεις σου, και βουρρρρ στον επόμενο κύκλο, έχει και τα καλά του ο φυσικός τελικα, μηδαμινές αναμονές :cool:

 

Όσο για την βλαστοκύστη...ρίσκο μεν, όμως είναι ένας τρόπος να δούμε την ποιότητα και την δυναμική των εμβρύων μας αν και εφόσον έχουμε εξασφαλίσει καλό εργαστήριο και εμβρυολόγο.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω, καλυτερα να περιμενεις να δεις εαν φθασει σε βλαστοκυστη παρα να βαζεις καθε μηνα 3ης ημ κ να περνας την ταλαιπωρια με τα φαρμακα κ την αγωνια του αποτελεσματος. σε εμας την 3η ημερα ειχαμε 8 αριστα εμβρυα και απο αυτα τα 4 εγιναν βλαστοκυστεις κ απο αυτες οι 3 εμφυτευθηκαν. τελειως διαφορετικες οι πιθανοτητες με βλαστοκυστεις, ιδ εαν δεν εχεις καλης ποιοτητας εμβρυα. εξαιρεση οι περιπτωσεις που δεν ειναι καταλληλο το παραθυρο εμφυτευσης - λογω μη υποδεκτικοτητας του ενδομητριου - την 5η η 6η ημ που βαζεις τις βλαστοκυστεις. εγω παντως ειμαι υπερ της συλλογης εμβρυων, οχι της μεταφορας ενα ενα. το κοστος οικονομικο κ ψυχολογικο ειναι μικροτερο κ οι πιθανοτητες μεγαλυτερες. βεβαια, ο,τι ταιριαζει κ βολευει τον καθενα....

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω... Και τα δύο έχουν επιχειρήματα. Στους φυσικούς κύκλους που έκανα, δεν θα ρίσκαρα ούτε εγώ ούτε το εργαστήριο να το αφήσουμε για βλαστοκύστη. Βέβαια ο κάθε γιατρός/ εργαστήριο ακολουθεί τις δικές του διαδικασίες. Απλά έχω ακούσει ότι το καλύτερο περιβάλλον για το εμβρυο ειναι η μήτρα, όσο αργείς να το τοποθετήσεις στο φυσικό του περιβάλλον ειναι ρίσκο.

 

Το σημαντικό τώρα ειναι: το κεφάλι ψηλά και συνεχίζουμε! Μην απογοητεύεσαι Titi, θα τα καταφέρεις τον επόμενο μήνα. Μείνε αισιόδοξη και προσπάθησε αυτές τις μέρες να ασχοληθείς κ με άλλα πράγματα για να ξεφευγει το μυαλό σου.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω, καλυτερα να περιμενεις να δεις εαν φθασει σε βλαστοκυστη παρα να βαζεις καθε μηνα 3ης ημ κ να περνας την ταλαιπωρια με τα φαρμακα κ την αγωνια του αποτελεσματος. σε εμας την 3η ημερα ειχαμε 8 αριστα εμβρυα και απο αυτα τα 4 εγιναν βλαστοκυστεις κ απο αυτες οι 3 εμφυτευθηκαν. τελειως διαφορετικες οι πιθανοτητες με βλαστοκυστεις, ιδ εαν δεν εχεις καλης ποιοτητας εμβρυα. εξαιρεση οι περιπτωσεις που δεν ειναι καταλληλο το παραθυρο εμφυτευσης - λογω μη υποδεκτικοτητας του ενδομητριου - την 5η η 6η ημ που βαζεις τις βλαστοκυστεις. εγω παντως ειμαι υπερ της συλλογης εμβρυων, οχι της μεταφορας ενα ενα. το κοστος οικονομικο κ ψυχολογικο ειναι μικροτερο κ οι πιθανοτητες μεγαλυτερες. βεβαια, ο,τι ταιριαζει κ βολευει τον καθενα....

 

Χε χε εγώ είμαι το τελείως αντίθετο: θέλω να ελπίζω πάντα στο τέλος του κύκλου ότι δεν θα αδιαθετήσω. Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία.

Ο χειρότερος μήνα, στα τελευταία 2 χρόνια που προσπαθούμε για παιδί, ήταν τον Δεκέμβριο που κάναμε προσπάθεια για φυσικό κύκλο.

Η ιστορία ειναι ως εξής: Έκανα το λάθος κ άκουσα το γιατρό και δεν έκανα σεξ πριν την ωοληψία. Τη μέρα λοιπόν που πήγαμε για να πάρουμε το ωάριο, ψάχνουμε εδώ, ψάχνουμε εκεί, δεν υπήρχε τίποτα. Ούτε ωάριο πήραμε, ούτε είχαμε κάνει σεξ για να πούμε ότι τουλάχιστον μπορεί να γονιμποιήθηκε απο μας. Έτσι, ήταν η πρώτη φορά στα δύο χρόνια, που δεν είχα τίποτα να περιμένω παρά μόνο τη περίοδο. Πέρασαν 2 εβδομάδες όπου δεν ειχα για πρώτη φορά έστω την μικρούλα τόσο δα ελπίδα ότι, αντίθετα με όλα τα προγνωστικά και τις στατιστικές, μπορεί ίσως να καταφέρω να μείνω έγκυος!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα κάνει την πρεγνύλ κανονικά. Δεν έχω καταλάβει βέβαια τι κερδίζει κανείς με την πρεγνύλ. Ούτε σου εξασφαλίζει ότι δεν θα πέσει το ωάριο ούτε ότι θα το πάρεις στο ιδανικό μέγεθος. Τέλοσπάντων, δεν το φιλοσόφησα πολύ και την έκανα, γιατί έτσι μου υπέδειξε ο γιατρός, οπότε έτρεχα στις 12 η ώρα το βράδυ να βρω φαρμακείο που να μου την κάνει, ήταν μια ταλαιπωρία... Πάντως, δεν μου έκανε καμία παρενέργεια, δεν παρατήρησα κάτι να άλλαξε μετά την ένεση.

Ο φυσικός θέλει κουράγια, μπορεί να βρεις μπορεί και να μην βρεις ωάριο, μπορεί να γονιμοποιηθεί μπορεί κ όχι, μπορεί να γονιμοποιηθεί ανώμαλα, μπορεί να γονιμοποιηθεί κανονικά και να μην προχωρήσει. Γι'αυτό και ελάχιστοι γιατροί τον στηρίζουν τον φυσικο κύκλο. Πρέπει να επιμείνεις πολύ για να στο κάνουν, του τύπου ΓΙΑΤΡΕ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΦΑΡΜΑΚΑ, ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΠΑΡΑΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΣΕΚΤΑ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΦΑΡΜΑΚΩΝ, και πάλι δεν ειμαι σίγουρη ότι δεν θα επιμείνει ο γιατρός να πάρεις φάρμακα. Και εαν συμφωνήσει να σου κάνει φυσικό κύκλο, δεν θα σου κάνει στενή παρακολούθηση, θα σε αφήσει στο έλεος της πρεγνύλ. Όποια έχει διαφορετική εμπειρία απο γιατρό στην Αθήνα, παρακαλείτε να μου στείλει πμ για να τον επισκεφτώ άμεσα.

 

Πόσο δικιο έχεις!!!Τσαμπα η ταλαιπωρια και το χασιμο χρονου που εχω φαει τοσους μηνες! Και νομιζα οτι η ανωμαλη γονιμοποιηση συμβαινει μονο σε μενα!Μάλιστα εκει μου προτειναν δανεικα! Αυτη τη φορα θα προσπαθησω με φαρμακα και ο,τι γινει!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!!!δε ξερω που μενετε αλλα αν ειστε κοντα στη λαρισα ....... μια πολυ καλη λυση για εξωματικη σε φυσικο κυκλο ειναι και το πανεπιστημιακο νοσοκομειο της λαρισας!!!!δεν εχω ακομα πολυ μεγαλη εμπειρια αλλα μεχρι στιγμης η αντιετωπιση και ολα ειναι πολυ καλυτερα απο τα ιδιωτικα!!!!

την τριτη που μας περασε εκανα την ωοληψια (χωρις πρεγκνυλ γιατι ειχα καλη οιστραδιολη και λη),την τεταρτη μου ειπαν οτι γονιμοποιηθηκε και την παρασκευηη εκανα την εμβρυομεταφορα...... και τωρα ειμαι στην αναμονη για το αποτελεσμα τη δευτερα 31/3.οτι πληροφοριες θελετε .....πολυ ευχαριστως!!!!!!ααα και καλυπτει η ασφαλεια!!

 

mpoukaki2 έχεις προσωπικό μνμ :-D

iFzbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Titi γιατί το άφησες για βλαστοκύστη και δεν το έβαλες την 3η μέρα? Η βλαστοκύστη ειναι ρίσκο, απ όσο γνωρίζω.. Μπορεί να σου κάτσει μπορεί κ όχι. Δεν το ρισκάρουν οι γιατροί αν έχεις λίγα ωάρια, πόσο μάλλον ένα...

Μη στεναχωριέσαι ρε κορίτσι. Τι να πω...

Sisifaki μου μεχρι τωρα ολες οι εξωσωματικες ηταν αποτυχιες με εμβρυα τριτης μερας. Και αριστης ποιοτητας. Ετσι αποφασισε ο γιατρος αρκετα με εμβρυα τριτης μερας, θα παμε για βλαστοκυστη.

Link to comment
Share on other sites

Τίτι, μη στεναχωριέσαι (να χουμε να λέμε τώρα:roll:)

ανασύνταξε τις δυνάμεις σου, και βουρρρρ στον επόμενο κύκλο, έχει και τα καλά του ο φυσικός τελικα, μηδαμινές αναμονές :cool:

 

Όσο για την βλαστοκύστη...ρίσκο μεν, όμως είναι ένας τρόπος να δούμε την ποιότητα και την δυναμική των εμβρύων μας αν και εφόσον έχουμε εξασφαλίσει καλό εργαστήριο και εμβρυολόγο.

Ευχαριστω Μαρσια μου. Ακριβως ετσι οπως τα λες ειναι. Υπομονη και παμε τον επομενο μηνα ξανα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...