Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε την ειδικό: Έφη Τζοβάρα παιδοδοντίατρος


Recommended Posts

Αγαπητά μέλη εδώ μπορείτε να τοποθετείτε τις απορίες /ερωτήματα σας προς την κυρία Έφη Τζαβάρα παιδοδοντίατρο

 

Για να δείτε το προφίλ της κα Τζοβάρα πατήστε εδώ:

http://parents.org.gr/forum/member.php?do=getinfo&u=81582

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα,

Έχουμε μια κορούλα 8 μηνών η οποία έχει βγάλει τα δύο κάτω κεντρικά δοντάκια & την προηγούμενη εβδομάδα έβγαλε δύο δοντάκια, όχι όμως τα κεντρικά, αλλά τα αμέσως διπλανά τους.

Είναι κάτι που συμβαίνει συχνά;

Υπάρχει πιθανότητα να μην βγάλει τα δύο κεντρικά;

 

Επίσης, τί φροντίδα χρειάζονται;

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Εμενα ο μικρός μου ειναι 15 μηνων και εχει 6 δοντακια μεγάλα. Η παιδιατρος μου ειπε οτι απο δυο ετών και έπειτα ξεκιναω να ασχολούμαι με το πλυσιμο των δοντιών . Η οδοντίατρος μου ομως μου ειπε οτι μπορω να ξεκινήσω! Εσάς ποια ειναι η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Καλημέρα σας.

Το βούρτσιαμα των δοντιών ξεκινά από την στιγμή που εμφανίζεται το πρώτο δοντάκι του μωρού σας.

Με μία μικρή οδοντόβουρτσα ή αν σας δυσκολεύει η χρήση της, υπάρχουν στα φαρμακεία ειδικά γαντάκι ή με ένα βρεγμένο πανάκι ή γάζα.

Χρησιμοποιούμε στην Ελλάδα είτε επίχρισμα οδοντόκρεμας 1000ppm φθορίου πάνω στην οδοντόβουρτσα είτε οδοντόκρεμα με 500ppm φθορίου σε ποσότητα όσο μία μικρή φακή. Και αυτό γιατί στην Ελλάδα δεν έχει εμπλουτιστεί το πόσιμα νερό με φθόριο.

Πρέπει να τα βουρτσίζουμε 2 φορές την ημέρα την μία φορά να είναι οπωσδήποτε το βράδυ μετά το τελευταίο φαγητό ή γάλα.

Μπορείτε να διαβάσετε σχετικά στο www.hspd.gr που είναι το επίσημο site της Ελληνικής Παιδοδοντικής Εταιρείας.

Παιδοδοντίατρος

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Τζοβάρα εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Καλημέρα σας.

 

Η σειρά ανατολής των δοντιών της κόρης σας ,όπως μου περιγράφετε είναι σωστή.

Δηλαδή, πρώτα ανατέλλουν τα δύο κάτω μπροστινά δοντάκια μετά τα δύο κάτω διπλανά τους και μετά από μερικούς μήνες τα δύο επάνω μπροστινά δοντάκια.

Οπότε μην ανησυχείτε . Ανατέλλουν φυσιολογικά.

Στο ερώτημά σας σχετικά με την φροντίδα των δοντιών απάντησα στην προηγούμενη ερώτηση που μου ετέθη και σας γράφω ξανά την απάντηση που έδωσα.

 

Το βούρτσιαμα των δοντιών ξεκινά από την στιγμή που εμφανίζεται το πρώτο δοντάκι του μωρού σας.

Με μία μικρή οδοντόβουρτσα ή αν σας δυσκολεύει η χρήση της, υπάρχουν στα φαρμακεία ειδικά γαντάκι ή με ένα βρεγμένο πανάκι ή γάζα.

Χρησιμοποιούμε στην Ελλάδα είτε επίχρισμα οδοντόκρεμας 1000ppm φθορίου πάνω στην οδοντόβουρτσα είτε οδοντόκρεμα με 500ppm φθορίου σε ποσότητα όσο μία μικρή φακή. Και αυτό γιατί στην Ελλάδα δεν έχει εμπλουτιστεί το πόσιμα νερό με φθόριο.

Πρέπει να τα βουρτσίζουμε 2 φορές την ημέρα την μία φορά να είναι οπωσδήποτε το βράδυ μετά το τελευταίο φαγητό ή γάλα.

Μπορείτε να διαβάσετε σχετικά στο www.hspd.gr που είναι το επίσημο site της Ελληνικής Παιδοδοντικής Εταιρείας.

Επίσης αργότερα, μεγαλώνοντας το μωράκι σας θα πρέπει να προσέχετε και την διατροφή του.

Σημαντικό επίσης είναι να μην φυλάτε τα παιδιά στο στόμα ούτε να χρησιμοποιείτε ίδια κουτάλια, πιρούνια ή ποτήρια. Μ' αυτό τον τρόπο μεταδίδονται τα μικρόβια στο στόμα του παιδιού με συνέπειες όπως τερηδόνα κ.α.

Ευχαριστώ πολύ

Παιδοδοντίατρος

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Τζοβάρα εδώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Καλημέρα,

 

σε εσάς έχω απαντήσει για την σειρά των δοντιών. Μην ανησυχείτε όλα ανατέλλουν κανονικά μέχρι στιγμής.

Μάλλον έγινε κάποιο λάθος με το κουμπί που πάτησα για την απάντηση.

Σας αντιγράφω την απάντηση στα ερωτήματά σας.

Η σειρά ανατολής των δοντιών της κόρης σας ,όπως μου περιγράφετε είναι σωστή.

Δηλαδή, πρώτα ανατέλλουν τα δύο κάτω μπροστινά δοντάκια μετά τα δύο κάτω διπλανά τους και μετά από μερικούς μήνες τα δύο επάνω μπροστινά δοντάκια.

Οπότε μην ανησυχείτε . Ανατέλλουν φυσιολογικά.

Στο ερώτημά σας σχετικά με την φροντίδα των δοντιών απάντησα στην προηγούμενη ερώτηση που μου ετέθη και σας γράφω ξανά την απάντηση που έδωσα.

 

Το βούρτσιαμα των δοντιών ξεκινά από την στιγμή που εμφανίζεται το πρώτο δοντάκι του μωρού σας.

Με μία μικρή οδοντόβουρτσα ή αν σας δυσκολεύει η χρήση της, υπάρχουν στα φαρμακεία ειδικά γαντάκι ή με ένα βρεγμένο πανάκι ή γάζα.

Χρησιμοποιούμε στην Ελλάδα είτε επίχρισμα οδοντόκρεμας 1000ppm φθορίου πάνω στην οδοντόβουρτσα είτε οδοντόκρεμα με 500ppm φθορίου σε ποσότητα όσο μία μικρή φακή. Και αυτό γιατί στην Ελλάδα δεν έχει εμπλουτιστεί το πόσιμα νερό με φθόριο.

Πρέπει να τα βουρτσίζουμε 2 φορές την ημέρα την μία φορά να είναι οπωσδήποτε το βράδυ μετά το τελευταίο φαγητό ή γάλα.

Μπορείτε να διαβάσετε σχετικά στο www.hspd.gr που είναι το επίσημο site της Ελληνικής Παιδοδοντικής Εταιρείας.

Επίσης αργότερα, μεγαλώνοντας το μωράκι σας θα πρέπει να προσέχετε και την διατροφή του.

Σημαντικό επίσης είναι να μην φυλάτε τα παιδιά στο στόμα ούτε να χρησιμοποιείτε ίδια κουτάλια, πιρούνια ή ποτήρια. Μ' αυτό τον τρόπο μεταδίδονται τα μικρόβια στο στόμα του παιδιού με συνέπειες όπως τερηδόνα κ.α.

Ευχαριστώ πολύ

Παιδοδοντίατρος

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Τζοβάρα εδώ

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείτε που ξαναρώτησα, αλλά όταν το έκανα η απάντησή σας δεν είχε αναρτηθεί.

Πιθανώς τις αναρτήσαμε ταυτόχρονα.

 

Στο αρχικό μήνυμά μου, παρατήρησα ότι δεν ήταν σωστή η διατύπωση.

Η μικρή μας έχει βγάλει τα δύο κάτω κεντρικά δοντάκια, & τα δύο

επάνω πλαϊνά των κεντρικών, όχι τα κάτω.

 

Συμβαίνει αυτό; Πρέπει να προσέξουμε κάτι;

Σε πόσο χρόνο αναμένεται να βγουν τα κεντρικά επάνω δοντάκια της;

 

Ευχαριστώ & συγγνώμη για την προηγούμενη λάθος διατύπωση.

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Καλησπέρα και πάλι,

δεν πειράζει πολλά μπορεί να έχουν συμβεί με την μη ανάρτησή της απάντησης μου σ' εσάς.

Τώρα, ως προς την ερώτησή σας

1.Τα νεογιλά δόντια μπορεί μερικές φορές να έρθουν με "λάθος σειρά", γιατί οι χρόνοι ανατολής τους συμπίπτουν κατά κάποιο τρόπο. Οι κάτω κεντρικοί τομείς εμφανίζονται στους 6-8 μήνες, οι άνω κεντρικοί τομείς στην ηλικία 8-12 μηνών, οι άνω πλάγιοι τομείς στην ηλικία 9-13 μηνών και οι κάτω πλάγιοι τομείς 10-16 μηνών.

Οπότε μέχρι στιγμής έχουν έρθει σε σωστό χρόνο. Η μικρή σας κόρη είναι 8 μηνών. Θα περιμένετε μερικούς μήνες ακόμα (2-4 μήνες), και πιστεύω ότι θα έχουν ήδη ανατείλει στο στόμα. Αν δεν συμβεί αυτό, απευθυνθείτε σε ειδικό παιδοδοντίατρο.

2.Επειδή δεν έχω κλινική εικόνα της θέσης των δοντιών αυτών, μήπως τα δοντάκια αυτά είναι ήδη τα δύο κεντρικά τα οποία έχουν απόσταση μεταξύ τους και φαίνεται σαν να είναι τα διπλανά τους;Και αυτό γιατί τα επάνω κεντρικά δοντάκια θα πρέπει κανονικά να είναι αραιά μεταξύ τους.

Και πάλι αν αυτό συμβαίνει θα πρέπει να περιμένετε λίγο καιρό να δείτε αν θα εμφανιστούν τα διπλανά τους δόντια, δηλαδή οι άνω πλάγιοι τομείς.

Συμπερασματικά περιμένετε λίγο καιρό να δείτε πως θα εξελιχθεί η πορεία ανατολής των δοντιών και επικοινωνούμε πάλι, αν κάτι συνεχίσει να σας ανησυχεί.

Ευχαριστώ πολύ

Παιδοδοντίατρος

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Τζοβάρα εδώ

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την καθησυχαστική απάντησή σας.

Τα πάνω δοντάκια, σίγουρα δεν είναι τα μπροστινά με κενό μεταξύ τους.

Θα περιμένουμε λίγο καιρό ακόμη & πιστεύω θα βγουν όλα κανονικά.

Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Καλημέρα,

πάντως μην ανησυχείτε για τυχόν έλλειψη των άνω μπροστινών δοντιών. Είναι πολύ σπάνιο αυτό. Και συμβαίνει μόνο αν υπάρχει και κάποια κληρονομικότητα, δηλαδή στην ευρύτερη οικογένεια να λείπουν αυτά τα δόντια.

Η άλλη πιθανότητα είναι να υπάρχει επιπλέον νεογιλό δόντι στην περιοχή μέσα στα ούλα που να τα εμποδίζει να ανατείλουν στο στόμα. Πάλι αυτό είναι πολύ σπάνιο.

Είναι φουσκωμένα, πρησμένα τα ούλα της μικρής σ' αυτό το σημείο που είναι να εμφανιστούν τα πάνω κεντρικά δοντάκια;

Αν είναι, τότε πρόκειται σε λίγο να ανατείλουν.

Έχει χτυπήσει σ' αυτό το σημείο;

Και πάλι, πρέπει να περιμένετε λίγο ακόμα.

Να τα ξαναπούμε σε λίγο χρονικό διάστημα.

Παιδοδοντίατρος

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Τζοβάρα εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας,

Επανέρχομαι να σας ενημερώσω ότι το κοριτσάκι μου βγάζει και τα δύο κεντρικά πάνω δοντάκια.

Σας ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σας,

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Καλησπέρα,

 

χαίρομαι για την μικρή.

Πολύ γρήγορα εμφανίστηκαν τα δύο κεντρικά δοντάκια.

Να είστε καλά. Να τα καθαρίζετε και όλα θα είναι καλά. :-D

Παιδοδοντίατρος

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Τζοβάρα εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κυρία Τζοβάρα καλησπέρα,

Επανέρχομαι να σας ρωτήσω πόσο σύντομα βγαίνουν τα επόμενα δοντάκια.

Η μικρή μου είναι τώρα 10 μηνών & έχει βγάλει ήδη εκτός από τα δύο κάτω δοντάκια, και τα τέσσερα επάνω. Τις τελευταίες μέρες βάζει συνέχεια τα δάχτυλά της στο στόμα (σαν να τρίβει τα ούλα της).

Επίσης, ισχύει πως όσο πιο αργά βγουν τα δόντια, τόσο πιο γερά είναι τα δεύτερα; Κάι τί ισχύει για τις περιπτώσεις που τα δοντάκια βγαίνουν νωρίς;

 

Ευχαριστώ πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Καλησπέρα,

 

ΤΟ ότι η μικρή βάζει συνέχεια το δάκτυλό της στο στόμα τις τελευταίες μέρες, σημαίνει ότι σε λίγο θα εμφανιστούν τα 2 κάτω διπλανά δοντάκια από τα κεντρικά. Οι 2 πλάγιοι τομείς δηλαδή. Είναι έτσι κι αλλιώς η κατάλληλη χρονική στιγμή για να ανατείλουν. Εμφανίζονται γύρω στην ηλικία των 10-16 μηνών. Οπότε βρίσκεται η μικρή μέσα στα φυσιολογικά όρια της εμφάνισης των δοντιών της αυτών με την σωστή επίσης σειρά.

Δεν ανατέλλουν γρήγορα ούτε και αργά.

Αυτό που λέγεται για το ότι "όσο πιο αργά βγαίνουν τα δόντια τόσο πιο γερά είναι" εννοούν ότι το παιδί θα είναι πιο μεγάλο , θα καταλαβαίνει περισσότερα, θα ανοίγει το στόμα του καλλίτερα και θα μπορούμε να επικοινωνήσουμε μαζί του για καλλίτερη στοματική υγιεινή και σωστή διατροφή.

Αλλά αυτό μπορεί να γίνει σε οποιαδήποτε ηλικία βγουν τα νεογιλά δοντάκια και εξαρτάται από τους γονείς τι παράδειγμα δίνουν στα παιδιά τους με την στοματική υγιεινή και διατροφή. Οπότε είναι κάτι σχετικό.

Αν τα δοντάκια βγαίνουν νωρίς ισχύει ότι σε όλα τα παιδάκια.

Καλή στοματική υγιεινή και διατροφή που θα σας ενημερώσει γι΄ αυτό ο ειδικός παιδοδοντίατρος.

Ευχαριστώ πολύ

Παιδοδοντίατρος

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Τζοβάρα εδώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Καλημέρα,

 

ευχαριστώ και εγώ με την σειρά μου.

 

Η πρώτη επίσκεψη στον παιδοδοντίατρο προτείνεται να γίνει μόλις γίνει το παιδί 1 έτους.

Ο παιδοδοντίατρος θα σας ενημερώσει για θέματα πρόληψης των νόσων του στόματος, όπως τερηδόνα και άλλα πολλά.

Επίσης θα έρθει το παιδί ομαλά σε επαφή με τον παιδοδοντίατρο και ψυχολογικά αυτό επιδρά θετικά για την σχέση με τον οδοντίατρο σε όλη του τη ζωή.

Παιδοδοντίατρος

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Τζοβάρα εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

η μικρή μου (5,5 ετών) μόλις πριν 1 μήνα έβγαλε τα νέα 2 μπροστινά κάτω δοντάκια, σε αντικατάσταση αυτών που έπεσαν.

Εδώ και 2-3 μέρες, παρατήρησα σε μέρος του ενός, μια γυαλάδα σαν ...εμ....αυτή του Φίλντισι, κάπως μαργαριταρενια λαμψη σε μέρος της πρόσοψης του δοντιού. Μου είπε ότι πριν καμια εβδομάδα, 'εφαγε' μια μπάλα στα μούτρα, με ελάΧιστο αιματάκι στο ούλο των χειλιών όμως, πέρασε αμέσως, χωρίς πόνο, μελανιές ή κάτι σοβαρό. Το δοντάκι είναι ευαίσθητο στην πίεση περισσότερο από το διπλανό του επίσης νέο.

Έχετε καμιά ιδέα αν σχετίζεται η 'γυαλ'αδα' με το χτύπημα ή είναι σύνηθες στους πρώτους μήνες των νέων δοντιών?

Σημειώνω ότι ακόμη μεγαλώνει, είναι στα 2/3 του τελικού ύψους απ ΄οτι καταλαβαίνω.

Μοιάζει σα να βγαίνει αν ξύσεις το δοντάκι - πράγμα που φυσικά δεν ισχύει.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα γιατρέ.

Η κόρη μου είναι 3 χρονών και σκέφτομαι να την πάω πρώτη φορά σε παιδοοδοντίατρο. Δεν ξέρω αν το έχω καθυστερήσει. Βουρτσίζω τα δοντάκια της καθημερινά κάθε βράδυ.

Αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι τι περιλαμβάνει η πρώτη εξέταση και τι ακριβώς είναι η φθορίωση που ακούω να γίνεται σε αυτές τις ηλικίες και αν θα χρειαστεί να γίνει και στην κόρη μου. Ποιά η γνώμη σας πάνω σε αυτό?

Επειδή το παιδί μου είναι λίγο δύσκολο, δηλαδή δεν κάθεται να την εξετάσει κάποιος, αν μπορείτε να μου δώσετε κάποιες χρήσιμες συμβουλές. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Καλημέρα Ster,

Ευχαριστώ πολύ για τις ερωτήσεις. Πολλοί γονείς ενδιαφέρονται και αναρωτιούνται για αυτά τα θέματα.

Η 1η επίσκεψη στον παιδοδοντίατρο του παιδιού καλό είναι να γίνεται χωρίς το παιδί να έχει κάποιο πόνο με τα δόντια του, όπως τραύμα ή τερηδόνα στα δόντια, εκτός και αν είναι αναγκαίο.

Επίσης από τον 1ο χρόνο μπορεί το παιδί να επισκεφτεί τον παιδοδοντίατρο, όπου ανάλογα με το ενδιαφέρον του για πρόληψη σε οδοντιατρικά θέματα, δίνονται σε ήμερο και ευχάριστο περιβάλλον συμβουλές και οδηγίες στους γονείς με παρουσία του παιδιού για

1. Στοματική υγιεινή ( σωστό βούρτσισμα, είδος οδοντόβουρτσας, κατάλληλη οδοντόκρεμα για την ηλικία του και επιπλέον είδη στοματικής υγιεινής ανάλογα με την ηλικία του παιδιού).

2. Σωστή, υγιεινή διατροφή του παιδιού για πρόληψη τερηδόνας.

3.Οδηγίες για την χρήση του μπιμπερό, της πιπίλας, του θηλασμού των δακτύλων.

4. Οδηγίες για χρήση φθορίου, φθοριούχα σκευάσματα, διάφορους αντιτερηδονογόνους παράγοντες κ.α.

4. Σημασία της διατήρησης της ακεραιότητας των παιδικών δοντιών, για την σειρά και χρόνο ανατολής τους κ.α.

5. Πρόληψη τραύματος στα παιδικά δόντια ακόμα και πρώτες βοήθειες.

Επίσης λύνονται όποιες απορίες έχετε για την οδοντοστοματολογική κατάσταση του παιδιού.

Κατόπιν το παιδί εξετάζεται από τον παιδοδοντίατρο αφού γνωρίσει με ευχάριστο τρόπο την οδοντιατρική καρέκλα, τα μηχανήματα και τα εργαλεία του παιδοδοντιάτρου. Καθαρίζουμε τα δόντια του παιδιού, παίρνουμε ακτινογραφίες, αν χρειάζεται, και γίνεται κάποια επείγουσα οδοντιατρική εργασία, αν πονάει το παιδί. Επίσης δείχνουμε στους γονείς πως να βουρτσίζουμε τα δόντια του και εξηγούμε τι χρειάζεται το παιδί.

 

Η φθορίωση στα παιδικά δόντια ξεκινά από την ηλικία των 4 ετών, εκτός και αν κρίνει ο παιδοδοντίατρος, λόγω των αναγκών του παιδιού ότι χρειάζεται νωρίτερα.

Η πρόσβαση στο φθόριο σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας αποτελεί αναφαίρετο δικαίωμα για την προστασία της στοματικής υγείας και θεωρείται μία από τις σημαντικότερες ανακαλύψεις για την δημόσια υγεία.(FDI,IADR, WHO 2006, Global Consultation on Oral Health Through Fluoride).

Επίσης το φθόριο βρίσκεται στη φύση και το καταναλώνουμε καθημερινά με τις τροφές.

Σε χώρες της Αμερικής και της Ευρώπης που έχει προστεθεί φθόριο στο πόσιμο

νερό έχει ελαττωθεί η εμφάνιση της τερηδόνας κατά 50%.

Η φθορίωση γίνεται με ένα ειδικό ζελέ φθορίου που μπαίνει σ' όλα δόντια του παιδιού και βοηθά την ισχυροποίηση της εξωτερικής επιφάνειας των δοντιών από τα οξέα που παράγουν τα μικρόβια που προκαλούν την τερηδόνα.

Η σωστή χρήση του φθορίου τοπικά με τις φθοριώσεις ανά 6μηνο ή χρόνο όπως και η κατάλληλη χρήση της οδοντόκρεμας, στοματικών διαλυμάτων κ.α. σίγουρα βοηθούν στην πρόληψη της τερηδόνας.

Η γνώμη επομένως είναι να γίνονται οι αναγκαίες φθοριώσεις στα παιδιά, όπως αναφέρει η Αμερικάνικη Εταιρεία της Παιδοδοντιατρικής, η Ευρωπαιική Ακαδημία Παιδοδοντίας και η Ελληνική Παιδοδοντική Εταιρεία.

Μην ανησυχείτε για την κόρη σας ο παιδοδοντίατρος είναι εξειδικευμένος να θεραπεύει τα παιδιά ακόμα και αυτά που θεωρούνται δύσκολα.

Αν εσείς οι γονείς είστε σίγουροι ότι κάνετε το σωστό για το παιδί σας με την επίσκεψη στον παιδοδοντίατρο και πιστεύετε ότι θα είναι μία ευχάριστη εμπειρία για το παιδί σας και είστε ήρεμοι και θετικοί κατά την επίσκεψη αυτή τότε και το παιδί προσλαμβάνει την αίσθηση αυτή από τους γονείς του και είναι και αυτό ήρεμο.

Επίσης μπορείτε να του διαβάσετε κάποια βιβλία που αναφέρονται σε επίσκεψη στο παιδοδοντίατρο ή ακόμα και για την τερηδόνα των δοντιών με διάφορους ήρωες που κάνουν τα παιδιά να κατανοήσουν εύκολα τα νοσήματα των δοντιών και να γίνουν πιο δεκτικά στην οδοντιατρική επιστήμη.

Πιστεύω ότι το παιδί σας θα τα καταφέρει στον παιδοδοντίατρο ειδικά τώρα που θα πάτε χωρίς να έχει το παιδί σας κάποιο ιδιαίτερο θέμα με τα δόντια του και θα είναι η 1η ενημερωτική επίσκεψη και θα γίνει η εξοικείωση του παιδιού με τον παιδοδοντίατρο.

Παιδοδοντίατρος

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Τζοβάρα εδώ

Link to comment
Share on other sites

Κα Τζοβάρα καλημέρα σας,

 

Ηθελα να σας ρωτήσω το εξής:

Ο γιός μου θα κλείσει τα 6 σε λίγες μέρες και άρχισε να βγάζει τα 2 κάτω

μπροστινά δόντια χωρίς να κουνιούνται τα παλιά ακριβώς από πίσω.

Δεν μου έχει παραπονεθεί ακόμα ότι πονάει.

Διάφοροι γονείς μου είπαν ότι πρέπει να επισκεφτούμε οδοντίατρο ώστε να του

αφαιρέσει τα μπροστά παλιά δόντια.Επειδή όμως το παιδί έχει αποκτήσει φοβία μετά από πολυήμερη νοσηλεία στο νοσοκομείο ήθελα να σας ρωτήσω εάν είναι εφικτό να το αποφύγουμε ή πρέπει

επειγώντος να τα αφαιρέσουμε.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Καλημέρα Zoitsa,

 

η γυαλάδα στο νέο δοντάκι της μικρής δεν οφείλεται στο πρόσφατο χτύπημα σ' αυτό το δοντάκι.

Αν η γυαλάδα βρίσκεται στη επάνω άκρη του δοντιού τότε αργότερα μπορεί να φαίνεται λιγότερο ή και να εξαλειφτεί.

Αν βρίσκεται πιο κάτω συνήθως αυτές οι γυαλάδες ή είναι ιδιοπαθείς, δηλαδή δεν οφείλονται σε κάποιο συγκεκριμένο αίτιο, είτε όταν ήταν μικρή χτύπησε στο αντίστοιχο παιδικό δοντάκι και έτσι το καινούργιο εμφανίστηκε με αυτή την γυαλάδα.

Αν δεν φύγει η γυαλάδα αυτή μέχρις ότου ανατείλει ολόκληρο αυτό το δόντι τότε μπορείτε να την αφαιρέσετε ή να την κάνετε να μην είναι ορατή με τις ειδικές τεχνικές που χρησιμοποιούν οι παιδοδοντίατροι.

Πάντως μιας και αυτό το δοντάκι έχει κινητικότητα θα πρέπει η μικρή για μία εβδομάδα με 15 ημέρες να αποφεύγει να μασάει σκληρές τροφές και να κάνετε μία επίσκεψη σε παιδοδοντίατρο για να δώσει και άλλες συμβουλές για την περιποίηση του τραύματος.

Ευχαριστώ πολύ.

Παιδοδοντίατρος

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Τζοβάρα εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Καλημέρα Del,

 

Αυτό που σας είπαν οι άλλοι γονείς είναι αλήθεια.

Το αντιμετωπίζουν αρκετά παιδάκια στα κάτω μπροστινά παιδικά τους δοντάκια και ευτυχώς σε εσάς έτυχε να εμφανιστούν και τα 2 μαζί τα μόνιμα δόντια πίσω από τα παιδικά γιατί συνήθως εμφανίζεται πρώτα το ένα και πρέπει το παιδί να κάνει μία εξαγωγή και αργότερα το άλλο μόνιμο δόντι πίσω από το παιδικό και να ξαναέρθει να κάνει πάλι εξαγωγή στο διπλανό του.

Αν τα παιδικά δοντάκια κουνιούνταν αρκετά θα μπορούσατε να περιμένετε λίγο καιρό και να πέσουν μόνα τους. Αλλά χωρίς καθόλου κινητικότητα στα παιδικά δόντια θα πρέπει οπωσδήποτε να πάτε σε ειδικό παιδοδοντίατρο, που θα βοηθήσει το παιδί να εξοικειώθει σταδιακά με την οδοντιατρική εργασία και το παιδάκι σας που έχει ταλαιπωρηθεί με το νοσοκομείο θα θέλει να πηγαίνει στον οδοντίατρο σε όλη του τη ζωή και ταυτόχρονα θα εξαχθούν και τα παιδικά δοντάκια του.

Η εξαγωγή των παιδικών αυτών δοντιών επιβάλλεται να γίνεται σύντομα όταν αυτά δεν έχουν καθόλου κινητικότητα ή ελάχιστη και ταυτόχρονα έχουν ανατείλει από πίσω τα μόνιμα γιατί αν τα αφήσετε

1. Τα παιδικά δόντια δεν θα φύγουν ποτέ -το παιδί θα έχει διπλή σειρά δοντιών 2.Τα μόνιμα δόντια θα σταθεροποιηθούν στην πίσω θέση τους και αν αργήσετε να τα βγάλετε πιθανόν να χρειαστεί το παιδί ορθοδοντικούς μηχανισμούς-σιδεράκια- για να τα φέρει μετά στην θέση τους. Δημιουργείται επομένως επιπλοκή αν τα αφήσετε τα παιδικά δόντια χωρίς να τα αφαιρέσετε.

 

Επίσης το παιδί δεν πρόκειται ποτέ να σας πει ότι πονάει εκεί. Γιατί είναι υγιή δοντάκια και δεν πονούν.

Όταν λοιπόν οι εξαγωγές των παιδικών δοντιών γίνουν μόλις εμφανίζονται τα μόνιμα δόντια, αυτά μετά από λίγο χρονικό διάστημα έρχονται μόνα τους στη σωστή θέση χωρίς καμία έξωθεν βοήθεια αυτόματα με την γλώσσα.

Εύχομαι να πάρετε την σωστή απόφαση για το καλό του παιδιού σας για να μην έχει επιπλοκές στην περίπτωση αυτή με τα δόντια του και να ξεπεράσει την φοβία με τους γιατρούς σύντομα.

Παιδοδοντίατρος

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Τζοβάρα εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα,

εχω μια κορουλα 6 ετων κι ηθελα να μου λυσετε καποιες αποριες, η απονευρωση στα παιδακια ενδείκνυται; ειναι το ιδιο με την πολφοτομη; σε ποσες επισκεψεις ολοκληρωνεται; χωρις τα νευρα θα πεσει φυσιολογικα το δοντακι της;

επισης τι γνωμη εχετε για τις προληπτικες επικαλυψεις; υπαρχει κινδυνος αν δε γινουν σωστα να παγιδευτουν μικροβια κατω απο την επικαλυψη και να χαλασει υπουλα το δοντακι;

συγγνωμη για τις πολλες αποριες αλλα βρισκομαι σε συγχυση, δεν ξερω τι ειναι καλυτερο για το παιδι μου και θα ηθελα πολυ τη γνωμη σας.

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...