Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΛΟΥΤΡΙΝΑ ΖΩΑΚΙΑ (πως καθαρίζονται)


BabyBoom

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

μήπως ξέρετε πως μπορώ να καθαρίσω λούτρινα ζωάκια? Είναι τεράστια και δεν μπαίνουν στο πλυντήριο, είναι δικά μου και θέλω πολύ να τα βάλω στο δωμάτιο της μικρής αλλά μόνο αν τα καθαρίσω πρώτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα και με το καλό να έρθει η μικρή σου!

Αν δεν χωράνε στο πλυντήριο, η μόνη λύση είναι η μπανιέρα. Βέβαια, μετά πρέπει να στεγνώσουν κιόλας?

Το θέμα είναι να προσέξεις τα χνούδια, γιατί τα νεογέννητα έχουν ανάγκη από πολύ καθαρό αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω. Καλλίτερα να μην βάλεις λουτρινα στην αρχή στο δωμάτιο του μωρού γιατι τα χνούδια αιωρούνται στον αερα και δεν είναι καλό να τα αναπνέει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα βάζω στη μπανιέρα αλλά δεν τα λούζω γιατι γίνονται πολύ βαριά και αργούν να στεγνώσουν.

Τα χτενίζω με τη βούρτσα για τα χαλιά που τη βουτάω σε κουβά με απορυπαντικο πλυντηριου. Τα τριβω και μετα θελει κανα δυο χεράκια με την βουρτσα σε καθαρο νερο για να φύγουν τα υπολείματα.

Επίσης εξυπηρετει το χτύπημα με το παλιο τιναχτήρι που ειχαν οι γιαγιαδες μας για να φευγουν τα χνουδια και η σκονη που κολλά σαν μαγνήτης

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Το μωρό θα μπει στο δωμάτιο μετά τον 3ο μήνα, θα κοιμάται στο δωμάτιό μας, δεν θα έρχεται δηλαδή σε επαφή με τα ζωάκια.

 

Απλά τώρα που θα σταματήσω θέλω να καθαρίσω όλο το σπίτι. Κουρτίνες, κουκλάκια, κλπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάλι, πολύ μεγάλα βέβαια δεν έχω (ακριβώς για να πλένονται), αλλά επειδή τα πλένω μια φορά το μήνα, αν και δεν παίζει μαζί τους, στο ενδιάμεσο (δηλαδή μια φορά την εβδομάδα) τα "περνάω" με τον ατμοκαθαριστή, παρέα με όλο το υπόλοιπο δωμάτιο (στρώμα κρεββατιού, κουρτίνες, έπιπλα, ...). Με έχει σώσει αληθινά!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι, πολύ μεγάλα βέβαια δεν έχω (ακριβώς για να πλένονται), αλλά επειδή τα πλένω μια φορά το μήνα, αν και δεν παίζει μαζί τους, στο ενδιάμεσο (δηλαδή μια φορά την εβδομάδα) τα "περνάω" με τον ατμοκαθαριστή, παρέα με όλο το υπόλοιπο δωμάτιο (στρώμα κρεββατιού, κουρτίνες, έπιπλα, ...). Με έχει σώσει αληθινά!

 

Ωραια ιδέα και αυτή. Θα δοκιμάσω και τους δύο τρόπους!!!

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Απλά τώρα που θα σταματήσω θέλω να καθαρίσω όλο το σπίτι. Κουρτίνες, κουκλάκια, κλπ.

 

...Αχ! Τί μου θυμίζεις τώρα βρε ...μανούλα-to-be! Αυτό που διάβαζα (και μετά έκανα) στα βιβλία εγκυμοσύνης σχετικά με το "nesting" που πιάνει τις επιτόκους και κάνουν γενική καθαριότητα και συμμάζεμα στο σπίτι, φτιάχνοντας "φωλίτσα" για το μωράκι που έρχεται! Αντε, με το καλό, αλλά μην το παρακάνεις και κουραστείς! Μη ξεχνάς ότι οι δύο τελευταίοι μήνες (που δίνουν και την άδεια από τη δουλειά) δεν είναι για τη μαμά, αλλά για το μωρό. Αλματώδης τώρα πια η ανάπτυξή του μέρα με τη μέρα και η ανάγκη του για χαλάρωση είναι τεράστια!

 

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟΟΟ!!!

Link to comment
Share on other sites

Απλά τώρα που θα σταματήσω θέλω να καθαρίσω όλο το σπίτι. Κουρτίνες, κουκλάκια, κλπ.

 

...Αχ! Τί μου θυμίζεις τώρα βρε ...μανούλα-to-be! Αυτό που διάβαζα (και μετά έκανα) στα βιβλία εγκυμοσύνης σχετικά με το "nesting" που πιάνει τις επιτόκους και κάνουν γενική καθαριότητα και συμμάζεμα στο σπίτι, φτιάχνοντας "φωλίτσα" για το μωράκι που έρχεται! Αντε, με το καλό, αλλά μην το παρακάνεις και κουραστείς! Μη ξεχνάς ότι οι δύο τελευταίοι μήνες (που δίνουν και την άδεια από τη δουλειά) δεν είναι για τη μαμά, αλλά για το μωρό. Αλματώδης τώρα πια η ανάπτυξή του μέρα με τη μέρα και η ανάγκη του για χαλάρωση είναι τεράστια!

 

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟΟΟ!!![/quo

 

:D:D ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Έχω και εγώ ένα τεράστιο αρκούδι το οποίο πήγα στο καθαριστήριο. Δεν μου κόστισε πάνω από 25 ευρώ να μου το καθαρίσουν. Θα σου πρότεινα να το πας στο καθαριστήριο εφόσον το έχεις πολύ καιρό και μετά να το καθαρίζεις με έναν ατμοκαθαριστή ή να το τινάζεις με τιναχτήρι ή να το περνάς με ένα καθαρό βρεγμένο πανάκι στο οποίο θα έχεις ρίξει λίγο ξύδι. Το ξύδι εκτός των άλλων γυαλίζει και την τρίχα.

4ITZp3.png

kRczp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Με οσα εχουν μηχανισμο που δεν αφαιρειται τι κανετε? Δεν της ειχα παρει κανενα λουτρινο-δεν μου αρεσουν αλλα μας εφεραν αυτο το γνωστο σκυλακι που μιλαει ("κοκκιΝη μυτη" :D) και ειναι μεσα στη βρωμα. Δεν θελω να βαλω ντετολ δεν κανει να το τρωμε αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Λιζα αυτο που κανω εγω με αυτα που εχουν μπαταριες ειναι απλα σαπουνόνερο μια φορα το μηνα ή και μια φορα στο διμηνο (οπωτε τα θυμηθω-γιατι τα απλα λουτρινα τα βαζω σιγουρα στο πλυντήριο μια φορα το μήνα) νεράκι, λιγο πολυ λιγο ξυδάκι και σαπουνάκι χεριων λιγο να μουλιασει και ετοιμο το σαπουνόνερο σου, πανάκι και το περνας ολο απο πανω τριβωντας! Εγω αυτο κανω και ειναι οντως σαν καινουργια αν εξαιρέσεις τις γραμμες -ζωγραφιες απο στυλο!!! χε χε Α και επισης να τα αερίζεις συχνα αν δεν τα παιζει καθε μερα για να φευγει η πολύ σκόνη

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Στο πλυντήριο στους 60 βαθμούς ή στην κατάψυξη συνιστούν οι γιατροί για την αποφυγή αλλεργιών.Τώρα όσον αφορά αυτά που δεν χωράνε...μπανιέρα και ζεστό νερό ή καθαριστήριο και ατμοκαθαριστής δεν έχω να προτείνω κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...