Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καισαρική με επισκληρίδιο ή όλικη


Επισκληρίδιος ή ολική  

1.069

  1. 1. Επισκληρίδιος ή ολική

    • Προτιμώ επισκληρίδιο (δεν μου άρεσε η πρώτη ολική)
    • Προτιμώ ολική (δεν μου άρεσε η επισκληρίδιος)
    • Έκανα ολική και θα ξανακάνω ολική
    • Έκανα επισκληρίδιο και θα ξανακάνω επισκληρίδιο


Recommended Posts

Δεν είμαι απλά υπέρβαρη είμαι οριακά παχύσαρκη. Βλέπεις έτρωγα σαν το γουρούνι στην πρώτη εγκυμοσύνη και πληρώνω ακόμη τις συνέπειες.

Θα κανονίσω ένα ραντεβού με τον αναισθησιολόγο του Αττικού μετά τις γιορτές, ώστε να έχω μια πιο σαφή εικόνα, βέβαια θα πω και στον γιατρό να γεννήσω την ημέρα που θα έχει βάρδια ένας έμπειρος μιας και θα πάμε προγραμματισμένα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 233
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • nat-left

    nat-left 27 δημοσιεύσεις

  • Glor

    Glor 8 δημοσιεύσεις

  • xrysa3w

    xrysa3w 8 δημοσιεύσεις

  • xena

    xena 7 δημοσιεύσεις

βρε κοπελιά για πόσα κιλά μιλάμε?

τη μέρα που πήγα να γεννήσω ήμουν 106 :? και δεν μου είπε κανένας απολύτως τίποτα για πρόβλημα με την επισκληρίδιο λόγω βάρους

η σπονδυλική στήλη δεν πιάνει λίπος για να μην μπορεί ο γιατρός να την κάνει σωστά!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν έχει να κάνει με το βάρος αλλά με τις δυνατότητες του σώματος να κουλουριαστεί. Και πάλι λέω ότι πρέπει να το συζητάς με το γιατρό γιατί εγώ απλά σου μεταφέρω τα λόγια άλλης κοπέλας.

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Με την ολική δεν καταλαβαίνεις τίποτε αλλά και το μωρό τα πρώτα 2 γεύματα πρέπει να είναι με μπουκάλι.

Στην επισκληρήδιο, εγώ κατάλαβα (πόνεσα) πολύ και μου βάλαν και μάσκα να κοιμηθώ αλλά το κοριτσάκι μου ήταν στο στήθος μου από την ανάνηψη και μετά από ελάχιστες ώρες θύλαζε κανονικά.

Είναι σε τι δίνεις προτεραιότητα, λίγος πόνος και έυκολος θυλασμός ή καθόλους πόνος και με το θυλασμό ότι προκύψει.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο δίκλινο που είμασταν στο μαιευτήριο, η διπλανή μου κοπέλα ειχε γεννήσει με καισαρική και ολική και εγω με καισαρική και επισκληρίδιο ... παρότι όπως είπα και πριν η δικια μου νάρκωση δεν ειχε πετύχει και τόσο, ειχαμε τρομερή διαφορά στην αποκατάσταση μεταξύ μας ... σηκώθηκα πολυ νωρίτερα, πονούσα πολύ λιγότερο ... η μαμά της το σχολιάζε συνέχεια αυτό ... Επίσης το μωράκι της όποτε το φέρνανε για θηλασμό κοιμόταν συνεχώς σε αντίθεση με τη μπέμπα μου που έπιασε το στήθος αμέσως ... λέτε να επαιξε ρόλο το ειδος της νάρκωσης τελικά ή να ήταν θεμα οργανισμού; Βέβαια επειδή κρατήσαμε επαφή έμαθα πως μια χαρα τα κατάφερε τελικά με το θηλασμό ...

 

Τελικά έτσι όπως τα βλέπω τα πράγματα και τη δεύτερη φορά για επισκληρίδιο με βλέπω μάλλον ... απλά ευχομαι να ειμαι πιο τυχερή ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη γέννησα με επισκληρίδιο και καισαρική. Δυστυχώς το μωράκι μου δεν μου το έδειξαν γιατί ήταν σε άσχημη κατάσταση(τώρα είναι 5,5 χρονών και υγιέστατος).

:lol::) Στη δεύτερη εγκυμοσύνη είχα δίδυμα. Αποφάσισα να γεννήσω στο νοσοκομείο. Εκεί ο αναισθησιολόγος χωρίς να με ρωτήσει καν μου έκανε ολική νάρκωση. Τον ρώτησα το λόγο και μου είπε ότι βιαζότανε!!!!!

Τέλος πάντων, πάλι δεν μπόρεσα να δω τα μωράκια μου. Ξύπνησα μετά από λίγο αλλά γενικά η ανάρρωση μου ήταν ταχύτατη. Περπάτησα 4 ώρες μετά την καισαρική(έπρεπε επειγόντως να πάω να δω το ένα μου μωράκι στην εντατική αλλιώς θα τρελαινόμουνα). Στην ανάγκη όλος ο πόνος περνάει. Πάντως ακόμα και τώρά, 3 χρόνια περάσανε νιώθω ότι έχω χάσει την πρώτη επαφή με τα παιδιά μου, η οποία πρέπει να απίστευτη. Ίσως στο επόμενο τα καταφέρω!

Link to comment
Share on other sites

βρε κοπελιά για πόσα κιλά μιλάμε?

τη μέρα που πήγα να γεννήσω ήμουν 106 :? και δεν μου είπε κανένας απολύτως τίποτα για πρόβλημα με την επισκληρίδιο λόγω βάρους

η σπονδυλική στήλη δεν πιάνει λίπος για να μην μπορεί ο γιατρός να την κάνει σωστά!

 

Αυτή τη στιγμή, 5 μηνών είμαι ήδη 103 με ύψος 1,70, άρα αν πάρω καμια δεκαριά κιλά ακόμη ίσως να δυσκολέψω τον γιατρό αλλά πιστέυω ότι θα τα καταφέρει!

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη γέννησα με επισκληρίδιο και καισαρική. .....

....Στη δεύτερη εγκυμοσύνη είχα δίδυμα. ...... Ίσως στο επόμενο τα καταφέρω!

 

Καλά θα πας και για τέταρτο; :shock: βρε μπράβο κορίτσι μου!

Link to comment
Share on other sites

βρε κοπελιά για πόσα κιλά μιλάμε?

τη μέρα που πήγα να γεννήσω ήμουν 106 :? και δεν μου είπε κανένας απολύτως τίποτα για πρόβλημα με την επισκληρίδιο λόγω βάρους

η σπονδυλική στήλη δεν πιάνει λίπος για να μην μπορεί ο γιατρός να την κάνει σωστά!

 

Αυτή τη στιγμή, 5 μηνών είμαι ήδη 103 με ύψος 1,70, άρα αν πάρω καμια δεκαριά κιλά ακόμη ίσως να δυσκολέψω τον γιατρό αλλά πιστέυω ότι θα τα καταφέρει!

 

το θέμα είναι να μπορείς να κάνεις το εξής

κάθεσαι σε μία καρέκλα (Εκεί θα κάθεσαι πάνω στο χειρουργικό φορείο)

να κρέμονται τα πόδια σου κάτω

ανοίγεις τα πόδια και σκύβεις προς τα μπροστά βάζοντας την κοιλιά ανάμεσα στα πόδια ώστε να προβληθεί καλά καλά η σπονδυλική στήλη χαμηλά

 

αν μπορείς να κάνεις αυτή την κίνηση, δεν έχεις κανένα θέμα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα επισκληριδιο κ θα ξανακανω αν χρειαστει.

Φυσικα θα προτιμησω αυτη την φορα να γεννησω φυσιολογικα.

Εχω βιντεο απο την στιγμη που γεννηθηκε η μικρη μου κ μετα, αν τα καταφερω κ βρω πως μπαινει θα σας το δειξω για να δειτε τι θα πουν αυτα τα πρωτα λεπτα, ειναι υπεροχα!

Δεν θα εχανα ποτε την γαληνα στα ματια της μικρης μου οταν την επιασα αγκαλια, ακουσε την φωνη μου κ ανοιξε τα ματακια της κ μου εδειξε εμπιστοσυνη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεννησα με ΚΤ και επισκληριδιο. Αν χρειαστει ξανα καισαρικη στο 2ο παλι επισκληριδιο θα προτιμισω , αν και η γιατρος μου ειναι κατα της ολικης δεν το συζητουσε καν στην περιπτωση μου οταν την ρωτησα για το ειδος της ναρκωσης. Οι πρωτες στιγμες με το μωρο ειναι μοναδικες και αξεχαστες.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα με καισαρική και επισκληρίδιο και το ίδιο θα ξαναέκανα στο μέλλον. Η επισκληρίδιος δεν πονάει καθόλου, απλά θέλει να είσαι ακίνητη (εγώ είχα τρομοκρατηθεί στην ιδέα ότι αν κουνηθώ εκείνη τη στιγμή θα μείνω ανάπηρη και ούτε ανάσα δεν έπαιρνα) και η ανάνηψη ιδαίτερα εύκολη αφού σου αφήνουν τον καθετήρα για 1 24ωρο. Και δεν χρειάζεται πάντα να σκύψεις. Εγώ την έκανα σε εμβρυακή στάση. Όσο για το μωρό, δεν το βλέπεις όσο θές μόνο 1 λεπτάκι αλλά ακούς το κλάμα του για όσο το ετοιμάζουν. Το λεπτάκι αυτό όμως είναι μοναδικό και θα το θυμάσαι για πάντα. Και αυτά στα λέω εγώ που είμαι τόσο φοβιτσιάρα που και αίμα να μου πάρουν ζαλίζομαι! Άντε με το καλό.

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επισκληρίδιο είναι μοναδική η στιγμή που σου βάζουν το αγγελούδι σου στην αγκαλιά σου. Ετσι γέννησα και τα δύο μου παιδιά.Κι εγώ σε εμβρυακή στάση την έκανα, δεν έσκυψα.Και η ανάρρωση είναι καλύτερη. Την δεύτερη φορά όσο περίμενα στην αίθουσα ανάνηψης(έτσι νομίζω λέγεται) αυτές που ήταν από ολική πονούσαν υπερβολικά σε αντίθεση με μένα που δεν ένιωθα κανένα πόνο.Κι επειδή κάνουν και 2η δόση μετά τον τοκετό γενικά οι πόνοι είναι λιγότεροι.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ επισκληρίδιο έκανα και πήρα αγκαλια το αγγελούδι μου αμέσως πρίν ακόμα του κόψουν τον ομφάλιο λώρο και πλάνταξα στο κλάμα απο την χαρά μου. Στο επόμενο θα πάμε για φυσιολογικό, αλλά αν στραβώσει πάλι κάτι θα κάνω καισαρική με επισκληρίδιο.

Z1wgp3.png?2viAIhybxo82p3.png?qeXjQ4Ll
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην πρωτη γέννα έκανα καισαρική με ολική νάρκωση...δεν ειδα το μωράκι (το είδαν όλοι οι αλλοι και εγώ το είδα τελευταί μετά από 4 ώρες γιατί αργουσαν να το φέρουν!!!!!!)αλλά το χειρότερο ήταν ο πονος που ένιωσα όταν περασε η επίδραση...τα 2 πρώτα 24 ωρα ήταν μαρτυρικά, και γενικότερα δυσκολεύτηκα να αναρρώσω...δεν ξερω αν αυτό συναίβει επειδή ηταν πρώτη φορά

 

την δευτερη φορά, ήξερα αππο την αρχή οτι θα κανω καισαρική λόγω της πρώτης (ρώτησα τον γιατρο μου εαν μπορουσα να κανω φυσιολογικο τοκετο αλλα μου το απεκλεισε για διαφορους ρολους και δεν το κυνηγησα)

 

αυτη την φορά αποφασισα να κανω επισκληρίδιο...και ειδα το μωρλακι μου, αλλά και επειδή μου αφήσαν το σωλινάκι στην πλατη και μου βάζαν φάρμακο δνε ένιωσα κανενα πονο..ειδικα τις 2 πρώτες μέρες πετούσα και ημουν έτοιμη να πετάξω ορους, καθετήρςς και να αρχισω να τρέχω (δεν το εκανα γιατι κουραζομουν γρήγορα) αλλά από την 3η μέρα μπορουσα να κάνω τα πάντα...

 

:evil:

Link to comment
Share on other sites

Μαρία και εγώ ακριβώς τα ίδια όπως τα περιγράφεις ένοιωσα μετά την ολική. Γι' αυτό άνοιξα το αντίστοιχο θέμα να δω τι τελικά επιλέγουν οι περισσότερες κοπέλες. Μετά από όλες αυτές τις ψήφους δεν διαπραγματεύομαι! Θα κάνω επισκληρίδιο :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

χα χα καλό! σήμερα το απόγευμα έχω ραντεβού με τον γιατρό! θα είμαι ήρεμη και καθόλου πιεστική! θα του πω "εγώ θα γεννήσω ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ" ήρεμα και πολιτισμένα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε nat-left μη βαράς. Αν επιμένεις θέσε το έτσι:"Ποια είναι η άποψη σας ?"

Αφού επισκληρίδιο θα σου πει ο άνθρωπος!

Αν του την πέσεις από την πρώτη φορά μπορεί να τον κάνεις να σκεφτεί:"Aν αυτή άρχισε το μοίρι μοίρι από τώρα ας της κάνω μια ολική γιατί θα με πρείξει εκείνη την ώρα"

:cool::cool::cool::cool:

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Και να μην ξεχάσω! Αν δεν του δώσεις τα χαιρετίσματα μου θα σε μαλώσω!

Και πρόσεχε μη μου θυμώσεις τη συμπάθεια μου!

Α και τη Μπέμπα και τα μάτια σου!

(Μπέμπα=γραμματέας=θα πάθεις πλάκα όμως :lol::lol: )

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Έκανα καισαρική με επείγουσα ολική νάρκωση. Ούτε που κατάλαβα τί πήγαιναν να μου κάνουν.

Ρε κορίτσια, είναι δυνατόν να το ξαναθέλετε αυτό το πράγμα; Τί να πρωτοθυμηθώ;

Τα υπέροχα πράσινα πλακάκια του χειρουργείου που ήταν το πρώτο πράγμα που είδα όταν ξύπνησα;

Τον υπέροχο πόνο που είχα στο λαιμό γιατί από τη βιασύνη η αναισθησιολόγος που μπούκαρε το σωλήνα της ολικής στον οισοφάγο και μετά για κάποια λεπτά αφότου ξύπνησα δε μπορούσα να αναπνεύσω καλά; (μου βάλανε οξυγόνο)

Το ότι μου έφεραν το μωρό και ήμουνα ζαβλακωμένη απ'τη νάρκωση και δεν κατάλαβα τίποτα;

Επίσης, είχα και πόνους για κάποιες μέρες μετά αλλά δεν ξέρω αν έφταιγε η ολική ή το ότι ήπια μπόλικο γάλα και το έντερό μου με τάραξε (έχω σπαστική κολλίτιδα), οπότε ας μην της το χρεώσω κι αυτό.

 

Πάντως το μωρό δε βγήκε ζαβλακωμένο, επειδή αναφέρθηκε κι αυτή η πιθανότητα, κάθε άλλο, νευρουλίνης από την πρώτη στιγμή. ΕΠίσης, την επόμενη μέρα έβγαλα κι εγώ τον καθετήρα και σηκώθηκα, δύσκολα, αλλά σηκώθηκα. Αχ, δεν ξέρω, προσεύχομαι να μπορέσω να κάνω επισκληρίδιο, μακάρι.

 

Πάντως ρε παιδιά, τον πόνο τον ξέχασα, αυτό που δε μπορώ να ξεχάσω με τίποτα είναι τα πράσινα πλακάκια κι εγώ να ξυπνάω και να ρωτάω "τί έγινε;", δηλαδή γιατί να θες να το ξαναζήσεις αυτό;

 

Όλγα, πού γέννησες; Όχι γιατί αν γέννησες στο Λητώ πες μου να συνεννοηθώ με το γιατρό μη μου κουβαλήσει το αστέρι αναισθησιολόγο που σου'λαχε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...