Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ανοιγμα νεου παιδοτοπου


Recommended Posts

Για όλα αυτά που λες εχεις δικιο. αλλα μαλλον εχω τα σκέφτομαι πολύ ευκολα και εσυ πολυυυ δυσκολα!!! ψηστη σε παιδοτοπο??? δεν ειπα ότι θελω να ανοιξω ταβερνα!! αλλον για να πλενει , αλλον να σερβιρει, αλλον να φτιαχνει καφε? χμ... δεν εχω σκοπο να ανοιξω 500τμ μαγαζι! ουτε να φτιαξω το σουπερ-ντουπερ λουξ οπου θα ¨αναγκαστω¨να εχω τον καφε 5€ για να μπορεσω να ανταπεξέλθω! οντασ μαμα και εχοντασ κανει παρτυ σε παιδοτοπο στον μικρο μου θεωρω ότι δε χρειαζεται ψηστης ή μαγειρας! δε πας να φας εκει! πας να παιξουν τα παιδια! τελος παντων... όπως ειπα στην αρχη μαλλον εγω τα βλεπω πολύ ευκολα και εσυ πολύ δυσκολα! καλα κανεις παντως και μου τα λες ;);)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εχει καμια αποψη περι του θεματος?

 

Δεν θα σου συνιστούσα το συγκεκριμένο είδος επιχείρησης.... Με την οικονομική κρίση ειδικά τον τελευταίο χρόνο, αυτό έχει πεθάνει.

 

Εχεις σκεφτεί να ανοίξεις φροντιστήριο ξένων γλωσσών? Σίγουρα θα έχεις κάποια παιδάκια. Ξεκινάς με αγγλικά μόνο και προσλαμβάνεις 1-2 καθ/τριες και μελλοντικά αναλόγως την πελατεία βλέποντας και κάνοντας. Απλά θέλει ψάξιμο η περιοχή. Να βρεις κάπου που δεν υπάρχει κοντά άλλο φροντιστήριο. Δεν θέλει πολλά λεφτά να το ανοίξεις φαντάζομαι, ούτε καφέδες, ούτες προσωπικό....

Link to comment
Share on other sites

ουαου!!! αν ηθελες οντως να μου κοψεις τα φτερα δηλαδή τι άλλο θα μου ελεγες??:-P:razz:

η αληθεια είναι ότι εχω καποια λεφτα στην ακρη αλλα δε θα ηθελα να τα διαθεσω σε κατι που δε θα πετυχει! είναι κοποι πολλωωωωων ετων! οσο για τα λειτουργικα εξοδα που λες ναι τα εχω σκεφτει! και εννοείται δε θα δουλευω εγω επειδή δεν είμαι παιδαγωγος και δεν εχω και κουράγια.. αλλα για το σερβις δε χρειαζεται παιδαγωγος! από αυτό γνωριζω και πολύ καλα! γιαυτο σκεφτηκα τον παιδοτοπο διοτι κατι άλλο τυπου καφε,μπαρ,ταβερνα κτλ δε θα με ενδιεφερε. σε ευχαριστω για την ευχη σου παντως! θα το παλεψω!:-D:-D

 

ακουσε με γιατι θα σου μιλησω εκ πειρας.....ΜΗΝ διαθεσεις-ρισκαρεις αυτη τη στιγμη καποια χρηματακια που εχεις στην ακρη γιατι τιποτα δεν ειναι σιγουρο οτι θα πετυχει..ειναι πολυ περιεργες οι εποχες.κρατα καβατζα ειναι οι κοποι πολλων ετων οπως λες και χτυπα ξυλο αν κατι παει στραβα θα σε πειραξει παααααρα πολυ.ειναι προτιμοτερο για μενα να βρεις αν θελεις μια δουλιτσα που να σε ευχαριστει να συνεισφερεις και εσυ στο σπιτι με τον τροπο σου....καλυτερα να εισαι υπαλληλος παρα επιχειρηματιας....παρα πολυ αγχος....δεν αξιζει.....αν τωρα θες να διαθεσεις ενα μερος των χρηματων σου και ΟΧΙ ολο σε μια δουλιτσα σκεψου τους παραγοντες.....μαγαζι με φτηνο ενοικιο(το πολυ μεχρι 500ευρο)φτηνα εργατικα χερια πχ μεροκαματο μεχρι 25ευρο κτλ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:(:(:(

σας ευχαριστω και τις δυο για τις συμβουλες σας! όπως λεει και ο αντρας μου είμαι τοσο παιδι και ενθουσιάζομαι πολύ ευκολα!!!! γιαυτο κιολασ ειπα να ασχοληθώ με τον τομεα τον ¨παιδικο¨. γιατι μου αρεσει πολύ να ασχολουμαι με παιδια και πιστευα ότι αν σου αρεσε κατι παρα πολύ, το πετυχαίνεις! αλλα στην εποχη που ειμαστε εχετε δικιο ότι δεν είναι για ανοιγματα!...

Link to comment
Share on other sites

giovan πώς θα σου φαινόταν να άνοιγες μια καφετέρια που να έχει έναν χώρο διαμορφωμένο για παιδιά, με παιχνίδια χαμηλού κόστους, πχ ένα τραπέζι για να ζωγραφίζουν, επιτραπέζια κλπ. Έτσι και οι γονείς θα πίνουν έναν καφέ πιό ήσυχοι και τα μικρά θα απασχολούνται και εσύ δεν θα χρειάζεσαι επιπλέον προσωπικό και αγορά ακριβού εξοπλισμού

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα malecon. δε νομιζω ότι διαφερει πολύ από τον παιδοτοπο αυτό που λες! είναι ανωφελο αν δεν εχεις ατομο να ασχοληθεί με τα όποια παιδακια ερθουν με τους γονεις τους! θα πρεπει η μαμα να πηγαινει μαζι με το παιδακι να το προσεχει.. αρχιζω βεβαια και φευγω από την ιδεα του παιδοτοπου παρολο που θα το ηθελα πολύ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι όμως, έχει τυχει να πάω σε δυο διαφορετικές καφετεριες με χώρο για παιδάκια και καμία δεν είχε άνθρωπο να τα προσέχει. Στην μια οι γονείς είχαν οπτική επαφή γιατί τα παιδιά ήταν στην ίδια αίθουσα και στην άλλη ήταν σε ξεχωριστό δωμάτιο, δίπλα από την αίθουσα των γονιών.

Στην δεύτερη μάλιστα πηγαινω συχνά γιατί ειναι στην γειτονιά μου και σε πληροφορώ πως έχει αρκετό κόσμο και ποτέ δεν έχει δημιουργηθεί κάποιο θέμα. Αν θες σου λέω και ποιές είναι με πμ ώστε να "κατασκοπεύσεις". :P

Σε κάθε περίπτωση πάντως γλιτώνεις τα χρήματα για την αγορά του εξοπλισμού

Πιστεύω ότι θα είναι πιο εύκολο και για τους γονείς να πάνε για έναν καφέ σε χώρο που προορίζεται πιο πολύ για αυτούς

Link to comment
Share on other sites

Για να εξηγούμαστε... Σε ΟΛΟΥΣ τους παιδότοπους είναι ανηρτημένη πινακίδα που ενημερώνει πως η ευθύνη είναι των γονέων και όχι της επιχείρησης. Και πέρα απ την ευθύνη, ως γονείς αν υπάρχει παιδαγωγός κάθεστε ήσυχες σε άλλο χώρο και τα αφήνετε στα χέρια της κοπέλας που έχει "υπ ευθύνη" της άλλα 30 παιδιά;

 

Σε αυτό που λέει η malecon πρόκειται για μια καφετέρια που απλά μεριμνεί για την εν μέρη απασχόληση των παιδιών. Δεν έχετε δει γονείς σε καφετέριες να κουβαλάνε χαρτιά και μπογιές ώστε να έχει κάτι να κάνει το παιδί όσο εκείνοι πίνουν τον καφέ τους; Σε τέτοιους χώρους λοιπόν, οι επιχειρηματίες μεριμνούν προς όφελος των γονέων -πελατών τους. Δεν είναι παιδότοποι. Είναι καφετέριες με παιδική γωνιά. Οι παιδότοποι είναι χώροι απασχόλησης παιδιών με τραπεζάκια για γονείς.

Αν ήθελες να κάνεις ένα βήμα που το σηκώνουν τα οικονομικά σου (καθώς αυτό μπορεί να λειτουργήσει οικογενειακά) και εγώ θα ήμουν πιο θετική σε κάτι τέτοιο.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

:confused::confused::confused:... καλημέρα!! γιατι το λες?

Κοίτα, γενικά δεν θα συμβούλευα κανέναν να ανοίξει οποιαδήποτε επιχείρηση αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα, ειδικά αν δεν έχει εμπειρία εκ των έσω, την οποία από ό,τι καταλαβαίνω δεν έχεις. Το κλίμα δεν είναι καθόλου υποστηρικτικό και τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα ακόμα και γι' αυτούς που ξέρουν τα κατατόπια, πολύ δε περισσότερο για αυτούς που πάνε στα τυφλά.

 

Πρακτικά δεν έχεις ελπίδα να ξεκινήσεις χωρίς κεφάλαιο, αλλά αν υποθέσουμε ότι αύριο κληρονομείς 30.000 ευρώ, νομίζω πως θα ήταν καλύτερα να τα κρύψεις κάτω από το μαξιλάρι σου παρά να τα "επενδύσεις" για να ανοίξεις μια επιχείρηση σε μια χώρα χρεωκοπημένη, με άστατο φορολογικό σύστημα, σε εποχή ισχνών αγελάδων και με capital controls.

 

Να στο πω πιο απλά: δάνεια δεν δίνονται, είσαι υποχρεωμένη να ασφαλιστείς στον ΟΑΕΕ πριν καν αρχίσεις να εισπράττεις, οι εργοδοτικές εισφορές είναι υπό αύξηση, θα φορολογηθείς από το πρώτο ευρώ με υψηλό συντελεστή και θα προπληρώσεις και την φορολογία του επόμενου χρόνου (δηλαδή θα πληρώνεις φόρους για εισπράξεις που ΘΑ κάνεις στο μέλλον) συν τέλος επιτηδεύματος, φόρους υπέρ τρίτων, φόρους αλληλεγγύης, ρυθμιζόμενες χρεώσεις ή ό,τι άλλο φόρο σκαρφιστεί ο νομοθέτης τις επόμενες ώρες / μέρες / μήνες που μπορεί να έχει και αναδρομική ισχύ.

 

Αυτή τη στιγμή, υπολογίζεται ότι το 1/3 των μικρών επιχειρήσεων και των επαγγελματιών που συνεχίζουν να επιβιώνουν μετά από τόσα χρόνια κρίσης το καταφέρνουν χάρη στο περιθώριο κέρδους που εξασφαλίζει η φοροδιαφυγή και εισφοροδιαφυγή. Με τα νέα μέτρα περί πλαστικού χρήματος κλπ, αυτές οι "ευκαιρίες" θα περιοριστούν σημαντικά. Γι' αυτό το λόγο δεν είναι αρκετό να βλέπεις μόνο πώς λειτουργεί μια επιχείρηση και αν έχει κίνηση, πρέπει να δεις και τα βιβλία τους. Βγάζουν κέρδος ανάλογο της αρχικής επένδυσης και αν ναι, αυτό γίνεται με νόμιμο τρόπο ή με διάφορες κομπίνες; Εσένα στη φάση αυτή σε ενδιαφέρει αν μια επιχείρηση έχει κέρδος χωρίς να χρειάζεται να βουτηχτείς στην παρανομία, όχι απλά αν κάνει τζίρο.

 

Όσο για φροντιστήριο που είπε κάποιος πιο πάνω... ούτε για αστείο! Καλύτερα να πάρεις τα 30.000 ευρώ, να τα κάνεις σαΐτες και να τα πετάξεις από κάποιο ψηλό βουνό.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει καφετέριες με παιδική γωνία και πράγματι είναι πολύ ωραία λύση. Με μερικά επιτραπέζια, παζλ, μαρκαδόρους, κουκλάκια, κοντά στα τραπέζια... Κάτι παρόμοιο έχει και ο παιδίατρός μας στο ιατρείο του. Είναι πολύ βολικό.

Ή έχω δει εστιατόριο που φέρνει στα μικρά παιδιά ξυλομπογιές και χαρτιά να ζωγραφίσουν ή τους δίνουν μπαλονάκια. Κάτι πολύ απλό που όμως σίγουρα θα τραβήξει γονείς με μικρά παιδιά να πάνε εκεί. Το ίδιο θα μπορούσε να γινει σε καφετέρια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια σεβομαι την αποψη ολονων σας και ειλικρινα ο καθενας το βλεπει από την δικη του οπτικη γωνια!

"Σε ΟΛΟΥΣ τους παιδότοπους είναι ανηρτημένη πινακίδα που ενημερώνει πως η ευθύνη είναι των γονέων και όχι της επιχείρησης. Και πέρα απ την ευθύνη, ως γονείς αν υπάρχει παιδαγωγός κάθεστε ήσυχες σε άλλο χώρο και τα αφήνετε στα χέρια της κοπέλας που έχει "υπ ευθύνη" της άλλα 30 παιδιά;"

πολύ σωστη σε αυτό που λες αλλα όταν ¨ονειρεύεσαι¨ να κανεις κατι λες ότι ¨εγω δε θα το κανω ετσι!¨

Τελικα πιο πολύ "κολαω" στα λογια της little monkey!!!! τα υπολοιπα με θεληση και ¨τσαγανο¨γινονται! ετσι νομιζω εγω τουλάχιστον!

Link to comment
Share on other sites

giovan ριξε μια ματια εδώ!

http://www.car.gr/xyma/?q=paidotopos

αν δε θα εχεις δει ηδη αυτά και αν βρεις κατι να σε ενδιαφερει στειλε pm για να σου πω! βασικα η μια από ολες τις αγγελιες είναι γνωστου μου και δεν θελω να βαλω τη συγκεκριμενη αγγελια (γιαυτο και σου λεω ψαξε τις ολες) για να μη θεωρηθεί διαφημιση. στειλε μου αν θες γενικα να τα πουμε! :-D:grin::-D

Link to comment
Share on other sites

giovan ριξε μια ματια εδώ!

http://www.car.gr/xyma/?q=paidotopos

αν δε θα εχεις δει ηδη αυτά και αν βρεις κατι να σε ενδιαφερει στειλε pm για να σου πω! βασικα η μια από ολες τις αγγελιες είναι γνωστου μου και δεν θελω να βαλω τη συγκεκριμενη αγγελια (γιαυτο και σου λεω ψαξε τις ολες) για να μη θεωρηθεί διαφημιση. στειλε μου αν θες γενικα να τα πουμε! :-D:grin::-D

 

Το βλέπω και σου στέλνω,. Αν και ψάχνω για τίποτα άλλο τώρα θα το δω. ευχαριστώ:-D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα... Επειδη τυχαίνει να εχω παιδότοπο θα σου πρότεινα καλύτερα να κρατήσεις τα λεφτα σου... Έχοντας ηδη τα πράγματα (το ειχε η συνέταιρος μου παλιότερα) για να ξαναφτιαχτεί μονο και να τον στήσεις κόστισε αρκετααααα... Εχει εχει αρκετά λειτουργικά έξοδα και φυσικα πρεπει να ανανεώνεις συνέχεια τα πράγματα σου για να μην βαριούνται τα παιδιά... Και φυσικα να σου αρεσει που αυτο που κανεις γιατι μπορει να φαινεται εύκολο αλλα δεν ειναι και τοσο... Και αν ειναι κ κλειστός παιδοτοπος το καλοκαίρι η δουλεια πέφτει πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... Επειδη τυχαίνει να εχω παιδότοπο θα σου πρότεινα καλύτερα να κρατήσεις τα λεφτα σου... Έχοντας ηδη τα πράγματα (το ειχε η συνέταιρος μου παλιότερα) για να ξαναφτιαχτεί μονο και να τον στήσεις κόστισε αρκετααααα... Εχει εχει αρκετά λειτουργικά έξοδα και φυσικα πρεπει να ανανεώνεις συνέχεια τα πράγματα σου για να μην βαριούνται τα παιδιά... Και φυσικα να σου αρεσει που αυτο που κανεις γιατι μπορει να φαινεται εύκολο αλλα δεν ειναι και τοσο... Και αν ειναι κ κλειστός παιδοτοπος το καλοκαίρι η δουλεια πέφτει πολυ...

γεια σου.... σου εχω στειλε pm.. ευχαριστω για την απαντηση παντωσ!!:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα.....θελω να ρωτησω και εγω για αυτα,γιατι σκεφτομαι να ανοιξω εναν μικρο σχετικα παιδοτοπο.....εδω κεντρο δεν εχει ουτε εναν....χρειαζεται να πας τουλαχιστον 8 χιλιομετρα μακρια για τον μοναδικο που υπαρχει κ ειναι καλος μεν,αλλα πανακριβος.... Τι θα πρεπει πιστευετε να κοιταξω πρωτα? αν γνωριζει καποια ποιο θα ειναι το ελαχιστο κεφαλαιο πιστευετε? (οπως ειπα για εναν μικρο σχετικα ετσι? ) 

Link to comment
Share on other sites

 Έχεις μιλήσει εμμέσως με τους ιδιοκτήτες του άλλου παιδότοπου; Σε σχέση με το αν  βγαίνουν οικονομικά ;

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...