Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιατί να κάνεις και άλλα παιδιά,όταν είσαι τόσο εξουθενωμένος με τα 1 ή 2 που έχεις?


Recommended Posts

Αν κάποιος λέει "κουράστηκα"... μπορεί να μη θέλει να δώσει την ανάλυση των λόγων που τον κάνουν να μην προχωρά σε ένα ακόμα ή απλά να μην το έχει στο πλάνο.

 

Αυτο. Μην πω οτι δεν χρειαζεται καθολου να απολογουμαστε και να δινουμε εξηγησεις... Γενικα το θεωρω αναρμοστο, το να ρωτα κανεις μια γυναικα, γιατι δεν εχει παιδια, γιατι εχει μονο ενα, γιατι εχει εννεα. Εξαλλου δεν αφορα κανεναν τριτο.

 

ΥΓ σορρυ αν βγω εκτος, αλλα πριν φυγουμε διακοπες, στη δουλεια, μια νεα συναδελφος ηρθε και μας συστηθηκε. Μια κοπελα τη ρωτησε -"εισαι παντρεμενη?" -"ναι". - "ποσα χρονια?" -"επτα"-"παιδακια εχετε?"-"οχι"- "ε, μα τι κανετε επτα χρονια???? Αντε αντε". Η κοπελα βουρκωσε, ποιος ξερει τι γινεται, μπορει να μην μπορει, οτιδηποτε. Καλυτερα να μασας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πάντως ένας πολιτισμός μας λείπει, λέω να παραδεχτώ!

Άκου τι τα θέλατε τα τρία!!!

Εντάξει, να διαλέξουμε ένα να το στείλουμε πίσω :evil::evil::evil:

Μα το λες αυτό όταν έχεις ήδη γνωρίσει τα παιδιά???

Αντε πες βρε Αννα.. Και τελευταια το ακουσα απο φιλη οταν της εκμυστηρευτηκα ενα προβλημα μου και πραγματικα πληγωθηκα. Ηθικο διδαγμα: οι πολυτεκνοι απαγορευεται να εχουν προβληματα!:roll:

Link to comment
Share on other sites

πριν φυγουμε διακοπες, στη δουλεια, μια νεα συναδελφος ηρθε και μας συστηθηκε. Μια κοπελα τη ρωτησε -"εισαι παντρεμενη?" -"ναι". - "ποσα χρονια?" -"επτα"-"παιδακια εχετε?"-"οχι"- "ε, μα τι κανετε επτα χρονια???? Αντε αντε". Η κοπελα βουρκωσε, ποιος ξερει τι γινεται, μπορει να μην μπορει, οτιδηποτε. Καλυτερα να μασας...

Πραγματικα κι εγω οταν ακουω αυτη την ερωτηση δαγκωνομαι.. Τοσο δυσκολο ειναι να σκεφτεις οτι μπορει ο αλλος να χει προβλημα;;;

Link to comment
Share on other sites

αααααααααχχχχχ... τον δικό μου προβληματισμό δεν τον έχει καμμία ρε κορίτσια;;;;

 

Οι περισσότερες με ξέρετε καιρό. Εχω δύο: 3 ετών και 1,5. Και δουλεύω - δεν γίνεται διαφορετικά. Και ίσως ξέρετε κάποιες από αυτά που έχουμε πει πως θα μου άρεσε πολύ να κάνω κι άλλα παιδάκια.

 

Δεν πτοούμαι από την κούραση. Ούτε απ' τα ξενύχτια (έχω να κοιμηθώ 3 χρόνια...). Ούτε για τον διαβήτη κύησης κι ούτε για το άγχος, κι ούτε για τα οικονομικά, είμαι σίγουρη πως θα τα καταφέρουμε.

 

Ομως εδώ και καιρό άρχισα να αλλάζω γνώμη για άλλο λόγο: ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΝΑ ΧΑΡΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ! δεν προλαβαίνω να τα ευχαριστηθώ! δεν έχω τον χρόνο να τα αγκαλιάσω όσο θέλω, να τους διαβάσω πολλά παραμύθια και να παίξω μαζί τους.

 

Δεν αντέχω να τους στερήσω άλλο χρόνο. Μεγάλωσα στον αυτόματο και αυτό πάντα με στενοχωρούσε, ήθελα τη μαμά μου δίπλα μου αλλά πάντα δούλευε ή δούλευε ή δούλευε... Κι όταν δεν δούλευε φρόντιζε το σπίτι, τα ρούχα μας το φαγητό μας... όχι εμάς!

 

Ετσι αποφάσισα/με (προς στιγμήν τουλάχιστον) να μείνουμε 4!

Που και που έχουμε κάποιες αναλαμπές... αλλά συνερχόμαστε αμέσως.

 

Τι λέτε; Πως το αντιμετωπίζετε;

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα κι εγω οταν ακουω αυτη την ερωτηση δαγκωνομαι.. Τοσο δυσκολο ειναι να σκεφτεις οτι μπορει ο αλλος να χει προβλημα;;;

 

Βασικα ο κοσμος αποκτα οικειοτητα πολυ ευκολα...γιατι αλλο ειναι το να ανοιξει η αλλη μονη της τη συζητηση για τον εαυτο της η να μπει εδω πχ στο parents στο αντιστοιχο θεματακι, (οποτε θελει να μιλησει γι αυτο), κι αλλο τη γνωρισες πριν 5' και τη ρωτας τετοιο πραγμα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλώςτηνα την πέρδικα :-D!!!

 

αααααααααχχχχχ...

 

Αφού κάνουμε quote τον αναστεναγμό, κοιτάμε κατάφατσα τη μεγάλη αλήθεια: το πρόβλημα είναι ο χρόνος.

Είναι απολύτως φυσικό με δυο μωρά να αισθάνεσαι έτσι, κι έχεις δίκιο. Το τέλειο θα ήταν να τα χαρείς όσο μπορείς τώρα και οι άλλες σκέψεις να επανέλθουν σε 2-3 χρόνια.

 

ααααααααααααααχχχχχχχχχχ....

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ο κοσμος αποκτα οικειοτητα πολυ ευκολα...γιατι αλλο ειναι το να ανοιξει η αλλη μονη της τη συζητηση για τον εαυτο της η να μπει εδω πχ στο parents στο αντιστοιχο θεματακι, (οποτε θελει να μιλησει γι αυτο), κι αλλο τη γνωρισες πριν 5' και τη ρωτας τετοιο πραγμα...

 

Το καλοκαίρι, αφού έφριξα πολλαπλώς με την εικόνα που παρουσίαζε το μαλλί μου (φυσικά είχα φύγει από Αθήνα άρων άρων με το κομπιούτερ στο χέρι), αποφάσισα να πάω σε τοπικό κομμωτήριο να συμμαζευτώ.

Πήρα και τη μικρή μαζί, η οποία έδειχνε μια (minor) κινητικότητα στην αναμονή, και όταν ήρθε η σειρά μου με ακολούθησε στο λουτήρα και στην καρέκλα.

Ο κομμωτής: "μοναχοπαίδι έχεις?"

Εγώ: "ναι, γιατί, φαίνεται"?

- Δυστυχώς φαίνεται.

- ...

-Γιατί δεν κάνεις κι άλλο? Δεν θέλεις? Ή δεν μπορείς?

(Η μικρή στη διπλανή καρέκλα να μας κοιτάει)

- Δεν είναι η κατάλληλη ώρα να το συζητήσουμε αυτό

- ΑΑΑΑΑΑΑ, θα κάνεις μεγάλο λάθος, μη μείνεις με ένα

- (Άμα με ξαναδεις να μου γράψεις)!

 

Και μετά τους φταίει η κρίση!!! :twisted:

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Kι εμένα τα παλλικάρια μου την Πρωτοχρονιά μου ζήτησαν για το νέο χρόνο ένα ακόμη αδερφάκι........υποσχέθηκαν ο ένας να το κοιμίζει, ο άλλος να το αλλάζει, ο ένας μάλιστα θέλει κι άλλο αγόρι :shock: ενώ ο άλλος θέλει κορίτσι......ομολογώ έχει περάσει απ το μυαλό μου, αλλά εκεί το αφήνω, κι έχω κι εγώ πολλούς καλοθελητές να με παρακαλάνε για άλλο ένα.....και να επιχειρηματολογούν!

 

Και, δεν είναι η ανεργία του συζύγου που με κρατάει μόνο, γιατί σκέφτομαι κλινικές, γέννες, εμβόλια, γάλατα, πάνες φτου κι απ την αρχή, αλλά και το ότι υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να ξαναέχω έξαρση στην πάθησή μου μετά από μια ακόμη εγκυμοσύνη, και την τελευταία φορά μου κράτησε σχεδόν δυο χρόνια.....ωραίες οι φανφάρες, αλλά ποιος θα τους κοιτάξει αν εγώ ξαναέχω έξαρση? Αυτοί που με παρακαλάνε για τρίτο πάντως, όχι. Κι έτσι πρυτανεύει η λογική, αν και ήθελα και 3 και 4 παιδιά, εφόσον έχω θέμα υγείας να μη ρισκάρω...και πάλι που το ξέρουν όλοι, και πάλι λένε και λένε.......

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαφωνώ με το άρθρο.

 

Αν κάποιος δεν έχει αντοχές για παραπάνω παιδιά, τότε δεν θα πρέπει να προχωράει σε περισσότερα. Φυσικά και θα πρέπει να αποτρέπει κάποιον η εξάντληση, γιατί από ένα σημείο και πέρα δεν θα μπορεί να αντεπεξέλθει στις αυξημένες απαιτήσεις ενός παραπάνω παιδιού.

Επιπλέον δεν είναι μόνο πόση κούραση αντέχουμε εμείς, αλλά και τι ποιότητα ζωής μπορούμε να προσφέρουμε στα παιδιά μας. Όλα αυτά πρέπει να τα συνυπολογίσει κάποιος προκειμένου να αποφασίσει πόσα παιδιά μπορεί και θέλει να κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Κι έτσι πρυτανεύει η λογική, αν και ήθελα και 3 και 4 παιδιά, εφόσον έχω θέμα υγείας να μη ρισκάρω...και πάλι που το ξέρουν όλοι, και πάλι λένε και λένε.......

Θα συμφωνήσω μαζί σου στο ότι η μάνα πρέπει πάνω απ' όλα να έχει την υγεία της για να τα καταφέρει. Και γω καθημερινά παρακαλώ το θεό να είμαι καλά για να μπορώ να μεγαλώσω τα παιδιά μου.

Τα παιδιά για να είναι ευτυχισμένα χρειάζονται γονείς υγειής ψυχή και σώματι.

Σημασία έχει να αντιλαμβάνεσαι τα όρια σου γιατί καμιά φορά η ψυχολογία είναι ύπουλη.

Έγώ βέβαια να σας πω ότι μετά το τρίτο νιώθω πιο δυνατή και ότι έχω βρει καλύτερα τις ισσοροπίες μου. Πριν απ' αυτό ήμουνα εντελώς χαμένη (μπορεί να ήμουνα και στα πρόθυρα κατάθλιψης). Με το που μαθαίνω για την εγκυμοσύνη ανάκτησα δυνάμεις και τώρα και με τα τρία νιώθω απίστευτη πληρότητα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ekavi συμφωνώ απόλυτα... Και δε βρίσκω το λόγο ύπαρξης ενός άρθρου που είναι σαν να προσπαθεί να "πείσει" τους γονείς να γίνουν πολύτεκνοι, ειδικά σε σχέση ε το θ'εμα της κούρασης. Εαν κάποιο θέλει να κάνει τρίτο παιδί και το σκέφτεται λόγω κούρασης, καλά κάνει και το σκέφτεται!!!! Εαν κάποιος θέλει να κάνει τρίτο παιδί, και το σκέφτεται λόγω οικονομικών δυσκολιών, καλά κάνει και το σκέφτεται... Και καλά θα κάνει να μην αποφασίσει με "ρομαντικό τρόπο" (με πιάνετε;) Εαν πάλι κάποιος έχει την όρεξη για τρίτο ή και τεταρτο παιδί, και αυτο που τον αποτρέπει είναι ο περίγυρος καλά θα κάνει να τους γράψει όλους στα παλιά του τα παπουτσια..

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω οτι παραπονο και να κανω(δε φτανουν τα χρηματα, ειμαι κουρασμενη, μαλωσα με τον αντρα μου), η απαντηση που παιρνω ειναι τι τα θελατε τρια παιδια;

Λυπάμαι που θα το πω αλλά κάποιος που δίνει αυτην την απάντηση είναι σαν να ήθελε καιρο να το πει και βρήκε τώρα την ευκαιρία.

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος θεωρεί θεμιτό να πει κάτι τέτοιο όταν πρόκειται για τρία παιδιά, αλλά δε θα τολμούσε να πει σε μια μαμα που έχει ένα παιδί "εμ, τι το θέλατε το παιδί;" Δηλαδή ένα παιδι επιτρέπεται να κάνω αλλά αν τρια όχι; Ε αι παρατα μας, για να μην πω τιποτα χειροτερο.. Ειδικά όταν ακουγονται απο φίλες αυτα τα λόγια...

Link to comment
Share on other sites

ΝΙΑΡΑ, συμφωνώ κι εγώ και με εσένα και την Εκάβη.

Για τα παιδιά, πιστεύω ότι προφανώς ο καθένας μπορεί να κάνει όσα αποφασίσει χωρίς να δίνει δεκάρα για τη γνώμη του περίγυρου.

Ως περίγυρος, θεωρώ ότι δεν πρέπει να παίρνουμε τέτοιες αποφάσεις μόνο με το δικό μας "θέλω", αλλά να συνυπολογίζουμε τη δυναμική όλης της οικογένειας. Αν η ομάδα τραβάει, ψυχικά, σωματικά και οικονομικά, καλώς.

Αν όμως υπάρχουν αντικειμενικά προβλήματα στον ορίζοντα, ίσως πρέπει να κάνουμε πίσω.

Επίσης θεωρώ ότι ο πατέρας πρέπει να θέλει επίσης και όχι να μπει σε μια τέτοια επιλογή μόνο για να μη χαλάσει το χατήρι της γυναίκας του.

Επαναλαμβάνω ότι αυτά τα λέω ως τεταρτεύων άγνωστος και σε καμμία περίπτωση δεν θέλω να κριτικάρω ή να αποθαρρύνω τις επιθυμίες των πολύτεκνων στης παρέας μας.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Kι εμένα τα παλλικάρια μου την Πρωτοχρονιά μου ζήτησαν για το νέο χρόνο ένα ακόμη αδερφάκι........υποσχέθηκαν ο ένας να το κοιμίζει, ο άλλος να το αλλάζει, ο ένας μάλιστα θέλει κι άλλο αγόρι :shock: ενώ ο άλλος θέλει κορίτσι......ομολογώ έχει περάσει απ το μυαλό μου, αλλά εκεί το αφήνω, κι έχω κι εγώ πολλούς καλοθελητές να με παρακαλάνε για άλλο ένα.....και να επιχειρηματολογούν!

 

Και, δεν είναι η ανεργία του συζύγου που με κρατάει μόνο, γιατί σκέφτομαι κλινικές, γέννες, εμβόλια, γάλατα, πάνες φτου κι απ την αρχή, αλλά και το ότι υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να ξαναέχω έξαρση στην πάθησή μου μετά από μια ακόμη εγκυμοσύνη, και την τελευταία φορά μου κράτησε σχεδόν δυο χρόνια.....ωραίες οι φανφάρες, αλλά ποιος θα τους κοιτάξει αν εγώ ξαναέχω έξαρση? Αυτοί που με παρακαλάνε για τρίτο πάντως, όχι. Κι έτσι πρυτανεύει η λογική, αν και ήθελα και 3 και 4 παιδιά, εφόσον έχω θέμα υγείας να μη ρισκάρω...και πάλι που το ξέρουν όλοι, και πάλι λένε και λένε.......

 

Latina, δεν μπορώ να πιστέψω ότι υπάρχει άνθρωπος (ενήλικας) που γνωρίζει το ιστορικό σου και σε σπρώχνει να μπεις σε τέτοιο κίνδυνο. Αντί να ευχαριστούν το Θεό όλη μέρα που κατάφερες να αποκτήσεις τα δυο αγόρια σου και επανήλθες σε καλή κατάσταση και μπορείς να τα χαρείς κι αυτά εσένα...

Προφανώς οι άνθρωποι αυτοί στερούνται λογικής, το πιο κομψό που μπορώ να πω!

Τα παιδιά σου έχουν ο ένας τον άλλο και από ό,τι θυμάμαι τα πηγαίνουν θαυμάσια μεταξύ τους. Το μόνο που χρειάζονται είναι δυο γονείς που θα είναι δίπλα τους και αυτό ξέρω ότι τους προσφέρετε με κάθε σας κύτταρο.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με κάποια σημεία του άρθρου και διαφωνώ με κάποια άλλα.

 

Συμφωνώ βασικά εκεί που λέει πως τα παιδιά ούτως ή άλλως έχουν κούραση. Βασικά, για μένα, δεν υπάρχει πιο κουραστικό πράγμα στον κόσμο από το να μεγαλώνεις ένα μοναχοπαίδι. Ο μικρός μου έχει 3,8 χρόνια διαφορά από τον μεγάλο και το έζησα στο πετσί μου...εκ των υστέρων, σκυλομετάνιωσα που δε μπήκα στη διαδικασία για το 2ο τουλάχιστον ένα χρόνο πριν. Τη σωματική κούραση την αντέχω, η ψυχολογική από ένα παιδί που, όποτε είσαι στο σπίτι κρέμεται από πάνω σου και πρέπει αδιάκοπα ή να το απασχολείς ή να το τρέχεις έξω, για να μη μπεις στον πειρασμό να το καθηλώσεις στην τηλεόραση, προκειμένου να κάνεις καμια δουλειά ή ένα μπάνιο, για μένα δεν παλεύεται με τίποτα.

 

Από την άλλη, πιστεύω πως κάθε ζευγάρι πρέπει να γνωρίζει τα όριά του και να μην επιχειρεί να τα εξαντλήσει. Γιατί έχω γνωρίσει πολύτεκνα ζευγάρια (η μειοψηφία, βέβαια), όπου είναι πολύ φανερό πως αυτό ακριβώς έγινε και οδήγησε στην αποξένωση των συζύγων και στην παραμέληση της ανατροφής/διαπαιδαγώγησης των παιδιών. Επίσης, φρικάρω όταν ακούω ανθρώπους να λένε πως γίνανε πολύτεκνοι προκειμένου να διοριστούν στο δημόσιο.

 

Διαφωνώ ακόμη με τη φράση "και είναι κρίμα και άδικο να τις αρνούμαστε!!". Ναι, φυσικά και τα παιδιά είναι ευλογίες από το Θεό και είμαι τρομερά τυχερή και ευγνώμων που απέκτησα τα δικά μου χωρίς αγωνίες, αλλά αυτή η λογική δεν οδηγεί πουθενά...αν την πάρουμε κατά γράμμα, δηλαδή, θα πρέπει να ακολουθήσουμε απαρέγκλιτα το "όσα στείλει ο Θεός", με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Δε νομίζω πως το κάνει κανένα ζευγάρι αυτό σήμερα.

 

Γενικά, πάντως, παρότι είμαι φειδωλή στα λόγια μου, σε πολύ δικά μου άτομα, έχω πει τη γνώμη μου, πως είναι μέγα σφάλμα να μην κάνουν 2ο παιδί επειδή σκέφτονται το οικονομικό (και δε μιλάμε για 2 ανέργους με στεγαστικό πχ, ούτε που φιλοξενούνται στα πεθερικά). Εγώ δεν είδα να υπάρχει καμια τόσο δυσβάσταχτη αύξηση των αναγκών μας, λόγω του 2ου παιδιού. Τα παραπάνω έξοδα αντικειμενικά, μέχρι στιγμής τουλάχιστον, είναι αμελητέα κι οπωσδήποτε δε συγκρίνονται με τη χαρά και την αρμονία που έφερε στην οικογένειά μας ο μικρός μας. Πλέον αδυνατώ να φανταστώ και την οικογένειά μας και τον κόσμο ολόκληρο χωρίς εκείνον...είναι πραγματικά ένα δώρο Θεού, όπως κάθε παιδί άλλωστε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Latina, δεν μπορώ να πιστέψω ότι υπάρχει άνθρωπος (ενήλικας) που γνωρίζει το ιστορικό σου και σε σπρώχνει να μπεις σε τέτοιο κίνδυνο. Αντί να ευχαριστούν το Θεό όλη μέρα που κατάφερες να αποκτήσεις τα δυο αγόρια σου και επανήλθες σε καλή κατάσταση και μπορείς να τα χαρείς κι αυτά εσένα...

Προφανώς οι άνθρωποι αυτοί στερούνται λογικής, το πιο κομψό που μπορώ να πω!

Τα παιδιά σου έχουν ο ένας τον άλλο και από ό,τι θυμάμαι τα πηγαίνουν θαυμάσια μεταξύ τους. Το μόνο που χρειάζονται είναι δυο γονείς που θα είναι δίπλα τους και αυτό ξέρω ότι τους προσφέρετε με κάθε σας κύτταρο.

 

Κι όμως Αννούλα μου.......υπάρχουν! "Το επόμενο θα είναι κορίτσι γιατί ο μικρός έχει ουρίτσα στα μαλλιά"....."μπορείς να συνεννοηθείς με το γιατρό σου για να σε συνεφέρει πιο γρήγορα αν γίνει κάτι"........"κάνεις όμορφα παιδιά, κάνε άλλο ένα".....είναι από τα λίγα που θυμάμαι. Εγώ πάλι, δεν είναι μόνο ότι είμαι ολιγαρκής, αλλά δε μου αρέσουν τα ρίσκα......γιατί πολλοί πολλά λαλούν, αλλά δεν ήταν εκείνοι στη θέση μου με δυο μωρά.....εξάλλου και τέλεια τα πάνε μεταξύ τους όπως λες, και είμαστε εδώ ψυχή και σώμα για τα παιδιά μας, που έχει τη μεγαλύτερη σημασία...Εγώ προσωπικά, θα το θεωρούσα τρέλα να ρισκάρω εφόσον ξέρω τι θα γίνει αν πέσει το ανοσοποιητικό μου....δλδ ΟΚ για τον κόσμο θα έχω τρία, αλλά ο κόσμος δε θα έρθει να βοηθήσει αν Θεός φυλάξοι την ξαναπάθω......

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως Αννούλα μου.......υπάρχουν! "Το επόμενο θα είναι κορίτσι γιατί ο μικρός έχει ουρίτσα στα μαλλιά"....."μπορείς να συνεννοηθείς με το γιατρό σου για να σε συνεφέρει πιο γρήγορα αν γίνει κάτι"........"κάνεις όμορφα παιδιά, κάνε άλλο ένα".....είναι από τα λίγα που θυμάμαι. Εγώ πάλι, δεν είναι μόνο ότι είμαι ολιγαρκής, αλλά δε μου αρέσουν τα ρίσκα......γιατί πολλοί πολλά λαλούν, αλλά δεν ήταν εκείνοι στη θέση μου με δυο μωρά.....εξάλλου και τέλεια τα πάνε μεταξύ τους όπως λες, και είμαστε εδώ ψυχή και σώμα για τα παιδιά μας, που έχει τη μεγαλύτερη σημασία...Εγώ προσωπικά, θα το θεωρούσα τρέλα να ρισκάρω εφόσον ξέρω τι θα γίνει αν πέσει το ανοσοποιητικό μου....δλδ ΟΚ για τον κόσμο θα έχω τρία, αλλά ο κόσμος δε θα έρθει να βοηθήσει αν Θεός φυλάξοι την ξαναπάθω......

 

 

Αστους να λενε....και να εισαι καλα, να χαιρεσαι τα παιδακια σου! :D

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι, αφού έφριξα πολλαπλώς με την εικόνα που παρουσίαζε το μαλλί μου (φυσικά είχα φύγει από Αθήνα άρων άρων με το κομπιούτερ στο χέρι), αποφάσισα να πάω σε τοπικό κομμωτήριο να συμμαζευτώ.

Πήρα και τη μικρή μαζί, η οποία έδειχνε μια (minor) κινητικότητα στην αναμονή, και όταν ήρθε η σειρά μου με ακολούθησε στο λουτήρα και στην καρέκλα.

Ο κομμωτής: "μοναχοπαίδι έχεις?"

Εγώ: "ναι, γιατί, φαίνεται"?

- Δυστυχώς φαίνεται.

- ...

-Γιατί δεν κάνεις κι άλλο? Δεν θέλεις? Ή δεν μπορείς?

(Η μικρή στη διπλανή καρέκλα να μας κοιτάει)

- Δεν είναι η κατάλληλη ώρα να το συζητήσουμε αυτό

- ΑΑΑΑΑΑΑ, θα κάνεις μεγάλο λάθος, μη μείνεις με ένα

- (Άμα με ξαναδεις να μου γράψεις)!

 

Και μετά τους φταίει η κρίση!!! :twisted:

Nαι, γιατι τα δικα μου τα λουλουδια, που δεν ειναι μοναχοπαιδια, στομα εχουν και μιλια δεν εχουν.. Ε μην τρελαθουμε! Πρεπει να τα παω μια βολτα απο κει να του κανουν το κομμωτηριο θερινο.. Με την περιγραφη σου ομως γελασα να σαι καλα βρε Αννα!

Link to comment
Share on other sites

Λατινα, τρελανε τους ολους! Ανακοινωσε τους πως θα κανεις αλλα δυο παιδια και γι αυτο θα χρειαστεις τη βοηθεια τους. Να δεις για ποτε θ αλλαξουν γνωμη..;)

 

Παντως κοριτσια,δε νομιζω οτι σκοπος του κειμενου ειναι τοσο να παρουσιασει επιχειρηματα υπερ της πολυτεκνιας, οσο να δωσει θαρρος σ οσους ηδη θελουν να γινουν πολυτεκνοι.. Γι αυτο δεν αναλυει επιχειρηματα, απλα ενθαρρυνει.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος αμφιταλαντεύεται για το αν θα κάνει 4ο (ή παραπάνω) παιδί και περιμένει να πάρει θάρρος από ένα τέτοιο άρθρο... τότε καλύτερα να μην το κάνει το παιδί, έως ότου σιγουρευτεί για το τι θέλει.

 

Οι αποφάσεις αυτές πρέπει να πηγάζουν μέσα μας και με βάση τη λογική και να είμαστε κουφοί στα λόγια των τρίτων.

 

Τα λόγια των τρίτων πρέπει να τα λαμβάνουμε υπόψη ΜΟΝΟ στην περίπτωση που υπολογίζουμε στην ενεργό και συνεχή βοήθειά τους. π.χ. αν μαμά εργάζεται και ο μπαμπάς επίσης και γυρίζει στις 6 το απόγευμα, οπότε το βάρος πέφτει σε μια γιαγιά... εε νομίζω πως αυτό πρέπει να συζητηθεί και με τη γιαγιά, αν εκείνη είναι διαθέσιμη να αναλάβει ξανά αυτό το ρόλο της ανατροφής ενός 4ου (ή ++) ή αν πρέπει/μπορούν να βρεθούν άλλες λύσεις.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος αμφιταλαντεύεται για το αν θα κάνει 4ο (ή παραπάνω) παιδί και περιμένει να πάρει θάρρος από ένα τέτοιο άρθρο... τότε καλύτερα να μην το κάνει το παιδί, έως ότου σιγουρευτεί για το τι θέλει.

E, καλα, εννοειται.. Δε νομιζω να υπαρχει καμια τοσο ελαφρομυαλη που να παρει μια τετοια αποφαση βασιζομενη σ ενα αρθρο!:roll:

Link to comment
Share on other sites

E, καλα, εννοειται.. Δε νομιζω να υπαρχει καμια τοσο ελαφρομυαλη που να παρει μια τετοια αποφαση βασιζομενη σ ενα αρθρο!:roll:

 

Εμ, γι' αυτό λέω πως δεν καταλαβαίνω τη χρησιμότητα του άρθρου... :lol: :lol: Ίσως φταίει που νυστάζω.......:lol:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Εμ, γι' αυτό λέω πως δεν καταλαβαίνω τη χρησιμότητα του άρθρου... :lol: :lol: Ίσως φταίει που νυστάζω.......:lol:

 

η χρησιμοτητα του αρθρου ειναι να δωσει κουραγιο σε οσες ηδη εχουν αποφασισει την υλοποιηση μιας μεγαλης οικογενειας.τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο.ουτε να θιξει κανεναν ουτε να κανει καποιον να νιωσει υπερανω.

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Είχα την τύχη να διαβάσω κι εγώ την συγκεκριμένη ανάρτηση στο blog.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι μίλησε στην καρδιά μου γιατί είμαι ήδη πολύτεκνη. Θα μιλούσε επίσης και στην φάση που ήμουν τρίτεκνη και ήθελα τέταρτο παιδί. Και αυτό γιατί είχα την επιθυμία να γίνω πολύτεκνη.

Ειλικρινά πιστεύω ότι αν δεν ήθελα πάνω από δυο παιδιά θα με άφηνε παγερά αδιάφορη και ίσως να το προσπερνούσα με μια ελαφρά ειρωνία....

Πού θέλω να καταλήξω....όλα είναι ζήτημα επιλογών και τι επιθυμεί να κάνει ο καθένας...πρέπει να υπάρχει η προαίρεση για να σε αγγίξει κάτι τέτοιο...

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Είχα την τύχη να διαβάσω κι εγώ την συγκεκριμένη ανάρτηση στο blog.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι μίλησε στην καρδιά μου γιατί είμαι ήδη πολύτεκνη. Θα μιλούσε επίσης και στην φάση που ήμουν τρίτεκνη και ήθελα τέταρτο παιδί. Και αυτό γιατί είχα την επιθυμία να γίνω πολύτεκνη.

Ειλικρινά πιστεύω ότι αν δεν ήθελα πάνω από δυο παιδιά θα με άφηνε παγερά αδιάφορη και ίσως να το προσπερνούσα με μια ελαφρά ειρωνία....

Πού θέλω να καταλήξω....όλα είναι ζήτημα επιλογών και τι επιθυμεί να κάνει ο καθένας...πρέπει να υπάρχει η προαίρεση για να σε αγγίξει κάτι τέτοιο...

 

ε μα...πεστα χρυσοστομη!:-P

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...