Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπερδεμένη ιστορία


Rusu

Recommended Posts

Γεια σας!

 

Είμαι νέο μέλος στο forum , και γενικά είναι πρώτη φορά που γράφω σε κάποιο forum,αλλά πραγματικά χρειάζομαι τις απόψεις σας σε αυτό που ζω αυτό το διάστημα..Και δεν είναι κάτι απλό.

Εδώ και 8 μήνες έχω σχέση με κάποιον χωρισμένο εδώ και 6 χρόνια με 2 παιδιά(αγόρια 18-20 ετών) τον οποίον αγαπώ και δείχνει να με αγαπάει και αυτός. Αυτό είναι το 1 ο πρόβλημα..

Το δεύτερο πρόβλημα είναι η τεράστια διαφορά ηλικίας μας.....αυτός είναι 53 και εγώ...προετοιμαστείτε.....25..

Και τώρα το 3 ο πρόβλημα: ενώ έχω γνωρίσει τούς γονείς του,τους φίλους του,τούς συναδέλφους του .... με κρύβει από τα παιδιά του..πολύ έντονα.

Η απορία μου: θα έπρεπε να ανησυχώ; :confused:

Προσπάθησα να είμαι πολύ σύντομη με την ιστορία μου.

Θα εκτιμούσα πολύ την γνώμη σας .

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας!

 

Είμαι νέο μέλος στο forum , και γενικά είναι πρώτη φορά που γράφω σε κάποιο forum,αλλά πραγματικά χρειάζομαι τις απόψεις σας σε αυτό που ζω αυτό το διάστημα..Και δεν είναι κάτι απλό.

Εδώ και 8 μήνες έχω σχέση με κάποιον χωρισμένο εδώ και 6 χρόνια με 2 παιδιά(αγόρια 18-20 ετών) τον οποίον αγαπώ και δείχνει να με αγαπάει και αυτός. Αυτό είναι το 1 ο πρόβλημα..

Το δεύτερο πρόβλημα είναι η τεράστια διαφορά ηλικίας μας.....αυτός είναι 53 και εγώ...προετοιμαστείτε.....25..

Και τώρα το 3 ο πρόβλημα: ενώ έχω γνωρίσει τούς γονείς του,τους φίλους του,τούς συναδέλφους του .... με κρύβει από τα παιδιά του..πολύ έντονα.

Η απορία μου: θα έπρεπε να ανησυχώ; :confused:

Προσπάθησα να είμαι πολύ σύντομη με την ιστορία μου.

Θα εκτιμούσα πολύ την γνώμη σας .

Ευχαριστώ.

 

γεια σου!θελω να σου πω οτι η διαφορα ηλικιας που εχετε ειναι τεραστια αν και εφοσον θελεις να κανεις κατι πιο σοβαρο μαζι του αλλα δεν θα σε κατακρινω γιαυτο γιατι ειναι δικαιωμα σου...και εγω εχω διαφορα ηλικιας με τον αντρα μου εγω 35 εκεινος 48 αλλα ειναι σε λογικα πλαισια γιατι ανεκαθεν μου αρεσαν οι μεγαλυτεροι....πχ εγω με εναν 30-35 δεν υπαρχει περιπτωση να κανω χωριο γιατι μου φαινονται μωρα(με την καλη εννοια)απλα με γοητευει το μεγαλυτερο και παλι οπως ειπα σε λογικα πλαισια.εγω ας πουμε για την ηλικια που εχω θα μπορουσα να τα βρω με εναν 50-52....εσυ ομως κουκλιτσα μου εισαι πολυυυυ μικρη ακομα.....οσο αφορα τα παιδια του που σου τα κρυβει και οπως λες πολυ εντονα για μενα ειναι λογικο ακομα γιατι πρωτον.....εισαστε πολυ λιγο καιρο μαζι για να σου τα γνωρισει.....δευτερον.....τα παιδια του εχουν σχεδον την ιδια ηλικια με σενα οποτε μπορει να ντρεπετε βασικα τα παιδια του και οχι απαραιτητα εσενα αφου λες οτι δειχνει να σε αγαπαει....(λογικο και μπορω να πω και αξιολογο απο μερους του γιατι δειχνει οτι ειναι καπως σοβαρος)....αν σου συμπεριφερετε καλα(πιστευω μπορεις να καταλαβεις την διαφορα του σοβαρου με την ξεπετα...σορρυ για την λεξη)τοτε συνεχισε μαζι του οσο σε παιρνει...και το λεω αυτο γιατι αργοτερα που θα θελησεις εσυ να κανεις οικογενεια και παιδια πιστευω οτι δεν ειναι ο καταλληλος οχι επειδη ειναι κακος ανθρωπος προς θεου αλλα εγω πιστευω οτι αυτος εχει κανει τον κυκλο του κοπελα μου ενω εσυ τωρα ξεκινας....ευχομαι οτι καλυτερο :)

Link to comment
Share on other sites

γεια σου!θελω να σου πω οτι η διαφορα ηλικιας που εχετε ειναι τεραστια αν και εφοσον θελεις να κανεις κατι πιο σοβαρο μαζι του αλλα δεν θα σε κατακρινω γιαυτο γιατι ειναι δικαιωμα σου...και εγω εχω διαφορα ηλικιας με τον αντρα μου εγω 35 εκεινος 48 αλλα ειναι σε λογικα πλαισια γιατι ανεκαθεν μου αρεσαν οι μεγαλυτεροι....πχ εγω με εναν 30-35 δεν υπαρχει περιπτωση να κανω χωριο γιατι μου φαινονται μωρα(με την καλη εννοια)απλα με γοητευει το μεγαλυτερο και παλι οπως ειπα σε λογικα πλαισια.εγω ας πουμε για την ηλικια που εχω θα μπορουσα να τα βρω με εναν 50-52....εσυ ομως κουκλιτσα μου εισαι πολυυυυ μικρη ακομα.....οσο αφορα τα παιδια του που σου τα κρυβει και οπως λες πολυ εντονα για μενα ειναι λογικο ακομα γιατι πρωτον.....εισαστε πολυ λιγο καιρο μαζι για να σου τα γνωρισει.....δευτερον.....τα παιδια του εχουν σχεδον την ιδια ηλικια με σενα οποτε μπορει να ντρεπετε βασικα τα παιδια του και οχι απαραιτητα εσενα αφου λες οτι δειχνει να σε αγαπαει....(λογικο και μπορω να πω και αξιολογο απο μερους του γιατι δειχνει οτι ειναι καπως σοβαρος)....αν σου συμπεριφερετε καλα(πιστευω μπορεις να καταλαβεις την διαφορα του σοβαρου με την ξεπετα...σορρυ για την λεξη)τοτε συνεχισε μαζι του οσο σε παιρνει...και το λεω αυτο γιατι αργοτερα που θα θελησεις εσυ να κανεις οικογενεια και παιδια πιστευω οτι δεν ειναι ο καταλληλος οχι επειδη ειναι κακος ανθρωπος προς θεου αλλα εγω πιστευω οτι αυτος εχει κανει τον κυκλο του κοπελα μου ενω εσυ τωρα ξεκινας....ευχομαι οτι καλυτερο :)

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Το ίδιο μου έχει πει και εκείνος όταν τον ρώτησα,πως θέλει να ωριμάσει η σχέση πρώτα και μετά. Ναι,μου φέρεται πολύ καλά και δείχνει πώς με νοιάζεται και με σέβεται. Εμένα πάντως μου έχουν περάσει πολλά από το μυαλό, όπως μήπως με κρύβει κυρίως από την πρώην γυναίκα του για να μην κάνει και αυτή κάτι ....αυτό γιατί όταν του είπα μια φορά πως και η πρώην γυναίκα του μπορεί να κάνει μιαν καινούργια αρχή, είπε πώς όσο καιρό τα παιδιά του μένουν μαζί της αυτός δεν το δέχεται,οτί δεν δέχεται να βάλει ξένο άνδρα στο ίδιο σπίτι με τα παιδιά του κλπ.....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Το ίδιο μου έχει πει και εκείνος όταν τον ρώτησα,πως θέλει να ωριμάσει η σχέση πρώτα και μετά. Ναι,μου φέρεται πολύ καλά και δείχνει πώς με νοιάζεται και με σέβεται. Εμένα πάντως μου έχουν περάσει πολλά από το μυαλό, όπως μήπως με κρύβει κυρίως από την πρώην γυναίκα του για να μην κάνει και αυτή κάτι ....αυτό γιατί όταν του είπα μια φορά πως και η πρώην γυναίκα του μπορεί να κάνει μιαν καινούργια αρχή, είπε πώς όσο καιρό τα παιδιά του μένουν μαζί της αυτός δεν το δέχεται,οτί δεν δέχεται να βάλει ξένο άνδρα στο ίδιο σπίτι με τα παιδιά του κλπ.....

 

δεν νομιζω να σε κρυβει απο την γυναικα του για αυτο το λογο....χωρισμενοι ειναι οι ανθρωποι εδω και καιρο και ο καθενας κανει την ζωη του και τις επιλογες του και εδω κολλαει η απαντηση στο δευτερο σκελος της απαντησης σου οτι δεν μου αρεσει αυτο που ειπε για την πρωην του....δηλαδη εσυ μπορεις να κανεις σχεση ενω η πρωην σου οχι?και μιλαμε για σχεση ασχετα αν θα τον βαλει σπιτι της....το να κανει ομως σχεση η πρωην σου ειναι φυσικο και επομενο μονο αν το θελει.....και τα παιδια δεν ειναι μωρα ειναι ολοκληρα παλικαρια...εγω πιο πολυ θα εστιαζα να μιλαγανε στους γιου τους για τις επιλογες που κανανε και αποφασισανε να ειναι χωριστα και οτι απο δω και περα ο καθενας κανει αυτο που νομιζει ο ιδιος καλο χωρις να θιγετε ή να προσβαλονται σε καμια περιπτωση τα παιδια τους.....μου ακουστηκε πολυ εγωιστικο παντως;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν ειναι ετσι παω πασο;) μπορει να σκεφτετε και το προτυπο που πρεπει να εχει μια μαμα(η πρωην του)απεναντι στα παιδια τους....αλλα εδω πιο πολυ κραταω ουδετερη σταση δηλαδη ουτε καλο ουτε κακο...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αν μια μέρα ο πατέρας σου σας έφερνε μια κοπέλα 28 χρόνια μικρότερή του και σας την παρουσίαζε σαν τη νέα του αγαπημένη πώς θα σου φαινόταν? Αυτό είναι που τον κρατάει απ το να το κάνει πιστεύω (πρόσεχε δεν κρίνω κανέναν ούτε κατακρίνω - δεν είναι δική μου δουλειά) απλά η κοινή λογική αυτό λέει.... Είσαι συνομήλικη με τα παιδιά του, θα ήσουν πιο κατάλληλη κάποιον γιο του ίσως, πώς να σε παρουσιάσει? Ξέρει τι θα ακούσει, ξέρει ότι θα τον χλευάσουν στην καλύτερη περίπτωση και η πρώην σύζυγος και τα παιδιά του.......σου έχει πει δλδ αυτός ο άνθρωπος ότι πχ θα σε παντρευτεί και θέλει να ξανακάνει οικογένεια? Στα πόσα του??? Στο ρωτάω γιατί συνήθως δεν θέλουν, οι πιο πολλοί λένε ένα ωραίο "εγώ έκανα τα παιδιά μου δε θα αλλάζω πάνες στα 55 μου" και τα κοριτσάκια που έλπιζαν και περίμεναν μένουν αποσβολωμένα.... Αν έχεις κάνει μαζί του συζητήσεις και ξέρεις τις απαντήσεις, αναλόγως πράξε. Αλλά με αυτό που λέμε κοινή λογική, θα έχετε πολλούς πολέμιους.

Καλή τύχη κοπέλα μου.....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με την Latina μαλλον δεν το εχεις σκεφτει καλα...θες πραγματικά να κανεις οικογένεια με καποιον τοςο μεγαλύτερο; Η μάνα σου τι λέει;

Εχεις σκεφτει την ζωή μαζι του σε 10 χρόνια;;

Θες να κανεις παιδι μαζι του; Νομίζεις οτι θα μπορει να τρέχει πισω απο ενα μπόμπιρα;; Εχεις σκεφτει πως γα ειναι η καθημερινότητα μαζι του; Εσυ θα σηκωνεσαι απο τα χαράματα να φροντισεις τα παιδια και αυτος θα σέρνεται με τα ζάχαρα τις χοληστερίνης τα εμφράγματα... Αυτο θες απο το μέλλον σου;

Αυτα θα σκέφτεται και για αυτο μαλλον και δεν μιλάει στα παιδια του, θα ντρέπεται ξερει οτι θα τον κοροϊδέψουν!

 

Σκέψου τι σε ελκύει πανω του και αν καποιος άλλος μπορει να σε εκλπηρωσει

 

Ολα να σου πανε καλα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρετε πόσο με βοηθάτε κορίτσια...πραγματικά..

Λοιπόν,για γάμο και παιδιά δεν έχουμε κάνει πολλές συζητήσεις,αλλά όταν τις κάναμε είπε πώς δεν είναι αρνητικός. Είναι νωρίς για τέτοιες συζητήσεις πιστεύω...

Η μαμά μου δεν τον έχει γνωρίσει απλά ξέρει πως έχω σχέση με κάποιον αρκετά μεγαλύτερό μου...:|

Εγώ πάντως πονάω μέσα μου...τρέφω έντονα συναισθήματα για αυτόν τον άντρα και νοιώθω το ίδιο από την μεριά του..αλλά διαβλέπω μια επιφύλαξη απέναντί μου .Του το έχω πει και μ απάντησε πως μερικές φορές σκέφτεται μην βρω κάποιον νεότερο, πιο δυνατό κτλ .

Δεν ξέρω....:? Θα ήμουν πιο ήρεμη και ασφαλές εάν τα παιδιά του γνωρίζανε την ύπαρξή μου στην ζωή του πατέρα τους...ενοχλούμε πολύ αυτό..και ήθελα να φύγω πολλές φορές γι αυτό το λόγω και δεν με άφησε , μου έδωσε να καταλάβω πως απλά θέλει το χρόνο του .... δεν ξέρω πια πώς να το δω όλο αυτό..να τον καταλάβω;να κάνω υπομονή;να τον παρατήσω ήσυχο;να τον πιέσω;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρετε πόσο με βοηθάτε κορίτσια...πραγματικά..

Λοιπόν,για γάμο και παιδιά δεν έχουμε κάνει πολλές συζητήσεις,αλλά όταν τις κάναμε είπε πώς δεν είναι αρνητικός. Είναι νωρίς για τέτοιες συζητήσεις πιστεύω...

Η μαμά μου δεν τον έχει γνωρίσει απλά ξέρει πως έχω σχέση με κάποιον αρκετά μεγαλύτερό μου...:|

Εγώ πάντως πονάω μέσα μου...τρέφω έντονα συναισθήματα για αυτόν τον άντρα και νοιώθω το ίδιο από την μεριά του..αλλά διαβλέπω μια επιφύλαξη απέναντί μου .Του το έχω πει και μ απάντησε πως μερικές φορές σκέφτεται μην βρω κάποιον νεότερο, πιο δυνατό κτλ .

Δεν ξέρω....:? Θα ήμουν πιο ήρεμη και ασφαλές εάν τα παιδιά του γνωρίζανε την ύπαρξή μου στην ζωή του πατέρα τους...ενοχλούμε πολύ αυτό..και ήθελα να φύγω πολλές φορές γι αυτό το λόγω και δεν με άφησε , μου έδωσε να καταλάβω πως απλά θέλει το χρόνο του .... δεν ξέρω πια πώς να το δω όλο αυτό..να τον καταλάβω;να κάνω υπομονή;να τον παρατήσω ήσυχο;να τον πιέσω;:confused:

 

Tι να σου πω βρε κορίτσι μου, είναι πολλά τα χρόνια.......παραείναι πολλά δηλαδή.....τι να τον κάνει το χρόνο δεν είναι θέμα χρόνου! Είτε σε γνωρίσει τώρα στους δικούς του είτε σε 3 χρόνια το ίδιο κράξιμο θα φάει! Ο άνθρωπος ντρέπεται, φοβάται, ναι, φυσικά φοβάται ότι θα τον αφήσεις, είναι απόλυτα λογικό...Πωπω δε θα ήθελα με τίποτα να είμαι στη θέση της μαμάς σου, πρέπει να περνάει φρίκη....Βάλτα κάτω βρε κοπέλα μου, μέτρα τα υπερ και τα κατά, ξέρω 'γω, μην είναι και ο έρωτας της ζωής σου και σε πάρουμε στο λαιμό μας, εσύ θα αποφασίσεις, αλλά, αν θες μια γνώμη, απλά ξανασκέψου το !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καταρχας εσυ θελεις να κανεις καποια στιγμη μια οικογενεια?το εχεις σκεφτει?φανταζομαι πως ναι!απλα ρωταω γιατι υπαρχουν και μερικες που δεν σκεφτονται τον εαυτο τους με παιδια.θα σου πω ομως κατι το οποιο ειναι εντελως σιγουρο.ενας αντρας στα 55 δεν θελει να κανει αλλα παιδια.αν θα το κανει θα το κανει μονο για σενα επειδη εισαι μικρη.η μονη περιπτωση για μενα να κανει ενας αντρας παιδι στα 55 ειναι να τυχει με την γυναικα που ειναι ηδη παντρεμενος και μπορει να εχει και κανα δυο ακομα.συγνωμη αλλα πολυ σπανια ειμαι τοσο απολυτη σε θεμα απλα πρεπει να σκεφτεις και λιγο τον εαυτο σου αυτη τη στιγμη....και να σου πω κατι?ναι......εσυ θα θελησεις να βρεις νεοτερο καποια στιγμη κοριτσι μου εσυ θα εισαι 30 και αυτος θα κοντευει 60....αυτη τη στιγμη μπορει να σε ελκυουν διαφορα πανω του και ειμαι σιγουρη (αρρενωποτητα-σοβαροτητα-αντρισμος)και σου τα λεω γιατι πολυ πιθανον να ειναι ετσι γιατι μου αρεσει και εμενα αυτο το στυλ αντρα και το εχω βρει απλα αλλο 40 αλλο 50 και αλλο 60.....χαλαρωσε λιγο αυτη τη στιγμη και δες πως θα παει....περιμενε να δεις αν θα σου γνωρισει τα παιδια....δεν και τσεκαρε γενικως τις αντιδρασεις του οσο αφορα γενικοτερα το μελλον χωρις να γινεσε καταπιεστικη και κατινα;)....σου ειπα και πιο κατω....αν ησουν τουλαχιστον 10 χρονια μεγαλυτερη θα πηγαινα πασο!αλλα και παλι εκει θα κοιταγες αλλα πραγματα πχ θελω να κανω παιδι τωρα γιατι ειμαι 35!αραγε θελει εκεινος?απο την μια λοιπον εισαι τυχερη και εχειςολο το χρονο μπροστα σου να πειραματιστεις.....αλλα μην ξεγελαστεις....τα χρονια περνανε γρηγορα και πρεπει να διαλεξεις το καλυτερο για ΣΕΝΑ

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσάκι μου έχετε σχεδόν 30 χρόνια διαφορά(παω στοίχημα οτι ειναι και μεγαλύτερος από τον πατέρα σου),ακόμα κι ο πιο γοητευτικός άντρας να είναι,αυτός θα έπρεπε να σε παρακαλάει όχι εσύ να κάθεσαι και να σκας....

Τα περι οικογένειας μαζί του με ολο το σεβασμό,δεν θα τα σχολιάσω καθόλου(θα τα θυμάσαι κάποια στιγμή αργότερα και θα γελάς)...

 

Το οτι σε γνώρισε στους γονείς του (ζουν ακόμη)δε λέει τίποτα,στην ηλικία αυτή δεν περιμένει την έγκριση τους,κοινώς δε λέει κάτι...

 

Όσον αφορά τα παιδιά του,στη θέση σου εγώ δε θα ήθελα να τα γνωρίσω,ίσως θα ντρεπόμουν,είναι σχεδόν συνομήλικοί σου,τι θα σκεφτούν για σένα;;;άστο να σου λείπει...

 

Κοίταξε το μέλλον σου,μπορείς και καλύτερα!

 

Υ.γ. Μην παρεξηγήσεις τον τρόπο μου,σαν σε φίλη σου μιλάω.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως της την πέσαμε πολύ ρε παιδιά της κοπέλας; Μικρή είναι ακόμα.. Μπορεί να μην έχει σκεφτει για παιδιά και οικογένειες... Τόσες και τόσες κοπέλες στα 25 τους, έχουν σχέση με άντρες κοντινής ηλικίας αλλά πλήρως ακατάληλλους για οικογένεια κλπ.

Το πιο σημαντικό για μένα είναι ότι λές πως τον αγαπάς και αισθανεσαι ότι σ'αγαπάει και αυτός. Εγώ θα σου έλεγα λοιπόν ζήσε τον έρωτά σου, μη σκέφτεσαι τίποτα και ο χρόνος θα δείξει. Εκτός και εαν θέλεις άμεσα να παντρευτείς και να κάνεις παιδιά, οπότε να μην τα ξαναλέω σκέψου όλα όσα γράφτηκαν παραπάνω. Το πιο σημαντικό είναι να πατας στη γη και να ξέρεις τι προσδοκάς απο αυτη τη σχέση...

.τι να τον κάνει το χρόνο δεν είναι θέμα χρόνου! Είτε σε γνωρίσει τώρα στους δικούς του είτε σε 3 χρόνια το ίδιο κράξιμο θα φάει!

Σε αυτό δε συμφωνώ, παίζει ρόλο ο χρόνος! Μπορεί να θέλει να είναι σίγουρος ότι το πράγμα είναι κάτι μόνιμο... Δηλαδή δε θέλει να τη γνωρίσει στα παιδιά και σε 3 μήνες να χωρίσουνε πχ. Η κοπέλα ανέφερε οτι εκείνος έχει και κάποιες ανασφάλειες μην τον αφήσει για κάποιον νεότερο. Πιθανόν δε θέλει να μπει σε τέτοια φασαρία για μία σχέση που φοβάται ότι δε θα κρατήσει..

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα παντα θα φοβαται μην τον αφησει για καποιο νεοτερο που η λογικη λεει πως θα γινει και αυτος λογω εμεπιριας το ξερει καλα. Δε νομιζω λοιπον οτι θα τη γνωρισει στα παιδια του, δεν εχει χρονο μπροστα του. Θα εισαι 30 θα ειναι 60, ειναι τεραστιο το χασμα και μην περιμενεις οικογενεια με αυτο τον ανθρωπο, αυτος σε λιγο μονο στα εγγονια του θα αλλαζει πανες. Ασε που αν κανει τωρα παιδι, αυτο το παιδι θα το κοροιδευουν και θα λενε ηρθε ο παππους σου. Ασε που κι εσυ μετα απο λιγο θα βαρεθεις γιατι θα θες να γλεντησεις και δεν θα μπορεις. Ειχα κι εγω στην ηλικια σου σχεση με καποιον που με περναγε 16 χρονια και τωρα λεω ευτυχως που δεν τσουλησε. Αν θες απλα να εχεις αυτη την εμεπιρια καλως και να περασεις ομορφα μην περιμενεις ομως τιποτα αλλο. Μην τα παρεξηγησεις αυτα που λεω αλλα η λογικη και η ζωη τα λεει. Σκεψου καλα τη δικη σου ζωη λοιπον και μην την χαραμισεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ με hara86 ( τί περίεργο!!) , αυτός θα έπρεπε να σκάει , όχι εσύ.

Á propos , μήπως εσύ rusu το έχεις δει λιγάκι εγωιστικά και το μόνο που σε νοιάζει είναι να πάρεις μια επιβεβαίωση μέσω της γνωριμίας σου με τα παιδιά του;

 

Δεν ξέρω τον άνθρωπο , ούτε εσένα.Κάθε σχέση είναι διαφορετική και μόνο κάποιος που τη ζει κάθε μέρα μπορεί να σε συμβουλέψει σωστα.

 

Σαν μακρινός παρατηρητής , μπορώ να πω οτι η σχέση δεν έχει κανένα μα κανένα μέλλον.Εκτός αν....είναι ο ένας και μοναδικός , ο αναντικατάστατος για σένα.Τότε πάω πάσο.

Αλλά για να γράφεις εδώ και να αναρωτιέσαι , μάλλον δεν είναι...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σε αυτό έχεις δίκιο,δηλαδή το ίδιο είπε και αυτός όταν τον είχα ρωτήσει,πως τι θα λένε τα παιδιά του για τον πατέρα τους αν μια μέρα χωρίσουμε...Ουφφ

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με hara86 ( τί περίεργο!!) , αυτός θα έπρεπε να σκάει , όχι εσύ.

Á propos , μήπως εσύ rusu το έχεις δει λιγάκι εγωιστικά και το μόνο που σε νοιάζει είναι να πάρεις μια επιβεβαίωση μέσω της γνωριμίας σου με τα παιδιά του;

 

Δεν ξέρω τον άνθρωπο , ούτε εσένα.Κάθε σχέση είναι διαφορετική και μόνο κάποιος που τη ζει κάθε μέρα μπορεί να σε συμβουλέψει σωστα.

 

Σαν μακρινός παρατηρητής , μπορώ να πω οτι η σχέση δεν έχει κανένα μα κανένα μέλλον.Εκτός αν....είναι ο ένας και μοναδικός , ο αναντικατάστατος για σένα.Τότε πάω πάσο.

Αλλά για να γράφεις εδώ και να αναρωτιέσαι , μάλλον δεν είναι...

Μπορεί να το είδα και λίγο εγωιστικά ..ναι..αλλά τι θα γίνει δηλαδή..;δεν μπορούμε να προχωρήσουμε αν δεν κάνει αυτό το βήμα. Η αλήθεια είναι πως δεν θέλω να μείνει όλο αυτό μια εμπειρία (αυτός είναι η 2 η σχέση μου,με τον 1 ο με τον οποίον είχα σχέση 6 χρόνια δεν ένοιωθα πως ήθελα να κάνω οικογένεια..εκείνος με περνούσε 8 χρόνια..με αυτόν νοιώθω όμως)..

Όπως καταλαβαίνεις δεν έχω και μεγάλη εμπειρία με τους άνδρες και για αυτό γράφω εδώ...μήπως βρω μια άκρη . Πάντως ευχαριστώ και πάλι για τις απόψεις σας! Βοηθάνε πολύ!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

 

θα σου πω την ιστορια μιας πολυ καλης μου φιλη. Παντα τις αρεσαν οι μεγαλυτεροι.Οκ. Για 1 χρονο οταν ηταν 26 τα ειχε με καποιν 45. Χωρισαν επεισοδιακα. Εκεινος ειχε ελπιδες για κατι πιο σοβαρο ....τις δημιουργουσε ασημεσ καταστασεις στη δουλεια της. Τελος ευτυχως ειπε.

Σε λιγους μηνες στα 27 τα φτιαχνει με καποιον 52 . ΟΚ δεν του φαινοταν, αλλα....(ανυπαντρος, χωρις παιδια)την απομεκρυνε απο όλους. Πηγαιναν για σοβαρα...Οι γονεις τις να πεθανουν, Θυμαμαι η μαμα της εκλαιγε και με επαιρνε τηλ να μεσωλαβισω να μην προχωρησει. Βεβαια και η δικη μας σχεση ηταν πιο χλιαρη, αλλα δεν ειχε σταματησει (δεν μεναμε πια και στην ιδια πολη).

Μετα απο 2.5 - 3 χρονια παντρευονται. με τους γονεις της δεν μιλουσε καθολου. 5 ανθρωποι στο δημαρχειο. Μονο εγω δικος της ανθρωπος.

Ερχεται ενα παιδι., τα βρισκουν με τους γονεις της, φτιαχνουν σπιτι.... για λιγα χρονια φαινομενικα ολα καλα. Κανει σοβαρη εγχειρηση στην καρδια.... κοντα του η κοπελα. (ειχε γινει αυτα τα χρονια αλλος ανθρωπος, προσεχε πολυ τη διατροφη και την εμφανιση του)......Βεβαια με το παιδι 0 υπομονη και δεν ασχολιοταν. Πολλα ακριβα δωρα αλλα χοι ουσια

.... για να μην πολυλογω αυτο το καλοκαιρι χωρισαν. Τωρα η κοπελα ειναι 36. Ειχε πανω απο ενα χρονο που ζηλευεεεεεεε αφορητα και καταπιεστηκα. Πιστευε οτι ειχε αλλον, το κουβεντιαζε με αλλους αλλα οχι με την ιδια.....

Link to comment
Share on other sites

συμπερασμα, ολα μες τη ζωη ειναι....

αλλιως σκεφτεσαι οταν εισαι 25 αλλιως οταν εισαι35 (λογικο).

Τα χρονια περνανε

Το θεμα ειναι να εισαι καλα με τον εαυτο σου ,

οχι βιατηκες αποφασεις.

Να μην μετανιωνεις για κατι που εκανες....αλλα και για κατι που δεν εκανες.

 

Στην περιπτωση σου ΕΓΩ θα εμενα με αυτον τον ανθρωπο και θα περναγα καλα μαζι του. Σε κανα χρονο θα σκεφτομουν τα νεα δεδομενα και θα επαιρνα αποφασεις

Link to comment
Share on other sites

"Ριτα εσυ εισαι στην αρχη κι αυτος στο παρα πεντε"...που λεει και το ασμα.

Μα χαθηκαν οι αντρες βρε καλο μου? Εγω 11 χρονια εχω διαφορα με τον αντρα μου και παλι σε καποια θεματα η διαφορα δημιουργει θεματα...κι εσυ λες για 25 χρονια και για εναν ανθρωπο που εχει ηδη παιδια.Καλα το οτι φοβαται μη μπει αλλος αντρας στα 'παιδια' του...ενω αυτος ο ιδιος κοιμαται με ενα 'παιδι'...ασχολιαστο.

 

Και καλα να ηθελες να το ζησεις για την εμπειρια να πω μαζι σου...γνωριμιες με πεθερικα και παιδια τι τις θελεις? Αυτος λογικο ειναι να φοβαται να σε γνωρισει στα παιδια του...εχει να φαει κραξιμο...20 χρονων παλικαρια θα μπορουσαν να εχουν αυτα σχεση μαζι σου...πιο λογικο θα ηταν.

 

Ο χρονος αγαπη μου τρεχει...μη τον σπαταλας ετσι...εισαι στην καλυτερη ηλικια.Και ο πιο γοητευτικος, υπεροχος αντρας να ειναι τοσα χρονια διαφορας ειναι θεμα.

 

Καλα για τη μανουλα σου τι να πω...περαστικα της γιατι κατιμου λεει πως η κακομοιρα υποφερει και με το δικιο της.

Link to comment
Share on other sites

Aπ τη στιγμή που μας λες ότι είναι η δεύτερη σχέση σου, δεν είσαι του στυλ θα κάτσω να περάσω καλά για την εμπειρία, και απ τη στιγμή που περιμένεις και ονειρεύεσαι το παρακάτω, σημαίνει ότι και να 'θελες να το δεις μόνο σαν εμπειρία δεν θα το καταφέρεις. Δένεσαι, ελπίζεις, περιμένεις και ......χάνεις χρόνο! Για μενα το 25 της ηλικίας σου δεν είναι 18.......δεν είσαι καθόλου μικρή, και ξέρω πολλές κοπέλες που στην ηλικία σου είχαν παιδιά.......γιατί να μπεις σε έναν κυκεώνα με έναν άνθρωπο, που μπορεί να τραβήξει κάποια χρονάκια, και μετά κάποια άλλα χρονάκια να τον ξεπεράσεις, και να βρεθείς ένα πρωί σε ηλικία που θα πρέπει να τρέχεις? Δεν σου τα λέω για κακό, μη με παρεξηγήσεις!

 

Λες ότι πολλές φορές πήγες να φύγεις, πάει να πει δεν είναι ο ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΟΣ για σένα, κοπέλα μου. Επίσης, ένας άντρας που οι ηθικές του αντιλήψεις είναι να μην δουν οι 20χρονοι άλλον άντρα δίπλα στη μαμά τους, δε θα τους φέρει ένα αδελφάκι συνομήλικο με τα δικά τους παιδιά.....δεν πρόκειται να μπει στη διαδικασία........αυτός θα ζει με την ανασφάλεια ότι θα τον παρατήσεις, κι εσύ θα αρχίσεις όταν και αν επισημοποιηθεί αυτό, να έχεις να παλέψεις, με τους γονείς σου, με τα παιδιά του, με τα δικά σου που θα θες και δε θα δέχεται να κάνει, με τη ζήλεια του, με το όλο πακετάκι του ότι θα ζεις με......τον μπαμπά σου!

Link to comment
Share on other sites

"Ριτα εσυ εισαι στην αρχη κι αυτος στο παρα πεντε"...που λεει και το ασμα.

Μα χαθηκαν οι αντρες βρε καλο μου? Εγω 11 χρονια εχω διαφορα με τον αντρα μου και παλι σε καποια θεματα η διαφορα δημιουργει θεματα...κι εσυ λες για 25 χρονια και για εναν ανθρωπο που εχει ηδη παιδια.Καλα το οτι φοβαται μη μπει αλλος αντρας στα 'παιδια' του...ενω αυτος ο ιδιος κοιμαται με ενα 'παιδι'...ασχολιαστο.

 

Και καλα να ηθελες να το ζησεις για την εμπειρια να πω μαζι σου...γνωριμιες με πεθερικα και παιδια τι τις θελεις? Αυτος λογικο ειναι να φοβαται να σε γνωρισει στα παιδια του...εχει να φαει κραξιμο...20 χρονων παλικαρια θα μπορουσαν να εχουν αυτα σχεση μαζι σου...πιο λογικο θα ηταν.

 

Ο χρονος αγαπη μου τρεχει...μη τον σπαταλας ετσι...εισαι στην καλυτερη ηλικια.Και ο πιο γοητευτικος, υπεροχος αντρας να ειναι τοσα χρονια διαφορας ειναι θεμα.

 

Καλα για τη μανουλα σου τι να πω...περαστικα της γιατι κατιμου λεει πως η κακομοιρα υποφερει και με το δικιο της.

Εγώ πάντως δεν το βλέπω τόσο τραγικό...τι να πω.Η μαμά μου δεν ξέρει την πραγματική του ηλικία ,ξέρει ότι είναι 43. Το ξέρω ,δεν πρέπει να της λέω ψέματα αλλά ... και για αυτά που ξέρει μουρμουράει ..βρε τι έπαθα

Link to comment
Share on other sites

Aπ τη στιγμή που μας λες ότι είναι η δεύτερη σχέση σου, δεν είσαι του στυλ θα κάτσω να περάσω καλά για την εμπειρία, και απ τη στιγμή που περιμένεις και ονειρεύεσαι το παρακάτω, σημαίνει ότι και να 'θελες να το δεις μόνο σαν εμπειρία δεν θα το καταφέρεις. Δένεσαι, ελπίζεις, περιμένεις και ......χάνεις χρόνο! Για μενα το 25 της ηλικίας σου δεν είναι 18.......δεν είσαι καθόλου μικρή, και ξέρω πολλές κοπέλες που στην ηλικία σου είχαν παιδιά.......γιατί να μπεις σε έναν κυκεώνα με έναν άνθρωπο, που μπορεί να τραβήξει κάποια χρονάκια, και μετά κάποια άλλα χρονάκια να τον ξεπεράσεις, και να βρεθείς ένα πρωί σε ηλικία που θα πρέπει να τρέχεις? Δεν σου τα λέω για κακό, μη με παρεξηγήσεις!

 

Λες ότι πολλές φορές πήγες να φύγεις, πάει να πει δεν είναι ο ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΟΣ για σένα, κοπέλα μου. Επίσης, ένας άντρας που οι ηθικές του αντιλήψεις είναι να μην δουν οι 20χρονοι άλλον άντρα δίπλα στη μαμά τους, δε θα τους φέρει ένα αδελφάκι συνομήλικο με τα δικά τους παιδιά.....δεν πρόκειται να μπει στη διαδικασία........αυτός θα ζει με την ανασφάλεια ότι θα τον παρατήσεις, κι εσύ θα αρχίσεις όταν και αν επισημοποιηθεί αυτό, να έχεις να παλέψεις, με τους γονείς σου, με τα παιδιά του, με τα δικά σου που θα θες και δε θα δέχεται να κάνει, με τη ζήλεια του, με το όλο πακετάκι του ότι θα ζεις με......τον μπαμπά σου!

Γιατί να παλέψω με τα παιδιά του? Δεν θα κλέψω τον μπαμπά τους.Δεν είναι απαγορευμένο να είμαι μαζί του.Δεν θα έπρεπε να χαίρονται που ο πατέρας τους είναι ευτυχισμένος ? Μεγάλα παιδιά είναι..Και ναι,δεν είμαι του στιλ να περάσω καλά μόνο..όντως δένομαι αλλιώς δεν κάθομαι να ασχολούμαι ..Κ με τον πρώην μου είχα δεθεί και είχε δεθεί μαζί μου αλλά δεν θεωρούσα πως άξιζε τόσο όσο να δημιουργήσω οικογένεια μαζί του, βέβαια ήμουν και πιο μικρή. Επίσης τον νυν τον ξέρω εδώ και 4 χρόνια,απλά πριν 8 μήνες δημιουργήσαμε σχέση (μετά από μια 3ετή παύση επικοινωνίας ,τότε βρισκόμουν σε σχέση με τον πρώην μου).

Link to comment
Share on other sites

μη βλέπεις μόνο το τώρα. δες το μετά. δηλαδή όταν εσύ θα είσαι 40άρα, πάνω στα ντουζένια σου, αυτός θα είναι 70.... ωραία εικόνα. θα τον τρέχεις στο ΙΚΑ και θα κάνεις τη νοσοκόμα.

ΑΝ κάνετε παιδί, θα τον βλέπει ως παππού και για πόσα χρόνια θα τον έχει??

 

εννοείται ότι ο κύριος περνάει μια χαρά με το πιπίνι (πού θα βρει καλύτερα?) και το δείχνει στους φίλους του. στα παιδιά του, με τί μούτρα να το δείξει? να τους πει τί? ότι πάει με τη συνομίληκή τους?

όσο για την απαίτηση από την πρώην σύζυγο, τη θεωρώ επιεικώς απαράδεκτη. τα παιδιά του, εξάλλου, είναι ενήλικοι.

φαντάσου, δηλαδή να τα έφτιαχνε η γυναίκα του με κάναν εικοσάρη, τί θα γινόταν....

 

ειλικρινά, απορώ τί το συζητάμε...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...