Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μανούλα μετα απο 6 καθ΄εξιν αποβολες!


snka

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Μπραβο snka'πολυ ελπιδοφορο το μηνυμα σου.να σου ζησει το μωρακι σου.βρηκες ποτε την αιτια των αποβολων σου?ειμαι κ γω σαν εσενα .εχω πεντε αποβολες αλλα εξι απωλειες λογω διδυμης κυησης.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πρώτα από όλα να σας πω ότι θαυμάζω το κουράγιο σας! είστε ηρωίδες! εγώ μια έζησα και έχω απελπιστεί!

snka να σου ζήσει κορίτσι μου το μωράκι σου! να είστε πάντα γεροί και τυχεροί!

Μαγιοπουλα και στα δικά σου κοπέλα μου!

Όλα τα καλά του κόσμου και στις δυο σας! το αξίζετε μετά από τόση ταλαιπωρία!

f51ep3.png
Link to comment
Share on other sites

audette17 σε ευχαριστω πολυ κ σε σενα ευχομαι τα καλυτερα.μια αποβολη ειναι σαν καμια,που λεει ο λογος βεβαια.ψαξε ο,τι μπορεις αλλα οι πιθανοτητες ειναι με το μερος σου.

πρεπει παντα να βρισκουμε τη δυναμη να πηγαινουμε παρακατω.

snka οι συμβουλες σου κ οι εμπειριες σου ειναι πολυ σημαντικες για εμας που δινουμε ακομη τη μεγαλη μαχη!περιμενουμε με ανυπομονισια νεα σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχοντας πιστη,υπομονη και θεληση ολα γινονται!!!!και εγω στην ιδια κατηγορια ανηκω και τωρα ειμαι στο μηνα μου και περιμενω τον αντρα της ζωης μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι! Θα ήθελα να σας πω με όσο το δυνατόν λιγότερα λόγια την ιστορία μου!

Το 2004 είχαμε την 1η αποβολή, δεν το ψάξαμε, μας είπε και ο γιατρός πως συμβαίνει αυτο! ΤΟ 2005 ήρθε η 2η αποβολή, πάλι γύρω στην 8η με 9η εβδομάδα, όπως και στην πρώτη! Το 2007 η 3η αποβολή, πανω κατω στην ιδια εβδομαδα κυησης με τις προηγουμενες. Απο εκεί και πέρα έγιναν και όλες οι ειδικοτερς εξετάσεις όπου δεν έδειξαν απολύτως τίποτα! Το μόνο που είχα ήταν ο MTHFR-5 ετεροζυγωτης (ο αιματολογος μας είχε πει ότι δεν παίζει ρόλο στην εγκυμοσύνη αυτή η ετεροζυγωτία) και διαγραφμα στη μητρα!

έγινε υστεροσκοπηση και "λύθηκε" το διαγραφμα, όμως η εγκυμοσύνη ήρθε μετα απο 8 μήνες, έπαιρνα salospir και filicine σε όλο αυτο το διάστημα και μόλις επιβεβαιώθηκε η εγκυμοσύνη άρχισα και ηπαρινες και προγεστερονη. Δυστυχώς όμως πάλι τα ίδια! Στην 9η εβδομάδα ήρθε και η 4η αποβολή! Τα συναισθήματα μας δεν μπορώ να σας τα περιγράψω!

Το ίδιο έγινε και το 2010 και με την 5η αποβολή! Ξανά υστεροσκοπηση για λύση του διαφραγματος την ίδια αγωγή και ξανά απελπισία, απογοήτευση, στενοχώρια........

Το 2012 στην 6η αποβολη, ξανά τα ίδια, λύση διαφραγματος salospir filicine ηπαρινη προγεστερονη και κορτιζονη αυτή τη φορά! Η εγκυμοσύνη αυτή έφτασε την 11η εβδομάδα ειχαμε ακουσει και για πρωτη φορα την καρδια του εμβρυου και στο ραντεβού για την αυχενικη, ξανά τα δυσάρεστα! Όχι ότι είχαμε κάνει και τις τρελές χαρές, είχαμε όλες τις επιφυλάξεις μας, αλλά μια αισιοδοξία όσο και να ναό την είχαμε! Δυστυχώς τίποτα και πάλι!

Ξέχασα να τονίσω ότι μετα την λύση του διαφραγματος καλό θα ήταν να ερχόταν η εγυμοσυνη μέσα στο επόμενο εξάμηνο και όχι αργότερα όπως μας είχε πει ο γιατρος! Εμείς μόνο τηντελευταια φορά τα καταφέραμε και η εγκυμοσύνη ήρθε στους 6 μήνες! Τις 2 προηγούμενες που δεν το "κυνηγουσαμε" και καθόλου το ξεπερνουσαμε το εξάμηνο!

Anyway, έρχονται και τα ευχάριστα!

Τον Ιούνιο του 2013 έγινε πάλι υστεροσκοπηση και ξανά λύση του διαφραγματος!!!! Έχω καθυστέρηση τον Οκτωβρη και είμαι έγκυος! Χαρα όμως δεν είχαμε γιατί είχαμε ξανα αιμορραγιες, όπως όλες τις άλλες φορές!

Η αγωγή η ιδια salospir, filicine, ηπαρινη, προγεστερονη, κορτιζονη...

Μόλις περάσαμε τις 15 εβδομάδες, μου λέει ο αντρουλης μου: "μπορεί να μας πανε όλα καλα αυτή την φορά! Ας είμαστε και λίγο αισιόδοξοι!" εγώ μέσα στην αγωνία και την στενοχώρια!

Τελικά, τον Μαίο, ήρθε στη ζωή μας το μωρακι μας! Ακόμη δεν μπορώ να το πιστέψω πως τα καταφεαμε! Γί΄αυτο σας λεω ΟΛΑ γίνονται! Και σας το λέω εγώ, που μέχρι πέρυσι δεν φανταζόμουν ότι μπορεί να γίνει αυτο το όνειρο μας πραγματικότητα με τίποτα! Είχαμε κάνει και αίτηση για υιοθεσία και είχε προχωρήσει κιόλας, αλλά επειδή γεννήθηκε το μωρακι μας, μας την ακύρωσαν μέχρι να γίνει το μωρο ενός έτους και να ξανακάνουμε αίτηση απο την αρχή και πάλι μας

Δεν μπορώ να σας πω να μην απογοητευεστε αν συμβαινουν ασχημα γεγονοτα, γιατί έτσι ένιωθα και εγώ μέχρι να γεννηθεί το μωρακι μας!

Θέλει υπομονή, επιμονή, θέληση, δύναμη και πίστη και όλα θα γίνουν!

Σας φιλώ και εύχομαι σε όλες σας τα καλύτερα που έρχονται!!!

Link to comment
Share on other sites

audette17 σε ευχαριστω πολυ κ σε σενα ευχομαι τα καλυτερα.μια αποβολη ειναι σαν καμια,που λεει ο λογος βεβαια.ψαξε ο,τι μπορεις αλλα οι πιθανοτητες ειναι με το μερος σου.

πρεπει παντα να βρισκουμε τη δυναμη να πηγαινουμε παρακατω.

snka οι συμβουλες σου κ οι εμπειριες σου ειναι πολυ σημαντικες για εμας που δινουμε ακομη τη μεγαλη μαχη!περιμενουμε με ανυπομονισια νεα σου.

 

Κοιτα, αν αυτη η εγκυμοσύνη μου ειχε έρθει εύκολα ισως να ηταν πιο ανωδυνο(οσο μπορει να ειναι μια τέτοια εμπειρία)! Αλλα για να φτάσω να μεινω έγκυος πέρασαν 3 χρονια ταλαιπωρίας με φάρμακα, χειρουργεια καί μεγάλη φθορά και ψυχολογική και σωματική! Παρολαυτα δεν μπορω ουτε να διανοηθω τον πόνο του να ζήσεις κατι τετοιο τόσες φορές!

Έκανα οτι εξετάσεις μου είπε ο γιατρός και το μονο που βρήκαμε ηταν λίγο αυξημένα τα ΝΚ. Έκανα ενα εμβόλιο και ο Θεός βοηθός!

Την δύναμη παντα την βρίσκεις, την έχεις μεσα σου χωρις να το ξέρεις! Μακαρι βεβαια να μην χρειαζόταν να το μάθεις ποτε οτι υπαρχει!

f51ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Εχοντας πιστη,υπομονη και θεληση ολα γινονται!!!!και εγω στην ιδια κατηγορια ανηκω και τωρα ειμαι στο μηνα μου και περιμενω τον αντρα της ζωης μου!!!!!

 

Με το καλο φουλα μου!!

f51ep3.png
Link to comment
Share on other sites

audette μου απο δυναμη αλλο τιποτα.ποσο συμφωνω μαζι σου...

οσο για σενα snka,ειναι γνωστο το μονοπατι που ακολουθησες.εγω πηγα ακομα πιο περα κ βρηκα κ καινουργιες εξετασεις.εχω κινησει γη κ ουρανο.οσο για το διαφραγμα το εκανα κ γω αλλα παλι αποβολες ειχα.ενας μονο μου το προτεινε.οι αλλοι το θεωρησαν αναξιο λογου.σε σενα πιστευεις οτι επαιξε καποιο ρολο?επισης ηθελα να σε ρωτησω αν σε καποια φαση πηρες καποια αντιβιωση εστω κ για ασχετο λογο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Μαγιοπουλα, αντιβιωση δεν πήρα ποτε, παρα μόνο για 3 μέρες μετα απο κάθε φορά που γινόταν "λύση" του διαφραγματος.

Έχουμε καταλήξει και εμείς και οι γιατροί, ότι το διαφραγμα μήτρας "ευθυνοταν" για τις αποβολες μου. Γί΄ αυτο και στην τελευταία αποβολη, που έμεινα έγκυος 8 περίπου μήνες μετα ακουσαμε την καρδιά του εμβρυου γιατι το διαφραγμα δεν είχε προλάβει να επεκταθεί, έκανε όμως τη ζημιά και το εμβρυο είχε "πιαστεί" και εκεί και δεν μπορούσε να

αναπτυχθεί κανονικά με αποτέλεσμα να το "χάσουμε"!

Σε όσους γιατρούς και αν έχουμε επισκεφθεί, αυτο μας έχουν πει!

Link to comment
Share on other sites

καρυοτυπο εμβρυου εκανες ποτε?σου ειχαν πει οτι συγκεκριμενα ειχες καρδιοσχημη η αλλιως τοξοειδη μητρα?

 

Μαγιοπουλα, κάρυοτυπο εμβρυου έχω κάνει στις δυο τελευταίες αποβολες. Ήταν και τις δυο φορές κοριτσακια-φυσιολογικά, οπότε δεν μπορεί να υπήρχε πρόβλημα με τα μητρικα κύτταρα!

Το διαφραγμα μήτρας ήταν Καρδιοσχημη κοιλότητα μήτρας.

Έχω κάνει όπως είπα όλες τις εξετάσεις, ή σχεδόν όλες, εξειδικευμένες και μη ( εκτός απο αντιπατρικα αντισώματα)!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...
  • 2 χρόνια μετά...
7 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Ηρθε το πληρωμα του χρονου,με αξιωσε ο θεος κ η τυχη να βιωσω κ εγω το υπερτατο συναισθημα που μπορει να βιωσει ποτε ο ανθρωπος.

Εγινα κ γω μαμα μετα απο αγωνα εξι ετων,εξι καθ εξιν αποβολες κ επτα απωλειες.Νιωθω απεραντη ευγνομοσυνη κ ευχαριστω απο καρδιας την παθολογοανατομο κ.Αθανασιου στο εργαστηριο του κ Χατζημπουγια,τον κ.Νικα,τον ενδοκρινολογο μου κ.Σουβατζογλου που εστρωσε το δρομο κ περιφρουρησε την κυηση απο τον διαβητη κυησης ο οποιος ηταν κ η αιτια των αποβολων μου,τον κ.Σφακιανουδη για την αποτελεσματικοτητα του,την υποστηριξη του αλλα κ τις συγκινητικες ευχες του λιγες ημερες πριν γεννησω παρα το οτι δεν ηταν ο μαιευτηρας μου,την αιματολογο μου κ.κωτση κ φυσικα τον καπετανιο ολων,τον φυλακα αγγελο μου ,τον επι σειρα πολλων ετων γυναικολογο μου κ.Αστερη Κορατζη.

 Ενα τεραστιο ευχαριστω στους φιλους αυτου το φορουμ,τους συνοδοιπορους μου που με στηριξαν απεραντα τοσο στα πετρινα χρονια της προσπαθειας οσο κ κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης.

Στελνω μην αισιοδοξιας κ ελπιδας στις εν δυναμει μανουλες του φορουμ που δινουν τη μεγαλη μαχη!Συνεχιστε τον αγωνα μεχρι εκει που αισθανεστε οτι μπορειτε κ μια μερα θα τα καταφερετε.Ειναι αγωνας αντοχης κ οχι δρομου οπως εχω ξαναγραψει!

Να σου ζήσει το μωράκι σου!!Να είναι γερό δυνατό ,να έχει καλή τύχη κ Υγεία!!!Τις καλύτερες μου ευχές!!!

Link to comment
Share on other sites

Οτι καλυτερο ευχομαι για το μωρακι σου. Να ειναι παντα χαρουμενο και ευτυχισμενο. Το ονειρο σου πραγματοποιηθηκε και εισαι ενα πολυ αισιοδοξο παραδειγμα  για τις κοπελες που προσπαθουν να γινουν μητερες. 

 Τελικα τιποτα δεν ειναι τυχαιο. Ολα εχουν την αιτια τους και θα πρεπει να το ψαχνουμε με τους καταλληλους γιατρους.

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Ηρθε το πληρωμα του χρονου,με αξιωσε ο θεος κ η τυχη να βιωσω κ εγω το υπερτατο συναισθημα που μπορει να βιωσει ποτε ο ανθρωπος.

Εγινα κ γω μαμα μετα απο αγωνα εξι ετων,εξι καθ εξιν αποβολες κ επτα απωλειες.Νιωθω απεραντη ευγνομοσυνη κ ευχαριστω απο καρδιας την παθολογοανατομο κ.Αθανασιου στο εργαστηριο του κ Χατζημπουγια,τον κ.Νικα,τον ενδοκρινολογο μου κ.Σουβατζογλου που εστρωσε το δρομο κ περιφρουρησε την κυηση απο τον διαβητη κυησης ο οποιος ηταν κ η αιτια των αποβολων μου,τον κ.Σφακιανουδη για την αποτελεσματικοτητα του,την υποστηριξη του αλλα κ τις συγκινητικες ευχες του λιγες ημερες πριν γεννησω παρα το οτι δεν ηταν ο μαιευτηρας μου,την αιματολογο μου κ.κωτση κ φυσικα τον καπετανιο ολων,τον φυλακα αγγελο μου ,τον επι σειρα πολλων ετων γυναικολογο μου κ.Αστερη Κορατζη.

 Ενα τεραστιο ευχαριστω στους φιλους αυτου το φορουμ,τους συνοδοιπορους μου που με στηριξαν απεραντα τοσο στα πετρινα χρονια της προσπαθειας οσο κ κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης.

Στελνω μην αισιοδοξιας κ ελπιδας στις εν δυναμει μανουλες του φορουμ που δινουν τη μεγαλη μαχη!Συνεχιστε τον αγωνα μεχρι εκει που αισθανεστε οτι μπορειτε κ μια μερα θα τα καταφερετε.Ειναι αγωνας αντοχης κ οχι δρομου οπως εχω ξαναγραψει!

 

Τι υπεροχα νεα!!! Ποσο χαιρομαι για εσενα.Να σου ζησει τον μωρακι, να ειναι γερο και ευτυχισμενο <3

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Ηρθε το πληρωμα του χρονου,με αξιωσε ο θεος κ η τυχη να βιωσω κ εγω το υπερτατο συναισθημα που μπορει να βιωσει ποτε ο ανθρωπος.

Εγινα κ γω μαμα μετα απο αγωνα εξι ετων,εξι καθ εξιν αποβολες κ επτα απωλειες.Νιωθω απεραντη ευγνομοσυνη κ ευχαριστω απο καρδιας την παθολογοανατομο κ.Αθανασιου στο εργαστηριο του κ Χατζημπουγια,τον κ.Νικα,τον ενδοκρινολογο μου κ.Σουβατζογλου που εστρωσε το δρομο κ περιφρουρησε την κυηση απο τον διαβητη κυησης ο οποιος ηταν κ η αιτια των αποβολων μου,τον κ.Σφακιανουδη για την αποτελεσματικοτητα του,την υποστηριξη του αλλα κ τις συγκινητικες ευχες του λιγες ημερες πριν γεννησω παρα το οτι δεν ηταν ο μαιευτηρας μου,την αιματολογο μου κ.κωτση κ φυσικα τον καπετανιο ολων,τον φυλακα αγγελο μου ,τον επι σειρα πολλων ετων γυναικολογο μου κ.Αστερη Κορατζη.

 Ενα τεραστιο ευχαριστω στους φιλους αυτου το φορουμ,τους συνοδοιπορους μου που με στηριξαν απεραντα τοσο στα πετρινα χρονια της προσπαθειας οσο κ κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης.

Στελνω μην αισιοδοξιας κ ελπιδας στις εν δυναμει μανουλες του φορουμ που δινουν τη μεγαλη μαχη!Συνεχιστε τον αγωνα μεχρι εκει που αισθανεστε οτι μπορειτε κ μια μερα θα τα καταφερετε.Ειναι αγωνας αντοχης κ οχι δρομου οπως εχω ξαναγραψει!

 

Μπράβο κορίτσι μου να σας ζήσει, πολύ με συγκίνησες!!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...